Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-06-08, 15:36
mary172 Ο χρήστης mary172 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2008
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 5
Smile Ενυδρείο τι;

Γειά σας,

Είμαι κι εγώ καινούριο μέλος εδώ, αν και σας διάβαζα από πέρυσι, ήθελα να κάνω 2 ερωτήσεις.
Πρώτον, πήρα ενυδρείο για στρώσιμο με αμμωνία, και ενώ θα είναι με τροπικά ψάρια, μου είπαν ότι θα είναι γλυκούν νερού. Γίνεται αυτό;
Και δεύτερον, επειδή έχω πρόβλημα χώρου, σκέφτομαι να το βάλω στο ένα δωμάτιο που έχει και air-condition με θερμοκρασία όταν είναι ανναμένο 27 οC ή στο άλλο που είναι αρκετά ζεστό; Ευχαριστώ
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-06-08, 15:48
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
και ενώ θα είναι με τροπικά ψάρια, μου είπαν ότι θα είναι γλυκούν νερού.
δεν καταλαβα τι εννοεις...... Υπάρχουν ψαρια γλυκου νερου και θαλασσινου νερου. Απο εκει και περα υπαρχουν ψαρια κρυου νερου πχ 22C και τροπικά πχ 26C.....
Aν εννοεις αυτο.....
Παράθεση:
σκέφτομαι να το βάλω στο ένα δωμάτιο που έχει και air-condition με θερμοκρασία όταν είναι ανναμένο 27 οC ή στο άλλο που είναι αρκετά ζεστό;
Με μπερδεψε και εδω.....Αν βαλεις τροπικα θελεις τη θερμοκρασια του νερου περιπου 26-27C. Αρα η θερμοκρασια περιβαλλοντος (δωματιου) καλό θα ειναι να πλησιαζει οσο το δυνατον περισσοτερο τη θερμοκρασια αυτη....
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-06-08, 15:49
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Καλοσώρισες και καλορίζικο το ενυδρείο!

Εγώ θα ξαναπώ συγχαρητήρια, όπως και σε κάθε άλλο που πριν αγοράσει ενυδρείο και βάλει ψάρια μέσα, ξεκινά διαβάζοντας και ρωτώντας..

Κατ'αρχήν, πόσο μεγάλο είναι το ενυδρείο?

Δεύτερον, σε ό,τι έχει να κάνει με τη θέση, σαφώς αν το βάλεις εκεί που υπάρχει το air-condition, θα είναι ευκολότερα τα πράγματα το καλοκαίρι, από πλευράς ψύξης.. (το χειμώνα έχουμε τους θερμοστάτες, και είναι ευκολότερη η κατάσταση) Παρ'όλα αυτά υπάρχουν πάντα λύσεις για ψύξη με ανεμιστηράκια κ.τ.λ., οπότε προσωπική μου άποψη είναι να το έχεις εκεί όπου θα το χαίρεσαι περισσότερο!

Και τρίτον, πριν ξεκινήσεις να βάλεις ψάρια μέσα, και γενικότερα, πριν κάνεις οτιδήποτε, να διαβάσεις όσα περισσότερα μπορείς στο www.tsamisaquarium.gr και στο forum, με έμφαση στα υπομνήματα του "αρχάριοι γλυκού νερού" στην αρχή, και εν συνεχεία "γλυκό νερό γενικά" και "ενυδρεία με φυτά".. Και να μή διστάζεις να ρωτάς εδώ στο forum, τα παιδιά εδώ είναι όλοι πάντα πρόθυμοι να βοηθήσουν! Όσο περισσότερο διαβάσεις, τόσα περισσότερα λάθη θα αποφύγεις (οι περισσότεροι ξεκινούν με λάθος συνθέσεις ψαριών, ασύμβατα ψάρια, ή υπερβολική ιχθυοφόρτιση, με κακές αγορές από τα πετ-σοπ και πεταμένα λεφτά, ενώ είναι και πολλοί αυτοί που πετάνε τσάμπα χρήματα για φάρους, αφροδίτες και ναυάγια.. ψαχουλεύοντας εδώ, όλα αυτά θα τα αποφύγεις..) Διαβάζοντας λοιπόν, θα δεις και ότι υπάρχουν ενυδρεία με τροπικά ψάρια γλυκού νερού (από λίμες και ποτάμια), και αλμυρού νερού (θαλασσινά).. Οι περισσότεροι ασχολούνται με γλυκού νερού, ενώ για να προχωρήσεις στο θαλασσινό απαιτείται σαφώς μεγαλύτερη εμπειρία, και ακριβότερος εξοπλισμός..

Καλή αρχή και καλό διάβασμα!
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 28-06-08, 06:54
mary172 Ο χρήστης mary172 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 27-06-2008
Περιοχή: Καλαμάτα
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Thanks, παιδιά..
Ομολογώ ότι κι εγώ μπερδεύτηκα. Ρώτησα για θαλασσινό ενυδρείο, και μου είπαν ότι δεν έχουν κάποιο. Ωστόσο, το ενυδρείο που πήρα, είναι για τροπικά ψάρια, και θα πάρω και θερμοστάστη αργότερα. Όμως τώρα είναι καλύτερα να τα βάλω στο δωμάτιο με το air-condition? Το χειμώνα θα πάρω θερμοστάτη, δλδ θερμού νερού είναι. Ευχαριστώ.
Α, σε λίτρα είναι μικρό, 55 ευρώ το πήρα, μαζί με τα άλλα (αμμωνία, αφίσα, κτλ) 90 ευρώ μου ήρθε.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mary172 : 28-06-08 στις 06:54 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι άλλο θα βρω μέσα σε αυτό το ενυδρείο ?? Lsourtzo Γενικά - Αναγνωρίσεις ειδών 57 23-08-09 18:18
Ενυδρείο 700lt με τι? asteris Malawi 7 15-05-08 09:21
Σε τι ύψος να βάλω το ενυδρείο μου? xaftel Αρχάριοι γλυκού νερού 30 03-03-08 14:36
Συμφώρηση σε ενυδρείο..Τι γίνεται? vassilis23 Αρχάριοι γλυκού νερού 8 14-11-07 00:24
Εσείς τι λέτε για το νέο μου ενυδρείο? rtolemeo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 11 31-03-03 16:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:58.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03359 seconds with 13 queries