Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 02-11-10, 12:31   #1
πρωτες μου μετρησεις.....
ΗΛΙΑΣ
Member
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος 02-11-10, 12:31
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

παιδια να οι πρωτες μου μετρησεις ...να παω να παρω τα πρωτα 2 guppies η να περιμενω???

ενυδρειο jewel 60l
θερμοκρασια 26c
φιλτρο εσωτερικο
φωτισμος 1-15w(8 ωρες)
φυτα 1anubias baerteri nana 1 anubias barteri 1 vallisneria nana 1 limnophillia sessiflora 2 moss
διακοσμοτικα 2 μικρα ξυλα απο pet shop

μετρησεις
ph:8
kh:17
gh:10
no2:0
no3:0
nh4:<0.05


το ενυδρειο μπολιαστικε χθεσ το βραδυ οι μετρησεις εγιναν 16 ωρες αργοτερα...το ph ειναι ψηλο νομιζω..αλλα και kh 17 ειναι επισης ψηλο εε?
τι να κανω ???
ευχαριστω
Εμφανίσεις: 2032
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-11-10, 12:39
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλημερα.

Βαλε το πρωτο ψαρι, αρκει να μπολιασες σωστα (πως μπολιασες?)
Αντιχλωριο εριξες πριν και σωστη θερμοκρασια?
Το πεχα ειναι μια χαρα για γκαπι.
Οι μετρησεις gH kH ειναι λιγο αλλοπροσαλλες αλλα ισως φταινε τα τετσακια (με τι μετρησες?), ισως η διαδικασια μετρησης να εγινε λαθος, ισως ειναι φρεσκο το νερο ακομα.
H kh μου φαινεται πολυ ψηλη για Αθηνα, οχι πως θα εχει προβλημα το ψαρι, αφου αυτη ειναι ο παραγοντας σταθεροποιησης και τιμης του πεχα.
Λογικα επρεπε ηταν κοντα στο 7-10 χωρις να ειναι απολυτο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-11-10, 13:11
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

καλημερα φιλε μου...
μπολιασα απο μπολι εμπειρου φιλου(εδω απο το φορουμ)με σφουγαρακι και μεσα στο νερο το εστυψα και το εχω αφησει ακομα μεσα...αντιχλωριο εριξα μονο στο πρωτο γεμισμα(εχω κανει και μια μεγαλη αλλαγη νερου πριν απο μια εβδομαδα)sera aquatan ειχα ριξει...να ξαναριξω?
οι μετρησεις εγιναν οι 5 πρωτες με ενα 5σε 1 της dennerle(strips) και της αμμονιας με ενα jbl (υγρο)
δεν βιαζομαι να βαλω τα ψαρακια(εχω βαλει στοιχημα οτι δεν θα μου πεθανει ψαρι απο λαλακια αρχαριου)(αλλα ξερω οτι θα χασω)
ευχαριστω για την γρηγορη απαντηση
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-11-10, 13:26
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Επρεπε καλυτερα να το στιψεις μεσα στο φιλτρο (και ελπιζω να το εχεις τοποθετησει και μεσα στο φιλτρο).
Αν μπολιασες πριν μια εβδομαδα, ελπιζω να παρειχες ρυπους για τη βιολογια γιατι αλλιως θα την εχασες, και οι μετρησεις με μηδεν νιτρικα ΝΟ3 δεν αποδεικνυουν οτι ειναι στρωμενο το φιλτρο και λειτουργει ο κυκλος του αζωτου.
Επρεπε να μετρας νιτρικα πανω απο μηδεν.
Οι μετρησεις ειναι σημερινες/χθεσινες?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-11-10, 13:38
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

οχι δεν το εστυψα μεσα στο φιλτρο αλλα το σφουγγαρακι το εχω αφησει μεσα στο φιλτρο..)δεν μπολιασα πριν απο μια εβδομαδα...χθες το βραδυ(8.30) μπολιασα και το ταισα 5 ωρες μετα...
οι μετρησεις ειναι σημερινες..
το ενυδρειο ετρεχε 2 εβδομαδες χωρις μπολι αλλα με σχεδον καθημερινο ταισμα(φυλλαρακια)
γιατι επρεπε να εχω νιτρικα πανω απο το μηδεν????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-11-10, 13:48
Το avatar του χρήστη panospkk
panospkk Ο χρήστης panospkk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-02-2008
Περιοχή: ΧΑΛΚΙΔΑ
Μηνύματα: 179
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν το εστυψα μεσα στο φιλτρο αλλα το σφουγγαρακι το εχω αφησει μεσα στο φιλτρο..)δεν μπολιασα πριν απο μια εβδομαδα...χθες το βραδυ(8.30) μπολιασα και το ταισα 5 ωρες μετα...
οι μετρησεις ειναι σημερινες..
το ενυδρειο ετρεχε 2 εβδομαδες χωρις μπολι αλλα με σχεδον καθημερινο ταισμα(φυλλαρακια)
γιατι επρεπε να εχω νιτρικα πανω απο το μηδεν????

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655
όταν ανεβαίνουν τα νιτρικά σου, σημαίνει ότι ολοκληρώνεται ο κύκλος του αζώτου. Δηλ. η αμμωνία (τοξική για τους κατοίκους μας) μετατρέπεται σε ΝΟ2 και μετά σε ΝΟ3 (νιτρικά). Σε ένα στρωμένο ενυδρείο όπως θα ξέρεις δεν πρέπει να υπάρχει ούτε αμμωνία, ούτε νιτρώδη (ΝΟ2)
__________________
Η αλαζονεία προηγείται της συντριβής και το υπεροπτικό πνεύμα της πτώσης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-11-10, 14:33
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δεν το εστυψα μεσα στο φιλτρο αλλα το σφουγγαρακι το εχω αφησει μεσα στο φιλτρο..)δεν μπολιασα πριν απο μια εβδομαδα...χθες το βραδυ(8.30) μπολιασα και το ταισα 5 ωρες μετα...
οι μετρησεις ειναι σημερινες..
το ενυδρειο ετρεχε 2 εβδομαδες χωρις μπολι αλλα με σχεδον καθημερινο ταισμα(φυλλαρακια)
γιατι επρεπε να εχω νιτρικα πανω απο το μηδεν????
Αν εριξες τροφη αργει να βγει αμμωνια, οποτε ειναι λογικο να καθυστερησει η εμφανιση νιτρικων.
Θα πρεπει κανονικα ομως να περιμενεις να σιγουρευτεις, μετρωντας νιτρικα οπως εξηγησε ο panospkk.
Συνεχισε ωστοσο με λιγη τροφη ετσι κι αλλιως μεχρι να βαλεις ψαρι.
Καλα εκανες και το αφησες να τρεξει και μια εβδομαδα. Αν ειχες βαλει και ενεργο ανθρακα αυτην την εβδομαδα θα ηταν το ιδανικοτερο.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-11-10, 15:01
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

καταρχην ευχαριστω ολους γγια τις απαντησεις...
ναι αφου διαβασα το λινκ καταλαβα οτι πρωτα επρεπε να μετρησω και μετα να ταισω....
μια και λες ανθρακα μηπως να βγαλω το φιλτρο του ανθρακα που εχει μεσα??(το μαυρο αν δεν κανω λαθος)
επισεις μετα το μπολιασμα εχω αρκετη μαυρη σκονη πανω στα φυλλα μου(κυριωσ στις annubies λογω σχηματος)
σας επρηξα λιγο εεεε
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-11-10, 15:55
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΗΛΙΑΣ Εμφάνιση μηνυμάτων
καταρχην ευχαριστω ολους γγια τις απαντησεις...
ναι αφου διαβασα το λινκ καταλαβα οτι πρωτα επρεπε να μετρησω και μετα να ταισω....
μια και λες ανθρακα μηπως να βγαλω το φιλτρο του ανθρακα που εχει μεσα??(το μαυρο αν δεν κανω λαθος)
επισεις μετα το μπολιασμα εχω αρκετη μαυρη σκονη πανω στα φυλλα μου(κυριωσ στις annubies λογω σχηματος)
σας επρηξα λιγο εεεε
Οχι, μετρημα πριν την εναρξη του κυκλου (με ταισμα σε ηδη υπαρχουσα βιολογια) θα ηταν περιττο. Μηδεν σε ολα θα εβρισκες.

Ειχες ενεργο ανθρακα. Καλο.
Το βγαζεις και τον πετας.
Αν βαλεις φυτα ή τυρφη τον αφαιρεις γιατι τραβει τυχων λιπανση και χουμικα ταννινες.
Αν οχι μπορεις να τον αφησεις και να τον αλλαζεις καθε μηνα με νεο.

Η "σκονη" ειναι ιζημα, το μπολι δεν κανει κακο, αντιθετως.
Μπορεις ομως να κουνησεις ελαφρα τα φυλλα και να πεσει η σκονη στο βυθο. Την ιδια δουλεια θα κανει και απο εκει..
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-11-10, 18:23
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

αρα με λιγα λογια βγαζω το μαυρο σφουγαρι απο το φιλτρο και το πεταω.και αυριο ξαναμετραω και παω βουρ για τα πρωτα μου guppies ...σωστα?
'
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-11-10, 22:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Nαι.
Καλο ειναι να βαλεις κανε καλο βιολογικο υλικο στη θεση του και στη θεση κανενος σφουγγαριου ακομα
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-11-10, 23:33
ΗΛΙΑΣ Ο χρήστης ΗΛΙΑΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-10-2010
Περιοχή: ν.ιωνια
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

εγινε!ευχαριστω μαγκες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Πρωτες μετρησεις σε 30L pavlos1988 Αρχάριοι γλυκού νερού 29 02-11-10 11:44
πειτε μου για τις πρωτες μετρησεις sefis Γλυκό νερό - Γενικά 18 18-02-10 16:52
πρωτες μετρησεις Πάνος Αρχάριοι γλυκού νερού 6 19-02-08 23:22
Οι πρωτες μου μετρησεις taicom Αρχάριοι γλυκού νερού 17 31-01-08 22:57
Οι πρωτες μου Αφρικανες fish_bill Malawi 27 25-01-08 13:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04755 seconds with 15 queries