Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-09-08, 13:37
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Πόσο είναι απαρραίτητη η χρήση A/O και pH controller στην περίπτωσή μου

΄Εχω ένα φυτεμένο 120Λ με 4 σκαλάρια (ένα ζευγάρι που γενά συνέχεια) και 7 cherry barbs.
Τα φυτά είναι 7-8 ανούμπιες διαφόρων ειδών και 4 amazon sword
Προσθέτοντας πρόσφατα CO2 με συσκευή DIY 1 φυσσαλίδα/sec καθώς και με τύφρη στο φίλτρο κατάφερα να ρίξω το pH στο 6.8 καθώς και την ανθρ. σκληρότητα KH = 6.
Το σωλινάκι τις εξόδου του CO2 το έχω βάλει ακριβώς κάτω από εκεί που πεύτει το νερό από την έξοδο του φίλτρου και έτσι η φυσαλίδα σπάει σε μικρότερες οι οποίες φαίνετε ότι πάνε στο μεγαλύητερο μέρος του ενυδρείου.
Αυτές οι τιμές είναι καλές για τα ψάρια μου και τα φυτά φαίνεται πως και με την βοήθεια υγρού λυπάσματος της Tetra να αναπτύσονται κανονικά.

Θεωρείτε ότι είναι απαρραίτητη η αγορά Α/Ο και pH controller με το σκεφτικό ότι σύντομα θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο 240-300L;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 19-09-08, 13:39
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

ναι
αφου θα βαλεις δισκους...........
χε χε χε
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 19-09-08, 14:20
Το avatar του χρήστη xontros
xontros Ο χρήστης xontros δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-01-2008
Περιοχή: Μελίσσια (Aθήνα)
Μηνύματα: 2.117
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην xontros
Προεπιλογή

Κανονικά, για να είναι πλήρης η απάντηση, πρέπει να υπάρχει και μέτρηση των GH και ΚΗ του νερού της βρύσης..

Αν οι σκληρότητες δεν είναι τόσο ψηλές, και δεν πας για άγριους δίσκους, αλλά εκτροφής, ίσως να μή χρειαστεί να πας σε Α/Ο..

Επίσης, αν δεν πας για φυτεμένο, ίσως είναι καλύτερα να προτιμήσεις Α/Ο ή/και τύρφη, παρά CO2 και pH controller.. Ας περιμένουμε και κάποιον έμπειρο στο θέμα να το επιβεβαιώσει..

Σημείωση: pH controller συνδυάζεται με μπουκάλα CO2 (με μανόμετρα & ηλεκτρομαγνητική βάνα) και όχι με DIY.. Αυτό που κάνει είναι να κλείνει την παροχή CO2 όταν πέσει το pH κάτω από μία τιμή, και να την ξανανοίγει όταν το pH ξανανέβει..

Τέλος, η διάχυση που κάνεις δε φαίνεται να είναι τόσο καλή.. Αν "βλέπεις" τις φυσαλίδες, αυτό σημαίνει ότι δε διαχέονται, παρόλο που σπάνε.. Το θέμα είναι να μήν τις βλέπεις.. χμμμ.. πώς να το περιγράψω.. ας πούμε να ξεκινάνε μικρούλες, και μέχρι να φτάσουν στην επιφάνεια να έχουν εξαφανιστεί (δλδ διαχυθεί στο νερό).. Αν έχεις εξωτερικό φίλτρο, καλύτερα να βάλεις την έξοδο του CO2 στην είσοδο του φίλτρου (και όχι στην έξοδο).. Αλλιώς να πάρεις κάποιο σύστημα διάχυσης (κάνε μια αναζήτηση, έχουν γραφτεί πολλά), το οποίο θα σου είναι απαραίτητο αν πας σε περισσότερα λίτρα..
-------------------------
Και κάτι ξέχασα.. Μπορεί μεν το pH controller να σου παρέχει ασφάλεια και σταθερότητα στο pH, αλλά μπορείς να δουλέψεις και χωρίς controller, τουλάχιστον σε πρώτη φάση.. Αρκεί να κάνεις σωστή ρύθμιση στο πόσο CO2 θα βγάζεις.. Αυτό θα σου δίνει μεν μία μεταβολή από μέρα σε νύχτα (λόγω της φωτοσύνθεσης), αλλά η μεταβολή αυτή δε θα είναι μεγάλη..
__________________
Pseudoeftropheus sentonographius sp. "ροζ"

Το (νυν) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με mikrogeophagus ramirezi): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=326855
Το (πρώην) ενυδρείο μου (Juwel Rekord 70, φυτεμένο, με ζωοτόκα): http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=269530

Diogo, ο μονομάχος μου: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=26837

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη xontros : 19-09-08 στις 14:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 19-09-08, 14:36
Το avatar του χρήστη ΧρήστοςΠ
ΧρήστοςΠ Ο χρήστης ΧρήστοςΠ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2007
Περιοχή: ΑΓ.ΒΑΡΒΑΡΑ ΑΙΓΑΛΕΩ
Μηνύματα: 1.305
Προεπιλογή

Προσωπική μου εμπειρία:

Ξεκίνησα με δίσκους χωρίς ΑΟ μόνο με τύρφη το βρήκα αρκετά δύσκολο ειδικά σε μεγάλο ενυδρείο να προετημάζεις το νερό έτσι αγόρασα ΑΟ και βρήκα την υγειά μου . Αν πας σε βιοτοπικό δίσκων( ξύλλα , άμμος και κάποιο φυτό για την επιφάνεια) που είναι και της μόδας ( εγώ θα έλεγα μάλλον της ευκολίας είναι ) τότε δεν χρειάζεσαι CO2 για να ρυθμίζεις το ph .

Φυτά σε δυσκοενυδρείο μπορείς να βάλεις όπως εχινόδορα ή βαλισνέριες (οι δεύτερες πιστεύω και εγώ ότι ενοχλούν τους δίσκους όπως ο Pritanis) δεν πιστεύω ότι είναι απαραίτητη η χρήση CO2.

Α να ξέρεις ότι full φυτεμένα ενυδρεία με δίσκους είναι αρκετά δύσκολα να κρατηθούν λόγω των θερμοκρασιών που θέλουμε στους δίσκους 28-30 και σε μερικές περιπτώσεις σε θεραπεία 34 .

Αυτά προς το παρόν
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 19-09-08, 17:51
harilaos Ο χρήστης harilaos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-11-2006
Περιοχή: -
Μηνύματα: 778
Προεπιλογή

Η καλύτερη και φθηνότερη διάχυση γίνεται ως εξής: (εφόσον έχεις ήδη εξωτερικό φίλτρο)
Στο μπαστούνι εισόδου του εξωτερικού σου φίλτρου βάλε το σωληνάκι του CO2.
Οι φυσαλίδες θα διαχυθούν τέλεια..
Το έκανα και το κατάλαβα βλέποντας πόσο γρήγορα πέφτει το pH σε σχέση με παλιά που είχα σκάλα διάχυσης ή έκανα αυτό που έκανες εσύ!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 19-09-08, 18:01
Το avatar του χρήστη dizio
dizio Ο χρήστης dizio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-04-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

ρε παίδες τόσο CO2 δεν εμποδίζει τη λειτουργία του φίλτρου???κι εγώ έτσι το έχω αλλά με προβληματίζει λιγάκι...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-09-08, 23:28
Guppy Ο χρήστης Guppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-10-2005
Περιοχή: PAtra
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την ανταπόκριση!

Για να βοηθήσω λίγο ακόμα να πω ότι δεν σκοπεύω (τουλάχιστον σύντομα) να βάλω δίσκους στο ενυδρείο. Το βασικό ψάρι θέλω να είναι τα σκαλάρια.
Αργότερα όταν πάρω το μεγάλο ενυδρείο και έχω αρκετές γνώσεις μπορώ να βάλω και μερικούς δίσκους.

Οι τιμές τις βρύσης μου είναι : pH 7.8 - KH 11 - KG 14 εάν θυμάμε καλά.
Μόνο με τύφρη : pH 7.2 - ΚΗ 8 KG 11
Εδώ και 1 βδομάδα με CO2 DIY 1φυσ/sec : pH 6.8 - KH 6 - KG 11

Το amazon sword που είπα είναι το εχινόδορος αμαζόνικους και έχω και τις ανούμπιες και ξέχασα 2 ακόμα φυτά που μοιάζουν με μακρυά φύκια και θυμάμε όταν έψαξα να πάρω φυτά και αυτά δεν είχαν απαιτήσεις.

Οι τιμές αυτές στο νερό μου είναι καλές για τα ψάρια μου (σκαλάρια - cherry barbs) και το CO2 σε φυσιολογικά επίπεδα ενώ πριν βάλω το CO2 DIY ήταν πολύ χαμηλό. Αυτό σημαίνει ότι έχω καλή διάχυση έτσι όπως το έχω τώρα στην έξοδο του φίλτρου. ¶λωστε χαμηλότερα pH από 6.8 δεν θέλω για τα ψάρια που έχω.

Τα μείων τώρα είναι:
1. Το CO2 DIY χρειάζετε συντήρηση κάθε 2 βδομάδες πράγμα που δεν είναι πρόβλημα για μένα αυτό αλλά δεν ξέρω πόσο σταθερό μπορεί να είναι εάν και παρακολουθώ 1 φορά / βδομάδα το pH τουλάχιστον πριν την αλλαγή του νερού.
2. Την τύφρη την έχω μέσα στο φίλτρο και δεν ετοιμάζω νερό σε δοχείο με Α/Ο ή με τύφρη.Το νερού που μπαίνει μέσα στο ενυδρείο έχει άλλες τιμές από αυτές του ενυδρείου. Αυτό δεν είναι καλό το γνωρίζω αλλά δεν είναι και απαγορευτικό πιστεύω. Όσο για την θερμοκρασία το χειμώνα βάζω χλιαρό από τον θερμοσύφωνα.

Οπότε χρειάζομαι ή όχι στην παρούσα κατάσταση να πάρω A/O ή ακόμα και pH controller + CO2 σύστημα;
Και αργότερα εάν βάλω δίσκους πρέπει να πάρω απαρραίτητα τουλάχιστον Α/Ο;
(τα ενυδρείο θέλω να είναι πάντα φυτεμένο με εύκολα φυτά δεν πρόκειτε ποτέ να το κάνω βιοτοπικό αμαζωνίου. Όταν βαρεθώ θα κάνω malawi που μου αρέσει και πιστεύω ότι είναι πιο εύκολο με τις τιμές που έχω στην βρύση)
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Για άλλη χρήση το ξεκίνησα και άλλα μου προέκυψαν Lampiris Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 27 17-03-09 04:48
R/O και pH controller από ελλάδα ή e-shop; Guppy Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 1 19-09-08 03:29
ph controller κ τα νευρα μου antonis t83 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 23-08-08 03:10
Μπερδεμένος στην επιλογή Ph controller! gfdimopo Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 05-07-08 19:10
συνδεσμολογια cο2 και ph controller GP250381 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 06-01-07 18:19

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:00.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04994 seconds with 13 queries