Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-09-12, 22:46  
προβλημα με χαλαζιακη αμμο & απωλειες ψαριων
MONA VAMP
Junior Member
Εγγραφή: 24-08-2011
Περιοχή: ΒΡΙΛΗΣΣΙΑ
Μηνύματα: 22

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
MONA VAMP Ο χρήστης MONA VAMP δεν είναι συνδεδεμένος 10-09-12, 22:46
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

καλησπερα σας,

εδω και 1 χρονο εχω ενα στρωμενο ενυδρειο γλυκου νερου με κοινωνικα ψαρια.Το καλοκαιρι αλλαξα το χαλικι μου και στην θεση του εβαλα χαλαζιακη αμμο. Το αποτελεσμα ηταν να χασω τα παρακατω ψαρια:

1 Glassfish ,1 Otocinclus Affinis ,1 Gold Honey Gourami, 1 Blue Gourami,1 Anchistrus Spinosus και αρκετα Guppy. Η μεγιστη θερμοκρασια που ειχα ηταν 32C , η αμμωνια ηταν σε φυσιολογικα επιπεδα. Εχω ακουσει οτι η χαλαζιακη αμμος κανει μονο για ενυδρεια θαλασσινου νερου και το οτι αυτη ανεβαζει το ph του νερου. Ισχυουν αυτα? Τι ψαροσυνθεση θα μπορουσα να κανω ωστε να μην εχω παλι απωλειες?
Εμφανίσεις: 11017
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 11-09-12, 15:12
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που δεν εχει χασει ψαρι;;;;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από DISCUS81 Εμφάνιση μηνυμάτων
Λες τοι εισαι υπερβολικα νεος στο χομπυ και δεν κανει να δινω συμβουλες αλλ αυτο κανεις
-------------------------
Οι απωλειες δεν ειναι μεσα στο παιχνιδι.... Για νατο καταλαβεις καλυτερα θα στο πω ετσι εχω τρια σκυλια... Δεν χαθηκε και ο κοσμος να πεθανει και ενα απο την μη καλη διατηρηση που θα του κανω εχω... Δεν ειναι παιχνιδι ειναι ζωες!!!!

Εσυ φιλε μου δεν εχεις χασει ψαρι ποτε σου;
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 11-09-12 στις 15:12 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 11-09-12, 16:10
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχει ανθρωπος εδω μεσα που δεν εχει χασει ψαρι;;;;
-------------------------



Εσυ φιλε μου δεν εχεις χασει ψαρι ποτε σου;
απλα αυτο που λενε ειναι οτι δεν ειναι λογικο να πεθανουν ψαρια πριν την ωρα τους. Δηλαδη δεν ειναι στανταρ, συμβαινει μονο οταν γινονται λαθη
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 11-09-12, 16:13
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

και εγω εχω χασει ψαρια αλλα δεν μπορω να δεχτω την εκφραση << οι απωλειες ειναι μεσα στο παιγχνιδι>>
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 11-09-12, 16:18
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Συμφωνω.Μονο ομως η εκφραση μεσα στο παιχνιδι(δεν σημαινει οτι ειναι παιχνιδι),αλλα ειναι μεσα στο προγραμμα.Μην κολλατε στις λεξεις...
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 11-09-12, 16:20
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από MONA VAMP Εμφάνιση μηνυμάτων
απο αυτα που επιβιωσαν σε αυτες τις θερμοκρασιες σκεφτομαι πως θα ηθελα να φτιαξω 1 κοπαδακι με μονομαχους, αλλα το οτι δεν ζουν για πανω απο 2 χρονια οι μονομαχοι με προβληματιζει κιολας. επισης τα 60 λιτρα ειναι λιγα,δεν νομιζω πως μπορω να βαλω πανω απο 5 μονομαχους?
ευτυχως που δεν εχω χασει ψαρι βαζοντας 5 μονομαχους μαζι για να κοπαδιασουν
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 11-09-12, 16:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

οκ...
Τα λιτρα σου ειναι η για ενα ΠΟΛΥ ΜΙΚΡΟ κοπαδακι ενος ειδους (πχ 4 γκαπακια) η για ενα μονομαχο με ισως 3-4 ψαρακια βυθου.
Οι τακτικη ψυξης σου με τα παγακια ειναι θανατηφορα.
Επισεις η ψαροσυνθεση σου περιλαμβανει ψαρια απο καθε σημειο της γης με εντελως διαφορετικες αναγγες σε συνθηκες.
Μεσα σε ολα αυτα υποθετω οτι χρησιμοποιεις απλα νερο βρυσης.


Δε θα μπω σε διαδικασια υποδειξεων γιατι τα λαθη σε αυτο το ενυδρειο ειναι παρα πολλα (το ΜΟΝΟ σωστο ειναι οτι μπηκε χαλαζιακη αμμος που ειναι ουδετερη) απλα μη βαλεις βεβαια αλλα ψαρια (κανονικα να αφαιρεσεις πρεπει) και διαβασε ολα τα υπομνηματα στην εννωτητα των αρχαριων κι αν υπαρχουν αποριες εδω ειμαστε.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 11-09-12, 16:30
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Φιλε μου τα ψαρια(σε αυτη την περιπτωση 90%)τα εχασε λογω θερμοκρασιας.Οτι εχει αγνοια ειναι δεδομενο,αλλα ρωταει σε ενα φορουμ για να μαθει.Μην κολλαμε στις λεξεις και μην πιανουμε απο τα μουτρα καποιον που ισως να θελει να μαθει 5 πραγματα προκειμενου τα ψαρια του να ζησουν σωστα(οσο σωστα μπορουν να ζησουν σε ενα ενυδρειο).
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 11-09-12, 16:47
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Κάθομαι και σκέφτομαι τι θα γινόταν αν δεν ήμουν προσεκτικός σε όσα γράφω...κι αν δεν χρησιμοποιουσα σωστά τα εισαγωγικά και αλλα σημεία στιξης

Ορισμένοι το δάχτυλο το σηκώνουν υπερβολικά ψηλά για τα δεδομένα ενός φόρουμ

Δεν σχολιάζω κανενα μήνυμα,οποίος κατάλαβε κατάλαβε...
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 11-09-12, 17:03
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

ποια ειναι τα δεδομενα του φορουμ και ποσο εχει ανεβει το δαχτυλο?
ποιος το κρινει αυτο...?
ο φιλος ο ΜΟΝΑ οπως εσυ και εγω ειμαστε μελη μιας μεγαλης ενυδρειακης εγκυκλοπαιδειαςπου μερικοι μονο απο εμας εχουμε διαβασει....
αν ειχε κατσει λιγο να διαβασει τον 1 χρονο που ειναι μελος του gab
5 οχι παραπανω υπομνηματα θα ειχε καταλαβει τι επρεπε να κανει για το ενυδρειο του και δεν θα ανεβαζε αυτο το ποστ

ζουμε στην εποχη του google μια απλη πληκτολογηση σου δινει οτι απαντησεις θες...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 11-09-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Θα πω ενα πραγμα και δεν θα δευτερολογησω.

Η ευγενεια ειναι μεγαλο αγαθο!

Αν δεν μπορειτε να ειστε ευγενικοι,τουλαχιστον μην ειστε προσβλητικοι και αγενεις.

Αν παλι κρινεται οτι αυτα που διαβαζετε ειναι απαραδεκτα και ασχημα για το χομπυ,μην λειτουργειτε εν βρασμώ,αφηστε καποιον αλλον να απαντησει.

Σας ευχαριστω.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 11-09-12, 17:27
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα πω ενα πραγμα και δεν θα δευτερολογησω.

Η ευγενεια ειναι μεγαλο αγαθο!

Αν δεν μπορειτε να ειστε ευγενικοι,τουλαχιστον μην ειστε προσβλητικοι και αγενεις.

Αν παλι κρινεται οτι αυτα που διαβαζετε ειναι απαραδεκτα και ασχημα για το χομπυ,μην λειτουργειτε εν βρασμώ,αφηστε καποιον αλλον να απαντησει.

Σας ευχαριστω.
???
σε ποιον αναφερεσε πραγματικα θα ηθελα να ξερω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 11-09-12, 17:30
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε οσους δεν μπορουν να κρατησουν την ψυχραιμία τους με νεους χομπυστες και με τον τροπο τους τους κανουν να αμύνονται αντι να τους κανουν να θελουν να μαθουν!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 11-09-12, 17:35
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

σε ευχαριστω παρακαλω βοηθηστε τον νεο χομπυστα γιατι εγω δεν μπορω.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 11-09-12, 17:41
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Να σαι σιγουρος οτι πολλοι ειναι αυτοι που θα ΤΗΝ (κοπελα ειναι) βοηθησουν,αν εξακολουθει να θελει την βοηθεια μας.

Η γνωση δεν μεταδιδεται με ειρωνια ουτε με αγενεια,αλλα με υπομονη και καλη διαθεση!
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 11-09-12, 17:42
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι σιγουρος οτι πολλοι ειναι αυτοι που θα ΤΗΝ (κοπελα ειναι) βοηθησουν,αν εξακολουθει να θελει την βοηθεια μας.

Η γνωση δεν μεταδιδεται με ειρωνια ουτε με αγενεια,αλλα με υπομονη και καλη διαθεση!
συμφωνω
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-09-12, 17:43
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι σιγουρος οτι πολλοι ειναι αυτοι που θα ΤΗΝ (κοπελα ειναι) βοηθησουν,αν εξακολουθει να θελει την βοηθεια μας.

Η γνωση δεν μεταδιδεται με ειρωνια ουτε με αγενεια,αλλα με υπομονη και καλη διαθεση!
πολυ σωστος ντιμι αλλα μιας και εισαι σωστος γιατι δε το μαθαινεις σε μερικους μερικους? φιλικα παντα
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-09-12, 18:04
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 Εμφάνιση μηνυμάτων
Να σαι σιγουρος οτι πολλοι ειναι αυτοι που θα ΤΗΝ (κοπελα ειναι) βοηθησουν,αν εξακολουθει να θελει την βοηθεια μας.

Η γνωση δεν μεταδιδεται με ειρωνια ουτε με αγενεια,αλλα με υπομονη και καλη διαθεση!


Υπαρχουν τεσσαρων ειδων αρχαριοι (σε οτιδηποτε, οχι μονο στην απασχοληση με τα ενυδρεια):

1. Αυτοι που πριν ξεκινησουν κατι διαβαζουν τα παντα, ρωτανε, μαθαινουν και μετα ξεκινανε με αργα βηματακια ρωτωντας παντα τυς πιο εμπειρους
(ειναι και οι πιο σπανιες περιπτωσεις που αξιζουν συγχαρητηρια, αλλα στο συγκεκριμενο χομπυ τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα γιατι μπορει ο αλλος να ανηκει σε αυτη την κατηγορια αλλα να εμπιστευτει λαθος ανθρωπους)

2. Αυτοι που ξεκινανε με λαθη αλλα στην πορεια ρωτωντας και διαβαζοντας κανουν προσπαθειες και τα διορθωνουν (ειναι νομιζω η πιο πολυπληθεστερη κατηγορια)

3. Αυτοι που κανουν λαθη, το αναγνωριζουν αλλα δεν κανουν τιποτα για να το διορθωσουν

4. Οι "παρανοηκοι" που σου λενε τι εχουν κανει, τους λες οτι αυτο ειναι λαθος και σε στελνουν να πας να γ.....θεις γιατι οι ιδιοι ειναι απολυτα σωστοι και ολοι γυρω τους ειναι οι λαθος (πλακα πλακα εχω δει δυο τρια τετοια φρουτα να περναναι απο δω μεσα, και δεν ειναι σπανιοτερη κατηγορια απο την 3)


Οι κατηγοριες αυτες δεν ειναι απολυτες και υπαρχουν αρκετες ενδιαμεσες υποβαθμιδες (ειδικα αναμεσα στη 2 και στην 3)

Απο κει και περα θεωρω πως ως εμπειροι φορουμιτες πλεον (πολυ γενικοτερα κι οχι αποκλειστικα ως χομπυστες) εχουμε την εμπειρια να "κοβουμε" τον αλλο σε ποια απο τις τεσσερις κατηγοριες ανηκει και να απανταμε αναλογως (εκ των πραγματων δε μπορει καποιος να απανταει με τον ιδιο τροπο σε ολους).
Απο κει και περα δε θα σχολιασω αυτα που υπωθηκαν στα παραπανω μυνηματα αν ειναι υπερβολικα η οχι, αυτο ειναι κατι διαφορετικο απλα πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειται πολυ ευκολα (θυμαμαι ποσες φορες αλλαξαν οι εντυπωσεις οταν γνωρισα απο κοντα ανθρωπους για τους οποιους ημουν σιγουρος πως αν βρεθουμε θα πρεπει να απομακρυνουν ολα τα αιχμηρα αντικειμενα απο γυρω μας, με καποιους απο αυτους μαλιστα δημιουργηθηκε και πολυ καλη φιλια).
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-09-12, 18:09
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Σε οποια κατηγορια και αν απευθυνόμαστε θα πρεπει να το κανουμε με σωστο τροπο,οχι ειρωνειες,οχι αγενεια...
Αν δεν μπορουμε να το κανουμε με τον σωστο τροπο,ας μην το κανουμε καθολου,παντα θα βρεθει ενας με περισσοτερη υπομονη απο εμας να το πραξει εκεινος.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-09-12, 18:10
Το avatar του χρήστη mathaios81
mathaios81 Ο χρήστης mathaios81 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-03-2010
Περιοχή: Sun city
Μηνύματα: 274
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπαρχουν τεσσαρων ειδων αρχαριοι (σε οτιδηποτε, οχι μονο στην απασχοληση με τα ενυδρεια):

1. Αυτοι που πριν ξεκινησουν κατι διαβαζουν τα παντα, ρωτανε, μαθαινουν και μετα ξεκινανε με αργα βηματακια ρωτωντας παντα τυς πιο εμπειρους
(ειναι και οι πιο σπανιες περιπτωσεις που αξιζουν συγχαρητηρια, αλλα στο συγκεκριμενο χομπυ τα πραγματα ειναι πιο πολυπλοκα γιατι μπορει ο αλλος να ανηκει σε αυτη την κατηγορια αλλα να εμπιστευτει λαθος ανθρωπους)

2. Αυτοι που ξεκινανε με λαθη αλλα στην πορεια ρωτωντας και διαβαζοντας κανουν προσπαθειες και τα διορθωνουν (ειναι νομιζω η πιο πολυπληθεστερη κατηγορια)

3. Αυτοι που κανουν λαθη, το αναγνωριζουν αλλα δεν κανουν τιποτα για να το διορθωσουν

4. Οι "παρανοηκοι" που σου λενε τι εχουν κανει, τους λες οτι αυτο ειναι λαθος και σε στελνουν να πας να γ.....θεις γιατι οι ιδιοι ειναι απολυτα σωστοι και ολοι γυρω τους ειναι οι λαθος (πλακα πλακα εχω δει δυο τρια τετοια φρουτα να περναναι απο δω μεσα, και δεν ειναι σπανιοτερη κατηγορια απο την 3)


Οι κατηγοριες αυτες δεν ειναι απολυτες και υπαρχουν αρκετες ενδιαμεσες υποβαθμιδες (ειδικα αναμεσα στη 2 και στην 3)

Απο κει και περα θεωρω πως ως εμπειροι φορουμιτες πλεον (πολυ γενικοτερα κι οχι αποκλειστικα ως χομπυστες) εχουμε την εμπειρια να "κοβουμε" τον αλλο σε ποια απο τις τεσσερις κατηγοριες ανηκει και να απανταμε αναλογως (εκ των πραγματων δε μπορει καποιος να απανταει με τον ιδιο τροπο σε ολους).
Απο κει και περα δε θα σχολιασω αυτα που υπωθηκαν στα παραπανω μυνηματα αν ειναι υπερβολικα η οχι, αυτο ειναι κατι διαφορετικο απλα πολλες φορες ο γραπτος λογος παρεξηγειται πολυ ευκολα (θυμαμαι ποσες φορες αλλαξαν οι εντυπωσεις οταν γνωρισα απο κοντα ανθρωπους για τους οποιους ημουν σιγουρος πως αν βρεθουμε θα πρεπει να απομακρυνουν ολα τα αιχμηρα αντικειμενα απο γυρω μας, με καποιους απο αυτους μαλιστα δημιουργηθηκε και πολυ καλη φιλια).
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-09-12, 18:44
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παρ ολα αυτα εδω να συμπληρωσω πως οποια απαντηση κι αν δινεται σε οποιο τονο και με την οποια ευγενεια η αγενεια, αυτο που επιβαλλεται (ειδικα για το χομπυ μας μια και εχουμε να κανουμε με ζωες) πρεπει να ειναι οσο πιο πληρης και κατατοπιστικη γινεται, και να ειμαστε σιγουροι πως αυτο που λεμε ειναι και το σωστο.
Επισεις αν ειμαστε σιγουροι πως γνωριζουμε κατι καλο ειναι να το απανταμε, ακομα κι αν σιχαινομαστε το ατομο που εκανε την ερωτηση, για δυο πολυ απλους λογους:

1. Αυτος / η μπορει να μας ειναι ενα αδιαφορο ατομο, αλλα δε μας φταινε σε τιποτα τα ψαρια του. Στην τελικη οι συμβουλες αφορουν το καλο των ψαριων κι οχι του φροντιστη τους (αν θελουμε να βγαλουμε την κακια μας ας δωσουμε την πιο δυσκολη και επιπονη λυση ... joke φυσικα )

2. Το φορουμ (αγορα) δεν ειναι private chat και οι απαντησεις διαβαζονται απο πολλα ατομα (και μη εγγεγραμενους χρηστες) που πιθανων εχουν τις ιδιες αποριες, οποτε ειδικα σε "χαζες" ερωτησεις αρχαριων θα πρεπει η απαντησεις να ειναι οσο γινεται πιο κατατοπιστικες (αυτο βεβαια εχει να κανει με το συγγραφικο ταλεντο του καθ ενος, με την αντιληψη του, και -το δυσκολοτερο- με το κατα ποσο μπορει να κατανοησει καποιον εντελως αρχαριο )
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-09-12, 19:19
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως μιας και η συζητηση ξεκινησε απο κει,προσωπικα δε με πειραζει καθολου το να κανει καποιος λαθος και να "σκοτωσει" ψαρια εν αγνοια του.ολοι τοχουν παθει και ολοι θα το ξαναπαθουμε καποια στιγμη.και ναι,ειναι μεσα στο "παιχνιδι" αυτο.οπως ειναι και ο θανατος γενικοτερα στο "παιχνιδι" της ζωης που λεμε.

προσωπικα λοιπον δεν με ενοχλει καθολου να ακουσω τα λαθη καποιου,η και τα δικα μου και να τα συζητησω.αν προκειται για δικο μου λαθος,ευχαριστως θα ακουσω το σωστο εφοσον μου το εξηγησουν και αν ειναι αλλουνου ευχαριστως θα κατσω εγω να εξηγησω οσο καλυτερα και ακριβεστερα μπορω και με τα λιγα που ξερω για το χομπι.ποτε δεν ειμαι απολυτος και αν δεν γνωριζω κατι θα το αναφερω ωστε να μπορεσει ο ενδιαφερομενος να κοιταξει και αλλου για πληροφορηση η να παρει κιαλλη γνωμη.

αυτο που με "ενοχλει" (οσο μπορει να ενοχλησει καποιον κατι που διαβαζει σε ενα φορουμ)ειναι οταν εξηγεις σε καποιον τα λαθη που εκανε,και αντι να πει "ναι ρε φιλε εχεις δικιο μ...α μου",σου απανταει :

"χαχχαχαχ, στους 27C ειναι απο μεσα Αυγουστου και μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια και καποιες γαριδες ειναι και αυγωμενες, απλα η ψαροσουπα εγινε minimal και νιωθουν μοναξια...συνεπως μπορω να βαλω ψαρια κανονικα?"

με αλλα λογια ειναι σαν να σου λεει "καλα λεγε εσυ τωρα δεν πειραζει,εγω θελω να βαλω ψαρια.να βαλω?"

οσο για το "σαγανακι" το ειπα μεταξυ σοβαρου και αστειου γιαυτο και το "" στο τελος.και μετα απολα αυτα,ενω προσπαθεις τοση ωρα να βοηθησεις,σου λενε οτι εχεις και υφος...

οχι δηλαδη αν κανω λαθος καπου και δεν εχει λογικη αυτο που λεω,πεστε μου και θα ζητησω και συγνωμη
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 11-09-12, 20:27
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρ ολα αυτα εδω να συμπληρωσω πως οποια απαντηση κι αν δινεται σε οποιο τονο και με την οποια ευγενεια η αγενεια, αυτο που επιβαλλεται (ειδικα για το χομπυ μας μια και εχουμε να κανουμε με ζωες) πρεπει να ειναι οσο πιο πληρης και κατατοπιστικη γινεται, και να ειμαστε σιγουροι πως αυτο που λεμε ειναι και το σωστο.

Νικο συμφωνω μαζι σου,ομως,η αγενεια που αναφερεις δεν θα πρεπει να υπαρχει εδω μεσα,ουτε απο αυτον που απανταει αλλα ουτε και απο αυτον που ρωταει.Αν θελει καποιος να ειναι αγενης γιατι νομιζει οτι ειναι(ακομα και αν πραγματικα ειναι)o KΑΘΗΓΗΤΗΣ(σαν αυτον που διαφημιζει το στοιχημα)των ενυδρειων,μπορει να ποσταρει στις ψαροσουπες του youtube.Κατα τα αλλα μαζι σου.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345;691151

αυτο που με "ενοχλει" (οσο μπορει να ενοχλησει καποιον κατι που διαβαζει σε ενα φορουμ)ειναι οταν εξηγεις σε καποιον τα λαθη που εκανε,και αντι να πει "ναι ρε φιλε εχεις δικιο μ...α μου",σου απανταει :

[COLOR=blue
"χαχχαχαχ, στους 27C ειναι απο μεσα Αυγουστου και μια χαρα τα βλεπω τα ψαρια και καποιες γαριδες ειναι και αυγωμενες, [/COLOR]απλα η ψαροσουπα εγινε minimal και νιωθουν μοναξια...συνεπως μπορω να βαλω ψαρια κανονικα?"

με αλλα λογια ειναι σαν να σου λεει "καλα λεγε εσυ τωρα δεν πειραζει,εγω θελω να βαλω ψαρια.να βαλω?"
Σωστα τα λες και εσυ.Και εμενα με ενοχλει το ιδιο πραγμα και με ενοχλει ακομα περισσοτερο ανθρωποι που εχουν κανε ΤΑ ΛΑΘΗ να δινουν και συμβουλες.(δεν αναφερομαι σε εσενα)Μαζι σου ειμαι.Εδω ομως(παρολα τα λαθη που εχει κανει ο συγκεκριμενος φιλος)ρωταει,να βαλω;Εδω λοιπον του απανταει οποιος θελει να ασχοληθει,χωρις ειρωνιες κτλ.Το τι θα κανει ειναι δικο του θεμα και ισως να μην το μαθουμε και ποτε...

Φιλικα Γιαννης.
__________________
Το αλλο μου χομπι....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Γιαννης Μ5 : 11-09-12 στις 20:27 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 11-09-12, 22:42
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
....Εδω ομως(παρολα τα λαθη που εχει κανει ο συγκεκριμενος φιλος)ρωταει,να βαλω;Εδω λοιπον του απανταει οποιος θελει να ασχοληθει,χωρις ειρωνιες κτλ.Το τι θα κανει ειναι δικο του θεμα και ισως να μην το μαθουμε και ποτε...
Φιλικα Γιαννης.
συμφωνω απολυτα!γιαυτο και η απαντηση ητανε:

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι δε μπορεις να βαλεις ψαρια κανονικα.μπορεις να συμπληρωσεις τη φορμα εδω.


ως εκει καλα.τα υπολοιπα ηρθαν μετα.τεσπα,για μενα το θεμα εχει ληξει,απλα ποσταρα τωρα για να μην εχει κανεις που θα διαβασει μελλοντικα την αισθηση, οτι "παρεξηγηθηκα" μαυτα που ρωταγε η mova η οτι ημουν αγενης.εδω ειναι ολα αλλωστε,φαινονται.
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 12-09-12, 01:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιαννης Μ5 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νικο συμφωνω μαζι σου,ομως,η αγενεια που αναφερεις δεν θα πρεπει να υπαρχει εδω μεσα,ουτε απο αυτον που απανταει αλλα ουτε και απο αυτον που ρωταει.Αν θελει καποιος να ειναι αγενης γιατι νομιζει οτι ειναι(ακομα και αν πραγματικα ειναι)o KΑΘΗΓΗΤΗΣ(σαν αυτον που διαφημιζει το στοιχημα)των ενυδρειων,μπορει να ποσταρει στις ψαροσουπες του youtube.Κατα τα αλλα μαζι σου.

Γιαννη κανε μια φανταστικη ερωτηση και βαλε με το μυαλο σου φανταστικες απαντησεις που θα επερνες απο διαφορα υπαρκτα και φανταστικα προσωπα απο την ιστορια η απο νουβελες (σκεψου στα ακρα πχ πως θα σου εδινε την ιδια απαντηση η Μανταμ Σουσου του Ψαθα, και πως ο Αριστοφανης, πως θα αποσπουσε απο σενα -με πρηξιδια ερωτησεις- την απαντηση ο Πλατωνας, πως θα σου απαντουσε ο Μακρυγιαννης -πιο χοντρα κι απ τον Αριστοφανη μαλλον- κτλ κτλ κτλ) σκοοπος ειναι η απαντηση να ειναι σωστη απο κει και περα αναλογα το δέκτη μπορει για καποιον αντιστοιχα να μη λειτουργησει ο ευγενικος τροπος και να θελει "να τ ακουσει" για να κατανοησει, οποτε ποτε ενας τροπος δεν ειναι ντε και καλα καλυτερος απο καποιον αλλο.
Προσωπικα πιστευω οτι πιο πολυ κοσμο θα αγγιζε η σατυρα παρα η απολυτη ευγενεια ή η απολυτη αγενεια και οποιος εχει εμφυτο ενα τετοιο χαρισμα μπορει να αγγιξει πραγματικα το μεγαλυτερο ποσοστο του κοσμου.
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 12-09-12, 09:57
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Η σατυρα και το εμφυτο ταλεντο σε αυτη πανε περιπατο οταν μιλαμε για απρόσωπο γραπτο λογο Νικο.

Οταν δεν βλεπεις τον αλλον και δεν ξερεις και ποιος ειναι αυτος και τι πρεσβεύει δεν ειναι ευκολο να καταλαβεις το υφος του.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 12-09-12, 11:31
Vangelis21 Ο χρήστης Vangelis21 δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 04-04-2012
Περιοχή: ΑΘηνα
Μηνύματα: 1.041
Προεπιλογή

εγω πιστευω οτι αυτο που λενε τα παιδια ειναι

Αν ο αλλος πει "εχασα πολλα ψαρια, βοηθηστε με" αξιζει σωστης συμπεριφορας

ενω αν πει "χαχχαχαχα εχασα παλι πολλα ψαρια, ψαροσουπα εγιναν χαχαχαχχαχαχα, τωρα τι να βαλω κι ας αλπισουμε να ζησει μερικους μηνες, χααχχαχαχαχα" τοτε δεν αξιζει ανθρωπινης συμπεριφορας γιατι ουτε εκεινος την εχει.
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 12-09-12, 12:25
Το avatar του χρήστη Ektorakos
Ektorakos Ο χρήστης Ektorakos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 09-06-2011
Περιοχή: Γλυκα Νερα
Μηνύματα: 452
Προεπιλογή

Καποιος εκανε μια συγκριση ψαριων με σκυλων παραπανω οταν καποιος αλλος ειπε την κουβεντα "ολα μεσα στο παιχνιδι ειναι"

Εχω και εγω και ενυδρειο και σκυλο.

Και τα 2 ειναι ζωντανοι οργανισμοι.

Το ιδιο ανθεκτικοι ειναι ομως?
Το ιδιο ανθεκτικος οργανισμος ο ανθρωπος με το ψαρι?

Εγω αν αρρωστησω μπορω να παω σε 40 γιατρους, ο σκυλος σε 10 το ψαρι σε ποσους??

Εν εγω εχω ψυχολογικα προβληματα μπορω να παω σε ψυχολογο.

Αν πεσει μια πετρα απο το ενυδρειο μπορει το ψαρακι να αγχωθει. και σε λιγες ωρες να ψοφησει. Οταν ενας οργανισμος ειναι τοσο ευπαθης ωστε μια αλλαγη στη θερμοκρασια ή αποτομη κινηση του προκαλει ψυχολογικα και ισως θανατο, ποσο πολυ νομιζετε οτι η κατασταση ειναι υπο ελεγχο.

Το οτι διατηρουμε ψαρακια σε γυαλα (300 500 ή 2 κυβικων) που στην πραγματικοτητα ζουν σε τεραστιες λιμνες της Αφρικης δεν νομιζω οτι βοηθαει στην ψυχολογικη τους κατασταση γενικοτερα. Ακομα και αν τους βαζουμε το φιλτρακι και το φαγακι τους και προσεχουμε την θερμοκρασια του νερου τους.

Απλα κανουμε οτι μπορουμε.

Οποτε δεν ειναι το ιδιο να χασεις ενα σκυλο ή ανθρωπο με το να χασεις ενα ψαρι. Μιλαμε για αλλο ποσοστο θνησιμοτητας. Δεν μπορει να γινει συγκριση. Γιαυτο και τα ψαρια στη ζωη τους γεννουν 1000δες ψαρια οι σκυλοι 30 ενω ο ανθρωπος 0-5. Δεν ειναι τυχαιο.

Πιστευω βασικα οτι γινεται να χασεις ψαρι και χωρις να εχεις κανει καποιο λαθος, πλην του μεγαλου. Το μεγαλο μας λαθος ειναι οτι θελουμε να διατηρουμε εναν οργανισμο που ζει στη Θαλασσα μεσα σε ενα ενυδρειο. Αυτο λογικα το παραδεχομαστε ολοι. Απο εκει αρχιζει το "παιχνιδι".
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 12-09-12, 14:36
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Όλοι οι έμπειροι ήταν κάποτε άπειροι. Κάποιοι από τους έμπειρους το θυμούνται και το σέβονται αυτό, κάποιοι άλλοι το έχουν ξεχάσει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτηση για χαλαζιακη αμμο antonismag Αρχάριοι γλυκού νερού 2 29-09-11 02:00
Προτασεις για ειδος ψαριων σε ενυδρειο 80 - 100 λιτρα με αμμο και πετρες. stratigos24 Γλυκό νερό - Γενικά 11 06-09-11 15:14
προβλημα με την αμμο mariakis Αρχάριοι γλυκού νερού 11 29-01-11 10:35
χαλαζιακη αμμο για δισκους aiptek Γλυκό νερό - Γενικά 9 13-07-10 08:58
ψαχνω χαλαζιακη αμμο και δε βρισκω harris samos Γλυκό νερό - Γενικά 11 22-03-10 14:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:46.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09785 seconds with 13 queries