Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 18-10-09, 00:07   #1
Αποριες αρχαριου...
harmiller
Member
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος 18-10-09, 00:07
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλως σας βρηκα λοιπον... Αποφασισα να ασχοληθω μ' αυτο το χομπυ και ελπιζω να τα καταφερω. Εχω ξεκινησει το διαβασμα και εχω μαθει και καποια πραγματα απο φιλους που ασχολουνται. Το προβλημα ειναι ομως οτι ειτε απο internet ειτε απο γνωστους και φιλους παιρνω πληροφοριες που καποιες φορες ειναι αντιφατικες και εχω μπερδευτει..
Θα ηθελα να ρωτησω μερικα πραγματα για να τα ξεκαθαρισω και να ξεκινησω τελικα..
Εχω στην κατοχη μου το jewel rio 180 lt. Eχω αγορασει επισης 25kg ψιλο χαλικι (καφε), ενα εξωτερικο φιλτρο της rena για 600lt και μια αεραντλια. Το ενυδρειο που θα ηθελα να φτιαξω το εχω στο μυαλο μου με ψαρια τα οποια να ειναι ομορφα (αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια) και γενικα να ειναι καπως ζωηρα και οχι τεμπελικα (να υπαρχει μια σχετικη κινηση στο ενυδρειο..). Οσο για τα φυτα ξερω οτι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλω αλλα εστω για αρχη θα ηθελα να εχω καποια αλλα οχι σε σημειο που γινει δασος το ενυδρειο μου...
Αφου σας εβαλα περιπου το τι εχω στο μυαλο μου ας γραψω τωρα και τις αποριες μου..
1..Οι επιλογες για τη θεση του ενυδρειου ειναι 2. Η μια ψηλα σ' ενα πασο της κουζινας αλλα εκει υπαρχει προβλημα με το κανιστρο του εξωτερικου φιλτρου που δεν χωραει στον παγκο απο τη μεσα μερια οπως νομιζα οτι χωρουσε..και λογικα απορριπτεται και δευτερη θεση σε ενα επιπλο σε μια γωνια στο σαλονι (δε θα εχω και πολυ φυσικο φως) που ομως το ενυδρειο μου θα ειναι κοντα (αρκετα κοντα) σε καλοριφερ που λογω του οτι εχω 2 πιτσιρικια, το χειμωνα εχω σταθερη θερμοκρασια 24 βαθμους περιπου. Αυτο ποσο κακο ειναι? απο τη μια διαβαζω πως δεν κανει απο την αλλη ομως καποιοι φιλοι μου λενε πως δεν υπαρχει προβλημα.
2..Αφου θα χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο, να βγαλω το εσωτερικο της jewel ή οχι? Αν ναι πρεπει μαλλον το κοψω με ξυραφι.
3..Το εξωτερικο φιλτρο ειναι για 600 lt. Ενας φιλος μου λεει πως πρεπει να κανω καποια πατεντα με τη σωληνα γιατι αν το συνδεσω οπως ειναι θα γινει μιξερ το ενυδρειο μου που ειναι 180lt. Τι λετε γι ' αυτο?
4..Εχω μπερδευτει με το ειδικο υποστρωμα φυτων... Δεν εχω καταλαβει ποτε μπαινει και ποτε οχι. Εκει που καπου τα ειχα ξεκαθαρισει σο μυαλο μου επισκεφτηκα σπιτι φιλου που εχει το ενυδρειο του "δασος" και δεν εχει βαλει καθολου παρα μονο χαλικι. Ποτε μπαινει τελικα αυτο το ειδικο υποστρωμα?
5..Στο ενυδρειο μου υψους 50 cm μπορω να βαλω αγγελοψαρα ή καλο θα ηταν να ειναι πιο ψηλο?

Αυτες ειναι οι αποριες μου (σε πρωτη φαση) και παρακαλω οποιον θελει να με βοηθησει.
Γενικα εχω κολλησει με το τι ψαρια να θελω/μπορω να βαλω και αυτο με μπλοκαρει.. Αν θελετε εκτος απο τις παραπανω αποριες καντε μου και καποια προταση για ζωηρα, ομορφα ψαρια που θα μπορουσαν να ζησουν στο 180αρι ενυδρειο μου χωρις προβλημα.
sorry για το μεγαλο Post που μπορει να κουρασε καποιους.
Εμφανίσεις: 3062
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-10-09, 01:44
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

το φιλτρο λογικα εχει ροη 600 λιτρα την ωρα!!!! και δεν ειναι για ενυδρειο με 600 λιτρα...... οποτε ειναι μια χαρα για τα λιτρα σου, 8α γυρναει το νερο 3 φορες την ωρα....... ειναι οκ

τωρα για τα αλλα που ρωτας περιμενε να σου απαντησει καποιος με πιο πολλες γνωσεις.....

οσο για ζωηρα ψαρια ενα κοπαδι απο τιγρακια 10 με 12 και ενα κοπαδι απο κορυντορας αεναους 8 με 10 και θα γινετε πανικος στο ενυδρειο...... εγω αυτα εχω!!!!!

αλλα εχεις πολλες επιλογες σε τοσα λιτρα.... μπορεις να βαλεις ζωοτοκα..... που ειναι οτι πρεπει για αρχαριο 8α εχεις και κινηση και εντυπωσιακα χρωματα και ομορφια και ειναι σχετικα ευκολα ψαρια
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-10-09, 10:12
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλως σας βρηκα λοιπον...
καλως ηρθες!!! Αποφασισα να ασχοληθω μ' αυτο το χομπυ και ελπιζω να τα καταφερω.αν σε γοητευει το χομπυ κι εχεις υπομονη θα τα πας περιφημα. αρχισες σωστα. εψαξες για ενημερωση πριν αγορασεις ψαρια κ.τ.λ. Εχω ξεκινησει το διαβασμα και εχω μαθει και καποια πραγματα απο φιλους που ασχολουνται. Το προβλημα ειναι ομως οτι ειτε απο internet ειτε απο γνωστους και φιλους παιρνω πληροφοριες που καποιες φορες ειναι αντιφατικες και εχω μπερδευτει..θα τις λυσουμε εδω τις αντιφασεις...

Εχω στην κατοχη μου το jewel rio 180 lt. Eχω αγορασει επισης 25kg ψιλο χαλικι (καφε), ενα εξωτερικο φιλτρο της rena για 600lt και μια αεραντλια.η αεραντλια δε σου χρειαζεται. ισως για καμια εκκολαψη αρτεμιας αργοτερα... Το ενυδρειο που θα ηθελα να φτιαξω το εχω στο μυαλο μου με ψαρια τα οποια να ειναι ομορφα (αυτο ειναι υποκειμενικο βεβαια) και γενικα να ειναι καπως ζωηρα και οχι τεμπελικα (να υπαρχει μια σχετικη κινηση στο ενυδρειο..).ομορφα και ζωηρα...τι θα ελεγες για αφρικανες?? Οσο για τα φυτα ξερω οτι παιζει ρολο και τι ψαρια θα βαλω αλλα εστω για αρχη θα ηθελα να εχω καποια αλλα οχι σε σημειο που γινει δασος το ενυδρειο μου...με αφρικανες μπορεις να βαλεις ελαχιστα φυτα εως καθολου....αλλιως παμε σε αλλη κατηγορια...
1..και δευτερη θεση σε ενα επιπλο σε μια γωνια στο σαλονι (δε θα εχω και πολυ φυσικο φως) που ομως το ενυδρειο μου θα ειναι κοντα (αρκετα κοντα) σε καλοριφερ που λογω του οτι εχω 2 πιτσιρικια, το χειμωνα εχω σταθερη θερμοκρασια 24 βαθμους περιπου. Αυτο ποσο κακο ειναι? απο τη μια διαβαζω πως δεν κανει απο την αλλη ομως καποιοι φιλοι μου λενε πως δεν υπαρχει προβλημα.πολυ κοντα σε πηγες θερμοτητας δε κανει να ειναι.....παραυτα το βλεπεις εμπειρικα αυτο...εχω κι εγω ενυδρειο κοντα σε σωμα καλοριφερ αλλα με 15 ποντους αποσταση το καλοριφερ δεν επηρρεαζει καθολου τη θερμοκρασια του ενυδρειου...
2..Αφου θα χρησιμοποιησω το εξωτερικο φιλτρο, να βγαλω το εσωτερικο της jewel ή οχι? Αν ναι πρεπει μαλλον το κοψω με ξυραφι.αν θες να κερδισεις χωρο βγαλτο...αν δε σε πειραζει αυτο αφησε το..ενα δευτερο φιλτρο ειναι καλο σε περιπτωση που κατι συμβει-χαλασει το αλλο...
3..Το εξωτερικο φιλτρο ειναι για 600 lt. Ενας φιλος μου λεει πως πρεπει να κανω καποια πατεντα με τη σωληνα γιατι αν το συνδεσω οπως ειναι θα γινει μιξερ το ενυδρειο μου που ειναι 180lt. Τι λετε γι ' αυτο?το φιλτρο σου ειναι για 600 λιτρα η γυρναει 600 λιτρα/ωρα? αν ειναι το πρωτο μπορει να γινει "πλυντηριο"...αν το δευτερο, ειναι μια χαρα...
4..Εχω μπερδευτει με το ειδικο υποστρωμα φυτων... Δεν εχω καταλαβει ποτε μπαινει και ποτε οχι. Εκει που καπου τα ειχα ξεκαθαρισει σο μυαλο μου επισκεφτηκα σπιτι φιλου που εχει το ενυδρειο του "δασος" και δεν εχει βαλει καθολου παρα μονο χαλικι. Ποτε μπαινει τελικα αυτο το ειδικο υποστρωμα? εφοσον δε σκεφτεσαι φουλ φυτεμενο με δυσκολα φυτα και διοξειδια...μη βαλεις υποστρωμα..υπαρχουν πολλα ευκολα φυτα που δε χρειαζονται κατι τετοιο...
5..Στο ενυδρειο μου υψους 50 cm μπορω να βαλω αγγελοψαρα ή καλο θα ηταν να ειναι πιο ψηλο? καλο το υψος...και τα λιτρα μπορουν να υποστηριξουν..αλλα να ξερεις οτι θα πρεπει να μπλεξεις με αντιστροφη οσμωση..εισαι διατεθιμενος??
καντε μου και καποια προταση για ζωηρα, ομορφα ψαρια που θα μπορουσαν να ζησουν στο 180αρι ενυδρειο μου χωρις προβλημα..
εφοσον σου αρεσει χρωμα και κινηση....θα ελεγα αφρικανες για ευρωστα ψαρια...αλλιως υπαρχουν πολλα πολυχρωμα κινητικα ψαρακια αλλα ειναι μικροτερου μεγεθους....
προτιμας πολλα και μικρα η λιγοτερα και μεγαλα ψαρια?
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 18-10-09 στις 17:49
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 18-10-09, 17:27
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Σ' ευχαριστω πολυ για τις απαντησεις σου σ' ολα τα ερωτηματα μου. Το φιλτρο αυτο που πηρα ειναι για ενυδρειο 600lt με ροη 1350Lt/h αλλα το χρησιμοποιει ενας φιλος εδω και αρκετο καιρο σ' ενυδρειο 250 ή 270 lt (δεν ειμαι σιγουρος) και δεν εχει κανενα προβλημα. Αυτος μου το προτεινε και το μονο που μου ειπε ειναι πως οταν το συνδεσω και δουλεψει επειδη ακριβως θα εχει δυναμη θα πρεπει μονο να ρυθμισω την κληση του σωληνα που φερνει το φιλτραρισμενο νερο στο ενυδρειο οχι προς τα κατω αλλα καπως στο πλαΐ και δε θα υπαρχει κανενα προβλημα απλα θα αυξημενη ροη νερου που δε δημιουργει ομως κανενα προβλημα. Ενας αλλος φιλος χρησιμοποιουσε πριν εναμιση χρονο εξωτερικο φιλτρο για 600Lt σε ενυδρειο μονο για 90lt και αυτος μου ειπε πως ειχε κανει μια ειδικη πατεντα για να μη γινει το ενυδρειο μιξερ... Τι να πω? θα το δω στην πραξη μαλλον..
Οσο για την επιλογη ψαριων νομιζω πως οι αφρικανες ειναι μια πολυ καλη επιλογη. Συνδυαζουν κινηση και ομορφια. Αν ας πουμε βαλω oscar που μου αρεσουν κιολας δε θα βαλω καθολου φυτα παρα μονο ξυλα και πετρες και θα αποφυγω τα κλαδεματα κτλ.. Οι παπαγαλοι ειναι αφρικανικα γλυκου νερου? Που μπορω να βρω πληροφοριες για το ποια ψαρια μπορω να συνδυασω με oscar?
*** Παντως ενας παλιος χομπιστας που ξερω οτι εχει μεγαλη εμπειρια μου ειχε πει παλιοτερα για το υποστρωμα φυτων πως ειναι απαριτητο για την καλη υγεια καθε ενυδρειου ειτε μπουν φυτα ειτε οχι. Αυτος εχει ωραια oscar και συγκεκριμενα μου εχει πει πως καποιος που θελει να στησει ενα ενυδρειο πρεπει να βαλει εξωτερικο φιλτρο με απαραιτητως αναμεσα στα αλλα και αστερακια, αρκετα καλη στρωση με υποστρωμα φυτων + χαλικι και στην αρχη το αφησει με αντιχλωριο και βακτηρια για περιπου 1 μηνα χωρις ψαρια μετα θα βαλει ψαρια και θα κανει την πρωτη αλλαγη νερου ενα μηνα μετα. Ετσι λεει δε θα εχει κανενα προβλημα βακτηριωσης. Καλα αυτος βεβαια ειναι περιπτωση... Χρησιμοποιει αυτον τον τροπο χρονια τωρα, δεν ασχολειται με ph κτλ, δεν εχει θερμαντηρα και τετοια και ειναι κυριος.. Εχει χαλασει απο τα 20 του χρονια πολλα λεφτα και χρονο και τωρα στα 45 του υποστηριζει πως 1)με το παραπανω στρωσιμο ,
2)καθε 6 μηνες ή αργοτερα προσθετει λιγο χαλικι και καθε χρονο ή 2 χρονια αν θυμαμαι καλα μ΄ενα φτυαρακι βγαζει λιγο μονο απο το κατω υποστρωμα (φυτων) και συμπληρωνει αλλο, και μια φορα το χρονο νομιζω το αφηνει και βρομιζει παρα πολυ επιτηδες και μετα το καθαριζει. Υποστηριζει πως μ' αυτες τις τεχνικες δεν εχει ποτε προβλημα βακτηριωσης. Του ελεγα για ph κτλ. και αυτος ελεγε οτι Ph και θερμοκρασιες μετρουσε οταν ηταν νεος στο χωρο και πλουτιζε τους ιδιοκτητες pet shops.. τι να πω...!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-10-09, 17:58
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

τα οσκαρ ειναι αμερικανικες κιχλιδες...
οι "παπαγαλοι" ειναι υβριδια απο αμερικανικα επισης ειδη. ειναι στην ουσια ψαρια που δεν υπαρχουν στη φυση..ανθρωπινα τερατουργηματα με παραμορφωμενο σωμα που τους δημιουργει διαφορες δυσκολιες...καποιοι για καποιο λογο τα βρισκουν ομορφα...οσο ομορφο θα ηταν π.χ. ενα γατοσκυλο...
προσπαθουμε να μποϋκοταρουμε τα ζωντανα αυτα. δες το μπαννερ "οχι στα παπαγαλοψαρα".
οταν μιλαω για αφρικανες εννοω ψαρια απο τις λιμνες malawi και tanganyika της αφρικης.
κανε μια αναζητηση στο γουγλη να δεις πολλα ειδη.
οσο για αυτα που λεει ο φιλος σου....χωρις θερμοστατη δε γινεται δουλεια για τα περισσοτερα ειδη...εκτος αν στο σπιτι σου εχεις μονιμα πανω απο 24-25 βαθμους...
οσο για το στρωσιμο δεν ειναι ακριβως ετσι.....διαβασε τα υπομνηματα στην κατηγορια των αρχαριων και θα καταλαβεις περισσοτερα. υποστρωμα δε χρειαζεσαι...ουτε να αφηνεις το ενυδρειο να "βρωμιζει" επιτηδες....(τι εννοει ακριβως?)
οπως και να εχει αν ακολουθησεις τα οσα γραφονται στα υπομνηματα θα εχεις επιτυχια με το ενυδρειο σου χωρις να χρειαζεσαι να "πλουτισεις" τους πετσοπαδες....εννοω δηλαδη χωρις να ξοδεψεις ασκοπα χρηματα...θα δωσεις οσα χρειαζεται για να πορευθεις με ασφαλεια...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-09, 07:14
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Δε γνωριζα για τους παπαγαλους και τ'αλλα "κατασκευασματα" και εννοειται οτι συμφωνω και εγω στο μποΰκοταρισμα... Ειχα λανθασμενη εντυπωση για τα oscar νομιζοντας οτι ειναι αφρικανικο.
Τωρα για το τροπο στρωσιματος του φιλου μου θελω να κανω μια ερωτηση.. Απ' αυτα ποτ εχω διαβασει καταλαβα οτι στο στρωσιμο ριχνεις καθαρη αμμωνια ή βαζεις ψαρια για να ουρησουν κτλ και να παραχθει αμμωνια με σκοπο να ενεργοποιησεις/ταϊσεις τα βακτηρια και να αναπαραχθουν. Οσες περισσοτερες αποικιες γινουν τοσο καλυτερα..
Στην τεχνικη του φιλου μου που το αφηνει για 1 μηνα με φιλτρο και ριχνει μονο αντιχλωριο και βακτηρια αλλα χωρις ψαρια ή προσθηκη φυσικης αμμωνιας, σ' αυτο το μηνα δε θα υπαρχει καθολου αμμωνια μεσα νερο απο καποιο αλλο παραγοντα? Δηλαδη το λαθος αυτης της τακτικης ειναι οτι θα δημιουργηθουν λιγοτερες αποικιες βακτηριων? Μου φαινεται πολυ λογικο αυτο αλλα απο την αλλη πλευρα επειδη τον ξερω μπορω να επιβεβαιωσω οτι εχει στρωμενα 3 ενυδρεια αν θυμαμαι καλα μ' αυτο τον τροπο στο σιπι του και ολα επιβιωνουν μια χαρα χρονια τωρα..
Βρηκα ενα ωραιο site με προφιλ ψαριων και εχω μια απορια. Οταν λεει ελαχιστο μεγεθος δεξαμενης 200 λιτρα, αυτοματως ξεχναω αυτο το ψαρι εγω που εχω 180 λιτρα? Σκεφτομαι μηπως το ελαχιστο μεγεθος δεξαμενης αναφερεται στο μεγιστο μεγεθος ψαριου. Μηπως δηλαδη μπορω να το παρω μικρο αλλα δε θα μεγαλωσει ποτε στο 100% αλλα τοσο οσο του επιτρεπουν τα λιτρα μου.
και 3 ερωτησεις ακομη.. Εχω αποφασισει να κανω αφρικανικο. Στα αφρικανικα malawi ή tanganika χρειαζομαστε αμμο ή χαλικι? εγω εχω αγορασει 25kg ψιλο χαλικι και γι' αυτο ρωταω.Mη παει χαμενο... 2) Οταν λεμε βιοτοπικο τι σημαινει? 3) Αν παρω φυσικο ξυλο/α ή πετρες πρεπει να τις βαλω απο τωρα οπωσδηποτε? Πειραζει αν τις βαλω μετα το στρωσιμο ή θα επηρεασει τις τιμες ph κτλ? Αν πρεπει να το κανω τωρα πρεπει να αποφασισω ακριβως τα ψαρια που θα παρω ή ολα τα αφρικανικα γενικα δεν εχουν προβλημα με οτι πετρες ή ξυλα παρω? Εχω σκοπο σημερα το απογευμα να στησω τα παντα και να ξεκινησω το στρωσιμο αλλα δεν εχω ξυλα, πετρες και αστερακια για το rena.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-09, 08:26
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
Τωρα για το τροπο στρωσιματος του φιλου μου θελω να κανω μια ερωτηση.. Απ' αυτα ποτ εχω διαβασει καταλαβα οτι στο στρωσιμο ριχνεις καθαρη αμμωνια ή βαζεις ψαρια για να ουρησουν κτλ και να παραχθει αμμωνια με σκοπο να ενεργοποιησεις/ταϊσεις τα βακτηρια και να αναπαραχθουν.
Συνηθως χρησιμοποιουν χρυσοψαρο , αλλα βρε φιλε εισαι στην Αθηνα , το 70% των μελων ειναι εκει , μπορεις να βρεις καποιον να σου δωσει μπολι! Και να γλυτωσεις ολη την ταλεπωρια!
Οσες περισσοτερες αποικιες γινουν τοσο καλυτερα..
Σωστα , αν και με τον καιρο ολο το ενυδρειο θα γινει αποικια


Στην τεχνικη του φιλου μου που το αφηνει για 1 μηνα με φιλτρο και ριχνει μονο αντιχλωριο και βακτηρια αλλα χωρις ψαρια ή προσθηκη φυσικης αμμωνιας, σ' αυτο το μηνα δε θα υπαρχει καθολου αμμωνια μεσα νερο απο καποιο αλλο παραγοντα?
Νομιζω οτι πρεπει να ριχνει τροφη μεσα ,αλλιως δεν κανει τιποτα

Δηλαδη το λαθος αυτης της τακτικης ειναι οτι θα δημιουργηθουν λιγοτερες αποικιες βακτηριων? Μου φαινεται πολυ λογικο αυτο αλλα απο την αλλη πλευρα επειδη τον ξερω μπορω να επιβεβαιωσω οτι εχει στρωμενα 3 ενυδρεια αν θυμαμαι καλα μ' αυτο τον τροπο στο σιπι του και ολα επιβιωνουν μια χαρα χρονια τωρα..
Οκ, και μενα αυτος που με κολλησε με τα ενυδρεια , οταν εννουσε αλλαγη νερου εννοουσε 100% και τα ψαρια την εβγαζαν (στης αρχες ε)
Βρηκα ενα ωραιο site με προφιλ ψαριων και εχω μια απορια. Οταν λεει ελαχιστο μεγεθος δεξαμενης 200 λιτρα, αυτοματως ξεχναω αυτο το ψαρι εγω που εχω 180 λιτρα? Σκεφτομαι μηπως το ελαχιστο μεγεθος δεξαμενης αναφερεται στο μεγιστο μεγεθος ψαριου. Μηπως δηλαδη μπορω να το παρω μικρο αλλα δε θα μεγαλωσει ποτε στο 100% αλλα τοσο οσο του επιτρεπουν τα λιτρα μου.
Βασικα στα 200 λιτρα θα δεις την πληρη αναπτυξη και δραστηριοτητα του ψαριου , δεν θα παθει κατι στα 180 αλλα αφαιρεσε αλλα 30 λιτρα που καταλαμβανει αμμος , πετρες φιλτρο ...
και 3 ερωτησεις ακομη.. Εχω αποφασισει να κανω αφρικανικο. Στα αφρικανικα malawi ή tanganika χρειαζομαστε αμμο ή χαλικι? εγω εχω αγορασει 25kg ψιλο χαλικι και γι' αυτο ρωταω.
Αμμο , εαν δεν το εχεις ανοιξει επιστρεψε το , εγω ειμαι στην ιδια φαση δες εδω
2) Οταν λεμε βιοτοπικο τι σημαινει?
Βιοτοπικο , ειναι να φτιαχνεις το ενυδρειο σου ετσι ωστε να μοιαζει ποιο πολυ με τον τοπο καταγωγης των ψαριων σου ...π.χ Labidochromis --> λιμνη Malawi
3) Αν παρω φυσικο ξυλο/α ή πετρες πρεπει να τις βαλω απο τωρα οπωσδηποτε?
Ξυλο δεν χρειαζεσαι εαν πας για αφρικανες , πετρες ναι και μαλιστα πολλες !
Πειραζει αν τις βαλω μετα το στρωσιμο ή θα επηρεασει τις τιμες ph κτλ?
Τις βαζεις πριν και ακολουθεις μια διαδικασια , μιας και οι πετρες στο αφρικανικο πρεπει να κολληθουν μεταξυ τους αλλιως υπαρχει κινδυνος κατολισθησης . Το Ph το επιρεαζουν προς τα πανω , κατι που ειναι καλο για το αφρικανικο
Αν πρεπει να το κανω τωρα πρεπει να αποφασισω ακριβως τα ψαρια που θα παρω ή ολα τα αφρικανικα γενικα δεν εχουν προβλημα με οτι πετρες ή ξυλα παρω? Εχω σκοπο σημερα το απογευμα να στησω τα παντα και να ξεκινησω το στρωσιμο αλλα δεν εχω ξυλα, πετρες και αστερακια για το rena.
Αφρικανες ειναι πολυ γενικος ορος , αφρικανες ειναι και απο την λιμνη tanganika και απο την malawi , αλλα τα ψαρια αυτα δεν ταιριαζουν μεταξυ τους . Ψαξε , διαβασε και μην βιαστεις , βρες την ποσοτητα και τα ψαρια που ψαχνεις να βαλεις και ζητατα με την λατινικη ονομασια τους στο πετ σοπ , καλου κακου κρατα και μια φωτο μαζι σου (παθων)
Καλη επιτυχια ...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-09, 22:13
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Παναγία μου, λες και βλέπω τον Χοντρό να γράφει
Καλώς ήρθες !!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-09, 22:20
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

και να προσθεσω κατι...
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από harmiller Εμφάνιση μηνυμάτων
και ριχνει μονο αντιχλωριο και βακτηρια αλλα χωρις ψαρια ή προσθηκη φυσικης αμμωνιας, σ' αυτο το μηνα δε θα υπαρχει καθολου αμμωνια μεσα νερο απο καποιο αλλο παραγοντα? Δηλαδη το λαθος αυτης της τακτικης ειναι οτι θα δημιουργηθουν λιγοτερες αποικιες βακτηριων? εως καθολου...μηπως ριχνει τροφη μεσα?
Μηπως δηλαδη μπορω να το παρω μικρο αλλα δε θα μεγαλωσει ποτε στο 100% αλλα τοσο οσο του επιτρεπουν τα λιτρα μου.αυτο ειναι ενα ωραιο παραμυθακι για να πουλανε τα πετσοπ μεγαλα ψαρια για μικρα ενυδρεια..αλλακαι να εχουμε κατα καποιο τροπο ησυχη τη συνειδηση μας..
το ψαρι μεγαλωνει και αν το ενυδρειο του ειναι μικρο αρχιζουν τα προβληματα. οποτε οταν διαβαζεις συγκεκριμενα λιτρα σαν ελαχιστο ογκο θα σκεφτεσαι αυτα..οτιδηποτε αλλο μπορει να ειναι μονο προσωρινο..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-10-09, 00:16
harmiller Ο χρήστης harmiller δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-10-2009
Περιοχή: athens
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

O τυπος δε χρησιμοποιει καθολου τροφη. Δε χρησιμοποιει τιποτα. Δε μετραει Ph, θερμοκρασιες κτλ. Δεν ξερω γιατι δε χανει ψαρια (παλια εχανε απ' οτι λεει..) αλλα τελος παντων.. Εγω αν και μ΄επρηξε ν' ακολουθησω την τακτικη του θα κανω ο,τι διαβασα απο εσας. Εχω παρει απο ενυδρειακο καταστημα 25kg granucol καφε αμμο.
Οσο για τα ψαρια και το ελαχιστο μεγεθος της δεξαμενης εχω να πω οτι βρηκα 2 sites που για το ιδιο ψαρι ειχαν διαφορετικο ελαχιστο μεγεθος δεξαμενης. Εγω τελικα απο που θα παρω ε γ κ υ ρ ε ς πληροφοριες για το προφιλ των ψαριων για να επιλεξω βαση των 180 λιτρων που εχω? (αν υπολογισουμε αμμο, πετρες και φενιζολ αν βαλω κατω στον πατο μειωνεται καπως-το μπλε φενιζολ που το βρισκω?). Υπολογιζα πως θα μπορω να βαλω και αυτα που ζουν σε ελαχιστο μεγεθος 200 λιτρα αλλα τωρα που μου το απορριψατε οι επιλογες μειωνονται δραματικα...
Οσο για τις πετρες τι μεγεθος πρεπει να εχουν για να δειχουν ωραιες στο ενυδρειο μου? το ενυδρειο μου ειναι 101χ41χ50.
Aν θελετε ριξτε εδω μια ματια... http://www.votsalo.net/productsGR.asp
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος αποριες!!! tonisgr Αρχάριοι γλυκού νερού 23 16-01-09 19:10
Γενικες αποριες αρχαριου!!! skullman2 Αρχάριοι γλυκού νερού 30 05-11-08 01:37
Αποριες!!!!! sak Θαλασσινό νερό - Γενικά 12 04-10-07 14:21
Aποριες, αποριες περισσοτερες αποριες Nik25 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 13 24-05-07 12:51
Aποριες Αρχαριου infer0s Θαλασσινό νερό - Γενικά 18 17-08-06 16:36

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:02.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07444 seconds with 13 queries