Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Κιχλίδες Κ. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 18-03-09, 14:20
Panagosr Ο χρήστης Panagosr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Salonika city
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή Γεννα Herotilapia

Χερεται.ΟΙ χεροτιλαπιτσες μου γεννησαν για ακομα μια φορα.Δεν εχω καταφερει να μεγαλωσω τα μικρα ποτε λογω ελλειψης γνωσεων, αλλα αυτη την φορα θα το παλεψω.Εχω διαβασει σχετικα θεματα στο φορουμ αλλα εχω καποια προβληματακια.Αρχικα δεν εχω χωρο για δευτερο ενυδρειο αρα πρεπει να μεγαλωσουν μαζι με τα υπολυπα οπως το χελακι μου τα τετρα το γκουραμακι τα αγγελοψαρα κ τον αλμπινο.Αυτο ειναι δυσκολο εχω δοκιμασει να τα βαλω σε γεννιτρα αλλα στην δικτιωτη τα αγγελοψαρα τα (ρουφιξαν) απο κατω ενω στην πλαστικη ξεγλυστρανε απο τις χαραμαδες.Μηπως υπαρχει καποια καλυτερη πρωταση απο καποιονΔευτερον στην αρχη πηρα τροφες για νεογεννητα αλλα δεν ετρωγαν οπως ειναι λογικο τωρα εχω βαλει απο χθες αρτεμια της σερα σε θερμοκρασια δωματιου 21.5 βαθμους αλλα δεν εχουν εκολαφθει ακομη.Διαβασα σε σχετικα φορουμ οτι πρεπει να εχουν θερμ απο 26 28 αλλου οτι κ με 20 βαθμους εκολαπτονται κ δεν ξερω τι να πιστεψω αλλα κ τι να κανω ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 18-03-09, 14:52
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Φίλε μου με χέλια και αγγελόψαρα δεν πρόκειτε να δεις ψάρια... Καλύτερα βάλε τα αβγά σε ένα μεγάλο τάπερ με ένα φίλτρο με αεραντλία...

Ότι και αν κάνεις σου εύχομαι καλή τύχη..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 18-03-09, 14:54
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

το ενυδρειο σου ποσα λιτρα ειναι?αν εχεις χωρο προσπαθησε να χωρισεις το ενυδρειο σου με πλεξυ γκλας.αλλιως βαλτα σε πλαστικια γεννηστρα φορωντας την πρωτα καλτσον,ναι μη γελας ποιανει.κατι αλλο ειναι παρε μια μεγαλη γεννηστρα απο τουλι και βαλε μεσα την μικρη πλαστικια γεννηστρα με τα μωρα ετσι ωστε να δημιουργησεις κενο ασφαλειας για να μην στα ρουφαν.και κατι τελευταιο που εκανα εγω,πηρα πλαστικα πλακακια βυθου τα εκανα σαν παζλ τοιχου χωρισα το ενυδρειο ισα ισα στην ακρη και εβαλα μεσα οχι χυμα τα ψαρια αλλα τα ψαρια μαζι με την γεννηστρα.ελπιζω να σε βοηθησα,και οταν μεγαλωσουν να μου δωσεις μερικα και μενα,καλη επιτυχια!!!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 18-03-09, 15:34
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ γεννήστρα, θα ήθελα να ρωτήσω, χωρίς δεύτερο ενυδρείο πόσο καιρό πιστεύεται ότι θα επιζήσουν τα ψαράκια στην γεννήστρα;

Το θέμα δεν είναι να επιβιώσουν μόνο λίγες ημέρες, αλλά να φτάσουν και ένα ικανοποιητικό μέγεθος ώστε να μπορέσουν στην συνέχεια να απελευθερωθούν στο ενυδρείο.

Γενικά πιστεύω (χωρίς όμως να έχω εμπειρία) ότι μέσα στην γεννήστρα δεν θα τα καταφέρουν τα μικρά για πολύ... Τσάμπα κόπος...

-------------------------------------------

Ακριβώς ότι λέει ο Tolis
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 18-03-09, 17:32
Panagosr Ο χρήστης Panagosr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Salonika city
Μηνύματα: 18
Προεπιλογή

Παιδια ευχαριστω πολυ με βοηθησατε ιδιεταιρα με τις ιδεες σας.
Μιμη να σε σηγουρος αν τα καταφερω θα σου δοσω οσα θες αλλωστε ειμαστε κ διπλα
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 19-03-09, 10:37
Το avatar του χρήστη ΜΙΜΗΣ
ΜΙΜΗΣ Ο χρήστης ΜΙΜΗΣ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2009
Περιοχή: Τουμπα-Νεα Κρηνη Θεσ/νικη.
Μηνύματα: 893
Προεπιλογή

γιαυτο ειπα ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο του και κατα ποσο ειναι διατεθiμενος να κουραστη και να χαλασει την μοστρα του ενυδρειου του.συμφωνω οτι μεσα στην γεννηστρα απο μονο του δεν μπορει να μεγαλωσει μωρα αυτο ειναι στανταρ.απλα για αρχη κρατας για λιγο καιρο τα μικρα μεσα στη γεννηστρα και μετα τα ελευθερωνεις στο κενο που δημιουργησες με το πλεξι γκλας.εγω εχωCryptoheros nigrofasciatus σε κοινωνικο ενυδρειο και τωρα τα μωρα ειναι 2cm.επισης καθαριζα καθε μερα την γεννηστρα(πλαστικη)σηκωνοντας την προς τα πανω και προσθετα με ενα ποτηρι νερο ωστε να φυγη το παλιο νερο απο μεσα(καθε λιγο εποιανε μια λιπαρη κρουστα απο πανω) συν οτι ειχα οδηγησει την εξαγωγη του νερου του εξ φιλτρου να πεφτει κατευθειαν μεσα στη γεννηστρα για καθαρο νερο και να δημιουργη κινηση-ρευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 19-03-09, 12:52
Panagosr Ο χρήστης Panagosr δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-03-2009
Περιοχή: Salonika city
Μηνύματα: 18
Talking

τελικα βολεψα ενα μικρο ενυδρειο γυρω στα 12L στο σαλονι αγωρασα κ εναν μικρο θερμοστατη εβαλα κ αερα αλλα δεν εχω φιλτρο.Εχω κανει ενα DIY που λειτουργει με αερα αλλα δεν ειναι για πολυ.Εχω βαλει μεσα τα μικρα που ακομα σπαρταρανε πανω στην αμμο περιμενω να αρχισουν να κολυμπανε για να ταϊσω.Εχω βαλει αρτεμια απο χθες το βραδυ μεσα στο ενυδρειο να εκολαπτοντε αφου την πρωτη φορα (σε θερμοκρασια 21,5 βαθμους) απετυχα. Να δουμε τι θα καταφερουμε.ΚΑΘΕ ΠΡΟΤΑΣΗ ΣΑΣ ΕΙΝΑΙ ΣΥΜΒΟΥΛΗ ΓΙΑ ΜΕΝΑ
ΑΝΤΕ Κ ΚΑΛΗ ΨΥΧΗ
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Γέννα Herotilapia multispinosa (Rainbow cichlid) chrisx Κιχλίδες Κ. Αμερικής 5 26-02-07 13:09
γένος herotilapia CASPER Κιχλίδες Κ. Αμερικής 3 06-09-06 17:18
Αναγνώριση νέου συγκατοίκου [Herotilapia multispinosa] CASPER Κιχλίδες Κ. Αμερικής 11 28-08-06 14:16
Γέννα Herotilapia Multispinosa George1961 Κιχλίδες Κ. Αμερικής 13 18-07-06 12:34
Herotilapia multispinosa...ΑΠΟΡΙΕΣ George1961 Κιχλίδες Κ. Αμερικής 9 06-04-06 22:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:25.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,22732 seconds with 13 queries