Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-10-05, 10:29
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Red face Θανατος Πλεκοστομων

Το προβλημα μου ειναι οτι εδω και 4 μερες πεθαινουν οι pleco o ενας μετα τον αλλο.Εχω χασει 5 εως τωρα.Το ενυδρειο εχει τα εξης χαρακτηριστικα:8 δισκοι,5 apistogramma,12 corydoras και 11 διαφορους πλεκο(peckoltia,ancistrus,Loricaries,nigrolineatus ).Οι παραμετροιh 7.0, GH 4, KH 7,αμμωνια 0,νιτριτ 0,νιτρατ 0,25,Ms 420.Ταιζω 5 φορες την εβδομαδα beefheart απο 2 φορες/μερα.Τις υπολοιπες σκουληκια κτλ.Καθε βραδυ ριχνω και 2 ταμπλετες για γατοψαρα.Το ενυδρειο ειναι 550 λιτρα.Το προβλημα αρχισε οταν πεθανε ενας ancistrus.Ειχε ασπρισει ολο το κεφαλι.Χθες βρηκα ενα L147 πεθαμενο χωρις χρωμα.Ολους τους εβλεπα την προηγουμενη μερα να τρωνε κανονικα.Επιασα εναν και παρατηρησα οτι χανονται τα χρωματα και <<τρωγεται>> το δερμα.Μαζεψα οσους μπορουσα και τους εχω σε ξεχωριστο ενυδρειο με anti-bacterial.Οι δισκοι ευτυχως δεν εχουν επηρεαστει καθολου.Το σιγουρο ειναι οτι ειναι κολλητικο.Τελος η θερμοκρασια ειναι 27 βαθμους.Ολοι οι πλεκο αντεξαν το καλοκαιρι που εφτασα 33 βαθμους.
Αν μπορειτε να βοηθησετε!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-10-05, 13:58
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

......Επιασα εναν και παρατηρησα οτι χανονται τα χρωματα και <<τρωγεται>> το δερμα.....
-Πρεπει να ειναι βακτηριδιακη ασθενεια.Καλα εκανες και απομωνοσες τα ασθενη ψαρια,κανε προσεκτικα την θεραπεια με αντιβακτηριδιακο φαρμακο.Στο ενυδρειο με τους δισκους τα κορυ.... κανε προσεκτικα συχνες αλλαγες νερου, φροντισε να λειτουργει σωστα το φιλτρο ενυσχυσε την διατροφη τους με βιταμινες και παρατηρησε αν εχουν συμπτωματα.
Οι κακες συνθηκες του νερου και της διατροφης ευθυνονται για της βακτηριακες μολυνσεις.Τα ΝΟ2,ΝΟ3,ΝΗ3-4 τα μετρησες σωστα; ξανακανε μετρησεις.
Αν δωσεις περισοτερες πληροφοριες για τα συμπτωματα, για το ενυδρειο, πως το συντηρεις και ποια τα χημικα χαρακτηριστικα του νερου, τοτε θα σε βοηθηση καλητερα καποιο παιδι απο το board.
Κατα την γνωμη μου δεν συντηρεις σωστα το ενυδρειο (ανεπαρκης υγιεινη του νερου) και εχεις αρκετα ψαρια για τα λιτρα του.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη scalare : 05-10-05 στις 14:12
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 06-10-05, 09:13
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Οι αλλαγες γινονται καθε εβδομαδα βγαζω 250 λιτρα και προσθετω οσμωση 150 λιτρα και 100 βρυσης.Το ενυδρειο εχει υπερχειλιση και καταληγει σε φιλτρο 60 λιτρων με χωρισματα(sump).Επιπλεον υπαρχει ενα εξωτερικο φιλτρο και 2 εσωτερικα.Τις μετρησεις που αναφερεις τις ξαναμετρησα χθες.Ισχυουν τα ιδια.Μαλιστα τα πηγα σε εργαστηριο που κανει αναλυσεις σε νερο.Ξεχασα να πω οτι το προηγουμενο Σαββατοκυριακο ημουνα Αθηνα και πηρα 2 πλεκο οι οποιοι ψοφησαν και οι 2.Πηρα 1 απο Αβυσσο(ancistrus),που ψοφησε πρωτος και μια Loricaria πρεπει να ηταν απο Ωκεανο (magnits) νομιζω ονομα.Πιθανον τα ψαρια αυτα να ειχαν κατι και το κολλησαν στο ενυδρειο.Συγκεκριμενα απο την αββυσο το παιδι μου ειπε οτι το ψαρι ηταν επιστροφη.Δεν πιστευω να φταινε τα φιλτρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-10-05, 09:31
Το avatar του χρήστη mikenuke
mikenuke Ο χρήστης mikenuke δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 17-05-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 2.517
Προεπιλογή

Πωωωπωωω, 99% απο αυτα τα ψαρια το κολλησες.
Γι' αυτο εγω δεν αγοραζω συνεχεια ψαρια. Κριμα.
__________________
Και ειπε το χρυσοψαρο:"Πρεπει να υπαρχει Θεος, αλλιως ποιος αλλαζει το "νερο"."
Το παλιό 90λιτρό μου Ο βιότοπος Tanganyika μου Το 120λιτρό μου Ο 2ος βιότοπος Tanganyika μου To παλιο 35λιτρο Amano μου
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-10-05, 09:34
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Καλα κανεις και τους εχεις με αντιβιωση. Ειναι καποιο μικροβιο που επηρεαζει τα γατοψαρα. Εχει παρατηρηθει και στο παρελθον να ειναι μια χαρα οι συνθηκες και απλά κάποια ειδη να θερίζονται χωρίς προφανείς λόγους.
Δυστυχως αυτά που δεν ξερουμε για τα ψάρια μας ειναι ακόμα αρκετά.
Ειναι πολυ δυσκολο να κανεις υποθεσεις για το τι φταίει. και γεγονοτα οπως αν ηταν το ψαρι πχ επιστροφη ειναι τελείως αδύνατο να το θεωρησεις υπεύθυνο.
Αυτό όμως που θα έπρεπε να έχεις κάνει, αφου εχεις ενα μεγάλο ενυδρείο με αρκετά είδη ειναι να έχεις βάλει σε καραντίνα σε ξεχωριστο ενυδρείο αυτά που πήρες.
Το μεγαλο ταξιδι και η αλλαγη συνθηκων μπορει να τα εκαναν να βγαλουν διαφορα. αν τα ειχες κρατησει χωριστά θα μπορουσαμε να καταληξουμε σε πιο ασφαλη συμπερασματα, και σιγουρα θα ειχαν περιορισθει οι απωλειες.
Το ξερω οτι δε βοηθαει τωρα εδω που εισαι... αλλα δεν μπορεις να κανεις και τιποτε αλλο, εκτος απο ευχελαια και αλλαγες νερού.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-10-05, 09:53
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Τουλαχιστον απο τα ψαρια που ειναι σε καραντινα δεν εχει ψοφησει κανενα.Ειναι καλο σημαδι αυτο.Στο ενυδρειο εχουν μεινει 3 πλεκο οι οποιοι δεν πιανονται με τιποτα.Ευτυχως ζουν κανονικα.Αμα συνεχιζονταν η αρρωστια δεν θα πεθαιναν και αυτα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-10-05, 09:57
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Χτυπα ξυλο... Μαλλον βοηθαει η αντιβιωση. Εχω δει περίπτωση σε ενυδρειο που δεν συμβαινει τιποτε κακό, (ουτε νεα ψαρια) στα καλα καθουμενα να χανονται και τα 5 corrydoras sterbai μεσα σε 48 ωρες με εντονο fin rot ενω διπλα τους τα corrydoras aeneus να μην παθαινουν απολυτως τιποτε.
Πιστευω οτι το γεγονος οτι τα sterbai ειχαν ζευγαρωσει πριν μερικες μέρες επαιξε το ρόλο του.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-10-05, 13:41
scalare Ο χρήστης scalare δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-08-2005
Περιοχή: Κατερίνη
Μηνύματα: 126
Προεπιλογή

........Ξεχασα να πω οτι το προηγουμενο Σαββατοκυριακο ημουνα Αθηνα και πηρα 2 πλεκο οι οποιοι ψοφησαν και οι 2............

-Αυτη ειναι και η αιτια του κακου._
Το ενυδρειο σου το συντηρης σωστα.Σε ολλα τα ενυδρεια υπαρχουν παθογονα βακτηριδια που μπωρουν να βλαψουν τα ψαρια, αλλα με την καταλληλη φροντιδα και προσοχη δεν δημιουργουν προβληματα γιατι τα υγιη ψαρια εχουν αρκετες αμυνες.Αν μεχρι τωρα δεν ειδες συμπτωματα στους δισκους τα κορυ... τοτε δεν θα εχεις αλλους θανατους.
Προσθεσε στην διατροφη τον ψαριων βιταμινες και ιχνοστοιχεια οι δισκοι κυριος τα εχουν περισοτερη αναγκη
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 07-10-05, 08:47
red rubin Ο χρήστης red rubin δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 12-05-2003
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 338
Προεπιλογή

Ευτυχως κανενας δισκος, ουτε κορυ δεν εχουν παθει τιποτα.Οσο αφορα τις βιταμινες της χρησιμοποιω 3 φορες την εβδομαδα στο beefheart.Παντως στενοχωρεθηκα που εχασα το L147 & Queen Arabesque.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
θανατος ψαριων tolis_1234 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 2 15-03-05 23:22
Επειγον (Θανατος Ψαριων - Ασπρο Θολωμα) ANEMOS Γλυκό νερό - Γενικά 19 08-03-05 14:31
θανατος Apistogramma Apostolis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 1 16-02-05 01:17
ΞΑΦΝΙΚΟΣ ΘΑΝΑΤΟΣ!!!!! ASCCO1 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 29-01-03 14:19
ΘΑΝΑΤΟΣ newfish Malawi 0 23-12-02 17:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05719 seconds with 13 queries