Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 24-11-04, 13:06
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Χμμμ...δεν ηξερα οτι παιζει ρολο και το ειδος της τυρφης...αλλα μια και με ρωτας μαλλον για της EHEIM την EHFITORF σκεφτομαι. Υπαρχει καποια τυρφη που κραταει περισσοτερο απο τις αλλες ή ειναι πιο αποτελεσματικη
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 24-11-04, 14:15
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

Αν βάλεις τύρφη και μάλιστα σε ίνες κάτω από υπόστρωμα που είναι ελαφρύ,αυτό θα την αφήσει να έρθει στην επιφάνεια με τα γνωστά αποτελέσματα στα φίλτρα και την καθαρότητα του νερού .Το έχω πάθει με μαγκολίτη(ή aqualite) και έχω πικρή εμπειρία
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 24-11-04, 14:34
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Το υπόστρωμα που θα χρησιμοποιήσω δεν μου φαίνεται και τόσο ελαφρύ (Flourite της Seachem) αλλά μήπως είναι καλύτερο να βάλω την τύρφη της Sera? Αν υπάρχει και καμιά άλλη τύρφη της προκοπής πείτε μου.
Να επαναλάβω πάντως το ότι δεν σκοπεύω να βάλω την τύρφη κάτω από το υπόστρωμα οπωσδήποτε απλά μια σκέψη έκανα και θα ήθελα την γνώμη από μερικούς πιο έμπειρους.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-11-04, 16:26
Το avatar του χρήστη BILAS
BILAS Ο χρήστης BILAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Περιστέρι-Αθήνα
Μηνύματα: 162
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tasos
Αν βάλεις τύρφη και μάλιστα σε ίνες κάτω από υπόστρωμα που είναι ελαφρύ,αυτό θα την αφήσει να έρθει στην επιφάνεια με τα γνωστά αποτελέσματα στα φίλτρα και την καθαρότητα του νερού .Το έχω πάθει με μαγκολίτη(ή aqualite) και έχω πικρή εμπειρία

Δεν ειναι μονο οτι ειναι ελαφρυ αλλα σιγουρα το υποστρωμα που ειναι σαν αμμο θα περασει απο κατω και θα ερθει η τυρφη πανω.
__________________
Γεια σας , Ηρθα.
Έχασα τίποτα
Βασίλης
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-11-04, 16:56
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Ρε παιδια σορρυ αλλα με μπερδεψατε, μπορει να φταινε και οι πολλες ωρες που καθομαι μπροστα στην ρημαδα την οθονη, αλλα το υποστρωμα μου εχει παχος ~5 χιλ. οποτε δεν θα το χαρακτηριζα αμμο. Ακομα και ετσι ειναι ποτε δυνατον να ανεβει η τυρφη στην επιφανεια? Ανεφερα οτι μιλαω για ενα στρωμα τυρφης 1 εκ. το πολυ και το υπολοιπο θα μου βγει γυρω στα 5 με 6 εκ. (συνολικο υψος 6-7 εκ.) . Σορρυ που σας πρηζω αλλα προσπαθω να καταλαβω αν η ιδεα μου εχει πρακτικη και ουσιαστικη εφαρμοφη αλλιως να την στειλω στο recycle bin .
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 25-11-04, 02:54
Το avatar του χρήστη annivas2000
annivas2000 Ο χρήστης annivas2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 621
Προεπιλογή

Λοιπον Gorgi μερικα σημεια γρηγορα......
Εφ'οσον μιλας για τετοια τυρφη (eheim κλπ), το να βαλεις τετοια ποσοτητα θα σου οδηγησει πολυ χαμηλα το ph, σκληροτητες κλπ και μετα με τον καιρο θα εξασθενει και η επιδραση της θα σταματησει (σε συνδυασμο με τις αλλαγες νερου).
Αν βαλεις τυρφη απο φυτωρια (καθαρη, χωρις λιπασματα κλπ) θα συμβει κατι περιπου με αυτο που λεει ο tasos. Αυτο δεν θα οφειλεται τοσο στο flourite , οσο στις συνεχεις επαναφυτευσεις που θα κανεις στο ενυδρειο και σιγα-σιγα θα ερθει η τυρφη επανω.
Η τυρφη ειναι οργανικο υποστρωμα το οποιο ομως συνεχιζει με την παροδο του χρονου να σαπιζει. Αυτο μπορει να παρουσιασει διαφορα φαινομενα τοξικοτητας, που να μην ελεγχεται.
Εφ'οσον δεν εχεις εμπειρια ιδιαιτερη οπως καταλαβαινω σε χωματινα υποστρωματα και αφου εχεις κανει την επενδυση και εχεις αγορασει flourite, γνωμη μου ειναι μην την χρησιμοποιησεις, αφου απ'οτι καταλαβα σε νοιαζει μονο για το χαμηλωμα του ph (βρες αλλους τροπους).
Αν επιμενεις ομως βαλε μια μικρη ποσοτητα μονο (για την αρχικη αναπτυξη των φυτων). Μην ελπιζεις σε χαμηλωμα του ph με τετοιο τροπο.
__________________
50 € το χρονο - ειναι οδηγια απο ΔΝΤ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 25-11-04, 13:33
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

ΟΚ παιδιά το κατάλαβα τώρα... , ευχαριστώ για την υπομονή σας. Τελικά θα καταλήξω στην προσθήκη τύρφης στο φίλτρο και στην προετοιμασία νερού με προσθήκη τύρφης, όπως με έχουν συμβουλέψει στο παρελθόν.
Ευχαριστώ και πάλι.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-11-04, 14:01
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
στην προετοιμασία νερού με προσθήκη τύρφης, όπως με έχουν συμβουλέψει στο παρελθόν.
Αυτό ειναι το πιο σωστό. Ανεξάρτητο ντεπόζιτο για προετοιμασία νερου. Στην αρχή μονο θα ταλαιπωρηθεις με τις μετρήσεις μετά όμως θα συνηθίσεις τις δόσεις τυρφης και θα εισαι ΟΚ.
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 25-11-04, 14:08
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Το Flourite είναι φόλα (αδρανές και ας λένε οτι θέλουν).
Καλύτερα να επενδύσεις σε κοινό χαλίκι 2-3 mm διάμετρο με υπόστρωμα (femanga, aquabasis, φυλλόχωμα, worm castings, τα δύο τελευταία θέλουν προεργασία).
Στην περίπτωση του flourite μερικές χούφτες τύρφη ( κοινή από τα αγροτικά προιόντα) και λίγο mulm από την επιφάνεια του υποστρώματος παλιού φυτεμένου ενυδρείου, ανακατεμένα με τον πρώτο 1 cm flourite για να ξεκινήσουν οι οργανικές αντιδράσεις (Tom Barr's recipe).
Η eleocharis στο ενυδρείο στο topic δεν είναι parvulus είναι accicularis.
To parvulus είναι πολύ κοντό 4-5 cm το πολύ και λίγο πιό προβληματικό μέχρι να πάρει μπρός.
Ramirezi αν θέλεις να τους ζευγαρώσεις σε συνδυασμό με ένα φυτεμένο απαιτήσεων θα σου είναι πρόβλημα (εδω που τα λέμε τι πάς να μπλέξεις με ραμιρέζους?).
Θα σου πρότεινα φυτεμένο χαμηλής φροντίδας αν αυτο είναι το πρώτο σου.
Τα γρασίδια είναι λίγο μανουριάρικα για αρχή.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 25-11-04, 17:28
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Φίλε Παύλο με ενδιαφέρει η άποψη σου αλλά θα ήθελα να μάθω που την στηρίζεις. Βλέπεις το έχω ψάξει αρκετά το θέμα (και δυστυχώς ή ευτυχώς η επένδυση έχει γίνει) και μόνο καλές κριτικές άκουσα/διάβασα για το Flourite.
Σε περίπτωση που ισχύει η άποψη σου μήπως είναι καλύτερα να βάλω κάτω από το Flourite ένα στρώμα πχ. Sera Floredepot ή ακόμα καλύτερα Λατερίτη.
Όσο για την Eleocharis που αναφέρει ο Sot-Zoe το ξέρω ότι είναι η accicularis, απλά μου ανέφερε την εμπειρία του με ένα αρκετά κοντινό είδος. Η επιλογή μου στα φυτά και στο γενικότερο setup του ενυδρείου έγινε μετά από διάβασμα αρκετών μηνών και πιστεύω ότι θα τα καταφέρω μιας και δεν είναι η πρώτη φορά που ασχολούμαι με φυτεμένο ενυδρείο και "Ραμιρέζους"
Πάντως με ενδιαφέρει πολύ να ακούσω παρατηρήσεις και σχόλια/ιδέες για το ενυδρείο που θα στήσω αρκεί να είναι τεκμηριωμένες.
Ευχαριστώ και περιμένω.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 25-11-04, 18:03
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

"Τεκμηριωμένες" (εδώ γελάνε) σημαίνει απλα την εμπειρία μας εμένα και άλλων εδώ (μα και πληροφορίες απο "τους ψαγμένους" αμερικάνους).
Ναι να βάλεις από κάτω τροφικά πλούσιο υπόστρωμα.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 26-11-04, 16:20
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Οκ Παύλο...μαζί σου κι εγώ. Και επειδή από αυτά που λες και έχεις γράψει κατά καιρούς στο board καταλαβαίνω πως έχεις αρκετή εμπειρία πάνω στο θέμα σίγουρα θα γνωρίζεις ότι μπορεί 2 χομπύστες να ξεκινήσουν την ίδια μέρα και με τον ίδιο τρόπο και υλικά ένα ενυδρείο πανομοιότυπο ακολουθώντας ολόιδιες ρουτίνες συντήρησης αλλά να εξελιχθεί το καθένα με αρκετά (έως πολύ) διαφορετικό τρόπο.
Άρα το θέμα εμπειρία ναι μεν είναι απόλυτα σεβαστό αλλά και πάλι αφήνει περιθώρια λάθους (αυτό που έδωσε τα καλύτερα αποτελέσματα στον Α μπορεί να δώσει τα χειρότερα στον Β).
Αλλά για χάρη της συζήτησης ας υποθέσουμε ότι η άποψη σου δεν είναι σωστή και το Flourite είναι μια χαρά αλλά εγώ για να είμαι σίγουρος θέλω να βάλω ένα πλούσιο υπόστρωμα κάτω από το Flourite. Μήπως τότε καταλύξω με ένα υπερβολικά θρεπτικό βυθό ο οποίος θα μου προκαλέσει προβλήματα στο μέλλον
Αν το σκεπτικό μου είναι λάθος ζητώ συγνώμη, απλά θέλω να ξεκινήσω το ενυδρείο μου με τον καλύτερο δυνατό τρόπο γιατί πραγματικά το αγαπώ το χόμπι, γι'αυτό και σας πρήζω συνέχεια με ερωτήσεις.
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 07-12-04, 02:50
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Συγνώμη για την καθυστέρηση στην απάντηση αλλά δεν είδα το post σου.

Παράθεση:
σίγουρα θα γνωρίζεις ότι μπορεί 2 χομπίστες να ξεκινήσουν την ίδια μέρα και με τον ίδιο τρόπο και υλικά ένα ενυδρείο πανομοιότυπο ακολουθώντας ολόιδιες ρουτίνες συντήρησης αλλά να εξελιχθεί το καθένα με αρκετά (έως πολύ) διαφορετικό τρόπο.
Χμμ αυτό το επιχείρημα το έχω ξανακούσει. Πρέπει να καταλάβουμε κάτι μπορεί 2 ενυδρεία να ξεκινήσουν με τα ίδια πράγματα και αν είναι κάτω από εργαστηριακές συνθήκες να έχουν την ίδια λίγο πολύ συμπεριφορά στην πράξη όμως τα πράγματα δεν είναι έτσι. Συνήθως δύο ενυδρεία δεν θα είναι ίδια π.χ. στο ένα μπορεί να μπαίνει νερό δικτύου με Α νιτρικά και στο άλλο Β, το ένα να έχει 10 φυτά και το άλλο 12 κ.λ.π.
Παρόλα αυτά από την στιγμή που η βιολογικές, χημικές διαδικασίες είναι η ίδιες παίρνοντας όσες πιο πολλές παραμέτρους υπόψη μας από το καθένα ξεχωριστά μπορούμε να βρούμε κοινούς παρανομαστές, το πρόβλημα είναι στις σωστές μετρήσεις αλλιώς και τα δύο ενυδρεία απλά θα βρίσκονται σε διαφορετικές φάσεις του ίδιου βιολογικού κύκλου δεν έχει σημασία αν στο ένα θα λείπουν ΝΟ3 Και στο άλλο PO4, CΟ2 κ.λ.π. το θέμα είναι να κατανοήσουμε σε τι διαφέρουν και πού βρίσκονται και να πράξουμε ανάλογα. Το σίγουρό είναι ότι όλα τα φυτεμένα έχουν τις ίδιες ανάγκες (φως λιπάσματα, CO2 κ.λ.π.) μα μέσα στο πλαίσιο των υφιστάμενων παραμέτρων τους. Θα μου πεις εύκολο να το λες αλλά δύσκολο στην πράξη ομολογώ ότι όντως είναι δύσκολο.

Παράθεση:
Άρα το θέμα εμπειρία ναι μεν είναι απόλυτα σεβαστό αλλά και πάλι αφήνει περιθώρια λάθους (αυτό που έδωσε τα καλύτερα αποτελέσματα στον Α μπορεί να δώσει τα χειρότερα στον Β).
Αυτός που έχει όντως εμπειρία θα πρέπει να μπορεί περνώντας υπόψη τις ιδιαίτερες παραμέτρους να πράξη. Εμπειρία και γνώση συνδυασμένα σημαίνει κατανόηση των διαδικασιών και όχι των μεμονωμένων αποτελεσμάτων.

Παράθεση:
Αλλά για χάρη της συζήτησης ας υποθέσουμε ότι η άποψη σου δεν είναι σωστή και το Fluorite είναι μια χαρά αλλά εγώ για να είμαι σίγουρος θέλω να βάλω ένα πλούσιο υπόστρωμα κάτω από το Fluorite. Μήπως τότε καταλήξω με ένα υπερβολικά θρεπτικό βυθό ο οποίος θα μου προκαλέσει προβλήματα στο μέλλον.
Πρέπει να καταλάβεις κάτι όλα είναι θέμα προσέγγισης αν βάλεις ουδέτερο υπόστρωμα και πολλά γκάζια (φως, CO2) θα πρέπει να δώσεις πιο πολύ βάρος στην λίπανση τις στήλης και πιθανόν στον εμβολιασμό του υποστρώματος με θρεπτικά εκ των υστέρων. Το εμπλουτισμένο υπόστρωμα έχει πλεονεκτήματα και μειονεκτήματα. Έχει ημερομηνία λήξης το πολύ 2-3 χρόνια. Αν είναι φυλλόχωμα, Worm castings, κ.λ.π. θέλει προεργασία πριν για να φύγουν τα πολλά θρεπτικά (π.χ. βρασμό, εμβάπτιση σε νερό με αλλαγές κ.λ.π.). Υπάρχουν και άλλα πλούσια υποστρώματα αλλά μόνο αυτό είναι ένα βιβλίο. Αυτά του εμπορίου φαντάζομαι ότι είναι ρυθμισμένα. Από την άλλη το πλούσιο υπόστρωμα σου προσφέρει ένα backup, το τάισμα από τις ρίζες σε ένα κατάλληλο για αυτές περιβάλλον (αναερόβιο κ.λ.π). Με αυτό τον τρόπο μπορούν να αντιμετωπισθούν "ατασθαλίες" στην λίπανση τις στήλης. Γιαυτό το συμβουλεύω. Εξάλλου έχω δει εκπληκτικά αποτελέσματα στα 25 φυτεμένα μου χρόνια με πλούσια υποστρώματα. Είναι τυχαίο που όλοι οι βοτανικοί κήποι έχουν τα aquatic plants σε λάσπη? Τώρα να περιμένεις λίγο φούντωμα σε άλγες από το leaching του πλούσιο υποστρώματος στην αρχή με αλλαγές και υπομονή μηνών αυτές θα φύγουν, το θέμα είναι τα θα κάνεις παράλληλα θα ρίχνεις λάθος η σωστές ποσότητες λιπασμάτων στην στήλη? Θα μπορείς να πάρεις υπόψη σου το leaching του υποστρώματος? Δεν θα ρίχνεις καθόλου?

Όπως και να είναι με 0,65 w/lt το φως σου δεν είναι πάρα πολύ έτσι με πλούσιο υπόστρωμα με λίγο η καθόλου CO2 και λίγα λιπάσματα στην στήλη θα καθαρίσεις.

Τώρα τα δύσκολα φυτά γενικά είναι λίγο μπέρδεμα παραπάνω.

Αυτά
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 07-12-04, 18:47
Το avatar του χρήστη Gorgi
Gorgi Ο χρήστης Gorgi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-07-2004
Περιοχή: Αθηνα - Εξάρχεια
Μηνύματα: 287
Προεπιλογή

Παύλο ευχαριστώ για την απάντηση σου. Θα πρέπει εδώ να αναφέρω ότι το ενυδρείο στήθηκε στις 27/11 οπότε η συζήτηση έχει πλέον και πρακτικό επίπεδο. Τώρα για λογούς που έχουν να κάνουν με την επισήμανση σου για το υπόστρωμα αποφάσισα και έβαλα κάτω από το Flourite και 4,5 kgm Sera Floredepot. Αν κρίνω και από την απάντηση σου νομίζω πως έκανα καλά, αν και στην πράξη θα φανεί. Δυστυχώς δεν μπόρεσα να ακολουθήσω το πρόγραμμα μου όσον αφορά την επιλογή που είχα κάνει για τα φυτά έτσι κατέληξα να έχω τα εξής:
a) Cyperus helferi
b) Hygrophila polysperma
c) Hygrophila polysperma 'Rosanervig'
d) Cardamine lyrata
e) Glossostigma elatinoides
f) Lysimachia nummularia 'Aurea'
g) Eleocharis ''parvula''
h) Vesicularia dubyana
i) Anubias Nana "petite"
j) Anubias Congensis
Πιστεύω πως για τα συγκεκριμένα φυτά το υπόστρωμα είναι αρκετά πλούσιο και σε συνδυασμό με την παροχή Co2 αλλά και το φως (0,68 W/L) θα πάνε καλά. Σκοπεύω να πάρω και τεστ για Σίδηρο και Φωσφορικά για να μετράω την διαρροή που μπορεί να υπάρξει από το υπόστρωμα. Χρειάζομαι κάποιο άλλο τεστ? Μέχρι στιγμής τα πράγματα πάνε καλά, αν και είναι πολύ νωρίς (ούτε το στρώσιμο δεν έχει τελειώσει ακόμα) και οι Ηγροφίλιες μεγαλώνουν σαν τρελές (αλλά κι αυτό ήταν αναμενόμενο).
Όσον αφορά την Ελεοχάρις σε πόσο καιρό περίπου να περιμένω ότι θα βγάλει δρομείς? Πόσο βαθειά θα πρέπει να είναι φυτεμένη?
Και κάτι ακόμα για το Γλοσοστιγμα...πολύ δύσκολο ρε παιδιά στο φύτεμα και νομίζω ότι δεν το έχω κάνει καλά.Έχω πάρει ματσάκια, περίπου το 1/6 από το γλαστράκι και τα έχω φυτέψει πολύ κοντά το ένα στο άλλο. Είναι σωστό αυτό? Και όταν το βγάζεις από το βαμβάκι που είναι τυλιγμένο υπάρχει κάποιος τρόπος να μην κόψεις τις ρίζες καθόλου? Και αν τις κόψεις αυτές θα συνεχίσουν να μεγαλώνουν η θα βγάλει καινούργιες?
Αυτά τα ολίγα
Ευχαριστώ
__________________
Γιώργος




Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 07-12-04, 19:27
thediscusman Ο χρήστης thediscusman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 369
Προεπιλογή

Παράθεση:
Όσον αφορά την Ελεοχάρις σε πόσο καιρό περίπου να περιμένω ότι θα βγάλει δρομείς?
Γιώργο έχω ακριβώς το ίδιο υπόστρωμα και η eleocharis parvula τα πάει πολύ καλά. Δε χρησιμοποιώ καθόλου λίπασμα στη στήλη του νερού και το φυτό παίρνει ό,τι συστατικά χρειάζεται από το υπόστρωμα. Φυσικά έχω παροχή co2 μέσω φιάλης.
Νέους βλαστούς θα βγάλει πολύ σύντομα. Οι νέοι βλαστοί δε φαίνονται έξω από το υπόστρωμα αλλά μόνο τα καινούργια φύλλα που θα βγάλει. Εγώ νόμιζα ότι δν αναπτυσσόταν καθόλου αλλά όταν προσπάθησα να μεταφυτέψω μερικές ρίζες σε άλλο σημείο του ενυδρείου ανακάλυψα ότι έβγαλε αρκετούςν νέους βλαστούς μέσα σε ένα μήνα περίπου.
Παράθεση:
Πόσο βαθειά θα πρέπει να είναι φυτεμένη?
Τόσο όσο να καλύπτονται οι ρίζες και να μένει στο βυθό μέχρι να βγάλει καινούργιες ρίζες για να συγκρατηθεί από το βυθό.
Για το γλωσσόστιγμα δεν έιχα ποτέ εμπειρία για να μπορώ να σου πω, αλλά απ΄ ότι διάβασα πρέπει να είναι αρκετά πιο απαιτητικό φυτό από την eleocharis.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 08-12-04, 00:46
pavlos Ο χρήστης pavlos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Μηνύματα: 92
Προεπιλογή

Την eleocharis μπορείς να την φυτέψεις ανάποδα (ναι άκουσες καλά ανάποδα) με τα φύλλα προς τα κάτω και τις ρίζες προς τα επάνω, φρόντισε να είναι καλύμενες η ρίζές με χαλίκι τα emersed grown old leaves θα κρατήσουν το φυτό καλά στηριγμένο μην σε νοιάζει θα βγάλει καινούργια φύλλα προς τα επάνω. το glosostigma το φυτεύεις κόβοντας η δυνατόν ένα ένα τα φυτάκια δεν πειράζει αν και τα φύλλα τους καλυφτούν με χαλίκι θα βγάλει καινούργια. Καλά έκανες και έβαλες υπόστρωμα.
__________________
Knowledge is power, but i think that first we should learn HOW to learn
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:38.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06857 seconds with 12 queries