Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-06-09, 12:06
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή Φυτο Για ενυδρειο με υψος 1,20

Καλησπερα παιδια , σκευτομαι να βαλω καποιο φυτο στο ενυδρειο μου ωστε να αρχισω να βγαζω τα ψευτικα και να ειναι και ποιο φυσικο και να παρεχει και καποιες κρυψωνες στα ψαρακια μου , απο αυτα που διαβαζω μαλλον θα παω σε anubia , ειδα καποια και για αρχη ειναι πολυ καλα ,
εχω καποιες αποριες , το ενυδρειο μου εχει υψος 1,20 θα υπαρξει κανενα προβλημα με τον φωτισμο ? εχω 2 λαμπες φθοριου απο πανω . Ποσες ωρες θα πρεπει να ειναι ανοικτες οι λαμπες , και επισης πως πρεπει να το ριξω μεσα στον βυθο ? μιας και δεν ειναι και πολυ ευκολο να βαζω χερι εκει κατω ευκολα .

Ευχαριστω.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-06-09, 12:32
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα παιδια , σκευτομαι να βαλω καποιο φυτο στο ενυδρειο μου ωστε να αρχισω να βγαζω τα ψευτικα και να ειναι και ποιο φυσικο και να παρεχει και καποιες κρυψωνες στα ψαρακια μου , απο αυτα που διαβαζω μαλλον θα παω σε anubia , ειδα καποια και για αρχη ειναι πολυ καλα ,
εχω καποιες αποριες , το ενυδρειο μου εχει υψος 1,20 θα υπαρξει κανενα προβλημα με τον φωτισμο ? εχω 2 λαμπες φθοριου απο πανω . Ποσες ωρες θα πρεπει να ειναι ανοικτες οι λαμπες , και επισης πως πρεπει να το ριξω μεσα στον βυθο ? μιας και δεν ειναι και πολυ ευκολο να βαζω χερι εκει κατω ευκολα .

Ευχαριστω.
Ε, καλά τί θηρίο είναι τούτο?
Τί ψάρια έχεις?
Πόσα λίτρα?
Υπόστρωμα έχεις?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-06-09, 12:35
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε, καλά τί θηρίο είναι τούτο?
Τί ψάρια έχεις?
Πόσα λίτρα?
Υπόστρωμα έχεις?
Εχω 3 guppy εναν γλυφτη και 2 χρυσοψαρακια , τα λιτρα του τα υπολογιζω στα 250 και υποστρωμα εχει το μισο αμμος λευκη και το αλλο μισο πετραδακια μικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-06-09, 12:38
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

για 120 υψος και λαμπες φθοριου κοιτα για ευκολα φυτα....ανουμπιες...καποιες μοςς και βελισνεριες ειναι ενα παραδειγμα....
υπαρχουν λυσεις αναβαθμισεις φωτισμου αλλα το θεμα του υψους θα παραμενει...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-06-09, 12:42
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
για 120 υψος και λαμπες φθοριου κοιτα για ευκολα φυτα....ανουμπιες...καποιες μοςς και βελισνεριες ειναι ενα παραδειγμα....
υπαρχουν λυσεις αναβαθμισεις φωτισμου αλλα το θεμα του υψους θα παραμενει...

Δεν θελω κατι το περιεργο και δεν θελω δυσκολα φυτα και ουτε να μου κιτρινιζουν το νερο , τωρα το υψος παντα θα μενει , απλα δεν ξερω αν λογο υψους ο φωτισμος που εχω φτανει ? Επισης ποσες ωρες πρεπει να ειναι ανοικτα τα φωτα για να μην εχουν προβλημα ?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-06-09, 12:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω 3 guppy εναν γλυφτη και 2 χρυσοψαρακια , τα λιτρα του τα υπολογιζω στα 250 και υποστρωμα εχει το μισο αμμος λευκη και το αλλο μισο πετραδακια μικρα.
Τύπος κολώνα δηλαδή. Χμ! Πολύ ενδιαφέρον. Περίπου 40 Χ 50 Χ 120 εκ. για να φτάσουμε χοντρικά στα λίτρα που αναφέρεις (240). Προτείνω να φύγουν τα χρυσόψαρα, γιατί έτσι και αλιώς είναι εντελώς ξένα σε σχέση με τα γκάπυς και τον πλέκο. Το χρυσόψαρο απαιτεί χώρο δράσης και το 40Χ50 είναι λίγο. Σε αυτή την περίπτωση το ύψος δεν βοηθά.

Θα ήθελα να μας έλεγες τις σκληρότητες του νερού.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ψηλή ρίζα (ξύλο) σχεδόν ως πάνω και να δέσεις ανούμπιες (εύκολα φυτά) πάνω της. Περίμενε και άλλες λήσεις από τους ειδικούς του είδους.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-06-09, 12:48
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

κανενα φυτο δεν κιτρινιζει το νερο...ποιος σου το ειπε αυτο??
δε μας λες τι φωτισμος ειναι για να ξερουμε...
επισης οι HQ λαμπες ειναι καταλληλοτερες για ενυδρεια με μεγαλο υψος...αλλα δε ξερω αν εισαι διατεθιμενος για τετοια αλλαγη..
κανε μια αναζητηση να διαβασεις σχετικα θεματα...αναλογα το φωτισμο σου τα φυτα και τη ρουτινα σου θα οριστει η φωτοπεριοδος....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-06-09, 12:55
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τύπος κολώνα δηλαδή. Χμ! Πολύ ενδιαφέρον. Περίπου 40 Χ 50 Χ 120 εκ. για να φτάσουμε χοντρικά στα λίτρα που αναφέρεις (240). Προτείνω να φύγουν τα χρυσόψαρα, γιατί έτσι και αλιώς είναι εντελώς ξένα σε σχέση με τα γκάπυς και τον πλέκο. Το χρυσόψαρο απαιτεί χώρο δράσης και το 40Χ50 είναι λίγο. Σε αυτή την περίπτωση το ύψος δεν βοηθά.

Θα ήθελα να μας έλεγες τις σκληρότητες του νερού.

Προσωπικά θα σου πρότεινα ψηλή ρίζα (ξύλο) σχεδόν ως πάνω και να δέσεις ανούμπιες (εύκολα φυτά) πάνω της. Περίμενε και άλλες λήσεις από τους ειδικούς του είδους.
Το ενυδρειο ειναι για την ακριβεια 1.20 * 70 * 40 οποτε μαλλον τα λιτρα ειναι παραπανω , τωρα πιστευω οτι για αρχη αφου δεν εχω προβλημα τα χρυσοψαρα να κυνηγουν τα guppy θα τα αφησω ετσι , αν και το αντιθετο συνβενει ... Για την λυση που μου εδωσες μου φενετε πολυ ωραια και θα πρεπει να την ψαξω οστε να γινει ομορφο το αποτελεσμα ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
κανενα φυτο δεν κιτρινιζει το νερο...ποιος σου το ειπε αυτο??
δε μας λες τι φωτισμος ειναι για να ξερουμε...
επισης οι HQ λαμπες ειναι καταλληλοτερες για ενυδρεια με μεγαλο υψος...αλλα δε ξερω αν εισαι διατεθιμενος για τετοια αλλαγη..
κανε μια αναζητηση να διαβασεις σχετικα θεματα...αναλογα το φωτισμο σου τα φυτα και τη ρουτινα σου θα οριστει η φωτοπεριοδος....
Με καποιους φιλους που συζητησα μου ειπαν οτι καποια απο τα φυτα μαλλον λογο λιπασματων ... κανουν το νερο να μην ειναι τοσο διαφανο , οποτε δεν ηθελα να κανω κατι τετοιο . Τωρα για λαμπες δεν θα ηθελα να παω σε κατι το πολυ τρελο και λογο οικονομιας και για να μην εχω πολλα τρεχαματα . Οι δικες μου ειναι 2 χ 25watt , και πιστευω οτι μπορω να τις αναβαθμισω με κατι καλυτερο . Αλλα δεν θελω να κανω κατι πολυ απαιτητικο .

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmavro : 02-06-09 στις 12:55 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 02-06-09, 13:08
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ενυδρειο ειναι για την ακριβεια 1.20 * 70 * 40 οποτε μαλλον τα λιτρα ειναι παραπανω , τωρα πιστευω οτι για αρχη αφου δεν εχω προβλημα τα χρυσοψαρα να κυνηγουν τα guppy θα τα αφησω ετσι , αν και το αντιθετο συνβενει ... Για την λυση που μου εδωσες μου φενετε πολυ ωραια και θα πρεπει να την ψαξω οστε να γινει ομορφο το αποτελεσμα ....
Τώρα βέβαια δε μιλάμε για 250, αλλά για 336 λίτρα ενυδρείο. Βέβαια, μαζί με το ξύλο, θα ήταν καλό να παίξεις και με πέτρες στο βυθό. Το πρόβλημα όμως εδώ είναι το ύψος.... Πώς θα διαχειριστείς το θέμα?


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Με καποιους φιλους που συζητησα μου ειπαν οτι καποια απο τα φυτα μαλλον λογο λιπασματων ... κανουν το νερο να μην ειναι τοσο διαφανο , οποτε δεν ηθελα να κανω κατι τετοιο . Τωρα για λαμπες δεν θα ηθελα να παω σε κατι το πολυ τρελο και λογο οικονομιας και για να μην εχω πολλα τρεχαματα . Οι δικες μου ειναι 2 χ 25watt , και πιστευω οτι μπορω να τις αναβαθμισω με κατι καλυτερο . Αλλα δεν θελω να κανω κατι πολυ απαιτητικο .
Το μη διάφανο νερό είναι προϊόν των τανίνων που υπάρχουν κυρίως στο φλοιό του ξύλου, όπου και χρωματίζουν το νερό με μια καφέ προς ώχρα ανοικτή απόχρωση. Τα φυτά δεν ευθύνονται σε αυτό. Για να λερώσουν το νερό τα φυτά θα πρέπει να είναι σε ιδιαίτερα κακή κατάσταση αποσύνθεσης.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 02-06-09, 13:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλυτερα τοτε μεινε στα ιδιαιτερως ευκολα φυτα...
μπορεις να γεμισεις το ενυδρειο σου με ανουμπιες...java moss και fern
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 02-06-09, 14:38
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ωραια ευχαριστω παιδια , αυτο που μαλλον θα κανω ειναι να παρω ανουμπιες και να τις στερεοσω ολλες μαζι πανω σε ενα ξυλο για να δωσω ογκο και να φενονται κιωλας ... Τωρα για το υψος εκει την πατησα , αλλα δεν ειχα και αλλη λυση στον χορο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 02-06-09, 15:29
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Σε ενα ενυδρειο τετοιου υψους εγω θα σου προτεινω πανω απ ολα καλη αναταραξη και κυκλοφορια ωστε να μην μεινουν νεκρες οι κατω ζωνες. Οποτε ενας κυκλοφορητης γυρω στα 1000 λιτ/ωρα ειναι μια απαραιτητη κατα την γνωμη μου προσθηκη. Τοποθετημενος ομως με εξυπνο τροπο ωστε να μην δημιουργει περιδινιση και εντονα ρευματα που να δυσκολευουν τα ψαρια στην κολυμβηση.
Επειτα ενα ψηλο ξυλο/ριζα mangroove ή moorwood οπου ,οπως σου ειπαν και τα παιδια, θα δεσεις ανουμπιες ( η Anoubias barteri barteri, βγαινει και σε μεγαλωσωμη ποικιλια), Java ferns και java moss.
Στις πισω γωνιες και στις πλευρες καταλληλα φυτα ειναι τα Crinum και Valisneria. Το Crinum calamistratum ξεπερνα σε υψος τα 120εκ αλλα ειναι λιγο πιο απαιτητικο απο τα thaianum και natans.
Kαποια αλλα φυτα που κανουν για το ενυδρειο σου ειναι η Cryptocoryne spiralis , crispatulata και απο Εχινοδωρους o amazonicus.
Τα φυτα μην τα φοβασαι, ουτε θολωνουν ουτε κιτρινιζουν το νερο, το αντιθετο μαλιστα, το διατηρουν κρυσταλλινο και ειναι ευεργετικα απο ολες τις αποψεις.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 02-06-09, 23:40
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Ευχαριστω για ακομα μια φορα για τις απαντησεις σας , προς το παρων σε ενα διακοσμητικο που εχω μεσα , το οποιο εχει 2 τρυπες αρκετα μεγαλες ωστε να χωρεσει μια ανουμπια στην καθε μια , πηρα και εβαλα ενα φυτο , ενταξει το αποτελεσμα ειναι εμφανος πολυ καλυτερο απο τα ψευτικα , Τωρα με τον χρονο θα βαλω αλλο ενα στην αλλη τρυπα και μετα παμε για κανενα ποιο μεγαλο και πιστευω μια χαρα θα ειναι , οταν προλαβω θα σας βαλω και φωτογραφιες να δειτε .
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 31-10-09, 18:54
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα

Μετα απο καιρο να σας βαλω μερικες Photos απο το ενυδρειο μου με τα φυτα του να τα πανε παρα πολυ καλα , οπως επισης και μια με τον νεο αρχηγο

Ακομα δεν εχω τελειωσει με τα φυτα , απλα βημα βημα γιατι ειναι και δυσκολο σε τοσο ψηλο ενυδρειο να κανεις αλλαγες οποτε θελεις ...

Περιμενω τις εντυπωσεις σας.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0366.jpg
Εμφανίσεις:  644
Μέγεθος:  37,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0365.jpg
Εμφανίσεις:  543
Μέγεθος:  47,4 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0367.jpg
Εμφανίσεις:  551
Μέγεθος:  71,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0368.jpg
Εμφανίσεις:  541
Μέγεθος:  34,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0369.jpg
Εμφανίσεις:  544
Μέγεθος:  61,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  PICT0375.jpg
Εμφανίσεις:  488
Μέγεθος:  47,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 31-10-09, 21:31
Το avatar του χρήστη douran_p
douran_p Ο χρήστης douran_p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-05-2009
Περιοχή: Ορεστιαδα
Μηνύματα: 855
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπερα

Μετα απο καιρο να σας βαλω μερικες Photos απο το ενυδρειο μου με τα φυτα του να τα πανε παρα πολυ καλα , οπως επισης και μια με τον νεο αρχηγο

Ακομα δεν εχω τελειωσει με τα φυτα , απλα βημα βημα γιατι ειναι και δυσκολο σε τοσο ψηλο ενυδρειο να κανεις αλλαγες οποτε θελεις ...

Περιμενω τις εντυπωσεις σας.
1,20 μετρα υψος....... τερας το ενυδρειο σου....... για να καθαρισεις τον βυθο βαζεις μασκα και βουτας να φανταστω....????

ομορφο φαινεται...... μπραβο!!!!
__________________
ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΔΡΟΜΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 12-01-10, 05:17
mixalis p Ο χρήστης mixalis p δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-12-2009
Περιοχή: Ιωαννινα
Μηνύματα: 473
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από douran_p Εμφάνιση μηνυμάτων
1,20 μετρα υψος....... τερας το ενυδρειο σου....... για να καθαρισεις τον βυθο βαζεις μασκα και βουτας να φανταστω....????

ομορφο φαινεται...... μπραβο!!!!
Πολυ ωραιο ενυδρειο! Συγγνωμη ομως αλλα θελω να πω κι εγω κατι. Τα πορτοκαλι ψαρια ειναι (platies) γιατι δεν μου μοιαζουν για χρυσοψαρα...
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 12-01-10, 08:20
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Βάλε 2-3 valisneria gigantea πίσω και κερατόφυλλο πάνω, να δείξει πιο όμορφο.
Και ψάξε λίγο τα θέματα στα ζωοτόκα, καλά σου λέει ο mixalis p, τα
πορτοκαλί ψαράκια σου είναι πλάτυ και μπορείς εύκολα να πάρεις γέννες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 12-01-10, 08:35
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλημερα ,

Στις photos Που βλεπεις υπαρχει απο ζωντανα φυτα μια ανουμπια στο κεντρο και κερατοφυλο το οποιο εχει φτασει στην επιφανεια απο τον βυθο που το εχω βαλει , απο εκει και περα αυτη την στιγμη υπαρχουν ακομα δυο ανουμπιες , και ετοιμαζω να βαλω και αλλες ωστε να βγαλω εντελως οτι ψευτικο υπαρχει ... θα βαλω και αλλες φωτογραφιες οταν φανουν οι αλλαγες ...

Οσο για τα ψαρακια ειναι οντως platys , απο τα οποια δεν εχω δει καμια γεννα , ενω τα guppies γεννανε συνεχως ...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 12-01-10, 08:58
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...ψηλα φυτα ειναι αυτο,αυτο,αυτο ,αυτο,αυτο...διαλεξε-ψαξε και βαλε για να μη δειχνει αδειο το ενυδρειο σου.
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 12-01-10, 09:06
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmavro Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλημερα ,

Στις photos Που βλεπεις υπαρχει απο ζωντανα φυτα μια ανουμπια στο κεντρο και κερατοφυλο το οποιο εχει φτασει στην επιφανεια απο τον βυθο που το εχω βαλει , απο εκει και περα αυτη την στιγμη υπαρχουν ακομα δυο ανουμπιες , και ετοιμαζω να βαλω και αλλες ωστε να βγαλω εντελως οτι ψευτικο υπαρχει ... θα βαλω και αλλες φωτογραφιες οταν φανουν οι αλλαγες ...

Οσο για τα ψαρακια ειναι οντως platys , απο τα οποια δεν εχω δει καμια γεννα , ενω τα guppies γεννανε συνεχως ...
Επιμένω, γιατί έχω κι εγώ ένα ψηλό ενυδρείο (85 εκ. ύψος) κι όταν έβαλα την valisneria gigantea κι έφτασε 1 μέτρο, "έδειξε".
Τα πλάτυ είσαι σίγουρος ότι είναι κι από τα 2 φύλλα και όχι όλα αρσενικά ή όλα θηλυκά? Αλλιώς περίεργο να μην γεννοβολούν.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 12-01-10, 09:09
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Το προβλημα που εχω ειναι οτι οτι φυτο βαλω μεσα θα πρεπει να ειναι αντοχης οπως οι ανουμπιες , γιατι δεν γινεται με τιποτα να επεμβω στον βυθο για να κανω το παραμικρο ... οποτε δεν με παιρνει και για πολλα φυτα ουτα για λιπασματα ουτε για ειδικα υπωστροματα ... Εκτος αν εχετε καποιο συγκεκριμενο να μου προτινετε να το βαλω ...
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bokostas Εμφάνιση μηνυμάτων
Επιμένω, γιατί έχω κι εγώ ένα ψηλό ενυδρείο (85 εκ. ύψος) κι όταν έβαλα την valisneria gigantea κι έφτασε 1 μέτρο, "έδειξε".
Τα πλάτυ είσαι σίγουρος ότι είναι κι από τα 2 φύλλα και όχι όλα αρσενικά ή όλα θηλυκά? Αλλιώς περίεργο να μην γεννοβολούν.
Τα πλατυ ειναι 5 απο τα οποια τα 3 ειναι θυλληκα και τα αλλα ειναι αρσινικα , Παρολαυτα δεν εχω δει ποτε απο αυτα ουτε ενα μικρο ... Οσο για το φυτο που μου προτινεις θα το ψαξω , αλλα εμενα ειναι 1,20 σε υψος δεν δεν μπορω να κανω και πολλες ρυθμισεις μεσα αν κατι δεν παει καλα ... Εχεις καμια photo απο το δικο σου να το δω ??

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη gmavro : 12-01-10 στις 09:09 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 12-01-10, 09:24
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Δεν έχω πρόχειρη φωτό, αλλά μιλάμε για ένα από τα πιο εύκολα κι ανθεκτικά φυτά. Το δικό μου είναι φυτεμένο
σε σκέτη άμμο, χωρίς υπόστρωμα, με μέτριο φωτισμό και λίγο γενικό λίπασμα 1 φορά την εβδομάδα.
Θα σου βάλω φωτό το βράδυ, αν προλάβω, κοίτα στον γούγλη για vallisneria gigantea
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 13-01-10, 13:48
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Περασα εχ8ες απο ενα μαγαζι και πηρα μια vallisneria gigantea .. Τωρα την εχω στο μικρο ενυδρειο μεχρι να παρει λιγο τα πανω τις για να την βαλω στο μεγαλο ... φωτο συντομα ...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 23-02-10, 16:06
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Καλησπερα ,

πριν λιγες βδομαδες μου εφερε ενας φιλος ενα φυτακι το οποιο ουτε που ξερουμε τι ειναι ουτε τι θελει για να ειναι ενταξει ... Το φυτο ειναι σαν γκαζον και επεκτυνεται οριζοντια με μικρεσ ασπρες ριζουλες και εκει πανω βγαζει και νεα φυλαρακια ...
Το προβλημα ειναι οτι ενω βγαζει νεες ριζες και μεγαλωνει , τα φυλλα του εχουν αρχιζει να χαλανε ... Βαζω μια photo μηπως και καταλαβετε τι ειναι και τι θελει .
δεν το εχω βαλει στο μεγαλο ενυδρειο γιατι λογικα εκει λογο υψους δεν θα του φτανει το φως που εχω ... Αλλα και στο μικρο που το εχω κατι δεν παει καλα ...

Ευχαριστω
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  P1010173.JPG
Εμφανίσεις:  424
Μέγεθος:  122,0 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 23-02-10, 16:32
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει πολύ με valisneria spiralis...αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 23-02-10, 16:34
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από prospathw Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν είμαι σίγουρος αλλά μοιάζει πολύ με valisneria spiralis...αλλά μην σε πάρω στο λαιμό μου...
Οχι καμια σχεση , ισως να σε μπερδεψε η photo γιατι απο πισω υπαρχει και μια valisneria ...
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 23-02-10, 16:47
Το avatar του χρήστη prospathw
prospathw Ο χρήστης prospathw δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 05-11-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 1.075
Προεπιλογή

Echinodorus tenellus?
-------------------------
Ή μπορεί να είναι και lilaeopsis novae-zelandiae
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη prospathw : 23-02-10 στις 16:47 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 23-02-10, 17:04
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Μπερδευτικα δεν καταλαβενω ποιο ειναι ... παντος ενω διχνει να αναπτυσεται και να ριζωνει , τα φυλλα του ειναι σαν κατσιασμενα ... ενω στην αρχη ηταν πολυ ωραια οπως και το γκαζον ... θελει φως ωρες θελει co2 ... ???
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 23-02-10, 19:18
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

εμενα μου φαινεται για Lilaeopsis Brasiliensis
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 23-02-10, 19:22
gmavro Ο χρήστης gmavro δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-05-2009
Περιοχή: Γαλατσι
Μηνύματα: 100
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn Εμφάνιση μηνυμάτων
εμενα μου φαινεται για Lilaeopsis Brasiliensis
Yeap Ακριβως αυτο ειναι ... Ποπο βλεπω οτι ειναι καπως δυσκολο φυτακι ... κανενα κολπακι για να μην το χασω ? η να περιμενω να ανακαμψει ?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι φυτο ειναι?? tonisgr Αναγνωρίσεις φυτών 5 07-03-09 12:20
τελικο υψος φυτων jimfytakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 10 12-05-08 17:36
φυτο-χαλί??? tzimakos Αρχάριοι γλυκού νερού 15 26-07-06 13:26
Που εχει τετοιο φυτο ? ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Αναγνωρίσεις φυτών 3 22-12-05 02:58
ΒΑΣΗ-επιπλο ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ.....ΠΙΟ ΥΨΟΣ ΕΙΝΑΙ ΤΟ ΚΑΤΑΛΗΛΟ? maria-paok DIY . Φτιάχτο μόνος σου 7 01-01-05 14:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10581 seconds with 14 queries