Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 24-03-06, 14:57
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Lightbulb απομάκρυνση BBA. Πως???

Θα ήθελα τη βοήθειά σας για να απομακρύνω τελείως την (σχετικά περιορισμένη) BBA που έχω. Μερικά δεδομένα:

Διαστάσεις ενυδρείου: 120 Χ 60 Χ 60
Φωτισμός: 4χ40 W arcadia, 12 ώρες ημερησίως.
Λίπανση: Co2 50 φυσαλίδες/ λεπτό, σκάλα Nutrafin (εδώ και δύο εβδομάδες).
8ml Flourish Potassium (κάθε 3η μέρα).
2ml Flourish (ομοίως).
Φυτά: crypts, vallis, anubias, swords, rotala (πυκνοφυτεμένο).

Να πω ότι τα φυτά αναπτύσσονται πολύ καλά.

Αν είναι δυνατό οι οποίες προτάσεις να είναι συγκεκριμένες.

Ευχαριστώ

Θεόφιλος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 24-03-06, 16:56
Το avatar του χρήστη Strahos
Strahos Ο χρήστης Strahos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-10-2005
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.930
Προεπιλογή

νομίζω θα βοηθήσει τους εμπειροτέρους μία φώτο για να φανεί πόσα φυτά έχει το ενυδρείο γιατί 12 ώρες είναι για φουλ φυτεμένο και κάνε μία μέτρηση νιτρικά και φωσφορικά μπορεί να φταίει κι αυτό
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 24-03-06, 18:24
Το avatar του χρήστη Ιορδάνης
Ιορδάνης Ο χρήστης Ιορδάνης δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 09-02-2005
Περιοχή: Θεσσαλονικη/Κ.Τούμπα
Μηνύματα: 405
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Ιορδάνης
Προεπιλογή

Καλησπέρα κάνε μια καλή αλλαγή νερού κάλυψε το ενυδρείο σου από παντού να μην μπαίνει καθόλου φως όπως κόψε τον φωτισμό για 3 μερούλες και πιστεύω πως θα είσαι μια χαρά.
Καταλαβαίνω πως αυτά που γράφω ίσως να σου ακουστούν κάπως αλλά για να απαλαγείς μόνο άμα δεν έχει καθόλου φως το ενυδρείο σου μπορεί να γίνει κάτι.Αλλά το βασικότερο απ' όλα είναι να βρεις την αιτία της.Κάνε μετρήσεις και πες σε παρακαλώ.

Φιλικά Ιορδάνης.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 24-03-06, 19:01
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Καλησπέρα Θεόφιλε.

Υπάρχουν τα SAE που κάνουν πολύ καλή δουλειά. Επίσης σήμερα εκεί που χάζευα στο διαδίκτυο βρήκα αυτό http://www.aquariaplants.com/alqaeproblems.htm. Λέει αρκετά ενδιαφέροντα πραγματάκια, αν δε βαριέσαι ρίξτου μια ματιά. Πάντως και εγώ που έχω ΒΒΑ προσπαθώ να την απομακρύνω από τη ρίζα της, προσπαθώντας σταδιακά να δημιουργήσω τις σωστές αναλογίες φωτισμού-διοξειδίου-λίπανσης και νομίζω πως είμαι σε καλό δρόμο, αν κρίνω από τα μέχρι τώρα αποτελέσματα.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-03-06, 00:38
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Απομάκρυνση ΒΒΑ...

Εγώ θα αναφερθώ ΜΟΝΟ στο πως μπορεις να την απομακρύνεις (όπως λες) και όχι στο πως μακροπρόθεσμα θα απαλλαγεις οριστικά. Αυτό είναι κάτι που πρέπει να το εντοπίσεις εσύ.
Ειχα το ίδιο πρόβλημα λοιπόν και έγιναν τα εξής:
- Πήρα 2 SAE για να την φάνε. Αποτέλεσμα: Τζίφος...
-Δοκίμασα να την καθαρίσω από τα φυτά και τις πέτρες, με τη μέθοδο της χλωρίνης (μπάνιο σε 1:19 νερό). Αποτέλεσμα: καθάρισε σε ποσοστό 80-90%, χαλάσανε κάποια αγαπημένα μου φυτά (γιατί προφανώς δεν το έκανα πολύ σωστά ή ήταν πολύ ευαίσθητα, ή η ΒΒΑ ήταν πολύ... !@#$%^&*, δεν ξέρω) και σε μία εβδομάδα αν θυμάμαι καλά, είχα μια από τα ίδια...
- Δοκίμασα μετά την μέθοδο του οξυζενέ (20 ml / 50 ltr), μέσα στο ενυδρείο. Αποτέλεσμα: τζίφος... Δεν έγινε απολύτως τίποτα.
Εκεί λοιπόν, πήρα ανάποδες και τί έκανα:
Ξήλωσα όλο το ενυδρείο.
Εβαλα πέτρες και χαλίκι σε σκέτη χλωρίνη και μετά τα έβρασα.
Πέρασα όλα τα φυτά από χλωρινολουτρο 50-50 με νερό, ΧΩΡΙΣ ΤΙΣ ΡΙΖΕΣ ΜΕΣΑ, για λιγότερο από 1 λεπτό και έτριψα ΕΝΑ-ΕΝΑ ολα τα φύλλα προσεκτικά. Μετά τα ξέπλυνα καλά και τα άφησα 1 ώρα σε χλιαρό νερό με πολύ αντιχλώριο. Μετά τα έβαλα σε μία λεκάνη με 10 λίτρα νερό και 50 ml φρέσκο οξυζενέ, για 2-3 λεπτά περίπου. Μετά τα ξαναφύτεψα στο ενυδρείο, αφού πρώτα είχα καθαρίσει καλά τα τζάμια, το φίλτρο, το θερμόμετρο και τους σωλήνες με τα καλώδια (είχε πιάσει κι εκεί).
Αποτέλεσμα:
Εχασα μόνο 1 cabomba που δεν άντεξε στην όλη διαδικασία. Σε μια εβδομάδα δεν υπήρχε πουθενά ΒΒΑ και ούτε ξαναεμφανίστηκε μέχρι σήμερα. Ομως, από την ίδια στιγμή που έκανα όλο αυτό το πανηγύρι και αφού είχα εντοπίσει την πηγή της ΒΒΑ (προκύπτει από το αποτέλεσμα...), την διόρθωσα (την πηγή).
Η πηγή (μάλλον...) της δικής μου ΒΒΑ, ήταν:
1. Πολύς και λάθος φωτισμός, για τις ανάγκες της ποσότητας των φυτών μου. Εβγαλα την λάθος λάμπα και μείωσα τις ώρες.
2. Λίγο Co2 και με κακή διάχυση στο νερό του ενυδρείου. Εκανα καλύτερο μίγμα και πιο προσεκτική διάχυση, μέσο του εσωτερικού φίλτρου. Επίσης μείωσα τις αναταράξεις.
3. Αυξημένα φωσφορικά λόγω ελαφρά υπερβολικού ταϊσματος. Επεσε... δίαιτα.
4. Υπερβολικά λιπάσματα, σε σχέση με τις ανάγκες των συγκεκριμένων φυτών. Τα έκοψα μαχαίρι, μέχρι να λυθεί το πρόβλημα και μετά ξανάρχισα με το 50% της ποσότητας και μοιρασμένο σε καθημερινή βάση (και όχι εβδομαδιαία).

Σου περιέγραψα λοιπόν, ΤΗΝ ΔΙΚΗ ΜΟΥ περίπτωση.
Ελπίζω να σε βοηθήσει να λύσεις το πρόβλημά σου...

(Υ.Σ.: Ευθύνες δεν θέλω, έτσι?... )
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-06, 21:20
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

Eγω τρεις μερες μετα αφου εβαλα της T5 με φουντωσε περισσοτερο η γκρι τριχωτη αλγη τωρα να βγαλω ολα και να βρασω δεν γινεται διοτι εχει και υποστρωμα με χωμα. Πηρα δυο SAE αλλα δεν βλεπω να προλαβαινουνε να την τρωνε ασε που βλεπω να προτιμουνε αλλη τριχωτη αλγη σαν την πρασινη η καφε. Τωρα τι να κανω? να βαλω μονο τους Τ5 να δουλευουνε? σκεφτομουνα μπας και επαιρνα 5-6 SAE να μου την καθαρισουνε καλα και αφου καθαριστει να κραταγα 2,3 για να την κρατανε μακρια. Υποψιν οτι τα ψαρια που εχω τωρα μεσα ειναι 2 Sae kai 2 otto (δηλαδη δεν ταιζω τα ψαρια τιποτα)
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-06, 23:08
Το avatar του χρήστη Liolios
Liolios Ο χρήστης Liolios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-12-2005
Περιοχή: N. Hρακλειο
Μηνύματα: 610
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
Eγω τρεις μερες μετα αφου εβαλα της T5 με φουντωσε περισσοτερο η γκρι τριχωτη αλγη
Είναι φυσικό, αν τις έβαλες να δουλεύουν καθ' όλη τη διάρκεια της φωτοπεριόδου.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
Τωρα τι να κανω? να βαλω μονο τους Τ5 να δουλευουνε?
Οι sae θα σου καθαρίσουν το ενυδρείο από την άλγη, άλλα πρέπει να βρεις την αιτία του προβλήματος (που μάλλον είναι η προσθήκη των δύο καινούργιων λαμπτήρων και πιθανώς η μεγάλη διάρκεια φωτοπεριόδου τους).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
σκεφτομουνα μπας και επαιρνα 5-6 SAE να μου την καθαρισουνε καλα και αφου καθαριστει να κραταγα 2,3 για να την κρατανε μακρια.
Καλύτερα είναι να αφήσεις να δουλεύουν κανονικά οι λάμπες του ενυδρείου (της μάνας του) και σταδιακά να αρχίσεις να αυξάνεις την φωτοπερίοδο των καινούργιων λαμπτήρων, ξεκινώντας από 3-4 ώρες (στη μέση της φωτοπεριόδου) και αυξάνοντας σταδιακά (15' ή 30' ανά 5 ημέρες).

Όμως να έχεις υπ' όψη σου ότι πολύς φωτισμός χρειάζεται παροχή CO2 και συστηματική λίπανση, γιατί η άλγη πάντα παραμονεύει.
__________________
Παναγιώτης Παγώνης


www.aquarist.gr/forum: το νέο φόρουμ του Π.Σ.Φ.Ε

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 30-03-06, 14:14
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Exclamation Μια ηλίθια ερώτηση............

Να κάνω μία ηλίθια ερώτηση............. Σχετικά με την 3 ήμερη συσκότιση, θα πρέπει να κλείσουμε και την παροχή CO2 ??
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 30-03-06, 14:32
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Μια και επανήρθε το θέμα να πω τα εξής:

1) Τριήμερη συσκότιση έχω κάνει δύο φορές. Ήταν αποτελεσματική στην bga αλλά καθόλου σε τριχοειδή είδη άλγης. Αν έκανα, όντως θα έκλεινα το CO2.
2) SAE έχω 6. Δεν μπορώ να πω ότι κάνουν δουλειά. Σκέφτομαι να τα απολύσω
3) Βάλε - βγάλε φυτά, δεν θέλω να μπω σε αυτή την διαδικασία... άλλωστε δεν έχω τόσο πολύ bba.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 30-03-06, 14:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Νομιζω οτι το θεμα εχει ξεφυγει λιγο..
Υπαρχουν διαφορες αλγες που μπορει να αναπτυχθουν σε ενα ενυδρειο και το μονο κοινο που εχουν μεταξυ τους ειναι οτι οφειλονται σε ανισσοροπια ΚΑΠΟΙΩΝ παραμετρων.
Απο κει και περα η αντιμετωπιση ειναι τελειως διαφορετικη αναλογα με την περιπτωση..
Αλλο πραγμα η ΒGA, αλλο πραγμα η BBA, αλλο η spot και αλλο η πρασινη τριχοειδης, πως να το κανουμε.
Καποιες απο αυτες τις αλγες τις τρωνε ορισμενα ψαρια. ΟΧΙ ολες ομως και παιζει ρολο αν ειναι φρεσκια η παλιά...
Η συσκοτιση ειναι μια μεθοδος που πιανει ορισμενες αλγες πχ BGA αλλα πολυ δυσκολα ΒΒΑ. Οσο για το αν πρεπει να κλεισουμε το διοξειδιο.. αν υπαρχει ph-controller τοτε οχι , για να μην μεταβληθει το ph, για τα ψαρια κυριως, αλλιως ναι.
Και επειδη το θεμα ειναι ΒΒΑ, μαυρη τριχοειδης.. αυτή με τις φουντιτσες, ας μεινουμε σε αυτό το θεμα.
Δυστυχως, αυτη η αλγη υπαρχει στα περισσοτερα ενυδρεια και ειναι μαλλον η δυσκολοτερη στην αντιμετωπιση, κυριως γιατι θελει πολυ χρονο για να καταλαβει κανεις αν αντιδραει θετικά σε καποια μεταβολη παραμετρων.
Γενικα μπορει να φταιει.. ελλειψη διοξιδειου, και προβληματικος φωτισμος, εκτος απο τα κλασσικα υψηλα νιτρικα, φωσφορικα..
Ως προς την αντιμετωπιση ελατε να καταγραψουμε εμπειριες.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 30-03-06, 15:06
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
.
...
Και επειδη το θεμα ειναι ΒΒΑ, μαυρη τριχοειδης.. αυτή με τις φουντιτσες, ας μεινουμε σε αυτό το θεμα.
Δυστυχως, αυτη η αλγη υπαρχει στα περισσοτερα ενυδρεια και ειναι μαλλον η δυσκολοτερη στην αντιμετωπιση, κυριως γιατι θελει πολυ χρονο για να καταλαβει κανεις αν αντιδραει θετικά σε καποια μεταβολη παραμετρων.
Γενικα μπορει να φταιει.. ελλειψη διοξιδειου, και προβληματικος φωτισμος, εκτος απο τα κλασσικα υψηλα νιτρικα, φωσφορικα..
Ως προς την αντιμετωπιση ελατε να καταγραψουμε εμπειριες.
Στην περιπτωση μου, όταν είχα αυτή την άλγη τα φυτά δεν μεγάλοναν καθόλου.
Πρώτη κίνηση λοιπόν είναι να τα 'ξυπνήσουμε' και να δούμε μια σχετική ανάπτυξη.
Όταν το πετύχουμε μένει να αφαιρέσουμε τις 'φουντίτσες' από το ενυδρείο.
Είναι αλεργική στις πιστωτικές κάρτες (για τα τζάμια) και σε αυτή που έχει κολλήσει επάνω στα φυτά, μια λύση είναι το μπάνιο σε αραιωμένη χλωρίνη σε νερό (1/19). Αυτό για τα φυτά που επιτρέπουν κάτι τέτοιο. Αν δεν μπορείς να βγάλεις το φυτό για μπάνιο....αφαιρούμε τα φύλλα που τις έχουν.

Στην περίπτωση σου Θ. εξακολουθεί να βγάνει καινούργια μαύρη + φουντίτσες ακόμα ή σου έχει μείνει από πριν ;
Για να βρεις τις σωστές αναλογίες λιπάσματος και να πετύχεις την ισορροπία πρέπει να κάνεις μετρήσεις και να δουλέψεις με αυτές. (πράγμα που απ'ότι θυμάμαι δεν ήθελες)
__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-03-06, 15:30
Theokyr Ο χρήστης Theokyr δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-07-2005
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 307
Προεπιλογή

Γιάννη δεν βλέπω να βγαίνει καινούργια. Αν κόψω όλα τα φύλλα, θα καραφλιάσει ο τόπος... Βασικά το πρόβλημα επικεντρώνεται στις ανούμπιες. Μόνο αυτές έχουν. Σκέφτομαι να πάρω μία υποβρύχια ξυριστική μηχανή να τελειώνω.

Θ.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 30-03-06, 15:37
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εχω ενα ενυδρειο που εχει αυτο το προβλημα απο τον Ιουλιο περσι...
Πιστευω οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο προβληματικο φωτισμό.
Αλλο ενυδρειο με την ιδια ακριβως συντηρηση παει jet..
Εχω δοκιμασει διαφορες συνταγες με περιορισμενα αποτελεσματα.
Πρωτου το ξεστησω τελειως μιας και μου εχει σπασει τα νευρα, εβγαλα απο μεσα ολα τα ξυλα (κλασσικη πηγη αναπτυξης ΒΒΑ) κλαδεψα τρελλα τα περισσοτερα φυτα, πεταξα τα υπολοιπα, καθαρισα φιλτρα υποστρωματα, spray bars κλπ (δυο μερες σκληρης δουλειας) και στη συνεχεια εριξα μεσα 6 SAE kai 4 jordaneles floridae...
Τα φυτα ανεκαμψαν. (ειδικα μια κρυπτοκορινα ηταν ενα θαυμα)
Οι jordaneles ειναι κολοψαρα που μουχουν ρημαξει συγκεκριμενα φυτα..
Που θα παει, θα τις πιασω..
ΟΜΩΣ, ενω τα φυτα μεγαλωνουν χωρις ΒΒΑ... αρχισε να φυτρωνει bba πανω στο ψιλο χαλικι του βυθου...
Εχω ρουφηξει με σωληνα πανω απο 2 κιλα χαλικι στην προσπαθεια να την ξεφορτωθω. Μετα απο λιγο ξαναεμφανιζεται.
Σιγα σιγα εκανε την επανεμφανιση της και στους σωληνες κλπ...
Αργα μεν.. βασανιστικα δε...
Σιγουρα εχει ανατραπει η πορεια αυξηση της και θελω να πιστευω και οι λογοι που την προκαλεσαν... ΑΛΛΑ πως να την ξεφορτωθει κανείς?
Πρωτου το ξεστησω τελειως του δινω μια τελευταια ευκαρια.
Ματζουνια... Θα δοκιμασω αυτό: eSHa Protalon
Μπορει να ακουγεται αιρετικό, μη συνιστωμενο κλπ κλπ..
ΑΛΛΑ δεν εχω τιποτε να χασω....
Αντιθετα.. το να βρασω 60 κιλα αμμου και οχι μονο μου ερχεται καπως...
Σε τελικη αναλυση, μια δοκιμη θα μας πεισει.
Χειροτερα να το κανει αποκλειεται.
Το πειραμα ξεκιναει συντομως..
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 30-03-06, 16:00
Το avatar του χρήστη Stilatos
Stilatos Ο χρήστης Stilatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2006
Περιοχή: glyfada
Μηνύματα: 134
Προεπιλογή

ναι το ειδα και εγω αυτο στο aquaristic.net στην χειροτερη αμα μετα απο μιαμιση δυο βδομαδες δεν κανουνε δουλεια τα sae και ο περιορισμος των Τ5 φωτων τοτε θα το δοκιμασω και εγω. Ασχετο αυτο το κολπο με την erythromycin κανει για την τριχωτη μαυρη αλγη?
__________________
Carrefour 120 L
4 Pterophyllum Scalare
Cayman 80 Scenic Professional 150 λιτρα Φυτεμενο
DIY 5L Co2
DIY moonlight
2 Pterophyllum Scalare, 9 Cardinal Tetra, 2 Ottocinclus Affinis, 2 Crossocheilus siamensis


Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 30-03-06, 16:15
Το avatar του χρήστη Access
Access Ο χρήστης Access δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-11-2005
Περιοχή: ΧΑΛΑΝΔΡΙ
Μηνύματα: 152
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Theokyr
Γιάννη δεν βλέπω να βγαίνει καινούργια. Αν κόψω όλα τα φύλλα, θα καραφλιάσει ο τόπος... Βασικά το πρόβλημα επικεντρώνεται στις ανούμπιες. Μόνο αυτές έχουν. Σκέφτομαι να πάρω μία υποβρύχια ξυριστική μηχανή να τελειώνω.

Θ.
Theokyr το πρόβλημα με τις ανούμπιες θα λυθεί κατά πάσα πιθανότητα με την χρήση της χλωρίνης. (το ξέρω από προσωπική πείρα στο μικρό ενυδρείο). Όπου αφού αλλάξαμε ή απολυμάναμε τα πάντα, με τις σωστές ρυθμίσεις στο φωτισμό καταφέραμε να απαλλαγούμε από την μαύρη άλγη.

Στο μεγάλο ενυδρείο τα πράγματα είναι χειρότερα οι ανούμπιες το χαλίκι και το μπροστινό αριστερό μέρος του ενυδρείου έχει πρόβλημα οπότε πριν δοκιμάσω να ξεπατώσω τα πάντα είπα να δοκιμάσω την συσκότιση. Ίδωμεν
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 30-03-06, 18:33
Το avatar του χρήστη Juan
Juan Ο χρήστης Juan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-09-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 964
Προεπιλογή

Συμφωνώ και εγώ με τον Access ότι αφού πρόκειται για τις anouμπιεας θα λύσεις το πρόβλημα με το μπάνιο στην χλωρίνη.
Το μόνο δύσκολο που μπορώ να σκεφτώ είναι να είναι ριζωμένες σε ξύλο ή σημείο που να μην βγαίνει.
Αν το καταφέρεις πάντως θα δεις ότι θα 'ξεβάψουν' (φουντίτσες) και μετά από λίγο καιρό θα γίνουν διάφανες και θα φύγουν χωρίς να έχει πειρ΄ξουν καθόλου το φυτό. Αρκεί να μην το παρακάνεις με την διάρκεια παραμονής του φυτού στο διάλυμα. Μπορείς να ξεκινήσεις με 2 λεπτά την πρώτη φορά.

Σωτήρη στις μεγάλες απελπισίες μου με την άλγη, μου έκανε δώρο ένα φίλος το eSHa Protalon-707 και το δοκίμασα σε 2-3 είδη άλγης που είχε το ενυδρείο. Δεν έκανε απολύτως τίποτα....
Αυτό που έχεις να χάσεις είναι οι 6 εβδομάδες που λέει το "αλγοκτόνο" ότι χρειάζονται ..για την ακρίβεια γράφει :
" Η απαλλαφή από την άλγη χρειάζεται δύο με έξι εβδομάδες για να ολοκληρωθεί, αλλά αποτελέσματα μπορεί να δει κανείς μέσα σε λίγες μέρες."
Εγώ τις περίμενα, αλλά μετά κατάλαβα ότι ήμουν κορόιδο .
Πάντως μου κάνει εντύπωση να ταλαιπωρήσε εσύ με τέτοια προβλήματα

__________________
"The answers to all questions are to be found in nature."
Takashi Amano

Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 30-03-06, 18:42
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Φιλος που δοκιμασε το φαρμακο eSHa Protalon ελυσε το προβλημα και απο οτι μου ειπε, ειχε μεγαλο προβλημα.
Χρειαστηκε ομως να περιμενει πραγματικα 4-5 βδομαδες.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 30-03-06, 23:00
Το avatar του χρήστη filoxenos
filoxenos Ο χρήστης filoxenos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 15-07-2005
Περιοχή: Αθήνα - Βύρωνας
Μηνύματα: 646
Arrow Ββα

Οι ανούμπιες καθαρίζουν με χλωρίνη, αλλά υπάρχει πιθανότητα να ξαναπετάξουν ΒΒΑ. Προσωπικά πιστεύω ότι η καλύτερη λύση στο πρόβλημα της ΒΒΑ είναι:
χλωρίνη + οξυζενέ + καλό γενικό καθάρισμα του ενυδρείου + αντιμετώπιση της πηγής του προβλήματος.
Μόνο έτσι ξεμπλέκεις μια και καλή... και μακροπρόθεσμα.
Εγώ τουλάχιστον, έτσι την καθάρισα.
__________________
-ΒΓΑΛΤΕ τους Μονομάχους από τα βάζα! Δεν είναι ελιές..!
-Προσπαθώ να μαθαίνω για να γίνομαι καλύτερος...
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 31-03-06, 00:53
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Stilatos
Ασχετο αυτο το κολπο με την erythromycin κανει για την τριχωτη μαυρη αλγη?
Αυτό το ερώτημα το έχω δεί άπειρες φορές

Ας ξεκαθαρίσουμε κάτι.

Η ερυθρομυκίνη ειναι αντιβιοτικό φάρμακο που προορίζεται για την θεραπεία λοιμώξεων απο μικρόβια ευαίσθητα στην ερυθρομυκίνη.
Ενα απο αυτά είναι και η Μπλέ-πράσινη άλγη Blue-Green-Algae BGA
ή αλλιώς κυανοβακτηρίδια.
Η BGA ουδεμία σχέση έχει με την Black-Beard-Algae ΒΒΑ ή αλλιώς μαύρη τριχοειδής άλγη.
ΒΒΑ δεν ειναι μόνον ενα είδος αλλα μερικές χιλιάδες.
ΔΕΝ μπορουν να απαληφθούν όλες οι ΒΒΑ με τον ίδιο τρόπο για παράδειγμα SAE.

Τις περισσότερες φορές είναι αδύνατον ο μέσος χομπίστας να αναγνωρίσει το είδος της άλγης που έχει, με αποτέλεσμα να κολυμπαει στα βαθιά.
Πολλές φορές η καταπολέμηση κάποιας άλγης γίνεται συμπτωματικά.
Δεν το λένε άδικα συμπτωματική θεραπεία, που σημαίνει τυχαίος τρόπος θεραπείας.
Ακολουθούμε τον τρόπο που μας έχουν προτείνει και αν ΔΕΝ πιάσει αυτός τότε προχωράμε στην αναζήτηση άλλου τρόπου καταπολέμησης της άλγης.
Ποιάς άλγης όμως.
Η μια άλγη καταπολεμείτε με συσκότηση η άλλη με οξυζενέ η άλλη με ερυθρομηκύνη η άλλη με διάλυμα νερού χλωρίνης.
Οραία τα δοκιμάσαμε όλα?
Τα δοκιμάσαμε και συνεχίζει να υπάρχει η άλγη (οτι και αν ειναι αυτή)
Μήπως πρέπει να προσανατολιστούμε στο να αλλάξουμε τις λάμπες?
ΔΕΝ εννοώ βγάλαμε την philips και ξαναβάλαμε καινούργια philips.
Εννοώ οτι βάζουμε λάμπα άλλης εταιρίας που η λάμπα της εχει διαφορετικό φάσμα.
Μερικές λάμπες ευνοούν την ανάπτυξη μιας συγκεκριμένης άλγης στο συγκεκριμένο ενυδρείο με τα συγκεκριμένα φυτά με την συγκεκριμένη φυτομάζα με τα συγκεκριμένα ψάρια.
Χωρίς να προσθέσω άλλες παραμέτρους αμέσως αμέσως εχουμε συνδιασμούς 6 στην δύναμη του 6.
Ποτέ μα ποτέ 2 ενυδρεία δεν θα είναι ίδια για να πούμε στο δικό μου έπιασε η τάδε θεραπεία ενώ στο άλλο ενυδρείο δεν έπιασε.
Η στασιμότητα ανάπτυξης των φυτών ευννοεί σε κάποιες περιπτώσεις την ανάπτυξη κάποιας άλγης.
Γιατί δεν αναπτύσεται το φυτό και αναπτυσεται ή αλγη??
Γιατί αναπτύσεται το φυτό και παράλληλα αναπτύσεται και η άλγη?
Δυο αντίθετες περιπτώσεις.

Ποιός ειναι ο τρόπος για να καταπολεμηθεί μια άλγη?
Πρέπει να εκπαιδευτεί ο χομπίστας ώστε να δίνει αρχής εξ αρχής ΟΛΕΣ τις πληροφορίες που χρειάζονται ώστε να μπορεί κάποιος να προτείνει τρόπους καταπολέμησης μιας άλγης.
Πόσοι δίνουν ολες της πληροφορίες?
Ουδείς.
Πόσοι δίνουν τις σωστές οδηγίες???
Πολλοί λίγοι.

Ο χομπίστας πάνω στην χαρά του για να δώσει μια συμβουλή πολλές φορές κάνεις λάθος γιατί και ο ίδιος δεν εχει την εμπειρία.
Η πολλές φορές νομίζει πως την έχει επειδή......την διάβασε.......την άκουσε.
Ε αυτό δεν ειναι εμπειρία οταν δεν το εχεις ζήσει ο ίδιος.

Βγαίνει κάποιος με ενα ποστ και λέει "Εχω BBA SOS" και αυτό ήταν.
Και μετά αρχίζουν τα ερωτήματα που ξεκινούν ολα με ενα..... μήπως και καταλήγουν ολα σε ενα ίσως.
Μήπως πρέπει να υπάρχει κάποιος κανόνας ώστε η συμβουλή να δίνεται απο εναν ποιο έμπειρο?

Φιλική συμβουλή προς τους αρχάριους που θα διαβάσουν το ποστ.
Αφήστε τις συμβουλές περί άλγης σε κάποιον έμπειρο ακομη και αν αυτός κάνει φαινομενικά λάθος.
Αυτά για αρχή.
ΥΓ.
Το αρχάριος δεν ειναι υποτιμητικό απλά δηλώνει μη επαρκείς γνώσεις.
Ολοι ξεκινήσαμε απο τις μη επαρκείς γνώσεις.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη lasal : 31-03-06 στις 00:58
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 31-03-06, 08:24
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Θα προσθεσω απλα οτι μετά απο σχεδον ενα χρόνο πειραματισμων και αλαγων (συμπεριλαμβανομενου του φωτισμου) θα δοκιμασω και protalon...
Οποτε οι 6 εβδομαδες δεν με ενοχλουν.. Και βεβαια η θεραπεια θα ειναι συμπτωματική, καθοτι καθολου σιγουρος δεν ειμαι οτι η bba που ειχα τον Ιουνιο ειναι η ιδια με αυτή που εχω σημερα...
Να ξαναπω, οτι η bba εχει ηδη (χωρις protalon) μειωθει αισθητά και αν δεν εβγαινε πανω στο χαλικι, θα μπορουσα να την εξαλειψω και με μηχανικα μεσα... Ειμαι επισης σχεδον σιγουρος οτι αν απλα εριχνα protalοn στην προηγουμενη κατασταση, δεν θα γινοταν απολυτως τιποτε.
Το σημαντικοτερο προβλημα ειναι η ισοροπια των παραμετρων. Οταν αυτη διαταραχτεί, καποια πραγματα μπορει να βοηθησουν να την ξαναβρουμε..
Μεχρι εκει. Δυστυχως το μαγικο μπουκαλακι που το πεταμε μεσα στο ενυδρειο και τα κανει ολα "λαμπίκο" απλά δεν υπάρχει.. και ουτε προκειται.
Ισως καποτε να βγουν τιποτε γενετικα τροποποιημενα φυτα που να μην πιανουν αλγη, ή καμμια γενετικά τροποποιημενη bba που να τρεφεται με bba.. ΩΣ ΤΟΤΕ.... θα συνεχισουμε να παιδευομαστε, αλλα τελικα αυτο δεν ειναι το ζητούμενο?
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 31-03-06, 10:17
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Ισως καποτε να βγουν τιποτε γενετικα τροποποιημενα φυτα που να μην πιανουν αλγη, ή καμμια γενετικά τροποποιημενη bba που να τρεφεται με bba.. ΩΣ ΤΟΤΕ.... θα συνεχισουμε να παιδευομαστε, αλλα τελικα αυτο δεν ειναι το ζητούμενο?
Λίγο πολύ είμαστε όλοι μαζοχιστές
Λές να είναι το κοινό μας σημείο?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 31-03-06, 14:45
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ας καταθέσω και εγώ λοιπόν την δική μου εμπειρία με την Μαύρη Τριχοειδή ¶λγη!
Το πρόβλημα στην δική μου περίπτωση δεν ήταν τραγικό ήταν όμως έντονο.
Αρχικά παρουσιάστηκε πάνω στις Ανούμπιες.
Κίνηση -> αύξηση του Co2
αποτέλεσμα -> κανένα - αύξηση της άλγης και εμφάνισή της στα spray bar
Κίνηση -> αύξηση της ποσότητας και της συχνότητας αλλαγών του νερού
αποτέλεσμα -> η μαύρη τριχοειδής σταμάτησε να εξαπλώνεται
κίνηση -> προσθήκη SAE
αποτέλεσμα -> κανένα
κίνηση -> προσθήκη οξυζενέ στην στήλη του νερού
αποτέλεσμα -> bye bye riccia - μείωση της μαύρης τριχοειδούς και ουσιαστικά μετατροπή της? ας το πω έτσι σε γκρι
κίνηση -> προσθήκη sachem flurish exel overdose
αποτέλεσμα -> μετά από τρεις εβδομάδες η γκρί άλγη τείνει να εξαφανιστεί.
Σύνολο κινήσεων χρονικά εννέα εβδομάδες.

Τα συμπερασματα δικά σας! Στο δικό μου ενυδρείο έκανα αυτά.
Και λίγα για το συγκεκριμένο ενυδρείο
Φωτισμός - 1 λάμπα grolux 30w - 1 λάμπα coolwhite 30w
Φίλτρα - 1 εσωτερικό juwel 600 l/h κυκλοφοριτης και υλικά τα σφουγγάρια της juwel
1 εξωτερικό eheim 2217 με σφουγγάρι - αμμο τσιπς - λάβα
φωτοπερίοδος - 10 ώρες με χρονοδιακόπτη.
Κάτοικοι - ζεύγος δίσκων - 2 Κορυ - 3 SAE - 2 apple snails - 2 zebra snails.

Υ. Γ. Αν δεν βοηθάει η συγκεκριμένη παράθεση παρακαλώ να διαγραφεί από τους mods για να μην μπερδεύω κανέναν δεδομένου οτι είμαι αρχάριος.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 01-04-06, 00:07
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Προσωπικά μου άρεσε ο τρόπος της ανάλυσης που παρουσίασες και μακάρι να έμοιαζαν και των άλλων χομπιστών έτσι.
Ψυχοφθόρα καλή εμπειρία, σωστα τοποθετημένη, και με λεπτομέρειες

Ας το εμβαθύνουμε λίγο
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Αρχικά παρουσιάστηκε πάνω στις Ανούμπιες.
Κίνηση -> αύξηση του Co2
αποτέλεσμα -> κανένα - αύξηση της άλγης και εμφάνισή της στα spray bar
Οπως είναι γνωστό οι ανούμπιες ειναι φυτά πολύ αργής ανάπτυξης και αυτός ειναι και ο λόγος που χτύπησε πρώτα εκεί.
Τα υπόλοιπα φυτά για κάποιον λόγο δεν απορροφούσαν τα λιπάσματα και τα άφηναν στην άλγη ή δεν επαρκούσε το co2 για να δώσει ώθηση. (μας λείπει η πληροφορία των τιμών ΚΗ, pH)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Κίνηση -> αύξηση της ποσότητας και της συχνότητας αλλαγών του νερού
αποτέλεσμα -> η μαύρη τριχοειδής σταμάτησε να εξαπλώνεται
Εδώ μειώθηκαν τα λιπάσματα με τις αλλαγές νερού και ίσως λειτούργησε και σαν reset στα λιπάσματα. (Ισως να σταμάτησε και η ανάπτυξη των φυτών)
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
κίνηση -> προσθήκη SAE
αποτέλεσμα -> κανένα
Μάλλον δεν ηταν η τριχοειδής της αρεσκείας τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
κίνηση -> προσθήκη οξυζενέ στην στήλη του νερού
αποτέλεσμα -> bye bye riccia - μείωση της μαύρης τριχοειδούς και
ουσιαστικά μετατροπή της? ας το πω έτσι σε γκρι
Bingo......βρέθηκε η προσωρινή λύση
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
κίνηση -> προσθήκη sachem flurish exel overdose
αποτέλεσμα -> μετά από τρεις εβδομάδες η γκρί άλγη τείνει να εξαφανιστεί.
Σύνολο κινήσεων χρονικά εννέα εβδομάδες.
Ηρθε σε ισορροπία.
Για πολλούς αυτό θα ήταν ψυχοφθόρο γιατι οι περισσότεροι περιμένουν άμεσα αποτελέσματα.
Απο αυτό το συνολικό χρονικό διάστημα καταλαβαίνει κανείς οτι η καταπολέμηση της χρειάστηκε υπομονή και χρόνο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Υ. Γ. Αν δεν βοηθάει η συγκεκριμένη παράθεση παρακαλώ να διαγραφεί από τους mods για να μην μπερδεύω κανέναν δεδομένου οτι είμαι αρχάριος.
Φυσικά και βοηθάει γιατί δείχνει με ποιον τρόπο λειτούργησες στην καταπολέμηση της
Αν στην ανάλυση υπήρχαν και τα παρακάτω στοιχεία τότε θα ήταν σχεδόν ολοκληρομένη.

Τα στοιχεία που έλειπαν NO3, PO4, CO2, KH, GH και αν ειναι σε μορφή stick ή liquid,
αν το νερό της αλλαγής ειναι απο Α/Ο ή βρυσης, αν προσθέτεις ηλεκτρολύτες (Ca&Mg), ποιά λιπάσματα έριχνες σε αυτό το διαστημα (αν έριχνες) και σε όλες τις φασεις
πως αντιδρούσαν τα φυτά.
Και η υπαρξη ηλεκτρονικού pHμετρου για ακρίβεια του pH ώστε να γνωρίζουμε με ακρίβεια την ποσότητα του co2.
ΥΓ.
Αν υπήρχαν κάποιες τέτοιες αναλύσεις θα μπορουσαν να γίνουν και υπομνήματα ώστε να βοηθούνται οι αρχάριοι με αποτέλεσμα την αύξηση του επιπέδου γνώσεων.
Φιλικά Lasal
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-04-06, 02:44
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Οι μετρήσεις που έχω είναι από υγρά τέστ της σειράς της Aquarium P

No3=0
Ph=6,4 στην αρχή του προβλήματος τώρα είναι 6,2 (Δυστυχώς δεν έχω ηλεκτρονικό Phαμετρο στο εγγύς μέλλον όμως)
Kh=3
Gh=15 στην αρχή του προβλήματος τώρα είναι 8
Co2= Δεν μέτρησα δυστυχώς ποτέ ή αύξηση που αναφέρω έχει να κάνει με την προσθήκη εκτός της καμπάνας που είχα (αρχάριος γαρ) TETRA μπουκάλι σωληνάκι και η καμπάνα με την μεβράνη, και του ουσιαστικά DYI Nutrafin μείγμα με την σκάλα διάχυσης της Haggen. Ίσως λέω και γι'αυτό να μην είδα τα αποτελέσματα γρήγορα!
Κοιτώντας όμως τον πινακα Ph/Kh και σύμφωνα με τις μετρήσεις μου έχω υπερβολικό Co2 Σωστό? Σύντομα θα πάρω και τεστ για Co2 και θα λύσουμε και αυτό το ερωτηματικό πιστεύω.
Po4= Το τέστ είναι της Tropic Marin liquid και το αποτέλεσμα που έδωσε είναι 0,1 Mg/l (ppm) (Υπερβολικό λοιπόν άρα το πρόβλημα μπορεί να προήλθε από εδώ ίσως λόγω κατεψυγμένων τροφών)

Ύπάρχει ακόμη ένα θέμα, πριν την εμφάνιση της BBA το Ph το κατέβαζα από 7,2 που είναι της βρύσης με την προσθήκη Ph/Kh Minus της TETRA. Τον τελευταίο μήνα χρησιμοποιώ Α.Ο. και πρόσθεσα ηλεκτρολύτες (A.Q.) μόνο μια φορά την αναλογούσα ποσότητα στα λίτρα της αλλαγής. Επομένως ενδέχετε οι μετρήσεις να μην είναι σωστές (κάπου νομίζω διάβασα οτι τα τέστ επηρεάζονται από την προσθήκη των ζουμιών).
Ακόμη πριν την εμφάνιση της εν λόγω άλγης πρόσθετα μια φορά την εβδομάδα Seachem Flourish την συνιστόμενη από την εταιρεία αναλογία.

Η προσπάθεια για την πλήρη καταπολέμησή της συνεχίζεται με συχνές αλλαγές (30 λίτρα ανα δύο ημέρες με νερό σκέτο από Α.Ο.) και φυσικά Seachem Excel διπλή από την συνιστόμενη δόση κάθε δεύτερη όμως πλέον αλλαγή διότι φοβάμαι τυχόν υπερβολή στο Co2 (ελπίζω το μεσημέρι να προλάβω να πάρω τεστ) μιας και το συγκεκριμένο σκεύασμα είναι bioavailable organic carbon!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη PascM : 03-04-06 στις 02:52
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 11-04-06, 22:27
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Εχω ενα ενυδρειο που εχει αυτο το προβλημα απο τον Ιουλιο περσι...
Πιστευω οτι το προβλημα δημιουργηθηκε απο προβληματικο φωτισμό.
Αλλο ενυδρειο με την ιδια ακριβως συντηρηση παει jet..
Εχω δοκιμασει διαφορες συνταγες με περιορισμενα αποτελεσματα.
Πρωτου το ξεστησω τελειως μιας και μου εχει σπασει τα νευρα, εβγαλα απο μεσα ολα τα ξυλα (κλασσικη πηγη αναπτυξης ΒΒΑ) κλαδεψα τρελλα τα περισσοτερα φυτα, πεταξα τα υπολοιπα, καθαρισα φιλτρα υποστρωματα, spray bars κλπ (δυο μερες σκληρης δουλειας) και στη συνεχεια εριξα μεσα 6 SAE kai 4 jordaneles floridae...
Τα φυτα ανεκαμψαν. (ειδικα μια κρυπτοκορινα ηταν ενα θαυμα)
Οι jordaneles ειναι κολοψαρα που μουχουν ρημαξει συγκεκριμενα φυτα..
Που θα παει, θα τις πιασω..
ΟΜΩΣ, ενω τα φυτα μεγαλωνουν χωρις ΒΒΑ... αρχισε να φυτρωνει bba πανω στο ψιλο χαλικι του βυθου...
Εχω ρουφηξει με σωληνα πανω απο 2 κιλα χαλικι στην προσπαθεια να την ξεφορτωθω. Μετα απο λιγο ξαναεμφανιζεται.
Σιγα σιγα εκανε την επανεμφανιση της και στους σωληνες κλπ...
Αργα μεν.. βασανιστικα δε...
Σιγουρα εχει ανατραπει η πορεια αυξηση της και θελω να πιστευω και οι λογοι που την προκαλεσαν... ΑΛΛΑ πως να την ξεφορτωθει κανείς?
Πρωτου το ξεστησω τελειως του δινω μια τελευταια ευκαρια.
Ματζουνια... Θα δοκιμασω αυτό: eSHa Protalon
Μπορει να ακουγεται αιρετικό, μη συνιστωμενο κλπ κλπ..
ΑΛΛΑ δεν εχω τιποτε να χασω....
Αντιθετα.. το να βρασω 60 κιλα αμμου και οχι μονο μου ερχεται καπως...
Σε τελικη αναλυση, μια δοκιμη θα μας πεισει.
Χειροτερα να το κανει αποκλειεται.
Το πειραμα ξεκιναει συντομως..
τι εγινε νετ..? το εκανες το πειραμα...???
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 12-04-06, 07:48
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Οταν μπλεκεις με ταχυδρόμες εχεις τιποτε στην ωρα του στα χερια σου?
Το πειραμα θα ξεκινησει την Κυριακη των Βαίων και θα έχει την κωδική ονομασία "Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ"

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη netblues : 12-04-06 στις 07:52
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 12-04-06, 09:07
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Οταν μπλεκεις με ταχυδρόμες εχεις τιποτε στην ωρα του στα χερια σου?
Το πειραμα θα ξεκινησει την Κυριακη των Βαίων και θα έχει την κωδική ονομασία "Ο ΓΟΛΓΟΘΑΣ ΤΗΣ ΑΛΓΗΣ"
ΑΝ ΠΑΕΙ ΚΑΛΑ ΠΡΩΤΑ Ο ΘΕΟΣ,κραταααααα μου κανα μαντσουνι,να δοκιμασουμε και εμεις την τυχη μας....(με το αζημιωτο βεβαια......)...
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 12-04-06, 09:36
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Πάντος αν όντως κάνει δουλειά το ματζούνι ίσως το δοκιμάσω και εγώ αν και τώρα ποια υπάρχουν μόνο ψύγματα της εν λόγω άλγης. (ήδη διανύω τον τρίτο μήνα και πάω για τον τέταρτο).



Παρεπιπτόντως Lasal η τιμή του Co2 είναι 28ppm τουλάχιστον έτσι λέει το τεστ της Tetra. Τώρα έχουμε μάλλον όλες τις απαραίτητες μετρήσεις.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 12-04-06, 09:46
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM
Παρεπιπτόντως Lasal η τιμή του Co2 είναι 28ppm τουλάχιστον έτσι λέει το τεστ της Tetra. Τώρα έχουμε μάλλον όλες τις απαραίτητες μετρήσεις.
Κατι δεν παει καλα.
Συμφωνα με τον γνωστο πινακα ΚΗ/ΡΗ/CO2
http://www.greekaquarist.com/vb/atta...1&d=1123361508
αν εχεις οπως λες ΡΗ 6,4-6,2 και ΚΗ 3 το CO2 σου θα πρεπει να ειναι ή 57 ή 36 ενω το τεστ σου δινει 28.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 12-04-06, 10:03
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ουυπς! Λάθος. 28 σταγόνες επι δυο άρα 56mg co2
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:22.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,15454 seconds with 12 queries