Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-05-11, 11:41
Το avatar του χρήστη fishme1
fishme1 Ο χρήστης fishme1 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-11-2006
Περιοχή: νεαπολη-νικαια
Μηνύματα: 1.163
Προεπιλογή

Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;
__________________


διαθετω καλλιεργειες ζωντανων τροφων για τα μελη του πανελληνιου συλλογου φιλων του ενυδρειου
Νικος
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-11, 12:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;
Απλά θα έχεις την πίεση να δουλεύει για σένα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-11, 12:24
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από fishme1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω καταλαβα

Θα κλεινει αεροστεγως η δεξαμενη ή λογω συγκινωνουντων δοχειων θα γεμιζει ο χωρος του φιλτρου απο το νερο που αδειαζει η αντλια ;

λογω συγκινωνουντων δοχειων! και ο λογος ειναι πως κατω στην επιφανεια οι ουσιες που μαζευονται ειναι χειροτερες απο αυτες της επιφανειας...σαπια φυλλα-ακαθαρσιες... αν μπορουμε να πετυχουμε και τα 2 ειδη (μηχανικου φιλτραρισματος ) μποτομ ντρειν + σκιμερ ειναι οτι καλυτερο με τον συνδιασμο βεβαια και του βιολογικου φιλτρου!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 23-05-11, 21:37
takisSs Ο χρήστης takisSs δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-04-2011
Περιοχή: kalamata
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Βασικα ρε παιδια ολα ωραια ολα καλα με τα παραπανω που και εγω σιγουρα πιστευω οτι θα δουλεψει οπωσ λεει ο βασιλης.....Το θεμα το δικο μου που με προβλιματιζει ειναι το εξης....Σε περιπτωση που η λιμνη μασ δεν γινετε με τοιχουσ απο μπετο κτλ.. αλλα την κανουμε με λαινερ...στην περιπτωση αυτη πωσ θα στεγανοποιησουμε το bottom drain δηλαδη την σωληνα μας με το λαινερ μασ και με ποιον τροπο ετσι ωστε να εχουμε καλη στεγανοποιηση και να μην χανουμε νερο σε ενα τετοιο πολυ δυσκολο σημειο????
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 24-05-11, 07:22
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από takisSs Εμφάνιση μηνυμάτων
...Σε περιπτωση που η λιμνη μασ δεν γινετε με τοιχουσ απο μπετο κτλ.. αλλα την κανουμε με λαινερ...στην περιπτωση αυτη πωσ θα στεγανοποιησουμε το bottom drain δηλαδη την σωληνα μας με το λαινερ μασ και με ποιον τροπο ετσι ωστε να εχουμε καλη στεγανοποιηση και να μην χανουμε νερο σε ενα τετοιο πολυ δυσκολο σημειο????
Εύκολα! Όλα τα καινούρια είδη μπότομ ντρέιν που υπάρχουν στην αγορά, διαθέτουν και ένα μεγάλο δακτυλίδι από πάνω τους με βίδες. Τοποθετείται το μπότομ ντρέιν κάτω από το λάινερ, αφού πρώτα καλύψουμε με κόλλα το σημείο που θα εφάπτεται με το λάινερ, τοποθετούμε πάνω από το λάινερ το δακτυλίδι και πάλι αφού καλύψουμε την επιφάνεια του με κόλλα και απλά για να στεγανωποιηθεί εντελώς η δουλειά, τοποθετούμε περιμετρικά τις βίδες για περισσότερη ασφάλεια και σταθερότητα. Όλα τα υπόλοιπα μπορούν να γίνουν όπως περιγράφονται πιο πάνω.

Υ.Γ. Καλύτερα φίλε άνοιξε ένα δικό σου θέμα για να μην μπερδευόμαστε.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-06-11, 10:35
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

λοιπον φτιαχνω της σωλινωσεις και εχω μια ιδεα... το μποτον ντρειν θα γινει απο φ100 μια γωνια 90μοιρων και επανω της ενα καπελο. σαν αυτα που βάζουν της αποχετευσεις στης πολυκατικιες ψηλα στην οροφη για να μην μπενει νερο απο επανω. αυτο ειναι ευκολο... τωρα το μποτον ντρειν δουλευει με αεραντλια για να κανει κυκλωφορια το νερο μεσα στη λιμνη ναι? σκευτηκα να την ριχνει αερα, αλλα νερο κανονικα με πιεση ωστε να γινεται η κυκλωφορια. τωρα κατι αλλο... αν κανω ενα diy σκιμερ πισω στο κεντρο της λιμνης και εκει εχω μια ανλια η οποια η εξοδος της θα καταληση στο επανω μερος του μποτον ντρειν θα πετυχει? με μια αντλια δηλαδη που θα ρουφαει απο το σκιμερ θα κυκλωφορει και το νερο μεσα στην λιμνη.... φυσηκα θα υπαρχει και η κεντρικη αντια που θα κανει ολη την δουλεια... ελπιζω να εγινα κατανοητος.... τι λετε?
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-06-11, 12:00
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kouman Εμφάνιση μηνυμάτων
λοιπον φτιαχνω της σωλινωσεις και εχω μια ιδεα... το μποτον ντρειν θα γινει απο φ100 μια γωνια 90μοιρων και επανω της ενα καπελο. σαν αυτα που βάζουν της αποχετευσεις στης πολυκατικιες ψηλα στην οροφη για να μην μπενει νερο απο επανω. αυτο ειναι ευκολο... τωρα το μποτον ντρειν δουλευει με αεραντλια για να κανει κυκλωφορια το νερο μεσα στη λιμνη ναι? σκευτηκα να την ριχνει αερα, αλλα νερο κανονικα με πιεση ωστε να γινεται η κυκλωφορια. τωρα κατι αλλο... αν κανω ενα diy σκιμερ πισω στο κεντρο της λιμνης και εκει εχω μια ανλια η οποια η εξοδος της θα καταληση στο επανω μερος του μποτον ντρειν θα πετυχει? με μια αντλια δηλαδη που θα ρουφαει απο το σκιμερ θα κυκλωφορει και το νερο μεσα στην λιμνη.... φυσηκα θα υπαρχει και η κεντρικη αντια που θα κανει ολη την δουλεια... ελπιζω να εγινα κατανοητος.... τι λετε?
Για να δουλεύει σωστά ένα σκίμμερ πρωτεΐνης, πρέπει να αντλέις με κάποιο τρόπο νερό από την επιφάνεια του νερού. Ο λόγος είναι ότι τα λάδια, οι πρωεΐνες, αμίνοξέα βρίσκονται σε εκείνο ακριβώς το σημείο σε μεγάλες συγκεντρώσεις. Το να αντλείς νερό από το μέσο της στήλης του νερού είναι σαν να κάνεις μια τρύπα στο νερό, αμελητέα ποσότητα. Βασικά, για να δουλέψεις ένα τέτοιο φίλτρο, θέλεις "surface skimmer". Ψάξε το!

Τώρα για το ντρέιν που σκέφτεσαι....περιπλέκεις τα πράγματα Σάκη, και βλέπω να βουλώνει. Γιατί να βάλεις "καπέλο" πάνω από τον σωλήνα κάτι που έχεις σχεδιαστεί να κάνει κάτι άλλο? Για σκέψου 5 φυλλαράκια 8 εκατοστά το καθένα....μήπως έχεις σκεφτεί το ενδεχόμενο να σου "φράξουν" στις τρύπες του "καπέλου αυτού"? Το μπότον ντρέιν μπορεί να διαθέτει καπέλο από πάνω, αλλά η πρόβαση του νερού είναι ανοικτή από παντού.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-06-11, 12:06
Το avatar του χρήστη Yiannis59
Yiannis59 Ο χρήστης Yiannis59 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 07-02-2007
Περιοχή: Καπανδρίτι-Αττικής
Μηνύματα: 1.440
Προεπιλογή

Ισως να μην καταλαβε ο φιλος μας οτι το bottom drain τραβα νερο απο την λιμνη η μπορει και να καταλαβα εγω λαθος απο την περιγραφη αυτων που σχεδιαζει να κανει
__________________
Δισκοπάθεια
Και άσχετος από λίμνες
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΜΙΝΙ ΛΙΜΝΟΥΛΑ Obelix(Reifen) Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 39 23-05-15 11:37
παρουσιαση της λιμνουλα μου ilias510 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 28 14-07-11 09:06
μικρη λιμνουλα βοηθεια!! debbie Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 8 26-05-10 06:27
Μινι λιμνουλα ANEMOS Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 5 15-06-09 13:43
ετοιμαζω κι εγω την λιμνουλα μου... thanasis76 Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 10 29-04-08 19:22

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:16.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09537 seconds with 15 queries