Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασπόνδυλα γλυκού νερού > Γαρίδες > Γαρίδες του γένους Neocaridina

Γαρίδες του γένους Neocaridina Red cherry, Yellow, Snow ball, Blue pearl, Rili κλπ.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-07-09, 15:32
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Αλέξανδρε, είμαστε στο σωστό θέμα ώστε να μπορούμε να προσεγγίσουμε καλύτερα το θέμα.
Μήπως παρακολουθείς τα ζώα αυτά κατά την διάρκεια που αλλάζουν περίβλημα?
Έχεις διαπιστώσει μετά από πόση ώρα προσεγγίζουν το παλιό τους καβούκι για να το φάνε?
Έχεις προσέξει μήπως οι άλλες γαρίδες προσπαθούν να επωφεληθούν του γεγονότος αυτού, αποκόπτοντας κομμάτια από το κενό κέλυφος?
Όλα αυτά τα ερωτήματα κανονικά θα έπρεπε να τα είχατε απαντήσει αφού έχετε καιρό τώρα τέτοια ζώα που αναπαράγονται.
Κανονικά ανατρέχεις στον πραγματικό βιότοπο, και αναρωτιέσαι σχετικά με τά είδη που καταναλώνει, τί ουσίες περιέχουν αυτές οι τροφές κ.λ.π. Πράγματα που βεβαίως γνωρίζουν και οι επιστήμονες που κατασκευάζουν όλα αυτά τα σκευάσματα που έχουμε διαθέσημα στα καταστήματα.
Βασιλη, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα που γινεται συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Και οχι μονο στο gab αλλα γενικα στην ελλαδα. Ουτε και στις αναφορες του εξωτερικου εχω βρει αρκετες πληροφοριες πανω στην βιολογια και τις διατροφικες και βιοχημικες αναγκες των γαριδων γλυκου νερου.Ισως δεν εχω ψαξει αρκετα..αλλα νομιζω οτι βαδιζουμε σε παρθενο εδαφος.
Εχω λοιπον παρατηρησει τις αμανο την στιγμη της εκδυσης. Ειναι μια πολυ επικινδυνη στιγμη γιατι μενουν απροστατευτες χωρις το κελυφος τους. Συνηθως εχουν την συμπαρασταση των αλλων γαριδων και η διαδικασια γινεται σε σκοτεινα σημεια και πολυ γρηγορα. Μετα την εκδυση καμια γαριδα δεν παει να φαει το πουκαμισο που μενει. Αυτο συμβαινει μετα απο 1-2 μερες οταν αρχιζει και μαλακωνει (αποσυντιθεται).
Απο τις red cherry σπανια να δω πουκαμισο...μαλλον λογω μικρου μεγεθους και λιγοτερης σκληροτητας τρωγεται επιτοπου απο τις αμανο.
Και σκεφτομαι εγω τωρα..μηπως γι αυτο οι αμανο μεγαλωνουν χωρις προβλημα και οι cherry μενουν μικροτερες; θα μπορουσαν οι μεγαλυτερες και ανταγωνιστικες αμανο τρωγοντας πρωτες τα κελυφη των cherry να στερουν απο αυτες την ανακυκλωση των θρεπτικων που βρισκονται σε αυτα;
Επισης ειναι σιγουρο οτι στον χρωματισμο παιζει ρολο η διατροφη, αλλα και η χημεια του νερου. Επισης σιγουρα οι συχνες αλλαγες βοηθουν την κατασταση.
Δεν ειμαι επιστημονας ουτε εχω μελετησει τα ειδη στο φυσικο τους βιοτοπο, οποτε δεν μπορω και να εμβαθυνω περαιτερω χωρις να γραψω αοριστιες και ανακριβειες.

Υ.Γ. Προς Puritanos και Georgarask, εσβησα τα ασχετα ποστ. Θα σας παρακαλεσω να μην χαλασει αυτη η ωραια συζητηση με προσωπικες αντιπαραθεσεις. Ευχαριστω για την κατανοηση.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 16-07-09, 16:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Βασιλη, αν δεν κανω λαθος ειναι η πρωτη φορα που γινεται συζητηση πανω σε αυτο το θεμα. Και οχι μονο στο gab αλλα γενικα στην ελλαδα. Ουτε και στις αναφορες του εξωτερικου εχω βρει αρκετες πληροφοριες πανω στην βιολογια και τις διατροφικες και βιοχημικες αναγκες των γαριδων γλυκου νερου.Ισως δεν εχω ψαξει αρκετα..αλλα νομιζω οτι βαδιζουμε σε παρθενο εδαφος.
Ομολογώ πως έχεις απόλυτο δίκαιο όσον αφορά την έκταση επαρκούς πληροφοριών για το είδος. Όπως και να το κάνουμε, οι γαρίδες δεν είναι από τα "πιασιάρικα" είδη του ζωικού βασιλείου όπου να καλύπτεται από μπουλούκια επιστημόνων. Κανένας δεν θα ενδιαφερθεί π.χ. σε κάτι που αφορά την διατροφή τους.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τις red cherry σπανια να δω πουκαμισο...μαλλον λογω μικρου μεγεθους και λιγοτερης σκληροτητας τρωγεται επιτοπου απο τις αμανο.
Και σκεφτομαι εγω τωρα..μηπως γι αυτο οι αμανο μεγαλωνουν χωρις προβλημα και οι cherry μενουν μικροτερες; θα μπορουσαν οι μεγαλυτερες και ανταγωνιστικες αμανο τρωγοντας πρωτες τα κελυφη των cherry να στερουν απο αυτες την ανακυκλωση των θρεπτικων που βρισκονται σε αυτα;
Αλέξανδρε, είναι πολύ πιθανόν να συμβαίνει αυτό και γι' αυτό σε έχω ρωτήσει προηγουμένως. Προσπάθησε τώρα να ανακαλύψεις αν συμβαίνει στην πραγματικότητα. Πάρε και καμιά φώτο ώστε να γίνει μια καλή αρχή.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Επισης ειναι σιγουρο οτι στον χρωματισμο παιζει ρολο η διατροφη, αλλα και η χημεια του νερου. Επισης σιγουρα οι συχνες αλλαγες βοηθουν την κατασταση.
Δεν ειμαι επιστημονας ουτε εχω μελετησει τα ειδη στο φυσικο τους βιοτοπο, οποτε δεν μπορω και να εμβαθυνω περαιτερω χωρις να γραψω αοριστιες και ανακριβειες.
Αλέξανδρε, σίγουρα δεν θέλω ούτε και εγώ να ξεφύγουμε πέρα από τα όρια των γνώσεων μας λέγοντας φαρφάρες. Το σίγουρο είναι ότι αν θέλεις να έχεις και τα δύο είδη μέσα στο ίδιο ενυδρείο και αφού έχεις παρατηρήσει ότι το ένα είδος ίσως να εκμεταλλεύεται το άλλο προς το συμφέρον του, πρέπει να βρεις πηγή όπου θα προμηθεύονται τα πολύτιμα συστατικά που χρειάζονται, ιδιαίτερα για τοπερίβλημα τους. Οι αλλαγές νερού πιστεύω και εγώ ότι πρέπει να είναι πολύ συχνές.

Πού ξέρετε. Ίσως από αυτό να προκύψει και κάτι σημαντικό στον κόσμο των ενυδρείων με γαρίδες.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 17-07-09, 01:08
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Kατι ακομα...λεμε ετσι γενικα και αοριστα οτι παιρνουν απο τα αδεια κελυφη, απο την τροφη και απο τα συστατικα του νερου, "ιχνοστοιχεια μεταλλα και αλλες ωφελιμες ουσιες"
Ποια ειναι ομως ακριβως αυτα ?? Πως να ξερω τι ακριβως πρεπει να τους προσφερω ωστε να δω τις γαριδες μου σε αριστη κατασταση, αν δεν ξερω ακριβως ποια ειναι τα συστατικα που χρειαζονται ειτε στην διαιτα τους ειτε στην χημεια του νερου;
Τα σκευασματα που ισχυριζονται οτι τα προσφερουν ολα αυτα σε στυλ "τονικ" κλπ, μπορω να τα εμπιστευθω ή θα μου πουλησουν χρωματιστο νερακι;Θα προτιμουσα να προσθετα τις ουσιες μονος μου ωστε να ειμαι σιγουρος (αν ηξερα ποιες ειναι αυτες).
Υπαρχει καποια μελετη σχετικα ή θα πρεπει να το ανακαλυψουμε μονοι μας με τον εμπειρικο τροπο;
Χρειαζεται πολυ ψαξιμο το θεμα...αν βρω χρονο να ασχοληθω θα στειλω μερικα email και θα ανοιξω θεματα σε μερικα εξειδικευμενα φορουμ για γαριδες οπως ειναι το Garnellenforum και το Crustaforum. Πιστευω οτι θα ανακαλυπτα αρκετα στοιχεια..
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 17-07-09, 04:30
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ειναι 5 το πρωι και εχω βρει τα παντα σχετικα με το θεμα.
Διαβαζω ωρες ατελειωτες εδω και μερες και επιτελους εβγαλα ακρη... Απλως επρεπε να ψαξω σε σελιδες που ασχολουνται εμπορικα με την παραγωγη γαριδας (καλλιεργιες) για να συμπληρωσω το παζλ.
Επειδη ομως ειναι 5 κολλες αναφορας, θα τα γραψω ολα υπο μορφη αρθρου σε νεο thread ,αφου τα συμμαζεψω λιγο και τα κανω πιο απλα και ευαναγνωστα.
Θα λυθουν ολες οι αποριες και θα γινει κατανοητο σε ολους μας τι χρειαζονται οι γαριδες μας. Θα αναφερθουν ολα τα στοιχεια που πρεπει να βρισκονται παροντα στο νερο και στην διατροφη τους (ειναι ακριβως 22).
Θα προταθει συγκεκριμενη διαιτα και θα περιγραφουν ολοι οι μηχανισμοι σχετικα με την αναπτυξη, αναπαραγωγη και εκδυση του εξωσκελετου τους.
Ολα με μεγαλες λεπτομερειες και αναφορες σε πηγες και links.
Ολοκληρη μελετη δηλαδη που θα μεινει παρακαταθηκη για ολους τους γαριδαδες του φορουμ.
Μετα απο αυτο νομιζω οτι οι red cherry του GAB θα ειναι οι πιο μεγαλες και κοκκινες του κοσμου ολου !
Αναμεινατε στο ακουστικο σας λοιπον..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-09-09, 22:44
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

επανέρχομαι στο θέμα. σήμερα το πρωί τσίμπησα 6 γαρίδες διαφόρων μεγεθών από το γαριδάδικο στο μπαλκόνι και τις έβαλα στο 20λιτρο που μέχρι εκείνη τη στιγμή φιλοξενούσε μόνο 3 κομμάτια. Οι νέες γαρίδες ήταν όλες άχρωμες. Ένα τέταρτο μετά την εισαγωγή τους στο νέο ενυδρείο οι θηλυκές απέκτησαν ένα ελαφρύ κόκκινο χρώμα ενώ στις αρσενικές έγινε ξεκάθαρο το χρώμα στα πλευρά και την πλάτη (αυτές οι κόκκινες γραμμές).
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 31-03-10, 21:13
Το avatar του χρήστη MIXALIS CYPRUS
MIXALIS CYPRUS Ο χρήστης MIXALIS CYPRUS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-03-2010
Περιοχή: Λεμεσος Κυπρος
Μηνύματα: 540
Προεπιλογή

Πολύ χρήσιμα οσα εχουν λεχτεί εδω . Εγω εχω να προτείνω τα φύλλα catappa αφού περαν των αλλων ιδιοτήτων τους δημιουργείται πανω σε αυτα οργανικό biofilm που είναι τροφη για της μικρες γαριδες . Και οι μεγάλες βέβαια θα τα τιμήσουν δεόντως . Ειδικά οταν εχουμε υπερπληθυσμό απο γαριδες πιστευω οτι είναι υπερπολυτιμα .
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-04-10, 00:59
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Για τις red cherry που ειναι και το θεμα της συζητησης, τα φυλλα cattapa ειναι πολυ ωφελιμα. Καλο ειναι ομως να τα μουλιαζουμε λιγες μερες να βγαλουν τις πολλες τανινες και να μην το παρακανουμε με μεγαλη ποσοτητα φυλλων γιατι επιρεαζεται η χημεια του νερου αποτομα.
Σε πιο ευαισθητες γαριδες οπως οι CRS υψηλου grade , θελει μεγαλυτερη ακομα προσοχη. Μεγαλη ποσοτητα φυλλων (αρα χουμικων οξεων και τανινης) θα μπορουσαν ακομα και να τις σκοτωσουν.

Το θεμα με τον χρωματισμο των red cherry, συζητηθηκε και στο crustaforum σε αυτο το θεμα που ανοιξα, οπου βγηκαν κι αλλα χρησιμα στοιχεια και συμπερασματα. Μπορειτε να το διαβασετε εδω: http://www.crustaforum.com/board/showthread.php?t=1370
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-04-10, 00:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kifinas Εμφάνιση μηνυμάτων
εχεις βρει που πουλανε εδω Ελλαδα τετοια προιοντα, ή θα τα φερεις απο το εξωτερικο?
Παραγγειλαμε απο ebay με τον dino99 απο εναν ασιατη , τροφες shirakura και block μεταλλικων αλατων. Πανακριβα ηταν ! Αν θες θα ψαξω να θυμηθω ποιος ηταν. Εχει εξειδικευμενα προιοντα για γαριδες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lingistis Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως είναι εύκολο να μας δώσει κάποιος το σχετικό link ...

p.s. να δεις που θα είναι κάπου φάτσα κάρτα και δεν το βρίσκω
Εδω ειναι: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33328
Δυσκολο αρθρο... ισως παρασυρθηκα και εβαλα πολλες δυσπεπτες πληροφοριες. Λιγοι το καταλαβαν.
Ειναι πολυ εξειδικευμενο, αλλα εχει μοναδικες πληροφοριες που δεν θα τις βρει κανεις ουτε σε ειδικες σελιδες για γαριδες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπερπληθυσμος ΝΙΚΟΣ ΠΑΟΚ Σαλιγκάρια 16 27-11-10 00:55
υπερπληθυσμος!!!!!!!! taspan78 Ζωοτόκα 13 28-06-10 22:10
red cherry border Αρχάριοι γλυκού νερού 1 16-12-09 13:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,17439 seconds with 14 queries