Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Θαλασσινό νερό - Γενικά

Θαλασσινό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-02-09, 00:45
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή Προσαρμογη

Σκεφτομουνα περα απο το παραδοσιακο τροπο προσαρμογης δηλαδη η σακουλα μεσα στο ενυδρειο και μετα σιγα σιγα λιγο νερο με το ποτηρι αν υπαρχει καποιος αλλος τροπος.
Ειχα σκεφτει και εχω ακουσει και μερικους που το κανουνε με ενα σωληνακι να τρεχει σιγα σιγα.Ρωτησα σε γνωστο καταστηαμ και μου ειπαν οτι δεν ειναι σωστο και πρεπει να ξερεις να το κανεις και να εχεις και ενα Ph να ελενχεις και μπορει να ανεβασει αμωνια να τελειωση το οξυγονο και κατι τετια.Ισχυουν τελικα ολα αυτα;Ποιος ειναι ο πιο σωστος τροπος να κανεις προσαρμογη;Οπου εχω ρωτησει σε μαγαζι μου λενε το πολυ 30 λεπτα.

Υ.Γ Ο συγκεκριμενος πωλητης μου ειπε οτι το πιο σωστο ειναι να παρω ενα φαρμακο να το ριχνω μεσα στην σακουλα την ωρα της προσαρμογης που απο οτι καταλαβα ναρκωνει το ψαρι. Να κανω 30 λεπτα προσαρμογη και μετα να το πεταω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-02-09, 01:32
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Kαι ομως η καλυτερη προσαρμογη ειναι να πεφτει σταγονα σταγονα το νερο στη σακουλα η οποια καλο ειναι να τοποθετειται
μεσα στο ενυδρειο ή στο σαμπ για ευκολια , ωστε να διατηρει σταθερη θερμοκρασια.
Εγω ειχα 2 συσκευες εγχυσης ορου και τις επιανα με μανταλακι στο ενυδρειο και τις αφηνα να σταζουν μεσα στις σακουλες που εβαζα στο σαμπ.
Τα ψαρια καλο ειναι να τα κανεις 30 λεπτα τουλαχιστον και τα κοραλια και τα ασπονδυλα πανω απο ωρα. Αναλογα με το ποσο μεγαλη ειναι η διαφορα στις παραμετρους πρεπει να αυξησεις την προσαρμογη.
Εγω τα εκανα 2 ωρες τα ασπονδυλα που επαιρνα απο μαγαζι . Αυτα που επαιρνα απο φιλους λιγοτερο απο μιση ωρα γιατι ειχαμε παραπλησιες συνθηκες.
Οσο για το φαραμακο που σου ειπε να ριξεις στα ψαρια ...κουκουρουκου θα ελεγα . Τα φαρμακα ειναι για τις καραντινες.
Στα κοραλια απο την αλλη επιβαλεται να τα κανεις μπανιο με ιωδιο για διαφορα παρασιτα και ανεπιθυμητους μικρο-οργανισμους.
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-03-09, 00:16
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Εγω που δεν εχω sump εχετε καμια ιδεα τι να κανω;Σκεφτομουνα απο το ενυδρειο σε μια λεκανη αλλα μαλλον δεν θα κραταω καλα την θερμοκρασια.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-03-09, 10:43
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από vasilakis Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα κοραλια απο την αλλη επιβαλεται να τα κανεις μπανιο με ιωδιο για διαφορα παρασιτα και ανεπιθυμητους μικρο-οργανισμους.
ενοεις κατι σαν σαν το reef dip της seachem?
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-03-09, 20:35
Manolis Ο χρήστης Manolis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-02-2008
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 136
Προεπιλογή

Ωπ δεν το ξερω αυτο θα το ψαξω
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-03-09, 22:41
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Να συμπληρώσω ότι κατά τη προσαρμογή μπορούμε να αφαιρούμε παράλληλα την ίδια ποσότητα νερού, που προσθέτουμε, από τη σακούλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-03-09, 10:45
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikman Εμφάνιση μηνυμάτων
Να συμπληρώσω ότι κατά τη προσαρμογή μπορούμε να αφαιρούμε παράλληλα την ίδια ποσότητα νερού, που προσθέτουμε, από τη σακούλα.
Ετσι δε γινετε πιο αποτομα η διαδικασια ομως?
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 02-03-09, 17:03
Το avatar του χρήστη vasilakis
vasilakis Ο χρήστης vasilakis δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-07-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.237
Προεπιλογή

Φιλε Μανολη βαζε τη σακουλα μεσα στο ενυδρειο και ριχνε σιγα σιγα το νερο με ενα ποτηρακι... απλα τα πραγματα.
Γιωργο το dip της seachem ή το kent tech D μπορεις να παρεις για "μπανακι" .
__________________
Bill the Mastoras

Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 03-03-09, 01:23
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Ετσι δε γινετε πιο αποτομα η διαδικασια ομως?

Όχι φυσικά. Το απότομο ή όχι καθορίζεται από τον συνολικό χρόνο που διαρκεί η προσαρμογή καθώς κι από τα διαστήματα χρόνου που αφήνεις κάθε φορά που προσθέτεις νερό και φυσικά η ποσότητα του νερού που προσθέτεις.

Εγώ αυτό που λέω είναι ότι κάθε φορά πριν προσθέσεις το «καινούριο» νερό στη σακούλα από το ενυδρείο σου αφαιρείς από το υπάρχον νερό της σακούλας μία περίπου ίδια ή μικρότερη ποσότητα.

Το ζητούμενο στην προσαρμογή είναι όταν βάλουμε το ψάρι στο ενυδρείο το νερό στη σακούλα να είναι σχεδόν το ίδιο με αυτό του ενυδρείου. Αυτή η παραλλαγή που περιγράφω παραπάνω νομίζω ότι βοηθάει σε αυτό. Είναι γνωστή μέθοδος δε την έβγαλα από το μυαλό μου.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 03-03-09, 07:22
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

...συζητηση κανουμε...
....δεν ειπα οτι το εβγαλες απο το μυαλο σου απλα αυτο που σκεφτομαι ειναι το εξης:
Αν στη σακουλα η θερμοκρασια ειναι στους 20οC και στο ενυδρειο π.χ στους 25οC,αν βαζουμε λιγο λιγο νερο θα ανεβαινει η θερμοκρασια στη σακουλα π.χ στο 1ο 10λεπτο στους 21,στο 2ο 10λεπτο στους 22οC ....καποια στιγμη θα γινει 25οC(θα φτασει τη θερμοκρασια ενυδρειου σε μιση ωρα π.χ)
Αν ομως πριν να βαλουμε νερο στη σακουλα καθε φορα βγαζουμε μια ποσοτητα νερου απο αυτην τοτε στη σακουλα θα μενει μια μικροτερη ποσοτητα νερου οποτε η διακυμανση στη θερμοκρασια θα πηγαινει αλλιως (στο 1ο 10λεπτο στους 22,στο 2ο 10λεπτο στους 24οC .... 25οC θα φτασει σε 20 λεπτα της ωρας )
Ετσι το σκεφτομαι εγω...δε ξερω αν σε μπερδεψα
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 03-03-09, 07:42
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Η προσθήκη νερού από το ενυδρείο μας δεν ως έννοια έχει μόνο την θερμική προσαρμογή άλλωστε αυτή επιτυγχάνετε αφήνοντας απλά την σακούλα να επιπλέει μέσα στο ενυδρείο.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 03-03-09, 09:27
enzo Ο χρήστης enzo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 22-10-2004
Περιοχή: ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 344
Προεπιλογή

στα κοραλια περα απο την προσαρμογη της θερμοκρασιας και το 10λεπτο dip, δεν κανω κατι αλλο, κατευθειαν μεσα....
στα ασπονδυλα (σαλιγκαρια, γαριδες,αστεριες) μετρηση πρωτα της αλατοτητας στην σακουλα.συνηθως υπαρχουν πολυ μεγαλες αποκλισεις και επιβαλλεται drip, με την σακουλα μεσα στο ενυδρειο για διατηρηση της θερμοκρασιας, που μπορει να διαρκεση εως και 1 με 2 ωρες..
στα ψαρια θεωρω οτι προσαρμογη πανω απο μιση με 1 ωρα περισσοτερο στρεσαρει το ζωντανο παρα καλο του κανη...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 03-03-09, 15:31
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Η προσθήκη νερού από το ενυδρείο μας δεν ως έννοια έχει μόνο την θερμική προσαρμογή άλλωστε αυτή επιτυγχάνετε αφήνοντας απλά την σακούλα να επιπλέει μέσα στο ενυδρείο.
....ως παραδειγμα μιλησα για τη θερμοκρασια....τα ιδια ισχυουν και για αλατοτητες κ.λ.π...ολα τα νουμερα ειναι τυχαια απλα τα εδωσα για να δειξω τη διαφορα με τις δυο προσαρμογες
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 03-03-09, 16:06
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Ναι βρε απλά το τόνισα!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Προσαρμογη Moonlight απο pc σε IKS Aquaristik Computer netblues DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 08-04-05 11:52

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:04.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05151 seconds with 13 queries