Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-02-08, 11:48
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή Στήσιμο/στρώσιμο μεταχειρισμένου

Γεια σας πολύ καλά παιδιά!

Με χαρά έψαχνα στο Internet όλες αυτές τις ημέρες πληροφορίες σχετικά με το τι ψάρια θα πάρω, κλπ.... μέχρι που ανακάλυψα το φοβερό GAB!

Ας πάρουμε τα πράγματα απ' την αρχή! Λίγη υπομονή ζητώ και βοήθεια!

Με τα ενυδρεία έως τώρα είχα τη σχέση που έχει κάθε παιδί σε κάποια φάση της ζωής του. Δηλ παίρνω ένα μπολ, βάζω 2 χρυσόψαρα και κάθε τρεις και λίγο σαπουνίζω την πράσινη γλύτζα που βγαίνει γιατί θα σκοτώσει τα ψαράκια μου!

Κάπως έτσι προσέγγισα και αυτή τη φορά το θέμα, μέχρι που ανακάλυψα το GAB . Κάποιος φίλος φίλου κλπ θα μου δώσει το ενυδρείο του που έχει να χρησιμοποιηθεί τουλάχιστον αρκετούς μήνες. Η χωρητικότητα απ' ότι μου λέει είναι γύρω στα 100λίτρα (το ενυδρείο θα το έχω στα χέρια μου σε περίπου 10 ημέρες, οπότε και θα ξέρω ακριβείς διαστάσεις και όγκο)

Έχει φίλτρο, θερμόμετρο και αεραντλία νομίζω - Λεπτομέρειες θα ξέρω όταν το πάρω. Θα χρειαστεί κάποια αλλαγή σε αυτά;

Διάβασα τα πολύ διαφωτιστικό άρθρο για το στρώσιμο, καθώς και την πορεία του φίλου Nounoukos. Παρόλ' αυτά έχω ακόμη μερικές απορίες:

1. Πρώτα πρέπει να επιλέξω τα ψάρια και μετά φυτά,άμμο+υπόστρωμα ή το αντίστροφο;

2. Όταν θα αρχίσω να στρώνω το ενυδρείο με αμμωνία πρέπει να έχω βάλει ήδη τα φυτά; Επιταχύνεται έτσι το στρώσιμο;

3. Θα ήθελα να με βοηθήσετε στην επιλογή των ψαριών. Θα ήθελα να έχω κανα δύο κοπαδάκια με neon / καρδινάλιους, γλύφτη, γατόψαρο και κανα δύο ζευγάρια από μεγαλύτερα ψάρια. Αρχικά μπορούν να συνυπάρξουν αυτά τα είδη; Πόσα ψάρια μπορώ να βάλω σε ένα 100άρι ενυδρείο για να είναι φυσιολογικές οι συνθήκες διαβίωσης; Από μεγάλα ψάρια ποια είδη μπορούν να συμβιώσουν με τα παραπάνω; (Τα δολάρια κάνουν?)

4. Αφού πάνω-κάτω έχω κατασταλάξει στα είδη των ψαριών (εκτός από τα μεγάλα που περιμένω τη γνώμη σας) τι φυτά θα μπορούσα να βάλω (για αρχάριους εννοείται). Θα ήταν καλό αυτά να αναπτύσσονται γρήγορα ή αργά;

Προς το παρόν αυτά, για να μη σας κουράσω περισσότερο.
Θα επανέλθω!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-02-08, 22:31
speargunner Ο χρήστης speargunner δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-02-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 233
Προεπιλογή

Kαλώς όρισες,φιλαράκο!!Περίμενα την απάντηση πιο έμπειρων συμφορουμιτών σχετικά με τα κοινωνικά ενυδρεία Ν.Αμερικής,αλλά αφού αργεί είπα να βοηθήσω όσο μπορώ.Για αρχή,ο εξοπλισμός του ενυδρείου σου είναι ικανοποιητικός,με δεδομένο φυσικά ότι το φίλτρο σου εμπεριέχει θερμοστάτη.Όσον αφορά τη σχέση ψαριών-φυτών,πρέπει να αποφασίσεις τι έχει προτεραιότητα για σένα:οι πολλοί επιλέγουν πρωτίστως ψάρια και έπειτα τα φυτά που ταιριάζουν μ'αυτά,ενώ λιγότεροι στήνουν το ενυδρείο τους βάση των φυτών.Οι αρχάριοι ανήκουν σχεδόν πάντα στην 1η κατηγορία,οπότε η απάντηση στο 1ο ερώτημά σου είναι προφανής.Τα φυτά καλύτερα να τα βάλεις αφού στρώσεις,είναι κρίμα να ταλαιπωρηθούν από πιθανώς ακραίες παραμέτρους που θα πάρει το νερό σου κατα το στρώσιμο. Εξάλλου,τρέφονται με νιτρικά,που παράγονται στο τέλος του στρωσίματος.Ως προς τη σύνθεση των ψαριών,τώρα,με εξαίρεση τα δολάρια(γίνονται μεγάλα και τρώνε τα φυτά)ο συνδυασμός που προτείνεις είναι καλός για τα λίτρα σου.Υπολόγιζε,χονδρικά, 1,5 λίτρο νερού για κάθε 1 εκατοστό ψαριού.Τέλος,αναφορικά με τα είδη και τις απαιτήσεις των φυτών,καλύτερα να σου μιλήσει κάποιος ειδικότερος.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-02-08, 23:19
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Τα φυτα τρεφονται και με αμμωνια και δεν ταλαιπωρουνται κατα το στρωσιμο.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 14-02-08, 23:28
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

καλως ηρθες!!
χρειαζεται πολυ διαβασμα εδω μεσα και σιγουρα μεχρι να φτασει το ενυδρειο στα χερια σου θα λυσεις πολλες αποριες σου απο μονος σου εδω μεσα...αρκει να διαθεσεις λιγο χρονο διαβαζοντας..η μαλλον πολυ χρονο...
επειδη συνηθως πρωτα τα ψαρια αποφασιζουμε...λεω συνηθως....να ξερεις οτι τα σμηνοψαρα (που ζουν σε κοπαδια) καλο ειναι να εχουν τουλαχιστον δεκα του ειδους τους....
οποτε αν σκεφτεσαι για νεον και καρδιναλιους να ξερεις οτι το 100αρι ενυδρειο δεν ειναι καλο να εχει παραπανω απο 10+10=20 ατομα...αντε και τιποτα corys αλλα ως εκει...οποτε θες κανα 2 ζευγαρια πιο μεγαλα ψαρια η κανα 2 κοπαδακια? και αφου αποφασισεις τι ψαρια θες δες τι νερο θελουν και αν μπορεις να τους το προσφερεις....
επισης θεωρω καλυτερο να βαλεις απο την αρχη τα φυτα για να μην αλλαζεις τη συνθεση και τη μετεπειτα βιολογια του ενυδρειου σου...
και παλι καλως ηρθες!!!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-02-08, 23:37
grandbas Ο χρήστης grandbas δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 14-02-2008
Περιοχή: Κέντρο Θεσσαλονίκης
Μηνύματα: 16
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ για τις πρώτες συμβουλές!
Όταν μπορέσετε Plz: αν βάλω ένα κοπάδι, τι άλλο μεγαλύτερο μπορώ να προσθέσω στη σύνθεση αυτή; (συν γλύφτη+γατόψαρο?)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στήσιμο Θαλασσινού... klaz Reef 29 19-05-08 16:41
Στήσιμο Ενυδρείου Minakki Αρχάριοι γλυκού νερού 31 03-10-07 10:18
Στρώσιμο μετά το στρώσιμο dimitris21 Γλυκό νερό - Γενικά 7 15-06-06 00:15
Νέο στήσιμο ενυδρείου CASPER Γλυκό νερό - Γενικά 32 23-03-06 17:19
Στήσιμο Νεου Ενδρείου Filippos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 6 20-03-04 01:31

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04463 seconds with 13 queries