Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 20-10-14, 15:08
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 60 λίτρα

Από αυτά που διαβάζω, στην αγορά του εξωτερικού φίλτρου παίζουν σημαντικό ρόλο και τα ψάρια που θα έχω στο ενυδρείο.
Έχω ήδη 6 cory panda, 3 αρλεκίνους [οι υπόλοιποι έφυγαν με βουτιά θανάτου], 1 glowlight tetra που πρόκειται να δοθεί όταν καταφέρω να το πιάσω, και μερικές red cherry [λίγες ακόμα].

Σκοπός μου είναι να αυξήσω την ομάδα των αρλεκίνων και να έχω μόνο 2 κοπάδια και τις γαρίδες με το καλό. Ή να βάλω neon tetra αντί για αρλεκίνους, πιθανόν χωρίς τις γαρίδες γιατί τις τρώνε.

Η απορία μου είναι αν πρέπει να κοιτάζω στα χαμηλότερης ροής φίλτρα [πχ αυτά που λένε μέχρι 100 λίτρα, μέχρι 150 κλπ, όπως πχ τα fluval 106 ή elite crystal flo 40], ή σε κάτι δυνατότερο [πχ fluval 205, sun sun 302, elite 60], δεδομένου οτι θα χρησιμοποιώ και αρκετό υλικό [βάζω μπόλικη τύρφη, συν το βιολογικο+μηχανολογικό υλικό που θα μπει].

Ουσιαστικά ρωτάω δηλ. αν με ένα μεγαλύτερο φίλτρο ρισκάρω να γίνει το ενυδρείο πλυντήριο, ή αν θα υπάρχει πρόβλημα που πιθανόν θα το τρέχω με μειωμένη ροή από τις βαλβίδες του. Σημειωτέον οτι πλέον το εσωτερικό μου μπουκώνει στις 2-3 μέρες, δεν έχω καθόλου ανατάραξη της επιφάνειας και μαζεύεται πολύ βρωμιά στα φυτά και στο βυθό του ενυδρείου, παρά τις συχνές αλλαγές και καθαρισμό [τόσο φορτωμένο το έχω δλδ].
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-10-14, 15:26
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Αν ειναι ρυθμιζομενης ροης το φιλτρο, πλυντηριο δεν θα το αφησεις να γινει. Οποτε, μη σε απασχολει.

Στο δικο μου 60αρι εχω το eheim 2213, το οποιο δεν ειναι ρυθμιζομενο και ειναι οτι πρεπει απο ροη (παλια εβαζα και τυρφη οπως θελεις να κανεις εσυ). Ανεβαινει το κοστος, ομως, σε σχεση με fluval, elite και sun-sun.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-10-14, 15:34
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

εφοσον θα βαλεις τυρφη , καλο ειναι να εχει και λιγο παραπανω χωρο απ οτι χρειαζεσαι για να εχεις την τυρφη.. ωστε να μην χρειαστει να "κλεψει" τον χωρο των υλικων.
Εγω πανω απ ολα θα κοιτουσα να ανοιγει ευκολα και γρηγορα το φιλτρο εφοσον θα το ανοιγεις συχνα για την τυρφη..
δεν θα πηγαινα δηλαδη σε classic της eheim.. ιδανικοτερη θα ηταν μια σειρα pro , οπως 2222 , 2224 κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-10-14, 15:48
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

Παράθεση:
εφοσον θα βαλεις τυρφη , καλο ειναι να εχει και λιγο παραπανω χωρο απ οτι χρειαζεσαι για να εχεις την τυρφη.. ωστε να μην χρειαστει να "κλεψει" τον χωρο των υλικων.
Εγω πανω απ ολα θα κοιτουσα να ανοιγει ευκολα και γρηγορα το φιλτρο εφοσον θα το ανοιγεις συχνα για την τυρφη..
δεν θα πηγαινα δηλαδη σε classic της eheim.. ιδανικοτερη θα ηταν μια σειρα pro , οπως 2222 , 2224 κλπ
Δεν θα ελεγα οτι εχεις αδικο. Να πω την αληθεια το 2213 με εκανε να αφησω την τυρφη και να παρω αντιστροφη οσμωση μετα απο μερικους μηνες.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-10-14, 15:48
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Ναι η αλήθεια πάντως είναι οτι δε σκέφτομαι καθόλου την eheim, λόγω του οικονομικού.

Ρωτάω κυρίως αν μπορώ να εμπιστευτώ την ονομαστική ροή του φίλτρου, ή να πάω σε δυνατότερο εξ αρχης, χωρίς ανησυχίες που θα του κόβω τη φόρα πχ..
Και αν αυτό πηγαίνει ανάλογα την εταιρεία [πχ η sun sun λέει για 1000λίτρα/ώρα και με βάζει σε σκέψεις], τότε θα μου άρεσε να δω γνώμες/εμπειρίες για τα φίλτρα που ανέφερα πιο πάνω!

Και απ' ό,τι φαίνεται πχ, το fluval 106 βγαίνει από τη λίστα γτ έχει 2 baskets [εκτός της θέσης των σφουγγαριών που έχει στο πλάι] και μπορεί να ζοριστώ στα υλικά ε?
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-10-14, 15:49
dragonld Ο χρήστης dragonld δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-08-2009
Περιοχή: Νεαπολη-Νικαια
Μηνύματα: 253
Προεπιλογή

Μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο με μεγαλυτερη ροη απο οτι θελει ενα 60λιτρο και με περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο αρκει να εχει ρυθμιση στη ροη για να τη ριξεις,επισης να εχει καλαθακια για να βαλεις ξεχωριστα τα υλικα σου.
Στη περιπτωση σου μπορεις να παρεις ενα fluval 206 που εχει ρυθμιζομενη ροη,πανευκολο ανοιξε-κλεισε,3 καλαθακια για διαφορετικα υλικα και ροη που αργοτερα θα σου χρισημεψει και σε μεγαλυτερο ενυδρειο 120 λιτρων.
Την ονομαστικη ροη δεν θα τη εμπιστευεσαι ποτε,αναφερεται σε αδειο καδο και βαζουν και λιγο παραπανω,καλο ειναι να εχεις τα λιτρα του ενυδρειου χ 4 με 5 φορες σαν ονομαστικη και αναλογα τις αναγκες σου και την αποδοση του να το ρυθμισεις στη ροη που θες.
Η ρυθμιση της ροης ειναι ενα ασπρο λεβιεδακι που οταν ειναι σηκωμενο τερμα πανω δεν εχεις ροη και οταν ειναι τερμα κατω εχεις full ροη,λογικα εσυ θα το αφησεις στη μεση.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-10-14, 15:55
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από dragonld Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορεις να παρεις ενα εξωτερικο φιλτρο με μεγαλυτερη ροη απο οτι θελει ενα 60λιτρο και με περισσοτερο χωρο για βιολογικο υλικο αρκει να εχει ρυθμιση στη ροη για να τη ριξεις,επισης να εχει καλαθακια για να βαλεις ξεχωριστα τα υλικα σου.
Στη περιπτωση σου μπορεις να παρεις ενα fluval 206 που εχει ρυθμιζομενη ροη,πανευκολο ανοιξε-κλεισε,3 καλαθακια για διαφορετικα υλικα και ροη που αργοτερα θα σου χρισημεψει και σε μεγαλυτερο ενυδρειο 120 λιτρων.
Την ονομαστικη ροη δεν θα τη εμπιστευεσαι ποτε,αναφερεται σε αδειο καδο και βαζουν και λιγο παραπανω,καλο ειναι να εχεις τα λιτρα του ενυδρειου χ 4 με 5 φορες σαν ονομαστικη και αναλογα τις αναγκες σου και την αποδοση του να το ρυθμισεις στη ροη που θες.
Η ρυθμιση της ροης ειναι ενα ασπρο λεβιεδακι που οταν ειναι σηκωμενο τερμα πανω δεν εχεις ροη και οταν ειναι τερμα κατω εχεις full ροη,λογικα εσυ θα το αφησεις στη μεση.
ωραία, ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-10-14, 17:42
Το avatar του χρήστη tsala
tsala Ο χρήστης tsala δεν είναι συνδεδεμένος
Goldyrator
 
Εγγραφή: 11-04-2012
Περιοχή: Δράμα - Βέροια
Μηνύματα: 6.445
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nazgul Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν θα ελεγα οτι εχεις αδικο. Να πω την αληθεια το 2213 με εκανε να αφησω την τυρφη και να παρω αντιστροφη οσμωση μετα απο μερικους μηνες.
το ιδιο και μενα μετα απο μερικες βδομαδες..
ουτε το μισο σακουλακι τυρφης του κουμουλους δεν καταφερα να τελειωσω
παντως δεν χρειαζεται να παρεις καινουργιο και μπορεις να παρεις eheim μεταχειρισμενο.. και οχι απαραιτητα eheim.
τουλαχιστον εγω ετσι θα εκανα στην θεση σου..
πχ το 2213 που λεμε παραπανω, το πηρα 35 ευρω απο χομπιστα..
οπως και το 2222, δεν μπορουσα ετσι κι αλλιως να διαθεσω 80 -90 ευρω για φιλτρο..
τα συγκεκριμενα , νομιζω ειτε 5 χρονια τα εχεις ειτε 10 , δεν "νιωθουν"
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-10-14, 21:32
Το avatar του χρήστη στελιος προεδρου
στελιος προεδρου Ο χρήστης στελιος προεδρου δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-01-2014
Περιοχή: ΜΟΣΧΑΤΟ
Μηνύματα: 468
Προεπιλογή

στον κηφισο γνωστο καταστημα εχει φερει κινεζικο φθηνο για τα λιτρα σου και λιγα βαττ και μετα κοιτας στον Σταυρο που φερνει και αυτος κινεζικα και φθηνα
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-10-14, 14:08
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Καλησπέρα!

Θα ήθελα λοιπόν τη γνώμη σας μεταξύ κάποιων φίλτρων που έχω καταλήξει, από την προσωπική σας χρήση και εμπειρία!

Είμαι ανάμεσα στα
fluval 206
elite crystal-flo 40
elite crystal-flo 60
sun sun hw 302

Αν πάω βάση τιμής αποκλείω το fluval, αλλά αν αυτό υπερνικάει σε ποιότητα-ευκολία χρήσης τα άλλα κατά πολύ, τότε δεν βγαίνει εκτός λίστας, παρόλο που δεν έχει στο πακέτο το spray bar. Βασικά πόσο σημαντικό είναι το spray bar τελικά?

Για τα elite τι ξέρουμε? το σχήμα των καλαθιών τους όντως δυσκολεύει πολύ την εισαγωγή σφουγγαριών? η ποιότητά τους? βλέπω διάφορες διαμάχες, φαντάζομαι τώρα που έχει περάσει καιρός θα υπάρχει και μια γνώμη παραπάνω.

Με τα sun sun τελικά τι έχει επικρατήσει? Αξίζουν ή σε ένα χρόνο θα σκάω πάλι λεφτά?

Ευχαριστώ!

EDIT: Βγάζω από τι λίστα το sun sun λόγω πολλών watt, και βάζω το tetra ex 600 που μου γυάλισε στο μάτι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-10-14, 17:51
Το avatar του χρήστη nazgul
nazgul Ο χρήστης nazgul δεν είναι συνδεδεμένος
Pufferator
 
Εγγραφή: 27-07-2011
Περιοχή: ¶νω Πόλη, Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 6.123
Προεπιλογή

-Το fluval (105-μικροτερο μοντελο) το χρησιμοποιω εδω και 3 περιπου χρονια χωρις προβλημα. Spray bar δεν εχει, πρεπει να παρεις απο ebay ή να φτιαξεις μονος σου.

-Syn-sun δεν εχω χρησιμοποιησει, αλλα αρκετος κοσμος ειναι ευχαριστημενος. Εχει οντως μεγαλη καταναλωση σε σχεση με αλλα φιλτρα. Ανεμενε αποψεις.

-Elite ηθελα να παρω σε καποια φαση, δεν εχω γνωμη.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 27-10-14, 15:32
gkri Ο χρήστης gkri δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 23-02-2014
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 56
Προεπιλογή

Χμμ μάλιστα ευχαριστώ.

¶λλος κανείς εμπειρίες? Για το τέτρα τι ξέρουμε?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου spirossd Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 15 06-12-10 09:57
Επιλογή 2ου εξωτερικού φίλτρου για rio 400 xaftel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 14-03-09 21:38
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου. ANXRI Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 09-02-09 00:35
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 60 λίτρα EvilEyes Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 6 01-06-08 17:12
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,22330 seconds with 15 queries