Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-12-10, 22:32
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ BALLAST T5

Μπορει καποιος να με βοηθησει με την συνδεσμολογια ? πηρα στεγανα ακροφυσια και ενα 2πλο dimmable ballast OSRAM QUICKTRONIC INTELLIGENT////

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις κάνω να ανάψουν. .... ενω διαβασα σχετικα αρθρα δεν τα εχω καταφερει υποθετω για 2 λογους...

1) το δικο μου μπαλαστ ειναι dimmable αλλα μου ειπε το μαγαζι οτι λειτουργει και χωρις μπουτον... οποτε στιν αριστερη πλευρα που εχει 2 θεσεις 6DA και 7 DA ............ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

2) Στην δεξια πλευρα οσες φωτο απο μπαλαστ εχω δει εχουν 6 θεσεις το δικο μου εχει 7 !! απο το 21 - 27

ενω εχω δοκιμασει ολους τους λογικους συνδιασμους δεν λειτουργει με τιποτα!!!

καμια ιδεα ? κανενα σχεδιαγραμμα ?

Plz help!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-12-10, 22:42
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Δες το παρακατω...
Συνημμένα Αρχεία
Τύπος Αρχείου: rar pca_t5_eco_lp_xitec_en.rar (350,4 KB, 1149 εμφανίσεις)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-12-10, 22:45
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Το συγκεκριμενο aqualight δε λειτουργει παρα μονο με ballast Tridonic...( τα osram δεν κανουν-συνεργαζονται...)
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 06-12-10, 08:14
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπορει καποιος να με βοηθησει με την συνδεσμολογια ? πηρα στεγανα ακροφυσια και ενα 2πλο dimmable ballast OSRAM QUICKTRONIC INTELLIGENT////

Δυστυχώς δεν έχω καταφέρει ακόμα να τις κάνω να ανάψουν. .... ενω διαβασα σχετικα αρθρα δεν τα εχω καταφερει υποθετω για 2 λογους...

1) το δικο μου μπαλαστ ειναι dimmable αλλα μου ειπε το μαγαζι οτι λειτουργει και χωρις μπουτον... οποτε στιν αριστερη πλευρα που εχει 2 θεσεις 6DA και 7 DA ............ΔΕΝ ΕΧΩ ΒΑΛΕΙ ΤΙΠΟΤΑ

2) Στην δεξια πλευρα οσες φωτο απο μπαλαστ εχω δει εχουν 6 θεσεις το δικο μου εχει 7 !! απο το 21 - 27

ενω εχω δοκιμασει ολους τους λογικους συνδιασμους δεν λειτουργει με τιποτα!!!

καμια ιδεα ? κανενα σχεδιαγραμμα ?

Plz help!
Θα τα βρούμε... είναι 0-10V το μπάλαστ σου ή DALI ?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 06-12-10, 10:28
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα τα βρούμε... είναι 0-10V το μπάλαστ σου ή DALI ?
DALI ...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 06-12-10, 10:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Στο κουτί του μπάλαστ δεν έχει τη συνδεσμολογία? Στο δικό μου την έχει, και δείχνει ποιό ακροφύσιο συνδέεται πού + ρεύμα, γείωση κλπ.

Για τα 0-10 ξέρω σίγουρα ότι ανάβουν αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο του dimming. Για τα DALI είναι ψηφιακά - υπάρχει περίπτωση να θέλουν να "δουν" κάποιο σήμα εκεί, δεν είμαι σίγουρος. Αν βρω κατι, θα σου πω.
-------------------------
Δες το σχεδιάγραμμα εδώ, αλλά σίγουρα θα πρέπει να έχει κάτι τυπωμένο στο ίδιο το μπάλαστ, εξωτερικά.

http://assets.sylvania.com/assets/do...a7ceafd348.pdf

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη aquaman : 06-12-10 στις 10:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 06-12-10, 10:57
Το avatar του χρήστη dimosal
dimosal Ο χρήστης dimosal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 06-02-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη-Άνω Τούμπα
Μηνύματα: 68
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην dimosal
Προεπιλογή

http://www.osram.com/_global/pdf/Pro...management.pdf

ελπιζω να βοηθαει αυτο
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 06-12-10, 11:02
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Αμ μπράβο - ένα τέτοιο διάγραμμα όπως αυτό που φαίνεται στα δεξιά, πρέπει να έχει και το 2πλο - εκείνο ακολουθείς (πολύ προσεκτικά).

Από συζητήσεις που βρήκα σε άλλα φόρουμ, φαίνεται ότι πρέπει να δουλεύει κανονικά αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο DALI (ΜΗ συνδέσεις σήμα 0-10V αυτό είναι για του αναλογικού τύπου ντιμάρισμα).

Επίσης, - 'ισως το ξέρεις ήδη - θα πρέπει να συνδέσεις 2 λάμπες - μόνο με 1 δε θα δουλέψει.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-12-10, 11:24
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμ μπράβο - ένα τέτοιο διάγραμμα όπως αυτό που φαίνεται στα δεξιά, πρέπει να έχει και το 2πλο - εκείνο ακολουθείς (πολύ προσεκτικά).

Από συζητήσεις που βρήκα σε άλλα φόρουμ, φαίνεται ότι πρέπει να δουλεύει κανονικά αν δε συνδέσεις τίποτα στην είσοδο DALI (ΜΗ συνδέσεις σήμα 0-10V αυτό είναι για του αναλογικού τύπου ντιμάρισμα).

Επίσης, - 'ισως το ξέρεις ήδη - θα πρέπει να συνδέσεις 2 λάμπες - μόνο με 1 δε θα δουλέψει.
Καταρχας σ ευχαριστω για το ενδιαφερον να το ψαξεις... κατα δευτερον το σχεδιαγραμμα που εχει επανω το επισυναπτω (το κατω κατω ειναι) και παρολο που προσπαθουσα επι 2 μερες να το αναψω με μια λαμπα (δεν ηξερα) και χθες που δοκιμασα με 2 παλι δεν υπηρχε αποτελεσμα...

Σκεφτομαι μηπως φταινε τα ακροφυσια η δεν εχω κανει σωστα την συνδεσμολογια.. αφου μου λες οτι δεν χρειαζεται κατι για dimmarisma !!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  QTi_1_2_3_4x18_DIM.jpg
Εμφανίσεις:  873
Μέγεθος:  53,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-12-10, 13:46
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Η εικόνα αυτή έχει μόνο τους 0-10V όχι DALI - μήπως είναι διαφορετική η συνδεσμολογία εκεί;

Για το ότι θα έπρεπε να ανάβει χωρίς "οδήγηση" της εισόδου DALI δεν παίρνω όρκο, απλά έτσι λένε άλλοι σε συζητήσεις που διάβασα (του στύλ ότι "αποσυνδέθηκε από το δίκτυο DALI άρα τώρα χρειαζόμαστε χωριστό διακόπτη στην παροχή για να το αναβοσβύνουμε" και κάτι τέτοια, από τα οποία έμμεσα συμπέρανα...)
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-12-10, 20:11
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Η εικόνα αυτή έχει μόνο τους 0-10V όχι DALI - μήπως είναι διαφορετική η συνδεσμολογία εκεί;

Για το ότι θα έπρεπε να ανάβει χωρίς "οδήγηση" της εισόδου DALI δεν παίρνω όρκο, απλά έτσι λένε άλλοι σε συζητήσεις που διάβασα (του στύλ ότι "αποσυνδέθηκε από το δίκτυο DALI άρα τώρα χρειαζόμαστε χωριστό διακόπτη στην παροχή για να το αναβοσβύνουμε" και κάτι τέτοια, από τα οποία έμμεσα συμπέρανα...)

H φωτο δεν δειχνει το δικο μου μπαλλαστ απλα εχει το ιδιο σχεδιαγραμμα συνδεσμολογιας στα δεξια..

θα το πολεμησω το απογευμα με αλλα ακροφυσια ωστε να δω αν φταινε αυτα... αλλιως θα υποθεσω οτι ειναι ελλατωματικο το μπαλαστ .... τι αλλο να πω δεν ξερω....
-------------------------
Καποιες στιγμες φτανεις στο σημειο να πεις ... παμε παλι απο την αρχη!!!

αυτην την φορα δοκιμασα κανονικα ακροφυσια και βεβαια δουλεψε!! οποτε αλλαζοντας ενα ενα βρηκα το ελατωματικο και πλεον ολα δουλευουν... πανω στο τραπεζι!!!

Τωρα πρεπει να τα μονταρω στο ενυδρειο...

Ευχαριστω για την βοηθεια....

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη africano : 06-12-10 στις 20:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-12-10, 20:13
Το avatar του χρήστη Crazy_Beaver
Crazy_Beaver Ο χρήστης Crazy_Beaver δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-07-2010
Περιοχή: Δάφνη
Μηνύματα: 747
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
H φωτο δεν δειχνει το δικο μου μπαλλαστ απλα εχει το ιδιο σχεδιαγραμμα συνδεσμολογιας στα δεξια..

θα το πολεμησω το απογευμα με αλλα ακροφυσια ωστε να δω αν φταινε αυτα... αλλιως θα υποθεσω οτι ειναι ελλατωματικο το μπαλαστ .... τι αλλο να πω δεν ξερω....
-------------------------
Καποιες στιγμες φτανεις στο σημειο να πεις ... παμε παλι απο την αρχη!!!

αυτην την φορα δοκιμασα κανονικα ακροφυσια και βεβαια δουλεψε!! οποτε αλλαζοντας ενα ενα βρηκα το ελατωματικο και πλεον ολα δουλευουν... πανω στο τραπεζι!!!

Τωρα πρεπει να τα μονταρω στο ενυδρειο...

Ευχαριστω για την βοηθεια....

¨Αντε καλό κουράγιο!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 10-12-10, 01:22
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Μετα απο πολυ αγωνα εχω 4 λαμπες στο ενυδρειο μου!!! οι 2 συνδεδεμενες με το μπαλλαστ (dimmable OSRAM με εξoδους DALI).

Και τωρα η ερωτηση !!! υπαρχει controller για (σταδιακή) προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ???

οσο ψαχνω βρισκω μονο για 1-10 Vdc.


εχετε αλλη λυση που ενδεχομενως να μπορω να κατασκευασω?

ευχαριστω...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 10-12-10, 07:53
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από africano Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετα απο πολυ αγωνα εχω 4 λαμπες στο ενυδρειο μου!!! οι 2 συνδεδεμενες με το μπαλλαστ (dimmable OSRAM με εξoδους DALI).

Και τωρα η ερωτηση !!! υπαρχει controller για (σταδιακή) προσομοιωση Ανατολής/Δύσης ???

οσο ψαχνω βρισκω μονο για 1-10 Vdc.


εχετε αλλη λυση που ενδεχομενως να μπορω να κατασκευασω?

ευχαριστω...
Δεν έχω δει controller για DALI... να φτιάξεις γίνεται, αλλά θα πρέπει να κάνεις λίγο διάβασμα με το DALI για να ξέρεις τι εντολές να στέλνεις. Με ενα arduino controller μπορεί να είναι αρκετά εύκολο...
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 10-12-10, 15:13
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχω δει controller για DALI... να φτιάξεις γίνεται, αλλά θα πρέπει να κάνεις λίγο διάβασμα με το DALI για να ξέρεις τι εντολές να στέλνεις. Με ενα arduino controller μπορεί να είναι αρκετά εύκολο...
Συμφωνα με το παρακατω κειμενο πρεπει να υπαρχουν ελεγκτες για οτι μπορει να φανταστει κανεις... λεει οτι οι ελεγκτες μπορουν να προγραμματιστουν με lighting scene values, fading time .....


DALI is an acronym and stands for “Digital Addressable Lighting Interface“. It is an international standard that guarantees the exchangeability of dimmable ballasts from different manufacturers. The DALI-interface has been described in the fluorescent lamp ballast standard IEC 60929 under Annex E.

Features available when installing DALI ballasts are:
      • Simple wiring of control lines (no group formation, no polarity).
      • Control of individual ballasts or groups is possible.
      • A simultaneous control of all ballasts is possible at any time.
      • Ballasts status messages (lamp fault ....).
      • Automatic search of ballasts.
      • Automatic and simultaneous dimming of all ballasts when selecting a scene.
      • Logarithmic dimming behavior – matching the eye’s sensitivity
      • System with assigned intelligence (every unit contains amongst other things the following data: individual address, group assignment, lighting scene values, fading time ....).
      • Operational tolerances of lamps can be stored as default values (for example for the purpose of energy savings maximum values can be set)
      • Fading: adjustment of dimming speed
      • Options for emergency lighting can be chosen (selection of specific ballasts, dimming level)
      • No need to switch on/off the external relay for the mains voltage (this is done by internal electronic components)
DALI has been defined for:
      • a maximum of 64 single ballasts (individual addresses)
      • a maximum of 16 groups (group addresses)
      • a maximum of 16 scenes (scene light values)
Each ballast stores its own set of parameters:
      • Individual addresses
      • Group assignments
      • Light scene values
      • Fading times
      • Emergency lighting level (System Failure Level)
      • Power On Level
Ενας ηλεκτρολογος βρε παιδια να με διαφωτισει?????
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 10-12-10, 15:35
Το avatar του χρήστη aquaman
aquaman Ο χρήστης aquaman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-08-2008
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.678
Προεπιλογή

Ναι, όλα αυτά γίνονται μέσω του DALI interface - το πρόβλημα είναι ότι αυτά συνήθως χρησιμοποιούνται για να ελέγχουν μεγάλο αριθμό φωτιστικών, ενω εσύ έχεις 2 λάμπες. Υποθέτω ότι θα βγάζει έτοιμο η profilux π.χ. αλλά θα είναι άπιαστο σε κόστος.



Βασικά η επιλογή σου να βάλεις DALI αντί για 0-10 αναλογικό, θα κάνει τις επόμενες κινήσεις σου πιό δύσκολες, υποψιάζομαι..., εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρονικά. Γιατί ψάχνοντας για έτοιμο εγώ δε βρήκα τίποτα (τουλάχιστον όταν έφτιαχνα το δικό μου φωτιστικό) σε λογικές τιμές.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 10-12-10, 15:53
africano Ο χρήστης africano δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-09-2010
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 151
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από aquaman Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι, όλα αυτά γίνονται μέσω του DALI interface - το πρόβλημα είναι ότι αυτά συνήθως χρησιμοποιούνται για να ελέγχουν μεγάλο αριθμό φωτιστικών, ενω εσύ έχεις 2 λάμπες. Υποθέτω ότι θα βγάζει έτοιμο η profilux π.χ. αλλά θα είναι άπιαστο σε κόστος.



Βασικά η επιλογή σου να βάλεις DALI αντί για 0-10 αναλογικό, θα κάνει τις επόμενες κινήσεις σου πιό δύσκολες, υποψιάζομαι..., εκτός κι αν πιάνουν τα χέρια σου από ηλεκτρονικά. Γιατί ψάχνοντας για έτοιμο εγώ δε βρήκα τίποτα (τουλάχιστον όταν έφτιαχνα το δικό μου φωτιστικό) σε λογικές τιμές.
Νομιζω οτι εχεις δικιο ...οτι θα υπαρχει κατι σιγουρα θα υπαρχει τωρα το κοστος ισως ειναι μεγαλο θεμα!!!

Θα περασω απο ενα Καυκα να μαθω....
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συνδεσμολογια 2 ballast με 2 λαμπες christosvn Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 4 16-01-10 03:42
συνδεσμολογια τ8 bas_754 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 11 30-12-07 18:30
συνδεσμολογια jimfytakis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 3 06-08-07 17:18
ΣΥΝΔΕΣΜΟΛΟΓΙΑ BALLAST T5 MiziGr Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 13 26-04-07 12:46
Συνδεσμολογια φωτισμου griffin_23 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 10 05-04-04 23:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:23.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06964 seconds with 14 queries