Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 13-02-11, 10:49
Το avatar του χρήστη mikrosaquaristas
mikrosaquaristas Ο χρήστης mikrosaquaristas δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2009
Περιοχή: euboea
Μηνύματα: 859
Προεπιλογή

αισθητικές παρεμβάσεις δηλαδή
στο άλλο φόρουμ κοντεύουν να πλακωθούν στο ξύλο για το κόψιμο των αυτιών του ντόπερμαν.......
το οποίο δεν είναι κάν γεννετική μεταβολή .....

O tempora o mores......
και σκεφτείτε ότι η φράση είναι αρκετά παλιά.........

εγώ είμαι υπέρ του μέτρου........
η επιλεκτική εκτροφή έχει τα καλά της και τα κακά της
αλλά η αισθητικές παρεμβάσεις (ακόμα και το βάψιμο του ματιού απο την γυναίκα........ακόμα και το ξύρισμα των ποδιών.......) με βρίσκουν κάπως αρνητικό
αλλά κι εκεί πάλι το μέτρο κρίνει τα πράγματα............

δηλαδή
αν είναι η γυναίκα σαν τον λοχαγό μου (αρκούδα)
μιά αποτρίχωση που και που δεν με χαλάει και τόσο
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 13-02-11, 11:53
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Τσιακιτζης Θεοδωρος Εμφάνιση μηνυμάτων
ρε παιδια γιατι μου το κανατε αυτο; τα αγορασα αυτα τα ψαρακια νομιζοντας οτι ειναι φισιολογικα... η αληθεια ειναι οτι εχω δει και σε πορτοκαλι εκδοση τα οποια δεν μου αρεσαν. Ο λογος παντος που τα πηρα ηταν οτι ποτε μου δεν ειδα τα αυθεντικα σε πετ σοπ τουλαχυστον εδω στις Σερρες και στην Θεσσαλονικη.
πως αγωρασες ενα ψαρι το οποιο δεν ηξερες καλα καλα πως το λενε??τελος παντον.... το συγγεκριμενο δεν ειναι απαραιτητα προβληματικο....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 13-02-11, 12:06
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

o delta66 με καλυψε απολυτα με την απαντηση που εδωσε για τα χρωματα αναπαραγωγης....και κατι ακομα εγω πριν λιγες μερες εγινα κατοχος εωος ζεγαριου ραμιρεζι...ξερετε ποσο καιρο τα εψαχνα 2 χρονια γιατι???γιατι προτιμοθσαν να φερνουν οτιδηποτε δεν ειχε σχεση με την αγρια μορφη...
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 13-02-11, 12:10
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή


να σου ζησουν γιατρε.............
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 13-02-11, 12:12
Το avatar του χρήστη doctor
doctor Ο χρήστης doctor δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 145
Προεπιλογή

ευχαριστω πολυ σε λιγες μερες φωτογραφιες....
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 13-02-11, 12:17
Το avatar του χρήστη stefanos samos
stefanos samos Ο χρήστης stefanos samos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 20-11-2010
Περιοχή: greece samos
Μηνύματα: 114
Προεπιλογή

περιμενω.....
__________________
ΔΕΝ ΞΕΡΩ ΟΡΘΩΓΡΑΦΙΑ ΕΙΜΑΙ ΤΣΟΠΑΝΗΣ
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 13-02-11, 14:59
Το avatar του χρήστη Kotsos
Kotsos Ο χρήστης Kotsos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 10-09-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.837
Προεπιλογή

Εγώ ανέφερα τις γαρίδες, όχι για να δικαιολογήσω αυτόν που έκανε τα μπλε ραμ, αλλα σαν παράπονο γιατί θα ήθελα πολύ να έχω neocaridina heteropoda την αγρια μορφή και όχι κοκκινα και κίτρινα...

Από κει και πέρα όμως δεν έχω πρόβλημα με τις επιλεκτικές αναπαραγωγές, αρκεί όπως έιπε και ο Raven
Παράθεση:
Επισης, να μην αναμιγνυονται με τις καθαρες μορφες. Αν θελω να βρω το "αγριο"¨Ramirezi, θελω να μπορω να το βρω ευκολα και οχι να ψαχνω μηνες, αναμεσα σε ballon, long fin, electric blue κλπ...
Αν θελω να βρω αγρια μορφη της Bee ή της Tiger θελω να μπορω να βρω ανα πασα στιγμη.
Δεν θελω να χαθουν οι φυσικες μορφες και οσοι γουσταρουν χρωματικες δημιουργιες (μορφες) να τις κρατανε χωριστα απο τις γνησιες.
¶λωστε υπο συγκεκριμένες συνθήκες μπορεί κάτι απο αυτά που δημιούργησε ο άνθρωπος, να δημιουργηθεί και στη φύση, αφού μιλαμε για επιλεκτικές αναπαραγωγές..
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 13-02-11, 18:21
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από disc-postman Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν ειναι κι ασχημο
Μια χαρα ψαρακι ειναι, δε βλεπω καποια δυσμορφια
Δεν διαβαζεις ολα τα ποστ
Διαβασε και για την αλλαγη του φυσικου χρωματος στα ραμ και (οχι μονο).
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 14-02-11, 01:38
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Να κάνω μια ερώτηση τα ballon ramirezi πως "βγαίνουν";
Από επιλεκτικές αναπαραγωγές;
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από georgarask Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι επιλεκτικες αναπαραγωγες ... γεννηθηκαν ψαρακια με πιο πολυ μπλε ... τα ξεχωρισανε ... τα αναπαραγανε μεταξυ τους ... ξεχωρισαν τα πιο μπλε ... τα αναπαραγανε μεταξυ τους και μετα απο πολλες αναπαραγωγες "σταθεροποιησαν" τη χρωματικη ποικιλια και την "ελευθερωσαν" στην αγορα!
Διαβάζεις καθαρά .... ή κάπου ξέχασες πάλι τα γυαλιά σου;
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 14-02-11, 01:40
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.440
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβάζεις καθαρά .... ή κάπου ξέχασες πάλι τα γυαλιά σου;
Ε καλα ενα λαθακι εκανα και εγω ...
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 14-02-11, 01:52
Το avatar του χρήστη Diskus fan
Diskus fan Ο χρήστης Diskus fan δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-03-2009
Περιοχή: Χαϊδάρι, Αθήνα.
Μηνύματα: 2.844
Προεπιλογή

Για όποιον θέλει να τα δει από κοντά ... μια βόλτα στην Κηφισιά.
Εμένα που μου αρέσει το μπλε χρώμα ... ούτε να τα κοιτάξω δεν στάθηκα. Ένα βασικό πρόβλημα που βλέπω είναι ότι ..... ούτε στο φυσικό τους χρωματισμό κάποιοι δεν μπορούν να ξεχωρίσουν τα αρσενικά από τα θηλυκά, παρότι είναι πανεύκολο .... στα μπλε αυτό είναι απλά αδύνατο να γίνει.-
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 14-02-11, 02:14
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Αφου δεν στάθηκες να τα κοιτάξεις. Που το ξέρεις; !!!!
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 14-02-11, 22:57
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

Τα βαμμένα ψάρια μόνο με αναπαραγωγές δημιουργούνται ή υπάρχει και άλλος τρόπος?
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 14-02-11, 23:03
Το avatar του χρήστη georgis4
georgis4 Ο χρήστης georgis4 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-10-2010
Περιοχή: θεσσαλονικη/συκιες
Μηνύματα: 639
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Alekos Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα βαμμένα ψάρια μόνο με αναπαραγωγές δημιουργούνται ή υπάρχει και άλλος τρόπος?
Δυστυχως εχουν βρει και αλλο *τροπο*.....
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 14-02-11, 23:07
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

ΑΝΘΡΩΠΟΣ=ΟΛΑ ΓΙΑ ΤΑ ΛΕΦΤΑ
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 14-02-11, 23:08
Το avatar του χρήστη Τσιακιτζης Θεοδωρος
Τσιακιτζης Θεοδωρος Ο χρήστης Τσιακιτζης Θεοδωρος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-10-2008
Περιοχή: Σερρες
Μηνύματα: 77
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από krispie Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι πήρες, balloon ή μπλε;
οχι πηρα μπλε νομηζοντα οτι ειναι απλα πικοιλια και οχι ανθρωπινη παραμβαση. Παντοως δεν ειναι τελιως ασχημα αν και δεν αγγιζουν την ομορφια του πρωτοπυπου, αλλωστε η ανθροπινη παρεμβαση σπανια η ποτε εχει καλα αποτελεσματα. Ειναι σαν να προσπαθουμε επι παραδειγματι να αλλαζουμε το χρομα του ουρανου σε πρασινο
__________________
ενα ενυδρειο ποτε δεν ειναι αρκετο
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 14-02-11, 23:59
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Βαμμένα Ψάρια

Μέθοδοι
Υπάρχουν διάφορες μέθοδοι για την εισαγωγή τεχνητού χρώματος στα ψάρια, αν και είναι ανεπαρκείς οι ακριβείς πληροφορίες για τη μεθοδολογία.

Με βαφές
Μια κοινή μέθοδος δημιουργίας "βαμμένων ψαριών" είναι μέσω ένεσης της βαφής με σύριγγα. Γενικά, αυτή η διαδικασία επαναλαμβάνεται μέχρι το ψάρι να είναι "έτοιμο". ¶λλος τρόπος είναι να βυθίζονται τα ψάρια μέσα σε ένα καυστικό διάλυμα για να αφαιρεθεί η εξωτερική μεμβράνη τους και στη συνέχεια να βουτιούνται σε βαφή. Η μέθοδος αυτή αναφέρθηκε οτι έχει πολύ υψηλό ποσοστό θνησιμότητας.
Επίσης, υπάρχουν διαθέσιμες στου καταναλωτές, τροφές "ενίσχυσης χρώματος". Γενικά, αυτές οι τροφές περιέχουν φυσικές χρωστικές ουσίες, όπως η β-καροτίνη και δεν είναι επιβλαβή για τα ψάρια, ωστόσο όπως και με τις άλλες μεθόδους βαψιματος, το αποτέλεσμα είναι προσωρινό. (6-8 μήνες)
Μια πηγή αναφέρει ότι επιβλαβείς βαφές χρησιμοποιούνται μερικές φορές από τους χονδρεμπόρους, εντούτοις ....

Με λέιζερ

Στα ψάρια μπορούν επίσης να γίνουν τατουάζ με τη χρήση λέιζερ χαμηλής έντασης με χρωστική ουσία, μια διαδικασία που αναπτύχθηκε στην αρχή για την αλιεία από τους επιστήμονες, αλλά η τεχνική αυτή εφαρμόζεται τώρα στα διακοσμητικά ψάρια.

Με τροποποίηση του γενετικού κώδικα DNA (μεταλλαξη)
Ψάρια γενετικώς τροποποιημένα, έτσι ώστε να φθορίζουν κάτω απο δυνατό ή υπεριώδες φως είναι τώρα διαθέσιμα στο εμπόριο στις Ηνωμένες Πολιτείες, υπό την εταιρεία GloFish. Η τεχνολογία αναπτύχθηκε αρχικά για την παραγωγή ενός ψαριού ικανού να ανιχνεύει τη ρύπανση του περιβάλλοντος. Αυτά τα zebrafish* είναι διαθέσιμα σε διάφορα χρώματα φθορισμού και η "πατέντα" προστατεύεται με δίπλωμα ευρεσιτεχνίας των Ηνωμένων Πολιτειών.

Με ορμόνες

Δεν γίνεται εισαγωγή κάποιου είδους τεχνητού χρώματος, αλλά προκαλείται η εμφάνιση των χρωμάτων στα ψάρια σαν να ήταν σε περίοδο ζευγαρώματος με την χορήγηση ορμονών. Αυτό χρησιμοποιήθηκε ως επιχείρημα ότι ειναι χρήσιμο για την ελαχιστοποίηση του άγχους κατά τις μεταφορές στην όψη των ψαριών. Η ίδια μέθοδος μπορεί επίσης να χρησιμοποιηθεί για την ενίσχυση των χρωμάτων στα θηλυκά ορισμένων ειδών ψαριών, παρά το γεγονός αυτά μπορούν να καταστούν άγονα.

Οι κινδύνοι για την υγεία των ψαριών.
Το 1998 μία έρευνα που πραγματοποιήθηκε στο νότο της Αγγλίας αποκάλυψε ότι πάνω από το 40% των βαμμένων GlassFish έδειξε σημάδια μιας μόλυνσης Lymphocystis, σε σύγκριση με το 10% των άβαφων GlassFish που έδειξε τέτοια σημάδια. Η μόλυνση μπορεί να έχει προκληθεί από τη μετάδοση του ιού ανάμεσα στα ψάρια μέσω κοινής χρήσης βελόνας ή μέσω μειωμένης αντίστασης (αδύναμο ανοσοποιητικό σύστημα) στις λοιμώξεις που οφείλονται στο στρες από τη διαδικασία της ένεσης. Επιπλέον, τα ψάρια που δέχονται ένεση με χρωστική συχνά πεθαίνουν χωρίς εμφανή εξωτερικά συμπτώματα νόσου, πιθανώς λόγω νεφρικής νόσου που προκαλείται από την ένεση με βαφή.

Πηγη http://en.wikipedia.org/wiki/Painted_fish
*σημ του μτφ: και άλλα είδη πλέον όπως σκαλάρια ειναι διαθέσιμα και όπως πληροφορούμαι στην Ν. Κορέα φτιάχνονται τώρα και κλώνοι σκύλων που φθορίζουν.



Κιχλίδες Φθορισμού από την Taiwan


Το Γεωργικό Συμβούλιο (!!!) της Taiwan ανακοίνωσε την περασμένη εβδομάδα ότι έχουν εκτραφεί με επιτυχία διαγονιδιακές (μεταλλαγμένες) κιχλίδες Convict (Amatitlania nigrofasciata) και Angelfish (Pterophyllum scalare) που φθορίζουν, σε συνεργασία με την Academia sinica (Εθνική Ακαδημία έρευνας της Ταϊβάν).
Αυτό το επίτευγμα αποτελεί την κορύφωση των επί επταετίας προσπαθειών και παρουσιάζει τα μεγαλύτερα γενετικά τροποποιημένα ψάρια για ενυδρείο που δημιουργήθηκαν μέχρι σήμερα, μετά τα Glofish ™ Danio ζέβρα (Danio rerio) και το fluorescent (φθορισμού) Medaka (Ortensia latipes).
Το τελευταία έχουν εγκριθεί για πώληση στην Ταϊβάν, ως ψάρια ενυδρείου από το 2003.

Σύμφωνα με τον Δρα Chih-Yi Chen (ο οποίος ήταν επικεφαλής της ερευνητικής ομάδας από το Ινστιτούτο Κυτταρικής Βιολογίας και organismic της Academia sinica που παρήγαγε το διαγονιδιακό ψάρι), για να παράγεις διαγονιδιακές κιχλίδες απαιτούνται περισσότερες προσπάθειες, λόγω των λιγότερων ελέγχων επί της ωοτοκίας της Convict κιχλίδες σε σύγκριση με το τα μικρότερα ψάρια που χρησιμοποιούνταν προηγουμένως.

Οι ερευνητές έπρεπε να περιμένουν δίπλα στις δεξαμενές μέχρι τα ψάρια να γεννήσουν έτσι ώστε να πραγματοποιήσουν την μικρο-έγχυση των θραυσμάτων γονιδίου (Gene fragments) στα αυγά των Convict.

Ένα μεγαλύτερο εμπόδιο που είχαν να αντιμετωπίσουν ήταν η παραγωγή του "Αγγελόψαρου Φθορισμού ", δεδομένου ότι διαδικασία μικρο-έγχυσης θραυσμάτων γονιδίου δεν μπορούσε να χρησιμοποιηθεί στα Αγγελόψαρα.
Στην περίπτωση αυτή, ο ηλεκτρομετασχηματισμός (που κάνει την κυτταρική μεμβράνη πιο διαπερατή με την εφαρμογή ενός ηλεκτρικού πεδίου σε αυτήν), έπρεπε να πραγματοποιηθεί αντ 'αυτού.

Οι διαγονιδιακές κιχλίδες Convict έχουν πραγματικά εκτραφεί για πέντε γενιές μέχρι τώρα (δεν έχουν δοθεί ακόμα πληροφορίες σχετικά με τα Αγγελόψαρα), και η τεχνολογία έχει ήδη μεταφερθεί σε ιδιωτικές εταιρείες με σκοπό την εμπορική παραγωγή.
Ωστόσο, είναι απαραίτητο ένα περίπου έτος με δοκιμές πεδίου (αναμένεται να ολοκληρωθεί στο τέλος του 2011) για να διασφαλιστεί ότι η κιχλίδες δεν θα προκαλέσουν δυσμενείς επιπτώσεις στο φυσικό περιβάλλον.

Οι κιχλίδες φθορισμού αναμένεται να χτυπήσουν την αγορά διακοσμητικών ψαριών από το 2012, με προβλεπόμενη αξία (της παραγωγής), τουλάχιστον 60 εκατομμύρια δολάρια ετησίως.

Για τα είδη αυτά, η πώληση ή εισαγωγή στο Ηνωμένο Βασίλειο, θα είναι παράνομη εξαιτίας της νομοθεσίας μας, που καλύπτουν τους γενετικά τροποποιημένους οργανισμούς.


BORKED





Πηγή http://www.practicalfishkeeping.co.u...t.php?sid=2962
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 15-02-11, 01:06
Το avatar του χρήστη Alekos
Alekos Ο χρήστης Alekos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-04-2010
Περιοχή: Παραλία Μαρκοπούλου Ωρωπός
Μηνύματα: 121
Προεπιλογή

πλάκα κάνεις?αυτό με την ένεση το είχα ακούσει πάρα πολύ μικρός αλλά δε το πίστευα!μου το είχε πει ένας μαγαζάτορας και γέλαγα!!!!μου είχε φέρει για παράδειγμα τους pleco!δηλ.οι pleco δεν έχουν δύο τρύπες μπροστά από τα μάτια?μου έλεγε ότι από κει βάζουν χρώμα στα ψάρια!!!έχω μείνει μ_____ς!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ΤΙ ΑΛΛΟ ΓΙΑ ΛΙΠΑΣΜΑ???? CHRIS4204 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 19 03-02-09 18:34
Οχι αλλο σκουλικι!! bubble Δίσκοι 22 10-04-08 01:47
πηρα κι αλλο.. TIGER14 Bettas 1 05-09-07 09:35
κλοουν τι αλλο? naupaktos84 Γλυκό νερό - Γενικά 21 03-08-07 19:01
Τι αλλο απο ψαρια? vasilakis Γλυκό νερό - Γενικά 8 09-03-07 17:54

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:08.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07132 seconds with 15 queries