Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-09-05, 14:02
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή Φωτισμός, νερό και φιλτράρισμα σε ενυδρείο με δίσκους

Γειά σας ενυδρειόφιλοι. Εδώ και 6 μήνες έχω ένα ενυδρείο ( 150*42*50 ) εντοιχιζόμενο. Από το ένα δωμάτιο, είναι ένα με τον τοίχο(με κορνίζα) και προεξέχει από το άλλο, απ'όπου και γίνονται οι απαραίτητες "εργασίες". Ο εξοπλισμός περιλαμβάνει ένα φίλτρο eheim thermofilter 2126, co2 σύστημα της eheim (ακόμα δεν έχει μπει σε λειτουργία), χαλαζίας της sera (7εκ.) για υπόστρωμα, αεραντλία elite optima, και φωτισμός 2 * sylvania gro-lux 36W. Θέλω να βάλω αληθινά φυτά, αλλά δεν υπάρχει χώρος για πάνω από 4 λάμπες 36w. Έχω ακούσει για λάμπες power compact, η για φθορίου VHO. Τι ακριβώς είναι και πως μπορώ να βρω; Μήπως έχει κανείς κάποια άλλη λύση;

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-09-05, 14:59
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε nigeron και να μην προβείς σε λάμπες PC αλλά σε απλές φθορίου Τ8, με 4 λάμπες των 36w πας σύνολο 144w δηλαδή 0,48w/λίτρο. Επικίνδυνο νούμερο αν δεν το χειριστείς προσεχτικά, άλγες με bob-cat θα πετάς! Τώρα αν θες κάτι πιο high end υπάρχουν λάμπες Τ5, που βρίσκεις πιο εύκολα σε αρκετά ενυδρειομάγαζα οι οποίες έχουν σημαντικά μεγαλύτερη απόδοση σε σχέση με τις Τ8. PC ξέρω ότι κάποια μαγαζιά έχουν φέρει, είναι μάλλον too much και θα δυσκολευτείς για να βρεις balast. Τώρα να σου πω και μια λειτουργική παρατήρηση, ότι αεραντλία μαζί με CO2 ! Ο λόγος είναι απλός: η αεραντλία και ο αέρας που βάζει θα διώχνει το CO2 που θα προσθέτεις εσύ! Οπότε ξεχνάς την αεραντλία και τα ψαράκια σου θα ζουν μια χαρά από το παραγόμενο οξυγόνο των φυτών σου! Επίσης, σημαντικό είναι να δεις τι υλικά θα βάλεις κάτω από το χαλίκι, πχ tetra initials sticks και άλλα τέτοια. Μια πολύ καλή πηγή γνώσης είναι το site του φίλου Τάκη όπου θα βρεις πολλές, πολλές πληροφορίες! Αυτό στο λέω αν δε θες να κάνεις αναζήτηση εδώ, στο gab, όπου θα βρεις λίγο έως πολύ τα ίδια!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-09-05, 15:24
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε george hmmy πρώτα από όλα σ'ευχαριστώ. Η αεραντλία φυσικά και θα απομακρυνθεί όταν μπει σε λειτουργία το co2, και όταν μπουν τα φυτά. Πολύ ενδοιαφέρον οι λάμπες T5 που μου προτείνεις. Μήπως ξέρεις αν υπάρχουν σε 120εκ. και πόσα βατ είναι; Εάν βάλω 2 T5 και αφήσω και τις 2 T8 (36w), που έχω είδη, (θα μπουν αρκετά φυτά μαζί με δίσκους), πιστεύεις ότι θα είναι αρκετός φωτισμός; balast μπορώ να βρώ εύκολα και πόσο περίπου κάνουν με τις λάμπες;
Το site που μου προτείνεις το έχω δεί. Είναι όντως πάρα πολύ καλό.

Ευχαριστώ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-09-05, 15:45
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Φίλε nigeron βγάζω τα εξής συμπεράσματα: πρώτον δεν έχεις δίσκους αλλά σκέφτεσαι να βάλεις. Δεύτερον ότι είσαι λίγο συγχισμένος με το τι να κάνεις. Τρίτον ότι χρειάζεσαι λίγο ακόμη! Ο λόγος που τα λέω αυτά είναι ότι οι δίσκοι λόγο της υψηλής θερμοκρασίας που θέλουν (28+) είναι πολύ λίγα τα φυτά που αντέχουν, και αυτά που αντέχουν έχουν πολύ μικρές απαιτήσεις σε φως για να πας σε 0.5watt/λίτρο που σκέφτεσαι. Επίσης, με τέτοια ισχύ σε φωτισμό οι δίσκοι θα πηδήξουν έξω από το ενυδρείο! Είναι ψάρι που δεν αγαπά το πολύ φως, και το ενοχλεί μάλιστα η ένταση. Στο δικό μου δισκοενυδρείο έχω 0.24watt/λίτρο και είναι μια χαρά τα φυτάκια! Επίσης, δεν ξέρω αν γνωρίζεις τις ιδιαίτερες συνθήκες που απαιτούν οι δίσκοι, πχ μαλακό νερό (πιθανώς να αναγκαστείς να αγοράσεις μια ΑΟ), χαμηλό ph, συχνές αλλαγές νερού, πολύ καλή φίλτρανση και διάφορα άλλα τέτοια. Κλείνοντας να σου πω ότι να μη σκέφτεσαι πλέον το φωτισμό και την προσθήκη άλλων λαμπτήρων, είσαι μια χαρά από ένταση, ετοίμαζε τα υπόλοιπα από εξοπλισμό και στήσιμο!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-09-05, 16:13
nigeron Ο χρήστης nigeron δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 04-09-2005
Περιοχή: ΛΑΜΙΑ
Μηνύματα: 19
Προεπιλογή

Φίλε george hmmy αυτό που σκέφτομαι είναι να βάλω φυτά-δίσκους σε περίπου 3 μήνες. Αυτά που υπάρχουν είδη είναι, 10 ροδόστομα, 2 αγγελόψαρα, 1 γκουράμι pearl, και 2 ξιφοφόροι. Οι συνθήκες του νερού αυτή τη στιγμή είναι: ph-7.4, kh-6. gh δεν ξέρω ακόμη. Θα έχω μετρητή μες τη βδομάδα. Με τη βοήθεια της τύρφης που έχω προσθέσει στο φίλτρο και με το ph-control της eheim πιστεύω να ελέγχω το ph γύρω στο 6,5. Θα ήθελα όμως να σε ρωτήσω σχετικά με την ΑΟ που μου πρότεινες. Πως λειτουργεί και πόσο περίπου κοστίζει;
Μήπως θα ήταν ωφέλημο να μπεί και ένα φίλτρο απονιτροποίησης;
Ευχαριστώ για την υπομονή σου!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-09-05, 16:52
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Ο δίσκος έτσι κι αλλιώς θέλει τις αλλαγούλες στο νεράκι του, οπότε το φίλτρο απονιτροποίησης είναι περιττό, ρίχνεις τα νιτρικά με τις αλλαγές που κάνεις. Εβδομαδιαίες οπωσδήποτε (πιο συχνά αν μπορείς ακόμα καλύτερα) της τάξης του 50% κάνω εγώ. Τα αγγελόψαρα κιχλίδες είναι και αυτά αλλά δεν συνίσταται να είναι μαζί με δίσκους, τα άλλα μάλλον από θερμοκρασία και μόνο δε μπορούν να μπουν, χωρίς να γνωρίζω λεπτομέρειες πολλές για τις συνήθειες τους.

Αφού θα βάλεις ελεγκτή για το ph είσαι μπόμπα, δεν έχεις πρόβλημα. To 7.4 είναι τραγικό βέβαια για δίσκους, να το ξέρεις! Το gh ρίχνεις μια μέτρηση όταν με το καλό πάρεις το μετρητή σου και βλέπεις που είσαι. Υπολόγιζε ένα gh γύρω στο 3 με 4 ότι είναι καλή τιμή.

Η αντίστροφη όσμωση (ΑΟ) είναι ένα είδος φίλτρου για το νερό το οποίο (τα ποιοτικά συστήματα) αποτελείται από τα εξής μέρη: α) ένα φίλτρο ενεργού άνθρακα για να δεσμεύει το χλώριο του νερού, β) ένα προφίλτρο που δεσμεύει τα "χοντρά" του νερού και γ) μια ημιπερατή μεμβράνη που στηρίζεται στο φαινόμενο της όσμωσης και σου παράγει κατά κάποιον τρόπο καθαρό νερό της τάξης του 95% λένε οι κατασκευαστές. Μπορείς να δεις και εδώ μια μονάδα. Πρέπει βέβαια να ξέρεις ότι η ΑΟ είναι σπατάλη νερού, στα 100 λίτρα που "παίρνει" πετάει τα 80 και κρατάς τα 20, με απόδοση 4:1 που είναι η θεωρητική απόδοση, ίσως και η ιδανική. Επίσης μη νομίζεις ότι την πήρες και τσουπ, γέμισες το ενυδρείο όπως με το λάστιχο της βρύσης, αυτή που σου έδειξα έχει απόδοση κοντά στα 90 λίτρα το 24ωρο! Μια άλλη λύση, περίπου ισάξια με τη συγκεκριμένη ΑΟ, είναι ο απιονιστής, μια συσκευή με ειδικές ρητίνες που κάνουν παραπλήσια δουλειά χωρίς να πετάς στάλα νερού! Αν θες περισσότερες πληροφορίες και σκέφτεσαι αγορά εξοπλισμού κατευθείαν απέξω από on line μαγαζιά, όπως πχ το aquaristic.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σκουλικάκια στο νερό. newfish Γλυκό νερό - Γενικά 5 25-04-03 18:39
Betta Splendens σε 15λίτρο ενυδρείο newfish Bettas 0 22-12-02 19:06
Ούτε εγώ έχω θαλασσινό ενυδρείο ακόμα ! Tolis Παραλία - Beach Bar 0 14-12-02 04:43
Περί λιπασμάτων Tolis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 10-12-02 19:39
Ενυδρείο εταιρίας ή ιδιώτη,μεγάλο ή μικρό Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 10-12-02 18:34

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04914 seconds with 14 queries