Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
Παλιά 16-01-09, 13:15   #1
Αρχάριος με 60λτρο ενυδρείο.
 
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb
Member
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος 16-01-09, 13:15
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καταρχήν καλησπέρα σε όλα τα μέλη του φορουμ και συγχαρητηρια για την εκπληκτική και πλούσι σε πληροφορίες κοινοτητα που έχετε δημιουργήσει. ¶ρχάριος λοιπόν στο χόμπυ και από την προηγούμενη Δευτέρα είμαι κατοχος ενός 60λιτρου Juwel ενυδρείου.

Εχω διαβάσει πολλά θέμματα από το φορουμ, παρ' όλ' αυτά θα ήθελα να κάνω κάποιες ερωτήσεις και ναπάρω κάποιες συμβουλές από πιο έμπειρα άτομα.

Αυτή τη στιγμή το ενυδρειο είναι σε λειτουργία από τη Δευτέρα. Μέσα έχω βάλει αληθινά φυτά (2 Vallisneria spiralis τα οποία έχω τοποθετήσει στο πίσω μέρος και άλλα δύο πλατύφυλλα πιο πικρά που δεν ξέρω πως τα λένε στο μπροστά μέρος). Εοίσης έχει ένα κομμάτι ξύλου και μια πέτρα με τρυπούλες. Σαν βάση έχει υποστρωμα για τα φυτά και απο επάνω χαλικάκι σε γήινα φυσικά χρώματα.

Έχω ξεκινήσει το στρώσιμο του ενυδρείου και έχω προσθέσει ένα υγρό για το χλώριο και ένα αλλο για να βοηθήσει στη δημιουργία βακτηριδίων (μου τα έδωσαν από το πετ σοπ). Έχω κάνει αλλαγή το 30% του νερού μια φορά. Χθές όπως πάλι μου είχαν πει στο πετ σοπ, μου ειπαν να περασω και μου δώσαν ένα χρυσοψαρο για να το βάλω μέσα γιατί είπαν οτι θα βοηθήσει στο κύκλο του αζωτου. Αλλα απ'οτι διαβασα μάλλον το καημένο το ψαρακι θα ταλεπωρείται αυτη τη στιγμή.

Επισης να πώ πως μετρήσεις για ph, νιτρώδη κτλ δεν έχω κάνει. Εδω στο φόρουμ το διάβασα. Οποτε με την πρώτη ευκαιρία σημερα-αυριο θα πάω να πάρω.

Θα ήθελα να βάλω μερικά γκάπι για ψάρακια και ίσως κανένα κοπαδακι 7-8 ψαρακια ζεμπρα που είναι μικρούλια. Είναι ενταξει ο συνδιασμός αυτός?? Αν όχι εχετε να προτείνετε κάποιο καλό συνδιασμό ψαριών. Θα ήθελα να μην μεγαλώσουν πολύ (αντε μεχρι 5εκ) για να είναι ανετα. Και με το χρυσόψαρο τι γίνεται?? Το πετ σοπ δεν το παίρνει πίσω γιατί το ρώτησα. Και από οτι διάβασα τα χρυσόψαρα μεγαλώνουν πολύ (κατι που πραγματικά δεν ήξερα. Στο μυαλό μου υπάρχει αυτή η εικόνα με ένα χρυσοψαρο σε μια μικρή γυάλα ).

Αυτά τα λιγα από εναν αρχάριο στο χόμπι του ενυδρείου. Μακάρι να ήξερα την υπαρξη του φορουμ από πιο πρίν.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Εμφανίσεις: 3095
Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
ερωτήσεις αρχάριου ΓιώργοςΣ Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 2 30-12-08 10:06
Αρχάριος - νέο ενυδρείο - χαλίκι/πέτρες/στρώσιμο aquaman Αρχάριοι γλυκού νερού 3 24-08-08 17:04
Νέο ενυδρείο αρχάριος!Παρακαλώ βοήθεια! kalagio Αρχάριοι γλυκού νερού 22 19-05-08 20:24
Ο Αρχάριος……και το ενυδρείο του…. NickFior Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων 6 22-01-08 09:59
Βοήθεια Αρχάριος με φυτεμένο ενυδρείο stamatulakis Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 7 30-12-06 22:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04845 seconds with 13 queries