Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-04-12, 20:09
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή Αρχαριος και εγω και ψαχνομαι!

καλησπερα καταρχην οπως λεει και ο τιτλος ειμαι αρχαριος και γυρευω απαντησεις σε μερικα ερωτηματα που μου γεννηθηκαν καθως διαβαζα τα απειρα post εδω μεσα!!!! Τα συνχαρητηρια λοιπον για την σπουδαια δουλεια σε ολους. keep it up !

Ετυχε λοιπον και εγω μετα απο μερικες αποτυχιες με μικρα ενυδρεια να αποκτισω ενα ενυδρειο ενος φιλου μου καπου στα 250 λιτρα νομιζω 100x40x50. Μεσα απο την δουλεια μου λοιπον εφτιαχα DIY(οπως λεγεται) ενα καπακι και ενα επιπλο για τον ενυδρειο. τα οποια τα εβαψα με ντουκοχρωμα οπως κ θεωρησε σωστο ο τυπος που μου τα πουλησε για στεγανοποιηση του ξυλου απο το νερο ωστε να μην φτιαξω νεο καπακι σε μικρο χρονικο διαστημα. πηρε μια εβδομαδα λοιπον να ριξω και να στεγνωσουν τα 3 χερια που ηθελε.κλεινοντας ομως το καπακι βλεπω οτι γεμιζει υγρασια μεχρι και τα LED φωτακια που εχω βαλει .τα οποια εχουν αποσταση απο το νερο 20 εκατοστα(ενα cool white k ενα blue light προς το παρων) για αυτο και αφηνω το μπροστινο μερος ανοιχτο, αλλα και παλι η σταθμη του νερου πεφτει μερα με την μερα.Ετσι γινεται κανονικα? Μεσα για θερμοστατη εχω ενα μικρο προς το παρων και κραταει την θερμοκρασια στους 25 βαθμους. Μεσα εχω 2 μεγαλες πετρες που ηταν ηδη στο ενυδρειο +2 τρυπια κεραμικα διακοσμητικα και το χαλικι που ηταν μισο λευκο μισο καφε το οποιο απο το βρασιμο που του εκανα ανακατευτηκε. το μονο που προσθεσα ειναι 2 κορμους και μπουρμπουληθρες . τωρα απο φιλτρα εχω 2 fil120 της sera τα οποια αλλαζουν εκαστως 700λιτρα/ωρα. Για να στρωσω το νερο ο πετσοπας εδω μου εδωσε 5 χρυσοψαρα που τα εβαλα στο νερο μετα 2 ωρες μετα απο τα βελτωτικο νερου + υγρο βιολογικο υλικο φιλτρου τα οποια μετα απο 3 βδομαδες θα αλλαχτουν με ψαρια της αρεσκειας μου. επειδη σας κουρασα περνω στις ερωτησεις.:P

1. αν ξερει καποιος μηπως η μυρωδια απο το ντουκοχρωμα οταν κλεινω το καπακι προκαλεσει κατι στα ψαρια?
2.αν και το καπακι οταν ειναι κλειστο εχει 2 τρυπες και καποιο κενο για αερα μηπως δεν ειναι αρκετα για αυτο και γεμιζει υδρατμους.το νερο που χανεται θα πρεπει να το συμπληρωνω?
3.το χαλικι που ειχε μηπως δεν κανει για "φυτεμενο" ενυδρειο κ θελει υποστρωμα και ισως να πρεπει να τα βγαλω ολα παλι απο την αρχη αρα ξανα βιολογια κτλ κτλ απο την αρχη? αν και δεν θελω να το κανω ολο "πρασινο" απλα μερικα φυτα να σπανε την μονοτονια.
4.προφανως ο θερμοστατης ειναι μικρος μαλλον 50αρης αρα θα ειναι καλο να αντικατασταθει με 200αρη για τα λιτρα μου?
5.και ναι η μεθοδος του στρωσιματος γινεται με τα χρυσοψαρα και το δηθεν υγρο βιολογιας (αν οντως ειναι)

Αυτα για τωρα και σας ευχαριστω για οποιαδοιποτε βοηθεια!!!!!
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1414.jpg
Εμφανίσεις:  319
Μέγεθος:  40,8 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1421.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  66,0 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1422.jpg
Εμφανίσεις:  274
Μέγεθος:  64,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1423.jpg
Εμφανίσεις:  272
Μέγεθος:  66,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_1424.jpg
Εμφανίσεις:  259
Μέγεθος:  35,6 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-04-12, 21:56
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από al6s Εμφάνιση μηνυμάτων
καλησπερα καταρχην οπως λεει και ο τιτλος ειμαι αρχαριος και γυρευω απαντησεις σε μερικα ερωτηματα που μου γεννηθηκαν καθως διαβαζα τα απειρα post εδω μεσα!!!! Τα συνχαρητηρια λοιπον για την σπουδαια δουλεια σε ολους. keep it up !

Ετυχε λοιπον και εγω μετα απο μερικες αποτυχιες με μικρα ενυδρεια να αποκτισω ενα ενυδρειο ενος φιλου μου καπου στα 250 λιτρα νομιζω 100x40x50. Μεσα απο την δουλεια μου λοιπον εφτιαχα DIY(οπως λεγεται) ενα καπακι και ενα επιπλο για τον ενυδρειο. τα οποια τα εβαψα με ντουκοχρωμα οπως κ θεωρησε σωστο ο τυπος που μου τα πουλησε για στεγανοποιηση του ξυλου απο το νερο ωστε να μην φτιαξω νεο καπακι σε μικρο χρονικο διαστημα. πηρε μια εβδομαδα λοιπον να ριξω και να στεγνωσουν τα 3 χερια που ηθελε.κλεινοντας ομως το καπακι βλεπω οτι γεμιζει υγρασια μεχρι και τα LED φωτακια που εχω βαλει .τα οποια εχουν αποσταση απο το νερο 20 εκατοστα(ενα cool white k ενα blue light προς το παρων) για αυτο και αφηνω το μπροστινο μερος ανοιχτο, αλλα και παλι η σταθμη του νερου πεφτει μερα με την μερα.Ετσι γινεται κανονικα? Μεσα για θερμοστατη εχω ενα μικρο προς το παρων και κραταει την θερμοκρασια στους 25 βαθμους. Μεσα εχω 2 μεγαλες πετρες που ηταν ηδη στο ενυδρειο +2 τρυπια κεραμικα διακοσμητικα και το χαλικι που ηταν μισο λευκο μισο καφε το οποιο απο το βρασιμο που του εκανα ανακατευτηκε. το μονο που προσθεσα ειναι 2 κορμους και μπουρμπουληθρες . τωρα απο φιλτρα εχω 2 fil120 της sera τα οποια αλλαζουν εκαστως 700λιτρα/ωρα. Για να στρωσω το νερο ο πετσοπας εδω μου εδωσε 5 χρυσοψαρα που τα εβαλα στο νερο μετα 2 ωρες μετα απο τα βελτωτικο νερου + υγρο βιολογικο υλικο φιλτρου τα οποια μετα απο 3 βδομαδες θα αλλαχτουν με ψαρια της αρεσκειας μου. επειδη σας κουρασα περνω στις ερωτησεις.:P

1. αν ξερει καποιος μηπως η μυρωδια απο το ντουκοχρωμα οταν κλεινω το καπακι προκαλεσει κατι στα ψαρια?
2.αν και το καπακι οταν ειναι κλειστο εχει 2 τρυπες και καποιο κενο για αερα μηπως δεν ειναι αρκετα για αυτο και γεμιζει υδρατμους.το νερο που χανεται θα πρεπει να το συμπληρωνω?
3.το χαλικι που ειχε μηπως δεν κανει για "φυτεμενο" ενυδρειο κ θελει υποστρωμα και ισως να πρεπει να τα βγαλω ολα παλι απο την αρχη αρα ξανα βιολογια κτλ κτλ απο την αρχη? αν και δεν θελω να το κανω ολο "πρασινο" απλα μερικα φυτα να σπανε την μονοτονια.
4.προφανως ο θερμοστατης ειναι μικρος μαλλον 50αρης αρα θα ειναι καλο να αντικατασταθει με 200αρη για τα λιτρα μου?
5.και ναι η μεθοδος του στρωσιματος γινεται με τα χρυσοψαρα και το δηθεν υγρο βιολογιας (αν οντως ειναι)

Αυτα για τωρα και σας ευχαριστω για οποιαδοιποτε βοηθεια!!!!!
κατ'αρχην ειναι κριμα που το κανεις το στρωσιμο με τα χρυσοψαρα. τωρα αφου τα εβαλες παρε τουλαχιστον τεστ υγρα για ΝΗ3/ΝΗ4, ΝΟ2 και ΝΟ3 να μετρας. Οταν τα δυο πρωτα μηδενιστουν και τα ΝΟ3 ειναι μετρησιμα (γυρω στα 12,5mg/l +) τοτε το ενυδρειο θα εχει στρωσει. παντως αν υπαρχουν ΝΗ3/ΝΗ4 και ΝΟ2 στο ενυδρειο να ξερεις οτι ειναι ακαταλληλο για ψαρια και οτι τα βασανιζεις. Ευελπιστω οτι δεν θα συμβει αυτο γιατι κι εγω με υγρα βακτηρια εστρωσα το παλιο μου ενυδρειο και ψαρια κατευθειαν και δεν ειχα αμμωνια κλπ. Μετρα με τεστ ομως να ξερεις τι κανεις.
50ρης θερμοστατης ειναι πολυ μικρος. κοιτα παρακατω τον πινακα.
1) η μυρωδια απ'το χρωμα ισως να κανει ζημια στα ψαρια. αν το χρωμα μυριζει ακομα σημαινει οτι δεν εχει ωριμασει πληρως οποτε και μπορει να εκπεμπει ουσιες...
2) σε ολα τα καπακια απο μεσα συσσωρεύονται υδρατμοι. δε νομιζω να υπαρχει προβλημα. το νερο που εξατμιζεται θελει αναπληρωση.
3) το χαλικι δε νομιζω να εχει κανενα θεμα με τα φυτα. μονο πρεπει να εχει 5-6cm παχος για να φυτευτουν τα φυτα και να μεινουν στη θεση τους. αν θελεις βαζεις και καμμια ταμπλετα μεσα στο χαλικι αλλα οχι πολυ κοντα στις ριζες των φυτων για λιπανση.
4) κοιτα τον πινακα.
5)και ναι πολυ κακως γινεται μ'αυτον τον τροπο!ελπιζω τα βακτηρια να λειτουργησουν. παντως μου φαινονται πολλα 5 χρυσοψαρα γιατι ειναι και πολυ ρυπογονα ψαρια...μηπως να εμεναν μονο 2-3 καλυτερα...? το υγρο ποιο ειναι?

κοιτα εδω για στρωσιμο ενυδρειου:

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=60611&page=3

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=55933

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13655

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756

Σημειωση:
Ο πινακας δεν ειναι δικος μου. Καπου εδω μεσα στο φορουμ τον βρηκα και τον αποθηκευσα. Δεν θυμαμαι σε ποιο ποστ αλλιως θα εβαζα το ιδιο το ποστ.
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  ΠΙΝΑΚΑΣ ΓΙΑ ΘΕΡΜΟΣΤΑΤΗ.jpg
Εμφανίσεις:  1474
Μέγεθος:  45,5 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-04-12, 22:29
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

σε ευχαριστω φιλε πανο για τις συμβουλες.καλος κακος δεν το εψαξα αρκετα προφανως αν και νομιζα οτι για αρχη καλα τα πηγαινα....το υγρο βιολογικο υλικο ειναι το bio nitrivec της sera. οσο για το χαλικι που λες δεν θα εχω θεμα ξαναλεω οτι δεν εχω βαλει υποστρωμα.κ βασικα ο φοβος μου ειναι απο τους υδρατμους που "γλειφουν" το χρωμα και ξαναπεφτουν μεσα.
το θεμα ειναι οτι γενικοτερα ακουω για τους πετσοπαδες και απλα θελουν τα φραγκα σου. αλλα και τι να κανεις εδω που μενω υπαρχουν μονο 2. φυτα ζητησα και δεν ειχαν .....
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-04-12, 23:35
Το avatar του χρήστη panos_auk
panos_auk Ο χρήστης panos_auk δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-01-2011
Περιοχή: Ραφήνα
Μηνύματα: 842
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από al6s Εμφάνιση μηνυμάτων
σε ευχαριστω φιλε πανο για τις συμβουλες.καλος κακος δεν το εψαξα αρκετα προφανως αν και νομιζα οτι για αρχη καλα τα πηγαινα....το υγρο βιολογικο υλικο ειναι το bio nitrivec της sera. οσο για το χαλικι που λες δεν θα εχω θεμα ξαναλεω οτι δεν εχω βαλει υποστρωμα.κ βασικα ο φοβος μου ειναι απο τους υδρατμους που "γλειφουν" το χρωμα και ξαναπεφτουν μεσα.
το θεμα ειναι οτι γενικοτερα ακουω για τους πετσοπαδες και απλα θελουν τα φραγκα σου. αλλα και τι να κανεις εδω που μενω υπαρχουν μονο 2. φυτα ζητησα και δεν ειχαν .....
ασ'το οι πετσοπαδες ειναι ακυροι οι πιο πολλοι...φωτεινες εξαιρεσεις σιγουρα υπαρχουν αλλα...που δεν ξερω ακομα!
δεν λεει κανεις οτι τα πας ασχημα ή οτι δεν προσπαθεις αρκετα. ετσι κι αλλιως η ιδεα δεν ηταν δικη σου. σου λεω κι εγω ετσι την "πατησα" στην αρχη αλλα δεν το πληρωσα ευτυχως...δηλαδη οχι εγω, τα ψαρια μου!
για το bio nitrivec δεν εχω ακουσει καλα πραγματα. Το safe start της tetra το ειχα χρησιμοποιησει εγω και δουλεψε και επισης καλα πραγματα ακουω για το nite out II της Microbe Lift. http://www.microbelift.com/products/...s/nite-out-ii/
Αν μπορεις να βρεις κατι από αυτα ή ακομα καλύτερα μπολι τοτε εισαι οκ. ειδικα με το μπολι εισαι σουπερ. βαλε αγγελια.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....E9%E1%F3%EC%E1

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32934

υποστρωμα δεν χρειαζεσαι υποχρεωτικα. για hi-tec φυτεμενα ειναι απαραιτητο. ταμπλετες παρε και "φυτεψε" με μια τσιμπιδα αλλα οχι πολυ κοντα στις ριζες και εισαι οκ!!
τωρα φιλε μου με τη μπογια τι να σου πω...τα φοβαμαι λιγο αυτα...
ας πει και κανεις αλλος την αποψη του που μπορει να εχει αναλογη εμπειρια.

τεστακια, αλλαγες αν μετρας ΝΗ3/ΝΗ4 & ΝΟ2 και προσθεση βακτηριων και υπομονη. τροφη λιγη προς το παρον, με μετρο. οτι δεν βρισκεις στην περιοχη σου ψαξε και σε ιντερνετικα καταστηματα, π.χ. εδω: http://www.petcumulus.gr/
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 14-04-12, 10:05
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

καλημερα πανο. ναι τα ειδα τα ποστ για μπολιασμα αλλα οπως σου ειπα ειναι λιγο δυσκολο να βρω μπολι στα τρικαλα.Αν και θα βαλω μια αγγελεια (ποτε δεν ξερεις). το θεμα ειναι αντε και το εστησα δεν εχω ιδεα τι ψαρια θα φιλοξενησω ακομη. εχω δει πολλες επιλογες αλλα προφανωσ οσο πιο πολυ το ψαχνεις τοσο καιγεσαι!!! και αντε πες εγω βρισκω τι θελω ,θα τα βρω εδω????
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 14-04-12, 10:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εγώ θα σου πω για αρχή να βγάλεις τα κακόμοιρα τα χρυσόψαρα και να στρώσεις όπως λέει ο οδηγός (είτε με καθαρή αμμωνία είτε με τροφή). Μια και βρήκες το forum δε χρειάζεται πια να ακολουθείς ό,τι σου σερβίρει ο μαγαζάτορας. Ζωάκια είναι κι αυτά, δε νομίζω να σου αρέσει κι εσένα να τα ταλαιπωρείς με το ζόρι. Αν παράλληλα βρεις και μπόλι απλά θα τελειώσεις γρήγορα!

Επίσης, οι διαστάσεις που δίνεις είναι για περίπου 200 λίτρα, όχι 250. Από εκεί και πέρα ψάξε εσύ ποια ψάρια σου αρέσουν, γράψε εδώ να το συζητήσεις για να μάθεις τις λεπτομέρειες της συντήρησής τους (π.χ. άμα δε σκοπεύεις να μαλακώσεις το νερό σου δε σου προτείνω να κοιτάς προς Αμαζόνιο), τις συμβατότητες, τις απαιτήσεις σε λίτρα και υπάρχουν μαγαζιά που στέλνουν παντού.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 14-04-12, 10:23
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλως τον.

Τα ψαρια πρεπει να τα δωσεις πισω.
Το ενυδρειο στρωνεται και χωρις ψαρια και χωρις μπολι.
www.aquatek.gr/vb/showthread.php?p=658403#post658403
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13656
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=43756
(λαθος επισης το στρωσιμο με χρυσοψαρα και για αλλο λογο, αφου πολλες φορες κουβαλανε "διαφορα" στο ενυδρειο, που τα αλλα ψαρια δεν μπορουν να τα αντιμετωπισουν μετα).

Ψαρια και οτιδηποτε δεν βρισκεις στην περιοχη σου, μπορουν να στα στελνουν απο αλλου.

Θερμαντηρας για χρυσοψαρα δεν χρειαζεται, αλλα αν βαλεις τροπικα ψαρια, αναλογα το ειδος και τη θερμοκρασια τους θα πρεπει να παρεις και αναλογο θερμαντηρα.
Η κατωτερη θερμοκρασια που πιανει ο χωρος το χειμωνα, ειναι που παιζει σημαντικο ρολο.
Για τα βατ, δες το πινακακι λοιπον απο πανω.
Εναν Jager παρε.

Δεν ξερω κατα ποσο ειναι ασφαλες αυτο που εχεις κανει με τα βαψιματα.
Ας βοηθησει καποιος αλλος που ξερει για τα υλικα αυτα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 14-04-12, 11:11
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

οταν μου το εδωσαν μου ειπαν οτι ειναι 250+.Μαλλον ηταν λαθος. οσο για τα ψαρια τα εχω 4 μερες περιπου μεσα και δεν βλεπω καποιο προβλημα.τωρα θα μου πεις οτι ακομη δεν εχω την γνωση ωστε να καταλαβω και προφανως ετσι ειναι απλα το λεω με βαση οσα εχω διαβασει για κοκκινα βρανχια κουραση κ σταση στον βυθο η να ειναι συνεχεια στην επιφανεια για οξυγονο η οτι αλλο εχω διαβασει. αλλα και παλι για να το λες ολο και κατι παραπανω θα ξερεις.

να σου πω αληθεια δεν θα μου αρεσε να βλεπω μονο ενα ειδος ψαριου μεσα.κ μαλλον δεν κοιταω για τυπου guppy η neon.

επισης ξερω οτι θελει δουλεια και υπομονη αλλα θελω οταν κανω κατι να γινεται σωστα και οπως πρεπει απο την αρχη(οταν δεν γινεται θελω να το ξανακανω απο την αρχη)

Ευχαριστω παντος για την βοηθεια!
-------------------------
καλως σας βρηκα σπυρο. ναι περιμενω την φωτογραφικη να μου επιστραφει την εχω δανεισει....και μεχρι τοτε μονο αυτες απο το σαπιοκινητο μπορω να βαλω. τα χρυσοψαρα δεν θα μεινουν. ειναι για να κανουν το στρωσιμο οπως και μου ειπαν να κανω και θα επιστραφουν....αν και θα τα γυρισω το συντομοτερο και θα ψαχτω για μπολι.αν τυχον δεν βρω αμμωνια/τροφη λοιπον.
-------------------------
και κατι ακομη επειδη εχω δει απειρα καλοφτιαγμενα ενυδρεια εδω(και για να πω την αληθεια ζηλεψα γιατι το δικο μου δεν πιανει μια μπροστα τους) θα ηταν λογικο να το ξεστησω και να το ξανακανω απο την αρχη?

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη al6s : 14-04-12 στις 11:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 14-04-12, 11:17
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Εφόσον δε σε ικανοποιεί είναι λογικότατο! Αφού είσαι και στην αρχή και δεν έχεις πολλά να χάσεις είναι ακόμα πιο εύκολη η απόφαση. Το ζήτημα είναι να αποφασίσεις, πριν αρχίσεις τις αλλαγές, τι θα φιλοξενήσεις και γενικά πώς θες να είναι το ενυδρείο σου στο τέλος (ανάλογα βέβαια και με τις δυνατότητες που έχεις), ώστε και να μην το αναστατώνεις συνέχεια βάζοντας όλο τα χέρια σου μέσα και για να αγοράζεις αρκιβώς τα πράγματα που σου χρειάζονται και να μη σκορπάς τα λεφτά σου σε άχρηστες αγορές.

Πάντως, όπως βλέπω στις φωτογραφίες σου, ο φωτισμός σου είναι πολύ χαμηλός για να ασχοληθείς σοβαρά με κάτι πολύ φυτεμένο. Οπότε εάν θες φυτά και δεν προσθέσεις φωτισμό θα πρέπει να περιοριστείς σε φυτά που απαιτούν ελάχιστο φως.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 14-04-12, 11:27
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

ειναι στα σχεδια για 2 t5 λαμπες.που φανταζομαι θα κανουν την δουλεια τους. αν υπαρχει καποιο σιτε για ιδεες σχετικα με νεο στηστιμο και εχεις κατα νου κοτσαρε το σε παρακαλω.γιατι οπως ειπα εχει γεμισει το κεφαλι μου και αρχιζω να μπερδευομαι... οχι καλο,οχι καλο.... απο φυτα παλι δεν σκεφτομαι για πολλα ισα ισα να σπασει η μονοτονια. δεν αρεσουν κ στην γυναικα κ θα με κυνηγαει.....αλλο αυτο χε χε χε!

ελεγα ομως μιας και θα το ξεστησω τα υλικα απο φιτρο?????
το χαλικι να το αλλαξω? μηπως και βαλω καποιοσ ειδος γατοψαρου για να μην τραυματιζει τα μουστακια??
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-04-12, 12:21
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Ρίξε μια ματιά εδώ και βλέπουμε!
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 14-04-12, 21:07
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

πολυ πρασινο ρε παιδακι μου... θα το ψαξω το θεμα ευχαριστω παντως. τωρα λεω να το γυρισω σε θαλασσινο χε χε χε . καλες γιορτες καλο πασχα και καλη ανασταση!!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 17-04-12, 10:19
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

οταν ερθεις τυρναβο για καφεδακι ,φορτοσε και το καπακι να το δουμε απο κοντα... εχω καποιοες ιδεες για να αποφυγεις την υγρασια στο καπακι σου!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 17-04-12, 11:19
al6s Ο χρήστης al6s δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2012
Περιοχή: trikala
Μηνύματα: 22
Προεπιλογή

καποια πατεντα θα πεχτει προφανως με plexiglass.ειδα νομιζω το δικο σου και εχω κατι στο μυαλο μου πανω κατω.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Αρχαριος nikos284 Αρχάριοι γλυκού νερού 222 13-02-15 18:59
ΑΡΧΑΡΙΟΣ panagiotis21 Αρχάριοι γλυκού νερού 7 23-07-11 20:46
ΑΡΧΑΡΙΟΣ eimaste aR21rwstoi Αρχάριοι γλυκού νερού 230 18-01-11 20:44
ψαχνομαι krivag Αρχάριοι γλυκού νερού 11 08-06-08 01:01
Αρχαριος - Αρχαριος - Αρχαριος ntzianam Αρχάριοι γλυκού νερού 6 16-10-07 15:25

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07061 seconds with 14 queries