Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Χρυσόψαρα > Χρυσόψαρα

Χρυσόψαρα Ποικιλίες, σωστή διατήρηση

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-09-12, 16:01
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή Αγορα ενυδρειου και στησιμο του

Επειδη ειμαι τελειως 'απειρος' στα ενυδρεια θα ηθελα πολυ την βοηθεια σας οσον αφορα την επιλογη και το στησιμο ενος ενυδρειου.
Σαν στοχο εχω να βαλω 2 ή το πολυ 3 χρυσοψαρακια (το ενα ηδη το εχω και ειναι comet).
Μετα απο πολυ σκεψη, εχω καταληξει στο rio 180. Για παραπανω λυτρα, δεν το συζητω καθολου (και απο αποψη κοστους). Πιστευετε οτι αυτο θα ειναι αρκετο για αυτο που το θελω; Το φιλτρακι του, με καποιες τροποποιησεις, θα με καλυψει; Σαν προσφορα το βρηκα στα 197 ευρω μονο την γυαλα ή στα 313 ευρω με το επιπλο του. Ειναι καλη η τιμη αυτη; Αν εχετε καποια αλλη εναλλακτικη λυση, θα ηθελα να την ακουσω.

Μεσα σκεφτομαι να του βαλω χαλικι, καμια πετρα ή και καμια ριζα. Φυτα δεν θελω, ισως να βαλω καμια anubia μονο (παρηγγειλα χτες μια απο ebay, να δω και πως ειναι...)

Xαλικι αν επιλεξω αυτο http://www.antemisaris.gr/product.aspx?iid=5166 κανει; και τι κοκομμετρια θα ηταν καλυτερη; και απο αυτες τις πετρες ποια θα μπορουσε να ειναι καταλληλη: http://www.antemisaris.gr/productList.aspx?iid=49

Θα σας 'ζαλισω' πολυ με ερωτησεις που θα αφορουν τοσο την αγορα οσο και το στησιμο, αλλα μονο με την δικη σας βοηθεια θα τα καταφερω...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-09-12, 17:03
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
Σαν προσφορα το βρηκα στα 197 ευρω μονο την γυαλα ή στα 313 ευρω με το επιπλο του. Ειναι καλη η τιμη αυτη; Αν εχετε καποια αλλη εναλλακτικη λυση, θα ηθελα να την ακουσω.


Ναι, 300 λιτρα με επιπλο κατω απο 280-300 ευρω

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=62644

εξακολουθες να μη θες "μεγαλο"? (σιγα το μεγαλο δηλαδη, αλλα τεσπα... προσωπικα εχω πει οτι θα αποκτησω χρυσοψαρα οταν παω σε μονοκατοικια που δεν εχει πλακα για να φοβηθω μη βρεθει στο ισογειο, και θα παω για 700ρι τουλαχιστο)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-09-12, 17:10
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Αν εννοεις τα hagen, το 288λιτρο εχει μαζι με το επιπλο του 350 ευρω, και ειναι χωρις λαμπες και κυριως χωρις φιλτρο.
Η τιμη για μενα ξεφευγει πολυ, και σαν 1ο μου ενυδρειο, μου φαινεται τεραστιο να το...κουμανταρω. 2 αντε το πολυ 3 χρυσοψαρα θελω να βαλω μεσα...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-09-12, 17:14
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lionor Εμφάνιση μηνυμάτων
και σαν 1ο μου ενυδρειο, μου φαινεται τεραστιο να το...κουμανταρω.

Λαθος, ενα 300ρι το κουμανταρεις πολυ ευκολοτερα απο ενα 50ρι και ενα κολυμβητηριο ολυμπιακων διαστασεων δε θα ηθελε καμια απολυτως ρουτινα, ενω σε ενα 30ρι θα ησουν με το phμετρο στην κολοτσεπη...

Οσο μεγαλυτερο τοσο ευκολοτερο.



Εγω απ οτι θυμαμαι με λαμπες το πηρα και ειχε και καποιο φιλτρο και αεραντλια κτλ τα οποια τα παζαρεψα για αλλα πραγματα αφου τα μαμισια δε με ενδιεφεραν
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-09-12, 17:25
lionor Ο χρήστης lionor δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-02-2012
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 574
Προεπιλογή

Ναι... νομιζω ομως πως ειναι μονο η γυαλα και το επιπλο, σκετα...
Ενταξει για 300αρι δεν το συζητω παντως γιατι για μενα που ειμαι τελειως απειρος, και δυσκολο θα μου ειναι να το συντηρω και η τελικη του τιμη ξεφευγει.
Το 180αρι που προτεινα κανει τελικα για αυτο που το θελω ή οχι....;
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 13-09-12, 17:34
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

για το αν μπαινει comet σε τοσο μικρο ενυδρειο θα σου απαντησουν οι χρυσοψαραδες που ειναι πιο σχετικοι με το ειδος, αλλα αυτο που θελω να σου πω ειναι ο γενικος κανονας:
Οσο πιο αρχαριος ειναι καποιος τοσο περισσοτερα λιτρα ειναι αυτα που εχει αναγγη γιατι απλα θελουν και λιγοτερη συντηρηση και συγχωρουν και καποια λαθη, και οσο αυξανει η εμπειρια μπορεις να πεις πως εισαι σε θεση πλεον να κουμανταρεις μικροτερα (μεχρι ενα λογικο σημειο βεβαια οχι κατι δεκαλιτρα και δεκαπεντολιτρα που ακουω γιατι αυτα θελουν ειδικο εργαστηριο με τον εξοπλισμο της ΝΑΣΑ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
στησιμο ενυδρειου giannis vih Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων 15 29-06-12 22:19
Νεο στησιμο ενυδρειου ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ Μ. Αρχάριοι γλυκού νερού 5 20-12-10 00:02
στησιμο ενυδρειου μελινακι Αρχάριοι γλυκού νερού 3 21-09-07 12:39
νεο στησιμο ενυδρειου ΣΤΑΥΡΟΣ Malawi 3 28-06-06 10:56
ΝΕΟ ΣΤΗΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ enzo Θαλασσινό νερό - Γενικά 1 27-10-04 13:32

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:31.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04895 seconds with 14 queries