Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

 
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Prev Προηγούμενο μήνυμα   Επόμενο Μήνυμα Next
  #1  
Παλιά 23-10-12, 20:59
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή CO2 SYSTEM

καλησπερα σε ολους.Το σαββατοκυριακο θα ανεβω αθηνα να αγορασω ενα ενυδρειο που πουλαει ενας φιλος.(400 λιτρα)επιτελους θα ξαναγυρισω στο αγαπημενο μου χομπι.βεβαια το ενυδρειο δεν θα στησει αμεσως αλλα σιγα,σιγα.Ετσι κατεβασα μερικα πραγματα απο το παταρι και ενα απο αυτα ειναι το co2.Η 2κιλη μπουκαλα,μανομετρα και ειδική βαλβίδα ρύθμισης τα ειχα παρει απο καποια αγγελια στο φορουμ.Την ηλεκτρομαγνητική βαλβίδα την ειχα παρει εγω και με την βοηθεια ενος φιλου μου ψυκτικου την βαλαμε.Τωρα θα ηθελα την βοηθεια σας για την λειτουργεια αυτης καθως και καποιες συμβουλες.αρχιζω και με διορθωνετε.Ανοιγουμε την κοκκινη βανα της φιαλης(τερμα?)Η ενδειξη του επανω μανομετρου(0-250bar)μας δειχνει ποσο εχει μεσα η φιαλη(σωστα?)Στην συνεχειαανοιγουμε την μαυρη βανα.(ποσο πρεπει να την ανοιξουμε?ποσα bar πρεπει να δειξει το κατω μανομετρο?(0-6 bar)τελος την ειδικη βαλβιδα την ανοιγουμε αναλογα με τις φυσσαλιδες που χρειαζομαστε(σωστα?)
Δεν υπαρχει αντεπιστροφη βαλβιδα(χρειαζεται στην περιπτωση που τελειωσει η μπουκαλα για να μην κανει αναροφηση νερου απο το ενυδρειο μας?χρειαζεται η αντεπιστροφη? γιατι εχω ακουσει διαφορα)
Δεν υπαρχει Bubble counter(χρειαζεται?)
Η μπουκαλα καθε ποτε θελει αναγομοση?εγω την ειχα χρησιμοποιησει μερικους μηνες,αλλα δεν γνωριζω ποσο ο πρωην κατοχος της.οι φυαλες αυτες σε ποια περιπτωση μπορει να σκασουν?Γιατι το co2 απο οσο ξερω δεν ειναι ευλεκτο?Αρα εχει σχεση με την πιεση?
Η ηλεκτοβανα δουλευε με χρονοδιακοπτη και ο τροπος διαχυσης ηταν με ελαφροπετρα(εαν λεγετε ετσι)της tetratec(ειναι ο σωστος τροπος?)
μετα απο της 8.000 ερωτησεις παραθετω και τις φωτογραφιες
Μην βριζετε,μην βαρατε






Απάντηση με παράθεση
 


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διαχυτήρας co2 atomizer system kospets Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 5 14-09-11 00:49
diy fog system 3r4ndo DIY . Φτιάχτο μόνος σου 6 28-02-10 11:21
Betta dripping system cbr929 Bettas 21 26-02-07 12:41
DIY Dripping system για Betta cbr929 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-01-06 06:50
DIY Pressurized Co2 System Husky_Jim DIY . Φτιάχτο μόνος σου 0 08-10-04 19:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:27.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07158 seconds with 14 queries