Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 06-07-11, 23:33
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
σταθερος ναι 5-6 ποντους ποιο χαμηλα απο την σταθμη του νερου.. αλλα το καπακι(καλαθακι) θα επιπλεει αλλα θα μπενει και και μεσα στον σωληνα....
σκευτικα επεισεις να αφεισω μια μικρη τρυπα στον πατο ωστε να μπαινοθν και βρομιες μεσα να καθαριζει τον μπατο λιγο ... και γυρισω την υποδοχη που ρουφαει νερο προς τα πανω ...
-------------------------
να κανω και μια ερωτηση αν ξερουμε ? ποτε ανθιζουν τα νουφαρα??
Να κάνει 10 ερωτήσεις αν θέλεις! Βρισκόμαστε ήδη στην περίοδο όπου τα νούφαρα ανθίζουν συνέχεια. Αν έχεις αγοράσει καινούριο στέλεχος σε κουτί, πολύ πιθανόν να δεις λουλούδι μέχρι και το τέλος του καλοκαιριού. Εξαρτάται βέβαια από το είδος, πόσο αναπτυγμένο είναι το κονδύλωμα του φυτού, ο τρόπος που το έχεις φυτέψει κ.λ.π. Έχει βγάλει ήδη φύλλα?

Δεν έχω πολυκαταλάβει τη σκέψη σου για το σκιμμεράκι, ιδιαίτερα το κομάτι εκείνο που θα έχει τρύπα στον πάτο. Ψάχνεις δηλαδή να δημιουργήσεις κάτι που να μοιάζει με bottom drain? Πιστεύω ότι οι βυθιζόμενες σου αντλίες δουλεύουν ήδη πολύ καλά στο μάζεμα σκόνης και σωματιδίων από τον πυθμένα. Αυτό που θέλεις είναι καθαρά καλύτερο μηχανικό φιλτράρισμα. Τί έχεις κάνει για αυτό?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 07-07-11, 08:32
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

το ενα το ειχα ποιο μεγαλο αλλα παραλλελημενο σε κουβα αλλα εχει παρει τα πανω του εχει γυρω στα 4-5 φυλα που ειναι στην επιφανια 0,80 ποντους πανω και 3-4 μικρα κατω χαμηλα ποιο μικρα π δεν εχουν φτασει ακομα...
τα αλλα δυο ηταν σε κουτι καινουρια το ενα εχει βγαλει 3 φυλαρακια επειφανεια 0,80 ποντους και μερικα χαμηλα το αλλο ομως τπτ εχει 2-3 φυλαρακια χαμηλα σαν να μην μεγαλωνει ....μ εχω φτεψει επεισεις και Typha latifolia (Τύφα - Βούρλο) αλλα δεν μ βγαινει με τπτ... :¨(

οριστε φοτο στο περιπου απο την κατασκευη
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  σχεδια για σκιμμερ.png
Εμφανίσεις:  275
Μέγεθος:  22,4 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 07-07-11, 08:47
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Σκέφτεσαι δηλαδή να διαμοιράζεις το νερό της μιας αντλίας σε σκίμμερ και βυθό. Είσαι σίγουρος ότι αυτό το πράγμα θα σου εξοικονομήσει λεφτά? Πολύ περίπλοκο το βλέπω που μάλιστα θα σου δεσμεύσει και ζωτικό χώρο από τη λίμνη σου.

Αν αγόρασες την Typha latifolia και δεν έχει καν φυλαράκια, πολύ φοβάμαι ότι δεν υπάρχει πλέον! Ειδικά στα πρώτα στάδια του φυτού είναι ευάλωτη.
Τα νούφαρα τα έχεις κρατήσει στις γλαστρούλες των κουτιών τους όπως τα αγόρασες? Αν ναι, πρέπει να μεταφυτευτούν σε μεγαλύτερη ρυχή γλάστα.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 07-07-11, 09:48
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

τα νουφαρα το ενα το εχω μεσα στο καλαθι του με με ολες της οδηγειες και δεν εχει μεγαλωσει και το αλλο το εχω μεσα σε ενα στενοαλλα ψηλο πηλινο αυτα π μιαζουν μ αρχαια και του εχω κανει μπολικες τρυπες απο κατω και γυρω γυρα και εχει μεγαλωσει μια χαρα....τα typha latifolia ta eixa στο αλιτανακι μεσς την λυμνη με τα υλικα τους αλλα και με αμμο ενυδρειου και προχτες τα μεταφτεψα στα γλαστρτακια τους με της οδιγειες τους μπας και αλαξει τπτ... να ρωτησω γτ δεν το βρεισκω... τα νουφαρα λενε στο κουτι το καταλληλο βαθος φυτευματος το typha latifolia επειδει πεταξα το κουτι σε τι βαθος πρεπει να ειναι?
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 07-07-11, 10:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
...το typha latifolia επειδει πεταξα το κουτι σε τι βαθος πρεπει να ειναι?
Από 0 μέχρι 5 εκατοστά.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 07-07-11, 12:02
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

ααα μαλιστα.. καλα ειμαι στο περιπου 8-10 ο=ποντους ειναι η ριζα αλλα το πανω μερος ειναι στους3-6 ποντους
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 19-07-11, 22:18
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

μιας και εχω να μπω αρκετο καιρο στο φορουμ και να γραψω στο θεμα.. σημερα βρεικα καποια λεπτα.. και να με.. λοιπον ολα πανε καλα στην λυμνη μ το νερο εχει ξεθωλοσει αρκετα... και εχει μπει σε εναν ρυθμο.. το μονο κακο... ειναι οτι απο τον καταραχτη π εχω οταν φυσαει χανω αρκετο νερο.. ειδικα τα βραδια που φυσαει αρκετα εδω καθως η περιοχή μας ειναι για σερφ και αλλα αθληματα του αερα.. ετσι πολλες φορες τα πρωινα που πηγαινω να δω πως πανε τα πραγματα να εχει κατεβει η σταθμη 5-12 ποντους περιπου.. ενω την μερα δεν χανει τοσο... και δεν ξερω τι να κανω... το εχω αφεισει για τον χειμωνα ωστε να το μελετησω και να βρω λυση....
τα καλα νεα ειναι οτι τα ψαρακια ζουν ολα.. και 1 χρυσοψαρο ετσι οπως το βλεπω πρεπει να με κανει πατερα.. ;ρ ολα εχουν μεγαλωσει παρα πολυ αλλα αυτο εχει παχυνει και πολυ .. λετε?
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 20-07-11, 09:28
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Φιλε Vezirako καταρχην να σου πω συγχαρητηρια για την πολυ καλη δουλεια σου και για το project που πραγματοποιησες.Δεν εχω ασχοληθει προσωπικα ποτε με λιμνουλες και διαβασα με πολυ ενδιαφερον τα οσα εγραψες αλλα και τα σχολια-συμβουλες των αλλων φιλων εδω.

Θελω ομως να σου σε ρωτησω κατι.Εχεις ρωτησει καποιον που να ξερει σχετικα με τις ριζες των φοινικών?
Στο λεω αυτο για τον εξης λογο,εγω στο νησι που μενω δεν εχω δικτυο,εχω στερνα.Οταν αποφασισα οτι θελω να εκμεταλευτω τον κηπο μου και μαζι με αλλα δεντρα και φυτα να βαλω 2-3 φοινικες ο γεωπονος μου το απαγορευσε κατηγορηματικα.ακομα και σε αποσταση 4-5 μετρων.Και αυτο γιατι (μετα απο ισως αρκετα χρονακια αναλογα με την αναπτυξη του φοινικα)η ριζα του μου ειπε οτι μεγαλωνει πολυ βαθια και 'ψαχνει' νερο,με αποτελεσμα μα την τρομερη δυναμη της να κανει 'κρακ' στο τσιμεντο της στερνας για να βρει το νερο της...
Για να πω την αληθεια βεβαια δεν το εψαξα και με αλλες γνωμες απο αλλους επαγγελματιες και εχω σκοπο να το κανω.Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο στο θεμα ας μας πει κατι σχετικα.
Αυτα απο εμενα και παλι μπραβο σου και να την χαιρεσε!Ελπιζω να βγει ψευτης ο γεωπονος η απλα ημιμαθης!
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 20-07-11, 18:20
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από nikharalabo Εμφάνιση μηνυμάτων
Θελω ομως να σου σε ρωτησω κατι.Εχεις ρωτησει καποιον που να ξερει σχετικα με τις ριζες των φοινικών?
Στο λεω αυτο για τον εξης λογο,εγω στο νησι που μενω δεν εχω δικτυο,εχω στερνα.Οταν αποφασισα οτι θελω να εκμεταλευτω τον κηπο μου και μαζι με αλλα δεντρα και φυτα να βαλω 2-3 φοινικες ο γεωπονος μου το απαγορευσε κατηγορηματικα.ακομα και σε αποσταση 4-5 μετρων.Και αυτο γιατι (μετα απο ισως αρκετα χρονακια αναλογα με την αναπτυξη του φοινικα)η ριζα του μου ειπε οτι μεγαλωνει πολυ βαθια και 'ψαχνει' νερο,με αποτελεσμα μα την τρομερη δυναμη της να κανει 'κρακ' στο τσιμεντο της στερνας για να βρει το νερο της...
Για να πω την αληθεια βεβαια δεν το εψαξα και με αλλες γνωμες απο αλλους επαγγελματιες και εχω σκοπο να το κανω.Αν καποιος γνωριζει κατι περισσοτερο στο θεμα ας μας πει κατι σχετικα.
Αυτα απο εμενα και παλι μπραβο σου και να την χαιρεσε!Ελπιζω να βγει ψευτης ο γεωπονος η απλα ημιμαθης!
Φίλε μου, εξαρτάται καθαρά από το είδος του φοίνικα και όχι από τις ρίζες τους που ομολογώ πως πρόκειται για τις πιο πολυάριθμες σε αριθμό, αλλά τις πιο λεπτές και αδύνατες στο χώρο των δέντρων. Τα πλείστα είδη προέρχονται από χώρους όπου φυτρώνουν σε κοκκώδες χώμα ή καλύτερα αμμόχωμα.

Δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλη δυνατότητα διύσδυσης στο μπετόν. Αυτό που μπορεί να προκαλέσει εκ των υστέρων πρόβλημα, είναι το εκτόπισμα του κορμού τους, ιδιαίτερα στα είδη phoenix canariensis, phoenix dactylifera και washingtonia filifera. Eίδη δηλαδή που συναντούμε πολύ συχνά στις χώρες μας. Κάποια από τα τροπικά είδη που μεταφέρθηκαν πολύ πρόσφατα όπως οι Archontophoenix alexandrae και arecastrum romanzoffianum αναπτύσσουν σαφέστατα λεπτότερο κορμό έτσι που βασικά να έχουν πλύ μικρότερο εκτόπιστα σε περιορισμένο χώρο. Όπως και νά' χει, σίγουρα θα έχεις δει πισίνες με φοίνικες σχεδόν μέσα στο νερό.

Η ενύσχυση των τοιχωμάτων εννοείται.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 20-07-11, 19:11
Το avatar του χρήστη kouman
kouman Ο χρήστης kouman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2010
Περιοχή: τυρναβος / λαρισας
Μηνύματα: 857
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην kouman
Προεπιλογή

φιλε μου πανεμορφη η δουλιτσα σου και πολυ καλη η δουλεια σου με της πετρες! εγινε πολυ ομορφη!
__________________
700 λιτρα malawi http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49108
700 λιτρα με φροντοζες blue zair moba http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=57957
η λίμνη μου! http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 20-07-11, 19:29
Το avatar του χρήστη nikharalabo
nikharalabo Ο χρήστης nikharalabo δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-07-2011
Περιοχή: Σαντορινη
Μηνύματα: 30
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Φίλε μου, εξαρτάται καθαρά από το είδος του φοίνικα και όχι από τις ρίζες τους που ομολογώ πως πρόκειται για τις πιο πολυάριθμες σε αριθμό, αλλά τις πιο λεπτές και αδύνατες στο χώρο των δέντρων. Τα πλείστα είδη προέρχονται από χώρους όπου φυτρώνουν σε κοκκώδες χώμα ή καλύτερα αμμόχωμα.

Δεν έχουν ιδιαίτερα μεγάλη δυνατότητα διύσδυσης στο μπετόν. Αυτό που μπορεί να προκαλέσει εκ των υστέρων πρόβλημα, είναι το εκτόπισμα του κορμού τους, ιδιαίτερα στα είδη phoenix canariensis, phoenix dactylifera και washingtonia filifera. Eίδη δηλαδή που συναντούμε πολύ συχνά στις χώρες μας. Κάποια από τα τροπικά είδη που μεταφέρθηκαν πολύ πρόσφατα όπως οι Archontophoenix alexandrae και arecastrum romanzoffianum αναπτύσσουν σαφέστατα λεπτότερο κορμό έτσι που βασικά να έχουν πλύ μικρότερο εκτόπιστα σε περιορισμένο χώρο. Όπως και νά' χει, σίγουρα θα έχεις δει πισίνες με φοίνικες σχεδόν μέσα στο νερό.

Η ενύσχυση των τοιχωμάτων εννοείται.
Οριστε καποιος που ξερει περι τουτου.καλα εκανες και απαντησες αφου οπως εγραψα και εγω δεν ειναι σιγουρο αυτο που λεω.
__________________

Μεγα το της θαλασσης κρατος!!!
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 21-07-11, 03:52
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

και εγω το εψαξα πριν τιν βαλω ανμεσα την λυμνη ρωτοντασ λοιπον μ ειπαν πολλες αποψεις κρατεισα αυτην π μ παν οι περρισοτεροι αλλα προσεξα και με τα ματια μ.. οταν εσκαβα παρατηρουσα ολες της ριζες των φοινικων για να δω τι παιζει τρυγιρω σε ενα σημειο ηταν ενας βραχος ο οποιος τωρα τον εχω εχω απο την λυμνη για ομορφια οι ριζες εκει ειχαν περασει γυρω γυρω απο τον βραχο...(μεγαλο μεγεθος βραχος) το ιδιο λοιπον εβελπιστο και πιστεβω θα συμβει και μετη την λυμνη επειδι εχωαπλα οι ριζες θαπερασουν τρυγυρω και απο κατω μ
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 21-07-11, 10:39
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Μιας και οι δυο σας έχετε φοίνικες, θα σας ήταν πολύ χρήσιμο αυτό το λινκ. Δώστε παρακαλώ ιδιαίτερη προσοχή, μιας και πριν 3 μήνες έχω εντοπίσει το πρώτο προσβεβλημένο φυτό (phoenix canariensis) στη γειτονιά μου, μόλις 100 μέτρα από το σπίτι μου. Το φυτό κουρεύτηκε/καθαρίστηκε εντελώς από τα φύλλα του, νέα και παλιά, το περάσαμε από χρήση φαρμάκων και εδώ και λίγες μέρες φαίνεται να το σώζουμε (αν και πολύ σπάνια συμβαίνει αυτό), αφού έχει ξεπετάξει καινούρια μικρά φυλλαράκια.

Οι φοίνικες phoenix canariensis είναι οι πρώτες που προσβάλλονται από το συγκεκριμένο έντομο, οπότε όσοι τις έχετε, γρηγορείτε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 22-07-11, 18:38
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

εβγαλα και μερικες φοτο να δειτε πως παμε να ακουσω και της γνωμες σας.. (εχω κλεισει τον καταρκτη για να ειναι γαληνια και να φενονται και τα ψαρια.. :ρ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0947[1].jpg
Εμφανίσεις:  382
Μέγεθος:  60,5 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0948[1].jpg
Εμφανίσεις:  352
Μέγεθος:  61,3 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0949[1].jpg
Εμφανίσεις:  348
Μέγεθος:  58,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0950[1].jpg
Εμφανίσεις:  338
Μέγεθος:  55,1 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0951[1].jpg
Εμφανίσεις:  336
Μέγεθος:  61,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 22-07-11, 19:49
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Πολύ όμορφα! Θέλεις φυτά για να γίνει σούπερ! Γιατί είναι άδειες οι γλάστρες στο νερό? Δεν επιβίωσαν τα φυτά που έβαλες? Τί φυτά ήταν?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 22-07-11, 20:03
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

ηταν τα φυτα που λεγαμε παραπανω οτι ηταν πολυ εβεστητα... εε δεν επειβιωσαν,,,, θα βαλω αργοτερα π θα βρω ζαχαροκαλαμο και παπυρο...
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 22-07-11, 20:13
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ηταν τα φυτα που λεγαμε παραπανω οτι ηταν πολυ εβεστητα... εε δεν επειβιωσαν,,,, θα βαλω αργοτερα π θα βρω ζαχαροκαλαμο και παπυρο...
Μένεις Αθήνα?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 22-07-11, 21:08
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

πλεον οχι αλλα εχω συνεχως φιλους που ερχονται για παραδειγμα σε 6 μερες ερχεται ενας..
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 22-07-11, 21:38
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

μια χαρα εγινε!!!!! μπραβο!!!
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 23-07-11, 08:52
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

Το ξύλο στη μέση του νερού μαζί με το νούφαρο ήδη δώσανε μια νότα διαφορετική! Μόλις γεμίσει με φυτά θα δείξει πολύ!!!

Αν θέλεις να μας δείξεις και μια φωτο λίγο πιο μακρινή και μια με τον καταρράκτη να λειτουργεί ....
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 26-08-11, 15:12
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή τα φυτακια μου

γεια σας και παλι... μετα απο καιρο ξαναμπηκα ... καθως ευχερισα πλεον λοιπον η λυμνη παει περιφυμα τα ψαρακια εχουν γινει ολιγον τερατα καθως μεγαλωνουν παρα πολυ και δεν τα ταιζωβ καθημερινα.. αλλα οποτε το θυμηθω το μονο π δεν μπορω να καταλαβω ειναι γτ τα νουφαρα μου εν βγαζουν νεα φυλλα συννεχως τα παλια μαρενονται και σαπιζουν ασε που ειναι τελειως δαγκωμενα γυρω γερω.. το ενα απο τα τρια που αργησε να βγαλει φυλλα εχει 4 και εβγαλε και ανθο αλλα ακομα δεν εχει φτασει επειφανει .. σε 2-3 μερες θα φτασει πανω και λογικα δεν θα αργησει να ανοιξει... φοτος οταν ανοιξει το λουλουδι για να σας δειξω ολη την εξεληξη της..
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 28-08-11, 01:17
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

στα νουφαρα βεζιρακο καθε φυλλο και ανθος εχει την ημερομηνια ληξης του! οπως και σε πολλα αλλα φυτα του νερου!
τα φυλλα καθυστερουν να κιτρινισουν ενω τα λουλουδια κρατουν απο 1 μερα ως και μια βδομαδα αναλογα το νουφαρο που εχεις στη λιμνη σου.
τα φυλα οπως εχεις δει πρωτα εχουν ενα βαθυ κοκκινο χρωμα μετα ενα πρασινο και στο τελος κιτρινο μεχρι που σαπιζουν! γιαυτο ειναι καλα οταν βλεπεις κιτρινα φυλα κατευθειαν κλαδεμα απο το πατο!!
οσο για τα φαγομενα φυλλα αυτο το προβλημα θα το χεις καθε χρονο ακομα ποιο εντονο! και αυτο γιατι τα κοι ειναι η αγαπημενη τους σαλατα και οχι μονο!
εχω δει κοι να πηδαει και να πιανει του λουλουδακι της πελτατας και να το τραβα με μανιααααααα!!!!! οπως και να πυδαει πανω σε φυλλο νουφαρου για να πιασει ενα κοματακι τροφης! οπως και να ροκανιζει τους κορμους της ποτεδεριας! οπως και να κουνα ολοκληρη γλαστρα για να ροκανισει ενα φρεσκο φυλλαρακι! ασε που 2 γλαστρες με νουφαρα φετος ολο και ολο 3 με 4 φυλλα να μου εβγαλαν και ενα λουλουδι η μια γλαστρα!!!
που με τοσες γλαστρες επρεπε να ηταν ζουγκλααααα!!!!
γιαυτο σκευτομαι πολυ σοβαρα να τα δοσω! τα καιμενα τα χρυσοψαρα δε μου πειραζουν τιποτα ασε που δε προλαβενουν να φαν απο τα κοι!!!!
συγνωμη που εβγαλα το αχτι μου στο θεμα σου αλλααααααααααααα............ με σπασαν τα νευρα
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 17-09-11, 17:19
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή νουφαρα

ενταξει ολα αυτα αλλα το αλλο νουφαρο που μου σταματησε τελειως και δεν γαζει ουτε φυλλαρακι?? τπτ??
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 17-09-11, 22:28
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από VEZIRAKOS Εμφάνιση μηνυμάτων
ενταξει ολα αυτα αλλα το αλλο νουφαρο που μου σταματησε τελειως και δεν γαζει ουτε φυλλαρακι?? τπτ??
Αυτό συμβαίνει όταν το φυτό είναι ήδη σε αποσύνθεση στο κουτί έστω στα αρχικά του σταδια, όταν το βάθος του νερού που έχουμε τοποθετήσει τη γλάστρα του είναι περισσότερο από ότι ζητάει το φυτό και τρίτο, όταν η γλάστρα του δεν έχει τόση επιφάνεια ώστε να χωρέσει αρκετό χώμα και να αναπνέουν οι ρίζες ή τουλάχιστον στην πρίπτωση που είναι μικρή, να υπάρχουν αρκετές τρύπες ώστε οι ρίζες του φυτού να βγουν και εκτός γλάστρας.

Συνήθως όμως αυτό που συμβαίνει είναι το πρώτο.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 18-09-11, 04:08
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή Νουφαρο

Αυτό τ νουφαρο μ το χάρισε ένας φίλος απο το φόρουμ... Και ήταν μια χαρα και τόσα στη. Λυμνη μια Χαρούλα .. Μετα απο καιρό ( το είχα πάτωμα ένα μετρο) τέρμα τα φύλα του ενώ έβγαζε συνέχεια ξαφνικά τέρμα... Το έβγαλα το κοίταξα και είδα ότι είχε γεμίσει το μπολακι του και το είχε παραμορφωσει απο την πίεση το πλαστικό.. Έσπευσα και το έβγαλα απο κει και το έβαλα σε μεγαλύτερο γλαστρακι το ανέβασα και ποιο ψηλά γύρω στους 30-40 πόντους άλλος τπτ.΄. Έχει αρχεισει κ πιάνει πρασινιλα η γλάστρα... Μπορώ κάπως να το βοηθήσω?
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 18-09-11, 12:23
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Mάλλον είναι αργά. Από τη στιγμή που σταματάει μια νυμφαία να βγάζει καινούρια φύλλα μεσοκαλόκαιρα, πάει να πει ότι πάει...

Αν είναι όμως, ανέβασε και πάλι τη γλάστρα και βγάλε μια φώτο από το άνω μέρος του κονδυλώματος του φυτού (εκεί που βγάζει τα φύλλα).
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 19-09-11, 14:40
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή φοτο

προστοπαρον αναιβαζω 2-3 φοτο π εβγαλα κατα καιρουσ
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0962.jpg
Εμφανίσεις:  254
Μέγεθος:  44,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  IMG_0972.jpg
Εμφανίσεις:  265
Μέγεθος:  48,8 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 20-09-11, 08:11
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

μη νομιζεις οτι αυτα τα νουφαρα με το κοκκινο ανθος εχουν και πλουσια αναπτυξη! βγαζουν λιγα ανθοι ολο το καλοκαιρι και μετριο φυλλομα.
και συγκεκριμενα αυτο το ειδος νουφαρου το αγαπαν πολυ τα κοι δε ξερω το γιατι αλλα το εχουν κατα φαει!
αντιθετα με το λευκο που δε το πειραζουν σχεδον καθολου
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 20-09-11, 12:07
VEZIRAKOS Ο χρήστης VEZIRAKOS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-02-2011
Περιοχή: αθηνα
Μηνύματα: 128
Send a message via Skype™ to VEZIRAKOS
Προεπιλογή

στη λυμνη εχω αλλο ενα λευκο και ενα μωβ τα οποια δεν μ ανοιξαν καθολου..το μωβ για την ακριβεια δεν βγαζει ποια φυλλοματα..
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 20-09-11, 17:09
Το avatar του χρήστη apostolis veroia
apostolis veroia Ο χρήστης apostolis veroia δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-10-2009
Περιοχή: veroia
Μηνύματα: 404
Προεπιλογή

vezirako και γω εχω βαλει ενα κιτρινο νουφαρο μεσα στο καλοκαιρι αλλα τιποτα αυτο θα μου δοσει φυλλα και ανθος του χρονου. και αυτο γιατι το εχω βαλει σε μεγαλη γλαστρα. πρεπει πρωτα να αναπτυχθει η ριζα και μετα ολο το αλο φυτο.
τα νουφαρα κανουν το εξεις: πρωτα κανουν γερο ριζομα και μετα βγαζουν φυλλα και λουλουδια.
αλλα πιστευω ολα θα σου κανουν φυλλα και θα δοσουν ανθος φτανι να εχουν ευρυχωρη γλαστρα και χωμα.
το να σου σαπισει μια ριζα ενως waterlily παιζει και αυτο αλλα δε πιστευω να εχει γινει κατι τετοιο.
αν θελεις πριν ερθει ο χυμωνας και τα νουφαρα πεσουν σε ναρκη καντα μεταφυτεψη σε ποιο μεγαλυτερες γλαστρες και δες πως παει και το ριζομα τους ωστε την ανοιξη να ειναι ετοιμα απο την αρχη της γονιμης χρονιας τους να σου δοσουν στο μαχιμουμ φυλλα και λουλουδια! βλεπω οτι τα εχεις μεσα σε αυτα τα τετραγονα γλαστρακια με το καιρο αυτο θα αδιασει απο χωμα και η ριζα θα ειναι πολυ στενα εκει μεσα. δοσε στο φυτο ανεση και θα σε ανταποδοσει την αγαπη του!! οπως ειδα και φαγομενα φυλλα! αυτο παει να πει οτι τα koi σου κανουν αυτη τη ζαβολια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
νεο νανο θαλασσινο krispie Θαλασσινό νερό - Γενικά 0 20-01-11 16:25
ΙΔΕΕΣ ΝΑΝΟ Cornellius Ενυδρεία με ασπόνδυλα 30 05-09-10 13:14
απαντηση στο μανο και οχι μονο... chrisstam Θαλασσινό νερό - Γενικά 4 19-01-05 11:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09617 seconds with 14 queries