Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-03, 10:27
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ

Στο "μικρο" μου ενυδρειο εχω ενα εσωτερικο φιλτρο της ΕΗΕΙΜ το 2012 που εχει μεσα μονο ενα σφουγγαρι το οποιο και πλενω μεσα σε κουβα με νερο του ενυδρειου καθε φορα που κανω αλλαγη νερου.
Εδω και ενα χρονο ολα πανε καλα χωρις προβληματα.
Παρατηρησα ομως οτι εδω και 2 μηνες το φιλτρο μπουκωνει και η ροη σταματαει εντελως.Οταν το ανοιγω το σφουγγαρι ειναι "μαζεμενο"¨αλλα οταν το πλενω το φιλτρο λειτουργει και παλι κανονικα.
Επειδη δεν εχω χρονο δεν κανω αλλαγες καθε εβδομαδα αλλα καθε 2 ή 3 ισως για αυτο μπουκωνει.
Μηπως θα επρεπε να αλλαξω το σφουγγαρι με καινουργιο ;; Αν ναι τι γινεται με τα βακτηριδια ;; Θα χαθει σημαντικο μερος τους ;;
Εχω αγορασει παλιοτερα για αυτο το φιλτρο ενα σφουγγαρι ενεργου ανθρακα (μαυρο).Μπορω να το χρησιμοποιησω αντι του απλου σφουγγαριου ;;;

Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.Eτσι τα εχω καθαρισει μονο μια φορα.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Πρεπει καποια στιγμη να αλλαξω τα σφουγγαρια και το Substrat PRO ;;;
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-09-03, 14:59
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Για το μικρο εσωτερικο, εαν πιστευεις οτι τωρα, μπουκωνει και θελει καθαρισμα πιο συχνα απο παλια, ή θελει αλλαγη το σφουγγαρι, ή εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση. Μαλλον το δευτερο πιστευω, γιατι συνηθως τα σφουγγαρια αυτα δεν "παλιωνουν".
Αν το φιλτρο ειναι λιγο καμουφλαρισμενο, δοκιμασε να πιασεις στην εισοδο του υαλοβαμβακο - ωστε να καθαριζεις αυτον οταν μπουκωνει.

Για το εξωτερικο φιλτρο, καθαριζε το προφιλτρο σου και μην ασχολεισαι με το υπολοιπο, εκτος αν δεις μειωση στην ροη.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 14-09-03, 15:30
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Tolis
Για το μικρο εσωτερικο, εαν πιστευεις οτι τωρα, μπουκωνει και θελει καθαρισμα πιο συχνα απο παλια, ή θελει αλλαγη το σφουγγαρι, ή εχεις μεγαλυτερη ιχθυοφορτιση. Μαλλον το δευτερο πιστευω, γιατι συνηθως τα σφουγγαρια αυτα δεν "παλιωνουν".
Ο αριθμος των ψαριων ειναι ο ιδιος...δεν εχω βαλει αλλα ψαρια εδω και μηνες.Δεν ξερω αν φταιει το οτι δεν κανω πιο συχνες αλλαγες νερου.
Παντως το σφουγγαρι μου φαινεται σαν να ξεχειλωσε !
Δεν ειναι κακο να το αλλαξω...αυτο που με απασχολει ειναι τα βακτηριδια.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-09-03, 18:24
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Αν αποφασίσεις να αλλάξεις το σφουγγάρι σου, μην το κάνεις μονομιάς. Κράτα το μισό από το παλίο σφουγγάρι (κρατώντας και έναν σημαντικό αριθμό βακτηριδίων) και βάλε για αρχή το μισό από το καινούριο και ύστερα από 2 εβδομάδες βάζεις το άλλο μισό από το καινούριο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-12-03, 16:03
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή Re: Συντήρηση φιλτρων ΕΗΕΙΜ

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.Eτσι τα εχω καθαρισει μονο μια φορα.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Πρεπει καποια στιγμη να αλλαξω τα σφουγγαρια και το PRO ;;;
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;
Τελικα δεν μου ειπατε αν πρεπει να αλλαξω καποια στιγμη το Substrat
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-12-03, 21:04
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Το Substrat το αλλάζεις μόνο όταν βουλώσει και χάσει πια την μεγάλη του επιφάνεια για τις αποικίες των βακτηριδίων.
Εγώ πάντως στο ένα μου ενυδρείο που έχω τα Eheim 2217 και 2229 έχω το ίδιο Substrat πάνω από έναν χρόνο (απλώς έχω αλλάξει το 1/3 κάπου στο 8άμηνο... και δεν χρειαζόταν) και το βιολογικό φιλτράρισμα είναι ακόμα άψογο.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 24-08-05, 13:26
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο "μεγαλο" ενυδρειο με τις κιχλιδες μου εχω ενα 2017 και ενα 2227 τα οποια οπως ξερω....αν δεν μειωθει αισθητα η ροη του νερου...δεν τα πειραζουμε.
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Στην ακρη απο τα μπαστουνια που ειναι μεσα στο νερο (εισοδος) εχω βαλει ενα ειδικο σφουγγαρι που κανει ενα "πρωτο" φιλτραρισμα ωστε να μην περναει μεσα στο φιλτρο η αμμος οταν ανασηκωνεται.Οπως λεει και η ΕΗΕΙΜ στο σφουγγαρι αυτο αναπτυσσονται και βακτηριδια.Κανει τελικα δουλεια ή να το βγάλω ;

Οταν μειωθει αισθητα η ροη των φιλτρων αλλαζω ή ξεπλενω σε κουβα με νερο του ενυδρειου τα σφουγγαρια (στο 2017) ή ξεπλένω το Substrat PRO (στο 2227).

Η Eheim προτεινει αλλαγη του Substrat PRO με νεο καθε χρονο ενω για Εhfimech (μακαρονι) απλως πλυσιμο.

Τι λετε ;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 24-08-05, 14:16
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Οταν μειωθει αισθητα η ροη των φιλτρων αλλαζω ή ξεπλενω σε κουβα με νερο του ενυδρειου τα σφουγγαρια (στο 2017) ή ξεπλένω το Substrat PRO (στο 2227).

Η Eheim προτεινει αλλαγη του Substrat PRO με νεο καθε χρονο ενω για Εhfimech (μακαρονι) απλως πλυσιμο.

Τι λετε ;;
Εγώ λέω να κάνεις μια παλικαριά και να πάρεις siporax και να τελειώνεις για πάντα με τα υλικά! Τώρα να ρωτήσω κάτι άλλο, δεν είναι λάθος να χαλάς τη βιολογία σου κάθε εβδομάδα? Επειδή λες στην αρχή ότι ξεπλένεις ή ξέπλενες το σφουγγάρι κάθε εβδομάδα... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Μια καλή λύση είναι ένα φίλτρο μηχανικό με υαλοβάμβακα να μαζεύει όλη τη μπίχλα και καθάριζε και κάθε μέρα που λέει ο λόγος και το άλλο το αφήνεις στην ησυχία του! Τώρα για την αντικατάσταση των υλικών δεν ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή και η eheim εταιρεία είναι που θέλει να πουλήσει το σκέφτομαι λίγο . Εδώ άκουσα σε μαγαζί να λέει στον πελάτη αλλαγή στο siporax κάθε 3-4 μήνες!!!!!

Αυτά.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 24-08-05, 14:42
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Επειδή λες στην αρχή ότι ξεπλένεις ή ξέπλενες το σφουγγάρι κάθε εβδομάδα... Νομίζω ότι είναι λίγο υπερβολικό. Τώρα για την αντικατάσταση των υλικών δεν ξέρω σίγουρα, αλλά επειδή και η eheim εταιρεία είναι που θέλει να πουλήσει το σκέφτομαι λίγο .
Αυτά.

Oχι δεν το κανω καθε εβδομαδα αλλα μονο οταν μειωθει αισθητα η ροη.

Οσο για αυτο που λεει η ΕΗΕΙΜ εχω και εγω τις αμφιβολιες μου γιατι σιγουρα θα θελει να πουλησει.
Αλλα αν εχουν δικιο........

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george hmmy
Εγώ λέω να κάνεις μια παλικαριά και να πάρεις siporax και να τελειώνεις για πάντα με τα υλικά
Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
__________________





Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη george : 24-08-05 στις 14:48
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 24-08-05, 15:02
george hmmy Ο χρήστης george hmmy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-04-2005
Περιοχή: Γη :)
Μηνύματα: 412
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
Έχεις σίγουρα δίκιο σε αυτό απλά το siporax δεν το αλλάζεις ποτέ σίγουρα! Τώρα για το substrat pro ό,τι σε φωτίσει ο θεός ή κάποιος φίλος από δω!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-08-05, 09:37
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Oχι δεν το κανω καθε εβδομαδα αλλα μονο οταν μειωθει αισθητα η ροη.

Οσο για αυτο που λεει η ΕΗΕΙΜ εχω και εγω τις αμφιβολιες μου γιατι σιγουρα θα θελει να πουλησει.
Αλλα αν εχουν δικιο........


Γιατι να μην εχω το Substrat Pro της ΕΗΕΙΜ με επιφανεια για τα βακτηριδια 450 m2 ανα λιτρο ενω το Siporax εχει 270 m2 !!
Τα αντίστοιχα bioballs της JBL έχουν (απ' ότι λέει η ίδια) 1400 m2
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-08-05, 02:20
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Λοιπόν, τα τελευταία χρόνια οι εταιρίες βγάζουν όλο και καλύτερα υλικά φίλτρανσης (Αποικισμού βακτηριδίων) και βέβαια ρίχνουν και την απαραίτητη διαφήμιση.
Ακούω πολλές φορές ότι το Χ υλικό είναι καλύτερο από το Ψ και βέβαια δεν σημαίνει ότι είναι λάθος
Τι θέλει λοιπόν να πει ο ποιητής ?
Πολύ απλά, ασπαζόμαστε (δικαίως) τις θεωρίες περί καλυτέρων υλικών, αλλά.......ξεχνάμε το βασικότερο.
Ο πληθυσμός των βακτηριδίων που αναπτύσεται σε οποιοδήποτε ενυδρείο είναι ανάλογος του πληθυσμού-αποβλήτων των ψαριών-κατοίκων του.
Πχ έχω 2 ενυδρεία
Ένα ενυδρείο 60 λίτρων με ένα......guppy (τυχαίο παράδειγμα...λέμε τώρα χα,χα) στο οποίο έχω και ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι με σφουγγάρι.
Και ένα δεύτερο ενυδρειάκι....600 λίτρων πάλι με ένα guppy, στο οποίο έχω συνδέσει 4 Fluvaleheim No 4235252 με το καθένα να έχει από ένα κάδο ΝΑΑΑ με το συμπάθειο χωρικότητας 666 λίτρων έκαστο και έχω βάλει μέσα στα super-duper φίλτρα, ότι καλύτερο κυκλοφορεί σε υλικό, του τύπου Efhimesubstarbioballs.
Tι νομίζεται ότι θα αποικηθούν από περισσότερα βακτηρίδια ?
ΌΧΧΧΧΧΙΙΙΙΙΙ ?????
ΜΠΙΠΠΠΠΠΠΠ σωστά απαντήσατε.
nextttttt....
Μην γινόμαστε "θύματα" χωρίς λόγο και τα ακουμπάμε χωρίς προφανείς λόγους.
Τα πράγματα είναι απλά.
Όταν θέλουμε ένα ενυδρείο σκεφτόμαστε πάντα τα ίδια πράγματα.
Πρώτα τι ψάρια θέλουμε να βάλουμε και πόσα
Μετά αγοράζουμε-φτιάχνουμε το ενυδρείο που αντιστοιχεί σε διαστάσεις-όγκο ενυδρείο με το setup των ψαριών μας
Και τέλος αγοράζουμε το ανάλογο φίλτρο για τα λίτρα του ενυδρείου μας.
Αυτά βέβαια είναι γενικός κανόνας γιατί υπάρχουν και setup ενυδρείων με ιδιαίτερες απαιτήσεις σε κυκλοφορία νερού κλπ.
Αλλά πάνω κάτω αυτά ισχύουν.
Πολλά φιλιά σε όλους ...είμαι σε άδεια, γιούυπιιιι !!!
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-08-05, 05:12
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει μια διαχυτη ευνοια προς το siporax... γιατι δεν το εξηγουμε λιγακι.?
Ιστορικα, παλαιοτερα υπηρχε το απλο substrat pro I που ειχε σαν μειονεκτημα οτι με τον καιρο ελιωνε. Αυτο το προβλημα με το τωρινο substrat Pro II δεν υπάρχει.
Απο τιμή τωρα, εχουμε και λεμε 2L Substrat Pro II 24.98
2 L Siporax 29,96.
Με το πρωτο να προσφερει τη διπλασια επιφανεια εποικισμου..

Απο κει και περα, απο τη στιγμη που μιλαμε για πορωδη υλικά, ειναι και τα δυο επιρρεπή στο μπούκωμα. Εξαρταται πολυ από το μηχανικό, ποσο καλά το συντηρούμε αλλά και το πόση μπίχλα κυκλοφορεί στο ενυδρείο.
Ακομα και ετσι ομως, δεν ειναι λογικό οτι θα μπουκωσει ΑΡΓΟΤΕΡΑ αυτό που έχει την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ επιφάνεια??

Οσο για τα 1400μ2/λ της jbl, δεν καταφερα να βρω αναφορα στο website της, αλλα ειμαστε σιγουροι? Ενα πλαστικό μπαλάκι τοσο πολύ? Θελω να το δω γραμμένο...

Τι λέτε?
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-08-05, 08:11
Το avatar του χρήστη Makis M
Makis M Ο χρήστης Makis M δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-03-2004
Περιοχή: Πολωνία
Μηνύματα: 210
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Makis M Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην Makis M Send a message via Skype™ to Makis M
Προεπιλογή

Εγω φιλε george σε ολα τα Eheim φιλτρα(2028 και αν θυμαμαι καλα το 2234), για πανω απο χρονο χρησιμοποιω Subtrat pro II. Το Subtrat το εχω καθαρισει σε συνολο ανα φιλτρο μονο μια φορα σε ενα χρονο(και να σημειωσω οτι στο malawi ενυδρειο εχω ιχθυοφορτωση).
Καθε εβδομαδα, αλλαγη κανω μονο στον υαλοβάμβακα που εχω και στα δυο φιλτρα, δεν ειδα ομως να αναφερεις πουθενα υαλοβαμβακα!.
Απο την αλλη μερια, εγω τα σφουγγαρια τα ξεπλενω με καθαρο νερο της βρυσης ΑΛΛΑ ΠΡΟΣΟΧΗ.... σε καθε ενυδρειο εχω δυο φιλτρα-σε συνολο 5 σφουγγαρια, οποτε πλενοντας τα δυο μενουν τρια σφουγγαρια μαζι με τα υπολοιπα υλικα των φιλτρων ανεπαφα.
Τελος, το σφουγγαρι που σου μαζευη πιστευω οτι πρεπει να το αλλαξεις. Αν δεν εχεις αλλα φιλτρα στο ενυδρειο να σου κρατησουν τον πλυθυσμο των βακτηριδιων, ασε το παλαιο μεσα στο ενυδρειο (οπως λενε τα παιδια πιο πανω η κρεμασε το με ενα συρματακι σενα σημειο που να υπαρχη κινηση νερου
__________________
Makis M
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-08-05, 09:12
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Makis M
Καθε εβδομαδα, αλλαγη κανω μονο στον υαλοβάμβακα που εχω και στα δυο φιλτρα, δεν ειδα ομως να αναφερεις πουθενα υαλοβαμβακα!.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Στο 2217 εχω βαλει τα υλικα οπως προτεινει η ΕΗΕΙΜ http://www.eheim.de/eheim/images/faq/FM_2217.JPG ενω στο 2227 εβαλα μονο Substrat PRO.
Τι εννοεις οταν λες υαλοβαμβακα και τι οταν λες σγουγγαρι ;;
Ο υαλοβαμβακας ειναι το μπλε και το σφουγγαρι το ασπρο ή αντιθετα ;;;
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-08-05, 09:25
ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ Ο χρήστης ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 03-03-2005
Περιοχή: Mοσχάτο - Αθήνα
Μηνύματα: 131
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην ΚΑΡΠΙΔΑ ΤΖΙΝΙΑ
Προεπιλογή

Ο υαλοβάμβακας είναι άσπρος και το σφουγγάρι μπλε
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-08-05, 09:29
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Υπαρχει μια διαχυτη ευνοια προς το siporax... γιατι δεν το εξηγουμε λιγακι.?
Ιστορικα, παλαιοτερα υπηρχε το απλο substrat pro I που ειχε σαν μειονεκτημα οτι με τον καιρο ελιωνε. Αυτο το προβλημα με το τωρινο substrat Pro II δεν υπάρχει.
Απο τιμή τωρα, εχουμε και λεμε 2L Substrat Pro II 24.98
2 L Siporax 29,96.
Με το πρωτο να προσφερει τη διπλασια επιφανεια εποικισμου..

Απο κει και περα, απο τη στιγμη που μιλαμε για πορωδη υλικά, ειναι και τα δυο επιρρεπή στο μπούκωμα. Εξαρταται πολυ από το μηχανικό, ποσο καλά το συντηρούμε αλλά και το πόση μπίχλα κυκλοφορεί στο ενυδρείο.
Ακομα και ετσι ομως, δεν ειναι λογικό οτι θα μπουκωσει ΑΡΓΟΤΕΡΑ αυτό που έχει την ΜΕΓΑΛΥΤΕΡΗ επιφάνεια??

Οσο για τα 1400μ2/λ της jbl, δεν καταφερα να βρω αναφορα στο website της, αλλα ειμαστε σιγουροι? Ενα πλαστικό μπαλάκι τοσο πολύ? Θελω να το δω γραμμένο...

Τι λέτε?
Σωτήρη δε το είδα στο web site της jbl, αλλά στο κατάστημα του pet city της Γλυφάδας. Δε θυμάμαι την ακριβή ονομασία του, αλλά αν πάς θα το δείς (είναι το πρώτο απο τα αριστερά αν θυμάμαι καλά στο ράφι). Είναι μπαλάκια, όχι μακαρόνι. Το έχω στο φίλτρο μου εδώ και 10 μήνες περίπου χωρίς κανένα πρόβλημα.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-08-05, 10:53
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το οτι δεν εχεις προβλημα δεν σημαινει οτι ειναι και 1400μ2/λιτρο...
Το Web site δεν λεει τιποτε, και αυτό ειναι υποπτο.
Να εχεις τοση επιφανεια και να μην το λες...?

Στην επομενη fish-shop τσαρκα θα ελεγθει, ΑΛΛΑ συνεχιζω να αμφιβαλλω..
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-08-05, 11:07
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues
Το οτι δεν εχεις προβλημα δεν σημαινει οτι ειναι και 1400μ2/λιτρο...
Το 1400 μ2/λίτρο αναγράφονται στο κουτί της συσκευασίας. Τώρα αν η JBL λέει φίδια δεν έχω κανένα τρόπο να το γνωρίζω..
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-08-05, 11:23
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Λοιπόν δύσπιστε φίλε Σωτήρη τελικά έκανα λάθος.

Δεν είναι 1400 μ2/λ αλλά 1500 μ2/λ!
Το υλικό είναι το JBL MicroMec και αναφέρεται κανονικά στη σελίδα της εταιρείας.
http://www.jbl.de/index_uk.html

Αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-08-05, 11:52
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από torm
Δεν είναι 1400 μ2/λ αλλά 1500 μ2/λ!
Το υλικό είναι το JBL MicroMec και αναφέρεται κανονικά στη σελίδα της εταιρείας.
http://www.jbl.de/index_uk.html

Αυτά!
Aντιγραφω απο την ιστοσελιδα τους :

JBL MicroMec
White Intensive Biofilter Pellets for all aquariums
With ideal 1500 m2/l colonisation surface for millions of beneficial bacteria.
JBL MicroMec is a highly porous bio filter material made from sintered glass which allows the efficient biological breakdown of pollutants. It is therefore particularly good for intensive biological long-term filtering in freshwater and marine aquariums. The special conical tunnel pore structure provides beneficial cleansing micro-organisms with the best possible conditions for colonisation. Compared to rings, the greater material thickness of the irregular pellets allows different bacteria to colonise the filter in layers. Ammonium and nitrite are efficiently broken down in the outer layers, whilst the optimum conditions for the bacterial breakdown of nitrate are created in the inner section. The optimum bulk density is extremely effective even in small filters.


JBL MicroMec should be rinsed briefly under running water from time to time. For optimum results, approximately half of the JBL MicroMec should be replaced by new pellets after about 6 months.
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-08-05, 12:03
torm Ο χρήστης torm δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 29-12-2004
Περιοχή: Κερατσίνι
Μηνύματα: 196
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από george
Aντιγραφω απο την ιστοσελιδα τους :

JBL MicroMec
White Intensive Biofilter Pellets for all aquariums
With ideal 1500 m2/l colonisation surface for millions of beneficial bacteria.
JBL MicroMec is a highly porous bio filter material made from sintered glass which allows the efficient biological breakdown of pollutants. It is therefore particularly good for intensive biological long-term filtering in freshwater and marine aquariums. The special conical tunnel pore structure provides beneficial cleansing micro-organisms with the best possible conditions for colonisation. Compared to rings, the greater material thickness of the irregular pellets allows different bacteria to colonise the filter in layers. Ammonium and nitrite are efficiently broken down in the outer layers, whilst the optimum conditions for the bacterial breakdown of nitrate are created in the inner section. The optimum bulk density is extremely effective even in small filters.


JBL MicroMec should be rinsed briefly under running water from time to time. For optimum results, approximately half of the JBL MicroMec should be replaced by new pellets after about 6 months.
Εγώ το έχω 10 μήνες περίπου στο ενυδρείο μου και είμαι πάρα πολύ ευχαριστημένος. Δεν έχω παρατηρήσει καμία διαφορά στην απόδοση του φίλτρου μέχρι στιγμής, οπότε αμφιβάλλω αν ισχύει όντως η αντικατάσταση της μισής ποσότητας κάθε 6 μήνες ή αν απλά το λέει η JBL για να πουλήσει μερικά λίτρα παραπάνω.
Όπως και να 'χει η ερώτηση είναι γιατί να χρησιμοποιήσει κάποιος siporax αντί γι' αυτό;
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-08-05, 12:10
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Εδω το σωστο url...

http://www.jbl.de/uk/aqua/uk_62548.html

Ειμαι δυσπιστος οσο δεν βλεπω κατι γραμμενο.
Για ευνοητους λογους νομιζω..

Ειναι και φτηνό..
8,5 ευρο τα 1000ml..

Αμα δεν τριβει κιολλας... super.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-08-05, 15:21
Το avatar του χρήστη halvas69
halvas69 Ο χρήστης halvas69 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Πάτρα - Αγυιά
Μηνύματα: 3.447
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην halvas69 Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην halvas69 Send a message via Skype™ to halvas69
Προεπιλογή

Nα πω και εγώ κάτι όσον αφορά το σφουγγάρι που μαζεύει.
Επειδή μου έχει τύχει και εμένα, θα σου έλεγα να κοιτάξεις μήπως είσαι πολύ "τρυφερός" στο στίψιμο του, δηλαδή μήπως δεν το καθαρίζεις πολύ καλά από φόβο μην αφαιρέσεις μεγάλο πληθυσμό από την αποικία ?
Έτσι την είχα πατήσει παλιότερα και αναγκαζόμουν να το καθαρίζω κάθε 3-4 ημέρες μέχρι να πάρω χαμπάρι.
Επειδή δεν ξέρω πως ακριβώς είναι το σφουγγάρι σου, αν είναι μακρόστενο μπορείς να το κόψεις στην μέση (split) και μία φορά στα τόσα να του βγάζεις τα μάτια....(ωχ πάλι θα πεταχτεί ο George_Hmmy, πρέπει να προσέχω τις εκφράσεις μου )
Έτσι να μπορείς να καθαρίζεις πολύ καλά το ένα τμήμα χωρίς τον φόβο να κάνεις ζημιά καθ'ότι θα υπάρχει το δεύτερο "βρώμικο" σφουγγάρι.
Δεν ξέρω αν είναι η καλύτερη λύση αλλά δεν θα έχεις τον φόβο μην γίνει καμμιά ζημιά.
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 29-08-05, 11:44
m0rphy Ο χρήστης m0rphy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-06-2005
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 60
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην m0rphy
Προεπιλογή

Να το παω και εγω λιγο παραπέρα? Εχω το prof 2222 και αναρωτιέμαι με τον υαλοβάμβακα τι γινετε προς το παρών εχω 2 κομμάτια ενα που είχε μέσα και ένα απ'το media set αλλα μετά? Χρησιμοποιούμε το υαλοβαμβακα αυτόν για τους αποροφητήρες ή υπάρχει καμία καλύτερη λύση?
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 30-08-05, 23:34
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από m0rphy
Να το παω και εγω λιγο παραπέρα? Εχω το prof 2222 και αναρωτιέμαι με τον υαλοβάμβακα τι γινετε προς το παρών εχω 2 κομμάτια ενα που είχε μέσα και ένα απ'το media set αλλα μετά? Χρησιμοποιούμε το υαλοβαμβακα αυτόν για τους αποροφητήρες ή υπάρχει καμία καλύτερη λύση?
ειλικρινα δεν ξερω απο τι ακριβως υαλοβαμβακας ειναι αυτος
απο του αποροφητηρες ( εννοω τι προσθετα μπορει να εχουν μεσα) . Δεν θα το ρισκαριζα και θα επερνα μονο απο πετ μαγαζι που στην τελικη ειναι παμφθηνος .
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:56.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09610 seconds with 12 queries