Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 15-04-09, 13:35
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή Pearl Gourami & τιμές νερού

Καλησπέρα,

επειδή από βδομαδα, θα στησω καινουριο ενυδρειο με περλ γκουραμι, θα ήθελα να ρωτήσω τις απαιτήσεις που έχουν σε νερο. Τις τιμές δηλαδή σε PH, GH και ΚΗ. Επειδή εψαξα στο φόρουμ, άλλοι λένε πως δεν εχουν απαιτησεις σε νερό, άλλη λένε θέλουν οξινο και μαλακό νερό, αλλά κανείς δεν λέει ακριβής τιμές ή ας πούμε ενα αποδεκτο και ανεκτο για τα ψαρια φασμα τιμών. Επίσης σε διάφορα sites και βιβλία που κοίταξα πάλι υπάρχουν ασαφειες και μεγάλες διαφορές στις προτεινόμενες τιμές.

Υπάρχει κάποιος απο εσας που έχει ασχοληθεί με τα ψαρια αυτα και να έχει κάποια εμπειρία?

Το ενυδρείο που θα ετοιμασω θα είναι φυτεμενο με πέτρες, ξύλα, ίσως κάποιο υποστρωμα για φυτά και μετα από πάνω άμμο σκούρη λευκή (από όσο διάβασα αυτό είναι και το περιβάλλον που τους αρέσει. Έτσι δεν είναι??)

Να πώ επίσης πως οι τιμές του νερού κατευθειαν από τη βρύση είναι:

ΡΗ: 7,5 - 8
GH: 14
ΚΗ: 11

Όλα μετρημένα με υγρα της ΑΡΙ.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

EDIT: Όλα αυτα τα ρωράω γιατί θέλω να προσφέρω στα ψάρια ένα όσο το δυνατον καλύτερο περιβάλον σε νερό, αλλα και διακόσμηση, ωστε να δω την συμπεριφόρα τους και γιατί όχι και κάποια γέννα.

EDIT 2: Έπισης αν όντως πρέπει να κατεβασω τις τιμές του νερού από οτι φαίνεται η αντίστροφη όσμωση είναι μονόδρομος. Έτσι δεν είναι??
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 15-04-09, 14:37
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Προτιμουν μαλακο οξινο νερο (ΡΗ 6-6.8 )αλλα θεωρουνται και ειναι πολυ ανθεκτικα και ευπροσαρμοστα ψαρια και γι αυτο θα βρεις ποικιλλες αναφορες για τις παραμετρους νερου οπου κρατουνται.
Σημαντικο γι αυτα ειναι να μην υπαρχει εντονη κυκλοφορια, και ο φωτισμος επισης να μην ειναι εντονος. Το σκουρο υποστρωμα τα κανει να αισθανονται πιο ασφαλη και να βγαζουν πιο εντονα χρωματα.
Τα φυτα επισης ειναι απαραιτητα καθως και φυτα επιφανειας.
Θελουν ενα ενυδρειο τουλαχιστον 80λιτρα και καλο ειναι να ειναι σε ζευγαρι ή χαρεμακι με εναν αρσενικο παντα.
Για συγκατοικους οχι επιθετικα ψαρια ή ειδη που τσιμπουν πτερυγια.
Θα μπορουσες ευκολα να ριξεις την σκληροτητα και να κανεις το νερο του δικτυου πιο καταλληλο γι αυτα, με την χρηση τυρφης.
Αλλιως για μεγαλυτερη πτωση του ΡΗ και πιο μαλακο νερο θα πρεπει να αγορασεις μια συσκευη αντιστροφης οσμωσης.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-04-09, 14:42
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Λοιπον...
Το περλ γκουραμι ειναι πολυ ευρωστο ομορφο και ανθεκτικο ψαρι.
Το νερο που προτιμουν ειναι μεταξυ 6.8 και 7.5 οποτε αν της βρυσης το νερο ειναι κοντινο μπορεις απλα να κατεβασεις λιγακι το ph με χρηση τυρφης στο τελευταιο σταδιο του φιλτρου,οποτε μπορει να κατεβει το ph σου κατα μιση μοναδα και θα εισαι μια χαρα.
Το gh & kh σου επισης θα κατεβουν λιγακι και θα εισαι μια χαρα στο 8-10 gh & 5-6 kh.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 15-04-09, 14:46
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για την απάντηση. Το ενυδρειο θα είναι 320 λιτρα, οπότε με τον διάκοσμο, 6-7 εκ. άμμο κτλ. τα καθαρα λίτα θα είναι 280-290 (?). Θα βάλω πολλά φυτα και φυτα που επιπλέουν κτλ, βασικά για το περιβάλλον τους εχω διαβασει πολλά και σε βιβλία και στο ιντερνετ, βρήκα αρκετες πληροφορίες. Για άμμο κάτω πιο σκουρη ε??

Αλλα αυτό που δεν μπορω να βρω είναι οι τιμές του νερού. Οπότε μόνο με τυρφη στο φιλτρο θα είμαι ψιλο-καλά? Ή να πάρω και αντίστροφη όσμωση, που από οτι φαίνεται μπορεί μεν να κοστίζει κάποια ευρω, αλλα λύνει χέρια. Γιατι αν θέλουν μαλακό νερό τότε οι τιμές του νερου που έχω σε GH & KH είναι ψηλές.

Επίσης τουλάχιστον για αρχή δεν σκέφτομαι να βάλω και άλλα ψάρια μέσα στο ενυδρειο, μόνο περλ γκουραμι. Αυτή την στιγμή εχω 2 (τα οποία όμως είναι αρσενικά, να τα κρατησω και τα 2 και να βάλω π.χ. αλλα 5 θυληκά?? (το λεω αυτό μπας και στα λίτρα του ενυδρειου δεν θα μαλώνουν) Ή να επιστρεψω το ένα και να πάρω μόνο θυληκά?? Να τον έχω έναν με το χαρεμι του.

Ευχαριστώ και πάλι.

EDIT: dimis1978, Τωρα είδα την απάντηση σου, ποσταραμε πάνω κάτω την ιδια στιγμή. Όποτε αρχικά να βάλω τυρφη να δω πως πάνε οι τιμές του νερού και βλέπουμε. Ωραία. Ευχαριστω και πάλι.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 15-04-09, 14:55
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Στα λιτρα σου ανετα μπορεις να εχεις 2 αρσενικα με 5-6 θηλυκιες χωρις προβληματα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-04-09, 00:46
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Εχω δει σε παρουσιάσεις ενυδρείων εδω στο φορουμ οτι πολλά παιδιά κραταν 120-180 λιτρα ενυδρειο φυτεμενο χωρίς παροχη CO2 και έιναι πανέμορφα. Όταν όμως η κλιμακα των λίτρων ανεβαίνει στα 300 η παροχη CO2 κρίνετε απαραιτητη?? Οκ, σίγουρα αυτο θα μου το δειξουν τα ίδια τα φυτα με την αναπτυξη τους, απλά η αγορα, προς το παρον τουλαχιστον, ετοιμης φιαλής και συστηματος CO2 αποκλείται (είναι αρκετα ευρω) και από την άλλη η DIY κατασκευη μου φαίνεται βουνο. H πιο απλή περιγραφη που μπόρεσα να βρω είναι εδω http://www.aquarist.gr/articles/DIYCO2/diyco2.htm
αλλα και πάλι ψιλο-κολώνω (βασικά το σημείο που δεν πολυκαταλαβα είναι που και πως θα μπει η βάνα/ρυθμιστής (?) που αποτρέπει την αντιστροφη ροή (δηλαδή να μπεί νερο από το ενυδρειο μέσα στο μπουκάλι)).

Βρε, μπας και να το πάμε κατα ταγκανίκα μεριά??? Οχι, όχι, το επόμενο ενυδρειο μπορεί, αλλά αυτο όχι. Υπάρχει κι ενας εγωισμός
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 16-04-09, 10:50
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από wcpaeb Εμφάνιση μηνυμάτων
Να ρωτήσω και κάτι άλλο.
Εχω δει σε παρουσιάσεις ενυδρείων εδω στο φορουμ οτι πολλά παιδιά κραταν 120-180 λιτρα ενυδρειο φυτεμενο χωρίς παροχη CO2 και έιναι πανέμορφα. Όταν όμως η κλιμακα των λίτρων ανεβαίνει στα 300 η παροχη CO2 κρίνετε απαραιτητη?? Οχι, δεν εχει σχεση με τα λιτρα αλλα με τα ειδη των φυτων που εχει κανεις. Αν διαλεξεις ευκολα φυτα μπορεις να εχεις μια μικρη ζούγκλα σε οσα λιτρα θες, χωρις παροχη CO2.Καποια αλλα-δυσκολα- φυτα ομως χωρις CO2 δεν αναπτυσσονται. Φυσικα μεγαλο ρολο παιζεικαι ο φωτισμος, οσο πιο πολυ φως τοσο αυξανεται η αναγκη για CO2 και λιπασματα.Οκ, σίγουρα αυτο θα μου το δειξουν τα ίδια τα φυτα με την αναπτυξη τους, απλά η αγορα, προς το παρον τουλαχιστον, ετοιμης φιαλής και συστηματος CO2 αποκλείται (είναι αρκετα ευρω) και από την άλλη η DIY κατασκευη μου φαίνεται βουνο. H πιο απλή περιγραφη που μπόρεσα να βρω είναι εδω http://www.aquarist.gr/articles/DIYCO2/diyco2.htm
αλλα και πάλι ψιλο-κολώνω (βασικά το σημείο που δεν πολυκαταλαβα είναι που και πως θα μπει η βάνα/ρυθμιστής (?) που αποτρέπει την αντιστροφη ροή (δηλαδή να μπεί νερο από το ενυδρειο μέσα στο μπουκάλι)). Αν εννοεις την ανεπιστροφη βαλβιδα, ειναι πολυ απλο...κοβεις το σωληνακι καπου στη μεση και βαζεις εκει την βαλβιδα που εμποδιζει νερο απο το ενυδρειο να γυρισει πισω και μεσα στο μπουκαλι με το μιγμα.

Βρε, μπας και να το πάμε κατα ταγκανίκα μεριά??? Οχι, όχι, το επόμενο ενυδρειο μπορεί, αλλά αυτο όχι. Υπάρχει κι ενας εγωισμός
Διαλεξε ευκολα φυτα ,αργης αναπτυξης οπως Anubias, Φτερες, java moss,κρυπτοκορινες, εχινοδωρους Βαλισνεριες κα. Με φωτισμο γυρω στο 0,4-0,5 watt/lit και θα ειναι μια χαρα και χωρις CO2
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-04-09, 00:30
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Ευχαριστω Raven γαι την διευκρινηση σου σχετικά με το CO2. Τελικά μετα από μια πιο προσεκτική μελέτη της κατασκευης δεν είναι και τόσο δύσκολο. Μαλλον θα προβω στην κατασκευη της αγοραζοντας και μια "σκαλα" για τη διαχυση του CO2 (από οτι καταλαβα από το διαβασμα είναι η καλυτερη μεθοδος, σχετικά με τις άλλες προτινομενες (π.χ. να βαλεις την εξοδο στο φιλτρο ή σε αερόπετρα κτλ). Κι αν καταφερω να ρίξω και τα PH και σκληροτητες με αυτο το συστημα ακόμα καλύτερα για τα ψαρακια.

Έκανα και μια λίστα με φωτο-απαιτησεις φυτων από Ασια μερια (μαζί μ' αυτα που προτεινεις κι εσυ, Anubias (αν και αυτες θα τις αποκλεισω), Φτερες, java moss,κρυπτοκορινες, εχινοδωρους (όπως κι αυτα), Βαλισνεριες) και θα πάω να δω τι θα μπορεσω να βρω στα πετ-σοπ.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-04-09, 10:11
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Στα 300 λιτρα η σκαλα διαχυσης ειναι ανεπαρκης, κανει δουλεια σε μικροτερα ενυδρεια. Θα πρεπει να παρεις εναν διαχυτη που να εχει προδιαγραφες για αυτα τα λιτρα.
Δεν ειπες ομως το σημαντικοτερο...τι λαμπες και ποσο φωτισμο θα εχει το ενυδρειο σε watt; Απο εκει θα ξεκινησεις για να διαλεξεις τα φυτα αναλογα με τις απαιτησεις τους.
Βλεπω οτι το πας για Ασιατικο βιοτοπο και μπραβο σου ! Η Ασια παρεχει πολλες επιλογες σε φυτα.
Για συγκατοικους μαζι με τα Gurami εχεις αποφασισει τι θα βαλεις ή θα τα αφησεις μονα τους;
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 17-04-09, 10:46
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Μάλιστα, οπότε άκυρη η σκάλα διάχυσης. Αυτός ο διαχυτής είναι κάποια συγκεκριμένη έτοιμη συσκευή ή μπορω π.χ. να πάρω ένα μικρό εσωτερικό φιλτράκι και να κάνω και μ' αυτο την δουλειά μου?? (σορρυ για τις πολλές ερωτησεις).

Το ενυδρειο έρχεται με 3 λάμπες των 30 watt τύπου Τ8.

Αρχικά μόνο περλ γκουραμι θα έχει το ενυδρείο. Για συγκατοικους ακόμα δεν το σκεφτομαι.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 17-04-09, 11:44
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Το ενυδρειο έρχεται με 3 λάμπες των 30 watt τύπου Τ8.
Οποτε πας για ευκολα φυτα . οπου το CO2 δεν παιζει καθοριστικο ρολο, (ουτε η διαχυση). Φυσικα θα τα βοηθησει τα φυτα αλλα δεν ειναι απαραιτητο να ειναι σε υψηλα επιπεδα, ουτε να γινεται η τελεια διαχυση του αεριου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 30-04-09, 12:20
Το avatar του χρήστη wcpaeb
wcpaeb Ο χρήστης wcpaeb δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-01-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 57
Προεπιλογή

Πάμε με αργούς, αλλά σταθερούς ρυθμούς . Επιτέλους έχω παραλάβει το ενυδρείο, έχει μπεί υπόστρωμα και ψιλόκοκο σκουρόχρωμο χαλαζιακό χαλικάκι. Τωρα είμαστε στη φάση αναζήτησης ριζών (έχω πάρει μια προς το παρόν) και ψάχνω και πέτρες. Όταν επιλεχθούν αυτα τα υλικά και γίνει το στήσιμο τους θα πάω για αναζήτηση φυτών ωστε να αρχίσω το φυτεμα και επιτέλους να γεμίσει με νεράκι. Έχουν μπεί και λάμπες. Μόλις στειθεί θα κάνω και καμιά παρουσίαση με φωτο.

Αυτα τα λίγα.

Υ.Γ.: Πάντως πολλά τα λεφτά ρε παιδάκι μου.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βιντεο με κατασκευη φωλιας και αναπαραγωγη - Pearl Gourami delta66 ¶λλα λαβυρινθόψαρα 11 02-01-09 20:43
gourami, pearl GIAN_NIKOLA Αρχάριοι γλυκού νερού 6 02-06-08 23:40
Pearl Gourami drakoulis ¶λλα λαβυρινθόψαρα 11 24-01-06 10:07
Φυτα και τιμές νερού cobaingr Ζωοτόκα 5 22-12-05 11:49
ΖΕΥΓΑΡΩΜΑ PEARL GOURAMI newfish ¶λλα λαβυρινθόψαρα 0 23-12-02 14:59

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:10.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05611 seconds with 13 queries