Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Λίμνες > Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες)

Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) Βήμα προς βήμα εκτέλεση και παρουσίαση του τεχνητού μας υγροβιότοπου. Λίγα ή πολλά λίτρα δεν έχουν ιδιαίτερη σημασία, το μόνο που μετράει είναι το αποτέλεσμα.

Κλειστό Θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #511  
Παλιά 23-06-10, 17:48
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από alex Εμφάνιση μηνυμάτων
θελω να βαλεις τηγανι διπλα να τα δω να πηδανε μεσα και υστερα θα σε πιστεψω...

-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από _antonis_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά την αγαπημένη μου παραλία που είναι ο παράδεισός μου, νομίζω αυτός είναι άλλος ένας μικρός παράδεισος. Μπράβο!!! Θα χρειάζονται πολλά κιλά τροφή καθημερινά, ε;
Περίπου 3 μονόχειρα την μέρα.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιαννο το οτι τρωνε σαν τρελα δεν σημαινει οτι δεν ειναι και στρεσαρισμενα...


Το ψάρι που δεν περνάει καλά δεν τρώει και τελικά πεθαίνει.

Δεν ξέρω αν είδατε στο βίντεο όταν πήγα κοντά στα ψάρια να έφυγαν σαν σφαίρα………

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 23-06-10 στις 17:48 Αιτία: Automerged Doublepost
  #512  
Παλιά 24-06-10, 10:16
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

[QUOTE=yiannossavva;458901
Το ψάρι που δεν περνάει καλά δεν τρώει και τελικά πεθαίνει. [/QUOTE]

Εγώ ήξερα ότι δεν τρώνε τα βαριά άρρωστα ψάρια .Και ότι το στρες είναι ένας
κρίσιμος παράγοντας για την βιωσιμότητα τους ,που μπορεί να οδηγήσει σε αρρώστια και τέλος στο θάνατο. Αυτό που γράφεις δεν το ήξερα.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #513  
Παλιά 24-06-10, 10:19
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ ήξερα ότι δεν τρώνε τα βαριά άρρωστα ψάρια .Και ότι το στρες είναι ένας
κρίσιμος παράγοντας για την βιωσιμότητα τους ,που μπορεί να οδηγήσει σε αρρώστια και τέλος στο θάνατο. Αυτό που γράφεις δεν το ήξερα.
Τώρα ξέρεις και αυτό.
  #514  
Παλιά 24-06-10, 10:32
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Αφου επιμενεις στην τοποθέτηση σου αυτή δεν μας την αναλύεις να την εμπεδώσουμε κίολας;
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #515  
Παλιά 24-06-10, 10:39
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αφου επιμενεις στην τοποθέτηση σου αυτή δεν μας την αναλύεις να την εμπεδώσουμε κίολας;

Αυτή είναι η άποψη μου που δεν είναι υποχρεωμένος κανένας να πιστέψει.
Την άποψη σου την σέβομαι άσχετα αν την πιστεύω η όχι. Διακρίνω μια προσπάθεια από μέρους σας να με πολεμήσετε αλλά δεν μασάω!
Εδώ είμαι.
  #516  
Παλιά 24-06-10, 10:53
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Δεν απάντας αλλά δεν θα επιμείνω.Σκοπός μου δεν ούτε να στην πώ ,ούτε να το παιξω έξυπνοτερος .Αλλά, η υποτιμηση της νοημοσύνης, δεν είναι στον καθένα ανεχτή.


Υ.Γ.Δεν υποκινούμε απο κανέναν.Ουτε αποτελώ συνωμότης. Ετσι για να μην πλανωνται ίδεες περι πολεμικής...
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη SOCRATIS : 24-06-10 στις 11:12
  #517  
Παλιά 24-06-10, 11:23
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν απάντας αλλά δεν θα επιμείνω.Σκοπός μου δεν ούτε να στην πώ ,ούτε να το παιξω έξυπνοτερος .Αλλά, η υποτιμηση της νοημοσύνης, δεν είναι στον καθένα ανεχτή.


Υ.Γ.Δεν υποκινούμε απο κανέναν.Ουτε αποτελώ συνωμότης. Ετσι για να μην πλανωνται ίδεες περι πολεμικής...
Την απάντηση μου την έδωσα και την λέω ξανά. Ψάρι που είναι στρεσαρισμένο δεν τρώει, και αν συνεχίσει να στρεσάρετε το αποτέλεσμα είναι ο θάνατος. Αυτό δεν έρχεται σε αντίθεση με την άποψη σου περί αρρώστιας στην οποία συμφωνώ ότι συμβαίνει ΚΑΙ αυτό.
Το αν υπόκεισαι σε κάποιους, η αν είσαι συνωμότης, είναι στην κρίση του κάθε ενός.



Απλά διέκρινα κάποια ειρωνεία εκ μέρους σου………μπορεί να έχω λάθος.
Δεν επιμένω όμως γιατί ο γραπτός λόγος εύκολα παρεξηγείτε.
  #518  
Παλιά 24-06-10, 18:00
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
. Ψάρι που είναι στρεσαρισμένο δεν τρώει, και αν συνεχίσει να στρεσάρετε το αποτέλεσμα είναι ο θάνατος.

Στρεσαρισμένο ψάρι είναι αυτό που βρίσκεται κάτω απο δυσμενεις,γι αυτό
συνθήκες.Η βασικότερη ανάγκη των ζωων για επιβίωση ,η βρωση , διακόπτεται από τα ίδια μόνο σε ακραίες συνήθως πολύ σοβαρές καταστάσεις.Από την άλλη ,το ότι ενα ψάρι τρώει ,δεν σημαινει και ότι βρισκεται σε καλές συνθήκες.Π.χ τα ψάρια αποκτούν ick (λευκά στίγματα ) όταν βρεθούν κάτω απο κατάσταση στρες.Συνηθως εκδηλώνεται μετά από απότομες αλλαγές θερμοκρασίας.Τα ψάρια συνεχίζουν πριν και μετά της προσβολής αυτή ,να τρεφονται κανονικα.Η διακοπή της τροφής και εν συνεχεία ο θάνατος μπορεί να συμβεί στα προσβεβλημένα ψάρια μετά από αναστρέψιμη βακτηριαδική προσβολή ζωτικών οργάνων τους.Στην περίπτωση αυτή ούτε το στρες τα σκότωσε ούτε το ick.
Εν κατακλείδη, η γενική τοποθέτηση σου,ότι στρες σημαινει και ανορεξία ειναι λάθος.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #519  
Παλιά 24-06-10, 18:05
Το avatar του χρήστη Krisos
Krisos Ο χρήστης Krisos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 11-04-2009
Περιοχή: Χαλκίδα(Εύβοιας)
Μηνύματα: 668
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Krisos
Προεπιλογή

Μπραβο Γιαννο μαστορα!
__________________
  #520  
Παλιά 24-06-10, 18:30
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από SOCRATIS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στρεσαρισμένο ψάρι είναι αυτό που βρίσκεται κάτω απο δυσμενεις,γι αυτό
συνθήκες.Η βασικότερη ανάγκη των ζωων για επιβίωση ,η βρωση , διακόπτεται από τα ίδια μόνο σε ακραίες συνήθως πολύ σοβαρές καταστάσεις.Από την άλλη ,το ότι ενα ψάρι τρώει ,δεν σημαινει και ότι βρισκεται σε καλές συνθήκες.Π.χ τα ψάρια αποκτούν ick (λευκά στίγματα ) όταν βρεθούν κάτω απο κατάσταση στρες.Συνηθως εκδηλώνεται μετά από απότομες αλλαγές θερμοκρασίας.Τα ψάρια συνεχίζουν πριν και μετά της προσβολής αυτή ,να τρεφονται κανονικα.Η διακοπή της τροφής και εν συνεχεία ο θάνατος μπορεί να συμβεί στα προσβεβλημένα ψάρια μετά από αναστρέψιμη βακτηριαδική προσβολή ζωτικών οργάνων τους.Στην περίπτωση αυτή ούτε το στρες τα σκότωσε ούτε το ick.
Εν κατακλείδη, η γενική τοποθέτηση σου,ότι στρες σημαινει και ανορεξία ειναι λάθος.

Συμφωνώ με την ποιο πάνω τοποθέτηση σου. Η διαφωνία μας είναι στο τη θεωρεί ο κάθε ένας μας στρες. Θα το πω αλλιώς. Τα ψάρια μου με τόσο πολλή όρεξη για φαγητό δεν είναι στρεσαρισμένα………… και προπαντός όταν με βλέπουν δεν φεύγουν σαν σφαίρες, κάτι που είπε ο ¶ντρος. Για αυτό ανέβασα το βίντεο

Όπως βλέπετε δεν κωλώνω να αναφερθώ σε ονόματα όπως έκανε και ο ¶ντρος φωτογραφίζοντας με.
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Krisos Εμφάνιση μηνυμάτων
Μπραβο Γιαννο μαστορα!

Ευχαριστώ πολύ.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη yiannossavva : 24-06-10 στις 18:30 Αιτία: Automerged Doublepost
  #521  
Παλιά 24-06-10, 19:06
Το avatar του χρήστη SOCRATIS
SOCRATIS Ο χρήστης SOCRATIS δεν είναι συνδεδεμένος
Goldfish Moderator
 
Εγγραφή: 24-11-2004
Περιοχή: ΒΕΡΟΙΑ
Μηνύματα: 781
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνώ με την ποιο πάνω τοποθέτηση σου. Η διαφωνία μας είναι στο τη θεωρεί ο κάθε ένας μας στρες.
Μας τα μπερδεύεις .Δεν ενδιαφέρει αν συμφωνούμε ,ούτε δική μου ανακάλυψη είναι .Ειναι τόσο επιστημονικες όσο και εμπειρικες διαπιστώσεις.
__________________
"Πάντα οὖν ὅσα ἂν θέλητε ἵνα ποιῶσιν ὑμῖν οἱ ἄνθρωποι,οὕτω καὶ ὑμεῖς ποιεῖτε αὐτοῖς"
(Ματθ., ζ΄, 12)

  #522  
Παλιά 25-06-10, 00:15
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Στρες για μένα είναι ότι αν τα ψαριά παρουσιάσουν ick η ανορεξία μπορεί να οφείλετε στο φόβο (φόβος ως προς το περιβάλλον που ζουν -Προσαρμοστικότητα - επισκεψιμοτητα της λίμνης από αλλά ζώα κτλ).

Σε περίπτωση που τα ψαριά δεν έρχονται προς τα εμάς κρύβονται αλλά είναι υγειές.
Ίσως σημαίνει ότι έχουν εγκλιματιστεί στο νέο περιβάλλον τους και έχουν αρχίσει να αναπτύσσουν μια νέα, για αυτά συμπεριφορά,της επιβίωσης. Που με των καιρό αν δεν τα παρενοχλούμε, εμείς συχνά, θα φτάσουν σε σημείο να συμπεριφέροντε όπως όλα τα ψαριά του κόσμου. (αγρια ψαρια)

Αυτό δεν σημαίνει για εμένα σε καμιά περίπτωση στρες. Απλά είναι τρόπος ζωής. Το να έχουν επίγνωση το ότι πρέπει να κρύβονται από φυσικούς εχθρούς.

Ανησυχητική συμπεριφορά είναι αυτή που σίγουρα θα παρουσίαση αρρώστιες.

Είναι λίγο βαριά η λέξη στρές και ίσως λίγο δύσκολο για να την βάλουμε σε ένα καλούπι

Από προσωπική εμπειρία που έχω 2 χρυσόψαρα σε μια μικρή λίμνη (ακατάλληλη από όλες τις απόψεις) έχουν μάθει τα ψαριά να κρύβονται όταν πλησιάσει το παραμικρό στην λίμνη. Υπόψη πίνουν νερο πολλά πουλιά και γάτες. Οπότε ναι θεωρώ ότι τα ψαριά αυτά είναι στρεσαρισμένα εν μέρη με την επισκεψημοτητα. Αλλά παρόλα αυτά έχουν φτάσει σε τριπλάσιο μέγεθος.

Οπότε το ερώτημα εν μέρη για μένα τίθεται υπάρχει φόβος να πεθάνουν?
Να αρρωστησουν?
Η δε θα συμβεί τίποτα από αυτά μια και έχουν εγκλιματιστεί με το περιβάλλον.?
(τα ψαριά θα φύγουν οπότε δεν τίθεται θέμα να μεγαλώσουν και να μην μπορούν να κρυφτούν)

Την απάντηση σε όσα έως τώρα βλέπω εγώ να συμβαίνουν είναι: Oτι τα ψαριά μια και μπήκαν σε πολύ μικρή ηλικία και μικρό μέγεθος. Μετά το στάδιο προσαρμογής τους έχουν γίνει ποιο προσεκτικά και ποιο επιφυλακτικά.
Που για κάποιους μπορεί να σημαίνει ότι τα ψαριά αυτά έχουν μόνιμα στρες.
Αλλά για κάποιους άλλους ότι τα ψαριά αυτά έχουν αντίληψη και ζουν όπως όλα τα ψαριά του κόσμου, που πρέπει να προστατεύσουν την ζωή τους.


¶λλη εκδοχή.
Αν ένα ψάρι δεν τρέχει να κρυφτή όταν μας βλέπει θα είναι ευάλωτο και από ενδεχόμενες επισκέψεις γλαρών-γάτες κτλ. Αν πάλη είναι άγριο (δεν θεωρώ σωστή την έγνοια στρεσαρισμένο) δε θα το βλέπουμε συχνά αλλά θα καταφέρει να επιβίωση μια χαρά.


Την μια λεμέ ποιο φυσικές συνθήκες στα ψαριά στην λίμνη. Και από την άλλη γιατί δεν συμπεριφέρεται σαν τα αποβλακωμένα ψαριά που ζουν μέσα στα ενυδρεία.

Νομίζω ότι εν μέρη σκοπός της λίμνης είναι η ζωή να αναπτύσσετε όσο γίνετε ποιο σωστά. Το να μην δώσουμε στα ψαριά σωστές Συνθήκες ώστε να αναπτύξουν αμυντικές συμπεριφορές. Είναι σαν na έχουμε ψαριά όπως είναι αυτά που ζουν μέσα στα ενυδρεία. Κάτι που θεωρώ ότι αρκετοί δε το θέλουν.

Γενικά είναι πως το βλέπει κανείς το θέμα. Τα πράματα είναι γκρίζα ούτε άσπρο ούτε μαύρο.
__________________
  #523  
Παλιά 25-06-10, 00:30
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Την μια λεμέ ποιο φυσικές συνθήκες στα ψαριά στην λίμνη. Και από την άλλη γιατί δεν συμπεριφέρεται σαν τα αποβλακωμένα ψαριά που ζουν μέσα στα ενυδρεία..
στα της λιμνης δε θα παρω θεση μιας και δεν εχω ιδια πειρα...αλλα στα των ενυδρειων περνω και παραπερνω....οταν τα ψαρια (και στο ενυδρειο και στη λιμνη) βασιζουν το μεγαλυτερο μερος της διατροφης τους στα χερια μας (μπορει στις λιμνες να βρισκουν και εντομα και αλγες αλλα τρωνε σε μεγαλο μερος την τροφη που ΕΜΕΙΣ τους δινουμε) μονο αποβλακωμενα δε μπορεις να τα πεις.
ισα ισα ειναι δειγμε ευφυιας το γεγονος οτι αντιλαμβανονται πως εμεις τα ταιζουμε και τρεχουν σε μας γιατι μας εχουν συνδυασει με το φαγητο...
εχουν μνημη και νοηση και ξερουν οτι θα τους δωσουμε να φανε....
αυτο προς διευκρινηση απλα. ψαρια που μεγαλωνουν με φροντιδα σε ενυδρεια και εξυπνα ειναι και πολυ δραστηρια.
σαφως και το οτι ερχονται σε μας να ζητησουν φαγητο δε σημαινει οτι ειναι αποβλακωμενα σε σχεση με τα "εξυπνα" κοι που κρυβονται. εξαλλου στα βιντεο βλεπω πως και τα κοι των λιμνων ερχονται στα χερια των αφεντικων τους για να φανε...οπως εδω http://www.youtube.com/watch?v=8StVeHrhm9c&feature=fvw
__________________
  #524  
Παλιά 25-06-10, 00:47
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Το στρες πάει πακέτο με τα ψαριά κύριος ενυδρείων.
Στην λίμνη ο φόβος τους στρες υπάρχει κύριος ως προς το στάδιο προσαρμογής ενός νέου ψαριού όταν θα μπει μέσα σε μια λίμνη κύριος αν είναι και το πρώτο ψαρί.
Ένα ψαρί λίμνης. Πιστεύω ότι καταλαβαινόμαστε ότι μιλάμε για ψαριά που ζουν σε κρύο νερό, τις ιδίας οικογένειας κυπρίνων άσχετος αν είναι άλλη ράτσα. Δεν θα νιώσει φόβο από τα αλλά ψαριά σε θέματα επιθετικότητας και κυριαρχίας.

Οπότε στρες σε λίμνη δεν υφίσταται για μένα. (υπάρχει αυτό που λεμέ σωστή προσαρμογή) στρες θα δημιουργηθεί μονό αν κάποιος η κάποιο ζώο παρενοχλεί συνεχεία τα νερά της λίμνης.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis Εμφάνιση μηνυμάτων
στα της λιμνης δε θα παρω θεση μιας και δεν εχω ιδια πειρα...αλλα στα των ενυδρειων περνω και παραπερνω....οταν τα ψαρια (και στο ενυδρειο και στη λιμνη) βασιζουν το μεγαλυτερο μερος της διατροφης τους στα χερια μας (μπορει στις λιμνες να βρισκουν και εντομα και αλγες αλλα τρωνε σε μεγαλο μερος την τροφη που ΕΜΕΙΣ τους δινουμε) μονο αποβλακωμενα δε μπορεις να τα πεις.
ισα ισα ειναι δειγμε ευφυιας το γεγονος οτι αντιλαμβανονται πως εμεις τα ταιζουμε και τρεχουν σε μας γιατι μας εχουν συνδυασει με το φαγητο...
εχουν μνημη και νοηση και ξερουν οτι θα τους δωσουμε να φανε....
αυτο προς διευκρινηση απλα. ψαρια που μεγαλωνουν με φροντιδα σε ενυδρεια και εξυπνα ειναι και πολυ δραστηρια.
σαφως και το οτι ερχονται σε μας να ζητησουν φαγητο δε σημαινει οτι ειναι αποβλακωμενα σε σχεση με τα "εξυπνα" κοι που κρυβονται. εξαλλου στα βιντεο βλεπω πως και τα κοι των λιμνων ερχονται στα χερια των αφεντικων τους για να φανε...οπως εδω http://www.youtube.com/watch?v=8StVeHrhm9c&feature=fvw
Το αποβλακωμένα έρχεται στο ότι τα ψαριά του ενυδρείου κάποια στιγμή το περνούν απόφαση το ότι και να κάνουν εμείς θα μπορούμε να τα δούμε και να τα πιάσουμε.
Δεν τους δίνετε καν η δυνατότητα να αναπτύξουν αμυντικές συμπεριφορές ώστε να μπορέσουν να κρυφτούν.

Κοιτά για μένα δεν υπάρχει σωστό και λάθος. ¶λλος τα θέλει έτσι και άλλος αλλιώς.

Εγώ ρίχνω τροφή και φεύγω μακριά . ο λόγος είναι ότι δεν θέλω να συνηθίσουν την παρουσία μου μια και με αυτό των τρόπο προσπαθώ να τα προφυλάξω και από της γάτες. Όταν με το καλό πάνε σε περιβάλλον που θα πλήρη καλύτερες συνθήκες προστασίας δεν θα έχω πρόβλημα να με πλησιάσουν.

Δεν έχω τρελά με τα το τάϊσμα από τα χεριά .
Είμαι λίγο της απόψεις τα ψαριά είναι ψαριά. Δεν μπορέσω να τα θεωρήσω κατοικίδια σαν των σκύλο. (είναι σαν να υποβαθμίζω των σκύλο)
Απλά προσπαθώ να σέβομαι τα ζωντανά που έχω. Αν και η κίνηση μου να έχω τα 2 αυτά χρυσόψαρα έρχεται σε τελείως αντίθεση με τα πιστεύω μου.
Λάθη κάνουμε δύστυχος. …….
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 25-06-10 στις 00:47 Αιτία: Automerged Doublepost
  #525  
Παλιά 25-06-10, 06:04
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Επειδή δεν πιστεύω αυτά που ακούω, θα ήθελα να ξαναεμπλακώ. Έχω και εγώ ένα σκυλάκι, που με τα λεγόμενα σας είναι πλήρως αποβλακωμένο, δηλαδή, κάνει ότι του πω, με ακολουθεί, εξαρτάται από εμένα και βεβαίως απέχει μακράν από την δράση των προγόνων του... Τί θα πω για τη γάτα στο χωριό που καμία απωλύτως σχέση δεν έχει με τις αγριόγατες...ξέρετε, αποβλακωμένη και αυτή. Όπως και να το κάνουμε, εδώ μιλήστε για οποιοδήποτε άλλο ψάρι, εκτός από τα κοι. Τα κοι είναι Πετς, όπως τα σκυλιά και τις γάτες.

Είναι καιρός να καταλάβετε, ότι μιλώντας για κοι και μόνο, μιλούμε για ένα ζώο που εξοικιώθηκε με τον άνθρωπο αιώνες τώρα. Ναι, είναι μακράν το ποιο κοινωνικό ψάρι, ο άνθρωπος μπορεί να το αγγίζει, να τρώει από το χέρι του χωρίς φόβο και βεβαίως είναι σε θέση να ξωχωρίσει εχθρούς του, όπως τις γάτες και τις σφύκες που τυχόν να πέσουν στο νερό.

Φιλικότητα για τα κοι θα πει να τρώνε σπό το χέρι σου και να μην τους το πετάς από τα δύο μέτρα. Αν δεν πιστεύεις Γιάννο, μίλησε με τον Μιχάλη που ήρθε χθες και είδε την συμπεριφορά των κοι μου. Αν τα καταφέρω μπορώ να τραβίξω και εγώ ένα βίντεο για να δεις την πραγματική συμπεριφορά, έστω και αν τα δικά μου ζουν σε μια μικρή λίμνη πρόχειρα.

Για να αποδείξεις Γιάννο ότι τα κοι σου δεν βρίσκονται σε στρες, (και επειδή όλοι εμείς εδώ, εκτός από εσένα είμαστε πολύ λίγοι σε γνώσεις) σε προκαλώ να περιγράψεις τον εξοπλισμό σου και την ποσότητα των κοι σου ανά τα λίτρα σου, σε όποιο φόρουμ του εξωτερικού μπορείς και εσύ επιθυμείς, για να μην σου προτείνω εγώ και πεις διάφορα...

Ναι, τα κοι στη λίμνη σου βρίσκονται σε κατάσταση στρες και αυτό θα εντείνεται κάθε χρόνο και περισσότερο μέχρι να τα χάσεις. Και μεταξύ μας, όταν τότε έχεις απώλεια, ποτέ δε θα μιλάμε για ένα ψάρι, αλλά για μαζική. Τα κοι απαιτόυν οξυγόνο όσο κανένα αλλο ψάρι. Τα ταλαιπωρείς με τον καταρράκτη μαϊμου που έχεις. Όταν μιλάμε για καταρράκτες λίμνης που θέλουμε να συμβάλουν στην αύξηση του οξυγόνου, τους κατασκευάζουμε εντελώς κάθετους με ακανόνιστο σχήμα (πέτρες έξω και μέσα) για να αναγκάσουμε το νερό να πέφτει ώστε να μεταφέρει μαζί του και πολλές φυσαλίδες αέρα) και όχι απλά να κυλάει. Και πάλι όμως, οποιοσδήποτε καταρράκτης στην περίπτωση σου είναι ανίκανος να δώσει όσο οξυγόνο χρειάζονται τα ψάρια σου. Θέλεις τεχνική υποστήριξη Γιάννο, μην τυρανάς άλλο τα ψάρια σου!

Φίλε Βασίλη, αν είσουν συντονιστής τί θα έλεγες σε έναν αρχάριο, όταν παρουσίαζε ένα 150άρη ενυδρείο με ένα κοι?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #526  
Παλιά 25-06-10, 07:16
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Για να αποφύγω αυτές της συζητήσεις διαχώρισα της λίμνες στα 2 παρόλο που υπάρχουν πολλές.

  • Λίμνη που να δουλεύει με όσο ποιο λίγο εξοπλισμό μπορούμε και να πλησιάζει το φυσικό περιβάλλον, με πολλά φυτά.
  • Λίμνη (που για εμένα θα την ονόμαζα ενυδρείο στην αυλή) με όλον αυτό τον σύγχρονο εξοπλισμό, botton aeration drain χωρίς φυτά.

Και επειδή το έχουμε κουράσει το είπα πολλές φορές και το λέω ξανά.
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΑΝΤΉΘΕΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ.
Επίσης έχω πει ότι η επιλογή του 1 η του 2 εξαρτάτε από τα γούστα μας.
Έχω ρωτήσει πολλές φορές ποια η διαφορά μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρίς φυτά και μίας λίμνης 20,000 λίτρων που τα 5,000 λίτρα καλύπτονται από φυτά.
Κανείς από αυτούς που δεν θέλουν φυτά στην λίμνη δεν απάντησε και ούτε θα απαντήσει ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι η απάντηση δεν βολεύει αυτά που θέλουν σώνει και καλά να υποστηρίξουν. Και επειδή δεν μου αρέσει να φωτογραφίζω μιλάω για τον in the pond και τον ¶ντρο.
in the pond & ¶ντρο ξέρετε πόσο οξυγόνο έχω στην λίμνη μου?
Το ότι τα φυτά την ημέρα απελευθερώνουν οξυγόνο το ξέρετε.
Το ότι έχω πολλά ψάρια στην λίμνη μου ΤΟ ΞΕΡΩ. Ίδη έχω αφαιρέσει σχεδόν όλα τα χρυσόψαρα και σταδιακά θα αφήσω τα ΚΟΙ που μου αρέσουν.
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να θέλετε να πιάσετε κάποια ψάρια από την λίμνη σας?
Ξέρετε πόσο εύκολο η δύσκολο είναι?
Πετύχατε ποτέ να πιάσετε τα ψάρια που θέλετε?
Και ερχόμαστε τώρα στο θέμα μας. Μετά από αυτές της προσπάθειες να πιάσετε τα ψάρια ποια η συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών στην λίμνη σας για κάποιες μέρες τουλάχιστον?

Η δικιά μου εμπορία λέει ότι τα ψάρια χρειάζονται και πάλι τον χρόνο τους να φάνε από το χέρι σου. Τώρα αυτό αν θέλετε ονομάστε το στρες η φόβο η ότι δίποτε άλλο.
Σημασία έχει ότι το ψάρι περνάει μια διαδικασία που δεν ήτανε συνηθισμένο και φυσιολογικά χρειάζεται τον χρόνο του να επανέλθει.

Τα γραφώμενα του ¶ντρου ότι τα ψάρια μου υποφέρουν, και το ότι με βλέπουν και φεύγουν σαν σφαίρες από ότι βλέπετε από το βίντεο δεν ισχύουν. Αντρο αν θες (να μου την πεις) βρες κάτι άλλο που ισχύει γιατί αυτοί που μας διαβάζουν εδώ δεν είναι βλάκες!

Και ξεχωρίστε κάτι επιτέλους ρε παιδιά. Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.

Υ/Γ
Δεν έχουμε λίμνη απλά για να το λέμε. Έχουμε λίμνη για να την απολαμβάνουμε. Προσωπικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι την χαίρομαι με την καρδιά μου. Ψες ας πούμε με το σουβλάκι και τις μπύρες μας κάτω από την πέργολα με αναμμένα κεριά περιμετρικά, με θέα την λίμνη, ακούγοντας το νερό να κυλάει στον καταρράκτη τέλεια ήτανε!!!!!!!!!!!
Για αυτό την έφτιαξα………….για την πάρτη μου και μόνο
  #527  
Παλιά 25-06-10, 08:09
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Γιάννο, επειδή όντως κουράσαμε αρκετά το θέμα των ειδών λίμνης, θα το πω για τελευταία φορά. Το δικό σου σύστημα λέγεται κλειστό κύκλωμα, το δικό του ¶ντρου λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα και το δικό μου που φτιάχνω λέγεται επίσης κλειστό κύκλωμα. Οι ξένοι ονομάζουν πολύ εύστοχα όλα τα πιο πάνω PONDS δηλαδή στα ελληνικά Δεξαμένες. Δεν έχουν να κάνουν τίποτε απολύτως με τις φυσικές λίμνες και είναι καλύτερα απ' εδώ και μπρός να εκφραζόμαστε και εμείς με αυτόν τον χαρακτηρισμό.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχω ρωτήσει πολλές φορές ποια η διαφορά μιας λίμνης 15,000 λίτρων χωρίς φυτά και μίας λίμνης 20,000 λίτρων που τα 5,000 λίτρα καλύπτονται από φυτά. Κανείς από αυτούς που δεν θέλουν φυτά στην λίμνη δεν απάντησε και ούτε θα απαντήσει ποτέ για τον απλούστατο λόγο ότι η απάντηση δεν βολεύει αυτά που θέλουν σώνει και καλά να υποστηρίξουν. Και επειδή δεν μου αρέσει να φωτογραφίζω μιλάω για τον in the pond και τον ¶ντρο.
Ε, ναι! Γιατί άραγε? Και επειδή είμαστε και οι δύο αρχάριοι και βαβαίως-βεβαίως χωρίς τη δική σου πείρα, πες μας εσύ να μορφωθούμε....πες μας τη διαφορά.... Όπως επίσης θα ήθελα να ακούσω την διαφορά της δικής σου περίπτωσης με την περίπτωση του ¶ντρου με ξεχωριστή παρακείμενη λίμνη μόνο για φυτά. Ανέπτυξε το θέμα, γιατί με ενδιαφέρει πολύ..

Μεταξύ μας, εγώ θα βάλω κάποια φυτά στην κυρίως λίμνη μου, οπότε μην με αναφέρεις χωρίς να έχω εκφραστεί... Προσωπικά όμως συμφωνώ ότι ο ¶ντρος έχει την καλύτερη σκέψη για το εν λόγω θέμα (Δεξαμένη με ΚΟΙ).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
in the pond & ¶ντρο ξέρετε πόσο οξυγόνο έχω στην λίμνη μου?
Το μέτρησες πριν ή μετά από την αντλία που είχες βάλει στον πυθμένα (αυτή που έχει αναφέρει ο ¶ντρος).

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι τα φυτά την ημέρα απελευθερώνουν οξυγόνο το ξέρετε.
Όπως βέβαια απελευθερώνουν ανάλογα CΟ2 το βράδυ...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι έχω πολλά ψάρια στην λίμνη μου ΤΟ ΞΕΡΩ. Ίδη έχω αφαιρέσει σχεδόν όλα τα χρυσόψαρα και σταδιακά θα αφήσω τα ΚΟΙ που μου αρέσουν.
Πολύ καλώς και μπράβο Αλλά και πάλι μόνο με 8 κοι θα πρέπει να μείνεις...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Έχετε δοκιμάσει ποτέ να θέλετε να πιάσετε κάποια ψάρια από την λίμνη σας? Ξέρετε πόσο εύκολο η δύσκολο είναι?
Πετύχατε ποτέ να πιάσετε τα ψάρια που θέλετε?
Και ερχόμαστε τώρα στο θέμα μας. Μετά από αυτές της προσπάθειες να πιάσετε τα ψάρια ποια η συμπεριφορά τον υπολοίπων ψαριών στην λίμνη σας για κάποιες μέρες τουλάχιστον?
Στρεσάρισμα έχουν τα ψάρια αυτά που μπαίνουν σε μια καινούρια λίμνη και είναι λογικό...σε αυτό συμφωνώ. Θέλουν κάποιες μέρες να εγκλιματιστούν. Όταν προυπάρχουν βέβαια άλλα ψάρια, τότε ο εγκλιματισμός αυτός γίνεται τις περισσότερες φορές πολύ γρήγορα, μπορεί και την ίδια μέρα.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Η δικιά μου εμπορία λέει ότι τα ψάρια χρειάζονται και πάλι τον χρόνο τους να φάνε από το χέρι σου. Τώρα αυτό αν θέλετε ονομάστε το στρες η φόβο η ότι δίποτε άλλο.
Σημασία έχει ότι το ψάρι περνάει μια διαδικασία που δεν ήτανε συνηθισμένο και φυσιολογικά χρειάζεται τον χρόνο του να επανέλθει.
Η δικιά μου εμπειρία δεν λέει αυτό. Έχω αφαιρέσει πολλές φορές ψάρια από την παλιά μου λίμνη και την ίδια κιόλας μέρα τα τάισα από το χέρι μου. Αυτά που έφυγαν θα είναι δύσπιστα και απόμακρα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γραφώμενα του ¶ντρου ότι τα ψάρια μου υποφέρουν, και το ότι με βλέπουν και φεύγουν σαν σφαίρες από ότι βλέπετε από το βίντεο δεν ισχύουν. Αντρο αν θες (να μου την πεις) βρες κάτι άλλο που ισχύει γιατί αυτοί που μας διαβάζουν εδώ δεν είναι βλάκες!
Γιάννο, θα ήθελα σήμερα βίντεο που να τρώνε από το χέρι σου και να τα χαϊδεύεις. Τότε θα σε πιστέψω.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και ξεχωρίστε κάτι επιτέλους ρε παιδιά. Το πόσα ψάρια έχουμε στην λίμνη μας εξαρτάτε και από το μέγεθος τους. Αν σκεφτόμαστε πάντα το τελικό τους μέγεθος τότε θα έπρεπε να είχαμε 5-6 ψάρια ο καθένας μας. Το ότι συνδεόμαστε μαζί τους και δύσκολα τα δίνουμε είναι γεγονός αλλά δεν έχουμε άλλη επιλογή.
Έχουμε την επιλογή να πάρουμε εξ' αρχής όσα ψάρια μπορεί να αντέξει το σύστημα μας. Προσωπικά, 12,500 τόσα λίτρα που θα είναι η δική μου δεξαμένη, το πολύ να βάλω 13 ψάρια.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Υ/Γ
Δεν έχουμε λίμνη απλά για να το λέμε. Έχουμε λίμνη για να την απολαμβάνουμε. Προσωπικά ειδικά τώρα το καλοκαίρι την χαίρομαι με την καρδιά μου. Ψες ας πούμε με το σουβλάκι και τις μπύρες μας κάτω από την πέργολα με αναμμένα κεριά περιμετρικά, με θέα την λίμνη, ακούγοντας το νερό να κυλάει στον καταρράκτη τέλεια ήτανε!!!!!!!!!!!
Για αυτό την έφτιαξα………….για την πάρτη μου και μόνο
Να' σαι καλά και να την χαίρεσαι...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #528  
Παλιά 25-06-10, 08:10
Το avatar του χρήστη lucy
lucy Ο χρήστης lucy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-01-2007
Περιοχή: Δράμα
Μηνύματα: 1.993
Προεπιλογή

... τη τανί το ταν, και τη καπακι τ΄απάν και τη βουτυρί τ' απές ...
__________________

«...όταν μια πόρτα στη ζωή κλείνει, μια άλλη ανοίγει. Ευτυχισμένος θα είναι ο άνθρωπος που δεν θα σταθεί να κλαίει μπροστά στην κλειστή πόρτα, αλλά θα ψάξει να βρει την ανοικτή και να ευτυχήσει
[B]Helen Keller

[
  #529  
Παλιά 25-06-10, 08:24
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Και επειδή το έχουμε κουράσει το είπα πολλές φορές και το λέω ξανά.
ΔΕΝ ΕΊΜΑΙ ΑΝΤΉΘΕΤΟΣ ΠΡΟΣ ΤΟΝ ΣΥΓΧΡΟΝΟ ΕΞΟΠΛΗΣΜΟ.
Γιάννο, σου μεταφέρω ένα απόσπασμα μιας τοποθέτησης σου για τον μοντέρνο εξοπλισμό πριν μόλις 2 μήνες.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων

bottom
aerationdrain
Μειονεκτήματα του συστήματος αυτού είναι τα εξής.
Τα φύλλα μένουν, λιώνουν και κατακάθονται στον πυθμένα της λίμνης.
  • Συχνό μπούκωμα του σωλήνα από την λίμνη στο φίλτρο.
  • Το φίλτρο πρέπει να τοποθετηθεί κάτω από την στάθμη του νερού της λίμνης για να μπορεί να υπάρχει ροΐ στο νερό.
  • Δεν μένει λάσπη στο κάτω μέρος της λίμνης που θεωρώ απαραίτητη.
  • Ακριβότερος εξοπλισμός.
Αυτά για την ώρα με την εξέλιξη της συζήτησης αυτής θα θυμηθώ και άλλα……….
Μήπως αυτή η απάντηση συνάδει με την γραμμή με τα κεφαλαία σου γράμματα? Μπορείς να καταλάβεις πόσο πίσω παίρνουμε τα πράγματα λέγοντας αυτά της δεύτερης σου δημοσίευσης? Απορώ και εγώ δηλαδή πολλές φορές αν εννοείς κάτι ή το λες για αστείο, χαρητολογόντας.

Αυτό και αυτό, φοβούμαι να παρατηρήσω οτι αναλώνουμε το χρόνο μας σε θέματα δεξαμενών νηπιακής ηλικίας και δε λέμε να ξεφύγουμε από αυτήν. Προσπαθούμε να φέρουμε ανθρώπους που είναι χρόνια στο χώρο αυτό και οι εγωισμοί μας απλά τους κρατούν μακρυά. (εσένα φωτογραφίζω Γιάννο). Και πίστεψέ με κανένας με πείρα δεν θα εμπλακεί σε ένα φόρουμ, στο οποίο πολύ απλά θα χάνει το χρόνο του. Θα προτιμήσει ένα άλλο που οι απόψεις θα ταυτίζονται και θα εμβαθύνει περισσότερο τις γνώσεις του.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...


Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη in the pond : 25-06-10 στις 09:06
  #530  
Παλιά 25-06-10, 09:32
Το avatar του χρήστη Ηλίας
Ηλίας Ο χρήστης Ηλίας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-06-2008
Περιοχή: -
Μηνύματα: 1.027
Προεπιλογή

Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση..
  #531  
Παλιά 25-06-10, 09:48
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Ηλίας Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση..
Να' σαι καλά Ηλία μου. Προσπάθησα να το προλάβω λίγες μέρες πριν... Καλό κουράγιο και δώστε στα καινούρια ΚΟΙ ότι είναι δυνατόν για να ευημερίσουν στο μέλλον. Πόσο ήταν το μέγεθος τους Ηλία?

Λυπούμαι όμως για τα κοι σου που σίγουρα θα είχατε ήδη συνδεθεί μαζί τους. Είναι τραγικό να χάνεις ΚΟΙ γιατί είναι τα πετ σου όπως το σκυλάκι και τη γάτα σου. Είχα ενυδρεία, έχω χάσει ψάρια στο παρελθόν, αλλά δεν μπορώ να διανοηθώ να χάσω το μεγάλο μου κοι. Θα κλαίω μια εβδομάδα και ας μην είναι επιλεκτικής παραγωγής ή πρωταθλητής.

Εδώ θέλω να τονίσω σε όλους τους φίλους που έχουν δεξαμένες με υπερχύλιση, να πάρουν μέτρα, προσθέτοντας και τεχνητή υποστήριξη προς τα κοι τους. Αντλία βυθού και air diffuser. Μεγαλώνοντας τα κοι οι απαιτήσεις τους είναι τρομερές. ΜΗΝ ΠΕΙΡΑΜΑΤΙΖΕΣΤΕ!!! Όταν χάσετε μια ομάδα π.χ. τρίχρονων ΚΟΙ ή και πιο μεγάλων, τα ψυχικά σας αποθέματα θα καταρρεύσουν.
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #532  
Παλιά 25-06-10, 10:20
Το avatar του χρήστη POURITANOS
POURITANOS Ο χρήστης POURITANOS δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2007
Περιοχή: ΘΕΣΣΑΛΟΝΙΚΗ
Μηνύματα: 780
Προεπιλογή

Σίγουρα ενα εξημερωμένο ζώο είναι ότι καλύτερο για των άνθρωπο .
Αρκεί να μην κινδυνεύει από φυσικούς εχθρούς.
Δε νομίζω να μην θέλει κανείς τα ψαριά του να έρχονται όταν μας βλέπουν.

Από το στρες πηγαμε στον εξοπλισμό!!!!!! ¶ντε μια από τα ιδία.

Να πω ότι κάποια πράγματα δεν με αρέσουν ως προς το πώς αντιμετωπίζετε ο Γιάννος. Ενώ μέχρι χτες είχε μια ωραία λίμνη .
Σήμερα κατηγορείτε για :
Οχι σωστό φιλτράρισμα.
Υπερβολικά φυτά .
Ελλειψη οξυγόνου.
Κακό σύστημα οξυγονώσεις.
Κακή συμπεριφορά των ψαριών του και ένα σωρό αλλά………
(κοινός για τα πάντα)

Εγώ τουλάχιστον από όσα έχω δει μέσα στο φόρουμ έως τώρα. Είναι να βλέπω ότι έχει καταφέρει γέννες. Τα ψαριά του όταν μας τα παρουσίασε μέσα στο ενυδρείο φαινόταν τελείως υγειές και αρκετά μεγαλούτσικα σε μέγεθος. Δεν έχω ακούσει για απώλειες ψαριών και αρρώστιες.

Δεν λέω ότι σε όλα έχει δίκιο αλλά μην ισοπεδώνουμε τα πάντα.
Στο κάτω μας παρουσιάζει πολλά πράγματα που αρκετή δεν θα έμπαιναν στων κόπο να παρουσιάσουν ούτε τα μισά.

Όλες οι λίμνες που υπάρχουν στης αυλές μας είναι κλειστά και ελεγχόμενα συστήματα. ¶σχετα αν έχουν μια απόχρωση φυσικότητας σε ότι αφορά το αισθητικό κομμάτι.

Εμένα δεν με αρέσει να πειράζουμε τα ψαριά.
Πιστεύω ότι από την στιγμή που θα μπουν τα ψαριά μέσα στην λίμνη δεν πρέπει να βγουν ποτέ. Παρά μονό αν τεθεί λόγος θεραπείας.

Το ότι κάποιοι έχουν καλύτερο εξοπλισμό από κάποιους άλλους. Δε σημαίνει, ότι οι άλλοι ξαφνικά δεν έχουν τίποτα. Μην υπέρ εκτιμάτε των ακριβό εξοπλισμό σε μια λίμνη . Μια και πολλές φορές είναι περιττός.
Υπάρχουν και οι εξωτερικοί παράγοντες που θα καθορίζουν της ανάγκες μιας λίμνης.

Σε έναν αρχάριο θα πρότεινα πλέων να εμπιστευτεί ότι βλέπουν τα “ματιά” του και συμφωνούν με την λογική του. (δυστυχώς υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιος να βγάλει το 90% νερού από την λίμνη του και να το αντικαταστήσει με καθαρό μονό και μονό για να φανεί η λίμνη του στης φωτογραφίες ότι έχει καθαρό νερό.)

Συζήτηση κάνουμε πάνω από όλα και καλό θα ήταν να μην φωτογραφίζουμε ο ένας των άλλων σε τέτοιο βαθμό που κουράζει και προβληματίζει, όσους διαβάζουν τα θέματα.


-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ;Ηλίας
Πρωσοπικα πιστευω οτι στρες δεν ειναι κατι που αποκτουν ευκολα ψαρια που ειναι "ανετα" στην λιμνη..
Παραδειγματος χαρη, σε εμενα ολη μερα περνουν και πινουν πουλια νυχτεριδες και γατες και σκυλοι νερο.. δεν εχω παρατηρείσει ουτε ενα σημάδι στρες.. ουτε καποια αλλαγη στο τάισμα..
Τωρα με τις εργασιες τα ποδια μου ειναι μεσα στην λιμνη και τα ψαρια ειναι διπλα μου και κανουν βολτες μεχρι που με τσιμπολογανε ολη την ωρα..(ΚΟΙ, Χρυσ/αρα)
Αρα τα ψαρια δεν ειναι αποβλακωμένα αλλα εξημερωμενα..

Και εδω θα σημφωνησω με τον in the pond για την οξυγωνση που ειναι πραγματι αναγκαια..
Θα σας ενα δικο μου περιστατικο που εγινε πρωχτες την μερα που αδειασε η λιμνη..
Αφου τελειωσαν οι εργασιες το βραδι(ειχαμε κλεισει την αντλια, για μην ερχεται νερο και ενοχλει)ειπαμε ασε, την μεχρι αυριο που θα εχει στεγνωσει το μπετο και δεν θα μπει μεσα στο νερο..
Την αλλη μερα ο πατερας μου, που το πρωτος τα ειδε τρελαθηκε, ειχαν πεθανει τα 10 τουλαχιστον κοι μας... ΑΠΟ ΕΛΛΗΨΗ ΟΞΥΓΩΝΟΥ!...

Τουλαχιστον αναψε την αντλια και σωθηκαν 3 περιπου κοι... τα χρυσοψαρα δεν επαθαν τιποτα..

Γι' αυτο καλητερα παρτε την πιο σοβαρα την οξυγόνωση.. .
Για να διαχωρίσουμε λίγο τα πράγματα.
Δεν είπα ότι τα ψαριά μέσα σε μια λίμνη είναι αποβλακωμένα.
Είπα ότι τα ψαριά μέσα στο ενυδρείο είναι.

Τα ψαριά μέσα σε μια λίμνη μπορεί να είναι εξημερωμένα η σε ποιο αγρία κατάσταση. Κάτι που δεν συντρέχει για μένα θέμα στρες.

Ο λόγος που έχασες τα ψαριά για μένα θεωρό ότι σχετίζετε με έλλειψη σκιάς και επιβαρυμένο νερό. Και όχι τόσο στην οξυγόνωση της λίμνης.

Αν υποθέσουμε ότι το σύστημα οξυγονώσεις του νερού ήταν αυτό που κρατούσε στην ζωή τα ψαριά σου τότε σημαινει ότι τα ψαριά σου ζούσαν στο όριο της επιβιώσεις.
Κάτι που το σύστημα σου κρέμεται σε μια κλωστή. Δηλαδή αν θα έχεις στο μέλλον μια διακοπή ρεύματος θα τα χάσεις όλα!!!

Καλό είναι να προσφέρουμε σκίαση όταν η λίμνη είναι ρηχία. Είναι η σπουδαιότερη δικλίδα ασφαλείας στο να μην χάσουμε ψαριά.

Το οξυγόνο βοηθά τα ψαριά. Αλλά πρέπει να έχουν δροσερό νερό αλλιώς δεν…..
Οπότε ποιο βασικό θεωρό το δροσερό νερό παρά το οξυγονωμένο νερό.
Αν θα μπορούσαμε να θεωρήσουμε κάτι ποιο αναγκαίο από το άλλο.
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη POURITANOS : 25-06-10 στις 10:20 Αιτία: Automerged Doublepost
  #533  
Παλιά 25-06-10, 10:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Από το στρες πηγαμε στον εξοπλισμό!!!!!! ¶ντε μια από τα ιδία.
Για τα ΚΟΙ, στρες και εξοπλισμός είναι αλληλένδετα, είτε μας αρέσει είτε όχι. Αν θέλετε να αποφύγετε τον εξοπλισμό, κάνετε παρεμβολή του Πηνειού να έρχεται από το σύστημα σας και να φεύγει ακολούθως προς τη θάλασσα.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ενώ μέχρι χτες είχε μια ωραία λίμνη .
Σήμερα κατηγορείτε για :
Οχι σωστό φιλτράρισμα.
Υπερβολικά φυτά .
Ελλειψη οξυγόνου.
Κακό σύστημα οξυγονώσεις.
Κακή συμπεριφορά των ψαριών του και ένα σωρό αλλά………
(κοινός για τα πάντα)
Πάντα εκφραζόμουνα θετικά για τη λίμνη του Γιάννου, κάνε μια αναδρομή στις τοποθετήσεις μου. Η μοναδική μου κάθετη διαφωνία ήταν πάντα τα κοι στο σύστημα του, πράγμα που ούτε σήμερα αλλάζει με τον τρόπο που το χειρίζεται...


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Εγώ τουλάχιστον από όσα έχω δει μέσα στο φόρουμ έως τώρα. Είναι να βλέπω ότι έχει καταφέρει γέννες. Τα ψαριά του όταν μας τα παρουσίασε μέσα στο ενυδρείο φαινόταν τελείως υγειές και αρκετά μεγαλούτσικα σε μέγεθος. Δεν έχω ακούσει για απώλειες ψαριών και αρρώστιες.
Κάθε χρόνο γεννούν τα θηλυκά Βασίλη, είτε πάρουμε μέτρα είτε όχι. Οπότε δεν τείθεται ζήτημα για την ομολογουμένως καλή προσπάθεια του Γιάννου για αναπαραγωγή. Αν δεις όμως, εκεί είμουν και πάλι για βοήθεια...

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Στο κάτω μας παρουσιάζει πολλά πράγματα που αρκετή δεν θα έμπαιναν στων κόπο να παρουσιάσουν ούτε τα μισά.
Ουδέν σχόλιο.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Όλες οι λίμνες που υπάρχουν στης αυλές μας είναι κλειστά και ελεγχόμενα συστήματα. ¶σχετα αν έχουν μια απόχρωση φυσικότητας σε ότι αφορά το αισθητικό κομμάτι.
Καιρός να το εμπαιδώνουμε σιγά-σιγά.


Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ότι κάποιοι έχουν καλύτερο εξοπλισμό από κάποιους άλλους. Δε σημαίνει, ότι οι άλλοι ξαφνικά δεν έχουν τίποτα. Μην υπέρ εκτιμάτε των ακριβό εξοπλισμό σε μια λίμνη . Μια και πολλές φορές είναι περιττός.
Δεν υπερεκτιμούμε καθόλου τον ακριβό εξοπλισμό. Υπάρχουν τεχνολογίες που είναι πολύ ακριβές και σίγουρα δεν "παράγουν" όσα και η τιμή τους. Υπάρχουν βέβαια κάποια άλλα συστήματα, τα οποία έχουν δουλευτεί κατά δεκάδες χιλιάδες και μόνο εσείς οι δύο (POURITANOS και YIANNOSSAVVA) τους κολλήσατε και πινακίδες ανικανότητας.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Υπάρχουν και οι εξωτερικοί παράγοντες που θα καθορίζουν της ανάγκες μιας λίμνης.
Όπως?

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Σε έναν αρχάριο θα πρότεινα πλέων να εμπιστευτεί ότι βλέπουν τα “ματιά” του και συμφωνούν με την λογική του. (δυστυχώς υπάρχει και το ενδεχόμενο κάποιος να βγάλει το 90% νερού από την λίμνη του και να το αντικαταστήσει με καθαρό μονό και μονό για να φανεί η λίμνη του στης φωτογραφίες ότι έχει καθαρό νερό.)
Αν μπω και εγώ στη λογική σας, τώρα "φωτογραφίζεις" τον ¶ντρο π.χ.?
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #534  
Παλιά 25-06-10, 10:37
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο λόγος που έχασες τα ψαριά για μένα θεωρό ότι σχετίζετε με έλλειψη σκιάς και επιβαρυμένο νερό. Και όχι τόσο στην οξυγόνωση της λίμνης.
Φίλε Βασίλη, Αναφέρει πολύ καθαρά ότι τα ψάρια του τα έχασε κατά την διάρκεια της νύκτας, οπότε δεν τείθεται ζήτημα σκιάς. Μήπως να κατέβηκαν οι αλεπούδες από τα βουνά? Δεν μπορώ να σας παρακολουθήσω...παραιτούμαι...!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από POURITANOS Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν υποθέσουμε ότι το σύστημα οξυγονώσεις του νερού ήταν αυτό που κρατούσε στην ζωή τα ψαριά σου τότε σημαινει ότι τα ψαριά σου ζούσαν στο όριο της επιβιώσεις.
Κάτι που το σύστημα σου κρέμεται σε μια κλωστή. Δηλαδή αν θα έχεις στο μέλλον μια διακοπή ρεύματος θα τα χάσεις όλα!!!
¶ρα θέλεις να πεις ότι μόνο με την υπερχύλιση μόνο αυτό μπορούμε να πάθουμε... Ευτυχώς υπάρχει και η λογική που πριτανεύει κάποιες φορές... Ναι!!!! είσαι ΠΑΝΤΑ στα όρια μιας τέτοιας καταστροφής, γιατί το κακό θα ξεκινήσει από τα βάθη της λίμνης σου, εκεί που κρύβεται η λάσπη που βρομάει πολύ...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #535  
Παλιά 25-06-10, 10:52
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Θα απαντήσω ογρότερα. Προς το παρόν διαβάστε προσεκτικά ένα άρθρο του Βασίλη Χατζημιλτή (in the pond).

http://www.forum4fish.com/forums/ind...?showtopic=256
  #536  
Παλιά 25-06-10, 11:14
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Θα απαντήσω ογρότερα. Προς το παρόν διαβάστε προσεκτικά ένα άρθρο του Βασίλη Χατζημιλτή (in the pond).

http://www.forum4fish.com/forums/ind...?showtopic=256
Τότε Γιάννο, τριν 3 ολόκληρα χρόνια... και με τη μόνη διαφορά Γιάννο, ότι εγώ δεν έμεινα μόνο εκεί. Αγνοείς ότι είχα μια μικρή λίμνη μοναχά για χρυσόψαρα. Λιγάκι πιο πριν, αγόρασα και το πρώτο μου κοι. Απ' εκεί και μπρος το έριξα "πολύ κακώς για εσένα" στο διάβασμα και το googling. Βρήκα συνδέσμους, αγόρασα βιβλία, γνώρισα φίλους.

Το ξανάπα και θα το ξαναπω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που αγόρασα τότε το κοι μου. Πράγμα που δεν έπρεπε να κάνω, πρώτα-πρώτα από τα λίτρα που είχα. Θύμησε όμως τον κόσμο, όταν σου έλεγα για τη λίμνη των 25,000 λίτρων που θα έκανα τότε δίπλα στο περιβόλι. Αν δεν το κάνεις εσύ, θα παρακαλούσα τον ¶ντρο να το αναφέρει. Ή μάλλον καλύτερα, κάπου το έχω σημειώσει εδώ...θα το βρω και θα σας το παραθέσω...!

Βλέπω ότι ξανανέστησες το φόρουμ σου σήμερα, για να προσπαθήσεις να με εκθέσεις. Εδώ και λίγους μήνες ήταν απενεργοποιημένο....σε λυπάμαι πραγματικά...!
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #537  
Παλιά 25-06-10, 11:24
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Τότε Γιάννο, τριν 3 ολόκληρα χρόνια... και με τη μόνη διαφορά Γιάννο, ότι εγώ δεν έμεινα μόνο εκεί. Αγνοείς ότι είχα μια μικρή λίμνη μοναχά για χρυσόψαρα. Λιγάκι πιο πριν, αγόρασα και το πρώτο μου κοι. Απ' εκεί και μπρος το έριξα "πολύ κακώς για εσένα" στο διάβασμα και το googling. Βρήκα συνδέσμους, αγόρασα βιβλία, γνώρισα φίλους.

Το ξανάπα και θα το ξαναπω ότι δεν είμαι ιδιαίτερα ευτυχής που αγόρασα τότε το κοι μου. Πράγμα που δεν έπρεπε να κάνω, πρώτα-πρώτα από τα λίτρα που είχα. Θύμησε όμως τον κόσμο, όταν σου έλεγα για τη λίμνη των 25,000 λίτρων που θα έκανα τότε δίπλα στο περιβόλι. Αν δεν το κάνεις εσύ, θα παρακαλούσα τον ¶ντρο να το αναφέρει. Ή μάλλον καλύτερα, κάπου το έχω σημειώσει εδώ...θα το βρω και θα σας το παραθέσω...!

Βλέπω ότι ξανανέστησες το φόρουμ σου σήμερα, για να προσπαθήσεις να με εκθέσεις. Εδώ και λίγους μήνες ήταν απενεργοποιημένο....σε λυπάμαι πραγματικά...!
Μην λες ότι θες. Το φόρουμ είναι εδώ και 2 χρόνια στην κατάσταση που βρίσκεται σήμερα. Τίποτα δεν έστησα ξανά και ούτε έχω σκοπό ποτέ να κάνω ότι δήποτε.

Ναι θυμάμαι όταν έλεγες τότε για μια λίμνη 25,000 λίτρων που δεν είδαμε ποτέ.
  #538  
Παλιά 25-06-10, 11:30
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι θυμάμαι όταν έλεγες τότε για μια λίμνη 25,000 λίτρων που δεν είδαμε ποτέ.
Γνωρίζεις τους λόγους που δεν έγινε αυτό...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

  #539  
Παλιά 25-06-10, 11:32
yiannossavva Ο χρήστης yiannossavva δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 23-05-2007
Περιοχή: Λευκωσία-Κύπρος
Μηνύματα: 686
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από in the pond Εμφάνιση μηνυμάτων
Γνωρίζεις τους λόγους που δεν έγινε αυτό...
Ναι..........
  #540  
Παλιά 25-06-10, 11:38
Το avatar του χρήστη in the pond
in the pond Ο χρήστης in the pond δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 24-05-2007
Περιοχή: ΚΥΠΡΟΣ
Μηνύματα: 3.198
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι..........
¶ρα? Θες μήπως να μπούμε και στα προσωπικά μου? Δυστυχώς μόνο αυτό έμεινε...
__________________
Το air diffuser, είναι αεραντλία...

Κλειστό Θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Συναντήσεις Π.Σ.Φ.Ε. – Κλιμακίου Κύπρου Ανατολικής Μεσογείου. pani Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 3 04-09-06 12:20
Eκδρομή στην λίμνη Κερκίνη - Τι καλά περάσαμε george Πανελλήνιος Σύλλογος Φίλων του Ενυδρείου 34 31-05-06 08:37

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,18043 seconds with 14 queries