Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-02-07, 11:33
pantzikis Ο χρήστης pantzikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή Cabomba furcata

Εχω μια Cabomba furcata η οποια μολις την εβαλα αναπτυχθηκε πολυ γρηγορα αλλα ξαφνικα σταματησε να μεγαλωνει.Παραμενει υγειης και κοκκινη αλλα δεν μεγαλωνει.Εχω πολυ φωτισμο 200V στα 320lt, λιπανση και DIY
CO2.Ριχνω ολη τη σειρα λιπασματων της sechem. Εχω αρκετο κερατοφυλλο και δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα ρουφοντας ολη τη λίπανση.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινε;
Επισης εχω παραγγειλει καποια φυτα που δεν ειναι υδροβια αλλα διακοσμητικα.Λετε να εχω προβλημα;Θα μεγαλωσουν κανονικα η θα μεινουν στασιμα;Τα φυτα ειναι τα παρακατω.
Ophiopogon planiscapus cv "Niger", Hemigraphis repanda.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-02-07, 14:56
Το avatar του χρήστη giannisg
giannisg Ο χρήστης giannisg δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2006
Περιοχή: N.Ηράκλειο
Μηνύματα: 266
Προεπιλογή

Γενικώς η Cabomba θέλει χώρο στο ενυδρείο. Δεν της αρέσει να είναι "πνιγμένη" απο άλλα φυτά. Το DIY CO2 σε 320λτ ενυδρείο δυσκολεύομαι να πιστέψω οτι είναι επαρκές (εγώ σε ενυδρείο 120λτ σχεδόν full φυτεμένο είχα 3 δίλιτρες μπουκάλες Coca Cola για να κάνω δουλεια). Το κεράτοφυλλο αν δεν έχεις πρόβλημα νιτρικών δεν σου χρειάζεται. Πολλές φορές δουλεύει εις βάρος άλλων φυτών.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-02-07, 15:28
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantzikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Εχω μια Cabomba furcata η οποια μολις την εβαλα αναπτυχθηκε πολυ γρηγορα αλλα ξαφνικα σταματησε να μεγαλωνει.Παραμενει υγειης και κοκκινη αλλα δεν μεγαλωνει.Εχω πολυ φωτισμο 200V στα 320lt, λιπανση και DIY
CO2.Ριχνω ολη τη σειρα λιπασματων της sechem. Εχω αρκετο κερατοφυλλο και δεν ξερω αν δημιουργει προβλημα ρουφοντας ολη τη λίπανση.Ξερει κανεις τι μπορει να συμβαινε;
Επισης εχω παραγγειλει καποια φυτα που δεν ειναι υδροβια αλλα διακοσμητικα.Λετε να εχω προβλημα;Θα μεγαλωσουν κανονικα η θα μεινουν στασιμα;Τα φυτα ειναι τα παρακατω.
Ophiopogon planiscapus cv "Niger", Hemigraphis repanda.
Η ξαφνική παύση της ανάπτυξης μπορεί να σημαίνει μόνο ένα πράγμα, κακή ισορροπία των διατροφικών στοιχείων με απλά λόγια κάτι λείπει... και έχω την αίσθηση СO2 σε συνδιασμό πάντα με το φωτισμό σου... θα μείωνα σε 100W μέχρι να έχεις δυνατότητα για σύστημα CO2 με μπουκάλα.

Για τα υδρόφυλα φυτά που αναφέρεις φυσικά θα δημιουργηθεί πρόβλημα όχι άμεσα αλλά πολύ γρήγορα. Δεν πρόκειτε να μεγαλόσουν και σύντομα θα αρχίσουν να σαπίζουν αφήνοντας στο νερό σου τεράστιες ποσότητες αζωτούχων ενόσεων όπως αμμωνία, νιτρικά κλπ κλπ. Αποτέλεσμα το μικρό σου σύστημα που με τόσο κόπο προσπαθείς να φέρεις σε ισορροπία θα καταστραφεί. Τα συγκεκριμένα φυτά ΔΕΝ ΚΑΝΟΥΝ για ενυδρείο κάτω από οποιεςδήποτε συνθήκες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-02-07, 22:27
pantzikis Ο χρήστης pantzikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Το συστημα με τo 2lt μπουκαλι αποδιδει 40-50 φυσσαλιδες το δευτερολεπτο και η διαχυση γινετε μεσω του φιλτρου.Δεν αρκει η ποσοτητα;Εχω ph 6,9 και ΚΗ 16.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-02-07, 14:20
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantzikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συστημα με τo 2lt μπουκαλι αποδιδει 40-50 φυσσαλιδες το δευτερολεπτο και η διαχυση γινετε μεσω του φιλτρου.Δεν αρκει η ποσοτητα;Εχω ph 6,9 και ΚΗ 16.
40-50 φυσαλλίδες το δευτερόλεπτο????? μάλον λεπτό εννοείς...

Με την μέτρηση αυτή μας λές ότι έχεις 60 ppm СO2????? δηλαδή 21γρ διoξειδίου είναι διαλειμένα στο νερό σου, ούτε perrier να ήταν! Το βρίσκω λίγο απίθανο...μάλον χρησιμοποιείς και κάποιο pH-Down προϊόν. Για να δείς πόσο CO2 έχεις το μόνο συστατικό που θα επιρεάζει το pH σου θα πρέπει να είναι το διοξείδιο του άνθρακα και τίποτ' αλλο.

Κανονικα με τόσο ψηλό KH θα έπρπε να μετράς από τη βρύση σου περίπου 7.8-8 pH. ¶ρα θα πρέπει να στοχεύεις σε pH περίπου 7.2 για να είσαι στα 30ppm CO2.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 28-02-07, 13:58
pantzikis Ο χρήστης pantzikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Πριν να βαλω CO2 ειχα 7,6 ph. Οι μετρησεις γινονται με υργα τεστ της API και stick της tetra.Tα αποτελεσματα ειναι τα ιδια.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-03-07, 10:24
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

Θεωρητικά λοιπόν αν το CO2 ήταν ο μόνος παράγων που επιρεάζει το pH σου χωρίς λίπανση ή με μαγιά ή με μπουκάλα το pH σου θα έπρεπε να ήταν γύρω στο 8 με τόσο ψηλό ΚΗ. ¶ρα ή βάζεις κάποιο πρόσθετο ή η ΕΥΔΑΠ κατεβάζει το pH πριν στο στείλει σπίτι.

Έτσι στη δικιά σου περίπτωση τα απλά charts που υπάρχουν στο internet είναι άχρηστα...

Χοντρικά υπολόγισα ότι η περιεκτικότητα σε CO2 είναι γύρω στα 20ppm αν κρίνω από τους 0.6 βαθμούς που έπεσε το pH σου.

Μια απλή μέθοδο που μπορείς να κάνεις που δουλεύει ακόμα και στη δικιά σου περίπτωση είναι να πάρεις ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο. Αφού τοy βάλεις τρόμπα του αέρα για κανα 20 λεπτο θεωρητικά θα έχεις διώξει όλο το δυοξείδιο και μέτρα το pH στο ποτήρι (X). Μετά (το δύσκολο ) πάρε ένα καλαμάκι και φύσα μέσα στο νερό για λίγη ώρα. Θεωρητικά πάλι θα ανεβάσεις τη οπεριεκτικότητα του νερού στο ποτήρι σε 60ppm. Μέτρα πάλι το pH σου στο ποτήρι (Υ). Η τιμή που πρέπει να έχει το pH ωστε το CO2 να είναι σε καλά επίπεδα υπολογίζεται από τον τύπο
pH,opt = X +0.67*(Y-X)

http://www.thekrib.com/Plants/CO2/co2-meter.html
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-03-07, 08:36
pantzikis Ο χρήστης pantzikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

O τυπος που μου δινεις μου βγαζει 4,962.Ειναι φυσιολογικο;Χ=7,6 Υ=7!!!
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 06-03-07, 11:31
Μάριος Ο χρήστης Μάριος δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-10-2006
Περιοχή: Κύπρος, Λεμεσός
Μηνύματα: 199
Προεπιλογή

εγώ βγάζω 7,2(pH opt. = 7.6 + 0.67*(7-7.6) = 7.6 + 0.67*(-0.6) = 7.6-0.4 = 7.2) που για 15ΚΗ είναι 28ppm CO2, ολόσωστο δηλαδή

Κάνε το άλλο αν θές.

Πάρε ένα ποτήρι νερό από το ενυδρείο και μέτρα το pH του. ¶στο μέσα στο ποτήρι για 24 ώρες και ξαναμέτρα. Η διαφορά θα σου δείξει πόσο СO2 έχεις πραγματικά μέσα στο νερό σου.

1 βαθμό διαφορά έχεις περίπου 30ppm
0.5 βαθμούς διαφορά έχεις περίπου 15ppm

Παράδειγμα
pH 6.2 --> 7.2 = 30 ppm CO2
pH 6.3 --> 6.8 = 15 ppm CO2

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Μάριος : 06-03-07 στις 11:39
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-03-07, 22:28
Το avatar του χρήστη lasal
lasal Ο χρήστης lasal δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 22-04-2003
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 2.296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από pantzikis Εμφάνιση μηνυμάτων
Το συστημα με τo 2lt μπουκαλι αποδιδει 40-50 φυσσαλιδες το δευτερολεπτο και η διαχυση γινετε μεσω του φιλτρου.Δεν αρκει η ποσοτητα;Εχω ph 6,9 και ΚΗ 16.
Κάτι δεν μας λές σωστά
60 ppm co2 ειναι υπερβολή για DIY σε 320 λίτρα
Οπως υπερβολή ειναι 40-50 φυσσαλίδες /sec
Κάνε μια μέτρηση ΚΗ σε απεσταγμένο νερο και πες μας τα αποτελέσματα.
Και το pH και το ΚΗ τα μετράς με τεστ της api?
Ποιο πάνω αναφέρεις και sticks
Οσο για τα Ophiopogon planiscapus cv "Niger", Hemigraphis repanda εχεις πάρει ήδη απάντηση.
Βγάλε και το κερατόφυλλο.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 14-03-07, 13:52
pantzikis Ο χρήστης pantzikis δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 26-02-2007
Περιοχή: Θεσ/νικη
Μηνύματα: 41
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lasal Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάτι δεν μας λές σωστά
60 ppm co2 ειναι υπερβολή για DIY σε 320 λίτρα
Οπως υπερβολή ειναι 40-50 φυσσαλίδες /sec
Κάνε μια μέτρηση ΚΗ σε απεσταγμένο νερο και πες μας τα αποτελέσματα.
Και το pH και το ΚΗ τα μετράς με τεστ της api?
Ποιο πάνω αναφέρεις και sticks
Οσο για τα Ophiopogon planiscapus cv "Niger", Hemigraphis repanda εχεις πάρει ήδη απάντηση.
Βγάλε και το κερατόφυλλο.
ph και KH μετριουνται με τα τεστ της ΑΡΙ.Τα εχω δοκιμασει και σε αλλα ενυδρεια και με διαφορετικο νερο με αξιοπιστα αποτελεσματα.Εχω 2 2lt DIY που καταληγουν σε εναν μετρητη φυσαλιδων και τα αλλαζω ενναλαξ ανα 8 ημερες.Εχω σχετικα σταθερη ροη.Το ph εχει σχεδον σταθεροποιηθει στο 6,9-7,0 με KH στα 14-15.Οι μετρησεις και με stick της tetra ειναι ιδιες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Cabomba caroliniana qstavrosq Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 4 06-03-09 09:47
Cabomba caroliniana thanosatha Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 14 14-01-07 23:40
Εντονη ριζοβολία σε Cabomba caroliniana... filoxenos Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 9 16-02-06 18:47
κλαδεμα cabomba caroliana steady Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 09-05-05 07:44
Gourami vs Cabomba Caroliniana ALKAR Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 2 08-12-04 15:42

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:43.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05632 seconds with 13 queries