Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
Παλιά 10-02-12, 12:20  
Μια υγρή «γλάστρα»
 
Το avatar του χρήστη vipera
vipera
Member
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35

Εμφάνιση έκδοσης για εκτύπωση Αποστολή αυτής της σελίδας μέσω email
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος 10-02-12, 12:20
Αξιολόγηση: (0 votes - average)

Καλημέρα σας και καλώς σας βρήκα!
Σας διαβάζω εδώ και λίγο καιρό και αποφάσισα να γίνω μέλος της παρέας σας.
Πριν από ένα μήνα σε μία αγοραστική κρίση αγόρασα ένα ενυδρείο! Τελείως παρορμητικά και αψυχολόγητα! Ομολογώ ότι πάντα είχα στο πίσω μέρος του μυαλού μου ένα ενυδρείο αλλά ποτέ δεν το πήρα σοβαρά. Κατέληξα λοιπόν μια ωραία πρωία με ένα ενυδρείο από το Carrefourκαι από δω ξεκινάει η ιστορία μου.
Το ενυδρείο είναι της Aquael80 λίτρων και συνοδεύεται από το φιλτράκι PAT-minifilter4Wτης ίδιας εταιρίας με “maxoutput” 400l/h. Επίσης έχει και ένα θερμαντικό σώμα πάλι AquaelComfortzone 100W. Το πλαστικό καπάκι έχει μία λάμπα 11W.

Αυτό που με ενδιέφερε αρχικά ήταν να αποκτήσω ένα φυτεμένο ενυδρείο με κανένα ζωντανό να περιπλανιέται ανάμεσα στα φυτά. Έτσι λοιπόν πήγα σε ένα μεγάλο PetShopτης θεσσαλονίκης με σκοπό να προμηθευτώ τα απαραίτητα για να στήσω το ενυδρείο μου. Οι αγορές μου ήταν οι ακόλουθες:
  • υπόστρωμαγιαφυτάTetraPlantCompleteSubstrate 2,8 Kg
  • χαλικάκι χαλαζιακό, όσο μπορώ να κρίνω, κιλά άγνωστα. Υπολογίζω με βάση το ξεμέσιασμα στο κουβάλημα ότι είναι πάνω από 10 κιλά.
  • ένα αντιχλώριο
  • ένα μπουκαλάκι με βακτηρίδια. ο υπάλληλος μου είπε ότι αν το χρησιμοποιήσω, την επόμενη μέρα θα μπορώ να βάλω ψαράκια. Δεν τον πίστεψα αλλά το πήρα μήπως και βοηθήσει.
  • siporax της sera για να βάλω μέσα στον μικροσκοπικό κάδο του φίλτρου μου
  • ένα ξύλο αγνώστου είδους.
Ήθελα να πάρω και φυτά αλλά δεν μου γέμισαν το μάτι. Φαινόντουσαν ταλαίπωρα και επίσης πανάκριβα. Θυμήθηκα λοιπόν ότι στο ΙΚΕΑ έχει φυτάκια μέσα σε πλαστικά ποτήρια και πήγα μια βόλτα από εκεί.

Από το ΙΚΕΑ λοιπόν πήρα τα ακόλουθα χωρίς να είmαι απολύτως βέβαιη για την ορθότητα της αναγνώρισης που έχω κάνει:
  • Elodea densa (γιαυτό είμαι σχεδόν σίγουρη ότι έκανα σωστή αναγνώριση)
  • Cabomba πιθανότατα την caroliniana
  • Lilaeopsis brasiliensis ίσως..
  • 2 ακόμη φυτά που έχουν την εμφάνιση «Δυόσμου» που δεν μου γέμισαν πολύ το μάτι αλλά τα πήρα για το μπούγιο.
  • ένα ακόμη που μου μοιάζει με Bacopa caroliniana αλλά δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά.
Όταν πήγα σπίτι, έβρασα το ξύλο μου που έβγαλε σχεδόν μαύρο ζουμί, άπλωσα το υπόστρωμα στον πάτο του ενυδρείου, έβαλα από πάνω το χαλικάκι, γέμισα λίγο νεράκι και φύτεψα τα φυτά. Στη συνέχεια γέμισα το ενυδρείο, πρόσθεσα αντιχλώριο, την συνιστώμενη δόση βακτηριδίων και έθεσα σε λειτουργία το φίλτρο και το θερμαντικό σώμα στους 24 βαθμούς.
Μετά από μερικές μέρες αντιλήφθηκα ότι η λάμπα των 11Wείναι πολύ μικρή και βρήκα ένα petshopπου κάνει ιδιοκατασκευές με πλακέτες LED οι οποίες κολλιούνται στο πλαστικό καπάκι με μια ταινία διπλής όψης. Η φωτεινότητα του ενυδρείου βελτιώθηκε αισθητά χωρίς να ξέρω σε πόσα Wattφωτισμού αντιστοιχούν τα LEDπου πρόσθεσα. Πάντως τα φυτά φαίνεται να αναπτύσσονται ικανοποιητικά με αυτόν τον φωτισμό τον οποίο ξέχασα να αναφέρω ότι τον ανάβω γύρω στο 10ωρο την ημέρα.
Ως εδώ όλα καλά. Κατάφερα και έφτιαξα μια υποβρύχια γλάστρα αλλά τελικά μου έλειπε και λίγη ζωή. Έτσι μετά από 2 εβδομάδες που λειτουργούσε το ενυδρείο πρόσθεσα δύο applesnails.

Μετά από 3 εβδομάδες λειτουργίας του ενυδρείο πήρα και λίγα ακόμη φυτά:
  • Echinodorus martii
  • Vassileriana asiarica
  • Hydrocotyle verticullata
Τώρα βρίσκομαι στην τέταρτη εβδομάδα λειτουργίας και νομίζω ότι όλα πάνε καλά. Τα φυτά αναπτύσσονται.. κάποια γρήγορα, κάποια λιγότερο γρήγορα και κάποια απλά υπάρχουν.
Τα σαλιγκάρια μου φαίνονται χαρούμενα και υπερκινητικά. Δεν περίμενα να «γαζώνουν» πέρα δώθε το ενυδρείο με τόση ταχύτητα!! Φυσικά τους έχω πάρει ταμπλετούλες βυθού για τροφή τις οποίες τις εξαφανίζουν! Αν δεν τελειώσουν την ταμπλέτα δεν το κουνάνε από κει! Τους έχω δώσε και μερικές φορές βρασμένο καρότο το οποίο το τιμούν δεόντως!
Επίσης έχω και ένα μικρό λαθρεπιβάτη που αν έχω καταλάβει καλά είναι κάποιο είδος μικρόσωμου ή μωρού planorbisπου μοιάζει πολύ με αυτά http://www.sydneycichlid.com/gallery/d/115-3/ramshorn-red-a

Περιμένω τα σχόλιά σας και τις παρατηρήσεις σας!
Φωτογραφίες σε λίγο γιατί φορτίζω την φωτογραφική μηχανή..
Εμφανίσεις: 11865
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 18-02-12, 19:29
Χρηστος Ζ. Ο χρήστης Χρηστος Ζ. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-01-2012
Περιοχή: Αλιαρτος Βοιωτιας
Μηνύματα: 1.220
Προεπιλογή

αυτα χρειαζεσαι- αυτα εχω και εγω.το μονο που λειπει ειναι οτι δεν εχει τεστ για σκληροτητες. πρεπει να παρεις και τετοια. εγω ειχα παρει το master test της απι 65 ευρω, εδω απο οτι ειδα εχουν 40, στο ebay εχουν 25.
το high range ph το λεει και μονο του, μετραει μεγαλες τιμες του πεχα, π.χ. αν εχεις αφρικανικες κιχλιδες.
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 18-02-12, 19:38
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Όπως τα λες θα τα κάνεις. Μόνο μην προσπαθήσεις να το σφηνώσεις, αντικατέστησε όσο Substrat Pro (που έχει μέσα) χρειάζεται με το Siporax. Αν βολεύει σπάσ' το κιόλας. Και όοοταν έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα βγάζεις το Siporax και το δίνεις σε κάποιον για μπόλι και ξαναβάζεις το Substrat Pro. Αυτό δεν είναι και τόσο απαραίτητο, απλά στο λέω με την έννοια ότι και μεγαλύτερη επιφάνεια αποίκησης έχει το Substrat Pro και χωράει περισσότερο στο μικρό χώρο του φίλτρου σου. Το σφουγγάρι στίφτο δίχος αύριο! Αν το στίψεις στο νερό του ενυδρείου θα στο λερώσει, αλλά το φίλτρο θα το μαζέψει, ενώ αν το στίψεις κατευθείαν στο φίλτρο σου θα λερώσει λιγότερο.
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση!
Χαίρομαι που έχω καταλάβει σωστά τη διαδικασία
Όμως αυτό το "όοοταν έχουν σταθεροποιηθεί τα πράγματα.." με τα πολλά όμικρον δεν μου άρεσε καθόλου Θα σταθεροποιηθούν τα πράγματα! Είμαι αισιόδοξη!!!
Και μετά θα χαρίζω μπόλια αβέρτα... λέμε τώρα
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 18-02-12, 19:50
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Φυσικά και τα πράγματα θα σταθεροποιηθούν και όλα θα πάνε μια χαρά, απλά ένα ώριμο ενυδρείο αποτρέπει πιο εύκολα κακοτοπιές.

Με απλά λόγια δεν ξεθαρεύουμε επειδή έχουμε καλύτερο φίλτρο! Σωστές ρουτίνες και όλα θα είναι κοπλέ!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 18-02-12, 19:58
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Δεν ξεθαρεύω.. θα κάνω υπομονή όσο χρειαστεί και όταν θα είμαστε (όλοι μαζί) σίγουροι ότι όλα πάνε καλά, τότε θα προσθέσω ζωντανά!
Δεν είμαι καθόλου υπέρ της ιδέας να θάβω ζωντανά σε σπιρτόκουτα...
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 21-02-12, 09:49
Το avatar του χρήστη genecr
genecr Ο χρήστης genecr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-08-2011
Περιοχή: Χαλάνδρι
Μηνύματα: 1.136
Προεπιλογή

Καλή αρχή και από μένα
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 22-02-12, 18:17
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή



Λοιπόν.. ήρθαν τα υγρά τεστ που είχα παραγγείλει και άρχισα τις μετρήσεις!
Ας αρχίσω από τα απλά που δεν είχα καμία αμφιβολία για το αποτέλεσμα.
ΝΟ2 =0 και ΝΟ3 = 0,5
Ph .. Δυσκολεύτηκα λίγο να προσδιορίσω το σωστό χρώμα και μου φάνηκε σαν 8. δεν μου άρεσε το νούμερο και επανέλαβα το τεστ. Ξανά 8 μου βγήκε, οπότε νομίζω ότι είναι σωστό. Πολύ δεν είναι;
Αμμωνία .. έκανα το τεστ σύμφωνα με τις οδηγίες, περίμενα και το απαιτούμενο 5λεπτο και το χρώμα ήταν έντονο κίτρινο που σύμφωνα με τον χρωματικό πίνακα σημαίνει ότι έχω 0 αμμωνία. Όμως καθώς συνέχισα στα υπόλοιπα τεστ παρατήρησα ότι το χρώμα του φιαλιδίου από κίτρινο έγινε προς τα ελαφρύ λαχανί που σύμφωνα με τον χρωματικό πίνακα σημαίνει ότι έχω αμμωνία 0,25ppm. Τελικά ισχύει το χρώμα ακριβώς μετά από τα πρώτα 5 λεπτά ή αυτό που εμφανίστηκε στη συνέχεια;
Κανονικά σε ένα στρωμένο ενυδρείο από τη στιγμή που εμφανίζεται ΝΟ3 δεν θα έπρεπε να εμφανίζεται καθόλου αμμωνία, έτσι δεν είναι ή έχω καταλάβει κάτι;
Αν όντως υπάρχει αμμωνία, μήπως φταίει το ότι πριν από 2 μέρες παρατήρησα ότι η ροή στο φίλτρο μου μειώθηκε οπότε το άνοιξα και ξέπλυνα το λιγοστό siporaxπου έχει μέσα; Επίσης ξέπλυνα και το σφουγγαράκι του φίλτρου, πάντα σε νερό του ενυδρείου φυσικά και όχι της βρύσης. Λέτε να «τραυμάτισα» τα βακτηρίδιά μου;

Μαζί με τα υγρά τεστ, μου ήρθε και το νέο μου φίλτρο. Το ΕΗΕΙΜ biopower 200. Να αντικαταστήσω το παλιό με αυτό ή να περιμένω μέχρι να λυθεί το θέμα με την αμμωνία που ίσως έχω;

Συνοψίζοντας:
Ph = 8
NH4 = 0 ή 0,25
ΝΟ2 = 0
ΝΟ3 = 0,5

Περιμένω με αγωνία τις γνώμες σας και τις συμβουλές σας!!!!!!



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από genecr Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή αρχή και από μένα

Ευχαριστώ πολύυυυυυυυ!!!!!!!!!!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 22-02-12, 18:27
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Μπορεί να έχεις αμμωνία και νιτρικά ταυτόχρονα. Επίσης τα ΝΟ3 είναι πολυ χαμηλα, αλλα εσύ δεν εχεις ψαράκια μεσα οπότε είναι λογικο.

Για το φίλτρο, προτείνω να βάλεις και το biopower μεσα μαζι με το αλλο για λίγο καιρό, έτσι ωστε να πιασουν και τα υλικά του καινούργιου βιολογία. Εκτός και αν μπορείς να βάλεις το siporax που λες πως έχεις μεσα στο καινούργιο. Σε αυτη τη περίπτωση μπορείς να βγάλεις το παλιό.

Συνολικά πόσος καιρός έχει περάσει απο τότε που έβαλες το siporax; Στις 3-4 εβδομάδες νομίζω σιγά σιγά καλό θα ήταν να βάλεις κανεναν κάτοικο. Την Παρασκευή θα έρθω Θεσσαλονίκη, αμα θες μπορώ να σου φέρω κανενα apple snail.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 22-02-12, 18:37
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Tsoum, το ενυδρείο λειτουργεί από 17 Ιανουαρίου, μαζί με το siporax στο φίλτρο του. Έχω ήδη δύο apple snails που τα έβαλα 2 εβδομάρες μετά την αρχική λειτουργία του ενυδρείου.
Το θέμα μου είναι αν όντως υπάρχει η απαραίτητη βιολογία (όπως λέτε και εσείς του συναφιού ) για να μπορέσω κάποια στιγμή να προσθέσω και κανένα άλλο ζωντανό εκτός από τα σαλιγκάρια
Το siporax μπορώ να τα αφαιρέσω πολύ εύκολα από το παλιό φίλτρο και να το προσθέσω στο καινούριο αλλά μήπως διαταρράξω περισσότερο τα βακτηρίδια με αυτήν την μετακόμιση που θα τους κάνω;
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 22-02-12, 18:57
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Θα έπρεπε να είχε στρώσει τόσο καιρό το ενυδρείο... Ίσως το καθάρισματάκι που έκανες φταίει για την μικρή ανοδο της αμμωνίας. Πάντως, αν δεν βάλεις κατοικους, σιγά σιγά να αρχίσει να αυξάνεται ο βιολογικός φόρτος του ενυδρείου, δεν θα αναπτυχθεί παραπανω η βιολογία. Θα μείνει όσο είναι αρκετή για τα 2 σαλιγκάρια, αφού δεν υπάρχει παραπάνω τροφή για αυτά... Τι ψαράκια θέλεις να βάλεις;

Η βιολογία δεν θα έχει πρόβλημα στη μεταφορα.
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 22-02-12, 19:22
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Από ψαράκια δεν το έχω πολυσκεφτεί το θέμα πάντως είμαι σίγουρη ότι θα ήθελα να βάλω γαριδούλες αλλά με αυτό το Ph το βλέπω λίγο δύσκολο!!!!
Το θέμα λοιπόν δεν είναι το τί ψαράκια θα ήθελα αλλά για τι ψαράκια τελικά κάνει το ενυδρείο μου με αυτό το Ph...
Περιπλέκονται τα πράγματα.. εγώ φανταζόμουν ένα σύννεφο από ρεντ τσέρις να κολυμπάνε ανάμεσα στα φυτούλια μου αλλά.... όνειρο θα μείνει
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 22-02-12, 19:37
Το avatar του χρήστη tsoum
tsoum Ο χρήστης tsoum δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-10-2010
Περιοχή: Θεσσαλονίκη (φοιτητής στα Γιάννενα)
Μηνύματα: 2.348
Προεπιλογή

Δεν είναι όνειρο... Μπορείς να βάλεις. Απλα πρεπει να περιμένεις λίγο καιρό παραπάνω για να στρώσει ο βυθός σου.

Στο νερό αυτό μπορείς να βάλεις ζωοτώκα. (guppy, platy, xiphophorus, endler κτλπ)
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 22-02-12, 20:28
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

¶κυρα τα ψάρια.. δεν χωράνε!!!
Έβαλα το καινούριο φίλτρο και γέμισε ο τόπος! Κτήνος είναι!!!!!!!!
Πρέπει να βρω μια ενυδρειακή πέργκολα και ένα ενυδρειακό αναρριχώμενο φυτό μήπως και μπορέσω να το καλύψω κάπως...

Πέρα από την πλάκα τώρα, τα guppy μου φαίνονται πολύ συμπαθητικά ψαράκια!!
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 22-02-12, 22:37
Το avatar του χρήστη Χριστόφορος Μίχας
Χριστόφορος Μίχας Ο χρήστης Χριστόφορος Μίχας δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-01-2010
Περιοχή: Περισσός
Μηνύματα: 622
Προεπιλογή

Τα γκάπυ είναι πολύ σκληραγωγημένα ψάρια, αλλα γεννουν χειρότερα απο κουνέλια, και θα γεμίσει το ενυδρείο χαρούμενα μωράκια σε εκνευριστικό βαθμό. Θα πρότεινα ψαράκια κρύου νερού συμβατά με γαρίδες τσέρυ, όπως τα white clouds minnow. Είναι εύκολα στη διατήρηση τους, γεννούν κι αυτά αλλά σε πιο ελεγχόμενο βαθμό.
Την καμπόμπα μάζεψε την σε πιο πυκνά μάτσα. Θα δείχνει πιο εντυπωσιακή...
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 24-02-12, 16:00
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας Εμφάνιση μηνυμάτων
Τα γκάπυ είναι πολύ σκληραγωγημένα ψάρια, αλλα γεννουν χειρότερα απο κουνέλια, και θα γεμίσει το ενυδρείο χαρούμενα μωράκια σε εκνευριστικό βαθμό. Θα πρότεινα ψαράκια κρύου νερού συμβατά με γαρίδες τσέρυ, όπως τα white clouds minnow. Είναι εύκολα στη διατήρηση τους, γεννούν κι αυτά αλλά σε πιο ελεγχόμενο βαθμό.
Την καμπόμπα μάζεψε την σε πιο πυκνά μάτσα. Θα δείχνει πιο εντυπωσιακή...
Ευχαριστώ που ασχολείται με την περίπτωσή μου
Τα ψαράκια που προτείνεις είναι κρύου νερού έτσι; Προβληματίζομαι για την καλοπέρασή τους το καλοκαίρι που αναπόφευκτα η θερμοκρασία του νερού θα ανέβει στα ύψη, γιατί φυσικά δεν έχω κάποιο σύστημα ψύξης και δεν ξέρω αν θα μπορέσω ποτέ να αποκτήσω. Με αυτήν την λογική (σωστή ή όχι) δεν τολμάω να πάρω ψαράκια που ξέρω ότι το μισό χρόνο θα ζουν σε συνθήκες που δεν τους πολυαρέσουν. Όσο για τα guppy μακάρι να ζουν στο ενυδρείο μου και ας γεννάν αβέρτα! Θα χαρίζω σε όποιον εδιαφέρεται!!
Την καμπόμπα προσπάθησα να την βάλω σε πιο πυκνά ματσάκια αλλά παρατήρησα ότι τα κάτω φύλλα κιτρίνιζαν και φαντάστηκα ότι ήταν από το περιορισμένο φως που έφτανε μέχρι τη βάση τους. Έτσι τις αραίωσα. Επίσης είδα ότι δύο από τα κλαδάκια της έχουν πετάξει καινούριο κοτσανάκι από τη βάση τους, οπότε φαντάζομαι θα φουντώσοουν μόνες τους με τον καιρό και θα δείχνουν πιο πυκνές. Αν και τώρα με το καινούριο φίλτρο που έβαλα, θα πρέπει να κάνω και άλλες ανακατατάξεις φυτών μήπως και μπορέσω να το καλύψω κάπως γιατί είναι ιδιαίτερα αντιαισθητικό έτσι όπως πιάνει το μισό ενυδρείο. It's a work in progress που λένε και στο χωριό μου

Επανέρχομαι τώρα στο θέμα των μετρήσεων της αμμωνίας. Χθες το απόγευμα ξαναέκανα μέτρηση και πάλι μου βγήκε 0,25ppm
Σήμερα λέω να κάνω την ίδια μέτρηση και στο νερό της βρύσης που λογικά θα έχει αμμωνία 0. Σε περίπτωση που βγει διαφορετικό από 0 τότε ή δεν κάνω σωστά το τεστ ή δεν μπορώ να ξεχωρίσω τα χρώματα από την χρωματική κλίμακα της API ή ο ΟΥΑΘ μας ποτίζει αμμωνία.


Θέλω να πάρω ψαράκιαααααααααααα Ίσως βιαστώ αλλά το Σάββατο θέλω να πάρω ψαράκια...
-------------------------
Αγαπημένο μου ημερολόγιο,
πριν από λίγο έκανα μέτρηση αμμωνίας στο νερό της βρύσης και αμέσως μετά στο νερό το ενυδρείου. Βγήκαν ακριβώς ίδια τα χρώματα. Συγκρίνοντάς τα με τον χρωματικό πίνανα είναι και τα δύο δείγματα στο 0.
Για σιγουριά έκανα άλλες δύο μετρήσεις νερού βρύσης και νερού ενυδρείου. Το αποτέλεσμα είναι ακριβώς το ίδιο. Είχα παραταγμένα και τα 4 σωληνάκια και είχαν και τα 4 ακριβώς το ίδιο χρώμα.
Συμπέρασμα: ή εξαφανίστηκε η αμμωνία από το ενυδρείο ή τις προηγούμενες φορές δεν με βοηθούσε ο φωτισμός να διακρίνω σωστά τα χρώματα!

Μπορώ να βάλω ψαράκια (guppy, 1 αγοράκι και 3 κοριτσάκια);
Απαντήστε μουυυυυυυυυυυυυυυυυ

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη vipera : 24-02-12 στις 16:00 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 10-03-12, 12:29
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Γεια σας και πάλι ψαροπαρέα!
Υπάρχουν εξελίξεις στο projectτης υγρής γλάστρας.. αναβαθμίστηκε! Έγινε ενυδρείο καθώς πριν από δύο εβδομάδες απέκτησε 4 κατοίκους, ένα αρσενικό guppyκαι 3 θηλυκά.
Οι μετρήσεις μου είναι φυσιολογικές, με την έννοια ότι έχουν μια σταθερότητα στην πορεία του χρόνου. Σήμερα που σκοπεύω να κάνω αλλαγή νερού, μέτρησα:
Ph 7,8
αμμωνία 0
ΝΟ2 0
ΝΟ3 5,0
Τα ψαράκια φαίνονται χαρούμενα και κινητικά με ακόρεστη όρεξη για φαγητό! Την πρώτη μέρα που τα έβαλα στο ενυδρείο, φαντάστηκα ότι για λίγο καιρό θα ήταν φοβισμένα μέχρι να προσαρμοστούν στο νέο τους περιβάλλον αλλά αυτά δεν κατάλαβαν τίποτα! Και όταν λέω τίποτα, το εννοώ! Από την πρώτη στιγμή αλώνιζαν το ενυδρείο σαν να μην συνέβη τίποτα! Δεν φοβούνται καθόλου και όποτε πλησιάζω τα ενυδρείο για να τα χαζέψω, συγκεντρώνονται μπροστά στο τζάμι σε βαθμό που νομίζω ότι τελικά αυτά με χαζεύουν περισσότερο από ότι εγώ. Πιθανολογώ ότι περιμένουν να τα ταΐσω γιαυτό και πλησιάζουν το τζάμι.
Επίσης μέσα σε αυτές τις δύο εβδομάδες, τα κοριτσάκια της παρέας έχουν φουσκώσει αισθητά και έχουν το χαρακτηριστικό μαύρο σημάδι στην κοιλίτσα τους, οπότε νομίζω ότι σε λίγο καιρό θα γίνω γιαγιά!
Την μεγαλύτερη πλάκα από όλα τα ψαράκια την έχει το αρσενικό που είναι μικροσκοπικό σε σχέση με τα θηλυκά. Η διαφορά μεγέθους είναι τόσο μεγάλη που καταντάει αστεία.. είναι σαν ένας άντρας 50 κιλών να περιτριγυρίζεται από 3 υπέρβαρες κυρίες οι οποίες φυσικά τον αποφεύγουν και μερικές φορές τον κυνηγούν όταν γίνεται ιδιαίτερα πιεστικός στο φλετρ του.

Όμως δεν λείπουν και τα μικροπροβληματάκια που αφορούν τα φυτά. Το μεγαλύτερο από αυτά είναι με την Cabombacarolinianaπου αρχίζει και σαπίζει στο μέσον του ύψους της με αποτέλεσμα να αποκόπτεται το ανώτερο τμήμα των κλαδιών της. Τα κομμάτια που αποκόπτονται τα φυτεύω παραδίπλα. Επίσης, τα πιο πλατύφυλλα φυτά (που δεν ξέρω πως τα λένε), αυτά που βρίσκονται στο δεξιό άκρο του ενυδρείου (βλέπε φώτο αρχικών δημοσιεύσεων) αρχίζουν και κιτρινίζουν τα παλαιότερα φύλλα τους. Τα υπόλοιπα φοιτά την ψιλοπαλεύουν χωρίς αισθητά προβλήματα στα δικά μου άπειρα μάτια. Τουλάχιστον δεν σαπίζουν.. όμως η Vassileriana είναι σαν βαλσαμωμένη από τη στιγμή που την φύτεψα. Νομίζω ότι δεν έχει μεγαλώσει ούτε πόντο. Αντίθετα η Elodea densa ψηλώνει και μάλιστα την κλάδεψα ήδη μια φορά και τα κλαδέματα τα ξαναφύτεψα στο ενυδρείο. Ο εχινόδωρος έχει δείξει σημάδια ανάπτυξης και έχει πετάξει μερικά φύλλα πολύ μεγαλύτερα από αυτά που είχε όταν τον φύτεψα αρχικά. Νομίζω αυτός είναι η καλύτερη αγορά μου όσον αφορά τα φυτά μαζί με την Elodea densa.
Σύμφωνα με την εξέλιξη των φυτών μου, νομίζω ότι ήρθε η ώρα να αναζητήσω ένα λίπασμα μήπως και πάρουν λίγο τα πάνω τους. Τι με συμβουλεύετε να προμηθευτώ; Δεν έχω ιδέα από λιπάσματα και φοβάμαι μην πάω σε κανένα πετ και με φορτώσουν με άσχετα σκευάσματα που θα δημιουργήσουν μεγαλύτερο πρόβλημα παρά βελτίωση.
Σας παρακαλώ τα φώτα σας!!!

Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 11-03-12, 12:49
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Κανείς;
Κανείς δεν έχει να μου προτείνει ένα αξιόπιστο λίπασμα για το ενυδρείο;
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 11-03-12, 12:58
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
σε ποια κατηγορια απο τις 3 ανήκεις?
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 11-03-12, 13:08
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Διαβασε εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38462
σε ποια κατηγορια απο τις 3 ανήκεις?
Ορθή η ερώτησή σου!!
Δεν είναι κανείς υποχρεωμένος να διαβάσει όλο το θέμα για να τοποθετησει το ενυδρείο μου σε μια κατηγορία ώστε να μου απαντήσει κατάλληλα!

Αν κατάλαβα λοιπόν την ερώτησή σου, τότε ανήκω στην κατηγορία Low-light Low-tech με υπόστρωμα της Terta το completesubstrate.
Το ενυδρείο τρέχει 2 μήνες παρά κάτι μέρες και ο φωτεισμός είναι μία λάμπα αγνώστου ταυτητας 11watt και ταυτόχρονα μία σειρά από λεντάκια αγνώστου απόδοσης. Σαφέστατη όσον αφορά τον φωτισμό ε;
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 11-03-12, 13:34
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Υποχρεωμενος δεν ειναι κανεις να τα διαβαζει ολα ... ποσο να απανταει κιολας ... (σε πειραζω )

Εχω δικαιολογια! Διαβαζω απο το κινητο και εχω και καποια εργασια ταυτοχρονα οποτε δεν ειναι η απολυτη προσοχη μου εδω ...

Παρεθεσα το λινκ καθως αν προσδιορισεις σε τι κατηγορια εισαι ... εχεις απο το ιδιο λινκ και την απαντηση ετοιμη!!
Παράθεση:
Σε αυτή την περίπτωση, το καλύτερο είναι να επιλέξετε την μέθοδο χαμηλού φωτισμού - χαμηλής τεχνολογίας (Low-light Low-tech) η οποία δε χρειάζεται πολλές αλλαγές νερού. Για αυτά τα φυτεμένα ενυδρεία τα λιπάσματα θα πρέπει να χρησιμοποιούμε μια φορά την εβδομάδα τα οποία θα πρέπει να περιέχουν NPK και ιχνοστοιχεία. Αν και τα φυτά μπορούν να πάρουν τα περισσότερα από τα θρεπτικά συστατικά μέσω του υποστρώματος θα πρέπει να έχουμε υπόψη μας ότι το υπόστρωμα θα εξαντληθεί (σε θρεπτικά συστατικά) μετά από περίπου 6 - 12 μήνες. Για να αποτραπεί μια τέτοια εξέλιξη θα πρέπει να προσθέτουμε macro και micro θρεπτικά συστατικά μέσω των λιπασμάτων μια φορά την εβδομάδα.
αν διαβασεις στο ιδιο αρθρο λεει ποια ειναι τα macro και micro θρεπτικα οποτε μπορεις να φτιαξεις οικονομικα μονη σου το λιπασμα η να προσανατολιστεις στις "ετοιμες" λυσεις με προιοντα που κυκλοφορουν στην αγορα και περιεχουν τα παραπανω θρεπτικα!

Παρολα αυτα μερικα φυτα μπορει να σε δυσκολεψουν πολυ (ακομα και αν τους παρεχεις τις βελτιστες συνθηκες - να μη σε "πανε") ... σε τετοιες περιπτωσεις αν επιμενουν να μη "πιανουν" θα τα αντικαθιστουσα με αλλα χωρις να απογοητευομαι ...

Τα ΝΟ3 αφησε τα να ανεβουν λιγο παραπανω
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 11-03-12, 13:41
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Να'σαι καλά Γιώργο για την απάντηση!
Θα διαβάσω προσεκτικά το λινκ κάποια στιγμή που θα έχω περισσότερο χρόνο στη διάθεσή μου και θα επανέλθω με απορίες

Καλό κουράγιο στη δουλειά!
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 11-03-12, 13:55
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Οτι θελεις εδω ειμαστε!
Γνωμη μου ειναι να μη τα "πλακωσεις" στα λιπασματα! Λογικα το υποστρωμα που εχεις τους δινει οτι χρειαζονται αλλα δεν εχουν παρει μπρος ακομα!
Να ξερεις οτι πρεπει να βρεις τη χρυση τομη μεταξυ φωτισμου - λιπανσης - CO2 - καλης ροης στο ενυδρειο (καλη οξυγόνωση) μια ισορροπία που εμεις καλουμαστε να "πετυχουμε" ... Υπαρχουν ομως γενικοι "κανονες" που μπορουμε να ακολουθησουμε μα πολυ καλα αποτελεσματα!!

Ενα λινκ που θα σε βοηθησει (το καλιο συχνα "λειπει" απο τα φυτα):
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51051
Θα παρεις το ετοιμο της seachem? Η θα παρεις λιπασμα απο αντιστοιχο καταστημα? Η τσεπη σου το ξερει
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 14-03-12, 19:03
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Τελικά μετά από διάβασμα και σκέψη, αποφάσισα να αγοράσω το γενικό λίπασμα και το κάλιο της seachem. Θα προσπαθήσω να είμαι φειδωλή στην λίπανση και θα παρατηρώ τυχόν μεταβολές στην ανάπτυξη των φυτών. Ελπίζω να πάρουν τα πάνω τους!

Αλλά δεν είναι αυτό το θέμα μας σήμερα! Το θέμα μας σήμερα είναι ότι ΓΕΝΝΗΣΑΜΕ !!

Αφού επέστρεψα σπίτι από την δουλειά, είπα να ταΐσω τα γκαπάκια μου. Το ένα μου φάνηκε λιγότερο φουσκωμένο από ότι ήταν χθες και έτσι κόλλησα τη μούρη στο τζάμι μήπως και δω τίποτα να κινείται. Κατάφερα να δω 5 μικροσκοπικά ψαράκια!! Ίσως υπάρχουν και άλλα αλλά μόνο 5 κατάφερα να μετρήσω... Μα τι συγκίνηση είναι αυτή βρε παιδιά; σε ποιον να το πω και να με καταλάβει; Μα φυσικά σε εσάς!!
Αυτό που μου κίνησε την περιέργεια είναι ότι το ψαράκι που νομίζω ότι γέννησε, δεν έχει ξεφουσκώσει τελείως και συνεχίζει να έχει την χαρακτηριστική μαύρη περιοχή στην κοιλιά του. Μήπως θα γεννήσει και άλλα μωρά; Είναι δυνατόν να γεννάνε σε δόσεις;
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 16-03-12, 04:35
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Να σου ζησουν!!!
Θυμαμαι μικρος που επεφτα για υπνο και ξυπνουσα πριν χτυπησει το ξυπνητήρι για να παω σχολειο (!!!) και μετρουσα τα μικρα ψαρακια με τοση χαρα!!! αυτο δεν αλλαξε μετα απο πολλα χρονια!

Τη μαυρη περιοχη θα την εχουν σχεδον παντα οι γκαπινες σου! Σχεδον παντα ειναι έγκυες ... φυσικα θα κανει αρκετες μερες να ξαναγεννησει!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 16-03-12, 19:44
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Ευχαριστώ πολύ Γιώργο!!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ Εμφάνιση μηνυμάτων
Θυμαμαι μικρος που επεφτα για υπνο και ξυπνουσα πριν χτυπησει το ξυπνητήρι για να παω σχολειο (!!!) και μετρουσα τα μικρα ψαρακια με τοση χαρα!!! αυτο δεν αλλαξε μετα απο πολλα χρονια!
και γω αυτό κάνω... και ας έχω 100 χρόνια που τελείωσα το σχολείο

Μόνο που σήμερα μετράω μόνο 2 μου φαίνεται ότι κάποιος καλοτρώει μέσα στο ενυδρείο!
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 16-03-12, 22:50
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Θα υπαρχουν πολλα που θα κρυβονται για να μην φαγωθουν ... Θα πρεπει να εχεις πολλες κρυψωνες ... ωστε να βρισκουν να κρυβονται!
Το κερατοφυλλο κανει καλη δουλεια γιατι πανε και χώνονται μεσα!!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 07-04-12, 08:41
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Καλημέρα σας!
Με χαρά και ταυτόχρονη αμηχανία σας ανακοινώνω ότι το ενυδρείο μου γέμισε μικροσκοπικά γκαπάκια! Από την πρώτη γέννα επιβίωσαν 4 μωρά τα οποία μεγαλώνουν μέρα με την μέρα. Είχα όμως και δεύτερη γέννα την Δευτέρα που μας πέρασε, από την οποία κατάφερα και μέτρησα 13 μωράκια.
Αυτό που παρατήρησα είναι ότι ενώ στην πρώτη γέννα τα ενήλικα κυνηγούσαν ανελέητα τα μωρά, στην δεύτερη γέννα δεν τους δίνουν καθόλου σημασία και «φοβάμαι» ότι θα επιβιώσουν όλα! Ευτυχώς, από κρυψώνες τα πάω πολύ καλά!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 07-04-12, 09:03
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Ωραια!!

Οταν μεγαλωσουν θα πρεπει να διαλεξεις ποια σου αρεσουν για να κρατησεις και θα πρεπει να δινεις ωστε να κρατας το πληθυσμό τους σε καποιο επιπεδο!
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 07-04-12, 09:26
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Αυτό σκεφτόμουν να κάνω γιατί με αυτούς τους ρυθμούς αναπαραγωγής θα πρέπει να κάνω την μπανιέρα μου ενυδρείο για να χωρέσουν όλα! Σε ποια ηλικία μπορούμε να καταλάβουμε το φύλο τους και σε ποια ηλικία είναι καλό να δίνουμε τα μωρά;
Πάω να ψάξω στο φόρουμ μήπως βρω τις απαντήσεις.. μην τα περιμένω όλα έτοιμα!
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 07-04-12, 09:33
Το avatar του χρήστη Γιώργος Κ
Γιώργος Κ Ο χρήστης Γιώργος Κ δεν είναι συνδεδεμένος
Δισκοπαθής
 
Εγγραφή: 06-02-2008
Περιοχή: Κολωνός
Μηνύματα: 9.441
Send a message via Skype™ to Γιώργος Κ
Προεπιλογή

Μη φοβασαι θα τα καταλαβεις κατευθειαν οταν εχουν μεγαλωσει αρκετα ξεχωριζουν πολυ ευκολα!!

Μπορεις να δινεις και γονο αν θες δεν υπαρχει προβλημα αρκει να πηγαινουν σε ενυδρεια που θα γινουν τροφη σε αλλα ψαρια (υπαρχουν δηλαδη ψαρια που θα τα φανε)
Να ξερεις τα μικρα που γεννιουνται στο ενυδρειο μας δεν εχουν περασει την ταλαιπωρια που εχουν περασει οι γονεις τους οποτε ειναι καλο να κρατησεις πολλα απο τα μικρα σου μια που ειναι πιο "δυνατα"
__________________

Gab at Facebook:
https://www.facebook.com/GreekAquaristsBoards/
https://www.facebook.com/groups/GreekAquaristsBoards/
Knowledge is having the right answer
Intelligence is asking the right question
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 07-04-12, 09:48
Το avatar του χρήστη vipera
vipera Ο χρήστης vipera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-02-2012
Περιοχή: Thessaloniki
Μηνύματα: 35
Προεπιλογή

Νομίζω θα περιμένω λίγο να μεγαλώσουν για να κρατήσω τα ομορφούλικα
Πάντως δεν υπάρχει περίπτωσει να δώσω τα μεγάλα.. δεν μπορώ να αποχωριστώ τον Μπάμπη, την Μαριγούλα, την Καλλιόπη και την Βέττα!
Τα ονόματα είναι τυχαία.. δεν τα έχω βαφτίσει ακόμη!
Μόνο στα σαλιγκάρια έχω δώσει ονόματα. Ο Σάντσο και ο Πάντσο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Bacopa monnieri σε γλάστρα brillo Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 22-05-06 06:30

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:41.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,11465 seconds with 15 queries