Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 28-03-09, 19:10
Το avatar του χρήστη joe
joe Ο χρήστης joe δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-04-2008
Περιοχή: sparti
Μηνύματα: 62
Send a message via Skype™ to joe
Προεπιλογή έλεος!!!

Πριν καιρό αποφάσισα να βάλω σύστημα co2.Πάω σε έναν εδω να γεμίσω τήν μπουκάλα.Το κατάστημα αύτο έχει ιατρικά-βιομηχανικά αέρια κτλ.Με το που του είπα γιατί το θέλω με άρχισε με τις φιλοσοφίες του οτι δέν κάνει για τα ψάρια κτλ.στήν συνέχεια μου πρότεινε να μου βάλει άζωτο.Τού είπα πως επειδή ολοι βάζουν co2 θέλω co2.Απο τα πολλά μου τήν γέμισε και μου πήρε και 15 ευρω...Ηρθε η στιγμή να πάω να τήν ξαναγεμίσω.Πάω σήμερα είχε παραλαβή με φιάλες διάφορες.Μου λέει θα σου βάλω διοξείδιο του αζώτου..η αζωτο...Του επαναλαμβάνω πώς δεν είμαι χημικός για να ξέρω τι παίζει και του λέω θέλω co2 και π'ως δέν μπορώ να ρισκάρω...πήγα αργότερα τήν πήρα και όταν τελειωσα την δουλειά πήγα σπίτι και η φιάλη είχε μονο 40 bar...τον παίρνω τήλ και μου λέει πώς την προηγοηγούμενη φορά είχε τρείς φιάλες ενώ τώρα μία και δέν γινόταν να τήν γεμίσει...δεν σήκωνε πίεση.Πείτε μου σας παρακαλώ αυτά που μου 'ελεγε περί αζώτου ισχύουν?Και τώρα τι κάνω?πού θα γεμίσω?υπάρχει ένα κατάστημα με πυροσβεστικά είδη αλλά είπε π΄ςσ σε 20 μέρες θα μπορεί να γεμιζει γιατι θα φέρει ενα σύστημα(και αυτός απόρησε για το co2 στο ενυδρείο)οτι και καλά δέν είναι καθαρό κτλ...έχω κάτι νεύρα!!!!!!!!!!!!1
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 28-03-09, 19:43
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Co2 και ΜΟΝΟΝ co2 και μαλιστα σε υγρη μορφη.
Θα ζυγισεις τη φυαλη πρωτου την δοσεις και θα απαιτησεις να ζυγιστει και μετα το γεμισμα. Το co2 πωλειτα με το κιλο και πανω απο 2, 2.5 ευρω το κιλο ειναι κλοπη.
Οντως χρειαζεται μια ειδικη αντλια για να σου γεμισει σωστα την φυαλη στα πυροσβεστικα. Οι υπολοιποι που λενε τα δικα τους απλως βαριουνται να τη στειλουν για γεμισμα στο εργοστασιο. Τα εργοστασια που πουλανε αζωτο και οξυγονο, πουλανε και διοξειδιο...
Οσο για το τι παιζει, η απαντηση ειναι πολυ απλη. Του λες οτι στο ενυδρειο εχεις υδροβια φυτα και οτι το co2 ειναι το φαγητο τους (και παρεπεμψε τον σε βιβλια του δημοτικου για τα περαιτερω..)
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 28-03-09, 22:45
Το avatar του χρήστη imichal
imichal Ο χρήστης imichal δεν είναι συνδεδεμένος
Τanganyika Support
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 3.200
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην imichal Send a message via Skype™ to imichal
Προεπιλογή

Παράθεση:
(και παρεπεμψε τον σε βιβλια του δημοτικου για τα περαιτερω..)
__________________
http://imichalfishphotos.blogspot.com/
Ηλίας
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:53.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03125 seconds with 14 queries