Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 05-11-12, 16:17
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή Αποριες, συνδεση ΑΟ και χρηση της, υπαρχει προβλημα?

Καλησπερα παιδια εχω καποιες αποριες και θελω ναμαι σιγουρος, μην παει και χαλασω τιποτα λογω αγνοιας.

Εχω την Aquapro 100 http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29872
Δεν εχει flush kit. Εχει συνδεδεμενο το TDS meter http://www.waterwaves.gr/index.php?t...oduct_id=29809
αυτο μονιμα.
Την εχω συνδεσει μονιμα στην παροχη του πλυντηριου, με διακλαδωτη. Δηλαδη απτη μια ειναι συνδεδεμενο το πλυντηριο ρουχων, απτην αλλη μερια του διακλαδωτη η ΑΟ, και η βανα ειναι πριν απο αυτα, δηλαδη αν την ανοιξω ανοιγει παροχη και στα δυο (πλυντηριο και οσμωση)!!

Το βρωμικο τοχω βαλει στο καζανακι και οποτε γινεται χρηση ανοιγω την παροχη του πλυντηριου/ΑΟ και βαζω και τo booster, να γεμισει το καζανακι και την κλεινω μετα απο λιγο οταν γεμισει. Το καθαρο τοχω στο βαρελι και γεμιζει με νερο κατα τη διαρκεια μεχρι να γινει αλλαγη, αν δεν γεμισει την ανοιγω μεχρι να γεμισει.
Στο βαρελι βαζω τα ιχνοστοιχεια, θερμαινω, μετραω και κανω αλλαγη.

Η ανησυχια μου εγκειτε πρωτον οσον αφορα το flush...πρεπει να βγαζω και το restrictor μετα απο καθε χρηση, και να κανω flush? Ακομα και οταν γεμιζω το καζανακι που δουλευει ουτε 5 λεπτα? Ζοριζω τη μεμβρανη με αυτη τη χρηση? Καποια διαφοροποιηση στο TDS δεν εχω δει, στην αρχη παντα ξεκινουσε με γυρω στο 50 και σε δευτερολεπτα κατεβαινε στο 1-2, οπως τωρα. Το flow restrictor ειναι μεγαλο αποτι μουπαν στη waterwaves ειναι 850ml για 100αρα μεμβρανη, θαπρεπε ναναι 550ml. Σαυτο οφειλετε η αθλια αποδοση, παιζει 1:5 1:6. Aλλα γιαυτο βγαζει και τετοιο TDS αποτι μουπαν απτην WW, αν το αλλαξω με τον πρεποντα θα ανεβει λιγο το TDS καθαρου. Η βρυση μου εχει 250-260.

Δευτερον, επειδη οπως ειπα, οταν ανοιξει η παροχη, ανοιγουν και τα δυο, οταν βαζουμε πλυντηριο, φραζω τα σωληνακια βρωμικου και καθαρου για να μη γεμιζει (εκτος αν ειναι ωρα αλλαγης, οποτε ευκαιρια ειναι). Νομιζω οτι δεν εχει θεμα πιεσης, ιδια πιεση με του δικτυου εχει μεσα η μεμβρανη, με αυτην οταν δουλευει, αυτην του δικτυου. Παρολαυτα αναρωτιεμαι αν εχοντας ανοιχτη την παροχη, και φραγμενα τα σωληνακια, αν παθαινει κατι. Αν ναι εξηγηστε το μου.

Eπειδη την πηρα μεταχειρισμενη, για να ειμαι σιγουρος θα αλλαξω κατα χριστουγεννα μερια τα προφιλτρα, εκτος αν δω να ανεβαινει το tds μετα απο συνεχομενη παραγωγη νερου, οποτε αρχιζουν να τελειωνουν.

Για πειτε γνωμες στα παραπανω. Κανω κατι λαθος που παιζει να την καταστρεψει?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 05-11-12, 19:45
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μιας και δεν εχει απαντησει κανεις μεχρι στιγμης,ας απαντησω εγω.στο πρωτο σου ερωτημα,ναι ειναι καλυτερα να κανεις flush και πριν και μετα τη χρηση.αν δεν κανεις,αφηνεις βρωμικο στασιμο νερο μεσα μεχρι την επομενη χρηση και καταπονεις τη μεμβρανη.γιαυτο και βλεπεις να πεφτει το Tds μολις την ανοιξεις...
ετσι πρεπει,αλλα πρεπει να γινεται με flush.αλλιως περνας αυτο το νερο απτη μεμβρανη.
επισης το νερο που βγαζει μεχρι να καθαρισει,μην το βαζεις στο νερο της αλλαγης.μπορει ναχει οτιδηποτε μεσα.δεν ειναι μονο το νερο που μενει στη μεμβρανη αλλα κιαυτο που μενει στα σωληνακια.

για το δευτερο δεν μπορω να σου απαντησω γιατι δεν εχω καταλαβει καλα πιο ειναι το ερωτημα ακριβως,ομως δεν θα εκλεινα τα σωληνακια,αλλα θα αποσυνεδεα την ΑΟ.περιμενε να παρεις κιαλλες γνωμες ομως.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 05-11-12, 20:28
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Σε ευχαριστω για την απαντηση Χμμμμ. Δεν μπορω να αποσυνδεω την ΑΟ αυτο ειναι το θεμα, εψαξα να βρω διακλαδωτη με ξεχωριστα βανακια αλλα δεν. Τωρα που το σκεφτομαι...μπορω να παρω μια βανα και να την βαλω στο διακλαδωτη στη μερια της οσμωσης...οτι ναναι πως δεν το σκεφτηκα, και αντε εγω δεν, ουτε του μαγαζιου τουρθε σαν ιδεα. Αυτο θα κανω. Οσον αφορα το flush...και να κανω flush μετα τη χρηση παλι στασιμο θα μενει νερο μεσα, βρωμικο....σωστα? Μπερδευτηκα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 05-11-12, 20:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μετά το διακλαδωτή θα βάλεις ανεξάρτητα βανάκια για το κάθε ένα (πλυντήριο και Α/Ο). Εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να βρίσκεται η μεμβράνη συνέχεια υπό πίεση. Για αυτό και σε αυτό το σετάκι υπάρχει και η Shut-Off Valve, ώστε να μην υπάρχει πίεση εκεί. Θα σε βοηθήσει πολύ αν θες να έχεις μόνιμα γεμάτο βαρέλι χωρίς να κάνεις κάτι χειροκίνητα, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις λίγο τις ρουτίνες σου, αφού προσθέτεις και στοιχεία (αν έβαζες σκέτη όσμωση θα ήταν πολύ πιο εύκολο εννοείται!). Για το άλλο που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς, όμως από τη στιγμή που μένει κάποιες μέρες ας πούμε αχρησιμοποίητη καλό είναι να κάνεις και flush. Με το κιτ του φλοτέρ απλά θα κερδίσεις το να μην είσαι από πάνω περιμένοντας να γεμίσει για να το κλείσεις. Αν σου περισσέψουν λεφτά όμως κάποια στιγμή αγοράζεις αυτό και δεν ξαναρωτάς τίποτα!
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 05-11-12, 20:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

μετα το Flush,θα μενει νερο βρυσης μεσα.που θα βγαινει ομως παλι πριν την επομενη χρηση με το flush που θα κανεις.το θεμα ειναι αυτο το νερο να μην περναει απτη μεμβρανη οχι το αν θα μενει μεσα.ετσι κιαλλιως πρεπει να μενει νερο μεσα.αν στεγνωσει η μεμβρανη χαλαει.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 05-11-12, 20:57
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από exelix Εμφάνιση μηνυμάτων
Μετά το διακλαδωτή θα βάλεις ανεξάρτητα βανάκια για το κάθε ένα (πλυντήριο και Α/Ο). Εγώ ξέρω ότι δεν κάνει να βρίσκεται η μεμβράνη συνέχεια υπό πίεση. Για αυτό και σε αυτό το σετάκι υπάρχει και η Shut-Off Valve, ώστε να μην υπάρχει πίεση εκεί. Θα σε βοηθήσει πολύ αν θες να έχεις μόνιμα γεμάτο βαρέλι χωρίς να κάνεις κάτι χειροκίνητα, αλλά θα πρέπει να αλλάξεις λίγο τις ρουτίνες σου, αφού προσθέτεις και στοιχεία (αν έβαζες σκέτη όσμωση θα ήταν πολύ πιο εύκολο εννοείται!). Για το άλλο που ρωτάς δεν ξέρω να σου απαντήσω ακριβώς, όμως από τη στιγμή που μένει κάποιες μέρες ας πούμε αχρησιμοποίητη καλό είναι να κάνεις και flush. Με το κιτ του φλοτέρ απλά θα κερδίσεις το να μην είσαι από πάνω περιμένοντας να γεμίσει για να το κλείσεις. Αν σου περισσέψουν λεφτά όμως κάποια στιγμή αγοράζεις αυτό και δεν ξαναρωτάς τίποτα!
Xμμμμ καταλαβα. Οποτε κατα πρωτον θα παω να παρω ενα βανακι για την ΑΟ, για να μην την σφραγιζω και εχει πιεση μεσα. Δεν μενει ουτε μερα αχρησιμοποιητη γιαυτο ρωταω για το flush, τη χρησιμοποιω πολλες φορες την ημερα για λιγο, και λιγο πριν την αλλαγη την ανοιγω να γεμισει το βαρελι. Καλη φαση το κοντρολερ, πολλα λεφτα με τους αισθητηρες ομως...χαρηκα με τα 50, αλλα τα 106 ειναι μπολικα. Και θα παρω και ενα flush kit να κανω flush μετα απο χρηση να ειμαι σιγουρος.

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
μετα το Flush,θα μενει νερο βρυσης μεσα.που θα βγαινει ομως παλι πριν την επομενη χρηση με το flush που θα κανεις.το θεμα ειναι αυτο το νερο να μην περναει απτη μεμβρανη οχι το αν θα μενει μεσα.ετσι κιαλλιως πρεπει να μενει νερο μεσα.αν στεγνωσει η μεμβρανη χαλαει.
Μα αφου εχει ουτως η αλλως περασει απτα προφιλτρα δεν εχει χλωριο και στερεα για να βλαψει την μεμβρανη. Σωστα? Αλλα αν δεν κανω flush μενει το βρωμικο νερο της ΑΟ ε? Που ναι μεν ειναι ελευθερο χλωριου αλλα τιγκα στα στερεα, και στην περιπτωση μου, στα νιτρικα. Σωστα?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 05-11-12, 21:05
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές Εμφάνιση μηνυμάτων
Μα αφου εχει ουτως η αλλως περασει απτα προφιλτρα δεν εχει χλωριο και στερεα για να βλαψει την μεμβρανη. Σωστα? Αλλα αν δεν κανω flush μενει το βρωμικο νερο της ΑΟ ε? Που ναι μεν ειναι ελευθερο χλωριου αλλα τιγκα στα στερεα, και στην περιπτωση μου, στα νιτρικα. Σωστα?
σωστα!
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 05-11-12, 21:42
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Παρα πολυ ωραια....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 05-11-12, 23:47
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αν ανεβει το tds δεν σωνεται απο αλλαγη προφιλτρων η μεμβρανη συνηθως.
Η ζημια εχει γινει.
Αυτα εχουν οι μεταχειρισμενες ΑΟ.
Εκτος κι αν ο πωλητης ηταν εμπιστος ανθρωπος και μετραγε και τα λιτρα που περασαν απο τα προφιλτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 06-11-12, 00:22
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Δεν ανεβαινει το tds, ρολοι δουλευει η οσμωση, προληπτικα θα τα αλλαξω τα φιλτρα. Απτον Alex_Salonica την πηρα, οποτε εμπιστος ειναι χαχα.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 06-11-12, 00:34
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Αμα ειναι ο αλεξ, οκ πασο.
Ρωτα απλα ποσα λιτρα περασανε (καθαρο+βρωμικο) για να ξερεις ποτε να τα αλλαξεις.
Αν ειναι διαμετρου 2.5 ιντσων κρατανε για 7500-9000 λιτρα.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 06-11-12, 02:23
Το avatar του χρήστη Κουραμπιές
Κουραμπιές Ο χρήστης Κουραμπιές δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-07-2012
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 2.092
Προεπιλογή

Τον ρωτησα δεν ηξερε, μολις μαζεψω κανα φραγκο θα παρω δυο πακετα προφιλτρα και τον flow restrictor που πρεπει, και flush kit απτο ww. Και απο εδω και περα θα μετραω για να εχω μπουσουλα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 06-11-12, 11:35
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχουνε κατι "flow meters/counters" καπως ετσι λεγονται,που μπαινουν στη βρυση για κηπους με αυτοματο ποτισμα κλπ.δεν ξερω αν θα μπορουσε να μπει κατι τετοιο στην οσμωση ωστε να βλεπεις ευκολα ποσα λιτρα περνανε.αν το ηξερα οταν ειχα την οσμωση θα το ειχα δοκιμασει.τα εχω δει σε Leroy merlin και πρακτικερ αλλα δεν ξερω αν μπορουν να χρησιμοποιηθουνε.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 06-11-12, 11:44
Το avatar του χρήστη exelix
exelix Ο χρήστης exelix δεν είναι συνδεδεμένος
Super Moderator
 
Εγγραφή: 17-12-2009
Περιοχή: Πάτρα-Αθήνα
Μηνύματα: 3.997
Προεπιλογή

Μόνο του σπανού τα γένια δε γίνονται!

http://www.waterwaves.gr/index.php?t...ategory_id=177
__________________
Aquascaping Contest 2013
Στέλιος
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 06-11-12, 11:47
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

σωστος.και ειναι και πιο φτηνα απο αυτα που ειδα εγω αν θυμαμαι καλα.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υπαρχει προβλημα στη φροντοζα η οχι? georot1981 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 09-05-12 00:30
Προβλημα σε ph controller,υπαρχει λυδη?? Giannis_4 Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 07-03-11 21:40
υπαρχει ενα προβλημα μεγαλο, zapatas Bettas 25 14-08-10 13:20
Αποριες για τη συνδεση του Fluized bed filter GeFior Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 19-10-07 14:32
υπαρχει προβλημα help!!!! marios400 Αρχάριοι γλυκού νερού 13 07-10-06 18:12

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:13.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,50710 seconds with 13 queries