Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
 
Παλιά 08-09-11, 09:31
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή Απορίες ενος ασχετου

Καλημέρα ,
Εδώ και 10 περίπου μέρες απόφασης να ασχοληθώ με αυτό το χόμπι
Έχω ενα ενυδρειου 60 λιτ
το έχω στρώσει θεωρητικά με denitrol jblδεν έχω κάνει μετρήσεις ποτέ ,το έχω διακόσμηση με φυτά πλαστικά ενα καραβάκι μικρό και ενα κορμό μικρό
Το Σάββατο έβαλα 4ψαρια(2 xiph Mac colden comet,2 xiphoph macul sunset έτσι τα γραφή η απόδειξη )αφού είχαν περάσει 8 μέρες απο την αρχικό στήσιμο του.το ενα xiph nac golden δυστιχος ψοφησε .
Τα ερωτήματα
1.η θερμοκρασία του νερου είναι περίπου 28 με 29 βαθμού πρέπει να την ρίξω?
2 έχω μεγάλη απολια νερου ,όταν πρόσθετο βάζω και αντιχλοριο?
3.δεν έχω κάνει αλλαγη νερου μου είπαν απο το pet να κάνω μετά απο ενάμιση μήνα και να αλλάξω το σφουγκαρι και τον άνθρακα ?το φιλέτο είναι μάρκα hailea
4το νερό είναι κίτρινο είναι φισιολογικο?
Απάντηση με παράθεση
  #31  
Παλιά 14-09-11, 00:24
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Πρεπει και να γινει και απονιτροποιηση με την αποδεσμευση του αζωτου πισω στην ατμοσφαιρα ως αεριο.
Αυτο συμβαινει στη φυση ..... αλλιως καποιος θα επρεπε να κανει αλλαγη στις λιμνες και στη θαλλασα
Για την απονιτροποιηση αναλαμβανουν αλλος ειδος βακτηριων, αναεροβια απονιτροποιητικα βακτηρια αυτη τη φορα (και οχι αεροβια νιτροποιητικα σαν αυτα που ζουν μεσα στο φιλτρο με το οξυγονο του νερου που περναει απο πανω τους) αναεροβια λοιπον όπως πχ είναι για το γλυκό νερό τα Acinetobacter, Alcaligenes, Spirillum, Bacillus, για το θαλασσινό τα Flavobacterium, Pseudomonas, Vibrio, Aeromonas και έχουν την ικανότητα να χρησιμοποιούν τα ΝΟ3 ως πηγές οξυγόνου, για την διάσπαση και οξείδωση της οργανικής ύλης, όταν οι συνθήκες είναι ανοξικές. Έτσι ή ελευθέρωση αζωτου Ν2 είναι δυνατή όταν η συγκέντρωση του οξυγόνου είναι μικρότερη από 0,10ml O2/l.
Τα απονιτροποιητικα βακτηρια στο ενυδρειο τα βρισκουμε σε αναεροβιες περιοχες, βαθεια μεσα στο βυθο*.
αυτα υποθετω δεν μπορουνε να καλλιεργηθουνε ε? θελω να πω εκτος απτο να αναπτυχθουνε μονα τους.υποθετω πως οχι αλλιως δε θαχε κανεις προβλημα με νιτρικα κριμα αλλα τοτε και η ελλειψη νιτρικων θα ητανε προβλημα κατι μαθαμε παντως
παιζω και μαθαινω τοχουμε κανει εδω μεσα
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 14-09-11, 08:27
Το avatar του χρήστη ippomas
ippomas Ο χρήστης ippomas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 25-01-2010
Περιοχή: kαβαλα -Ξανθη
Μηνύματα: 326
Προεπιλογή

Κατι μου βγαζετε ολοι για βιοχημικοι, ενταξη ειναι καλο να γνωριζης ορισμενα πραγματα αλλα δεν μπορει να ξερεις τα παντα. Απλα στον καινουργιο συνχομπιστα πρεπει να του επαναλαβουμε οτι το στρωσιμο του ενιδρυου δεν γινεται αυτοματα με χημικα προσθετα που μας πουλανε, βαζουμε μπολι που ζηταμε το αφηνουμε να δουλεψη για 35μερες τουλαχιστον κανουμε τις μετρησεις μας και μετα βαζουμε αφου ολα πανε καλα τα ψαρια μας παλι με συχνοτητα ημερων και οχι ολα μαζι. Απλα να καταλαβη πως πρεπει να ξεκινηση. Και τα ψαρια που εχουν μπει μεσα εαν δεν τα δωση σε καποιον να του τα κρατηση θα εχουν γρηγορο τελος. Ενας υδατινος κοσμος δεν στηνετε σε ενα εικοσιτετραωρο θελει τις μερες του και τον χρονο του. Γι αυτο υπαρχει και η βιβλιογραφια για να διαβαζετε και να λυνονται οι αποριες που δημιουργουνται.
__________________
www.ippocampos.com.gr
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 14-09-11, 09:26
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι μου βγαζετε ολοι για βιοχημικοι, ενταξη ειναι καλο να γνωριζης ορισμενα πραγματα αλλα δεν μπορει να ξερεις τα παντα. Απλα στον καινουργιο συνχομπιστα πρεπει να του επαναλαβουμε οτι το στρωσιμο του ενιδρυου δεν γινεται αυτοματα με χημικα προσθετα που μας πουλανε, βαζουμε μπολι που ζηταμε το αφηνουμε να δουλεψη για 35μερες τουλαχιστον κανουμε τις μετρησεις μας και μετα βαζουμε αφου ολα πανε καλα τα ψαρια μας παλι με συχνοτητα ημερων και οχι ολα μαζι. Απλα να καταλαβη πως πρεπει να ξεκινηση. Και τα ψαρια που εχουν μπει μεσα εαν δεν τα δωση σε καποιον να του τα κρατηση θα εχουν γρηγορο τελος. Ενας υδατινος κοσμος δεν στηνετε σε ενα εικοσιτετραωρο θελει τις μερες του και τον χρονο του. Γι αυτο υπαρχει και η βιβλιογραφια για να διαβαζετε και να λυνονται οι αποριες που δημιουργουνται.
Κι εσύ το κάνεις δύσκολο όμως
Όταν βάζουμε μπόλι (απο υγιές ενυδρείο) τότε μπορούμε να βάλουμε αμέσως και τα πρώτα ψαράκια και τις επόμενες μέρες (αφού κάνουμε μετρήσεις) σταδιακά και τα υπόλοιπα
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 14-09-11, 10:19
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ippomas Εμφάνιση μηνυμάτων
Κατι μου βγαζετε ολοι για βιοχημικοι, ενταξη ειναι καλο να γνωριζης ορισμενα πραγματα αλλα δεν μπορει να ξερεις τα παντα. Απλα στον καινουργιο συνχομπιστα πρεπει να του επαναλαβουμε οτι το στρωσιμο του ενιδρυου δεν γινεται αυτοματα με χημικα προσθετα που μας πουλανε, βαζουμε μπολι που ζηταμε το αφηνουμε να δουλεψη για 35μερες τουλαχιστον κανουμε τις μετρησεις μας και μετα βαζουμε αφου ολα πανε καλα τα ψαρια μας παλι με συχνοτητα ημερων και οχι ολα μαζι. Απλα να καταλαβη πως πρεπει να ξεκινηση. Και τα ψαρια που εχουν μπει μεσα εαν δεν τα δωση σε καποιον να του τα κρατηση θα εχουν γρηγορο τελος. Ενας υδατινος κοσμος δεν στηνετε σε ενα εικοσιτετραωρο θελει τις μερες του και τον χρονο του. Γι αυτο υπαρχει και η βιβλιογραφια για να διαβαζετε και να λυνονται οι αποριες που δημιουργουνται.
Καλημερα και ευχαριστω που μου δινεις την ευκαιρια να "απολογηθω" για τον τροπο γραφης μου και να κανω ακομα ενα περιττο ποστ.

Δεν γραφει νομιζω καποιος το κατι παραπανω χωρις αφορμη.
Αν τεθει καποια απορια, ή ζητηθει καποιο επιχειρημα για καποια αποψη διαφορετκη, δεν πρεπει να απαντηθει?
Οποιος δεν ενδιαφερεται μπορει απλα να προσπερασει τα "περιττα" και ακατανοητα ποστ.

Οταν λες σε καποιον, μη βαζεις ψαρια στο ενυδρειο, ειναι "σκληρο" πραγμα.
Πρεπει να τον πεισεις γιατι δεν πρεπει να το κανει και να του δωσεις ταυτοχρονα καποιες προτασεις, με οσο περισσοτερες και καλες οδηγιες προφυλαξης, και με τα πλεονεκτηματα και μειονεκτηματα τους για να κανει μονος του τις επιλογες του.

Στο θεμα εντωμεταξυ διαβαζουν και χομπιστες που εχουν ξεφυγει απο το επιπεδο του στρωσιματος και ψάχνονται λιγο παραπανω για να εξηγησουν τι συμβαινει μεσα σε ενα μικρο και ευάλωτο οικοσυστημα οπως ειναι το ενυδρειο.
Γνωριζωντας πως λειτουργει κατι, μπορεις και το διατηρεις καλυτερα.

Παιρνων παραδειγμα απο τον εαυτο μου, οπου διαβαζα πραγματα "περιεργα" και "προχωρημενα" απο την αρχη, που δεν ηξερα ακομα ουτε απο που κλανει το μπαρμπουνι , και επεφτα σε αρθρα και ποστ "επιστημονικα" που καταλαβαινα μονο τα επιρρηματα και τις προθεσεις (το χειροτερο μαθημα μου στο σχολειο ηταν η χημεια και βιολογια).
Διαβαζωντας τα ιδια πραγματα καθε φορα και ψαχνωντας παραλληλα και σε βιβλια ή επιστημονικα αρθρα στο νετ κι αλλες πληροφοριες, τα διιασταυρωνα και καταλαβαινα και κατι περισσοτερο καθε φορα.
Παραλληλα η συναναστροφη μου με χομπιστες με γνωσεις εμπειρικες, αλλα και αλλους που ειχουν σπουδες σχετικες με τα θεματα μας, γεμιζουν συνεχως τον "σκληρο" μου.
Χωρις επαναληψη και συζητηση δεν επιτυγχανεται η καταννοηση.
Γιατι οι ακαδημαικες γνωσεις δεν αρκουν για τη συντηρηση ενος ενυδρειου σε επιπεδο ψηλο.
Ακομα και αποφοιτοι πανεπιστημιου (ως συνηθως μονο σε μια επιστημη) δεν μπορουν να ανταπεξελθουν, γιατι το ενυδρειο περιλαμβανει ολες τις επιστημες.
Απο βιολογια και χημεια μεχρι αρχιτεκτονικη και ιατρικη, μεχρι και τεχνικες γνωσεις μαστορων, υδραυλικων, ηλεκτρονικων, ηλεκτρολογων, και μεχρι και οικιακων βοηθων, baby sitter, μαγειρων ακομα και χαμαληδων κλπ κλπ
Αυτα που ελαβα δωρεαν, προσπαθω να μεταδωσω κι εγω δωρεαν, γιατι με βοηθησαν απιστευτα στο χομπι μου.

Και κατι χρησιμο σχετικα με το θεμα:
Αν θελουμε να παμε με το γραμμα του νομου δεν φτανουν ουτε οι 35 μερες.
Θελουμε 4-5 μηνες.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 14-09-11, 13:38
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

υπαρχουνε πραγματα που δε μπορεις να μαθεις σε ενα φορουμ.μπορεις να μαθεις παρα πολλα,αλλα υπαρχει ενα οριο ετσι πιστευω(χωρις αυτο να σημαινει οτι καποια στιγμη θα τα μαθεις ολα γιατι ειναι αδυνατον)
αλλα πρεπει να ψαξεις παραλληλα και αλλες πηγες.

παρολαυτα το φορουμ ειναι ενα παρα πολυ καλο μερος για να μαθεις τι ειναι αυτο που πρεπει να ψαξεις.τη βιβλιογραφια με λιγα λογια.αν εμαθα κατι απτο πανεπιστημιο ητανε οτι το κλειδι για να μαθεις κατι ειναι η επαναληψη και η πρακτικη εξασκηση.το φορουμ και το χομπυ αυτο σου δινουνε τη δυνατοτητα να κανεις και τα δυο.εγω προσωπικα γιαυτο εχω κολλησει μαυτο το χομπυ δεν εχω καμια ψευδαισθηση οτι θα γινω ο αμανο της ελλαδας,απλα μου αρεσει να σχολουμαι

σταματαω για να μη βγαλουμε το θεμα του ανθρωπου τελειως offtopic.
αυτα εχουμε πει ολοι στο ανθρωπο δεν εχουμε πει κατι αλλο νομιζω.το θεμα ειναι οτι φαινεται να μας απαντα με μεγαλες παυσεις αναμεσα και μεχρι την επομενη απαντηση δεν ξερεις τι μπορει ναχει παιχτει...
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 19-09-11, 20:06
nikos2004 Ο χρήστης nikos2004 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-09-2011
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 74
Προεπιλογή

Καλησπέρα και πάλι
Η θολούρα δεν εφεβγε και απόφασης το Σάββατο να κάνω αλλαγη νερου 60-70 % αλλαγη άνθρακα και καθαρησα το σφουγκαρι του φιλτρου το οποίο έβγαλα πολύ πράγμα και ξαφνικά μετά απο κανένα 2 ώρες το νερο αρχισε να ξεθωλωνει το ίδιο έκανα και το Κυριακή το νερο είναι τώρα οκ .
Και εδώ αρχίζουν τα δύσκολα :
1.το φιλτρο μπουκονει συνέχεια και θέλει καθάρισμα καθε μέρα είναι φισιολογικο αυτο ?
2και το κουλο πρην μια ώρα μου ψήφισε ενα ψάρι αλλά είδα μέσα στο ένυδρειο ενα ψάρι σαν ψηρα !!!!! Τι άρχισαν να γεννητουρια ... Μου μιαζει με αυτο που ψοφησε
3 μπολη δεν μπορώ να βρω
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
αναγνωριση ενος καβουρα... και ενος εξωγιηνου! karxarini Μεσογειακό 6 16-12-10 16:56
Απορίες, απορίες, απορίες και άλλα πολλά QS-Plan Αρχάριοι γλυκού νερού 3 16-12-10 16:33
Καλησπέρα σε ολη την παρέα(Απορίες ενος αρχαριου) Decka Αρχάριοι γλυκού νερού 54 24-12-09 14:07
ασχετος odin79 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 8 14-04-08 14:08

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:49.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05064 seconds with 13 queries