Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ανατολική Αφρική > Malawi

Malawi Αφιερωμένο στο "Greek Club about Cichlid Lovers from iliovas" απ' το οποίο άρχισαν ολα!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 02-10-15, 17:47
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή Πως πιανετε την μανα ?

Θελώ να ξεκινησω ενα απλο θεμα για να καταθεσουμε τεχνικες τουλαχιστον οσοι ασχολουμαστε ακομα με γεννες

- Με ποιο τροπο πιανετε την μανα απο το κυριως ενυδρειο οταν θελησετε να την βγαλετε στη γεννηστρα χωρις να την στρεσαρετε και φτυσει τα αυγα - ψαρακια και χωρις να ξεστησετε - ξαναστησετε ολοκληρο το ενυδρειο ????


θα ηταν ενδιαφερον να δουμε ισως κατι πρωτοτυπο σαν τεχνικη

ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 02-10-15, 18:27
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Αν και νεος στην Αφρικη ακομα,καημος μεγαλος!
Με ενδιαφερουν και εμενα οι απαντησεις και σπαω το κεφαλι μου να βρω τροπους.
Το μονο που εχω να σας καταθεσω (σαν λυση και σαν ερωτημα) ειναι οτι βρηκα ψαχνοντας στο ιντερνετ την λυση του "night vision".Καποιος το δοκιμασε με επιτυχια οπως αναφερει.Ειχε μια καμερα με λειτουργια νυχτερινης λυψης,με σβηστα φωτα την εβαλε να γραφει το ενυδρειο και παρακολουθωντας απο την οθομη της επιασε απροβλημματιστα οπως λεει το ψαρι του.
Δεν ξερω αν λειτουργει αλλα οταν χρειαστει ισως το δοκιμασω με καποιο γυαλι night vision που ειναι και φθηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 02-10-15, 19:08
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

Ο καλυτερος τροπος ειναι να εχετε το καταλληλο ενυδρειο που να παρεχει τις προυποθεσεις να μπορει να γεννησει μονη της η μανα.ολα τα υπολλοιπα ειναι απλα λαθος.ποτε μου δεν επιασα την θυληκια οταν ασχολιομουν με γεννες.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 02-10-15, 19:20
Το avatar του χρήστη Albatros
Albatros Ο χρήστης Albatros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-08-2013
Περιοχή: ΑΙΓΑΛΕΩ - ΠΕΡΙΣΣΟΣ
Μηνύματα: 68
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ο καλυτερος τροπος ειναι να εχετε το καταλληλο ενυδρειο που να παρεχει τις προυποθεσεις να μπορει να γεννησει μονη της η μανα.ολα τα υπολλοιπα ειναι απλα λαθος.ποτε μου δεν επιασα την θυληκια οταν ασχολιομουν με γεννες.
Α) Συμφωνω !!

Β) Επειδη στην πραξη λιγο πολυ θα περασουμε απο το σταδιο ομως να ΜΗΝ εχουμε το ιδανικοτερο ενυδρειο και πληθυσμο γ αυτο, θεωρω οτι ειναι χρησιμο να ακουστουν γνωμες
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από argy1 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν και νεος στην Αφρικη ακομα,καημος μεγαλος!
Με ενδιαφερουν και εμενα οι απαντησεις και σπαω το κεφαλι μου να βρω τροπους.
Το μονο που εχω να σας καταθεσω (σαν λυση και σαν ερωτημα) ειναι οτι βρηκα ψαχνοντας στο ιντερνετ την λυση του "night vision".Καποιος το δοκιμασε με επιτυχια οπως αναφερει.Ειχε μια καμερα με λειτουργια νυχτερινης λυψης,με σβηστα φωτα την εβαλε να γραφει το ενυδρειο και παρακολουθωντας απο την οθομη της επιασε απροβλημματιστα οπως λεει το ψαρι του.
Δεν ξερω αν λειτουργει αλλα οταν χρειαστει ισως το δοκιμασω με καποιο γυαλι night vision που ειναι και φθηνα.
το εχω δει κι εγω αλλα ειναι υπερβολη νομιζω ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Albatros : 02-10-15 στις 19:20 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 02-10-15, 20:11
Το avatar του χρήστη Κωστας Malawi
Κωστας Malawi Ο χρήστης Κωστας Malawi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2013
Περιοχή: Αιγαλεω
Μηνύματα: 2.043
Προεπιλογή

αρα μια καλη λυση ειναι να μαθετε στα ψαρια να μην φοβονται την αποχη!ναι καλα ακουσατε..το μαθαινω σε ολα τα ψαρια μου.βαζω την αποχη συχνα και την αφηνω λιγο μεσα και αλλες φορες την κραταω στο νερο με λιγο τροφη μεσα της.αποδιδει αρκετα αυτος ο τροπος.οπως και να εχει ομως το θεμα τα περισσοτερα θυληκα οταν τρομαξουν θα καταπιουν οτι εχουν στο στομα τους
κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ευκολος τροπος.πρεπει να πολεμησεις αρκετα για να τα καταφερεις.και μην επιμενεις να το πιασεις ποτε επιτοπου.κανεις μια προσπαθεια και αν αποτυχει δοκιμαζεις αργοτερα.ποτε δεν επιμενεις εκεινη τη στιγμη.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 02-10-15, 20:32
argy1 Ο χρήστης argy1 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-11-2014
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 144
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos Εμφάνιση μηνυμάτων
αρα μια καλη λυση ειναι να μαθετε στα ψαρια να μην φοβονται την αποχη!ναι καλα ακουσατε..το μαθαινω σε ολα τα ψαρια μου.βαζω την αποχη συχνα και την αφηνω λιγο μεσα και αλλες φορες την κραταω στο νερο με λιγο τροφη μεσα της.αποδιδει αρκετα αυτος ο τροπος.οπως και να εχει ομως το θεμα τα περισσοτερα θυληκα οταν τρομαξουν θα καταπιουν οτι εχουν στο στομα τους
κατα τη γνωμη μου δεν υπαρχει ευκολος τροπος.πρεπει να πολεμησεις αρκετα για να τα καταφερεις.και μην επιμενεις να το πιασεις ποτε επιτοπου.κανεις μια προσπαθεια και αν αποτυχει δοκιμαζεις αργοτερα.ποτε δεν επιμενεις εκεινη τη στιγμη.
Παρα πολυ σημαντικο αυτο!Δεν πρεπει να ειμαστε βιαστικοι και βαρβαροι.Θελουν επαφη και χρονο,σαν πρωην κατοχος ερπετου (ιγκουανα) για πολλα χρονια το ξερω πολυ καλα αυτο.Μια λαθος κινηση και χανοταν οτι εφτιαχνα για μηνες και παλι απο την αρχη.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 02-10-15, 20:32
Το avatar του χρήστη Bill-Samos
Bill-Samos Ο χρήστης Bill-Samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-11-2012
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 1.043
Προεπιλογή

Aν ειχα την απαντηση σ αυτο το ερωτημα θα ειχα γινει διασημος και πλουσιος..
Γενικα σε ενα σχετικα μικρο ενυδρειο -200-300 λιτρα- κατεβαζεις αρκετα το νερο,αν εχεις ενα κομματι πλεξιγκλας ή τελαρο με πλεγμα,στις καταλληλες διαστασεις περιοριζεις το ψαρι σε μια μερια,αφαιρεις τις πετρες και το πιανεις με την αποχη.Σε πιο μεγαλο ενυδρειο αναλογα με τα κουραγια και την ορεξη σου ενεργεις αντιστοιχα(αντε βγαλε καμια 50αρια κιλα πετρα και 300-400 λιτρα νερο..).Παντως μιλαμε για μια δυσκολη διαδικασια και φασαριοζικη..Με οποιαδηποτε αλλη μεθοδο μονο κατα τυχη θα πιασεις ειδικα το συγκεκριμενο ψαρι ..Με παγιδες κλπ μπορει να πιασεις ολα τα αλλα εκτος απο τη μανα..καμια φορα λεω να δοκιμασω στα υπουλα απλα με την αποχη.. με το που με βλεπει με την αποχη στο χερι ΕΞΑΦΑΝΙΖΕΤΑΙ!!!Εννοειται πως γεννηστρα λεμε ενα μικροτερο (50-60 λιτρα τουλαχιστον..) ενυδρειο -φανταζομαι αυτο για το οποιο ελεγες..-στο οποιο εχουμε ιδιο νερο με το κυριως ενυδρειο και ειναι ετοιμο στημενο με μπολιασμενο φιλτρο που θα μεινουν τα μικρα και μετα τη γεννα.Σ αυτο δεν βαζεις αμμο για βυθο -σκετο γυαλι για να καθαριζεται ευκολα- αλλα βαζεις μερικες πετρες (απο το ενυδρειο και με αλγη πανω τους καλυτερα) ωστε να νοιωθει ασφαλης η μανα και να φωλιασουν τα μικρα αργοτερα.Ως τιπ θα ελεγα το εξης..Προσωπικα το νερο της γεννηστρας το αποχλωριωνω με api stress coat και βαζω και στα 70 λιτρα μια δυο κουταλιες epsom salt,σε δυο δοσεις ,την πρωτη και την δευτερη μερα της απομονωσης..Αλλαγες στη γεννηστρα μεχρι τη γεννα κανω μια δυο το πολυ ,μικρες 10-15%.Mεσα στη γεννηστρα εχω και δυο τρια σαλιγκαρια ramshorn με τη λογικη οτι τρεφομενα με την αλγη απο τις πετρες στα αποβλητα τους αναπτυσεται infusoria..
__________________
''Κανεις δεν μπορει να στησει μονο ενα!!!''
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ξανα απο την αρχη. Andros Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) 79 04-03-16 23:17
Ξανα απο το 0 tsoui Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) 212 02-08-15 11:26
και ξανα εδω Singha Γλυκό νερό - Γενικά 2 28-04-13 18:55
ξανα απο την αρχη λατσε τζενη Αρχάριοι γλυκού νερού 5 13-01-10 18:00

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:05.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04641 seconds with 13 queries