Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Αρχάριοι γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-01-08, 15:21
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Question SOS! ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ - ΜΕΤΑΦΟΡΑ ΨΑΡΙΩΝ

Καλησπέρα!

Εντός της εβδομάδας πρόκειται να ξεκινήσω το στρώσιμο του νέου ενυδρείου μου 300L, το οποίο θα φιλοξενήσει 1 oscar & 1 pleco, αλλά καθώς τα ψάρια θα βγουν από μικρότερα ενυδρεία που τα φιλοξενούσα έχω απορίες:
Έως τώρα, το στρώσιμο και των 2 προηγούμενων ενυδρείων μου δεν τα είχα κάνει με αμμωνία αλλά με ψάρια (μετά από 2,5 εβδομάδες στρωσίματος περίπου), οπότε δεν είμαι γνώστης της μεθόδου. Για την ιστορία, τα ψάρια όχι μόνο άντεξαν αλλά είχαν & την καλύτερη των ζωών. (Ξέρω ότι είναι η απάνθρωπη μέθοδος αλλά από το να το έκανα με αμμωνία & να είχα μετά προβλήματα συνέχεια με νεκρά ψάρια προτίμησα αυτό).
1) Το νέο ενυδρείο λοιπόν είναι ένα Jewel Rio 300, αλλά καθώς έχει εσωτερικό φίλτρο, σκέφτομαι να μεταφέρω το εξωτερικό φίλτρο που έχω στο 60L ενυδρείο μου και να το βάλω και αυτό σαν extra φιλτρανση (καθώς και το oscar & to pleco "βρωμιζουν" πολύ). Το εξωτ. φίλτρο που έχω είναι για έως 150L βέβαια, όχι για 300 που λέω να το βάλω. Το θέμα που έχω είναι το εξής: Αυτή τη στιγμή στο 60άρι "στεγάζεται" το oscar, οπότε δε μπορώ να βγάλω το φίλτρο παρά μόνο όταν είναι να μεταφέρω το oscar στο 300άρι ενυδρείο. Μπορώ να κάνω μια αλλαγή βέβαια και να βάλω στο αστρωτο ενυδρείο μία ποσότητα νερού από το παλιό. Mόνο αυτό όμως, με κάψουλες βακτηριδίων & με μεταφορά του στρωμένου φίλτρου μαζί με το ψάρι μετά από μία περίοδο 2 εβδομάδων αρκεί ή μπορεί να χάσω το oscar?
2) Όπως προανέφερα, το extra εξωτερικό φίλτρο είναι για έως 150L και όχι 300 που λέω να το βάλω, υπάρχει περίπτωση να χαλάσει λόγω αυτού? Τονίζω ότι στο ενυδρείο θα παραμείνει & το εσωτερικό "μαμίσιο" φίλτρο του.

Συγνώμη για το μεγάλο post αλλά ήθελα να είμαι ξεκάθαρη.
Περιμένω τη βοήθειά σας!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-01-08, 15:36
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το εξωτερικο σου φιλτρο "αντεχει" αυτη τη στιγμη τα ψαρια που εχεις στο 60λιτρο.
Αν μεταφερεις μαζι τα ψαρια αυτα, και το εξωτερικο φιλτρο, στο 300ρι, το φιλτρο παλι θα αντεχει το ιδιο φορτιο χωρις προβλημα.
Μετα απο κανενα μηνα εναμισυ, το εσωτερικο θαχει στρωσει κι αυτο και θα μπορεσεις να βγαλεις το εξωτερικο.

Παράθεση:
από το να το έκανα με αμμωνία & να είχα μετά προβλήματα συνέχεια με νεκρά ψάρια προτίμησα αυτό
Tο στρωσιμο με αμμωνια γινεται χωρις ψαρια, οποτε δεν θαχες θανατους.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-01-08, 15:48
Το avatar του χρήστη melli
melli Ο χρήστης melli δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-09-2007
Περιοχή: Aθήνα
Μηνύματα: 181
Προεπιλογή

Ούτε εμένα μου αρέσει η ιδεα της αμμωνίας! Μια καλή μέθοδος στρωσίματος φίλτρου είναι το μπόλιασμα από άλλο ηδη στρωμένο (το παλιό σου π.χ.). Ένα παράδειγμα μπορείς να δείς ΕΔΩ. Αν έχεις υαλοβάμβακα στο παλιό, βάλτον στο καινούργιο μαζί με όλες τις ακαθαρσίες του.
Με μια αναζήτηση στο GAB σίγουρα θα βρείς πολλές πληροφορίες...
__________________
Με φιλικούς χαιρετισμούς,
Λίνα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-01-08, 16:04
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

Ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις παιδιά!

Tolis το εξωτερικό λέω να το κρατήσω σαν extra φιλτρανση και να μην το βγάλω, οπότε ΟΚ.

Η ερώτησή μου ουσιαστικά είναι η εξής: Με μπόλι ( κάποια μακαρόνια, 1 σφουγγάρι υαλοβάμβακα και 20 λίτρα νερό από το παλιό ενυδρείο), πιστεύετε ότι θα έχει στρωθεί σε 1 βδομάδα για να βάλω το ψάρι? Και ακόμη, αν βάλω μπόλι, πρέπει να βάλω & κάψουλες με βακτηρίδια στο καινούριο ή όχι?

ΥΓ: Όσο για τη μέθοδο της αμμωνίας, το ξέρω ότι δε μπαίνουν ψάρια, αλλά έχω ακούσει διάφορα για λάθος μετρήσεις & μετέπειτα προβλήματα στη λειτουργία του ενυδρείου, οπότε σαν άπειρη τότε είπα να το αποφύγω...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-01-08, 16:09
Το avatar του χρήστη klaz
klaz Ο χρήστης klaz δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 13-09-2005
Περιοχή: εις την συμπρωτευουσαν....
Μηνύματα: 3.900
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από eve_gr2000 Εμφάνιση μηνυμάτων
Ε

Η ερώτησή μου ουσιαστικά είναι η εξής: Με μπόλι ( κάποια μακαρόνια, 1 σφουγγάρι υαλοβάμβακα και 20 λίτρα νερό από το παλιό ενυδρείο), πιστεύετε ότι θα έχει στρωθεί σε 1 βδομάδα για να βάλω το ψάρι? Και ακόμη, αν βάλω μπόλι, πρέπει να βάλω & κάψουλες με βακτηρίδια στο καινούριο ή όχι?
νερο οχι,ειναι τελειως αχρηστο.ολη η βιοολογια(μπολι) θα βρισκεται μεσα στα υλικα που προανεφερες...
το θεμα δεν ειναι τι πιστευουμε εμεις,αλλα τι θα σου δειξουν τα τεστ που θα κανεις τις επομενες μερες....!!!
τα βακτηριδια καλο θα κανουν,κακο δεν θα κανουν,και μην ξεχασεις που και που να ριχνεις και λιγη τροφη στο ενυδρειο για να επιταχυνεις τον κυκλο του αζωτου...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-01-08, 16:42
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

OK παιδιά, ευχαριστώ πολύ!

Θέλω και μερικές γνώμες για το aquascaping, αλλά με αυτό θα ασχοληθώ σε επόμενο post!
Όταν το στήσω, το στρώσω & βάλω & τα ψάρια θα ανεβάσω & photos για γνώμες!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-01-08, 16:57
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το ενυδρειο δεν στρωνει, ουτε το νερο στρωνει. Αυτο που "στρωνει" ειναι το φιλτρο, αποικιζονται τα υλικα του με τα απαραιτητα βακτηριδια. Απο τη στιγμη που εχεις στρωμενο φιλτρο και χ ψαρια, τα μεταφερεις ολα στο καινουργιο κι εισαι ετοιμη. Ουτε εξτρα βακτηριδια ουτε τροφες.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-01-08, 17:03
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

ΟΚ, δεκτό αυτό που λές Tolis, όμως το υπάρχον (& στρωμένο) φίλτρο υποστηρίζει μέχρι 150L και όχι 300 που είναι το νέο ενυδρείο. Δε θα έχω πρόβλημα εάν μεταφέρω κατευθείαν ψάρια & φίλτρο μαζί στο καινούριο, εφόσον στην ουσία το στρωμένο θα είναι το εφεδρικό φίλτρο, και το κυρίως θα είναι άστρωτο???
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-01-08, 17:08
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

OK!

Μάλλον θα πάρω τελικά κάποια υλικά από το παλιό φίλτρο, θα τα βάλω στο καινούριο και αφού "τρεξει" καμιά βδομάδα θα βάλω και το παλιό φίλτρο μαζί με το ψάρι...Απλά για να είμαστε σίγουροι...

Ευχαριστώ πολύ για τις άμεσες απαντήσεις!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 22-01-08, 18:37
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Το πιο σιγουρο δεν ειναι αυτο, αντιθετως.

Το οσκαρ και το πλεκο ειναι σε ξεχωριστα ενυδρεια αυτη τη στιγμη, κι αν ναι, σε ποιο τρεχει το εξωτερικο, και τι φιλτρο εχει το αλλο μικρο ενυδρειο?
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 22-01-08, 18:45
eve_gr2000 Ο χρήστης eve_gr2000 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-08-2007
Περιοχή: Hong Kong
Μηνύματα: 86
Send a message via Skype™ to eve_gr2000
Προεπιλογή

To oscar & to pleco είναι όντως σε ξεχωριστά ενυδρεία. Το εξωτερικό που θα μεταφερθεί είναι αυτό που έχει το oscar. To pleco το έχω σε ένα άλλο με σκαλαρια & το μεγάλωνα με σκοπό να μπεί κάποια στιγμή που θα εχει μεγαλώσει αρκετά μαζί με το oscar.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 22-01-08, 18:48
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Φτιαξε με την ησυχια σου το 300ρι, με νερο της βρυσης και αντιχλωριο, φτιαξε την διακοσμηση, τα φυτα κλπ, κι οταν νομιζεις οτι εισαι ετοιμη, στιψε λιγα υλικα απο το φιλτρο του ενυδρειου του πλεκο και των σκαλαριων μεσα στο εσωτερικο φιλτρο του 300, βαλε το εξωτερικο φιλτρο του οσκαρ στο 300ρι, πιασε το οσκαρ και τον πλεκο και βαλτα στο 300ρι και τελειωσες.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Στρωσιμο ενυδρειου parashos_ Αρχάριοι γλυκού νερού 15 10-01-08 09:56
μετακομιση(μεταφορα ενυδρειου) capetanakis Γλυκό νερό - Γενικά 4 12-04-07 14:55
Στρωσιμο Ενυδρειου Gorgi Γλυκό νερό - Γενικά 8 14-12-04 13:39

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:17.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05354 seconds with 13 queries