Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 01-06-08, 15:53
EvilEyes Ο χρήστης EvilEyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Περιοχή: Αγρίνιο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή Επιλογή εξωτερικού φίλτρου για 60 λίτρα

Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα εξωτερικό φόλτρο που θέλω να πάρω. Έχω ένα ενυδρείο 58 λίτρα καθαρά και είμαι μεταξύ αυτών:
Eheim 2215 classic
Eheim professionel 2224
Τείνω πιο πολύ προς το 2224, λόγω του ότι περιέχει και τα υλικά μέσα στη συσκευασία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και τα 2 πακέτα περιέχουν μέσα όλα όσα χρειάζονται για να λειτουργήσουν; (βάνες κτλ) ή θα πρέπει να τα αγοράσω ξεχωριστά;
Το aquaristicshop.com είνα αξιόπιστο κατάστημα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθειά σας.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 01-06-08, 16:05
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από EvilEyes Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλησπέρα σε όλους. Θα ήθελα να κάνω μία ερώτηση σχετικά με ένα εξωτερικό φόλτρο που θέλω να πάρω. Έχω ένα ενυδρείο 58 λίτρα καθαρά και είμαι μεταξύ αυτών:
Eheim 2215 classic
Eheim professionel 2224
Τείνω πιο πολύ προς το 2224, λόγω του ότι περιέχει και τα υλικά μέσα στη συσκευασία. Αυτό που θέλω να ρωτήσω, και τα 2 πακέτα περιέχουν μέσα όλα όσα χρειάζονται για να λειτουργήσουν; (βάνες κτλ) ή θα πρέπει να τα αγοράσω ξεχωριστά;
Το aquaristicshop.com είνα αξιόπιστο κατάστημα;
Ευχαριστώ εκ των προτέρων για την όποια βοήθειά σας.
η σειρα κλασικ (π.χ.2215)δεν εχει βανακια πρεπει να τα παρεις εξτρα.
παντως για τα λιτρα σου θα επερνα το 2213 που το βρισκεις και ελλαδα με βανακια 60-70ευρω
περνεις και τα μιντια http://www.aquaristic.net/shop.php/s...archparam/2213 του 30 ευρα και εισαι πρωτος.
το σοπ ειναι πολυ καλο μαγαζι σε 15-20 μερες στα στελνει αλλα ειναι μονο με πιστωτικη.
εδω εχεις και αντικαταβολη με 22 ευρω μεταφορικαwww.aquaristic.com
καλως ηρθες
__________________
Elta Reef Andros
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 01-06-08, 16:18
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

παρε αυτο http://www.aquaristikshop.com/cgi-bi...Ysvfee6v5BMf8R
με 63ε και καθαρισες δεν θες ουτε σεντ extra δεν μπορω να καταλαβω γιατι να δωσει καποπιος 100ε για ενα φιλτρο που ειναι πισω χρονια τεχνολογικα ενω μπορει με 40ε λιγοτερα να παρει πχ το 2232 που γεμιζει αυτοματα και δεν σου σπαει τα νευρα και εχει και καλαθακια για τα υλικα εγω προσωπικα εχω χρησιμοποιησει 4 φιλτρα διαφορετικα τις σειρας ecco πολυ οικονομικα και αψογα αμα ειναι να δωσεις 100ε παρε καποιο pro αλλα κατα τη γνωμη μου ειναι υπερβολη με το 2232 εισαι κομπλε αν θες και για μελλοντικα μεγαλυτερο ενυδρειο παρε το 2234 με 9ε παραπανω
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 01-06-08, 16:22
EvilEyes Ο χρήστης EvilEyes δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 29-05-2008
Περιοχή: Αγρίνιο
Μηνύματα: 5
Προεπιλογή

Το είχα υπόψην το 2213, αλλά σκέφτηκα να πάρω ένα μεγαλύτερο, επειδή το καλοκαιράκι σκέφτομαι να φτιάξω ένα μεγαλύτερο ενυδρείο περίπου 180-200 λίτρα και μάλλον τότε το εξωτερικό θα πάει στο μεγάλο ενυδρείο. Η σειρά professionel είναι εξίσου αξιόπιστη με τη σειρά classic;
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 01-06-08, 16:33
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

εγω προσωπικα ειχα στα χερια μου φιλτρα απο ολες τις; σειρες ο περισσοτερος κοσμος και κυριως οι παλιοι συστηνουν αυτα της σειρας classic τα οποια επειδη υπαρχουν 20 χρονια και δεν εχουν βγαλει προβληματα γενικα θεωρουνται αρκετα αξιοπιστα ενοειται χωρις αυτο να λεει οτι οι αλλες σειρες δεν ειναι αξιοπιστες απλα δεν υπαρχουν τοσα χρονια

απο κει και περα εγω θεωρω αυτονοητο οτι η σειρα classic θα επρεπε να ηταν ποιο φτηνη και απο τη σειρα ecco η οποια ειναι αψογη για μενα

για ενυδρειο 180-200 λιτρα θες ενα 2028 για να σε καλυψει δηλαδη γυρω στα 1000l/h το οποιο αμα το βαλεις στο 58 λιτρο τωρα θα το κανει σεικερ
οποτε λιγο δυσκολο εκτος αν παρεις ενα φιλτρο με γυρψ στα 500λ/ω τωρα και ενα αλλο περιπου τοσο μεγαλο τοτε

συνοπτικα θα σου πω διαφορες μεταξυ των σειρων

τα classic ειναι κοινος αποδεκτο οτι εχουν τα λιγοτερα χαρακτηριστικα τα βανακια τους μπαινουν ενδιαμεσα στη σωληνα κοβοντας τη σε σχεση με τα αλλα που εχουν τα βανακια πανω στην κεφαλη συνεπως μπορεις ποιο ευκολα να τα ανοιξεις

ακομα τα αλλα εκτος classic γεμιζουν με καποια αυτοματοποιηση νερο το κανιστρο πχ στα ecco τραβας το χερακι και κανει αυτοματα αναροφηση ενω στα classic πρεπει να κανεις διαφορες πατεντες για να τα γεμισεις νερο κανοντας αναροφηση μονο σου ειτε με καποια extra τρομπιτσα ειτε με καποιους αλλους τροπους

ακομα ολα τα φιλτρα <και το 2213> εκτος απο τα 2215 και 2217 εχουν μεσα καδους καλαθακια δηλαδη για τα υλικα γεγονος που ειναι τρομερα βολικο στην συντηρηση απο τα καλσον και δυχτακια που πρεπει να βαλεις τα υλικα στα α΄λλα φιλτρα τις σειρας classic

παραπανω ειναι τα θετικα των υπολοιπων σειρων τα θετικα των classic ειναι οτι υπαρχουν χρονια και χομπιστες τα χρησιμοποιουν πολλα χρονια χωρις σταματημα αυτο ομως δεν μας λεει οτι τα αλλα φιλτρα δεν κανουν το ιδιο πρωσοπικα δεν εχω ακουσει κατι σοβαρο και χρησιμοποιω ενα 2236 και ενα 2028 τον τελευταιο χρονο

αυτα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 01-06-08, 16:50
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

-Σε 240 λιτρο ειχα ενα 2026 για κανα 4μηνο.Μεσα εχω χρυσοψαρα, ενιωθα(το ενιωθαν και τα ιδια ) οτι τα παρασερνε...Το εβαλα στο 300αρι μαζι με ενα 2028 με τροπικα και ειναι ok.
-Στο δικο σου θα ελεγα να βαλεις δυο* 2236(εχω σε χρηση ενα και ακουγεται ενα μικρο βουητο) ή δυο 2224(εχω σε χρηση δυο και ειναι τελειως αθορυβα).
υ.γ(Τα δυο ecco θα σου στοιχησουν οσο ενα 202....

*Γνωμη μου παρε δυο φιλτρα για πολλους λογους....
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 01-06-08, 17:12
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
*Γνωμη μου παρε δυο φιλτρα για πολλους λογους....
σωστο αυτο σε μια αναγκη δεν εχεις προβλημα

εγω εχω ενα 2028 και ενα 2026 στο ριο 180 και ειναι μια χαρα ουτε τα φυτα δεν κουνιουντε στα φυτεμενα πεφτει σχετικα γρηγορα η ροη απο φυλλαρακια κτλ κτλ και ισοροπει το θεμα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
πλέκο για 60 λίτρα sofianos7 Γατόψαρα Ν. Αμερικής 14 21-11-08 20:11
Τοποθέτηση εξωτερικού φίλτρου. alcol Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 12 26-04-08 09:31
Πρόταση εξωτερικού φίλτρου για 135 λίτρα afrodite Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 14 04-05-06 15:41
Επιλογή Εξωτερικού Φίλτρου για 450Lt ενυδρείο Pritanis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 8 06-12-04 14:14
Επιλογή εξωτερικού φίλτρου thanos Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 34 29-08-04 15:11

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04294 seconds with 13 queries