Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 25-11-07, 08:09
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή ΜΕΤΑΦΟΡΑ OSCAR ΑΠΟ ΕΝΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟ ΣΕ ΑΛΛΟ

Εχω στο σπιτι μου ενα 200λιτρο δεκαετιας με 6 μικρουλια Oscar και ενα Pleco το οποιο βαινει προς αποσυρση (ή θα κρατηθει για νοσοκομειο). Κατα πάσα πιθανότητα την ερχομενη εβδομαδα θ' αγορασω το νεο 600λιτρο που εχω βρει το οποιο θα τοποθετηθει στην εταιρεια μου. Την διαδικασια στρωσιματος του νεου την γνωριζω και θα την ακολουθησω για ενα περιπου μηνα με οτι προβλεπεται (μεταφορα φιλτρου, μεταγγιση νερου απο ενα στο αλλο, μεταφορα βραχων, κλπ απο το ενα στο αλλο, κλπ).

Αυτο που δεν ξερω ακομα ειναι το πως θα μετακομισω τα ψαρια στο νεο ενυδρειο για να μην τρομοκρατηθούν. Λεω να αφησω το 40% του νερου στο παλιο (δηλαδη να ζυγιζει γυρω στα 100 κιλα) και αφου το καλυψω με καποιο πανι, για να μην βλεπουν τα ψαρια την μετακομιση και τρομαζουν, να το μετακομησω με το βανακι της εταιρειας μαζι με τα ψαρια μεσα. Οταν φτασω στην εταιρεια να βαλω δυο λαστιχα και να κανω ανταλλαγη νερων απο το ενα στο αλλο (για μια ωρα) ωστε να διασφαλισω ιδιες συνθηκες νερου. Στην συνεχεια λεω να αδειασω το μικρο ενυδρειο μαζι με τα ψαρια στο μεγαλο ενυδρειο (γιατι για να πιασω τα ψαρια ενα ενα με την αποχη ειναι απο χλωμο εως αδυνατο).

Τι γνωμη εχετε για την διαδικασια που σκεφτομαι? Έχετε να προτεινετε κατι καλυτερο?

Λογω της σοβαροτητας της καταστασης, παρακαλω τις αποψεις μονο οσων εχουν κανει καποια αναλογη μεταφορα και διαθετουν την απαιτουμενη εμπειρια που δεν διαθετω εγω.

Σας ευχαριστω
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 25-11-07, 08:32
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Ιδου μερικες φωτο απο το παλαιο ενυδρειο και τους "μαγκες".
Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711250819_111 small.jpg
Εμφανίσεις:  283
Μέγεθος:  18,2 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711250818_107 small.jpg
Εμφανίσεις:  356
Μέγεθος:  39,9 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711250816_104 small.jpg
Εμφανίσεις:  269
Μέγεθος:  34,7 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711250815_103 small.jpg
Εμφανίσεις:  270
Μέγεθος:  38,6 KB   Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  200711250813_100 small.jpg
Εμφανίσεις:  279
Μέγεθος:  36,2 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 25-11-07, 17:49
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Για τι αποσταση και χρονο μιλαμε;Προσωπικα θα προτιμουσα ψυγειο φελιζολ για τη μεταφορα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 25-11-07, 19:11
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Η απόσταση της εταιρειας απο το σπιτι μου ειναι πολυ μικρή περιπου 15-20 τεράγωνα.

Δεν καταλαβαίνω όμως τι εννοεις με το ψυγειο φελιζολ.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 25-11-07, 19:43
Το avatar του χρήστη giagligian
giagligian Ο χρήστης giagligian δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-08-2007
Περιοχή: Νάξος-Πειραιάς
Μηνύματα: 508
Προεπιλογή

Ψυγείο φελιζόλ νομίζω εννοεί αυτά τα κουτιά που έχουν τα φαρμακεία που είναι από φελιζόν. Θερμομονωτικά
__________________
ΖΗΤΩ Η ΕΛΛΑΣ!!!

http://www.studiosnaxos.com
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 25-11-07, 20:06
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Α οκ τωρα καταλαβα ......

Θα προτιμούσα ομως να μην τα μεταφερω ετσι γιατι θα τρομοκρατηθούν .......

Κάποια άλλη λυση υπαρχει?
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 25-11-07, 20:15
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Το βρισκεις σε ειδη καμπινγκ-σουπερ μαρκετ και ειναι παμφθηνο.Θεωρω λιγο επισφαλη τη μεταφορα ολοκληρου του ενυδρειου...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 25-11-07, 20:30
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas K

Έχεις την καλοσυνη να αναπτυξεις περισσοτερο το σκεπτικο σου; Γιατι θεωρεις την μεταφορα ολου του ενυδρειου επισφαλη;

Αν ειναι 200λιτρα γεματο τοτε με 40% νερο θα ζυγιζει γυρω στα 80 κιλα κι ετσι μπορει να κουβαληθει απο δυο ατομα. Οταν φτασω, αν αφαιρεσω λιγο νερο ακόμα απο το παλαιο και το ριξω στο νεο κατα την διαδικασία της προσαρμογής τοτε δεν θα εχουν τρομαξει οι μαγκες οσο το δυνατο λιγοτερο και παράλληλα θα εχω φερει τα δυο ενυδρεια σε οσο το δυνατο ομοιες συνθηκες? Βεβαιως νερο απο το παλαιο στο νεο θα ριχνω και πολυ πιο πριν για να στρωσει το νεο. Επιπλεον δεν ειναι καθολου ευκολο να τους πιασω τους μαγκες με αποχη γιατι ειδικα τα Tiger ειναι σφαιρα (ουτε στις φωτο δεν προλαβαινα να τους πιασω σωστα). Τελος, καθε φορα που κανω σκουπα βυθου αλλάζουν τα χρωματα τους απο το φοβο (χαρακτηριστικο των Oscar) και πανε και κρυβονται πανω στον Pleco και στενοχωριεμαι (αλλα ξερω οτι δεν μπορω να κανω διαφορετικα). Ως γνωστο τα Oscar δεν θελουν να τους πειραζει το ενυδρειο τους κανενας ..... πως λοιπον να τα βαλω σε τετοια ταλαιπωρια? Ειναι πικρα.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 25-11-07, 20:35
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Ενα ενυδρειο 200 λιτρων με 10 εκ νερο μεσα συν το υποστρωμα δεν κουβαλιεται ευκολα, και θα αγχωσει τα ψαρια με το πλατσα πλουτσα πιο πολυ.
Σε 10 εκ νερο πιανονται ευκολα τα ψαρια, βαλτα σε ενα ψυγειακι η απο φελιζολ ή πλαστικο, ή σε δυο τρεις καθαρους κουβαδες και μετεφερε τα.
Νερο απο το παλιο στο νεο δεν χρειαζεται να μεταφερεις, τα βακτηριδια που χρειαζομαστε στο στρωσιμο δεν υπαρχουν στη στηλη νερου, αλλά στα υλικα του φιλτρου.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 25-11-07, 20:47
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Tolis

Πολυ καλη ιδεα.

Δηλαδη να βαλω νερο απο το ενυδρειο στο ψυγειακι (εχω ενα αυτοκινητου 26lt) και μετα να τους βαλω μεσα?

Να βαλω και το καπακι οταν τους βαλω μεσα? Ετσι θα μπορεσω να χρησιμοποιησω και το ντεκορ του παλιου αφου τα ξεπλυνω βεβαια.

Μεχρι ποση ώρα όμως μπορουν να μείνουν στο ψυγειακι?

Όσο για το φιλτρο ναι αυτο το γνωριζω και θα το μεταφερω χωρις καθαρισμο στο νεο. Πόσο χρονος περιπου όμως θα χρειαστει το νεο για να στρωσει με αυτη τη μεθοδο?

Δυσκολο εγχειρημα ουφ ....... και φοβαμαι και για τα ψαρια .....
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-11-07, 20:49
Το avatar του χρήστη nikman
nikman Ο χρήστης nikman δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-05-2006
Περιοχή: Χανιά
Μηνύματα: 1.009
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην nikman Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην nikman
Προεπιλογή

Πρώτα θα στίσεις όπως θες το καινούριο ενυδρείο στο χώρο της δουλειάς σου. Xωρίς ψάρια.
Δηλαδή γεμίζεις με καθαρό νερό συν αντιχλώριο, μπολιάζεις τα φίλτρα σου με υλικά από το παλιό ενυδρείο. Βάζεις κάποια ή όλα τα βραχάκια+άμμο από το παλιό. Αν θες μπορείς να μεταφέρεις και κάποια ποσότητα νερού αν και δεν το βρίσκω απαραίτητο αφού έτσι κι αλλιώς θα κάνεις καλή προσαρμογή στα ψάρια σου πριν τα ρίχνεις μέσα στο νέο ενυδρείο.
Τα ψάρια μεταφέρονται μέσα σε πλαστικές σακούλες. Είναι ο καλύτερος τρόπος. Έτσι άλλωστε ταξιδεύουν, από μακριά πολλές φορές, για να καταλήξουν στα pet-shop.
Καλύτερα μετέφερε τα όχι όλα μαζί την ίδια μέρα αλλά σταδιακά. Μή ταίζεις πολύ τις πρώτες 15-20 μέρες και κάνε συχνά τεστ για να παρακολουθείς τον κύκλο του αζώτου.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 25-11-07, 20:55
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Στο ψυγειακι η στους κουβαδες μονο τα ψαρια, οχι βραχακια και ντεκορ γιατι μπορει να τα τραυματισουν.
Τα υλικα του φιλτρου μετεφερε τα σε εναν ξεχωριστο κουβα, βαλτα αμεσως στο φιλτρο του νεου ενυδρειου, και μπορεις να βαλεις αμεσως και τα ψαρια αν το νερο ειναι στην καταλληλη θερμοκρασια. Εχε το νου σου για λιγες μερες μη σηκωσει αμμωνια και μην ταιζεις για 3-4 μερες, δεν θα παθουν τιποτα.
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 25-11-07, 21:15
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Tolis

Σιγουρα πρεπει να ειναι ξεχωριστα τα ψαρια απο τα ντεκορ και όσο για το φιλτρο λεω να το μεταφερω ολοκληρο οπως ειναι. Όσο για τα τεστ πριν και μετα την εισαγωγή των ψαριων σιγουρα θα πρεπει να ειναι συχνοτατα.

* Μεχρι ποση ώρα όμως μπορουν να μείνουν στο ψυγειακι?

* Πόσο χρονος περιπου όμως θα χρειαστει το νεο για να στρωσει με τη μεθοδο μεταφορας του φίλτρου? Ένα προσθετο πρόβλημα είναι ότι δεν εχω αναπληρωματικο φιλτρο για το παλιο ενυδρειο ........
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 25-11-07, 21:23
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν ανοιγεις που και που το ψυγειακι για οξυγονο, και δεν ταχεις ταισει 2 μερες πριν (για να μην αποβαλλουν τιποτα), αρκετες ωρες, αρκει να μην κρυωσει το νερο.
Μπορεις να μεταφερεις το φιλτρο (κλειστο, με το νερο του μεσα) μαζι με τα ψαρια. Αν βαλεις το παλιο στρωμενο φιλτρο να δουλεψει αμεσως στο νεο ενυδρειο, δεν θαχεις προβλημα, και το νεο φιλτρο σιγα σθγα θα αποικειται κι αυτο. Σε κανενα μηνα - εναμισυ, θα μπορεσεις να βγαλεις το παλιο φιλτρο και να αφησεις το νεο μονοο του.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 25-11-07, 21:57
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Tolis

Thanks για τις εμπειρες συμβουλες σου. Κι εγω το εψαχνα τοση ωρα πχ.
http://www.tropicalfishcentre.co.uk/moving.htm, http://ezinearticles.com/?How-to-Make-a-Smooth-Move-with-your-Pet---Moving-with-Fish&id=147315, http://www.howtodothings.com/pets-and-animals/a1783-how-to-move-an-aquarium.html και οπως φαινεται η λύση που προτεινες ειναι και η μοναδικη σωστη ως διαδικασια.

Το προβλημα όμως ειναι οτι εχω μονο ένα φιλτρο (Eheim Professionel 3) το οποίο τωρα βρισκεται στο παλιο προσωρινα αλλα βασικα προοριζεται για το νεο ενυδρειο. Αυτο ειναι το μοναδικο σημειο που ειναι σε εκκρεμοτητα στον ολο σχεδιασμο με προβληματιζει διοτι σχετιζεται και με την καλο στρωσιμο του νεου ενυδρειου ........
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 25-11-07, 22:07
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν το φιλτρο ειναι στρωμενο στο παλιο, θα παραμεινει στρωμενο και στο καινουργιο, αν μεταφερθει γρηγορα και με το νερο του μεσα.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 25-11-07, 22:13
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Ποτε γινεται η μεταφορα;
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 26-11-07, 00:36
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Η διαδικασία μεταφοράς των ψαριών και προετοιμασίας του νέου ενυδρείου είναι όπως την περιέγραψε ο Τόλης.

Το πιο απλό στο όλο εγχείρημα (το οποίο σε προβληματίζει περισσότερο) είναι η λειτουργία του φίλτρου. Το μόνο που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις το φίλτρο, να το αφαιρέσεις από το παλιό ενυδρείο, να το μεταφέρεις με το παλιό νερό μέσα στον κάδο του και τέλος, να το βάλεις σε λειτουργία στο νέο ενυδρείο (εφόσον το νερό έχει "αποχλωριωθεί" και είναι στη σωστή θερμοκρασία). Τα ψάρια μπορούν να προστεθούν την επόμενη στιγμή.

*** Δεν ήρθες στον σύλλογο το Σάββατο να σου τα εξηγούσαμε από κοντά...
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-11-07, 10:11
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas K
Η μεταφορα θα γινει προς το τελος Δεκεμβριου γιατι το ενυδρειο (Elite EF-180, 1808x508x700 σε μαυρο χρωμα) θα κλειστει αυτη την εβδομαδα και επειδη δεν υπαρχει σε stock, μου ειπαν οτι θα ειναι Ελλαδα γυρω στις 5 Δεκεμβριου. Αμεσως μετα θα στηθεί στο νεο χώρο και για 15 ημερες θα γινει το "στρωσιμο" με νερο απο το παλιο (απο τις αλλαγες νερου) συν μερικα ντεκορ οπως βραχακια κλπ.

Giorgos
Όντως η διαδικασια ειναι οπως την περιεγραψε ο Tolis και μαλιστα το επιβεβαιωσα κι εγω παρακατω γιατι εκανα και την δικη μου ερευνα. Αν ερχομουν το Σαββατο θα τα ειχαμε σηζητησει ολα αυτα αλλα δυστυχως προεκυψε κολλημα. Σιγουρα ομως θα ερθω καποιο απο τα επομενα Σαββατα και μαλιστα πριν την εναρξη της διαδικασιας της μεταφορας.

Tolis και Giorgos
Όντως το φιλτρο ειναι στρωμενο και θα παραμεινει στρωμενο και ετσι θα μπει στο νεο ενυδρειο. Αν ομως εμενε το παλιο μια εβδομαδα (μεταξυ δυο αλλαγων νερου δηλαδη) χωρις φιλτρο και το φιλτρο πηγαινε μια εβδομαδα νωριτερα στο νεο ενυδρειο, δεν θα βοηθουσε στο καλυτερο και γρηγοροτερο στρωσιμο του νεου; Το παλιο θα μπορουσε να μεινει μια εβδομαδα χωρις φιλτρο με τα ψαρια μεσα? Με αλλα λογια ο προβληματισμος αφορα στο ποτε ειναι το καλυτερο να μεταφερθει το φιλτρο ...... μαζι με τα ψαρια ή μια εβδομαδα πριν;
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων
Tolis και Giorgos
Όντως το φιλτρο ειναι στρωμενο και θα παραμεινει στρωμενο και ετσι θα μπει στο νεο ενυδρειο. Αν ομως εμενε το παλιο μια εβδομαδα (μεταξυ δυο αλλαγων νερου δηλαδη) χωρις φιλτρο και το φιλτρο πηγαινε μια εβδομαδα νωριτερα στο νεο ενυδρειο, δεν θα βοηθουσε στο καλυτερο και γρηγοροτερο στρωσιμο του νεου; Το παλιο θα μπορουσε να μεινει μια εβδομαδα χωρις φιλτρο με τα ψαρια μεσα? Με αλλα λογια ο προβληματισμος αφορα στο ποτε ειναι το καλυτερο να μεταφερθει το φιλτρο ...... μαζι με τα ψαρια ή μια εβδομαδα πριν;
¶λλη μια ερωτηση σημαντικη που τωρα σκεφτηκα ..... οκ τα Oscarακια μπορουν να πιαστουν και να μπουν σε πλαστικες σακουλες αν μεινουν 10 εκ νερο αλλα ο Pleco που ειναι 40 εκ πως θα μεταφερθεί; Είναι μεγαλος ο μπαγασας.........

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 26-11-07 στις 10:11 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 26-11-07, 10:29
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Η μεταφορα του φιλτρου καλο ειναι να γινει λιγο πριν απο τη μεταφορα των ψαριων.Στρωσιμο μονο με νερο δε γινεται.Πρεπει να ριχνεις λιγο τροφη.Τον πλεκο πιαστον με αποχη ψαρεματος και ελα να σου δωσω ενα δοχειο μεταφορας.Και μην ανησυχεις τοσο.Τα οσκαρ δεν ειναι δισκοι...
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 26-11-07, 13:51
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

andreas K

Thanks για την καλη σου διαθεση και βεβαια θα ερθω καποιο Σαββατο στο Συλλογο και ελπιζω να εισαι εκει.

Ακριβως ετσι το προγραμματιζω κι εγω εκτος απο νερο, βραχακια κλπ....θα ριχνω και λιγη τροφη για να βοηθηθουν οι οργανισμοι. Λεω να πιασω το μεσο ορο δηλαδη 3-4 μερες νωριτερα την μεταφορα του φιλτρου ωστε και να δουλεψει λιγο στο νεο αλλα και να μη μεινει πολυ το παλιο με τα ψαρια χωρις φιλτρο. Τι γνωμη εχεις?

Οσο για τον Pleco δοχεια μεταφορας εχω αφθονα αλλα αποχη ψαρεματος δεν εχω αλλα θα βρω.

Είναι και τα Oscar ομως ευαισθητα γιατι βγαζουν Ich αν φοβηθουν πολυ και γιαυτο θελει ....... χειρουργικες κινησεις χαχαχαχαχχα
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 26-11-07, 15:15
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Με νερο δεν στρωνει το ενυδρειο.
Δεν υπαρχει λογος να βαλεις μερικες πριν ενα φιλτρο που δουλευει με μια στανταρ ιχθυοφορτιση, σε ενα αδειο ενυδρειο, να το αποδυναμωσεις και μετα να βαλεις την ιδια ιχθυοφορτιση. Πρεπει να δουλευει το φιλτρο μεχρι τελευταια στιγμη στο παλιο, και να μεταφερθουν ολα μαζι. Δεν στρωνει το ενυδρειο, το φιλτρο στρωνει, και τοχεις στρωμενο.
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 26-11-07, 15:47
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ξεκινα το νεο ενυδρειο, βαλε χαλικι, γεμισε το ριξε αντιχλωριο, φερτο σε θερμοκρασια 25 βαθμων, και ριξε μεσα εστω ενα- δυο κυκλοφορητες να δουλευουν. Αστο ετσι 48 ωρες να κατακαθισει η θολουρα και να καθαρισει.
Μετα μεταφερεις φιλτρα και ψαρια μαζι οπως σου ειπαν παραπανω.
Ομως, σε ενυδρειο τοσων λιτρων, ενα φιλτρο μου ακουγεται καπως..
Γιατι δεν προσανατολιζεσαι στην αγορα δευτερου?
Θα βοηθησει τοσο στο θεμα ροης , οσο και σε περιπτωση προβληματος με ενα απο τα δυο.
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 26-11-07, 17:08
andreas K
Guest
 
Μηνύματα: n/a
Προεπιλογή

Βλεπω το συλλογο να οργανωνει αποστολη ειδικης ομαδας μεταφορας...Μην αγχεσαι...και σκεψου περισσοτερο τη μεση σου παρα τα οσκαρ!!Αν χρειαστεις βοηθεια προσωπικα δηλωνω παρων...
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 26-11-07, 17:55
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Tolis
Ok αρα καταλήγουμε στην ταυτοχρονη μεταφορα φιλτρου και ψαριων ..... και ο θεος βοηθος.

Netblues
Έχεις απόλυτο δίκιο και το εχω σκεφτει και αυτο. Απλά λόγω του οτι αφενος θα κανω καποια πολυ σεβαστα έξοδα και αφετερου οι προδιαγραφες του Eheim Pro3 που εχω ειναι για 1.850lt/h και ενυδρεια εως 700 λίτρα, έλεγα να την βγαλει για ενα μικρο χρονικο διαστημα με το υπαρχον (το οποιο ειναι εντος των προδιαγραφων του φιλτρου) και μετα εχω σκοπο ν' αγορασω και δευτερο ετσι κι αλλιως το οποιο θα ειναι ακριβως παλι Eheim Pro3 γιατι ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τις επιδοσεις του. Όσον αφορα την ροή, την οξυγόνωση αλλα και την θερμανση του νεου εχω υπολογισει δυο κυκλοφορητες και δυο θερμαντηρες με τοποθετηση στο νεο και των υπαρχοντων στο παλαιο.

andreas K

Έπεσες διανα φιλε για το περι μεσης χαχαχαχα. Όντως εχω προβλημα με τη μεση μου απο το γυμναστηριο παλια αλλα με την διαδικασια αυτη δεν θα υπαρξει προβλημα. Πρεπει ομως να σκεφτω και τα Oscar γιατι ειναι καλα παιδια και ήδη αισθανομαι ασχημα για την ταλαιπωρια στην οποια θα τα υποβαλλω. Νασαι καλα για την συνεισφορα σου και θα χαρω να τα πουμε και απο κοντα στο Συλλογο καθως και καθε δυνατη βοηθεια ειδικοτερα δε οταν γνωριζουν το αντικειμενο οπως εσεις.
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 26-11-07, 18:01
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από WILD_RIDER Εμφάνιση μηνυμάτων

Netblues
Έχεις απόλυτο δίκιο και το εχω σκεφτει και αυτο. Απλά λόγω του οτι αφενος θα κανω καποια πολυ σεβαστα έξοδα και αφετερου οι προδιαγραφες του Eheim Pro3 που εχω ειναι για 1.850lt/h και ενυδρεια εως 700 λίτρα, έλεγα να την βγαλει για ενα μικρο χρονικο διαστημα με το υπαρχον (το οποιο ειναι εντος των προδιαγραφων του φιλτρου) και μετα εχω σκοπο ν' αγορασω και δευτερο ετσι κι αλλιως το οποιο θα ειναι ακριβως παλι Eheim Pro3 γιατι ειμαι πολυ ικανοποιημενος με τις επιδοσεις του. Όσον αφορα την ροή, την οξυγόνωση αλλα και την θερμανση του νεου εχω υπολογισει δυο κυκλοφορητες και δυο θερμαντηρες με τοποθετηση στο νεο και των υπαρχοντων στο παλαιο.

Γαμο κανεις, εξοδα εχεις...
Ανεξαρτητως τι λεει ο κατασκευαστης, το να υπερβαλουμε λιγο παραπανω στα φιλτρα δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
Αντι να βαζεις κυκλοφορητες, βαλε ενα δευτερο φιλτρο, και λυσε και το πρβλημα μεταφορας ευκολοτερα.
Και με την ευκαιρια να σου πω οτι πρεπει επισης να φροντισεις και για την ψυξη εκτος απο την θερμανση, καθοτι στα πολλα λιτρα αυτα καλο ειναι να τα προβλεπουμε απο την αρχή.
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 26-11-07, 18:14
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Γαμο κανεις, εξοδα εχεις...
Ανεξαρτητως τι λεει ο κατασκευαστης, το να υπερβαλουμε λιγο παραπανω στα φιλτρα δεν εβλαψε ποτε κανεναν.
Αντι να βαζεις κυκλοφορητες, βαλε ενα δευτερο φιλτρο, και λυσε και το πρβλημα μεταφορας ευκολοτερα.
Και με την ευκαιρια να σου πω οτι πρεπει επισης να φροντισεις και για την ψυξη εκτος απο την θερμανση, καθοτι στα πολλα λιτρα αυτα καλο ειναι να τα προβλεπουμε απο την αρχή.
Έχεις δικιο για τα περι φιλτρου και συμφωνω μαζι σου. Η διαφορα ειναι ομως οτι ο κυκλοφορητης κοστιζει 25ευρω ενω το Eheim Pro3 400ευρω. Για την ψυξη ομως τι εννοεις? Δεν εχω ιδεα αν χρειαζεται ψυξη και για ποιο σκοπο.

Απλα έλεγα σε δευτερο χρονο να βαλω αλλο ενα φιλτρο συν μια συσκευη ατιστροφης οσμωσης.
-------------------------
Ξεχασα να σου πω οτι ο κυκλοφορητης και ο θερμαντηρας πανε με το νεο ενυδρειο προσφορα.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη WILD_RIDER : 26-11-07 στις 18:14 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 26-11-07, 18:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ε οχι και 400 ευρω.. Ενα 2078 εχει 265 ευρω online... Με το που θα μπει η ανοιξη ι η θερμοκρασια θα ανεβει. Και για τοσα λιτρα θα χρειαστεις οπωσδηποτε μεγαλα ανεμιστηρακια που να φυσανε το καπακι, αυτοματη αναπληρωση και ελεγκτη για ολα αυτά. Αλλη λυση ειναι chiller, αλλα ξεφευγεις σε κοστος, κυριως λειτουργιας...
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 26-11-07, 18:39
WILD_RIDER Ο χρήστης WILD_RIDER δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 10-11-2007
Περιοχή: .
Μηνύματα: 160
Προεπιλογή

Netblues

Εγω τοσο το αγορασα απο ενα καταστημα (μαζι με τα υλικα του) κατοπιν χοντρων διαπραγματευσεων. Στα e-shops τυπου reptillica δεν εχω και τοση εμπιστοσυνη γιατι ακουσα οτι εχει χασει κοσμος τα λεφτα του. Και απο εδω καποιος μου το ειχε πει αλλα δεν θυμαμαι ποιος. Σιγουρα ομως αν καποιος μου το προσφερε 265 ευρω με αντικαταβολη θα το σκεφτομουν πολυ σοβαρα.

Όσο για τα ανεμιστηρακια εχω υποψη μου να κοψω το καπακι και να τα βαλω οταν ερθει η ωρα.

Η αυτόματη ανπληρωση νερου σε συνδυασμο με την αντιστροφη οσμωση και ελεγκτη ειναι το ιδανικο σεναριο και ελπιζω καποτε κι εγω να το φτασω.
Απάντηση με παράθεση
  #30  
Παλιά 26-11-07, 19:09
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Υπαρχει σχετικη κατηγορια με τσεκαρισμενα online μαγαζια. Επειδη καποιο μαγαζι δεν , δεν σημαινει και τιποτε (εξαλλου καπου ειδα οτι ακομα και τι συγκεκριμενο καπως ανταποκριθηκε.
Αντικαταβολη.... Την λεξη πιστωτικη καρτα την ξερεις? Internet?
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
μεταφορα απο 100λιτρο σε 400λιτρο-test χημειας νερου rockxk Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 7 27-03-07 10:13
Ενυδρεια για χρυσοψαρα (απο μεταφορα) Blanch Χρυσόψαρα 23 20-03-07 23:12
αλλο ενα θημα "ΙΚ" (guppies) satking Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 04-04-05 21:22
Φωτο απο το ενα ενυδρειο μου.... ReBeLoS Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 8 18-06-04 03:21
ΣΤΡΩΣΙΜΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ ΜΕ ΝΕΡΟ ΑΠΟ ΑΛΛΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ steve_ier Γλυκό νερό - Γενικά 7 02-02-04 14:17

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:40.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,20126 seconds with 14 queries