Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Κεντρική Αμερική > Ζωοτόκα

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 29-11-10, 21:08
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή Υποκατηγορίες molly και platy

Γεια σας παιδιά! Επιτέλους ολοκλήρωσα το δεύτερο στήσιμο του ενυδρείου μετά την προηγούμενη καταστροφή και έβαλα τα πρώτα ψαράκια μέσα. Ένα χαρεμάκι μόλυ κι ένα χαρεμάκι πλάτυ. Θα βάλω και γκάπυ, apple snails,red cherry και ίσως αργότερα (αν όλα πάνε καλά, να βάλει ο Θεός το χέρι του) να βάλω και cpd.
Θέλω να ρωτήσω το εξής που μου ρθε σήμερα καθώς διάλεγα τα ψαράκια μου: μπορώ να βάλω διάφορες υποκατηγορίες μόλυ ή πλάτυ ή πρέπει να βάζω μόνο μία; Πχ μπορώ να βάλω διάφορα χρώματα όπως στα γκάπυ ή οι απόγονοι θα ναι περίεργοι; Εγώ βέβαια πήρα σετ όλο το χαρεμάκι αλλά θέλω να ξέρω για το μέλον αν μπορώ να κάνω mix and match!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 29-11-10, 23:16
LunaDark Ο χρήστης LunaDark δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 19-09-2009
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 54
Προεπιλογή

δεν πιαστευω να επιρρεαζει χωρις να ειναι σιγουρη βεβαια...
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 29-11-10, 23:53
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Και τι χρώμα θα βγουν τα πιτσιρίκια; Η μήπως έλκονται μόνο αυτά που είναι το ίδιο χρώμα; Και καλά το χρώμα, αλλά το σχήμα; Πχ τα balloon molly με τα κανονικά τι απογόνους θσ δώσουν;
Οι πολλές ερωτήσεις δεν είναι για σπάσιμο (), προσπαθώ να εξηγήσω τους προβληματισμούς μου!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 30-11-10, 13:50
Το avatar του χρήστη vaggeliscookman
vaggeliscookman Ο χρήστης vaggeliscookman δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-01-2010
Περιοχή: Ιωάννινα-ΕΛΛΑΣ
Μηνύματα: 109
Προεπιλογή

maria1983 καλησπερα κ σε ολους τους συνφορουμιστες επισης!!!
εμπειρικα μονο,γιατι δεν ετυχε να διαβασω κατι αναλογο,θα σου πω οτι τα δικα μου γκαπυ δεν ειχαν αποκλισεις στις γεννες τους,δηλαδη βλεπω πως προκυπτει γοννος απο γονεις ιδιον χρωματισμων.πλατυ εχω μονο τα sunset πλατυ κ πανε καλα,για τα μολυ δεν εχω ιδεα!!!καλη επιτυχια!
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 30-11-10, 21:50
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Καταρχάς ευχαριστώ για την απαντηση! Για τα γκάπυ το ξέρω, για τα πλάτυ και τα μόλυ αναρωτιέμαι και ειδικότερα γι αυτά που έχουν αρκετά διαφορετικά χαρακτηριστικά (άλλο σχήμα, άλλα πτερύγια). Στο youtube τα βάζουν όλα μαζί, αλλά και πάλι στο youtube έχω δει ΤΑ τέρατα, οπότε δεν πολυεμπιστεύομαι...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 30-11-10, 22:14
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Κοίτα, είναι πολύ πιθανό να διασταυρωθούν μεταξύ τους, δε νομίζω ότι είναι καν υβριδισμός, έχω κάνει κι εγώ επιλεκτικές αναπαραγωγές
χρησιμοποιώντας διαφορετικά "είδη" ξιφοφόρων και με μεγάλη επιτυχία κατά την ταπεινή μου γνώμη και το αμφισβητούμενο γούστο μου.

Δεν έχεις παρά να δοκιμάσεις, τα αποτελέσματα δεν μπορεί να είναι σίγουρα, σ' αυτές τις περιπτώσεις παίρνεις το ρίσκο του πειραματισμού.
Πολλές φορές οι απόγονοι μοιάζουν οι μισοί στον πατέρα και οι μισοί στη μάνα, άλλοτε παίρνουν χαρακτηριστικά και των δύο, συνήθως τα
πιο άσχημα ή μικτά και πιο σπάνια τυχαίνει να συνδυάσουν τα καλύτερα και των δύο και τότε κάποια ψαράκια βγαίνουν πανέμορφα.

Τα περισσότερα ζωοτόκα που κυκλοφορούν στο εμπόριο είναι αποτέλεσμα τέτοιων επιλεκτικών αναπαραγωγών κι ελάχιστα μοιάζουν με την
αρχική άγρια μορφή των μακρινών τους προγόνων, αναγκαίο κακό για ν' αποκτήσουν πιο έντονα χρώματα και να γίνουν πιο εμπορικά.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 30-11-10, 22:39
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Μμμμ ενδιαφέρον! Δεν σου τυχε καμμιά παραμόρφωση δηλαδή, ε; Σκέφτομαι να το δοκιμάσω με τα πλάτυ που έχουν φυσιολογικό σχήμα και το πολύ πολύ να βγει κάνας περίεργος χρωματικός συνδυασμός, γιατί μόλυ πήρα τα μπαλούν και φοβάμαι μη μου προκύψουν παραμορφωμένα μικρούλια έτσι και διασταυρωθούν με κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 01-12-10, 00:10
bokostas Ο χρήστης bokostas δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 26-05-2009
Περιοχή: Θεσσαλονίκη Καλαμαριά
Μηνύματα: 3.551
Προεπιλογή

Πολύ σωστά το σκέφτεσαι, καλύτερα ν' αναμίξεις τα χρώματα, παρά τα σχήματα και καλύτερα μη μπερδεύεις τα μπαλούν με τα κανονικά.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Σωστό τάϊσμα των molly & platy Aquablue Ζωοτόκα 1 18-10-10 20:55
ΑΣΘΕΝΕΙΑ MOLLY kalymnos7 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 01-03-09 21:18
Molly και Platy fh84 Ζωοτόκα 1 28-01-09 20:20
help για molly! christine1989 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 19-12-08 00:02
Πρόβλημα με Molly torm Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 28-01-05 23:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:33.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03919 seconds with 15 queries