Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-07-10, 22:16
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή Υποστρωμα

Καλησπέρα στην όμορφη παρέα σας, είμαι νέος στο χώρο και θα ήθελα τα φώτα σας !
Λοιπόν έχω ένα 60λιτρο και έχω σαν υπόστρωμα ένα της JBL χώμα για φυτά και από πάνω χαλίκι θέλω όμως να βάλω άμμο . Έχω φυτά εύκολα όπως echinodorus και θα ήθελα τη γνώμη σας, αν πρέπει να βάλω την άμμο σκέτη με ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες η να αφήσω το χώμα της JBL και να βάλω από πάνω την άμμο. Στο μέλλον το ενυδρείο θα φιλοξενεί corydoras γι αυτό έχω προβληματιστεί… ευχαριστώ προκαταβολικά !!!!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-07-10, 22:35
Το avatar του χρήστη tsilojohn
tsilojohn Ο χρήστης tsilojohn δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-08-2009
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 980
Προεπιλογή

Καλως ηρθες.
Αφου θα βαλεις cory πρεπει να μπει λεπτοκοκκοι χαλαζιακη αμμος.
ποσο καιρο το εχεις το υποστρωμα?
Καλυτερα θα ηταν να αφησεις το υποστρωμα και να βαλεις απο πανω την αμμο..
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 09-07-10, 00:42
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Σκέτο υπόστρωμα χωρίς άμμο θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα? Θέλω να βάλω σενα μικρό 20λιτρο ποιο πολύ σαν φυτώριο για μικρά κλαδέματα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 09-07-10, 01:34
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από endymion Εμφάνιση μηνυμάτων
Σκέτο υπόστρωμα χωρίς άμμο θα δημιουργούσε κάποιο πρόβλημα? Θέλω να βάλω σενα μικρό 20λιτρο ποιο πολύ σαν φυτώριο για μικρά κλαδέματα.
Γι αυτο το λενε υπο-στρωμα. Μπαινει παντα κατω απο ενα στρωμα αμμου ή χαλικιου 5-8εκ.
Αν το θρεπτικο υποστρωμα ερθει σε αμεση επαφη με την στηλη νερου θα απελευθερωσει πολλα οργανικα και ανοργανα στοιχεια, κατι που σιγουρα δεν το θες..
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 09-07-10, 14:20
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ καλώς σας βρήκα
Έχω πάρει την άμμο είναι λίγο πιο μεγάλη από την πούδρα και δεν είναι ασβεστολιθική απλά δεν μπορώ να αποφασίσω αν θα την βάλω με το υπόστρωμα η θα βάλω ταμπλέτες κάτω από τις ρίζες . Γι αυτό θα ήθελα κάποιος που να έχει cory να μου πει τι είναι καλύτερο γιατί ξέρω ότι τα διαβολάκια σκάβουν σαν τρελά
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 09-07-10, 14:28
Το avatar του χρήστη Dimis
Dimis Ο χρήστης Dimis δεν είναι συνδεδεμένος
Διαχειριστής
 
Εγγραφή: 20-05-2008
Περιοχή: Μεγαρα Αττικης & Χαλανδρι
Μηνύματα: 3.889
Προεπιλογή

Δεν ειναι το μονο σου προβλημα τα κορυντορακια που σκαβουν (δεν σκαβουν,απλα σκαλιζουν),το μεγαλυτερο προβλημα ειναι οτι το υποστρωμα ειναι σαφως πιο χοντροκοκο απο την αμμο σαν πουδρα που εχεις και μακροπροθεσμα με τα φυτεματα και τις σκουπες βυθου η αμμος λογο οτι ειναι πιο ψιλη θα φτασει στον πατο και θα ανακατευτει με το υποστρωμα που θα εμφανιστει στα επανω στρωματα του βυθου σου.
Οποτε αν και εφοσον θες κορυς,βαλε αμμο και ταμπλετες στις ριζες των φυτων,απλα με την αμμο προσεχουμε στο φυτεμα να ειναι μεσα οι ριζες μοναχα και οχι μερος του κορμου διοτι θα μας σαπισει.
Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα.
__________________
"Όταν μια γυναίκα κοιμάται μονή,είναι ντροπή για όλους τους άνδρες του χωριού..." Ν.Καζαντζακης
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 09-07-10, 18:01
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Καλό είναι να αποφεύγουμε άμμο και υπόστρωμα. Κάποια στιγμή σίγουρα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο dimis1978 : "Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα."
Αν και για τα συνήθη και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και το λεπτό χαλικάκι και η άμμος είναι εξίσου καλά. Για πιο απαιτητικά φυτά δε ξέρω.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει, δε θυμάμαι που, πως μπορεί ανάμεσα στο υπόστρωμα και την άμμο να τοποθετηθεί μία λεπτή ανοξείδωτη σχάρα, που θα καλήπτει όλο το βυθό του ενυδρείου και θα κρατάει μονίμως κάτω το υπόστρωμα. Με την σχάρα αυτή δεν έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα ούτε κατά το φύτεμα ξεφύτεμα των φυτών. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας βοηθήσει. Φαντάζομαι θα έχει και υψηλό κόστος.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 09-07-10, 19:01
Το avatar του χρήστη endymion
endymion Ο χρήστης endymion δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-03-2010
Περιοχή: Περιστέρι
Μηνύματα: 135
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από theodor72 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλό είναι να αποφεύγουμε άμμο και υπόστρωμα. Κάποια στιγμή σίγουρα το υπόστρωμα θα έρθει σε επαφή με το νερό και θα αρχίσουν τα προβλήματα.

Η πιο εύκολη λύση είναι αυτή που πρότεινε ο dimis1978 : "Αλλη λυση ειναι υποστρωμα κατω και λεπτο στρογγυλεμενο χαλικακι απο πανω οπου ειναι οκ για τα κορυς και ακομα καλυτερο για τα φυτα."
Αν και για τα συνήθη και όχι ιδιαίτερα απαιτητικά φυτά και το λεπτό χαλικάκι και η άμμος είναι εξίσου καλά. Για πιο απαιτητικά φυτά δε ξέρω.

Επίσης κάπου είχα διαβάσει, δε θυμάμαι που, πως μπορεί ανάμεσα στο υπόστρωμα και την άμμο να τοποθετηθεί μία λεπτή ανοξείδωτη σχάρα, που θα καλήπτει όλο το βυθό του ενυδρείου και θα κρατάει μονίμως κάτω το υπόστρωμα. Με την σχάρα αυτή δεν έχεις πρόβλημα με το υπόστρωμα ούτε κατά το φύτεμα ξεφύτεμα των φυτών. Αν γνωρίζει κάποιος κάτι παραπάνω, ας βοηθήσει. Φαντάζομαι θα έχει και υψηλό κόστος.
Εμένα σε κάποια σημεία μου έχει ανακατευτεί η αμμος με το υπόστρωμα. Ποια είναι τα προβλήματα που δημιουργούνται πέρα από το αισθητικό?
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 09-07-10, 19:18
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Το πρόβλημα είναι ότι όσο υπόστρωμα έρθει σε επαφή απευθείας με το νερό, θα απελευθερώσει πολύ γρήγορα όλα τα θρεπτικά του συστατικά στο νερό. Όσο είναι κάτω από το βυθό ( άμμο ή χαλικάκι ) το κάνει με πολύ πιο αργούς ρυθμούς. Το αποτέλεσμα θα είναι η έξαρση των άλγεων. Επειδή δεν έχω χρησιμοποιήσει ποτέ υπόστρωμα, δεν γνωρίζω αν θα υπάρξει και απότομη αύξηση της αμμωνίας, δηλαδή κινδυνος και για τα ψάρια...
Φυσικά όλα εξαρτόνται από την ποσότητα του υποστρώματος που θα έρθει σε άμμεση επαφή με το νερό.
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 09-07-10, 20:05
Noel Ο χρήστης Noel δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 08-07-2010
Περιοχή: boula
Μηνύματα: 9
Προεπιλογή

Ευχαριστώ παιδιά τελικά το έκανα με σκέτη άμμο και με ταμπλέτες μου βγήκε το λάδι το αποτέλεσμα όμως με δικαίωσε !!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 09-07-10, 21:06
Το avatar του χρήστη theodor72
theodor72 Ο χρήστης theodor72 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-12-2007
Περιοχή: Καλαμαριά/Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.106
Προεπιλογή

Πολύ καλά έκανες! Και εγώ αυτό έκανα πριν από ένα χρόνο !
__________________
The more I see, the less I know.
-------------------------------
Φάκα addidas μου πιασε την φτέρνα
μπερδεύω το τζουκ μποξ με τη λατέρνα.
πάνω απ του τάφου μου το κυπαρίσσι
μαύρη χελώνα με έχει κατουρήσει
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
υποστρωμα sotos+ramona Ζωοτόκα 5 03-11-08 19:05
Υποστρωμα thanosatha Γλυκό νερό - Γενικά 35 15-01-07 12:29
υποστρωμα ΠΟΠΟ Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 1 01-09-06 16:47
Υποστρωμα Giwrgos23 Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 5 19-04-06 14:59
Ψαχνω Υποστρωμα Gorgi Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά 45 08-12-04 00:46

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:30.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04779 seconds with 13 queries