Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων

Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων Παρουσιάστε το κοινωνικό σας ενυδρείο!

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 22-05-07, 20:33
Το avatar του χρήστη complex
complex Ο χρήστης complex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: SKG (Θεσσαλονίκη...)
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή Πολύ ωραία δουλειά.

Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.Είναι πολύ ωραίο να έχεις τόσα αγγελοψαρομωρά σε ένα Tank.Μολις έχω κατασκευάσει ένα Τανκ 160 λιτρα το οποίο είναι απο ρέλια γυαλιού στα 8mm.Tώρα βρίσκομαι στο στάδιο της εύρεσης βάσης και σκέφτομαι όταν με το καλό λειτουργήσει να αναπαράγω σκαλάρια που στην ουσία είναι κιχλίδες.Αν λοιπόν έχεις ένα ζευγάρι και όρεξη για καφέ έλα στην αποθήκη στα Κωνσταντινοπολίτικα Βάρναλη 60 (2310989764) κάτω απο την εταιρία μας να μας μάθεις τα κόπλα .
__________________

Το μέλλον είναι υγρό...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 22-05-07, 20:58
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από complex Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.
Οξινο και μαλακο νερο, μπολικη αρτεμια και μονο οι γονεις στο τανκ. Ειμαστε πολυ κοντα (στον ΑΓ. Χριστοφορο μενω) και μπορω, αν θες βοηθεια, να περασω (ξερω που ειστε). Εχω και αρκετα σκαλαρακια που περιμενουν γονεις
Τα συγχαρητηρια μου και στον Κωστα....
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 22-05-07, 21:16
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από complex Εμφάνιση μηνυμάτων
Θέλω το μυστικό για αναπαραγωγή σκαλαριών.Είναι πολύ ωραίο να έχεις τόσα αγγελοψαρομωρά σε ένα Tank.Μολις έχω κατασκευάσει ένα Τανκ 160 λιτρα το οποίο είναι απο ρέλια γυαλιού στα 8mm.Tώρα βρίσκομαι στο στάδιο της εύρεσης βάσης και σκέφτομαι όταν με το καλό λειτουργήσει να αναπαράγω σκαλάρια που στην ουσία είναι κιχλίδες.Αν λοιπόν έχεις ένα ζευγάρι και όρεξη για καφέ έλα στην αποθήκη στα Κωνσταντινοπολίτικα Βάρναλη 60 (2310989764) κάτω απο την εταιρία μας να μας μάθεις τα κόπλα .
Αγαπητέ complex σ'ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
Τώρα για το θέμα των μυστικών της αναπαραγωγής δεν νομίζω πως έχω αποκτήσει εκείνο το επίπεδο γνώσης και εμπειρίας που να μου επιτρέπει να δίνω ασφαλείς συμβουλές. Υπάρχουν άνθρωποι εδώ μέσα με μεγάλη εμπειρία σε αναπαραγωγές αγγελόψαρων. Επίσης στο forum έχει κατά καιρούς αναλυθεί με μεγάλη λεπτομέρεια το θέμα της αναπαραγωγής του παραπάνω είδους. Αυτό που θα μπορούσα μόνο να καταθέσω σχετικά , είναι πως χρειάζεται αρκετό μεράκι και αγάπη για το ενυδρείο τήρηση των ρουτίνων , σωστή παρατήρηση και φυσικά καλή τύχη για να επιτύχεις την αναπαραγωγή κάποιου είδους.Στην δική μου περίπτωση απλώς έτυχε να έχω μεταξύ άλλων ένα ζευγάρι το οποίο αφού εγκλιματίστηκε στις συνθήκες που του παρείχα αποφάσισε να ζευγαρώσει.Σχετικά με το ζευγάρι , δυστυχώς έχω μόνον ένα , δεν ξέρω αν εννοείς από τα μικρά σκαλάρια.Αν εννοείς αυτό , σίγουρα στην ηλικία που βρίσκονται δεν νομίζω οτι κανείς μπορεί να καταλάβει το φύλλο τους. Όρεξη για καφέ και καλή κουβέντα(ενυδρειακή) πάντα υπάρχει.
-------------------------
Τα συγχαρητηρια μου και στον Κωστα....[/quote]


Ευχαριστώ συντοπίτη thanosatha,
όταν μιλούσα παραπάνω για ανθρώπους του forum με μεγάλη εμπειρία στην αναπαραγωγή σκαλαριών , εννούσα και εσένα, που νομίζω πως έχεις πετύχει πολλές.

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας : 22-05-07 στις 21:16 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 22-05-07, 21:22
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Κωστα το μονο που χρειαζεται περα απο αυτα που εγραψα παραπανω ειναι υπομονη και κανα δυο μεγαλουτσικα ενυδρεια για το μεγαλωμα (μιλαμε για πολλα μικρα!). Εχεις κανει μια πολυ καλη αρχη οποτε η συνεχεια για σενα θα ειναι μαλλον ευκολη. Εκεινο που θελει να τονισουμε μαλλον ειναι το σωστο περιβαλλον για τα ψαρια αυτα που παιζει καταλυτικο ρολο οχι μονο στην αναπαραγωγη αλλα και στη συμπεριφορα-υγεια του ψαριου.
Καλη συνεχεια απο μενα...
..........................
Edit: Με ολα αυτα ξεχασαμε να δουμε το ενυδρειο. Λοιπον κανα δυο παρατηρησουλες μονο:
To ph και οι σκληροτητες σου ειναι λιγο εως πολυ τσιμπημενες για τα ψαρια αλλα και τα φυτα που φιλοξενεις. Μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι για την αγορα r/o και μπουκαλα co2?
Επισης προσεξε λιγο τη θερμοκρασια, καλο ειναι να μην ξεφευγειες απο αυτη των 27 βαθμων...
Οι οτοκυνκλοι σου θα ενιωθαν καλυτερα σε ενα κοπαδακι των 6 ας πουμε...
Αυτα τα λιγα απο μενα...
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 22-05-07, 21:38
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Σίγουρα οι παράμετροι του νερού του ενυδρείου μου (ph,Gh κλπ) δεν θα μπορούσαν ποτέ να χαρακτηριστούν κατάλληλοι για το είδος αυτό, και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αιφνιδιάστηκα από τα ζευγαρώματα, ασθένειες δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα (πλήν μιας περίπτωσης ick σε νεοφερμένους συγκάτοικους που αντιμετωπίστηκε ευκολα και χωρίς απώλειες).Ίσως η σταθερά καλή ποιότητα νερού- από πλευράς τοξικών ουσιών-και η καλή διατροφή να "φτιάχνουν" την διάθεση για ζευγάρωμα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 22-05-07, 21:45
Το avatar του χρήστη thanosatha
thanosatha Ο χρήστης thanosatha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 16-11-2006
Περιοχή: Θεσσαλονικη
Μηνύματα: 460
Αποστολή μηνύματος μέσω Yahoo στον/στην thanosatha
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Παπαδόπουλος Κώστας Εμφάνιση μηνυμάτων
Σίγουρα οι παράμετροι του νερού του ενυδρείου μου (ph,Gh κλπ) δεν θα μπορούσαν ποτέ να χαρακτηριστούν κατάλληλοι για το είδος αυτό, και αυτός ήταν ένας από τους λόγους που αιφνιδιάστηκα από τα ζευγαρώματα, ασθένειες δεν είχα ποτέ μέχρι τώρα (πλήν μιας περίπτωσης ick σε νεοφερμένους συγκάτοικους που αντιμετωπίστηκε ευκολα και χωρίς απώλειες).Ίσως η σταθερά καλή ποιότητα νερού- από πλευράς τοξικών ουσιών-και η καλή διατροφή να "φτιάχνουν" την διάθεση για ζευγάρωμα.
Σιγουρα και ολα αυτα ισχυουν, αλλα αν για παραδειγμα οι παραμετροι ηταν οπως επρεπε, τα μικρα απο την αναπαραγωγη θα ηταν σιγουρα πολλα περισοτερα (εξαιρουμενων βεβαια των απωλειων απο τους συγκατοικους).
Περα απο την αναπαραγωγη, ξαναλεω οτι ειναι πολυ σημαντικο να κραταμε καθε ψαρι οσο πιο κοντα γινεται στις παραμετρους που θελει το ιδιο. Αν ζησεις την αλλαγη, θα το καταλαβεις απο πρωτο χερι
__________________
ΘΑΝΟΣ
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 22-05-07, 21:47
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Edit: Με ολα αυτα ξεχασαμε να δουμε το ενυδρειο. Λοιπον κανα δυο παρατηρησουλες μονο:
To ph και οι σκληροτητες σου ειναι λιγο εως πολυ τσιμπημενες για τα ψαρια αλλα και τα φυτα που φιλοξενεις. Μηπως να αρχισεις να σκεφτεσαι για την αγορα r/o και μπουκαλα co2?
Επισης προσεξε λιγο τη θερμοκρασια, καλο ειναι να μην ξεφευγειες απο αυτη των 27 βαθμων...
Οι οτοκυνκλοι σου θα ενιωθαν καλυτερα σε ενα κοπαδακι των 6 ας πουμε...
Αυτα τα λιγα απο μενα...[/quote]

Ευχαριστώ πολύ για τις καλοπροαίρετες παρατηρήσεις.Συμφωνώ με όλες.
Η αγορά του ανάλογου εξοπλισμού είναι από τα πράγματα που εδώ και καιρό σκέφτομαι. Για το θέμα της θερμοκρασίας συμφωνώ απόλυτα και θα προσπαθήσω να το λύσω με κάποιον από τους γνωστούς τρόπους.
Είναι αλήθεια πως οι οτόκυνκλοι είναι λίγο δυσεύρετοι στην Θεσσαλονίκη με το ζόρι βρήκα και αυτούς του δύο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 22-05-07, 22:29
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσε πολυ..

Τα τετρα σου ομως να ξερεις οτι ειναι η "φυσικη" τροφη των σκαλαριων...

Οσο για την αναπαραγωγη που πετυχες-γιατι οτι και να λες εσυ εισαι ο κυριος "υπαιτιος" γι'αυτην και μετα ολα τα αλλα-απλα τα συχαρητηρια μου.(πολλοι απο μας θα ηθελαν να πετυχουν μια τετοια γεννα..)
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 22-05-07, 22:44
Το avatar του χρήστη complex
complex Ο χρήστης complex δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2006
Περιοχή: SKG (Θεσσαλονίκη...)
Μηνύματα: 11
Προεπιλογή

Για αυτό έγινε καλή η γέννα επειδή υπήρχε ζωντανό φαϊ.
__________________

Το μέλλον είναι υγρό...
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 22-05-07, 23:19
Το avatar του χρήστη Nik25
Nik25 Ο χρήστης Nik25 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 14-05-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 957
Προεπιλογή

Tα συγχαρητηρια και απο μενα τοσο για την αναπαραγωγη οσο και για την πολυ πολυ καλη κατασταση των φυτων σου.Δεν ξερω ποσο καιρο βεβαια τρεχει το ενυδρειο και αν περασες αλγες και φουρτουνες παντως φενεται να βρηκε την ισορροπια του το ολο συστημα (κατι που ακομα με ταλαιπωρει εμενα...).Πολυ ομορφο οπτικο αποτελεσμα.Χαιρεσαι να το βλεπεις...πραγματικα.καλη συνεχεια και με ακομα πιο πολλες γεννες
__________________

www.dreamwaters.gr
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 23-05-07, 10:08
Το avatar του χρήστη alan boy
alan boy Ο χρήστης alan boy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 29-06-2006
Περιοχή: Ανδρος κυκλαδες
Μηνύματα: 1.548
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από lmaikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Εμενα το ενυδρειο σου μου αρεσε πολυ..
τα συχαρητηρια μου.(πολλοι απο μας θα ηθελαν να πετυχουν μια τετοια γεννα..)

θα συμφωνησω
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 23-05-07, 11:10
Το avatar του χρήστη Παπαδόπουλος Κώστας
Παπαδόπουλος Κώστας Ο χρήστης Παπαδόπουλος Κώστας δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 334
Προεπιλογή

Καλημέρα Σωκράτη , είδες τελικά η συζήτηση μας στην έκθεση υπήρξε καταλυτική και πήρα το θάρρος να κάνω και εγώ την παρουσίαση του δικού μου ενυδρείου.
Ένα μεγάλο ευχαριστώ σε όλους για την θερμή υποδοχή και τα σχόλια σας. Μου δίνετε εφόδια και κουράγιο να συνεχίσω και για κάτι καλύτερο. Σύντομα ο σύλλογος θα αποκτήσει και ένα νέο μέλος. Σωκράτη σ'ότι αφορά την εκδρομή δυστυχώς δεν θα μπορέσω να σας ακολουθήσω λόγω κάποιων κοινωνικών υποχρεώσεων (βαφτίσια) που προέκυψαν. Παρόλα αυτά ελπίζω να μπορέσω να σας δώ στην επόμενη συνάντηση σας. Χαιρετίσματα σε όλους και να περάσετε τέλεια.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Παρουσίαση του Δισκοενυδρείου μου!! AquaBoy Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Ν. Αμερικής 21 27-03-07 17:44
Παρουσίαση του ενυδρείου μου Venestus13 Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής 2 10-08-06 09:20

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:45.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08847 seconds with 15 queries