Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 27-03-07, 00:34
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή Καλοκαιρινές διακοπές και τάισμα

Την άλλη εβδομάδα θα φύγω από Σπέτσες και θα λείψω για 9 μέρες. Όσο αφορά το φαγητό έχω πάρει μια ταμπλέτα φαγητού που λέει ότι κρατάει για 14 ημέρες, να την βάλω; Αν όχι έχετε να προτείνεται άλλη λύση; Αν είναι και την βάλω να την βάλω 2 μέρες πριν φύγω ώστε να σιγουρευτώ ότι τρώει το ψάρι; Τώρα όσο αφορά το νερό θα κάνω μια αλλάγη την προηγούμενη μέρα πριν φύγω και με το που θα γυρίσω θα είναι το πρώτο πράγμα που θα κάνω. Έχετε να πείτε καμία συμβουλή που πρέπει να προσέξω για τις μέρες που θα λείπω;
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 27-03-07, 00:51
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Εγώ έλλειψα ακριβώς 2 βδομάδες τα χριστούγεννα και δοκίμασα τη μέθοδο της ταμπλέτας. Ευτυχώς όλα πήγαν καλά με τα ψαράκια μου, αλλά καλύετρα θα ήταν να ακούσεις και άλλες γνώμες από πιο έμπειρους
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 27-03-07, 05:15
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Η καλύτερη λύση είναι η αυτόματη ταΐστρα, αλλά μιας και είναι ακριβή λύση εκτός από καλή χρησιμοποίησε την ταμπλέτα, έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν! Το μειονέκτημα είναι οτι ρυπαίνει αρκετά και αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά για μια φορά στο τόσο δε χάθηκε ο κόσμος, μπορείς άφοβα να τη χρησιμοποιήσεις! Να ξέρεις πάντως πως τα ψάρια αντέχουν και περισσότερο από 9 μέρες χωρίς τροφή(βέβαια αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο), χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να τα αφήσεις νηστικά, θα ήταν όμως καλύτερα να έριχνες τη μισή ή τα 3/4 αντί για ολόκληρη, δε θα σου πρότεινα να την ρίξεις 2 μέρες πριν φύγεις για να δεις αν τρώνε, τα ψάρια άμα πεινάσουν... θα φάνε! Η αυτόματη ταΐστρα πάντως είναι η καλύτερη των περιπτώσεων, έχει τη δυνατότητα να ρίχνει καθημερινά τη συγκεκριμένη ποσότητα τροφής που θέλεις(οπότε δεν έχεις και ρύπανση), κρατάει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και σίγουρα δε θα σου χρησιμεύσει μόνο μια φορά, εγώ πάντως την έχω στη λίστα με τα επόμενα
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 27-03-07, 08:35
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Βαλε την ταμπλετα φευγοντας και μην ανησυχεις.
Το μονο ισως που θα πρεπει να σε ανησυχει ειναι μηπως κοπει κανα ρευμα οσο λειπεις.
Μια μπακαλικη λυση ειναι να συνδεσεις εναν τηλεφωνητη ή φαξ στο ιδιο πολυμπριζο με το φιλτρο. Οσο λειπεις, με ενα τηλεφωνακι μπορεις να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο λειτουργει.
(Αυτο βεβαια εχει νοημα αν υπαρχει περιπτωση να ειδοποιησεις καποιον και να παει επιτοπου εαν συμβει τιποτε..)
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 27-03-07, 10:27
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

δες και αυτό ...

http://www.aquatek.gr/vb/showthread....EB%DD%F4%E5%F2

διάβασε το προσεκτικά ..
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 27-03-07, 10:46
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Αν θες να εισαι 100% σιγουρος για την ΣΥΓΚΕΚΡΙΜΕΝΗ ταμπλετα, δεν εχεις παρα να την δοκιμασεις απο σημερα...
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 27-03-07, 11:32
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Μια μπακαλικη λυση ειναι να συνδεσεις εναν τηλεφωνητη ή φαξ στο ιδιο πολυμπριζο με το φιλτρο. Οσο λειπεις, με ενα τηλεφωνακι μπορεις να εισαι σιγουρος οτι το ενυδρειο λειτουργει.
(Αυτο βεβαια εχει νοημα αν υπαρχει περιπτωση να ειδοποιησεις καποιον και να παει επιτοπου εαν συμβει τιποτε..)
καλα ε τι σκεψη ηταν αυτη ρε σωτο με κουφανες τρελη ιδεα σε φανταζομαι σε διακοπες καθε τοσο να περνεις τηλεφωνο να δεις αμα χτυπαει και ειναι ολα οκ
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 27-03-07, 14:23
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από GhostShip Εμφάνιση μηνυμάτων
Η καλύτερη λύση είναι η αυτόματη ταΐστρα, αλλά μιας και είναι ακριβή λύση εκτός από καλή χρησιμοποίησε την ταμπλέτα, έχω χρησιμοποιήσει κι εγώ στο παρελθόν! Το μειονέκτημα είναι οτι ρυπαίνει αρκετά και αυτό δεν είναι ό,τι καλύτερο, αλλά για μια φορά στο τόσο δε χάθηκε ο κόσμος, μπορείς άφοβα να τη χρησιμοποιήσεις! Να ξέρεις πάντως πως τα ψάρια αντέχουν και περισσότερο από 9 μέρες χωρίς τροφή(βέβαια αυτό δεν είναι πάντα απαραίτητο), χωρίς αυτό να σημαίνει πως πρέπει να τα αφήσεις νηστικά, θα ήταν όμως καλύτερα να έριχνες τη μισή ή τα 3/4 αντί για ολόκληρη, δε θα σου πρότεινα να την ρίξεις 2 μέρες πριν φύγεις για να δεις αν τρώνε, τα ψάρια άμα πεινάσουν... θα φάνε! Η αυτόματη ταΐστρα πάντως είναι η καλύτερη των περιπτώσεων, έχει τη δυνατότητα να ρίχνει καθημερινά τη συγκεκριμένη ποσότητα τροφής που θέλεις(οπότε δεν έχεις και ρύπανση), κρατάει για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα και σίγουρα δε θα σου χρησιμεύσει μόνο μια φορά, εγώ πάντως την έχω στη λίστα με τα επόμενα
Όσο αφορά την ταίστρα είχα σκοπό να την πάρω τώρα πριν φύγω αλλά επείδη πήρα την όσμωση είπα να το αφήσω για λίγο αργότερα μιας και ο όσμοση πιστεύω είναι πιο σημάντικη από την ταϊστρα γιατί ούτως ή αλλιώς τόσες μέρες λείπω μια το πολύ δυο φορές το χρόνο τις υπόλοιπες φορές φεύγω σάββατο πρωί και γυρνάω κυριακή βράδυ όποτε δε μένουν και καθόλου ατάιστα τα ψάρια. Τώρα όσο αφορά το ρεύμα έχω ups που κρατάει γύρω στις 2 ώρες. Μεγαλύτερη από 2 ώρες διακοπή αποκλείεται να γίνει. Τουλάχιστον 3 χρόνια που είμαι Σπέτσες δεν έχει γίνει λες να είμαι τόσο γκαντέμης τώρα που φύγω;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 27-03-07, 18:16
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Εννοείτε πως η αυτόματη ταΐστρα δεν επείγει, καλό είναι όμως να υπάρχει
Όσο για το ρεύμα άμα πέσεις στη περίπτωση σου προτείνω να μη ξαναπαίξεις ποτέ στη ζωή σου λότο...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 27-03-07, 22:03
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Το ups ειναι ενας καλος τροπος για να κοψεις το ρευμα μια και καλη...
Κοβεται 2 ωρες και την ωρα που ξαναρχεται πεφτει η ασφαλεια απο το αρχικο ρευμα εναρξης... Και αντε γεια ενυδρειο..
Ups σε απλα ενυδρεια χωρις ηλεκτρονικα η αλλα πολυπλοκα συστηματα ΔΕΝ χρειαζονται, αυξανουν την πολυπλοκοτητα και μειωνουν την αξιοπιστια του συστηματος.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 28-03-07, 00:51
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Το ups ειναι ενας καλος τροπος για να κοψεις το ρευμα μια και καλη...
Κοβεται 2 ωρες και την ωρα που ξαναρχεται πεφτει η ασφαλεια απο το αρχικο ρευμα εναρξης... Και αντε γεια ενυδρειο..
Ups σε απλα ενυδρεια χωρις ηλεκτρονικα η αλλα πολυπλοκα συστηματα ΔΕΝ χρειαζονται, αυξανουν την πολυπλοκοτητα και μειωνουν την αξιοπιστια του συστηματος.
To ups δεν το έχω μόνιμα στο ενυδρείο. Θα το συνδέσω μόνο τώρα έτσι σε περίπτωση διακοπής να μην ξερυθμιστη ο χρονοδιακόπτης για τα φώτα και να μην σταματήσει να λειτουργεί το φίλτρο και γίνει χαμός εκεί μέσα.
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 28-03-07, 08:27
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ακομα χειροτερα.
Βασικος κανονας. Δεν πειραζουμε τιποτε λιγο πρωτου φυγουμε για διακοπες.
Και να σταματησει το φιλτρο 1 ωρα (που αντεχει το ups) δεν τρεχει τιποτε, ενω και να ξερυθμιστει ο χρονοδιακοπτης πολυ μικρο το κακό...
Αντιθετα αν το ups αποφασισει να μην ξαναναψει, αντε γεια ενυδρειο.
Γενικα τα κοινα ups ειναι μονο για να προλαβουμε να σωσουμε αρχεια και να κλεισουμε, και για να προστατευουν απο στιγμιαιες διακοπες.
Απο κει και περα, το χαος..
Εκτος αν μιλαμε για κανα τριφασικο ups ανω των 3000 ευρω με ειδικη παροχή, ασφαλειες για κινητηρες στον πινακα κλπ κλπ
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 28-03-07, 10:58
vouros Ο χρήστης vouros δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 04-02-2007
Περιοχή: Ν. Φιλαδέλφεια
Μηνύματα: 116
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην vouros Send a message via Skype™ to vouros
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα χειροτερα.
Βασικος κανονας. Δεν πειραζουμε τιποτε λιγο πρωτου φυγουμε για διακοπες.
Και να σταματησει το φιλτρο 1 ωρα (που αντεχει το ups) δεν τρεχει τιποτε, ενω και να ξερυθμιστει ο χρονοδιακοπτης πολυ μικρο το κακό...
Αντιθετα αν το ups αποφασισει να μην ξαναναψει, αντε γεια ενυδρειο.
Γενικα τα κοινα ups ειναι μονο για να προλαβουμε να σωσουμε αρχεια και να κλεισουμε, και για να προστατευουν απο στιγμιαιες διακοπες.
Απο κει και περα, το χαος..
Εκτος αν μιλαμε για κανα τριφασικο ups ανω των 3000 ευρω με ειδικη παροχή, ασφαλειες για κινητηρες στον πινακα κλπ κλπ
To ups το έχω 1,5 χρόνο και δεν έχει παρουσιαστεί τίποτα. Είναι ένα 1100VA. Αυτή τη στιγμή πάνω του έχω συνδεμένο έκτος απο τον υπολογιστή, εκτυπωτές, τηλέφωνα, το ενισχυτή του home cinema και δεν έχει παρουσιάσει κάνενα πρόβλημα καμία από αυτές τις συσκευές. Τώρα θα τις βγάλω όλες και θα συνδέσω μόνο το ενυδρείο. Τέλος πάντων αν πιστεύεις ότι το να γίνει καμία διακοπή δεν θα υπάρξει κάνενα πρόβλημα στο ενυδρείο τότε δεν το συνδέω κάν και το αφήνω ως έχει.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 28-03-07, 13:08
Το avatar του χρήστη jstiva
jstiva Ο χρήστης jstiva δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-10-2005
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΑΣ
Μηνύματα: 139
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην jstiva
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από netblues Εμφάνιση μηνυμάτων
Ακομα χειροτερα.
Βασικος κανονας. Δεν πειραζουμε τιποτε λιγο πρωτου φυγουμε για διακοπες.
Και να σταματησει το φιλτρο 1 ωρα (που αντεχει το ups) δεν τρεχει τιποτε, ενω και να ξερυθμιστει ο χρονοδιακοπτης πολυ μικρο το κακό...
Αντιθετα αν το ups αποφασισει να μην ξαναναψει, αντε γεια ενυδρειο.
Γενικα τα κοινα ups ειναι μονο για να προλαβουμε να σωσουμε αρχεια και να κλεισουμε, και για να προστατευουν απο στιγμιαιες διακοπες.
Απο κει και περα, το χαος..
Εκτος αν μιλαμε για κανα τριφασικο ups ανω των 3000 ευρω με ειδικη παροχή, ασφαλειες για κινητηρες στον πινακα κλπ κλπ
Εντάξει από ενυδρεία είμαι αρχάριος δεν επιμένω και δεν μιλάω πολύ... Για τα UPS όμως νομίζω πως μπορώ να έχω μια γνώμη, αφού ως μηχανογράφος τα χρησιμοποιώ κατα κόρον καθημερινά στην δουλειά μου...

Να ξεκινήσω από εκείνο που είπες λίγο παραπάνω, σχετικά με τον κίνδυνο να πέσει η ασφάλεια σε περίπτωση που γίνει διακοπή, αδειάσει το UPS και επανέλθει το ρεύμα... Σε πληροφορώ ότι έχω σε λειτουργία ολόκληρο server με ρυθμισμένη την μητρική του έτσι ώστε αν αδειάσει το UPS και επανέλθει το ρεύμα να ξεκινά ο υπολογιστής μόνος του αυτόματα. Το σενάριο αυτό έχει συμβεί πολλές φορές χωρίς πρόβλημα. Ποτέ όμως δεν υπήρξε πρόβλημα με την ασφάλεια... Αν σου έχει συμβεί κάτι τέτοιο τότε έχεις πρόβλημα με την ασφάλεια ή το UPS δεν είναι ποιότητας και τραβά πολύ ρεύμα στην εκκίνηση, πράγμα που δεν πρέπει να κάνει... Τα δικά μου UPS είναι επώνυμα.

Το να μην ξανανάψει το UPS γιατί? Τα δικά μου ξανανάβουν....
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 28-03-07, 13:31
Το avatar του χρήστη netblues
netblues Ο χρήστης netblues δεν είναι συνδεδεμένος
Nada
 
Εγγραφή: 02-05-2004
Περιοχή: ΧΟΛΑΡΓΟΣ
Μηνύματα: 6.302
Προεπιλογή

Ειπα απλα ενα απο τα πιθανα σεναρια με τα οικιακα ups.
Το εργο το εχω δει σε επωνυμο και γνωστο ups παντως.
Απλα ηταν λιγο μεγαλο (3KVA) με παροχη 16Α. Μερικες φορες εριχνε την ασφαλεια του πινακα και χρειαστηκε να αντικατασταθει με ασφάλεια για κινητηρες.

Οπως και να χει, ελαχιστα κοινα ups θα αντεξουν να λειτουργουν με φορτιο ενα τυπικο ενυδρειο με φωτα, θερμαντηρες και φιλτρα για πανω απο 30 λεπτα. Μονο με τα φιλτρα με το ζορι θα φτασουν την 1 ωρα.
Απο την αλλη αν το ενυδρειο μεινει χωρις ρευμα για 2-3 ωρες δεν υπαρχει κανενα προβλημα.
Οποτε τελικα το ups δεν εχει κατι ουσιαστικο να προσφερει. Σαν συστημα ομως δικαιουται και αυτό να χαλασει καποια στιγμή, καταστρεφοντας και το ενυδρειο αν δεν ειμαστε εκει.
Ο νομος του μερφυ θα φροντισει για αυτό.
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 28-03-07, 15:24
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

Δεν ξέρω για ups και φαξ κτλ, το μόνο που ξέρω είναι ότι η ταϊστρα σώζει. Έφυγα για τριήμερο κι έριξα μια ταμπλέτα και όταν γύρισα το νερό ήταν χάλια, τα περισσότερα ψαράκια ψόφια και μετά βιας έσωσα τα τρία τελευταία. Χώρια η ταλαιπωρία να καθαρίσω τονερό και να κρτήσω στη ζωή τα υπόλοιπα ψάρια. Τώρα έχω μια ταϊστρα mixo κόστους περίπου 45 € κι από ότι έχω δει στην αγορά κυκλοφορούν και κάποιες φτηνότερες της τάξεως των 25 € για τις οποίες κυκλοφορεί η φήμη ότι "κολλάνε". Αυτή που έχω εγώ πάνβτως είναι εξαιρετική και τη συστήνω ανεπιφύλακτα για μεγάλα διαστήματα απουσίας.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 28-03-07, 17:05
Το avatar του χρήστη crazyio
crazyio Ο χρήστης crazyio δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-07-2005
Περιοχή: Χαλκίδα
Μηνύματα: 1.955
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην crazyio
Προεπιλογή

δεν πας να αγοράσεις μια ταίστρα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο λεω εγώ ??
γιατί απο τροφή φοβόσουν τι θα γίνει αλλά με όλα αυτά σε λίγο θα φοβάσαι μην πέσει ο όροφος που έχεις το ενυδρέιο

Υ.Γ έχω ξηλώσει απο το εργοστάσιο 2 Inverter .... αν χρειάζονται για να σώσουν την κατάσταση πείτε μου εεε...
__________________

Ιωσάς
Wise men talk because they have something to say; fools, because they have to say something.

I guess Ill always be a soldier of fortune....
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 28-03-07, 20:13
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από crazyio Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν πας να αγοράσεις μια ταίστρα να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο λεω εγώ ??
γιατί απο τροφή φοβόσουν τι θα γίνει αλλά με όλα αυτά σε λίγο θα φοβάσαι μην πέσει ο όροφος που έχεις το ενυδρέιο

Υ.Γ έχω ξηλώσει απο το εργοστάσιο 2 Inverter .... αν χρειάζονται για να σώσουν την κατάσταση πείτε μου εεε...
χαΧΑχαΧΑΧΑαχχαΧΑχααΧΑΧΑαχααχ crazyio πολύ καλό Όντως, ξέφυγε λίγο το θέμα, οπότε πάρε εκεί μια ταΐστρα πέτα την πάνω στο καπάκι και φύγε τρέχοντας, πέρα από κει, ο Θεός βοηθός! Κάτι άκουσα πως μέσα στις επόμενες μέρες θα γίνει συσμός 10 βαθμών της κλίμακας ρίχτερ, λες να αληθεύει?...

ΥΓ: τόκ τόκ χτυπήστε ξύλο...:P
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 28-03-07, 23:48
Το avatar του χρήστη Lsourtzo
Lsourtzo Ο χρήστης Lsourtzo δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 04-07-2005
Περιοχή: Περιστέρι- Αθήνα
Μηνύματα: 1.337
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Lsourtzo
Προεπιλογή

Παρακαλώ τους μοδερατορες να αλλάξουν τον τίτλο στο θέμα σε «Σενάρια καταστροφής – Το τέλος του κόσμου ...».

9 μέρες θα φύγει ρε παιδία ο άνθρωπος … μην τον βάλουμε να γκρεμίσει και το σπίτι του πριν …
Είμαστε όλοι τρόμολάγνοι …
__________________

Το ενυδρείο μου ...

1x 250 lt (DIY)- Θάλασσα (REEF)

Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 29-03-07, 02:56
Το avatar του χρήστη GhostShip
GhostShip Ο χρήστης GhostShip δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-01-2007
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 365
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην GhostShip
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Lsourtzo Εμφάνιση μηνυμάτων
Παρακαλώ τους μοδερατορες να αλλάξουν τον τίτλο στο θέμα σε «Σενάρια καταστροφής – Το τέλος του κόσμου ...».
ΑΧαχαχαΧΑΧΑχαχαΧΑΧΑχαχαΧχαχ καλό!!! Αν και ο τίτλος "φεύγω" δε μπήκε τυχαία μου φαίνεται, μάλλον υποσυνείδητα ο vouros επισήμανε την αποφυγή του από το gab με όλα αυτά που έχει ακούσει, τον κάναμε αγχώδη...
__________________
Δημήτρης
Aquarium can constitute high aesthetic and internal calm product !

http://www.zoofilia.gr/newsletters/stopviolence.html

ΒΟΗΘΗΣΤΕ ΝΑ ΣΤΑΜΑΤΗΣΕΙ...!
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 29-03-07, 04:45
Το avatar του χρήστη MiziGr
MiziGr Ο χρήστης MiziGr δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-09-2006
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 991
Προεπιλογή

Δεν ξέρω τι επιπτώσεις έχει τελικά στην ποιότητα του νερού η τροφή μακράς διαρκείας το μόνο που ξέρω έιναι πως σε μένα έχει δουλέψει δύο φορές και με το πάρα πάνω! Και εγώ τώρα που θα φύγω για Πάσχα το ίδιο θα ξανακάνω
__________________
Δεν είμαι γυναικολόγος αλλά θα του ρίξω μια ματιά

Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 20-07-10, 09:41
Το avatar του χρήστη docrx8
docrx8 Ο χρήστης docrx8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

επειδη βρισκομαι και εγω σε δυσκολη θεση και φευγω διακοπες για 16 ημερες....και ολες τις αλλες φορες παντα ειχα καποιον απο τους δικους μου για τα απαραιτητα....καταλαβα μεσα απο τις δικες σας προτασεις..οτι το προβλημα καπως λυνεται.....αρα μονοδρομος η ταιστρα και ο χρονοδιακοπτης......ολα αυτα λογικα θα τα βρω σε καποιο pet shop υποθετω (ειδικα τον χρονοδιακοπτη)....εχετε κατι αλλο να μου προτεινετε ?? σας ευχαριστω εκ των προτερων
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 20-07-10, 10:23
Το avatar του χρήστη Κλεόβουλος
Κλεόβουλος Ο χρήστης Κλεόβουλος δεν είναι συνδεδεμένος
Mratibu wa Afrika jeshi
 
Εγγραφή: 20-12-2007
Περιοχή: 41.192471Ν, 26.304201Ε
Μηνύματα: 19.386
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από docrx8 Εμφάνιση μηνυμάτων
μονοδρομος η ταιστρα και ο χρονοδιακοπτης......
...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 20-07-10, 10:25
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Χρονοδιακόπτη γιατί?
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 20-07-10, 11:13
Το avatar του χρήστη docrx8
docrx8 Ο χρήστης docrx8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Χρονοδιακόπτη γιατί?
για το φως του ενυδρειου (εκτος αν αρκει το φως απο τα παραθυρα ???)
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 20-07-10, 11:19
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από docrx8 Εμφάνιση μηνυμάτων
για το φως του ενυδρειου (εκτος αν αρκει το φως απο τα παραθυρα ???)
Δεν έχεις ήδη?
Απάντηση με παράθεση
  #27  
Παλιά 20-07-10, 11:23
Το avatar του χρήστη docrx8
docrx8 Ο χρήστης docrx8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Δεν έχεις ήδη?
οχι...γιατι δυστηχως παντα καποιος εμενε πισω......σε pet shop θα βρω αραγε ? η θα πρεπει να παω ΙΚΕΑ κ.τ.λ.π
Απάντηση με παράθεση
  #28  
Παλιά 20-07-10, 11:31
syphon Ο χρήστης syphon δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 10-04-2010
Περιοχή: Ilion
Μηνύματα: 234
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από docrx8 Εμφάνιση μηνυμάτων
οχι...γιατι δυστηχως παντα καποιος εμενε πισω......σε pet shop θα βρω αραγε ? η θα πρεπει να παω ΙΚΕΑ κ.τ.λ.π
Στα supermarket θα βρεις
Στα carefour έχει σίγουρα αλλά και σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό
Απάντηση με παράθεση
  #29  
Παλιά 20-07-10, 12:07
Το avatar του χρήστη docrx8
docrx8 Ο χρήστης docrx8 δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-10-2007
Περιοχή: Βριλησσια
Μηνύματα: 29
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από syphon Εμφάνιση μηνυμάτων
Στα supermarket θα βρεις
Στα carefour έχει σίγουρα αλλά και σε όλα τα καταστήματα με ηλεκτρολογικό υλικό
ok thanks
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Τι γίνεται με τις αλλαγές νερού κατά τις καλοκαιρινές διακοπές? endymion Γλυκό νερό - Γενικά 5 21-06-10 15:09
Διακοπές και τάισμα μέρα παρά μέρα aquaman Γλυκό νερό - Γενικά 5 17-07-09 22:03
Καλοκαιρινές διακοπές υδροχόος Γλυκό νερό - Γενικά 18 23-06-08 17:45
Καλοκαιρινές διακοπές, αλλά αλλαγές νερού? Makis M Malawi 2 05-05-04 20:07

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:14.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,08958 seconds with 13 queries