Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 13-06-09, 18:06
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή Θυλικό guppy με πρόβλημα?? Βοήθεια

Γεια σας. Μπαίνω αμέσως στο θέμα μου. Έχω το ενυδρείο μου 1 αρσενικό και 3 θηλυκά γκάπυ. Το ένα από τα θηλυκά έχει ελαφρώς φουσκωμένη κοιλιά χωρίς όμως το κλασσικό μαύρισμα στην άκρη της που υποδεικνύει ότι είναι έτοιμη για γέννα!! Το πρόβλημα μου είναι ότι δείχνει να μην ειναι και τόσο καλά. Είναι συνεχώς στο πυθμένα (με την κοιλιά να εφάπτεται πάνω στην άμμο), αναπνέει με γρήγορες ανάσες και ψάχνει ήρεμα μέρη για να αράξει (πχ κάτω από φυτά, κάτω από το φίλτρο!!!!, δίπλα σε πέτρες). Επίσης τρώει άλλα δεν κυνηγάει την τροφή όπως τα υπόλοιπα γκάπυ.
Επίσης να αναφέρω ότι έχασα πριν κάμποσο καιρό μία θηλυκιά που είχε ακριβώς να ίδια συμπτώματα η οποία ήταν όμως σίγουρα έγκυος. Τι λέτε να συμβαίνει και τι θα μπορούσα να κάνω?
Ευχαριστώ
-------------------------
Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μου απαντήσει κανείς... Το γκάπυ μόλις πέθανε!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει και έχω χάσει 2 θηλυκές!! Ξέρω ότι είναι ευαίσθητα τα γκάπυ και ειδικά τα θηλυκά, αλλά...τι να πω...με pH 7,4-7,5, νορμάλ θερμοκρασία και ενυδρείο 200 λίτρα με 4 γκάπυ (1αρσ.-3θηλ.), 6 ζεβράκια και 1 γαρίδα τι μπορεί να συμβαίνει. 2,5 μήνες λειτουργεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα!! Ουφφ...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη stdev : 13-06-09 στις 18:06 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 13-06-09, 19:00
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stdev Εμφάνιση μηνυμάτων
Γεια σας. Μπαίνω αμέσως στο θέμα μου. Έχω το ενυδρείο μου 1 αρσενικό και 3 θηλυκά γκάπυ. Το ένα από τα θηλυκά έχει ελαφρώς φουσκωμένη κοιλιά χωρίς όμως το κλασσικό μαύρισμα στην άκρη της που υποδεικνύει ότι είναι έτοιμη για γέννα!! Το πρόβλημα μου είναι ότι δείχνει να μην ειναι και τόσο καλά. Είναι συνεχώς στο πυθμένα (με την κοιλιά να εφάπτεται πάνω στην άμμο), αναπνέει με γρήγορες ανάσες και ψάχνει ήρεμα μέρη για να αράξει (πχ κάτω από φυτά, κάτω από το φίλτρο!!!!, δίπλα σε πέτρες). Επίσης τρώει άλλα δεν κυνηγάει την τροφή όπως τα υπόλοιπα γκάπυ.
Επίσης να αναφέρω ότι έχασα πριν κάμποσο καιρό μία θηλυκιά που είχε ακριβώς να ίδια συμπτώματα η οποία ήταν όμως σίγουρα έγκυος. Τι λέτε να συμβαίνει και τι θα μπορούσα να κάνω?
Ευχαριστώ
-------------------------
Δυστυχώς δεν πρόλαβε να μου απαντήσει κανείς... Το γκάπυ μόλις πέθανε!! Δεν ξέρω τι συμβαίνει και έχω χάσει 2 θηλυκές!! Ξέρω ότι είναι ευαίσθητα τα γκάπυ και ειδικά τα θηλυκά, αλλά...τι να πω...με pH 7,4-7,5, νορμάλ θερμοκρασία και ενυδρείο 200 λίτρα με 4 γκάπυ (1αρσ.-3θηλ.), 6 ζεβράκια και 1 γαρίδα τι μπορεί να συμβαίνει. 2,5 μήνες λειτουργεί και δεν είχα κανένα πρόβλημα!! Ουφφ...
μηπως τα παραταιζεις ??
ειναι ανθεκτικα ψαρια και ευκολα τη σκληροτητα νερου εχεις
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 13-06-09, 19:14
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Μπα ίσα ίσα μπορώ να πω ότι τα ταίζω πολύ λίγο! Τιμές για σκληρότητα δεν έχω δυστυχώς, αλλά αν αυτό βοηθάει το pH του νερού της βρύσης είναι 8,2. Εμένα έχει πάει 7,4-7,5 με DIY Co2 και 2-3 ξύλα που έχω στο νερό!!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 13-06-09, 19:30
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

κοιτα η αληθεια ειναι οτι ειναι πολυ ανθεκτικα ψαρια εγω εχω κανει μια βλακεια και τα εχω σε ph 6.4 με πολυ μαλακο νερο και ειναι μια χαρα μαζι με αλλα ψαρια τι θερμοκρασια εχει το ενυδρειο σου μηποσ φταιει αυτο ? εχω ακουσει μια αρρωστια που πριζετε η κοιλια τους και πεθενουν αλλα δεν ξερω ασ μιλησει καποιοσ ποιο εμπηρος
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 13-06-09, 19:39
Το avatar του χρήστη stdev
stdev Ο χρήστης stdev δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-03-2009
Περιοχή: Ηράκλειο τση Κρητης
Μηνύματα: 218
Προεπιλογή

Η θερμοκρασία είναι 26-27 βαθμούς και την διατηρώ εκεί με DIy σύστημα ψύξης με ανεμιστηράκια απόα pc.
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για Guppy AGIASOS_LESVOU Ζωοτόκα 5 18-04-09 16:05
Αρσενικό ή Θυλικό; kotsis ¶λλες κιχλίδες Ν. Αμερικής 9 21-05-08 17:27
FIN ROT Πρόβλημα!!! Βοήθεια... kats7h0d Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 4 31-03-08 13:01
Guppy Ξιφοφορίνα - Πρόβλημα Xrysanthos Ζωοτόκα 4 30-01-08 01:32
Βοήθεια με guppy pStathis Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 15 22-01-06 01:14

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 20:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,03799 seconds with 13 queries