Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων

Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων Συζήτηση για το στήσιμο και την διακόσμηση κοινωνικών ενυδρείων, προτάσεις για "σωστούς" συνδυασμούς ψαριών για τον αρχάριο και όχι μόνο

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 03-01-12, 00:58
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή Bοηθεια παιδια, καινουργιο ενυδρειο.

Xρονια πολλα και καλη χρονια

Θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να φτιαξω ενα καινουργιο ενυδρειο με διαστασεις 60x50(βαθος)x75(υψος) για να βαλω μονο αγγελοψαρα γτ μου αρεσουν πολυ.

Θα ηθελα να μου πειτε τα παντα που χρειαζομαι φιλτρο, θερμοστατη, λαμπα, χαλικι κατω, και οτι αλλο χρειαζεται.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 03-01-12, 01:26
Το avatar του χρήστη beeromixalhs
beeromixalhs Ο χρήστης beeromixalhs δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-08-2010
Περιοχή: Ηρακλειο
Μηνύματα: 788
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kissamos13 Εμφάνιση μηνυμάτων
Xρονια πολλα και καλη χρονια

Θα ηθελα την βοηθεια σας θελω να φτιαξω ενα καινουργιο ενυδρειο με διαστασεις 60x50(βαθος)x75(υψος) για να βαλω μονο αγγελοψαρα γτ μου αρεσουν πολυ.

Θα ηθελα να μου πειτε τα παντα που χρειαζομαι φιλτρο, θερμοστατη, λαμπα, χαλικι κατω, και οτι αλλο χρειαζεται.
καλή χρονιά και καλώς όρισες στο φόρουμ

αυτά που είπες είναι τα βασικά που χρειάζεσαι. Τώρα πρέπει να ρίξεις και μια ματιά στα υπόλοιπα. Στο πως θα στησεις σωτά το ενυδρείο. Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388 κάποια βασικά πράγματα όπως και γενικα στην ενότητα αρχάριοι γλυκού νερού http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34. Μετά πρέπει να διαβάσεις για το τη απαιτήσεις έχουν τα σκαλάρια (εδώ θα πάρεις μια ιδέα http://www.seriouslyfish.com/profile...alare%22&id=99)
μη βιαστείς γιατί στο τέλος θα κάνεις λάθει και θα απογοητευτείς
καλή αρχή από μένα και ότι θες εδώ είμαστε
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 03-01-12, 01:36
kissamos13 Ο χρήστης kissamos13 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 28-12-2011
Περιοχή: XANIA
Μηνύματα: 75
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από beeromixalhs Εμφάνιση μηνυμάτων
καλή χρονιά και καλώς όρισες στο φόρουμ

αυτά που είπες είναι τα βασικά που χρειάζεσαι. Τώρα πρέπει να ρίξεις και μια ματιά στα υπόλοιπα. Στο πως θα στησεις σωτά το ενυδρείο. Εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=8388 κάποια βασικά πράγματα όπως και γενικα στην ενότητα αρχάριοι γλυκού νερού http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34. Μετά πρέπει να διαβάσεις για το τη απαιτήσεις έχουν τα σκαλάρια (εδώ θα πάρεις μια ιδέα http://www.seriouslyfish.com/profile...alare%22&id=99)
μη βιαστείς γιατί στο τέλος θα κάνεις λάθει και θα απογοητευτείς
καλή αρχή από μένα και ότι θες εδώ είμαστε

Γεια σου φιλε, τα βασικα μπορω να πω οτι τα ξερω , εχω ενα ενυδρειακι 40 λιτρα, απλα εγω θα ηθελα να μου πει οπιος ξερει σηγκεκριμενα πραματα γτ το ενυδρειο που θελω να φτιαξω ειναι μεγαλο σε λιτρα, γτ αμα ειναι να περιμενεις απο τος πετσοπαδες μαμισετα 0χα0χ0χα0χα
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 03-01-12, 02:24
sammy Ο χρήστης sammy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 05-01-2011
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 97
Προεπιλογή

Μεγάλο δεν είναι σε λίτρα αλλά ούτε και σε διαστάσεις, γενικότερα όμως έχει να κάνει και με το πόσο χώρο διαθέτεις, προσωπική μου άποψη έιναι, ένα ενυδρείο με διαστάσεις τουλάχιστον 100cm(μήκος) x 50cm(πλάτος) x 60(65)cm (ύψος) από εκεί και πέρα εφόσον ξέρεις τα βασικά εφοδιάζεις το ενυδρείο σου με τα ανάλογα μηχανήματα(τα οποία όπως ξέρεις ποικίλουν) εγώ προτιμώ για φίλτρο την δημιουργεία ενός ακόμα ενυδρείο μικρότερου σε διαστάσεις από το κυρίως το οποίο θα τοποθετήσεις από κάτω(το γνωστό sump)που με το οποίο έχει άπειρες δυνατότητες όπως να κρύψεις τους θερμοστάτες, περισσότερα λίτρα βιολογίας, ευκολία στην αλλαγή νερού χωρίς να πειράζεις το κυρίως ενυδρείο(λιγότερο stress για τα ψάρια), ευκολία στην αλλαγή των υλικών του χημικού φιλτραρίσματος(ενεργός άνθρακας, ζεόλιθοι, αποροφητικά φωσφόρου κλπ) ξεχωριστά διαμερίσματα για το κάθε υλικό και διάφορα άλλα καλά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 03-01-12, 10:29
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Σε αυτο το ενυδρειο μπορεις να βαλεις μονο ενα διαπιστωμενο ζευγαρι αγγελοψαρα (που πιθανως θα πανε προς αναπαραγωγη και ετσι η εισαγωγη αλλων ψαριων μονο δυσκολιες στα ψαρια και σε σενα μπορουν να φερουν).
Σε γεννηστρες το αεροφιλτρο ειναι η καλυτερη λυση.
Ελαχιστη εως καθολου διακοσμηση, βυθος οχι απαραιτητος.

Η προταση μου ειναι αν προχωρησεις, να κοιταξεις να παρεις ενα καλο υγειες ζευγαρι με αληθινα φυσικα χρωματα.

Θα χρειαστεις φυσικα μετα και αλλο ενυδρειο για το μεγαλωμα (εως ενος μεγεθους) των νεων ψαριων και να βρεις εγκαιρα και αναδοχους "γονεις" γιατι θα σου μεινουν και δεν θα ξερεις τι να τα κανεις.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 03-01-12, 11:46
Το avatar του χρήστη Plakas
Plakas Ο χρήστης Plakas δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 31-01-2011
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 278
Προεπιλογή

Εγώ θα πρότεινα αφού τώρα θα το φτιάξεις, να το κάνεις 80Χ50Χ60

Πας στα 240 λίτρα και είσε πιο άνετος, δίνεις μήκος στο ενυδρείο σου (το 60 το βρίσκω λίγο ακόμα και για το ζευγάρι που προτείνει ο φίλος ο Σπύρος)

...και το 60 ύψος θα το βρείς και ΠΟΛΥ πιο βολικό στο καθάρισμα από το 75 (που όπως και να έχει είναι υπερβολικό αν το μήκος σου είναι μόλις 60 εκ. ....δεν θα προσφέρεις σχεδόν τίποτα στο ψάρι από άποψης χώρου... εκτός από τα επιπλέον λίτρα)
__________________
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
καινουργιο ενυδρειο nick- Γλυκό νερό - Γενικά 7 22-01-11 19:15
ΚΑΙΝΟΥΡΓΙΟ ΕΝΥΔΡΕΙΟ dimitris1986 Αρχάριοι γλυκού νερού 2 28-09-09 20:16
καινουργιο ενυδρειο Δημητρης89 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 4 27-06-09 17:27
καινουργιο ενυδρειο bogias Αρχάριοι γλυκού νερού 2 09-11-06 17:55
το καινουργιο μου ενυδρειο GP250381 DIY . Φτιάχτο μόνος σου 63 25-08-06 09:55

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:42.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04521 seconds with 13 queries