Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 14-10-03, 19:38
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Ώρα για σοβαρές αποφάσεις…(Νο 2)

Με το πρώτο ενυδρείο έχει ήδη ματώσει η καρδιά μου. Πως θα τα δώσω τα παιδάκια μου, τα σπλάχνα μου, Ε??
Αχ, δεν είστε μάνες εσείς, να νιώσετε τον πόνο μου!!!

Και περνάω στο δεύτερο ενυδρείο, απ' όπου ελπίζω ότι δεν θα χρειαστεί να αποχωριστώ πολλά (αν και όλα τα περιμένω πια!!!)

Ενυδρείο Νο2: Juwel 100 Lt

Φίλτρο γωνιακό (του ενυδρείου) και φίλτρο εξωτερικό Fluval 103, με υαλοβάμβακα, σφουγγάρι, siporax, Purigen, Nitra-Zorb.
UV λάμπα TetraTec UV-5 (στην έξοδο του εξωτερικού φίλτρου).
Λίπανση με Floreal, Ferreal και TetraOptimal CO2. (Στο υπόστρωμα πρόσθεσα και λατερίτη της Aquar. Pharm.)
Αλλαγή νερού 25% εβδομαδιαία.

Φυτά:
Bacopa caroliniana,Echinodorus bleheri, Echinodorus sp., Myriophyllum aquaticum, Ceratopteris thalictroides, Hygrophila corymposa "siamensis 53B", Vallisneria american (natans), Vallisneria americana (var. biwaensis).

Ψάρια:
Cardinal 10
Ροδόστομοι 5
Αρλεκίνοι 2
Betta 1 αρσενικό, 2 θηλυκές
Ancistrus sp. 1 (μικρό, κιτρινούλι και δαντελωτό. Δεν βρίσκω ποιο είδος είναι)
Zebra pleco 1 (η μεγάλη μου αγάπη)
Guppies 6
Ινδικά φαντάσματα (ακτινογραφίες) 2

Τα χρυσόψαρα που είχα μέσα, φύγανε. Σκέφτομαι ότι μπορώ να προσθέσω 4 αρλεκίνους, 1-2 ροδόστομους, 1-2 cardinal και 1-2 ακτινογραφίες (για να μεγαλώσουν τα κοπαδάκια).

Η ιδέα είναι, αυτό το ενυδρείο να δίνει μεγαλύτερη βάση στα φυτά από το άλλο και γι' αυτό επέλεξα μικρά ψαράκια (κοπαδάκια). Αυτά που δεν μου κολλάνε πολύ είναι τα betta. Ο αρσενικός βέβαια κάνει ωραίο contrast με τα κατακόκκινα φτερά του μπροστά στα πράσινα φύλλα (σοβαρός λόγος επιλογής ψαριού, έτσι?), αλλά είναι ασχημόφατσα!
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 14-10-03, 22:58
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Εμενα δεν με ενοχλουν τα bettas σε ενα καλα φυτεμενο ενυδρειο, αν δεν υπαρχουν γρηγορα ψαρια που θα τα ενοχλουν.

Και παλι ειναι πολλα τα ψαρια για τα λιτρα.... μπορεις να μην προσθεσεις άλλα cardinals, 10 φτανουν, ουτε ροδοστομους, να προσθεσεις τα υπολοιπα που λες για να ειναι κοπαδακια, και να βγαλεις τα guppies απο κει - και γιατι ολα τα ψαρια τεινουν προς το μαλακο νερο ενω τα guppies ειναι σκληρου, και για να κανεις χωρο.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 15-10-03, 23:23
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

το nitro-zorb βγάλτο απο το φίλτρο
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 16-10-03, 14:51
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Το Nitra-zorb το είχα μέσα μέχρι να αυξήσω τον αριθμό των φυτών και κυρίως να προσθέσω φυτά γρήγορης ανάπτυξης. Αυτή τη στιγμή (πριν 2-3 μέρες) το έβγαλα, του έκανα αναγέννηση και το έχω σαν εφεδρία σε περίπτωση που δω ότι ανέβουν πολύ τα νιτρικά.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 16-10-03, 21:01
pokou Ο χρήστης pokou δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: patra
Μηνύματα: 83
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην pokou
Προεπιλογή

Γιατι να ανεβουν τα νιτρικα?
__________________
μαχαιρι και στον εγκεφαλο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 16-10-03, 23:50
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Αν ανέβουν τα νιτρικά υπάρχει κάποιος λόγος γιαυτό.Δηλαδή ο κύκλος του αζώτου δεν έχει ολοκληρωθεί.Λογικά δεν ανεβαίνουν και έχει δίκιο ο pokou.Aυτά τα "ζουμιά" ,όπως τα λέει ένας φίλος εδώ μέσα, διαταράσουν τις ευαίσθητες ισοροποιες και υπάρχουν για να πουλούνται απο εμπόρους σε αδαείς απειρους χομπίστες.Την έχω πατήσει και εγώ.

Υ.Γ.
την αναγομωσή του την έκανες σωστά;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 17-10-03, 02:49
Tolis Ο χρήστης Tolis δεν είναι συνδεδεμένος
Δικτάτωρ
 
Εγγραφή: 29-11-2002
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 5.612
Προεπιλογή

Αν ο κυκλος εχει ολοκληρωθει, και ανεβαινουν και υπαρχουν νιτρικα.
Το θεμα ειναι να μην ανεβουν πολυ, αλλά και αν ανεβουν πολυ, σημαινει και παλι οτι ο κυκλος εχει γινει, και απλως υπαρχουν πολλα οργανικα - πολυ ψαρι, πολυ φαι, πολυ φορτιο.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 17-10-03, 03:04
Το avatar του χρήστη Takis
Takis Ο χρήστης Takis δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 13-12-2002
Περιοχή: Πάτρα
Μηνύματα: 990
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Takis
Προεπιλογή

Και σε μια τέτοια περίπτωση η πιο καλή λύση είναι οι πιο συχνές αλλαγές νερού, σε συνδυασμό με τον εντοπισμό της αιτίας που κάνει τα νιτρικά να ανεβαίνουν....
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 17-10-03, 11:08
Το avatar του χρήστη koulio
koulio Ο χρήστης koulio δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-12-2002
Περιοχή: Πειραιας
Μηνύματα: 602
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην koulio
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Takis
Και σε μια τέτοια περίπτωση η πιο καλή λύση είναι οι πιο συχνές αλλαγές νερού, σε συνδυασμό με τον εντοπισμό της αιτίας που κάνει τα νιτρικά να ανεβαίνουν....
και η ποιο συνηθισμενη αιτια ειναι ο πλεονασμος στην τροφη που ριχνουμε. εχουμε πει και παλιοτερα καλο θα ειναι να αφηνουμε 1 - 2 μερες μεσα στην βδομαδα τα ψαρια μας νηστικα
.σε ενηλικα παντα ψαρια
__________________


There is a fine line between "hobby' and "mental illness".

Κυριακος
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 19-10-03, 13:36
Simpethera Ο χρήστης Simpethera δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2003
Περιοχή: ΑθΗΝΑ
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Γιατί και πότε να ανέβουν τα νιτρικά σε τοξικά επίπεδα? Λογικά, με τις αλλαγές νερού και το φιλτράρισμα και την τσιγκουνιά μου στο τάισμα δεν θα ανέβουν.
Όταν όμως φύγω για καμια δεκαριά μέρες (ή περισσότερο) και αφήσω τα "μωρά" στην... νταντά, τότε σκέφτομαι ότι μια ρητίνη που θα τραβάει τα νιτριτρώδη-νιτρικά θα δρα σαν δικλίδα ασφαλείας. Γιατί, μπορεί να αφήνω την τροφή μοιρασμένη σε μερίδες και να δίνω αυστηρές οδηγίες, αλλά η μάνα μου δεν θα κάνει αλλαγή νερού ούτε και θα προσέξει κάποια "ανωμαλία" στο σύστημα.

Υ.Γ.
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από chris
Υ.Γ.
την αναγομωσή του την έκανες σωστά;
Το Nitra-Zorb, όπως ξέρετε φυσικά, είναι μια ιοντοανταλλακτική ρητίνη. Έχω δουλέψει πολλά χρόνια με διάφορα υλικά χρωματογραφίας (κατιοντο- και ανιοντο-ανταλλακτικές ρητίνες, υδρόφοβων αλληλεπιδράσεων, μοριακής διήθησης, συγγένειας) και έχω κάνει άπειρες αναγεννήσεις! Η αναγέννηση του Nitra-zorb είναι παιχνιδάκι του νηπιαγωγίου μπροστά σ'αυτά!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 19-10-03, 18:19
chris Ο χρήστης chris δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-12-2002
Περιοχή: Nεα Μάκρη
Μηνύματα: 358
Προεπιλογή

Eγώ φταίω που δεν διευκρίνησα σωστά.Όσο αφορά τα νιτρικά καλά έκανε ο Τόλης και με διόρθωσε.Ομως το Nitra -Zorb γράφει
"removes ammonia,nitrite and nitrate from freshwater aquariums"
γι'αυτό ανέφερα τον κύκλο του αζώτου.

Υ.Γ.
εγώ πάντως δεν το εμπιστεύομαι στο ενυδρείο μου
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 20-10-03, 21:14
Giorgos Ο χρήστης Giorgos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Κορυδαλλός
Μηνύματα: 3.496
Προεπιλογή

Κατά την γνώμη μου, το καλύτερο φιλτράρισμα είναι το βιολογικό.
Και να λείψεις και καμιά δεκαριά μέρες δεν έγινε και τίποτα. Απλώς θα πρέπει να κάνεις μια γερή αλλαγή νερού την ημέρα πριν φύγεις και όλα θα πάμε ρολόϊ (εφόσον και η μητέρα σου θα έχει μερίδες για το τάϊσμα).

Βάζοντας το Nitra-Zorb τις 10 μέρες που θα λείπεις θα έχει ως επακόλουθο να μείνουν νυστικά τα βακτηρίδια που εξουδετερώνουν την αμμωνία και τα νιτρώδη με αποτέλεσμα να πρέπει να ξαναρχίσει ο κύκλος του αζώτου από την αρχή. Αυτό συμβαίνει γιατί το Nitra-Zorb (όπως κι άλλα χημικά μέσα) θα εξουδετερώνει την τροφή των βακτηριδίων.
ΙΜΟ μην το χρησιμοποιείς.
__________________
Πέταλο
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,05832 seconds with 14 queries