Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #91  
Παλιά 21-07-17, 11:29
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μπορεί να είχες κι από πριν αμμωνία για αυτο να ηταν έτσι το ψαράκι...
Το παν στα ψάρια είναι οι αλλαγές. Όχι τόσο το ph (όχι σε όλα τα ψάρια φυσικά) αλλά ο μονομάχος αντέχει . μην ξεχνάς τι τραβανε μέχρι να έρθουν σε εμας.
Στην προσπαθεια σου να διατηρησεις χαμηλά το ph ,δεν έκανες αλλαγές κι προσπαθησες να ρίξεις τα no2 με χημικα...
Να ξέρεις για τη συνέχεια οτι με το φρέσκο νερό και με το αλάτι μπορείς να τα λύσεις τα περισσότερα θέματα που μπορεί να σου βγάλει ενα ενυδρείο.
Απάντηση με παράθεση
  #92  
Παλιά 22-07-17, 13:26
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Ευχαριστα Νεα.
Ο Μονομαχος έχει αρχίσει και τρώει σχεδόν κανονικα.
Το πρόβλημα τελικα ηταν το φίλτρο. Ειχα ενα μικρό pick up της eheim, που χωρουσε ελάχιστα πραγματα και μάλιστα χαλασε ξαφνικα και ο ρυθμιστης ροης και για αυτο πρέπει να ανεβασε αμμωνία.
Πηγα και αγοράσα ενα haquoss cascade 200.Το οποιο ειναι τυπου κρεμαστό και δεν εχει σχεδόν καθόλου ροη, τρεχει σαν καταρρακτης.
Εβγαλα απο το χρυσόψαραδικο ενα διχτακι siporax mini 35gr και το εβαλα στο καινούργιο φίλτρο. Τοποθετησα ενα πολύ μικρό κομμάτι, ενυδρείακι βαμβακι στην εξοδο του φίλτρου και ολα Super!
Μηδέν Αμμωνία, Μηδεν Νιτρωδη, Σχεδον μηδεν Νιτρικα. Μετράω κάθε μερα.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #93  
Παλιά 22-07-17, 16:36
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Συνήθως δεν βάζουμε απο χρυσοψαραδικα βιολογικό υλικό... Αλλά δεν πειράζει!! Εύχομαι να γίνει καλά το ψαράκι!!! Είναι πολύ όμορφος ! No3 γιατί έχεις μηδέν ;
Απάντηση με παράθεση
  #94  
Παλιά 22-07-17, 19:14
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Συνήθως δεν βάζουμε απο χρυσοψαραδικα βιολογικό υλικό... Αλλά δεν πειράζει!! Εύχομαι να γίνει καλά το ψαράκι!!! Είναι πολύ όμορφος ! No3 γιατί έχεις μηδέν ;
Γιατι δεν βαζουμε απο χρυσόψαραδικα βιολογια, δεν το ήξερα αυτό?
Για τα Νιτρικα, νομίζω οτι τα ελάχιστα που έχω τα αποροφανε οι ανόυμπιες που εχω.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #95  
Παλιά 24-07-17, 10:25
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

συνεχισε να κανεις μετρησεις.
αν δεις να ανεβαινουν μονο τα νιτρικα εισαι οκ.
Απάντηση με παράθεση
  #96  
Παλιά 25-07-17, 00:32
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατι δεν βαζουμε απο χρυσόψαραδικα βιολογια, δεν το ήξερα αυτό?
Για τα Νιτρικα, νομίζω οτι τα ελάχιστα που έχω τα αποροφανε οι ανόυμπιες που εχω.

Στάλθηκε από το Redmi 4 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Γιατί συνήθως έχουν αρρώστιες... Κάνε όλες τις μετρήσεις... Εγώ ανησυχω όταν δεν βλέπω έστω κάποια no3
Απάντηση με παράθεση
  #97  
Παλιά 25-07-17, 01:02
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Γιατί συνήθως έχουν αρρώστιες... Κάνε όλες τις μετρήσεις... Εγώ ανησυχω όταν δεν βλέπω έστω κάποια no3
Ανησυχείς μηπως δεν έχει στρωθεί το φίλτρο ή για κάτι άλλο?

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #98  
Παλιά 25-07-17, 02:06
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μήπως ανεβάζει αμμωνία
Απάντηση με παράθεση
  #99  
Παλιά 25-07-17, 06:02
Slitherin Ο χρήστης Slitherin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2017
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Η θεραπεία με Melafix προτείνεται για ποιόν λόγο; Ισως ΜΟΝΟ για το Pop Eye. Το Melafix δεν εχει καμιά σχέση με πρήξιμο και στην δικη σου περίπτωση εαν δεν υπάρχει βακτηριακη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μόλυνση, fin & mouth rot, ανοιχτές πληγές, eye cloud ή μύκητας εξωτερικής βλέννας και στόματος, θα επιβαρύνει το ψάρι. Δεν λειτουργεί σαν χαλαρωτικο σκευασμα και επειδή υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να βλάψει ή να ερεθίσει τον λαβύρινθο του ψαριού, επανακυκλοφόρησε με την ονομασια Bettafix. Εάν φίλε μου παρόλα αυτά αποφασίσεις κάποια στιγμή να κανεις κάποια στιγμή θεραπεία με Melafix σε λαβυρινθοψαρο, βαλε το 1/4 της συνιστώμενης ποσότητας που αναγράφει η συσκευασία.
Απάντηση με παράθεση
  #100  
Παλιά 25-07-17, 11:31
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Μήπως ανεβάζει αμμωνία
Δυστυχώς έχεις δίκιο,χθες μέτρησα αμμωνία 0.25 .
Δεν ξέρω τι να κάνω πια ,έχω απογοητευτεί εντελώς.
Το μόνο που κάνω είναι να αλλάζω το νερό ,Στη σωστή θερμόκρασια ,μέχρι να μηδενίσει η αμμωνία καθημερινά και ταΐζω ελάχιστα.
Δεν μπορώ να κάνω κάτι άλλο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Slitherin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεραπεία με Melafix προτείνεται για ποιόν λόγο; Ισως ΜΟΝΟ για το Pop Eye. Το Melafix δεν εχει καμιά σχέση με πρήξιμο και στην δικη σου περίπτωση εαν δεν υπάρχει βακτηριακη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μόλυνση, fin & mouth rot, ανοιχτές πληγές, eye cloud ή μύκητας εξωτερικής βλέννας και στόματος, θα επιβαρύνει το ψάρι. Δεν λειτουργεί σαν χαλαρωτικο σκευασμα και επειδή υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να βλάψει ή να ερεθίσει τον λαβύρινθο του ψαριού, επανακυκλοφόρησε με την ονομασια Bettafix. Εάν φίλε μου παρόλα αυτά αποφασίσεις κάποια στιγμή να κανεις κάποια στιγμή θεραπεία με Melafix σε λαβυρινθοψαρο, βαλε το 1/4 της συνιστώμενης ποσότητας που αναγράφει η συσκευασία.
Melafix έβαλα μόνο μια φορά και σε δοσολογία 1 mg για 20λιτρα.
Την επόμενη μέρα έκανα αλλαγή νερου και πρέπει να απομακρύνθηκε από το ενυδρείο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη mansos : 25-07-17 στις 11:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #101  
Παλιά 25-07-17, 14:02
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κάνε μια μεγάλη αλλαγή.
Απάντηση με παράθεση
  #102  
Παλιά 25-07-17, 14:08
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μια μεγάλη αλλαγή.
Έκανα μια μεγάλη αλλαγή χθες και σημερα κάνω συχνά μικρές,αυστηρά στην ίδια θερμοκρασία

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #103  
Παλιά 25-07-17, 17:00
Slitherin Ο χρήστης Slitherin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2017
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Melafix έβαλα μόνο μια φορά και σε δοσολογία 1 mg για 20λιτρα.
Την επόμενη μέρα έκανα αλλαγή νερου και πρέπει να απομακρύνθηκε από το ενυδρείο

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ναι καποια ποσοτητα του φαρμακου απομακρυνθηκε. Παντως δεν αποτελεί θεραπεία για την δικη σου περιπτωση οπως και εαν εχει εκτος εαν πασχει το ψαρι και απο.fin rot.
Απάντηση με παράθεση
  #104  
Παλιά 25-07-17, 19:08
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Τι φίλτρο χρησιμοποιείς ; κι τι υλικά έχει μέσα ;τα ξεπλένεις με κάτι ;
Απάντηση με παράθεση
  #105  
Παλιά 25-07-17, 19:48
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Τι φίλτρο χρησιμοποιείς ; κι τι υλικά έχει μέσα ;τα ξεπλένεις με κάτι ;
Το φίλτρο είναι αυτός και έχω βάλει ένα siporax mini.Οχι δεν το ξεπλενω με κατι

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #106  
Παλιά 25-07-17, 20:31
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Νομιζω οτι αν εβαζες ενα σφουγγάρι αντί για το ενυδρείακο βαμβάκι ίσως εξισσοροπουσες κάπως το ενυδρείο ... Το siporax το είχες στο χρυσοψαραδικο; για ποσο καιρό ;
Εκει τι μετρήσεις έχεις ;
Άμμο έχεις για υπόστρωμα ;
Απάντηση με παράθεση
  #107  
Παλιά 25-07-17, 21:59
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Νομιζω οτι αν εβαζες ενα σφουγγάρι αντί για το ενυδρείακο βαμβάκι ίσως εξισσοροπουσες κάπως το ενυδρείο ... Το siporax το είχες στο χρυσοψαραδικο; για ποσο καιρό ;
Εκει τι μετρήσεις έχεις ;
Άμμο έχεις για υπόστρωμα ;
Θα βαλω σφουγγάρι. Περιμένω λιγο να ξεθολωσει λιγο το νερο και θα βαλω σφουγγάρι. Το siporax mini το είχα στο χρυσόψαραδικο αλλά το πέταξα σήμερα γιατί το είχα χύμα,χωρίς διχτακι και πεφτανε στο βυθο σφαιριδια.
Εβαλα siporax mini 35gr ,σε διχτακι αυτη τη φοτα απο το 57λιτρο με τους καρδιναλιους και τα ανσιστρους,που δεν τρεχει βεβαια και αυτο πολυ καιρο αλλα ειχε σιγουρα βιολογια αν κρινω απο τη μπιχλα που εβγαλε.
Αγορασα σημερα και ενα υποστρωμα(αμμο με βακτηρια )ειδικο υποτιθεται για μονομαχους ,και special blend.
Εκανα μετρησεις τωρα και δεν εχω ουτε αμμωνια ουτε νιτρωδη προς το παρων.


Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #108  
Παλιά 25-07-17, 23:23
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Κάνε μετρήσεις στο ενυδρείο με τους καρδινάλιους.
Απάντηση με παράθεση
  #109  
Παλιά 26-07-17, 00:45
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Κάνε μετρήσεις στο ενυδρείο με τους καρδινάλιους.
Ειναι ενταξει το ενυδρειο με τους καρδιναλιους αλλα πηρα μονο ενα πολυ μικρο μερος απο τη βιολογια του φιλτρου του .
Ενα διχτακι mini siporax 35gr γιατι δεν χωραει παραπανω το φιλτρο του μονομαχοενυδρειου

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #110  
Παλιά 26-07-17, 01:12
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Άλλαξε κι το βαμβάκι για να δημιουργηθούν κι εκεί αποικίες... Δεν ξέρω καθόλου για την άμμο... Ανουμπιες εχεις μονο ;
Νομιζω οτι τώρα θα έχει στρώσει... Παντως Οποτε βλέπεις no3 0 να ανησυχεις κι να κανεις όλες τις μετρήσεις...
Απάντηση με παράθεση
  #111  
Παλιά 26-07-17, 01:17
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Άλλαξε κι το βαμβάκι για να δημιουργηθούν κι εκεί αποικίες... Δεν ξέρω καθόλου για την άμμο... Ανουμπιες εχεις μονο ;
Νομιζω οτι τώρα θα έχει στρώσει... Παντως Οποτε βλέπεις no3 0 να ανησυχεις κι να κανεις όλες τις μετρήσεις...
Αλλαξα το βαμβακι και εβαλα αυτο το σφουγγαρι.....
Απο φυτα προς τα παρων εχω μονο αυτα...

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #112  
Παλιά 26-07-17, 01:58
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Μια χαρά είναι η ανουμπια κι το σφουγγαρακι...
Απάντηση με παράθεση
  #113  
Παλιά 26-07-17, 23:30
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Slitherin Εμφάνιση μηνυμάτων
Η θεραπεία με Melafix προτείνεται για ποιόν λόγο; Ισως ΜΟΝΟ για το Pop Eye. Το Melafix δεν εχει καμιά σχέση με πρήξιμο και στην δικη σου περίπτωση εαν δεν υπάρχει βακτηριακη ΕΞΩΤΕΡΙΚΗ μόλυνση, fin & mouth rot, ανοιχτές πληγές, eye cloud ή μύκητας εξωτερικής βλέννας και στόματος, θα επιβαρύνει το ψάρι. Δεν λειτουργεί σαν χαλαρωτικο σκευασμα και επειδή υπάρχουν αναφορές ότι μπορεί να βλάψει ή να ερεθίσει τον λαβύρινθο του ψαριού, επανακυκλοφόρησε με την ονομασια Bettafix. Εάν φίλε μου παρόλα αυτά αποφασίσεις κάποια στιγμή να κανεις κάποια στιγμή θεραπεία με Melafix σε λαβυρινθοψαρο, βαλε το 1/4 της συνιστώμενης ποσότητας που αναγράφει η συσκευασία.
η θεραπεια με μελαφιξ προτεινεται γιατι εκτος απτο οτι βοηθα στην καταπολεμιση μικροβιων(αφου το λαδι τειοδεντρου που περιεχει,εχει αντισηπτικες και αντιμικροβιακες ιδιοτητες) βοηθαει και την εκκριση βλεννας στην επιδερμιδα του ψαριου,που το προφυλασει απο μολυνσεις.ετσι εμμεσα,δρα οντως σαν χαλαρωτικο...
αυτο εχει σημασια γιατι το ψαρι ηταν (η ειναι ακομα) στρεσσαρισμενο και αυτο το καθιστα πιο επηρρεπες σε μολυνσεις και ασθενειες.

δεν χρειαζεται να υπαρχει αποδεδειγμενα φινροτ για να γινει "θεραπεια" με μελαφιξ,γιατι πολυ απλα δεν ειναι "θεραπεια" με την εννοια του φαρμακευτικου σκευασματος(οπως η αντιβιωση πχ).
το οτι βοηθαει ειναι αποδεδειγμενο.
αντιθετα τα "προβληματα" ειναι λογια του αερα χομπιστων,απτα οποια δεν εχει αποδειχθει τιποτα.

το bettafix περιεχει την ιδια ακριβως ουσια(Melaleuca),πακεταρισμενο διαφορετικα με αλλο ονομα.η μονη τους διαφορα ειναι στη συγκεντρωση της δραστικης ουσιας,(το Bettafix ειναι πιο αραιο).
http://www.apifishcare.com/product.p...9#.WXkHW3UjGUk
http://www.apifishcare.com/product.p...1#.WXkHo3UjGUk

το μελαφιξ δεν εχει καταργηθει.


οσον αφορα τη "ζημια στο λαβυρινθο" που εχει τυχει σε ψαρια και εχει αναπαραχθει πολλες φορες σε διαφορα φορουμ ,εγω δεν το εχω δει με τα ματια μου ποτε στα δικα μου ψαρια(και σε "ηρεμους" και σε αγριους μονομαχους) και οχι μονο δεν το εχω δει στα ενηλικα ψαρια,αλλα ουτε στα νεογεννητα που μεγαλωσαν κανονικα και χωρις κανενα προβλημα με εβδομαδιαια δοση μελαφιξ στο ενυδρειο.
μαλιστα πολλες φορες η αναπαραγωγη ξεκινησε με τη χρηση μελαφιξ.

επισης δεν γνωριζουμε τιποτα για αυτα τα ενυδρεια που υπηρξε το προβλημα.
μπορει καλλιστα να ηταν κατι αλλο η αιτια του προβληματος και οχι αυτο,η μπορει οι χομπιστες να το παρακαναν στη χρηση του.(υπερδοσολογηση)

δεν ειμαι υπερ της αλογιστης χρησης κανενος φαρμακου(και πολυ περισοτερο καμιας εταιριας),αλλα το μελαφιξ κανει δουλεια αποδεδειγμενα και εχει σωσει πολυ περισσοτερα ψαρια αποτι εχει σκοτωσει.
(και τα δευτερα μαλον πεθαναν-η εστω "ενοχληθηκαν"- απο αλλα αιτια και οχι απτο μελαφιξ..)

δηλαδη αν αυτο το ψαρι εδω ψοφησει(χτυπα ξυλο) θα κατηγορησουμε το μελαφιξ και οχι την αμμωνια που εφαγε?
μη λεμε και οτι ναναι δηλαδη

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη kgf12345 : 26-07-17 στις 23:54
Απάντηση με παράθεση
  #114  
Παλιά 27-07-17, 00:42
Slitherin Ο χρήστης Slitherin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 30-06-2017
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 6
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 Εμφάνιση μηνυμάτων
η θεραπεια με μελαφιξ προτεινεται γιατι εκτος απτο οτι βοηθα στην καταπολεμιση μικροβιων(αφου το λαδι τειοδεντρου που περιεχει,εχει αντισηπτικες και αντιμικροβιακες ιδιοτητες) βοηθαει και την εκκριση βλεννας στην επιδερμιδα του ψαριου,που το προφυλασει απο μολυνσεις.ετσι εμμεσα,δρα οντως σαν χαλαρωτικο...
αυτο εχει σημασια γιατι το ψαρι ηταν (η ειναι ακομα) στρεσσαρισμενο και αυτο το καθιστα πιο επηρρεπες σε μολυνσεις και ασθενειες.

δεν χρειαζεται να υπαρχει αποδεδειγμενα φινροτ για να γινει "θεραπεια" με μελαφιξ,γιατι πολυ απλα δεν ειναι "θεραπεια" με την εννοια του φαρμακευτικου σκευασματος(οπως η αντιβιωση πχ).
το οτι βοηθαει ειναι αποδεδειγμενο.
αντιθετα τα "προβληματα" ειναι λογια του αερα χομπιστων,απτα οποια δεν εχει αποδειχθει τιποτα.

το bettafix περιεχει την ιδια ακριβως ουσια(Melaleuca),πακεταρισμενο διαφορετικα με αλλο ονομα.η μονη τους διαφορα ειναι στη συγκεντρωση της δραστικης ουσιας,(το Bettafix ειναι πιο αραιο).
http://www.apifishcare.com/product.p...9#.WXkHW3UjGUk
http://www.apifishcare.com/product.p...1#.WXkHo3UjGUk

το μελαφιξ δεν εχει καταργηθει.


οσον αφορα τη "ζημια στο λαβυρινθο" που εχει τυχει σε ψαρια και εχει αναπαραχθει πολλες φορες σε διαφορα φορουμ ,εγω δεν το εχω δει με τα ματια μου ποτε στα δικα μου ψαρια(και σε "ηρεμους" και σε αγριους μονομαχους) και οχι μονο δεν το εχω δει στα ενηλικα ψαρια,αλλα ουτε στα νεογεννητα που μεγαλωσαν κανονικα και χωρις κανενα προβλημα με εβδομαδιαια δοση μελαφιξ στο ενυδρειο.
μαλιστα πολλες φορες η αναπαραγωγη ξεκινησε με τη χρηση μελαφιξ.

επισης δεν γνωριζουμε τιποτα για αυτα τα ενυδρεια που υπηρξε το προβλημα.
μπορει καλλιστα να ηταν κατι αλλο η αιτια του προβληματος και οχι αυτο,η μπορει οι χομπιστες να το παρακαναν στη χρηση του.(υπερδοσολογηση)

δεν ειμαι υπερ της αλογιστης χρησης κανενος φαρμακου(και πολυ περισοτερο καμιας εταιριας),αλλα το μελαφιξ κανει δουλεια αποδεδειγμενα και εχει σωσει πολυ περισσοτερα ψαρια αποτι εχει σκοτωσει.
(και τα δευτερα μαλον πεθαναν-η εστω "ενοχληθηκαν"- απο αλλα αιτια και οχι απτο μελαφιξ..)

δηλαδη αν αυτο το ψαρι εδω ψοφησει(χτυπα ξυλο) θα κατηγορησουμε το μελαφιξ και οχι την αμμωνια που εφαγε?
μη λεμε και οτι ναναι δηλαδη
Εμεις δεν λεμε οτι να ναι, αλλοι μπορει και να λενε απ την αλλη. Το οτι επανακυκλοφορησε σε μικροτερη ποσοτητα δραστικης ουσιας και ΔΕ ως Bettafix περναει απαρατηρητο; Ποιος ο λογος μετονομασιας και μειωση της δραστικης ουσιας; Μήπως γιατι το feedback που πηρε η εταιρεία ειναι 50/50; Που ακριβως αναφερει στην επισημη σελιδα της η API το οτι λειτουργει ως χαλαρωτικο; Το "smooth transition" εσυ το μεταφραζεις ως χαλαρωτικο; Για να γίνει σωστή επεξήγηση και όχι παρανόηση αναφέρεται στην ομαλη μεταβαση απο ενα ενυδρειο σε ενα αλλο στην ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ που υπαρχει καποια βακτηριακη μολυνση. ΠΡΟΛΗΠΤΙΚΑ δηλαδη...http://www.apifishcare.com/product.p...9#.WXkWTzNRUwg
1/4 της δοσολογιας στο Melafix οση ακριβως εμπεριεχει και το Bettafix για ασφαλη δοσολογια χωρις παρατράγουδα. Στο εαν εφαγε αμμωνια, που οντως αμμωνια εφαγε, το "τσαγακι" δεν θα βοηθησει και σιγουρα δεν φταινε τα 20 λιτρα του.

Μy two cents.
Απάντηση με παράθεση
  #115  
Παλιά 27-07-17, 03:26
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Καθεστε κι αναλωνεστε και χαλατε κι το θέμα του ανθρώπου. Το ψάρι αν είχες παρακολουθήσει το θέμα απο την αρχή είχε τεράστιο θέμα μέχρι και pop eye. Επιπλέον melafix δεν έφαγε παρα μονο λίγο. Η θεραπεία που του χορηγήθηκε ηταν με epsom salts. Σε συνδιασμό όμως με το μη απο οτι φαίνεται στρωμένο ενυδρείο συνέχισε να είναι στρεσαρισμενο κι να δηλητηριάζεται.Ολα τα φάρμακα έχουν την καλη κι την κακή πλευρα τους. Είναι αναγκαίο κακό καποιες φορές.
Μη μαλωνετε για χαζομαρες.
Φιλικά πάντα.

Ελπίζω ο μονομάχος να είναι καλυτερα.
Απάντηση με παράθεση
  #116  
Παλιά 27-07-17, 03:28
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Καθεστε κι αναλωνεστε και χαλατε κι το θέμα του ανθρώπου. Το ψάρι αν είχες παρακολουθήσει το θέμα απο την αρχή είχε τεράστιο θέμα μέχρι και pop eye. Επιπλέον melafix δεν έφαγε παρα μονο λίγο. Η θεραπεία που του χορηγήθηκε ηταν με epsom salts. Σε συνδιασμό όμως με το μη απο οτι φαίνεται στρωμένο ενυδρείο συνέχισε να είναι στρεσαρισμενο κι να δηλητηριάζεται.Ολα τα φάρμακα έχουν την καλη κι την κακή πλευρα τους. Είναι αναγκαίο κακό καποιες φορές.
Μη μαλωνετε για χαζομαρες.
Φιλικά πάντα.

Ελπίζω ο μονομάχος να είναι καλυτερα.
Αμμωνία μηδέν ,Νιτρώδη μηδέν,Νιτρικά δεν μέτρησα.
Τρώει λίγο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #117  
Παλιά 27-07-17, 11:53
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Συμφονω και εγω με τη Δημητρα, να μη χαλαμε το θεμα, αλλα και με την αποψη που το melafix δεν θα δημιουργησει κανενα προβλημα, ΟΛΑ αυτα τα σκευασματα για ενυδρεια μπορει κατω απο καποιες συνθηκες να δημιουργησουν προβλημα αλλα με τις ιδιες πιθανοτητες να γινει π.χ. κατι και να σπασει ο πατος του ενυδρειου. Αν ειναι να ψαχνομαστε και να φοβομαστε για οποιαδηποτε πιθανοτητα να προκυψει προβλημα, τοτε αυτο ΔΕΝ ειναι το χομπι που θα μας ταιριαζε, γιατι στο χωρο του ενυδρειου μπορει να τυχει να μας τυχουν πολλες αναποδιες (σε πολυ μικρη πιθανοτητα η καθεμια ), αλλα παντα υπαρχουν πιθανοτητες. Δεν θα πρεπει να σχοληθουμε με αυτες
Απάντηση με παράθεση
  #118  
Παλιά 27-07-17, 12:01
Το avatar του χρήστη Dimitra_
Dimitra_ Ο χρήστης Dimitra_ δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 31-03-2017
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 783
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Αμμωνία μηδέν ,Νιτρώδη μηδέν,Νιτρικά δεν μέτρησα.
Τρώει λίγο.

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Πολύ χαίρομαι , είναι ακόμα στρεσαρισμενος;
Απάντηση με παράθεση
  #119  
Παλιά 27-07-17, 12:02
mansos Ο χρήστης mansos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-05-2015
Περιοχή: ΠΕΙΡΑΙΆΣ
Μηνύματα: 217
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Dimitra_ Εμφάνιση μηνυμάτων
Πολύ χαίρομαι , είναι ακόμα στρεσαρισμενος;
Ναι είναι.......

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Απάντηση με παράθεση
  #120  
Παλιά 27-07-17, 12:03
Το avatar του χρήστη Fishermen1234
Fishermen1234 Ο χρήστης Fishermen1234 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 30-07-2016
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 673
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από mansos Εμφάνιση μηνυμάτων
Ναι είναι.......

Στάλθηκε από το SM-G955F μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
Ποια ειναι η αποψη σας για τα σκευασματα με aloe vera; Πιστευετε πως βοηθουν στην αποκατασταση του αγχους, και βοηθουν τα συγχισμενα ψαρια να αναρρωσουν;
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Βοήθεια για αρχάριο με μονομαχο Constantinos_S Bettas 43 25-04-17 18:52
Βοήθεια για Μονομαχο. mansos Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 48 15-11-16 21:34
Βοήθεια για την μονομαχίνα μου isidor Bettas 23 28-10-16 12:54
αρρωστος μονομαχος? μια βοήθεια παρακαλώ! poppy Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 8 16-03-11 23:26
Xρειάζομαι τη βοήθεια σας ,προβλημα με το Μονομαχο μου!! wodan Bettas 12 21-06-04 15:06

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:44.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,09878 seconds with 13 queries