Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 10-09-09, 14:37
aenke Ο χρήστης aenke δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή ασθενεια μονομαχου

καλησπερα , εχω σε 10 λιτρα ενα μονομαχο crown tail, εδω και 5 μήνες.αμμωνια και νιτρώδη είναι 0 ενω και τα νιτρικά ειναι σχεδον μηδενικα.ph ειναι περιπου στο 7 με 7.2 και η θερμοκρασια στους 29 (το χειμωνα με το θερμοστατη την διατηρώ στους 27) ταισμα 3 μπαλακια betta bio gold μια φορά την ημέρα.επισης εχω μια ρίζα,μια ανουμπια νανα και λιγο κερατοφυλλο (επιπλεει) ενω εχω στρώσει ψιλόκοκο χαλικι στον πατο.

μέχρι πριν 4 ημέρες ο μονομάχος μου ήταν σε πολύ καλή κατάσταση , κινητικός , τα χρώματα του ήταν έντονα και τα πτερύγια του απο τότε που τον πήρα είχαν μακρύνει και φαινόταν ομορφος και υγιης. μέσα στο διάστημα των ημερών αυτων εμφανίστηκαν καποια ζωήφια στο μέγεθος της μύτης της καρφίτσας, διαφανα και στρογγυλά,περπατάνε άνετα πάνω στο ξύλο όπως κινείται και ένα αντίστοιχο μαμούνι στη στεριά (πρεπει να έχουν μικρά ποδαράκια - τα οποια όμως δεν μπορω να διακρίνω), αυτά είναι καμια 100αρια και εχουν κατακλίσει τη ρίζα,μερικά ειναι πάνω στο τζάμι και 2-3 την φορά κολλημένα στον μονομάχο μου,αλλες φορές δεν είναι κανένα και αλλες είναι μερικά πάνω του.το αποτέλεσμα είναι να έχουν φθαρεί τα πτερύγια του ψαριού μου στις άκρες και στην ουρά του.έκανα θεραπεία με costapur kai bactopur της sera αλλα δεν είδα βελτίωση.ενώ την πρώτη μέρα μειώνεται ο αριθμός των ξενιστών και όσα απομένουν ελάχιστα κουνιούνται δεν τα σκοτώνει ολοκληρωτικά και την επόμενη μέρα επανεμφανίζονται.το θέμα είναι ότι δεν μπορώ να καταλάβω τι είναι αυτά τα παράσιτα και πως θα τα καταπολεμίσω.
δοκιμασα να βγάλω φωτογραφιες με ψηφιακή μηχανη αλλα είναι αδύνατο να τα φωτογραφίσω είναι παρα πολύ μικρα.με γυμνό μάτι ομως φαίνονται όπως τα περιέγραψα.

αν κάποιος γνωρίζει να μου πει τι είναι γιατί δεν κατάφερα να βρω κάτι παρόμοιο στο forum και σε σχετική έρευνα στο internet παρακαλώ να με διαφωτίσει για να σώσω τον μονομάχο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 10-09-09, 14:52
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

αυτο το θέμα το έχεις δει?
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....hlight=cyclops
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 10-09-09, 15:42
aenke Ο χρήστης aenke δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

οχι δεν είναι αυτό, το θέμα είναι οτι δεν πρόκειται για τίποτα με όσα έχω ξαναδεί σαν αρρώστιες σε ψάρι! δεν είναι κάτι πάνω στο δέρμα του ψαριού μια ασπρίλα η μια λευκή τουφα κτλ, να αποσυντιθονται τα λέπια η οτιδήποτε.αυτό είναι σαν να έχει μπει μες το ενυδρείο μου κοριός σε σμύκρινση ή ακάρεα σκόνης και να επιτίθοντε στο ψάρι μου.

το μόνο που μπορεί να με βοηθήσει είναι κάποιος που του έχει τύχει και απο την περιγραφή και μόνο κατάλαβε τι είναι.γι αυτό άλλωστε έκανα και το post, γιατί δεν μπορώ να το βρώ μόνος μου όπου κι αν ψάχνω.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 10-09-09, 15:54
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Πρωτη φορα ακουω κατι τετοιο. Δεν μπορω να καταλαβω περι τινος προκειται.
Παντος ξερω οτι πολλα μαμουνια οπως η υδρα, τα πλαναρια κλπ καταπολεμουνται ευκολα με ελαχιστη δοση panacur . Ισως να κανει δουλεια και με τα ζωυφια που αναφερεις. Στη σωστη δοση ειναι ακινδυνο για ψαρια και ασπονδυλα.
Περιμενε ομως μηπως καποιος ξερει κατι περισσοτερο.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 10-09-09, 16:12
nkarytia Ο χρήστης nkarytia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2009
Περιοχή: Ρέντης
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Νομίζω ότι είναι ick (δεν ξέρω πως είναι στα Ελληνικά). Είναι παράσιτο και θεραπεύεται με αλάτι νομίζω.
Μήπως μοιάζει μ'αυτό;

__________________
Φιλικά, Νίκος.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 10-09-09, 16:14
Το avatar του χρήστη Rigel
Rigel Ο χρήστης Rigel δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 14-03-2009
Περιοχή: thessaloniki
Μηνύματα: 208
Προεπιλογή

δεν είναι ich.εμφανίζεται μεν με μορφή στιγμάτων στο ψάρι αλλα δεν κόβει βόλτα στο ενυδρείο..
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 10-09-09, 16:15
nkarytia Ο χρήστης nkarytia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 21-04-2009
Περιοχή: Ρέντης
Μηνύματα: 37
Προεπιλογή

Για δες εδώ μήπως είναι κάτι από αυτά:

http://www.bettatalk.com/betta_diseases.htm

Επίσης τη θεραπεία με το costapur πρέπει να τη συνεχίσεις μέχρι να εξαφανιστεί το πρόβλημα τελείως.
__________________
Φιλικά, Νίκος.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 10-09-09, 21:37
aenke Ο χρήστης aenke δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 28-03-2009
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ
Μηνύματα: 4
Προεπιλογή

οχι νικο δεν ειναι ick ή κάτι που συναντάμε συχνά.αυτες όλες τις γνωστες ασθένειες τις ξεχωρίζω εύκολα.με αυτο εδώ έχω πάθει την πλάκα μου.πολύ καλό το link πάντως,ευχαριστώ.θα δοκιμάσω άμεσα panacur που πρότεινε ο raven γιατί και γω κάτι σαν μαμούνι τείνω πως είναι τελικά και θα σας ενημερώσω για τα αποτελέσματα.
ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και τις προτάσεις σας.
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 10-09-09, 22:02
Το avatar του χρήστη chemical mac
chemical mac Ο χρήστης chemical mac δεν είναι συνδεδεμένος
algae grower
 
Εγγραφή: 24-01-2007
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 1.900
Προεπιλογή

αλατάκι δοκίμασες; αν δεν ρίξεις τροφή για 2-3 μέρες, αυτά εξακολουθούν αν υπάρχον;
__________________




Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ασθενεια? Petran22 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 6 01-12-08 21:17
ΑΣΘΕΝΕΙΑ;;;;; γιωργος χαλκιδαιος Αρχάριοι γλυκού νερού 15 28-11-08 05:21
ΑΣΘΕΝΕΙΑ ΒΡΑΧΟΥ(;) g4x4 Ασθένειες - Θεραπείες θαλασσινού νερού 6 01-08-08 14:23
Ασθενεια... imichal Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 5 13-11-07 10:28
τι ασθενεια?? Mariel Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 0 16-11-05 18:27

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:48.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04169 seconds with 15 queries