Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Θαλασσινό νερό > Επιστήμη θαλασσινού νερού > Χημεία - Φυσική θαλασσινού νερού

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 16-02-04, 17:38
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή Γρηγορης

εχω μεγαλο προβλημα με το νιτρατ στο θαλασσινο μου ενυδρειο.Υπαρχει καποιος να μου δωσει καποια λυση?
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-02-04, 14:27
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

Einai kati bilitses tis tetra poy travan ta nitrika boreis na tis rixis ston pato toy filtroy xima ego tis eiha rixei prin to wet 'n' dty stis arhes pou eiha to provlima. Skimer eheis litourgi sosta?
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-02-04, 17:02
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Το σκιμερ μου ειναι απλο με ξυλολιθο.Σκευτομαι να αγορασω ενα μηχανικο ακριβω.Θα ειναι η επομενη αγορα που θα κανω.Επεισης παρηγγηλα φιλτρο αντιστροφης οσμοσης και το περιμενω.μου ειπαν οτι χρειαζομαι τακτικοτατη αλαγη νερου.Τελικα το ενυδρειο ειναι ακριβο χομπη αλλα ειναι το ωραιοτερο.σκεψου οτι για αλατι μονο θελω 50 ε τον μηνα.
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-02-04, 19:13
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Είναι λίγο βαρύ 50€ για αλάτια.
Αν πας με μια συσκευασία δείγμα σε κάποιο μαγαζί με χημικά, πχ στον Καλογερόπουλο Γούναρη 35 στον Πειραιά, θα βρεις πολύ φτηνότερη άκρη.
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-02-04, 19:33
yiobi Ο χρήστης yiobi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-11-2003
Περιοχή: Αθήνα, Χαλάνδρι
Μηνύματα: 106
Προεπιλογή

Aν μπορείς εξήγησέ το λίγο αυτό γιατί εκτός από εμένα
πιστεύω θα ενδιαφέρει και άλλους...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-02-04, 21:54
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

το τελευταίο είνα σίγουρο!!!!!!!!Όσο για το nitrate minus της τετρα,μην το βάλεις στο wet&dry γιατί θέλει ημιαναερόβιες συνθήκες για να δρασει,π.χ. στον πάτο του ενυδρείου!Φαντάζομαι οτι είναι το ίδιο με την τροφή που βάζουν σα denitrator για να βοηθήσουν τα βακτήρια να κάνουν απονιτροποίηση.Την προσθήκη ζωντανού βράχου την έχεις αποκλείσει;
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-02-04, 23:52
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Ναι ακουσα οτι οι ζωντανες πετρες λειτουργουν σαν αναεροβιες και καταπολεμουν τα νιτρικα.οι τιμες που σας ειπα για το αλατι ειναι περιπου εκει.Η συσκευασια των 600 λιτων ή 20 κιλα εχει 100 ευρω.Ειμαι απο Κατερινη και εδω οι προσφορες για αλατι δεν υπαρχουν.Μηπως πρεπει να ψαχτουμε με φυσικο αλατι απο αλικες μια και εδω υπαρχουν.Αλλα παλι δεν το ρισκαρω σε τετοιο αλατι. Ειμαι προθημος να ακουσω τις γνωμες σας.
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 21-02-04, 01:32
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γρηγορης
Ναι ακουσα οτι οι ζωντανες πετρες λειτουργουν σαν αναεροβιες και καταπολεμουν τα νιτρικα.οι τιμες που σας ειπα για το αλατι ειναι περιπου εκει.Η συσκευασια των 600 λιτων ή 20 κιλα εχει 100 ευρω.Ειμαι απο Κατερινη και εδω οι προσφορες για αλατι δεν υπαρχουν.Μηπως πρεπει να ψαχτουμε με φυσικο αλατι απο αλικες μια και εδω υπαρχουν.Αλλα παλι δεν το ρισκαρω σε τετοιο αλατι. Ειμαι προθημος να ακουσω τις γνωμες σας.
Ενας λογος που δεν προτεινουμε το θαλλασινο ενυδρειο και ακομα περισοτερο ενα reef-τροπικου υφαλου ειναι πως τα εξοδα ειναι μεγαλα και συνεχωμενα. Τα ενυδρεια αλμυρου νερου δεν ειναι απλο και ευκολο πραγμα ενω και η συντηρηση τους ειναι επιπονη. Και αντε το κανεις για ενα ,δυο , τρεις μηνες, μετα? Πρεπει να εισαι γνωστης του τι κανεις γιατι αλλιως θα βρεθεις προ εκληξεως.

Δεν γνωριζω εαν κανει το αλατι απο τις αλυκες αλλα θεωρητικα πρεπει να ειναι ενταξει. Φυσικα στοιχεια θαλλασινου νερου, οτι απεμεινε απο την εξατμιση του νερου. Το μονο που δεν ξερω ειναι εαν στην εξατμιση εχουμε και ιχνοστοιχεια που εξατμιζονται μαζι και ποια ειναι αυτα. Επισης σε σχεση με το φυσικο θαλλασινο νερο-αλατι το συνθετικο εχει το πλεονεκτημα της βασης του να ειναι το φυσικο αλατι με διαφορα προσθετα για να "κραταει" περισσοτερο στις αλλαγες του μικροπεριβαλοντως του ενυδρειου.

Μια καλη λυση για τον χομπιστα στο θαλλασινο ειναι η παραγγελια μεσω του ιντερνετ. Ειναι μονοδρομος εαν το ψαξεις γιατι εδω δεν μπορεις να βρεις σχεδον τιποτα τις προκοπης στο θαλλασινο. PHμετρα, rεdoxομετρα, πολυοργανα μετρησεων για οξυγονο, salinity, θερμοκρασιας και αλλα οργανα σπανιζουν στην Χωρα μας. Για να μην μιλησω για skimmers, reverse osmosis και αλλα "εργαλεια" που εδω και οι τιμες ειναι χαλια αλλα και η ποικιλια ειναι παρα πολυ περιορισμενη.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΓιαγκΤ
Είναι λίγο βαρύ 50€ για αλάτια.
Αν πας με μια συσκευασία δείγμα σε κάποιο μαγαζί με χημικά, πχ στον Καλογερόπουλο Γούναρη 35 στον Πειραιά, θα βρεις πολύ φτηνότερη άκρη.
Καποιος μαλλον μπερδευτηκες εδω. Θαλλασινο αλατι δεν πουλαει κανενα μαγαζι με χημικα ειδη. Εκει αντε να βρεις χημα bicarbonate soda η ακομα και αλατακι epsom, αλλα μεχρι εκει.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Γρηγορης
Το σκιμερ μου ειναι απλο με ξυλολιθο.Σκευτομαι να αγορασω ενα μηχανικο ακριβω.Θα ειναι η επομενη αγορα που θα κανω.Επεισης παρηγγηλα φιλτρο αντιστροφης οσμοσης και το περιμενω.μου ειπαν οτι χρειαζομαι τακτικοτατη αλαγη νερου..
Καλα σου ειπαν για τις αλαγες νερου. Η αντιστροφη οσμοση δεν ειναι καποιο φιλτρο που δουλευει μεσα στο ενυδρειο. Στα fish-only ενυδρεια οσο μεγαλυτερο skimmer τοσο καλυτερα ειναι. Πεταει πολυ περισοτερα πραγματα. Ενας λογος που το ενυδρειο σου ειναι επιβαριμενο ειναι και αυτος, αλλα οι αλαγες νερου πρεπει παντα να γινονται.



Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από bluefin
Einai kati bilitses tis tetra poy travan ta nitrika boreis na tis rixis ston pato toy filtroy xima ego tis eiha rixei prin to wet 'n' dty stis arhes pou eiha to provlima. Skimer eheis litourgi sosta?
Παιδια αυτη η λυση με το πολυ ζορι δουλευει στα ενυδρεια γλυκου νερου και ενταξει...απλα καθυστρερει το αναποφευκτο λιγακι, για εμενα μια αλλαγη στο διμηνο παραπανω να κανεις τοτε αυτα τα σκευασματα ειναι αχρηστα. Εξαλου στο θαλλασινο εχεις αλλες λυσεις απο καλες εως αριστες. Οπως φιλτρο βαθεως επιστρωσης αμμου ή φιλτρο αλγης ή berlin type reef κτλ κτλ....

ΜΗΝ ΠΡΟΤΕΙΝΕΤΑΙ ΛΥΣΕΙΣ ΠΟΥ ΟΥΣΙΑΣΤΙΚΑ ΔΕΝ ΤΙΣ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ. Σε αυτο το χωρο επειρεαζεται κοσμος και θα νομισει οτι κανει δουλεια και θα επαναπαφθει σε αυτο που προτεινετε.

Η ΜΟΝΗ ΛΥΣΗ ΓΙΑ ΤΑ ΝΙΤΡΙΚΑ ΑΛΑΤΑ ΣΕ ΟΛΑ ΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΑ ΕΙΝΑΙ ΜΙΑ ΚΑΙ ΜΟΝΟ. ΟΙ ΑΛΛΑΓΕΣ ΝΕΡΟΥ!!
Οι αλλες λυσεις που ειπα ποιο πανω απλα καθηστερουν την αλαγη νερου αλλα μεχρι εκει , καποια στιγμη πρεπει και αυτο να γινει. Να ξερεται πως σε ενα ενυδρειο με ψιλα νιτρικα τα νιτρικα δεν ειναι το μονο μεγαλο εκει μεσα. Υπαρχουν και αρκετες αλλες ενωσεις καπως μικροτερου μεγεθους αλλα οχι μικροτερης σημασιας που κανουν πολυ κακο στα ψαρακια μας. Αλλες ενωσεις παρα πολυ τοξικες. Αλλα τωρα δεν ειναι η ωρα για αυτο.

Αλλαγες νερου παιδια και μονο, οκ?




Καλα μιλαμε πηρα την δουλεια του moderator-ahar . Ξερεις...ποιος θελει να γινει χαλιφης στη θεση του ...χαλιφη? Παντως οχι εγω!!
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 21-02-04, 02:07
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

Αν πρόσεξες δεν έγραψα ότι πουλάει, αλλά ότι θα βρει φτηνότερη άκρη, που είναι άλλο.
Αν πας και ρωτήσεις σε αυτόν, σίγουρα θα σε πληροφορήσει που πουλάνε. Χωρίς να αποκλείουμε το γεγονός να έχει. Επειδή όταν ήτανε το μονοπώλιο στην Παπαστρατου, το φορτηγό του συχνά φόρτωνε εμπόρευμα.
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 21-02-04, 04:02
bluefin Ο χρήστης bluefin δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 13-12-2003
Περιοχή: χολαργος
Μηνύματα: 23
Προεπιλογή

sigura o monos tropos mioseis ton nitrikon einai oi alages neroy an omos to skimer liturgei sosta simenei ligoterei proteini sto nero ara ligoteri amonia ara ligotera nitrika.Mionei to provlima den to exalifei. oso anafora to nitra minus tis tetra pera tou oti to evala PRIN to w/d mias kai i domi toy enidrioy to epitrepei ego emina efharistimenos apo to proion.
__________________
πλιτς,πλιτς
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 21-02-04, 10:24
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Το αλάτι από αλυκές δεν κάνει .
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 21-02-04, 11:58
tasos Ο χρήστης tasos δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-03-2003
Περιοχή: Ανοιξη Αττικης
Μηνύματα: 605
Προεπιλογή

OK!!!Αλλά γιατί;
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 21-02-04, 13:00
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Συμφωνω με οσα ειπε ο DISKOS η αλλαγη νερου ειναι μονοδρομος. Μια καλη λυση ειναι ενυδρειο μικροτερου ογκου.Εγω θα αλαξω το 350αρι μου με ενα ενυδρειο 180 λιτρων το οποιο προοριζεται για REEF.ετσι θα εχω λιγοτερα υλικα για αλαγες. Πιστευω οτι ενα καλα στημενο μικρο ενυδρειο με τελειο διακοσμο και πλουσιο σε ασπονδηλα θα διχνει το ιδιο ομορφο με ενα πολυ μεγαλυτερο.[μεγαλα καραβια μεγαλες φουρτουνες].Οσο για τα ψαρια λιγα και καλα.Αλωστε εδω υπαρχουν πολλα και πανεμορφα ειδη για να τα φιλοξενησουμε στο reef μας.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 21-02-04, 19:42
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ΓιαγκΤ
Αν πρόσεξες δεν έγραψα ότι πουλάει, αλλά ότι θα βρει φτηνότερη άκρη, που είναι άλλο.
Αν πας και ρωτήσεις σε αυτόν, σίγουρα θα σε πληροφορήσει που πουλάνε. Χωρίς να αποκλείουμε το γεγονός να έχει. Επειδή όταν ήτανε το μονοπώλιο στην Παπαστρατου, το φορτηγό του συχνά φόρτωνε εμπόρευμα.
Παιδια αυτο ειναι υπερεξειδικευμένο αλατι. Δεν το βρισκεις σε μαγαζια χημικων. Εδω δισκολευεσαι να το βρεις σε μαγαζια ενυδρειων...

Βασικα δεν ειναι ενα μονο αλας παρολο που η συντρηπτικη πλειοψηφια του ειναι το κοινο αλατακι χλωριουχο νατριο. Εχει γυρω στα 40 με 50 ειδη αλατων και ιχνοστοιχειων.

Τωρα εαν υπαρχει μια ακρη που χλωμοτατο το κοβω,αυτο θα ειναι η καλυτερη χαρα για εμενα διοτι εχω να γλυτωσω παρα πολλα χρηματα στο μελλον και θα μπορεσω να τα επενδυσω σε αλλα ενυδρεια

Γρηγορη το ενυδρειο σου ειναι αυτο?
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 21-02-04, 20:44
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Περιπου...ΕΙναι ενα ενυδρειο 180 λιτρων.Καπως ετσι θελω να φτιαξω και το δικο μου. Με την φωτο που κατεβασα απο το ιντερνετ θελω να δειξω σε ολους μας πως ενα σχετικα μικρο ενυδρειο μπορει να γινει πανεμορφο.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 22-02-04, 00:13
ΓιαγκΤ Ο χρήστης ΓιαγκΤ δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 15-08-2003
Περιοχή: ΝΕΑΠΟΛΗ ΝΙΚΑΙΑΣ
Μηνύματα: 61
Προεπιλογή

[/quote]

Παιδια αυτο ειναι υπερεξειδικευμένο αλατι. Δεν το βρισκεις σε μαγαζια χημικων. Εδω δισκολευεσαι να το βρεις σε μαγαζια ενυδρειων...

Βασικα δεν ειναι ενα μονο αλας παρολο που η συντρηπτικη πλειοψηφια του ειναι το κοινο αλατακι χλωριουχο νατριο. Εχει γυρω στα 40 με 50 ειδη αλατων και ιχνοστοιχειων.

Τωρα εαν υπαρχει μια ακρη που χλωμοτατο το κοβω,αυτο θα ειναι η καλυτερη χαρα για εμενα διοτι εχω να γλυτωσω παρα πολλα χρηματα στο μελλον και θα μπορεσω να τα επενδυσω σε αλλα ενυδρεια
[/quote]

Εγώ δίσκε δεν είμαι ειδήμων των ενυδρείων και ιδιαιτέρως θαλασσινών. Ξέρω πολύ καλά την πιάτσα. Ότι ψάξεις το βρίσκεις.
Αν δε, μαζευτείτε όλοι μαζί, και φτάσετε τον τόνο, θα κόψει το λαιμό του ο οποιοσδήποτε να βρει να σας πουλήσει . Στην χοντρική βεβαίως.
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 22-02-04, 01:01
Το avatar του χρήστη Obelix(Reifen)
Obelix(Reifen) Ο χρήστης Obelix(Reifen) δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-01-2003
Περιοχή: Lavrio
Μηνύματα: 903
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην Obelix(Reifen)
Προεπιλογή

Τα αλάτι στις αλυκές δεν είναι ομοιογενές ,μπορείς να φτιάξεις νερό με αυτό αλλά θα καταλήξεις με θαλασσινό νερό με ορισμένα στοιχεία σε υπερβολικό βαθμό και με αλλά σε έλλειψη.
Άμα καταφέρω να βρω το συγκεκριμένοTFH θα επισυνάψω και το κείμενο.
__________________
Διονυσης

http://public.fotki.com/reifen/
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 26-02-04, 15:43
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Εγω την βρηκα την λυση.Πηγα στην τραπεζα και πηρα ενα δανειο (το θαλασσοδανειο) με αυτα πηρα ενα τουρμπο σκιμμερ των 300 γαλωνιων και τα ρεστα αλλατι γυρο στον 1,5 τονο.Θα εχω αλλατι για αλλαγες για 10 χρονια.
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 28-02-04, 00:03
Γρηγορης Ο χρήστης Γρηγορης δεν είναι συνδεδεμένος
Junior Member
 
Εγγραφή: 16-02-2004
Μηνύματα: 15
Προεπιλογή

Diskos, Πες μου τι ειναι το φιλτρο βαθεως επιστρωσης αμμου,αν υπαρχει καποιο σχεδιο ή καποιο σαιτ στο ιντερνετ ευπροσδεκτο.
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 04-03-04, 17:29
Discos Ο χρήστης Discos δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 15-01-2003
Περιοχή: Αθηνα - Ηλιουπολη
Μηνύματα: 632
Αποστολή μηνύματος AIM στον/στην Discos
Προεπιλογή

Διαβασε καλα και προσεκτικα. Θα σε βοηθησουν παρα πολυ.

http://studio.aaquaria.com/board/vie...r=asc&&start=0

http://www.toadpie.com/sw%20deep%20sand%20bed.htm

http://www.rshimek.com/reef/sediment.htm

http://reefshow.com/html/Deep_Sand.htm

http://www.wetwebmedia.com/deepsandbeds.htm

Ξεκινα απο την πρωτη διευθυνση στο board για να παρεις μια ιδεα και προχωρας.
__________________

"Αυτος που δεν εχει κανει ποτε λαθος, ειναι αυτος που δεν εχει δοκιμασει ποτε κατι καινουργιο"
Albert Einstein

"Οταν λες παντα την αληθεια, δεν χρειαζεται ποτε να θυμασαι τι ειπες"
Μαρκ Τουαιην

Reef Keeping - Coral Magazine - Advanced Aquarist
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:47.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06612 seconds with 12 queries