Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Γλυκό Νερό - Γενικά > Γλυκό νερό - Γενικά

Γλυκό νερό - Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 08-10-10, 20:22
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή ιστορίες για αγρίους

Λοιπόν έμεινα εκτός ενυδρειακών καταστάσεων για ένα σεβαστό διάστημα για να ηρεμήσω από το κακό που με βρήκε!
Αρκετοί από σας θα θυμάστε την ιστορία με τα άρρωστα γκάπυ του ενυδρείου μου (βασικά σας έιχα πρήξει το περασμένο εξάμηνο) τα οποία πλέον όλα είναι στον άλλο κόσμο! Την γράφω λοιπόν από την αρχή ώστε να τη διαβάζουν όλοι προς γνώση και συμμόρφωση!
Το ενυδρείο ήταν στρωμένο όταν μπήκαν μέσα τα ψάρια (4 γκάπυ και 4 πλάτυ). Οι μετρήσεις του ήταν τακτικές και ποτέ δεν έδειξαν καμία απόκλιση από τις φυσιολογικές τιμές. Παρόλα αυτά σε διάστημα 1-2 μήνες από την είσοδο των ψαριών, άρχισαν οι θάνατοι. Πέθαναν όλα τα ψαράκια συν κάποια μωρά που είχαν γεννηθεί και μεγαλώσει αρκετά. Είχα ένα θάνατο τη βδομάδα περίπου, με νεκρά διαστήματα στο ενδιάμεσο (λόγω αντιβίωσης) κατά τα οποία μόλις χαιρόμουν ότι ξεπεράστηκε η ασθένεια, τσουπ κι άλλος θάνατος. Τα ψάρια εμφάνισαν συμπτώματα gill disease, dropsy, κόκκινα σημάδια που έμοιαζαν με αιμορραγική σηψαιμία (σε διαφορετικά ψάρια, όχι όλα τα συμπτώματα σε ένα) και ένας αιφνίδιος θάνατος. Αν τα συμπτώματα τα έβλεπα εγκαίρως, απομόνωνα το ψάρι σε καραντίνα και έκανα θεραπεία με furan2 στην οποία το ψάρι ανταποκρινόταν σε 2 ως 4 μέρες θεραπείας. Μετά από διάστημα που το ξανάβαζα στο μεγάλο ενυδρείο αρρώσταινε ξανά και πέθαινε.Στο μεγάλο ενυδρείο γινόντουσαν μέρα παρά μέρα (σε κάποια φάση κάθε μέρα) αλλάγες πάνω από 50%. Επίσης είχα βάλει και αλάτι και είχα ανεβάσει θερμοκρασία (λάθος αυτό, το είδα μετά). Εν πάσει περιπτώσει δεν κατάφερα να τα σώσω, απολύμανα το κεντρικό ενυδρείο με υπερμαγγανικό αλλά πέθανε και το τελευταίο.
Το συμπέρασμά μου από όλη την ιστορία είναι ότι τα ψάρια είχαν κάποιο ανθεκτικό βακτηριακό στέλεχος το οποίο μου τα ξέκανε όλα. Το ψαρομάγαζο από όπου τα πήρα (για το οποίο έχω ακούσει κι από άλλους άσχημα λόγια) αποκλείεται να μην είχε θανάτους και όμως προτίμησε να τα πουλήσει...Κι έτσι εγώ έφαγα το πρώτους 6 μήνες από το ενυδρείο μου μετρώντας πτώματα και δίνοντας τρελά λεφτά σε αγορά εξοπλισμού και φαρμάκων και χωρίς να καταφέρω ακόμα να θαυμάσω το ενυδρείο μου υγιές και με πολλά ψαράκια.
Εν πάση περιπτώσει είπα σιγά σιγά να ξαναρχίσω να το στήνω. Θα κάνω κι άλλη απολύμανση με τα φίλτρα να δουλεύουν αυτή τη φορά (να είμαι σίγουρη ότι δε θα επιζήσει το μικρόβιο) και μετά θα το ξαναστρώσω. Λέτε ρε παιδιά να μην είναι αρκετό το υπερμαγγανικό; Μήπως πρέπει να ξεστηθεί τελείως; Έχω τα φυτά μέσα γι αυτό δεν το ξεστήνω εντελώς...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 08-10-10, 20:29
Το avatar του χρήστη Singha
Singha Ο χρήστης Singha δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-06-2009
Περιοχή: Αθήνα Παπαγου
Μηνύματα: 453
Προεπιλογή

δεν εχω εμπειρια απο τετοιες ασθενειες...

αλλα αν παθαινα ολα αυτα που περιγραφεις θα ξεστηνα στεγνα ολο το ενυδρειο και ξανα απο την αρχη. ακομα και αν δεν χρειαζοταν.
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 08-10-10, 20:34
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Singha Εμφάνιση μηνυμάτων
δεν εχω εμπειρια απο τετοιες ασθενειες...

αλλα αν παθαινα ολα αυτα που περιγραφεις θα ξεστηνα στεγνα ολο το ενυδρειο και ξανα απο την αρχη. ακομα και αν δεν χρειαζοταν.
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ...Λέω "πες ότι υπάρχει μία στο εκατομμύριο να ζήσει το βακτήριο, το ρισκάρεις;". Για να δούμε τι θα αποφανθούν κι υπόλοιποι...
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 08-10-10, 20:42
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αυτό σκέφτομαι κι εγώ...Λέω "πες ότι υπάρχει μία στο εκατομμύριο να ζήσει το βακτήριο, το ρισκάρεις;". Για να δούμε τι θα αποφανθούν κι υπόλοιποι...
Χωρις τροφη (ψαρια) για αρκετο διαστημα πώς θα ζησει το βακτηριο ή παρασσιτο?
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 08-10-10, 20:47
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Αααχ...επιζούν δυστυχώς. Και σε πιο δυσμενείς συνθήκες μπορούν να επιζήσουν. Μετατρέπονται σε σπόρια (ανενεργή μορφή του βακτηρίου,ανθεκτική σχεδόν στα πάντα) και μόλις οι συνθήκες είναι πάλι ευνοϊκές ξαναπαίρνει την κανονική του μορφή και βουρ στον πατσά!
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 08-10-10, 20:51
Το avatar του χρήστη Maverick
Maverick Ο χρήστης Maverick δεν είναι συνδεδεμένος
Shaman
 
Εγγραφή: 28-11-2004
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 2.186
Προεπιλογή

Μερικά βακτήρια δημιουργούν κύστες και μπορούν να επιβιώσουν σε εξαιρετικά αντίξοες συνθήκες για μεγάλα διαστήματα. Όταν δημιουργηθούν και πάλι οι καταλληλες συνθήκες, επανέρχονται στην αρχική τους μορφή και συνεχίζουν τον κύκλο τους... Κι εγώ θα το ξέστηνα τελείως, θα το καθάριζα καλά και θα το άφηνα να στεγνώσει στον ήλιο (αν έιναι δυνατόν) όπως επίσης και τον εξοπλισμό, για μεγαλύτερη σθγουριά ... Τα φυτα είναι ένα θέμα βέβαια...

ΥΓ απαντήσαμε μαζί για τα βακτήρια...
__________________
Γιάννης

Φυλλάδιο πληροφοριών/φροντίδας μονομάχου από το GAB - Προωθήστε το!
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 08-10-10, 20:56
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

εγω προτεινω να αδειασεις το ενυδρειιο να το αφησεις 1-2 μερες ωστε να πεθανει... μετα γεμισε το με νερο και βαλε μπολικο τυροκομικο αλατι (οργανισμοι που ζουν σε γλυκο νερο θα πεθανουν στο αλμυρο..) ξεπλυνε το καλα κια μετα πλυνε το με ξυσι κια ξανα καλο ξεπλυμα... ειναι υπερβολικο αλλα μετα απο ολο αυο δεν νομιζω να παθεις τα ιδια...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 08-10-10, 21:06
Το avatar του χρήστη Roussaks
Roussaks Ο χρήστης Roussaks δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 17-10-2008
Περιοχή: Αρκαλοχωρι Ηρακλειου Κρητης
Μηνύματα: 816
Προεπιλογή

Στη θεση σου, εγω θα το εστηνα απο την αρχη! σιγουρα πραγματα! ποσα λιτρα ειναι το ενυδρειο σου?!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 08-10-10, 21:26
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Παιδιά μετά από τέτοια ομοφωνία θα το ξεστήσω το ενυδρείο και από την αρχή ξανά!300 λίτρα είναι το ρημάδι, θα με ταλαιπωρήσει αλλά χαλάλι αν είναι να ησυχάσω μια και καλή! Με τα φυτά τι να κάνω; Είναι ασφαλές να τα βάλω σε ένα κουβά με υπερμαγγανικό ή να κάνω κάτι άλλο; Να τα περάσω και χλωρίνη μήπως (στο τέλος θα πεθάνουν και αυτά); Είναι αρκετά δυστυχώς και δε θέλω να τα πετάξω συν ότι είναι και λεφτά να παίρνω πάλι άλλα...
¶σχετο roussaks κι εσύ μποξερόφιλος βλέπω!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 08-10-10, 21:48
Το avatar του χρήστη michael151
michael151 Ο χρήστης michael151 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-08-2009
Περιοχή: ηρακλειο κρητης-Δαφναρα Αθηνα
Μηνύματα: 349
Προεπιλογή

ο roussaks εχει το τελειο boxer!! τα φυτα θ'αντεξουν,το στησιμο-ξεστησιμο!εννοειται βεβαια πως αυτο θα το κανεις την ιδια μερα!αλλα εγω παλι λεω οτι καλο θα ηταν να μη ξεφυτεψεις κανενα φυτο!απλα αδειασε τη δεξαμενη σου και ξεκινα το στρωσιμο απο την αρχη!ασε να περασουν αρκετες μερες στρωσιματος και δοκιμασε να ξεκινησεις και παλι βαζοντας σιγα σιγα τα ψαρακια σου μεσα!υπομονη!!!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 08-10-10, 22:02
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maria1983 Εμφάνιση μηνυμάτων
Παιδιά μετά από τέτοια ομοφωνία θα το ξεστήσω το ενυδρείο και από την αρχή ξανά!300 λίτρα είναι το ρημάδι, θα με ταλαιπωρήσει αλλά χαλάλι αν είναι να ησυχάσω μια και καλή! Με τα φυτά τι να κάνω; Είναι ασφαλές να τα βάλω σε ένα κουβά με υπερμαγγανικό ή να κάνω κάτι άλλο; Να τα περάσω και χλωρίνη μήπως (στο τέλος θα πεθάνουν και αυτά); Είναι αρκετά δυστυχώς και δε θέλω να τα πετάξω συν ότι είναι και λεφτά να παίρνω πάλι άλλα...
¶σχετο roussaks κι εσύ μποξερόφιλος βλέπω!
Μην τα πετας,δες εδω.Σε διαλυμα χλωρινης ή ακομα καλυτερα υπερμαγγανικο καλιο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....F6%F5%F4%F9%ED
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 08-10-10, 22:03
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

μπορεις να βαλεις μισο καπακι χλωρινης σε 5 λιτρα νερου κια να βουτησεις για 2-3 δευτερολεπτα τα φυτα και μετα πολυ καλο ξεπλυμα με μπολικο εντιχλωριο και δεν θα παθουν τιποτα... αλλα νομιζω πως αν βαλεις και τις ριζες σε χλωρινη θα χαλασουν... για 100% σιγουρια μπορεις να τα πεταξεις και να παρεις κλαδεματα απο αλλο χομπιστα... διαφορετικα μπορεις να τα βαλεις για λιγο καιρο σε ενα κουβα με νερο ακολουθοντας φαρμακευτικη αγωγη για την συγκεκριμενη ασθενια...
ολα αυτα στα λεω χωρις να ειμαι ειδικος κια χωρις πρακτικες εφαρμογες.. απλως τα εχω διαβασει...
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 08-10-10, 22:10
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Εφοσον η επενδυση κ σε χρονο κ σε φυτα κ σε λεφτα ειναι μεγαλη στο στησιμο απο την αρχη γιατι δεν το αφηνεις οπως ειναι κ παρε ενα ψαρακι κ αν δεν παθει τπτ για 10 μερες βαλε κ αλλο...

Μπορει η αρρωστια που ειχες να μην ανηκει στα υπερανθεκτικα βακτηρια.
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 08-10-10, 22:15
Το avatar του χρήστη maria1983
maria1983 Ο χρήστης maria1983 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-11-2009
Περιοχή: χολαργός
Μηνύματα: 309
Προεπιλογή

Τη δεξαμενή την έχω αδειάσει-γεμίσει 2 φορές από τότε που τα ψάρια την έκαναν για τον άλλο κόσμο (και την έχω περάσει μια με υπερμαγγανικό)! Κι εγώ σκέφτομαι ότι είναι υπερβολή να τη στεγνώσω κιόλας, αλλά επειδή πραγματικά τα νεύρα μου δεν θα το αντέξουν έτσι και ξαναφτιάξω το ενυδρείο κι έχω πάλι τα ίδια, λέω να την κάνω τη μανούρα να μαι σίγουρη. ¶ντε να δούμε!
Παιδιά σας ευχαριστώ όλους πραγματικά!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον η επενδυση κ σε χρονο κ σε φυτα κ σε λεφτα ειναι μεγαλη στο στησιμο απο την αρχη γιατι δεν το αφηνεις οπως ειναι κ παρε ενα ψαρακι κ αν δεν παθει τπτ για 10 μερες βαλε κ αλλο...

Μπορει η αρρωστια που ειχες να μην ανηκει στα υπερανθεκτικα βακτηρια.
Αυτό δεν το κάνω σε καμία περίπτωση, με έχει φθείρει πολύ ψυχολογικά η φάση με τα ψάρια που πεθαίνανε και δεν μπορούσα να κάνω τίποτα, αν βάλω κι άλλο και πεθάνει θα τα βάλω και με τον εαυτό μου πλέον! ¶σε που αν η ασθένεια είναι σε καταστολή λόγω έλλειψης ψαριών μπορεί να αργήσει να εκδηλωθεί και να τρέχω ξανά...

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη maria1983 : 08-10-10 στις 22:15 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 08-10-10, 22:25
Το avatar του χρήστη manos_samos
manos_samos Ο χρήστης manos_samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 02-07-2010
Περιοχή: καρλοβασι, Σαμος
Μηνύματα: 529
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από daqua Εμφάνιση μηνυμάτων
Εφοσον η επενδυση κ σε χρονο κ σε φυτα κ σε λεφτα ειναι μεγαλη στο στησιμο απο την αρχη γιατι δεν το αφηνεις οπως ειναι κ παρε ενα ψαρακι κ αν δεν παθει τπτ για 10 μερες βαλε κ αλλο...
να ψαρι ειναι ενας ζωντανος οργανισμος!!!! δεν ειναι παιχνιδια! εχουν ζωη και πρεπει να σεβομαστε τη ζωη τους!

εξαλου η ασθενεια μπορει να ξαναεμφανιστει και μετα απο 1 μηνα μεχρι να ξαναγινει ενεργος ο επιβλαβης οργανισμος...
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 08-10-10, 23:57
daqua Ο χρήστης daqua δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-09-2010
Περιοχή: Θεσνικη
Μηνύματα: 85
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από manos_samos Εμφάνιση μηνυμάτων
να ψαρι ειναι ενας ζωντανος οργανισμος!!!! δεν ειναι παιχνιδια! εχουν ζωη και πρεπει να σεβομαστε τη ζωη τους!

εξαλου η ασθενεια μπορει να ξαναεμφανιστει και μετα απο 1 μηνα μεχρι να ξαναγινει ενεργος ο επιβλαβης οργανισμος...
Σαφως, οπως κ τα φυτα ειναι ζωντανοι οργανισμοι.
Στη θεωρια ετσι ειναι αλλα αν πραγματικα σεβομασταν τη ζωη αυτων των οργανισμων δε θα επρεπε να ασχολουμαστε με το συγκεκριμενο "χομπυ".

Ακομα κ αν εισαι ο φοβερος συντηρητης ψαριων κ δεν εχεις απωλειες απο αγνοια ή αδιαφορια , στην ουσια διατηρεις φυλακισμενους αυτους τους οργανισμους. Κ για καθε τετοιον οργανισμο που εφτασε στο ενυδρειο μας εχει ψοφισει απροσδιοριστος αριθμος παρομοιων οργανισμων κατα την συλληψη, την μεταφορα απο την αλλη ακρη της γης κ την παραμονη στο pet shop προκειμενου εμεις να κανουμε το "χομπυ" μας. Οσο κ αν νομιζουν καποιοι οτι κανουν το καθηκον τους διατηρωντας το PH κ το ΚΗ στις βελτιστες συνθηκες που διαβασαν στη wikipedia οτι εχει η περιοχη που ζει το ψαρακι, δεν πρεπει να ξεχνανε οτι ειναι οι ηθικοι αυτουργοι για τον χαμο χιλιαδων ψαριων κ τη συντηρηση του εμποριου.

Μιας που εφυγε το ηθικοπλαστικο μερος απο τη μεση, εγω το προτεινα καθαρα απο πρακτικη αποψη για να μην καταστρεψει τα φυτα κ να μην περιμενει στρωσιμο, να κανει κοπο απο την αρχη στο στησιμο (300 λιτρα δεν ειναι λιγα) κλπ κλπ κλπ μιας που η ασθενεια δεν εχει διαγνωσθει οποτε δεν μπορει να πει κανεις με σιγουρια τι ηταν, αν εχει εξαφανιστει ή οχι.

Προσωπικα αν μου ψοφησουν ολα τα ψαρακια θα εχω μονο φυτα, σαλιγκαρια κ γαριδες στο ενυδρειο μου.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 09-10-10, 02:11
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

η μαρια δε θελει να κανει τη δοκιμη. οποτε ας μεινουμε σε αυτο...
το αν θα επρεπε να υφισταται το χομπυ και λοιπες φιλοζωικες αποψεις......εχουν αναπτυχθει πολλα σχετικα θεματα για να τεθουν εκει οι οποιες σκεψεις...
__________________

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Πάνος : 04-11-10 στις 20:53
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 04-11-10, 13:50
Το avatar του χρήστη amalia
amalia Ο χρήστης amalia δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 11-02-2010
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 270
Προεπιλογή

Καλο ξεκίνημα Μαριλενα
Θα τα πουμε απο κοντα
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Ιστορίες αστείες και ΦΡΙΚΗΣ Tolis Γλυκό νερό - Γενικά 28 25-07-07 01:15

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:12.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06464 seconds with 13 queries