Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Ασία > Bettas

Bettas Μονομάχοι, όλων των μορφών.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 19-05-09, 22:07
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή Μονομαχονανοκυβοενυδρείο!

Παιδιά καλησπέρα!

Περιμένοντας το 300λιτρο μου να ολοκληρώσει το στρώσιμό του (προορίζεται για δίσκους) και σερφάροντας στα fora του GAB, ομολογώ ότι προσέλκυσαν ιδιαίτερα την προσοχή μου, αυτά τα υπέροχα πλάσματα που λέγονται μονομάχοι!

Από καιρό ήθελα να στήσω ένα κυβάκι, στο οποίο θα φιλοξενούσα είτε έναν μονομάχο, είτε γαριδούλες, είτε έναν αστακό. Οι γαρίδες μου φαίνονται χαριτωμένες αλλά μικρές σε μέγεθος, ενώ ο αστακός απαιτεί πολλά λίτρα σχετικά. Έτσι, κατέληξα στα bettas!

Αύριο-μεθαύριο θα αγοράσω το Dennerle Cube 30lt, προκειμένου να το μπολιάσω και να το στρώσω γρήγορα, με απώτερο σκοπό να δεχτεί έναν πανέμορφο μονομάχο σε ένα ιδανικό περιβάλλον...
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 20-05-09, 07:06
Το avatar του χρήστη Antonisjk
Antonisjk Ο χρήστης Antonisjk δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-04-2009
Περιοχή: Κύπρος
Μηνύματα: 72
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία!
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 20-05-09, 11:41
Το avatar του χρήστη Gojoy
Gojoy Ο χρήστης Gojoy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 07-03-2009
Περιοχή: Εβρος
Μηνύματα: 182
Send a message via Skype™ to Gojoy
Προεπιλογή

Kαι απο μενα καλη επητυχια
__________________
Γιώργος
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 20-05-09, 12:27
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία φίλε μου, είμαι κι εγώ στα μέσα της κατασκευής ενός μονομαχοενυδρείου 47 λίτρων... Αν σε ενδοιαφέρει να σου πω λεπτομέρειες πες μου, το συνολικό κόστος είναι ελάχιστο σε σχέση με τον κύβο που αναφέρεις...
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 20-05-09, 14:31
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Προεπιλογή

Σας ευχαριστώ όλους για την υποδοχή!

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Αν σε ενδοιαφέρει να σου πω λεπτομέρειες πες μου, το συνολικό κόστος είναι ελάχιστο σε σχέση με τον κύβο που αναφέρεις...
Αν δεν σου είναι κόπος, θα ήθελα να μάθω, καθώς το κόστος του εν λόγω κύβου είναι πράγματι μεγάλο...
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 20-05-09, 14:41
Το avatar του χρήστη kostaskich
kostaskich Ο χρήστης kostaskich δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 01-05-2007
Περιοχή: Σέρρες
Μηνύματα: 586
Cool kostaskich

καλη επιτυχια και απο εμενα
__________________
]kostaskich
200 lit discus-cardinal -rodostomus-ancistrus
450lit malawi haplochromines
30 lit iriatherina-cpd-red chery
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 20-05-09, 15:02
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Κανένας κόπος!

Θα κάνω και αναλυτική παρουσίαση του πρότζεκτ όταν ολοκληρωθεί, αλλά το κοστολόγιο μέχρι τώρα έχει ως εξής:

Οι διαστάσεις είναι 45x35x35, αρχικά σκεφτόμουνα για μικρότερο αλλά το κόστος είναι ίδιο, και αφού υπάρχει ο χώρος για να μπει, ας τον απολάυσει ο μονομάχος μου...
  • Τζάμια 4mm (βάση 5mm) 14€
  • Σιλικόνη Bison για ενυδρειακή χρήση 4,5€
  • Για φίλτρο θα χρησιμοποιήσω την πατέντα: http://www.tsamisaquarium.gr/Selides...a/filters5.htm (το τζάμι που χρειάζεται συμπεριλαμβάνεται στα 14€)
  • Σφουγγάρι για το φίλτρο 4€
  • Θερμαντήρα και κυκλοφορητή είχα, αλλά οι τιμές στο δίκτυο είναι περίπου στα 25 € και για τα δύο
  • Φωτιστικό σώμα με λάμπα Τ5 8W από μαγαζί με ηλεκτρολογικά 8€. Το φωτιστικό σώμα είναι για χρήση σε μπάνιο, δεν είναι 100% στεγανό αλλά πιστεύω ότι θα τα καταφέρω να το στεγανοποιήσω πλήρως. Εξάλου πάντα μπορεί να μπει και έξω από το καπάκι...
  • Πλεξιγκλας διάφανο για το καπάκι 0€ (μπήκα σε ένα μαγαζί που φτιάχνει φωτεινές επιγραφές - ταμπέλες κλπ και ζήτησα να μου δώσουν ένα ρετάλι... ψάξε μου λέει ο τύπος εκεί στη γωνία και ότι βρεις πάρτο...). Στη συνέχεια το πήγα στον τζαμά όταν πήγα να πάρω τα τζάμια και μου το έκοψε (με το κατάλληλο εργαλείο είναι πολύ εύκολο, απλώς δεν το έχω )
  • Βίδες ανοξείδωτες για στερέωση του φωτιστικού στο καπάκι 1€ (πήρα μπόλικες και σε διάφορες διαστάσεις για να υπάρχουν, για αυτό και έδωσα τόσα πολλά)
  • Σμιρδόπανο για να τρίψω τα τζάμια μετά το κόλλημα 0,20 €
Σύνολο χωρίς κυκλοφορητή / θερμαντήρα κάτι λιγότερο από 32€ και σου μένει και η σιλικόνη που όλο και κάπου θα ξαναχρειαστεί...

Φυσικά αντί για την πατέντα με το φίλτρο μπορείς να αγοράσεις ένα έτοιμο φιλτράκι με 20€, εγώ απλώς είπα να το δοκιμάσω κι αυτό + έχω κάτι βιομπάλες που κάθονται και λέω να τις βάλω κι αυτές μέσα (γύρω από τον κυκλοφορητή)


Δεν ξέρω αν ξεχνάω κάτι... Ότι άλλο χρειαστείς μου λες...
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 20-05-09, 16:31
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Συμφωνω και επαυξανω ! Μικρα ενυδρειακια μπορει ο καθενας να κατασκευασει με μικρο κοστος. Αν βεβαια υπαρχει το χρημα και θελουμε κατι πιο design , δεν θα διαφωνησω ουτε θα κατακρινω αυτον που θελει τον γερμανικο κυβο.
Αληθεια ποσο κοστιζει ο κυβος 30 λιτρων της Dennerle;
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 20-05-09, 17:37
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Συμφωνω και επαυξανω ! Μικρα ενυδρειακια μπορει ο καθενας να κατασκευασει με μικρο κοστος. Αν βεβαια υπαρχει το χρημα και θελουμε κατι πιο design , δεν θα διαφωνησω ουτε θα κατακρινω αυτον που θελει τον γερμανικο κυβο.
Αληθεια ποσο κοστιζει ο κυβος 30 λιτρων της Dennerle;
Κρήτη δεν τον έχω δει, αλλά στο δίκτυο παίζει γύρω στα 70 €

Φυσικά Αλέξανδρε, μακάρι να μπορούσαμε όλοι να πάρουμε τα ενυδρειάκια που μας αρέσουν!
Απλώς επείδη τους λίγους μήνες που ασχολούμαι με το χόμπυ και παρακολουθώ αυτό το φόρουμ βλέπω πολλούς να κρατάνε μονομάχους και χρυσόψαρα σε "ενυδρεία" 5-10 λίτρων ή ακόμα χειρότερα γυάλες, με βασικό πρόβλημα το κόστος, είπα να δοκιμάσω πόσο οικονομικά μπορώ να το κάνω και να κάνω μετά και μία αναλυτική παρουσίαση, ώστε να μπουν περισσότεροι στη διαδικασία να το τολμήσουν !!
Ακόμα δεν το έχω τελειώσει, αλλά μόλις γίνει αυτό θα το παρουσιάσω όσο πιο αναλυτικά μπορώ ελπίζωντας ότι θα βοηθήσει αρκετούς να το επιχειρήσουν!
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 20-05-09, 23:04
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Talking Στήσιμο του μονομαχοενυδρείου...

gmanes ωραία και οικονομική η λύση που προτείνεις! Ωστόσο, απαιτεί χρόνο και κάποια δεξιοτεχνία...

Κατέφυγα στην αγορά ενός 30λιτρου Dennerle Cube με όλα τα παρελκόμενα...

Το φιλτράκι το μπόλιασα από το φίλτρο του δισκοενυδρείου μου που στρώνει εδώ και 5 εβδομάδες, ενώ επίσης γέμισα το κυβάκι με νερό από το εν λόγω ενυδρείο...

Ακόμα έριξα μέσα στο κυβάκι 10 τεμάχια μισοστρωμένο βιολογικό μακαρόνι. Έκανα καλά ή όχι;

Ερώτηση κρίσεως: Επαρκεί η βιολογία που αναπτύσσεται σε αυτό το υλικό (πετροβάμβακας) που έχει το φιλτράκι;

Δυστυχώς, κατά την προσθήκη του νερού ανατάραξα το υπόστρωμα, με αποτέλεσμα να θολώσει το νερό... Αύριο-μεθαύριο θα έχει καθαρίσει το νερό ή πρέπει να το αντικαταστήσω με καινούριο, το οποίο θα προσθέσω ήρεμα;

Υ.Γ.1: Το δισκοενυδρείο μου έχει καφετιάσει τα πάντα μέσα στο φίλτρο, λόγω των ριζών που έχω προσθέσει, αλλά και της τροφής που ρίχνω καθημερινά (ο υαλοβάμβακας έχει ποτίσει καφετί νερό, το μπλε σφουγγάρι έχει αρχίσει να πιάνει την γνωστή "μπίχλα" και τα μακαρόνια έχουν επίσης πάρει χρώμα!). Πάμε καλά με το στρώσιμο! Brown FTW!

Y.Γ.2: Αίσχος η κατάσταση με την γνωστή αλυσίδα καταστημάτων, που διατηρούν μονομάχους σε ποτήρια! Το έβλεπα γραμμένο στο GAB, αλλά δεν το πίστευα! Νόμιζα ότι ήταν κάτι το μεμονωμένο... Ντροπή!
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 25-05-09, 12:06
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Smile Στήσιμο + Στρώσιμο

Αντιμετώπισα κι εγώ λοιπόν ένα bacterial bloom, ενώ χάρη στις συμβουλές που βρήκα στο GAB, αύξησα την οξυγόνωση του νερού και το ξεπέρασα εντός 24ώρου...

Έχω στήσει το ενυδρειάκι μου όμορφα και το μπόλιασα από το φίλτρο του δισκοενυδρείου μου, το οποίο τρέχει για 45 ημέρες περίπου και σύντομα ολοκληρώνει το στρώσιμό του...

Οι μετρήσεις του κύβου έχουν ως εξής:

NH4: 2 mg/lt

NO2: 1 mg/lt

NO3: 10 mg/lt

Πόσο καιρό θα του χρειαστεί ακόμα για να στρώσει και πότε να κάνω κάποια αλλαγή νερού;
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 04-06-09, 18:49
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από gmanes Εμφάνιση μηνυμάτων
Θερμαντήρα και κυκλοφορητή είχα, αλλά οι τιμές στο δίκτυο είναι περίπου στα 25  και για τα δύο
μπορεις μηπως να μου εξηγησεις τι ειναι ο θερμαντηρας?ποια η διαφορα του απο τον θερμοστατη και τι ειναι ο κυκλοφορητης?
τι γνωμη εχεις για αυτο http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=32627 ?(λιγο ασχετο αλλα καθε βοηθεια ειναι χρισημη)
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 04-06-09, 20:16
Το avatar του χρήστη gmanes
gmanes Ο χρήστης gmanes δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 12-02-2009
Περιοχή: Ηράκλειο - Κρήτη
Μηνύματα: 387
Προεπιλογή

Σε απόλυτες έννοιες ο θερμαντήρας είναι αυτός που ζεσταίνει το νερό, ενώ ο θερμοστάτης είναι απλώς ένας διακόπτης που ανοίγει και κλείνει, ανάλογα με τη θερμοκρασία που αισθάνεται... Αυτό που έχουμε στα ενυδρεία μας οι περισσότεροι είναι ένας συνδυασμός θερμαντήρα + θερμοστάτη στην ίδια συσκευή, η οποία φροντίζει να διατηρεί τη θερμοκρασία σταθερή (υπάρχουν και κάποιοι που χρησιμοποιούν εξωτερικούς θερμοστάτες πχ. eliwell αλλά μη μπλεχτείς και με αυτό τώρα...)

Κυκλοφορητής είναι μία συσκευή η οποία τραβάει νερό από τη μία μεριά και το βγάζει από την άλλη... Αν δεις το link που έχω βάλει για την πατέντα του φίλτρου θα καταλάβεις που χρησιμεύει...
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 04-06-09, 22:45
Το avatar του χρήστη Δημητρης89
Δημητρης89 Ο χρήστης Δημητρης89 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 28-05-2009
Περιοχή: Αλεξανδρουπολη
Μηνύματα: 977
Προεπιλογή

μια τελευταια ερωτηση και sorry αν σας κουρασα...αλλα ο θερμοστατης προφανως τοτε,δεν μπορει να κραταει το ενυδρειο στους 20βαθμους ε?
δηλαδη,το καλοκαιρι και τον χειμωνα με ενα πακετο θερμοστατη-θερμαντηρα ξεμπερδευεις ή υπαρχουν αλλες συσκευες που κρυωνουν το νερο?
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 04-06-09, 23:15
Το avatar του χρήστη george
george Ο χρήστης george δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 14-12-2002
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 4.692
Προεπιλογή

Το θερμαντικό σώμα θερμαίνει το νερό.
Για την ψύξη υπάρχουν άλλες λύσεις όπως ανεμιστηράκια,chiller κλπ
__________________




Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 06-06-09, 14:23
Το avatar του χρήστη steady
steady Ο χρήστης steady δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 03-02-2005
Περιοχή: ΑΘΗΝΑ(ΚΑΤΩ ΠΑΤΗΣΙΑ)-ΚΑΛΑΜΑΤΑ
Μηνύματα: 2.320
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην steady
Προεπιλογή

με εξατμιση πως πας τωρα το καλοκαιρι?εχω ενα κυβο 30*30 και απλα δεν παλευεται η δουλεια τωρα το καλοκαιρι ειδικα αμα μπουν ανεμηστηρακια παιζει καθε 4ημερο να αδειαζει το 100% του νερου εκτος αμα ειναι σε χωρο με κλιματισμο


προσωπικα θεωρω οτι ενυδρεια κατω απο 60 λιτρα περα των βοηθητικων χρησεων μακροπροθεσμα δεν τραβανε με τιποτα,και με τα λεφτα που κανει αυτο της dennerle βρισκεις 60 λιτρα και κανεις και το μονομαχο μαγκα
__________________
ΚωΣτΑς
διαβαζω για την εξεταστικη...οχι για μενα για τη φουκαριαρα τη μανα μου
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 02-08-09, 15:36
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Wink Ενημέρωση...

Ο πανέμορφος μονομάχος μου καλοπερνάει στο 30λιτρό του! Η εξάτμιση είναι όντως ένα πρόβλημα τώρα το καλοκαίρι (χάνω περίπου το 10% του νερού μέσα σε 10 ημέρες!)... Για να μην ξεχνιόμαστε, πρόκειται για το κυβάκι της Dennerle μαζί με όλα τα παρελκόμενα (μαύρο αυτοκόλλητο χαρτόνι, φωτιστικό, φιλτράκι, θερμαντήρας, μαύρο υπόστρωμα, υγρό λίπασμα, βελτιωτικό νερού κλπ). Έχω φυτέψει Echinodorus Bolivianus, Anubias Barteri Nana, ενώ επίσης έχω βάλει στην επιφάνεια Pistia Stratiotes, καθώς και μία μπάλα Java Moss. Το νερό είναι 100% Α/Ο 5 σταδίων, ενώ του προσθέτω ηλεκτρολύτες και ιχνοστοιχεία. Το μοναδικό πρόβλημα έχει εμφανιστεί στον εχινόδωρο, ο οποίος παρουσιάζει αρκετά κιτρινισμένα φύλλα ή ακόμα και αδυνατισμένα! Έτσι, έβαλα ταμπλέτες για την λίπανση του υποστρώματος και επειδή το πρόβλημα επέμενε, προσέθεσα και υγρό σίδηρο! Από τότε που έβαλα τον σίδηρο άρχισα να βλέπω βελτίωση... Έχετε κάποια υπόδειξη σχετικά; Thanks in advance!
Απάντηση με παράθεση
  #18  
Παλιά 02-08-09, 15:39
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Μην ξεχνας και το Καλιο που ειναι εξισου σημαντικο !
Απάντηση με παράθεση
  #19  
Παλιά 02-08-09, 15:42
Το avatar του χρήστη Artsi
Artsi Ο χρήστης Artsi δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 18-01-2009
Περιοχή: Αθήνα
Μηνύματα: 49
Wink Κάλιο;

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Raven Εμφάνιση μηνυμάτων
Μην ξεχνας και το Καλιο που ειναι εξισου σημαντικο !

Σε ευχαριστώ για την άμεση απάντηση Raven και εύχομαι να είσαι και να περνάς καλά!

Κάλιο, ε; Αυτό δεν το είχα ξαναακούσει; Πωλείται σαν συμπλήρωμα;
Απάντηση με παράθεση
  #20  
Παλιά 02-08-09, 16:24
Raven Ο χρήστης Raven δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 11-07-2007
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 5.423
Προεπιλογή

Ναι , εχει η seachem το Potassium. Μην παρεις κατι που να εχει απ ολα+ καλιο. Καλυτερα σκετο Καλιο για να ξερεις τι ριχνεις. Απο ΝΟ3 και ΡΟ4 μετρας; φροντισε να ειναι και αυτα παροντα και θα εισαι οκ !
Απάντηση με παράθεση
  #21  
Παλιά 02-08-09, 20:24
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

μιας και ποιο πανω λετε για μονομαχοενυδρεια...

στα πρακτικερ εχω δει ενα ενυδρειακι με 34 αν θυμαμαι €...ειναι σε σχημα πολυπλευρο(6-5-8αγωνο δεν θυμαμαι)..εχει φιλτρακι με σφουγκαρι αλλα οχι θερμοστατη...και ειναι πλαστικο...με καπακι και λαμπα...ειναι καταλιλο αυτου του ειδους τα ενυδρεια για ψαρια ή μονομαχο?ας πουλε στα πουλια τα στρογυλα κλουβια δεν ειναι καταλιλα..μηπως υπαρχει κατι αναλογο και στα ενυδρεια?
Απάντηση με παράθεση
  #22  
Παλιά 03-08-09, 09:59
Το avatar του χρήστη Red crystal
Red crystal Ο χρήστης Red crystal δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 24-06-2009
Περιοχή: Κορυδαλλο
Μηνύματα: 175
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
μιας και ποιο πανω λετε για μονομαχοενυδρεια...

στα πρακτικερ εχω δει ενα ενυδρειακι με 34 αν θυμαμαι ¤...ειναι σε σχημα πολυπλευρο(6-5-8αγωνο δεν θυμαμαι)..εχει φιλτρακι με σφουγκαρι αλλα οχι θερμοστατη...και ειναι πλαστικο...με καπακι και λαμπα...ειναι καταλιλο αυτου του ειδους τα ενυδρεια για ψαρια ή μονομαχο?ας πουλε στα πουλια τα στρογυλα κλουβια δεν ειναι καταλιλα..μηπως υπαρχει κατι αναλογο και στα ενυδρεια?
Αρχικα ποσα λιτρα ειναι?πλαστικο δεν ειναι και τοσο καλο και κανει πιο ευκολα γρατζουνιεςστο τζαμι και δεν φαινεται πολυ καλα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #23  
Παλιά 03-08-09, 10:03
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

δεν θυμαμαι δυστοιχος λιτρα...αλλα οταν ξαναπαω θα σας βαλω φωτογραφιες...
Απάντηση με παράθεση
  #24  
Παλιά 03-08-09, 10:34
Το avatar του χρήστη Πάνος
Πάνος Ο χρήστης Πάνος δεν είναι συνδεδεμένος
Μοδ
 
Εγγραφή: 13-01-2006
Περιοχή: Αλεξανδρούπολη
Μηνύματα: 11.341
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από filimonas2 Εμφάνιση μηνυμάτων
ας πουμε στα πουλια τα στρογυλα κλουβια δεν ειναι καταλιλα..μηπως υπαρχει κατι αναλογο και στα ενυδρεια?
κατι αναλογο με τα ακαταλληλα στρογγυλα κλουβια ειναι και οι ολοστρογγυλες γυαλες....δηλαδη ακομη κι αν ειναι μεγαλες και βαλουμε φιλτρο παλι δεν ειναι οτι καλυτερο για τα ψαρακια....
οσο για τα πολυγωνα ενυδρεια....νομιζω ειναι καπως ευκολοτερη η οριοθετηση και ο προσανατολισμος σε σχεση με τις γυαλες...θεωρω ομως οτι δεν ειναι οπως τα ορθογωνια..καθε τοσο το ψαρι θα αναγκαζεται να στριβει εστω και ελαφρα χανοντας την αισθηση του μηκους...
υ.γ. προσωπικες υποθεσεις ειναι αυτα...
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #25  
Παλιά 03-08-09, 11:47
Το avatar του χρήστη filimonas2
filimonas2 Ο χρήστης filimonas2 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 30-07-2009
Περιοχή: volos
Μηνύματα: 47
Προεπιλογή

αυτο ειναι πολυ λογικο...οποτε καλυτερα ορθογωνια παρα ομορφα για εμας σχηματα αλλα οχι για τα ψαρακια...
ευχαριστω!
Απάντηση με παράθεση
  #26  
Παλιά 05-09-09, 17:55
Το avatar του χρήστη GENITORAS
GENITORAS Ο χρήστης GENITORAS δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 27-08-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη
Μηνύματα: 120
Προεπιλογή

καλη επιτυχεια φιλε!!!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Μονομαχος NiveOner Αρχάριοι γλυκού νερού 5 01-08-08 13:45
ick σε μονομαχο giannio1976 Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 3 27-04-08 18:58
fin rot σε μονομαχο monomaxos_lover Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 1 02-05-07 13:47
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 7 21-09-05 00:56
3 μονομαχοι σε 1 melitropos Bettas 1 18-09-05 23:33

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:01.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,07914 seconds with 15 queries