Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Δίσκοι

Δίσκοι Κατά πολλούς οι βασιλιάδες του ενυδρείου.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #31  
Παλιά 23-11-11, 15:15
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

συμφωνω με το χαρη 180 ειναι λιγα λιτρα, αν παλι θελεις καντο αλλα θα δεις απο τη συμπεριφορα των ψαριων σου οτι ηταν λαθος επιλογη, ολοι την εχουμε πατησει με τα λιτρα και εχουμε χασει χρημα αγοραζοντας καθε λιγο μεγαλυτερο ενυδρειο, οποτε αν σου αρεσουν πολυ οι δισκοι παρε μια και καλη ενα τρακοσαρι τουλαχιστον!
Απάντηση με παράθεση
  #32  
Παλιά 23-11-11, 15:49
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
οκ ρε φίλε μην τα παίρνεις στο κρανίο. ως άσχετος στους δίσκους κάνω απλές ερωτήσεις.(κανεις δε σε ειπε ασχετο ισα ισα θα ελεγα απλα κανεις οτι δε καταλαβενεις )

δλδ αν δεν βάλω φυτά δεν κινδυνεύω από φωσφορικά? δεν ειπα αυτο ειπα να αρχησεις να μετρας τα φωσφορικα αμα δεν εχεις νιτρικα !

αν βάλω δυο δίσκους είναι σίγουρο ότι θα χρειαστώ αρτεμιες? αμα ξερεις


Μονο νιτρικα και φωσφορικα ειναι αυτα που επηρεαζονται στο νερο του ενυδρειου?

Ξερεις οτι θα καταλαβει οποιος διαβαζε, οτι εσυ λεγοντας απλα να βαλει "2 ψαρια", εννοεις οτι πρεπει να βαλει διαπιστευμενο ζευγαρι που θα αναπαραχθει και θα χρειαστουν αργοτερα αρτεμιες για το γονο??

Δεν πιανεις το σκεπτικο του.
Νομιζεις οτι ο Δημητρης διαβαζει και συντονιζει το φορουμ για να μαθει?
Οτι γραφουμε σε ενα φορουμ, τα διαβαζουν ολοι και κυριως αυτοι που δεν ξερουν.
Εσυ πρεπει να γραφεις σαν να απευθυνεσαι σε αρχαριο που δεν ξερει τιποτα και μπορει να υποθεσει τα παντα απο τα γραφομενα σου.
Οσο κι αν θελεις, δεν βοηθας με αυτον τον τροπο γραψιματος.
Αυτο σου λεει.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #33  
Παλιά 23-11-11, 19:43
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Δυστυχως αυτη τη στιγμη η αγορα μεγαλυτερου ενυδρειου ειναι αδυνατη! Μακαρι να μπορουσα να ειχα ενα 300αρι αλλα ουτε καν!
Μονο αν εβρισκα καμια ευκαιρια κ ανταλλασα το 180αρι μου με καποιο 300αρι κ τσονταρα κ κανα 100αρικο. Αλλιως προς το παρον περιοριζομαι σ'αυτα τα λιτρα!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #34  
Παλιά 24-11-11, 02:58
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Φιλε μου δεν νομιζω να φτασουν ουτε για τροφες τα χρηματα αυτα.
Που να μιλησουμε για φιλτρα κλπ
Για αγορα ψαριων υπαρχουν χρηματα?
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #35  
Παλιά 24-11-11, 19:33
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Αστο ρε συ φιλε! Λεφτα για ψαρια υπαρχουν αλλα περιορισμενα. Μεταβολη κ κατευθυνση προς Τανγκανικα τελικα οπως στην αρχη ηθελα!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #36  
Παλιά 24-11-11, 20:51
Το avatar του χρήστη dimitrios
dimitrios Ο χρήστης dimitrios δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 20-09-2010
Περιοχή: λημνος
Μηνύματα: 500
Προεπιλογή

καλη επιλογη κανεις!
Απάντηση με παράθεση
  #37  
Παλιά 24-11-11, 22:49
Το avatar του χρήστη harris samos
harris samos Ο χρήστης harris samos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 22-12-2008
Περιοχή: Σαμος
Μηνύματα: 4.507
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην harris samos
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων


Μονο νιτρικα και φωσφορικα ειναι αυτα που επηρεαζονται στο νερο του ενυδρειου?

Ξερεις οτι θα καταλαβει οποιος διαβαζε, οτι εσυ λεγοντας απλα να βαλει "2 ψαρια", εννοεις οτι πρεπει να βαλει διαπιστευμενο ζευγαρι που θα αναπαραχθει και θα χρειαστουν αργοτερα αρτεμιες για το γονο??

Δεν πιανεις το σκεπτικο του.
Νομιζεις οτι ο Δημητρης διαβαζει και συντονιζει το φορουμ για να μαθει?
Οτι γραφουμε σε ενα φορουμ, τα διαβαζουν ολοι και κυριως αυτοι που δεν ξερουν.
Εσυ πρεπει να γραφεις σαν να απευθυνεσαι σε αρχαριο που δεν ξερει τιποτα και μπορει να υποθεσει τα παντα απο τα γραφομενα σου.
Οσο κι αν θελεις, δεν βοηθας με αυτον τον τροπο γραψιματος.
Αυτο σου λεει.
delta εγραψα ετσι γιατι μιλαγα σε εναν ανθρωπο τον οποιο ξερω οτι γνωριζει πολλα αμα μιλαγα σε αρχαριο δε θα ελεγα βαλε 2 ψαρια και ξεκινα για αρτεμιες !
__________________
Ένας βλάκας που περπατάει, αξίζει πιο πολύ από δέκα διανοούμενους που κάθονται...
Απάντηση με παράθεση
  #38  
Παλιά 25-11-11, 11:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Αστο ρε συ φιλε! Λεφτα για ψαρια υπαρχουν αλλα περιορισμενα. Μεταβολη κ κατευθυνση προς Τανγκανικα τελικα οπως στην αρχη ηθελα!
To αφηνω φιλε μου.
Ετσι κι αλλιως δεν σε υποχρεωσε κανεις να κανεις οτι σου προτεινει.
Δεν σε γνωριζω εξαλλου προσωπικα, και οταν γραφω την αποψη μου δημοσια το κανω προς το αοριστο προσωπο που διαβαζει ενα θεμα και αν θελει και παλι την λαμβανει υποψιν του.

Οπως και τωρα λοιπον θα γραψω γενικα, οτι αν ειχα περιορισμενο budget, θα προσεχα να το επενδυσω σωστα κατανεμηνενο σε εξοπλισμο, κοστος συντηρησης και ψαρια, για να μη χασω και αυτα τα λιγα χρηματα που εχω, αφου τα ψαρια δεν εχουν εγγυηση αντικαταστασης οπως ο εξοπλισμος.
Η ολη κατασταση μου θυμιζει την υπαρξη ενος συγκεκριμενου ποσου αγορας αυτοκινητου, που διατθυεται ολο για να την αγορα πχ μια mercedes, χωρις να μεινει τιποτα για βενζινες, τελη, ασφαλειες, service, με αποτελεσμα να το αυτοκινητο να καθεται στο δρομο. Ευτυχως η mercrdes δεν ψοφαει, απλα περιμενει.

ΥΓ σε 180 λιτρα και η ταγκανικα θελει προσοχη στην επιλογη ψαριου.
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #39  
Παλιά 18-11-12, 22:51
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
To αφηνω φιλε μου.
Ετσι κι αλλιως δεν σε υποχρεωσε κανεις να κανεις οτι σου προτεινει.
Δεν σε γνωριζω εξαλλου προσωπικα, και οταν γραφω την αποψη μου δημοσια το κανω προς το αοριστο προσωπο που διαβαζει ενα θεμα και αν θελει και παλι την λαμβανει υποψιν του.

Οπως και τωρα λοιπον θα γραψω γενικα, οτι αν ειχα περιορισμενο budget, θα προσεχα να το επενδυσω σωστα κατανεμηνενο σε εξοπλισμο, κοστος συντηρησης και ψαρια, για να μη χασω και αυτα τα λιγα χρηματα που εχω, αφου τα ψαρια δεν εχουν εγγυηση αντικαταστασης οπως ο εξοπλισμος.
Η ολη κατασταση μου θυμιζει την υπαρξη ενος συγκεκριμενου ποσου αγορας αυτοκινητου, που διατθυεται ολο για να την αγορα πχ μια mercedes, χωρις να μεινει τιποτα για βενζινες, τελη, ασφαλειες, service, με αποτελεσμα να το αυτοκινητο να καθεται στο δρομο. Ευτυχως η mercrdes δεν ψοφαει, απλα περιμενει.

ΥΓ σε 180 λιτρα και η ταγκανικα θελει προσοχη στην επιλογη ψαριου.
Τελικα φιλε delta, το ξεκινησα...
200λτ καθαρα για τα δισκακια μου!
Ετοιμασα στο βυθο 20κιλα αμμο carat 6, εχω αφησει το ενυδρειο ηδη να τρεχει, και τις ριζες καπως να κατσουν.
Συνεχεια εχει φυτεμα χλωριδας, και μεχρι 15 του μηνα θα εχουν μπει οι κατοικοι μου μεσα!
Το μονο διαφορετικο απο το προηγουμενο μου ενυδρειο, ειναι οτι αυτο ειναι κυβικο!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #40  
Παλιά 18-11-12, 23:31
Το avatar του χρήστη delta66
delta66 Ο χρήστης delta66 δεν είναι συνδεδεμένος
Professor
 
Εγγραφή: 29-09-2007
Περιοχή: Αθηνα
Μηνύματα: 19.360
Προεπιλογή

Καλη επιτυχια.

Απο εξοπλισμο τι θα εχει;
Ποσα ψαρια θα βαλεις; ηλικιας;
Νερο; θα φτιαχνεις κατι ιδιαιτερο;
__________________
O delta66 δεν εχει καμια σχεση με επαγγελματα που αφορουν το ενυδρειο και δεν εξαρταται απο σπονσορες, επαγγελματιες και διαφημισεις.
Γραφει ελευθερα και ανεπηρεαστα την αποψη του και ευχαριστει το GAB που του δινει αυτη τη δυνατοτητα.
Απάντηση με παράθεση
  #41  
Παλιά 19-11-12, 18:14
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από delta66 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιτυχια.

Απο εξοπλισμο τι θα εχει;
Ποσα ψαρια θα βαλεις; ηλικιας;
Νερο; θα φτιαχνεις κατι ιδιαιτερο;
Απο εξοπλισμο εχω ενα fluval 405 χαμηλο φωτισμο (30w).
Δε θα κανω κατι ιδιαιτερο.
Απο ωαρια θα βαλω το πολυ 5 (μικρα μεγαλα δεν εχει σημασια, μιας κ τα λιτρα ειναι οτι πρεπει για αλλα τοσα αλλωστε)
Με το νερο ειμαι στο 8-8μιση ph.
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #42  
Παλιά 19-11-12, 19:20
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο εξοπλισμο εχω ενα fluval 405 χαμηλο φωτισμο (30w).
Δε θα κανω κατι ιδιαιτερο.
Απο ωαρια θα βαλω το πολυ 5 (μικρα μεγαλα δεν εχει σημασια, μιας κ τα λιτρα ειναι οτι πρεπει για αλλα τοσα αλλωστε)
Με το νερο ειμαι στο 8-8μιση ph.
τι ωαρια και σπερματα βλεπουμε

εννωεις 8-8.5 ph στους δισκους?
Απάντηση με παράθεση
  #43  
Παλιά 19-11-12, 20:30
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
τι ωαρια και σπερματα βλεπουμε

εννωεις 8-8.5 ph στους δισκους?
xaxaxaxaxxa!!!!!!!!!!!!!!
Τώρα το ειδα αυτο!!!!
Αααα, τα καλυτερα!!!!! χεχεχεχεχε!!!
Ναι, αυτο εννοω! Ε μαζι με τις ριζες θα περει φανταζομαι αλλα οχι τοσο ωστε να πιαστει ΝΤΑΝ 7!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #44  
Παλιά 19-11-12, 21:07
Το avatar του χρήστη Stivv27
Stivv27 Ο χρήστης Stivv27 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 23-09-2011
Περιοχή: Γιαννιτσα
Μηνύματα: 1.130
Προεπιλογή

καλη επιτυχια και μακαρι να σου πετυχει και να χαρεις τα ψαρια σου!Κατι τετοιο εκανα και γω σε 300 λιτρα με 5 δισκους και ειχα 2 2078 φιλτρα και καθε 2 μερες επαιζα με τα νερα και και.....Μπηκαν σε μεγαλυτερο αλλαξαν κατα πολυ οι ρουτηνες μου και πλεον νομιζω οτι εχω αλλα ψαρια μεσα και οχι τα παλια μου!
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #45  
Παλιά 19-11-12, 21:09
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

το ...νταν 7 ειναι οτι αθλιοτερο για οποιοδηποτε ψαρι γιατι στις μικρομεταβολες βρισκεται μια οξινο και μια αλκαλλικο, αλλα ετσι κι αλλιως τα 7ρια και τα 8ρια ειναι για Αφρικανες οχι για δισκους...
Εδω απο exreme δισκαδες ακουμε κατι τεσσαρια κι ακομα πιο κατω κι απ τους λιγοτερο καμμενους κατι πενταρια-βια εξαρια κι εσυ θες να τους χωσεις ...νταν 7 στο κεφαλι?

Να υποθεσω πως θες να βαλεις χωρις ιδιετερη εμπειρια σε μαλακο νερο και σε τετοιου ειδους ψαρια μεσα σε 200 λιτρα δισκους (που τρωνε σαν τον Οβελιξ) και μαλιστα χωρις εξοπλισμο (αντιστροφη οσμωση και τα λοιπα)...

Το να πας για τετοια ψαρια ετσι ειναι σα να αγοραζεις ελικοπτερο και να κολλας τον ελικα με logo στιγμης... που ξερεις μπορει και να αντεξει
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #46  
Παλιά 19-11-12, 21:21
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ...νταν 7 ειναι οτι αθλιοτερο για οποιοδηποτε ψαρι γιατι στις μικρομεταβολες βρισκεται μια οξινο και μια αλκαλλικο, αλλα ετσι κι αλλιως τα 7ρια και τα 8ρια ειναι για Αφρικανες οχι για δισκους...
Εδω απο exreme δισκαδες ακουμε κατι τεσσαρια κι ακομα πιο κατω κι απ τους λιγοτερο καμμενους κατι πενταρια-βια εξαρια κι εσυ θες να τους χωσεις ...νταν 7 στο κεφαλι?

Να υποθεσω πως θες να βαλεις χωρις ιδιετερη εμπειρια σε μαλακο νερο και σε τετοιου ειδους ψαρια μεσα σε 200 λιτρα δισκους (που τρωνε σαν τον Οβελιξ) και μαλιστα χωρις εξοπλισμο (αντιστροφη οσμωση και τα λοιπα)...

Το να πας για τετοια ψαρια ετσι ειναι σα να αγοραζεις ελικοπτερο και να κολλας τον ελικα με logo στιγμης... που ξερεις μπορει και να αντεξει

μην εισαι υπερβολικος νικολα δεν μιλησε για αγριους ο φιλος μας μην του τα λες χοντρα ρε φιλε .
Απάντηση με παράθεση
  #47  
Παλιά 19-11-12, 21:31
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
μην εισαι υπερβολικος νικολα δεν μιλησε για αγριους ο φιλος μας μην του τα λες χοντρα ρε φιλε .

ναι οντως υπερβαλω καμια φορα στην τελειοτητα για να εξισορροπισω οταν καποιος υπερβαλει στο εντελως χυμα

Καταλαβαινω πως θα βαλει εκτροφης αλλα οπως και να χει με τετοιου ειδους ξεκινημα μαλλον δε θα εχει και την καλυτερη καταληξη.
(ποια ειναι η γνωμη σου δηλαδη πανω σ αυτο? )


την τελικη παντως οπως ξερεις προσωπικα δε διαχωριζω τα ψαρια εκτροφης απο τα αγρια ως προς τις συνθηκες γιατι μπορει οντως να "συνηθιζει" ενας οργανισμος καποιες συνθηκες αλλα αν δε συμβει μεταλλαξη στανταρ προτιμαει τις ιδανικες συνθηκες για το ειδος του. Χρονια το τηρω και κακο δεν ειδα.
-------------------------
ας μην ξεχασουμε πως με τα 10 ταισματα τη μερα και με τα αγριογουρουνα τις μπριζολες και τα κοντοσουβλια που τρωνε αυτα τα ψαρια (οκ... μοσχαροκαρδιες ειναι, υπερβολικος παλι ) θα θελει και μεγαλες και συχνες αλλαγες νερου, αυτες πως θα τις κανει? με το νερο της Ταγκανικα και θα περιμενει να ριξουν ...νταν 7 τα ξυλα?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-11-12 στις 21:31 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #48  
Παλιά 19-11-12, 21:33
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

η αποψη μου νικολα ειναι οτι στα 200 λιτρα δισκοι δεν .η οτι το ph του ειναι πολυ ψηλα και δεν θα κατεβει με τις ριζες.το νερο του ειναι ιδανικο για αφρικη.αλλα θα το καταλαβει μονος του ο φιλος μας .
Απάντηση με παράθεση
  #49  
Παλιά 19-11-12, 21:45
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

ναι, υπαρχουν τρεις τροποι να μαθεις κατι:

1. Ο ΣΩΣΤΟΣ μαθαινοντας μελετωντας και διαβαζοντας

2. Ο ΕΥΚΟΛΟΣ αντιγραφοντας τι κανουν οι αλλοι

3. Ο ΧΕΙΡΟΤΕΡΟΣ αποκτωντας εμπειρια

Αν το μαθει απο μονος του σημαινει πως καποια ψαρακια θα δουν τους εχινοδωρους αναποδα...
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #50  
Παλιά 19-11-12, 21:48
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

δες το θεμα απο την αρχη και θα καταλαβεις ποιος τροπος χρειαζεται εδω φιλε
Απάντηση με παράθεση
  #51  
Παλιά 19-11-12, 22:10
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
το ...νταν 7 ειναι οτι αθλιοτερο για οποιοδηποτε ψαρι γιατι στις μικρομεταβολες βρισκεται μια οξινο και μια αλκαλλικο, αλλα ετσι κι αλλιως τα 7ρια και τα 8ρια ειναι για Αφρικανες οχι για δισκους...
Εδω απο exreme δισκαδες ακουμε κατι τεσσαρια κι ακομα πιο κατω κι απ τους λιγοτερο καμμενους κατι πενταρια-βια εξαρια κι εσυ θες να τους χωσεις ...νταν 7 στο κεφαλι?

Να υποθεσω πως θες να βαλεις χωρις ιδιετερη εμπειρια σε μαλακο νερο και σε τετοιου ειδους ψαρια μεσα σε 200 λιτρα δισκους (που τρωνε σαν τον Οβελιξ) και μαλιστα χωρις εξοπλισμο (αντιστροφη οσμωση και τα λοιπα)...

Το να πας για τετοια ψαρια ετσι ειναι σα να αγοραζεις ελικοπτερο και να κολλας τον ελικα με logo στιγμης... που ξερεις μπορει και να αντεξει
Εγω γνωρισει ενυδρεια και με 8αρια κ τα δισκακια τους ειχαν μια χαρα αναπτυξη! Ετσι κ αλλιως το φιλτρο εχει φουλ ογκο βιολογιας για να σηκωσει τα ψαρια που θελω. Η Α/Ο αλλωστε δεν την εχω δεδομενη. Υπαρχουν αλλα τοσα ενυδρεια που δουλευουν με βρυσης χωρις καποιο προβλημα (καθε αλλο).

Η φυση απο μονη της αλλωστε ειναι αναρχη κ καθε αλλο παρα τελεια. Ποιος ειμαι εγω που θα φτιαξω το τελειο οικοσυστημα.

Παρομοιες συμβουλες ειχα κ παλιοτερα οταν σε 180λτ ειχα 6labidos και 5maingano και ολα ηταν ρολοι, χωρις μαχες κ με γεννες.

Ξερω οτι κινουμαι στα σωστα κυβικα για το πληθος ψαριων που θελω, και χωρις να ειμαι πανω απο το ενυδρειο καθε μερα. Τα ψαρια ολων των ειδων αλλωστε δεν εχουν δεδομενη την τροφη τους. Πολλες φορες κανουν κ μερες για να φανε! Ποιος ειμαι εγω λοιπον που θα τα ταιζω 10φορες την ημερα γουρουνοπουλα;;;

Θα συνεχισω το πλανο μου οπως το εχω σκεφτει, και να ειστε σιγουροι πως για το ΟΟΟΟΤΙ προκυψει (καλο/κακο) θα σας εχω ενημερους, ωστε να μαθαινουν κ οι νεοτεροι, και να μην πτοουνται οταν ακουν τη λεξη ΔΙΣΚΟΣ!!!!!
Απλο ψαρι ειναι οπως τα υπολοιπα! Ρουτινα θελει, οχι τον εξοπλισμο της ΝΑΣΑ και μια πισινα για ενυδρειο!!!!

Ευχαριστω ολους για τις συμβουλες σας, προς το παρον! Κρατω καθετι θετικο σα γνωμονα, και στην οποιαδηποτε δυσκολια θα σας συμβουλευτω, οπως εκανα σε καθε αρχη μου!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
  #52  
Παλιά 19-11-12, 22:18
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

ειδες που ημουν σιγουρος για τον 3ο τροπο νικολα .το αν δεν παθεις δεν θα μαθεις επικρατει συνηθως.


φιλε μου κωστα ελπιζω να σου πανε ολα καλα στην προσπαθεια σου αναμενουμε νεα και παρουσιαση
Απάντηση με παράθεση
  #53  
Παλιά 19-11-12, 22:25
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
ωστε να μαθαινουν κ οι νεοτεροι, και να μην πτοουνται οταν ακουν τη λεξη ΔΙΣΚΟΣ!!!!!

Καλη επιτυχια, απο μεριας μου περιμενω να δω που θα καταληξει αυτο το εγχειρημα και θα εισηγηθω -καλου κακου- να μεγαλωσει τα περιθωρια στις υπογραφες γιατι συντομα βλεπω να βαζω και τους δισκους

Λεμε να ανεβασουμε λιγο τον πηχη, αλλοι προσπαθουν να τον κατεβασουν αλλα πρωτη φορα βλεπω καποιον να προσπαθει να τον ...θαψει
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες που ημουν σιγουρος για τον 3ο τροπο νικολα .το αν δεν παθεις δεν θα μαθεις επικρατει συνηθως.

οντως...
Αν πω αυτο που σκεφτομαι θα πεσετε οι δισκαδες να με φατε
καιρος να ταλαιπωρηθουν και οι δισκοι, μονο χρυσοψαρα μονομαχους και πλεκο θα κλαιμε?
το πα, ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ

Αντε κι ο επομενος να τους επιλεξει για ζωντανη τροφη (τοτε θα τα χω δει οντως ΟΛΛΛΛΛΑ)
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Nick74 : 19-11-12 στις 22:25 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #54  
Παλιά 19-11-12, 22:28
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

υπερβολες παλι αν θες ζευγαρακι για το 30αλιτρο πες μου χωρανε
Απάντηση με παράθεση
  #55  
Παλιά 19-11-12, 22:30
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων

Η φυση απο μονη της αλλωστε ειναι αναρχη κ καθε αλλο παρα τελεια. Ποιος ειμαι εγω που θα φτιαξω το τελειο οικοσυστημα.

Οντως απο καλλιτεχνικη καθαρα αποψη παρουσιαζει αρκετο ενδιαφερον το να εισαγει καποιος το σουρεαλισμο η μαλλον καλυτερα τον συμβολισμο και να φτιαξει ενα ενυδρειο που θα αναπαριστα πιστα μια φυσικη καταστροφη

ξερεις... βιοτοπος βεζουβιου μετα την εκρηξη και τετοια
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #56  
Παλιά 19-11-12, 22:32
Το avatar του χρήστη billos95
billos95 Ο χρήστης billos95 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 21-03-2010
Περιοχή: Athens
Μηνύματα: 471
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην billos95
Προεπιλογή

Καλή επιτυχία Κωνσταντίνε στο εγχείρημα σου!

Περιμένουμε παρουσίαση με τα ψαράκια!
Απάντηση με παράθεση
  #57  
Παλιά 19-11-12, 22:46
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από stelios816 Εμφάνιση μηνυμάτων
ειδες που ημουν σιγουρος για τον 3ο τροπο νικολα .το αν δεν παθεις δεν θα μαθεις επικρατει συνηθως.


φιλε μου κωστα ελπιζω να σου πανε ολα καλα στην προσπαθεια σου αναμενουμε νεα και παρουσιαση
Σ'ευχαριστω φιλε!
Θα σας κραταω ενημερους για την πορεια μου!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλη επιτυχια, απο μεριας μου περιμενω να δω που θα καταληξει αυτο το εγχειρημα και θα εισηγηθω -καλου κακου- να μεγαλωσει τα περιθωρια στις υπογραφες γιατι συντομα βλεπω να βαζω και τους δισκους

Λεμε να ανεβασουμε λιγο τον πηχη, αλλοι προσπαθουν να τον κατεβασουν αλλα πρωτη φορα βλεπω καποιον να προσπαθει να τον ...θαψει
-------------------------
Δεν προσπαθω να θαψω κανενα πηχη φιλε μου! Προσπαθω να αποδειξω τα αυτονοητα που κανει ολος ο κοσμος κ στην Ελλαδα εχουμε θεοποιησει!


οντως...
Αν πω αυτο που σκεφτομαι θα πεσετε οι δισκαδες να με φατε
καιρος να ταλαιπωρηθουν και οι δισκοι, μονο χρυσοψαρα μονομαχους και πλεκο θα κλαιμε?
το πα, ΔΕΝ ΑΝΤΕΞΑ

Αντε κι ο επομενος να τους επιλεξει για ζωντανη τροφη (τοτε θα τα χω δει οντως ΟΛΛΛΛΛΑ)
Θα χαρω πολυ να σας παρουσιασω το νεο μου ενυδρειο, και να το χαρειτε οπως θα το χαρω κ εγω, οπως χαρηκα κ παλαιοτερα εγχειρηματα μου, των οποιων ετυχα παρομοιας αντιμετωπισης!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
Οντως απο καλλιτεχνικη καθαρα αποψη παρουσιαζει αρκετο ενδιαφερον το να εισαγει καποιος το σουρεαλισμο η μαλλον καλυτερα τον συμβολισμο και να φτιαξει ενα ενυδρειο που θα αναπαριστα πιστα μια φυσικη καταστροφη

ξερεις... βιοτοπος βεζουβιου μετα την εκρηξη και τετοια
χεχεχεχε!!!! Οντως... ενδιαφερον θα εχει!!! Βεβαια φυσικες καταστροφες ΜΟΝΟ η ΦΥΣΗ μπορει να παραστισει, αλλα θα εχουν πολυ ενδιαφερον τα σχολια που θα ακουσω στις πρωτες μου γεννες!!

Εκει να δεις γελια που θα πεσουν!!!
-------------------------
Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από billos95 Εμφάνιση μηνυμάτων
Καλή επιτυχία Κωνσταντίνε στο εγχείρημα σου!

Περιμένουμε παρουσίαση με τα ψαράκια!
Να'σαι καλα φιλε μου!
Ειμαι σιγουρος οτι θα σας βρω διπλα μου και σ'αυτο το εγχειρημα μου με τις πολυτιμες συμβουλες σας!!!
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!

Τελευταία επεξεργασία από το χρήστη Konstantin79 : 19-11-12 στις 22:46 Αιτία: Automerged Doublepost
Απάντηση με παράθεση
  #58  
Παλιά 19-11-12, 22:47
Το avatar του χρήστη stelios816
stelios816 Ο χρήστης stelios816 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 13-11-2011
Περιοχή: νικαια
Μηνύματα: 1.585
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Konstantin79 Εμφάνιση μηνυμάτων
Σ'ευχαριστω φιλε!
Θα σας κραταω ενημερους για την πορεια μου!
-------------------------


Θα χαρω πολυ να σας παρουσιασω το νεο μου ενυδρειο, και να το χαρειτε οπως θα το χαρω κ εγω, οπως χαρηκα κ παλαιοτερα εγχειρηματα μου, των οποιων ετυχα παρομοιας αντιμετωπισης!
-------------------------


χεχεχεχε!!!! Οντως... ενδιαφερον θα εχει!!! Βεβαια φυσικες καταστροφες ΜΟΝΟ η ΦΥΣΗ μπορει να παραστισει, αλλα θα εχουν πολυ ενδιαφερον τα σχολια που θα ακουσω στις πρωτες μου γεννες!!

Εκει να δεις γελια που θα πεσουν!!!


το παρακανεις με την αισιοδοξια σου ρε κωστα μη συγκρινεις τις μπουνες με τους δισκους θα μας λαλησεις
Απάντηση με παράθεση
  #59  
Παλιά 19-11-12, 22:48
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή

κοιτα, συνηθως χαλιεμαι οταν βλεπω ψαρακια να βασανιζονται σε λαθος περιβαλλον απο χομπυστες αλλα αυτα που λες ειναι ΤΟΣΟ extreme που θα θελα να το δω κι απο κοντα

btw θα εισαι ο πρωτος δισκας που θα αφησει δισκους να λιμοκτονησουν για να μη χαλασει το ...νταν 7ρι...

Για να σοβαρευτω και λιγο, αυτο το εγχειρημα που λες εχει γραμμενη παντου με γραμματα bold μεγαλα σαν τρολει τη λεξη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #60  
Παλιά 19-11-12, 23:01
Το avatar του χρήστη Konstantin79
Konstantin79 Ο χρήστης Konstantin79 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 24-07-2010
Περιοχή: Κάπου
Μηνύματα: 637
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων
κοιτα, συνηθως χαλιεμαι οταν βλεπω ψαρακια να βασανιζονται σε λαθος περιβαλλον απο χομπυστες αλλα αυτα που λες ειναι ΤΟΣΟ extreme που θα θελα να το δω κι απο κοντα

btw θα εισαι ο πρωτος δισκας που θα αφησει δισκους να λιμοκτονησουν για να μη χαλασει το ...νταν 7ρι...

Για να σοβαρευτω και λιγο, αυτο το εγχειρημα που λες εχει γραμμενη παντου με γραμματα bold μεγαλα σαν τρολει τη λεξη ΚΑΤΑΣΤΡΟΦΗ
Σεβαστη η αποψη σου Νικο και την δεχομαι!
Δεν προκειται ομως για κανενα λογο να χρυσοπληρωσω δισκους για να τους αφησω να λιμοκτονησουν! (δεν ειναι κ λιγοι οι χομπυστες αλλωστε που ριχνουν τη θερμοκρασια το καλοκαιρι κ τους αφηνου νυστικους 10-20 μερες).

Οπως κ να'χει, θα κανω οτι περναει απο το χερι κ απο την τσεπη μου για ναδω τους δισκους μου οπως τους φανταζομαι, και να καταρριψω τη μυθοτης πισινας για δισκους, μιας κ πολλοι θελουν να χαρουν αυτα τα ψαρακια, αλλα δεν εχουν αυτη την οικονομικη ανεση για να τους προσφερουν 600 κ 800λτ.
__________________
Η έλλειψη επικοινωνιας θα είναι η αρχή του τέλους του ανθρώπινου γένους!
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
διατηρηση σκληροτητων χωρις ανεπιθυμητα παραπροϊοντα maneni Γλυκό νερό - Γενικά 5 27-04-14 18:02
Αναπαραγωγη και διατηρηση caridina babaulti sp.blue platy Γαρίδες του γένους Caridina 1 26-05-11 22:23
ΤΑΙΣΜΑ ΔΙΣΚΩΝ Κόφινας Δίσκοι 5 10-11-07 19:36
διατηρηση ενυδρείου bogias Αρχάριοι γλυκού νερού 3 10-11-06 13:11
Διατηρηση ζωντανου Βιολ. φιλτρου Tolis Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 0 28-12-02 04:44

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:32.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,10178 seconds with 13 queries