Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Φυτεμένα Ενυδρεία > Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά

Φυτεμένα Ενυδρεία Γενικά Οτι δεν εμπίπτει στις εξειδικευμένες κατηγορίες.

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 26-09-12, 03:16
Το avatar του χρήστη Nick74
Nick74 Ο χρήστης Nick74 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 26-12-2011
Περιοχή: Περαμα
Μηνύματα: 4.452
Προεπιλογή Τι θεωρειται "φυτεμενο"?

σχετικα με την -ως συνηθως ελαφρως off topic- συζητηση που ανοιχτηκε εδω http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65172 με τον φιλο platy θα ηθελα να δουμε πανω κατω ποιες ειναι οι αποψεις που κυκλοφορουν (η τεσπα η αποψη του καθ ενος) σχετικα με το τι θεωρειται φυτεμενο ενυδρειο και τι απλως ενυδρειο με φυτα.
Προσωπικα οπως εξεφρασα τη δικη μου αποψη απο τη στιγμη που υπαρχει μεγαλη ποσοτητα φυτομαζας (ας ειναι και κερατοφυλλο... τεσπα επειδη αυτο ειναι επιφανειας , ας ειναι οποιαδηποτε ειδη φυτων) το ενυδρειο το θεωρω φυτεμενο.
Απο την αλλη διαβασα την αποψη του platy οτι φυτεμενο θεωρειται οταν υπαρχουν λιπασματα, co2 και γενικα οταν μιλαμε για ενα ενυδρειο που τα φυτα παιζουν πρωτευοντα ρολο.
Βεβαια δεν εχει και πολυ σημασια πως ονομαζει ο καθε ενας καθε τι, αλλα εχω τις εξεις αποριες:

Αν καποιος γουσταρει τρελα τς ανουμπιες πχ, και γεμισει ενα 100ρι με 200 ανουμπιες το ενυδρειο αυτο δεν ειναι φυτεμενο?
Αν καποιος ειναι τρεαμενος με τους εχινοδωρους και βαλει 20 μεσα σε 100 λιτρα αυτο δεν ειναι φυτεμενο?
Αν καποιος στηνει ενυδρειο με παρα πολυ μεγαλη φυτομαζα με 10 ειδη απο ευκολα ομως φυτα, και φυσικα το ενυδρειο λειτουργει αποκλειστικα για τις αναγκες των ψαριων (οπως ειναι τα δικα μου ενυδρεια πανω κατω χωρις λιπανση χωρις co2 και με χαμηλο φωτισμο) αυτο το ενυδρειο δεν θεωρειται φυτεμενο?
Αν καποιος -λοξες ειναι αυτες, γιατι οχι? - γουσταρει ενα ενυδρειο γεματο με τονους κερατοφυλου, και μερικα ακομα ευκολα φυτα, αλλα με τετοια ποσοτητα φυτομαζας που ακομα και τα ψαρια να κυκλοφορουν σε λαβυρινθο, αυτο δεν ειναι φυτεμενο?

Η γενικη αποψη που εχω διαβασει -μη ρωτηστε που... ουτε και θυμαμαι- ειναι πως φυτεμενο λεγεται ενα ενυδρειο οταν εχει τυλαχιστο 30% φυτομαζα. Αυτη ειναι και η αποψη που εχω υιοθετησει, απο κει και περα ποιες ειναι οι δικες σας αποψεις?

Τι θεωρειτε εσεις φυτεμενο?
Αν δε θεωρειτε καποια απο αυτα που περιεγραψα (low end φυτεμενα φυσικα) γιατι οχι?
__________________


Βγαλτε τους μονομαχους απο τις γυαλες και τα δεκαλιτρα και βαλτε μεσα τον petshop-ά που σας το προτεινε.
Γλυφτες ΔΕΝ υπαρχουν (λετε ο Αμαζονιος να εχει τζάμια) ? Και τα γατοψαρα ειναι κανονικα ψαρια κι οχι καθαριστες, οποιος θελει καθαριστρια, εχει στη Χρυση Ευκαιρια
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 26-09-12, 03:41
Το avatar του χρήστη Giwrgos P.
Giwrgos P. Ο χρήστης Giwrgos P. δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2010
Περιοχή: Αθήνα (Γαλάτσι)
Μηνύματα: 596
Προεπιλογή

εγω οταν λεω φυτεμενο ενυδρειο εννοω αυτο


Συνημμένα Thumbnails
Πατήστε στην εικόνα για να τη δείτε σε μεγένθυνση

Όνομα:  Dutch_Planted_Aquarium_Aquascaping_Style.jpg
Εμφανίσεις:  361
Μέγεθος:  68,3 KB  
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 26-09-12, 07:42
poppy Ο χρήστης poppy δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: ηράκλειο κρητης
Μηνύματα: 156
Προεπιλογή

Μεχρι τώρα οποιοδήποτε ενυδρειο η υγεία των φυτων επαιζε εξίσου σημαντικό ρόλο με την υγεία των ψαριων, γαρίδων κλπ το θεωρούσα φυτεμένο.
Αυτή η άποψη με το 30% του ενυδρείου φυτα =φυτεμένο μου αρέσει παρα πολυ και μάλλον θα την υιοθετήσω.
Απο κει και πέρα το φως, τα λπασματα και το co2 διαφοροποιούν πιστευω το χαμηλων από το υψηλων απαιτήσεων. Αυτός ο διαχωρισμός από οτι παρατηρώ δεν μπορει να θεωρηθεί ακριβής και σαφής. Θα έλεγα ότι έναι ενα συνεχές που εκτείνεται από το εχω μια ανουμπια χωρίς τιποτε, μεχρι εχω μόνο υποστρωμα για φυτα, ή εχω αμμο και βαζω και co2 κ.ο.κ. Εχω ακούσει τόσους πολλους συνδυασμούς φωτισμού, λιπασματων, υποστρώματος και διοξειδίου που πλεον δεν μπορω να διαχωρίσω χαμηλων , μετριων, υψηλων απαιτήσεων!
Georginakos αυτό στην φωτογραφία για μένα είναι : " αχ, αν ήτανε η ζήλια ψωρα!" υποβρύχιος κήπος επιπέδου διαγωνισμού όπου τα ψαρια είναι το ντεκόρ!
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 26-09-12, 07:57
maikl Ο χρήστης maikl δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-12-2006
Περιοχή: Βεροια
Μηνύματα: 3.464
Προεπιλογή

Απο τη στιγμη που σε ενα ενυδρειο μπει-φυτευτει ειτε ενα , ειτε εκατο φυτα τοτε πλεον ειναι φυτεμενο.
Το αν ονομαζετε μετα, Ολλανδικου τυπου ή βιοτοπικο ,χαμήλων ή υψηλων απαιτησεων ή οπωσδηποτε αλλιως, "ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο"
__________________
«Το δις εξαμαρτειν ουκ ανδρος σοφου»
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 26-09-12, 08:07
Το avatar του χρήστη gianniwpopi
gianniwpopi Ο χρήστης gianniwpopi δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 06-02-2011
Περιοχή: μεταμορφωση
Μηνύματα: 1.214
Προεπιλογή

Και εγω πιστεύω οτι και τα εύκολα φυτά μπορούν να κάνουν ένα πολυ ωραίο ενυδρειο. Για μένα άμα έχεις αρκετά φυτά είναι φυτεμενο. Ακόμα και αν είναι εύκολα.
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 26-09-12, 08:10
Το avatar του χρήστη snakepanos
snakepanos Ο χρήστης snakepanos δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 18-12-2009
Περιοχή: θεσσαλονικη,Α Τουμπα
Μηνύματα: 1.457
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που σε ενα ενυδρειο μπει-φυτευτει ειτε ενα , ειτε εκατο φυτα τοτε πλεον ειναι φυτεμενο.
Το αν ονομαζετε μετα, Ολλανδικου τυπου ή βιοτοπικο ,χαμήλων ή υψηλων απαιτησεων ή οπωσδηποτε αλλιως, "ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο"
Θα συμφωνήσω και εγω απολυτα με αυτα που γραφη ο Μιχάλης.
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 26-09-12, 09:19
Το avatar του χρήστη Blokatos
Blokatos Ο χρήστης Blokatos δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 16-06-2010
Περιοχή: Ελλάδα
Μηνύματα: 119
Προεπιλογή

Αν κοιτάς ένα ενυδρείο από απόσταση και βλέπεις πρασινάδα να κυριαρχεί, το θεωρώ φυτεμένο, άσχετα με το πόσα είδη φιλοξενεί ή πόσο επιστημονικά είναι τοποθετημένα.
__________________
Απάντηση με παράθεση
  #8  
Παλιά 26-09-12, 09:27
tsiou9 Ο χρήστης tsiou9 δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 08-10-2011
Περιοχή: Ζωγράφου
Μηνύματα: 194
Προεπιλογή

Σαν λογική πιστεύω ότι ένα ενυδρείο που έχει αρκετά φυτά μέσα θεωρείται φυτεμένο, απλά διαχωρίζεται σε χαμηλών, μετρίων και υψηλών απαταιτήσεων.
Αν και για να λέω την αλήθεια όταν ακούω φυτεμένο μου έρχεται στο μυαλό η εικόνα του giorginakos πιο πάνω, γιατί τονίζει την έννοια του φυτεμένου..
Απάντηση με παράθεση
  #9  
Παλιά 26-09-12, 09:31
Το avatar του χρήστη kgf12345
kgf12345 Ο χρήστης kgf12345 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 08-03-2011
Περιοχή: rio atabapo(μεσα)-alto rio ilioupoli
Μηνύματα: 7.894
Προεπιλογή

παντως κιεγω πιστευω οτι απτη στιγμη που υπαρχει εστω και μια ανουμπια μεσα ειναι φυτεμενο.αλλα γιαυτο υπαρχoυνε τα "low tech" και "high tech" ωστε να υπαρχει η διαφοροποιηση και να μη χρειαζεται ορισμος του "φυτεμενου".
Απάντηση με παράθεση
  #10  
Παλιά 26-09-12, 09:36
Το avatar του χρήστη ChocolatePuma
ChocolatePuma Ο χρήστης ChocolatePuma δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 25-04-2012
Περιοχή: Μαρκόπουλο Αττικής
Μηνύματα: 4.653
Προεπιλογή

Νομίζω πως ο Νίκος δεν αναφέρεται στο "βάζω έστω κι ένα φυτό μέσα"...άρα είναι φυτεμένο

Το θέμα προέκυψε από το γεγονός ότι για τον Νίκο ισχύει το : εγω παλι οταν λεω ζουγκλα εννοω ΖΟΥΓΚΛΑ φυσικα με ευκολα φυτα χωρις αναγκες λιπανσης co2 κτλ (αν δηλαδη οι εχινοδωροι δεν ειναι 2 αλλα 200 θελει λιπασαματα?)
Δε μιλαω φυσικα για Ολλανδικα η για Αμανο, αλλα για ενυδρεια που πρωτευον ρολο εχουν οι αναγκες των ψαριων και φυσικα τα φυτα παιζουν συμπληρωματικο ρολο. Απ οσο ξερω φουλ φυτεμενο λεγεται ενα ενυδρειο που εχει τουλαχιστο 30% φυτομαζα. Αν παλι εχει 50% + θεωρειται ζουγκλα. Τι κι αν ειναι μια ζουγκλα απο κερατοφυλλο?


Ενώ για τον platy ισχύει το : με συγχωρείς αλλα αν λεμε για φυτεμένο φυτεμένο,δεν εχω δεί ποτε κανενα να κρατάει τετοιο ενυδρείο χωρίς λίπανση και co2..αν τώρα μιλάς για κοινωνικό,με 2 εχινόδωρους σκορπιους και βαλισνέριες και πετρες και ξυλα..τοτε αλλάζει..το ''φυτεμένο'' (πχ ολλανδικού τυπου)χρειάζεται όλα τα παραπάνω..σε κάθε αλλη περίπτωση για μένα ενυδρείο που τα φυτα παίζουν συμπληρωματικό ρόλο ΔΕΝ πρεπει να λέγεται φυτεμένο....και δεν μίλησα για δύσκολα φυτα....

Πειράζει που έχουν και οι δύο δίκιο...ο καθένας φυσικά από την πλευρά που το βλέπει!!!!

Προσωπικά θεωρώ φυτεμένο ένα ενυδρείο όταν το "πράσινο" είναι εμφανές και δεν το ψάχνεις, έστω κι αν έχει εύκολα φυτά
__________________
Σύμφωνα με τελευταία μελέτη του Εθνικού Θαλάσσιου Ενυδρείου της Βρετανίας και των πανεπιστημίων του Πλίμουθ και του Έξετερ, η παρατήρηση των ψαριών την ώρα που κολυμπούν «ρίχνει» την αρτηριακή πίεση και τους καρδιακούς παλμούς, μειώνοντας το στρες και οδηγώντας σε κατάσταση ηρεμίας.
Απάντηση με παράθεση
  #11  
Παλιά 26-09-12, 09:51
Το avatar του χρήστη Γιαννης Μ5
Γιαννης Μ5 Ο χρήστης Γιαννης Μ5 δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 27-07-2008
Περιοχή: Μεγαρα-Αθηνα-Πρεβεζα
Μηνύματα: 2.924
Προεπιλογή

Για μενα φυτεμενο δεν οριζεται ενυδρειο με μια ανουμπια ή γεματο κερατοφυλλο.Αν ηταν ετσι και του vangellis21 το ενυδρειο θα ηταν φυτεμενο επειδη εχει μια βαλισνερια.Αν το ενυδρειο εχει πολλων ειδων φυτα μεσα τοτε ειναι φυτεμενο(ασχετα λιπανσης,co2,ευκολιας κτλ).Τωρα αν ενα ενυδρειο 100 λιτρων εχει μεσα 10 ανουμπιες,εγω δεν το θεωρω φυτεμενο(γι αυτο και διαβαζω πολλες φορες οτι δεν χρειαζεται λιπανση).Φυσικα και δεν χρειαζεται.Βαλτε κανα πιο δυσκολο φυτο(κανα ταπητα με cuba ή lilaeopsis)να μου πειτε αν χρειαζεται.
__________________
Το αλλο μου χομπι....
Απάντηση με παράθεση
  #12  
Παλιά 26-09-12, 10:58
Το avatar του χρήστη platy
platy Ο χρήστης platy δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 08-11-2009
Περιοχή: Αττικη
Μηνύματα: 4.094
Προεπιλογή

εγω οπως ειπα θεωρώ φυτεμένο αυτο -> http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=65157

και οχι αυτο -> http://animaltv.webs.com/photos/null...-main_Full.jpg





αν ''καποιοι'' απο τους ''παλιους'' που δεν ειχαν ''φύγει'' απο το forum διαβαζαν,τότε θα εξηγουσαν πλήρως τί ειναι το φυτεμένο μιας και ειχαν αρκετη εμπειρία απο δαυτα στην πλάτη τους...
__________________



Tάσος
Απάντηση με παράθεση
  #13  
Παλιά 26-09-12, 11:19
Το avatar του χρήστη lingistis
lingistis Ο χρήστης lingistis δεν είναι συνδεδεμένος
Συντονιστής
 
Εγγραφή: 13-09-2007
Περιοχή: ΦΛΩΡΙΝΑ
Μηνύματα: 1.420
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από maikl Εμφάνιση μηνυμάτων
Απο τη στιγμη που σε ενα ενυδρειο μπει - φυτευτει ειτε ενα, ειτε εκατο φυτα τοτε πλεον ειναι φυτεμενο.
Το αν ονομαζετε μετα, Ολλανδικου τυπου ή βιοτοπικο ,χαμήλων ή υψηλων απαιτησεων ή οπωσδηποτε αλλιως, "ειναι αλλουνου παπα ευαγγελιο"
έτσι το βλέπω και εγώ... και το ένα φυτό φυτεμένο είναι

όλα τα άλλα είναι επιπλέον χαρακτηρισμοί.

Το ερώτημα νομίζω θα έπρεπε να αναφέρετε σε ειδική περίπτωση φυτεμένου ενυδρείου.
__________________
Γιάννης
Αν δεν βρέξεις σαλόνι... mbuna δεν πιάνεις!!!
Απάντηση με παράθεση
  #14  
Παλιά 26-09-12, 11:24
Το avatar του χρήστη ShadowVValker
ShadowVValker Ο χρήστης ShadowVValker δεν είναι συνδεδεμένος
Member
 
Εγγραφή: 17-05-2012
Περιοχή: Θεσσαλονίκη
Μηνύματα: 296
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma Εμφάνιση μηνυμάτων
Προσωπικά θεωρώ φυτεμένο ένα ενυδρείο όταν το "πράσινο" είναι εμφανές και δεν το ψάχνεις, έστω κι αν έχει εύκολα φυτά
Θα συμφωνήσω και εγώ. Φυτεμένω θεωρώ ένα ενυδρείο όταν έχει αρκετά φυτά (αυτό με το από 30% και πάνω μου άρεσε,έτσι και αλλιώς με το μάτι είναι, δεν υπάρχει τρελή διαφορά και με το 20-25%). Αν έχει σε 120 λίτρα 2 ανούμπιες (ή 2 από οποιοδήποτε άλλο φυτό, μην κολλήσουμε στους αριθμούς, καταλαβαίνετε τι εννοώ), θα το θεωρήσω ενυδρείο με φυτά. Τώρα από εκεί και πέρα κατηγοριοποιούνται σε "low tech" και "high tech" και έτσι καταλαβαίνουμε όλοι τι εξοπλισμός υπάρχει και άρα περίπου τι φυτά αναπτύσσονται.
Απάντηση με παράθεση
  #15  
Παλιά 26-09-12, 11:31
Butterfly Ο χρήστης Butterfly δεν είναι συνδεδεμένος
Banned
 
Εγγραφή: 29-01-2012
Περιοχή: Σπίτι Μου
Μηνύματα: 655
Προεπιλογή

Καλημέρα και από εμένα...

Να πω και εγώ την γνώμη μου και ας μην γνωρίζω πολλά για τα "φυτεμένα".

Θεωρώ ένα ενυδρείο "φυτεμένο" όταν ένα μέρος τους έχει φυτά, πχ 10% του ενυδρείου.

Συμαντικός παράγοντα που θα με κάνει να "βαφτίσω" ένα ενυδρείο "φυτεμένο" είναι ο χρόνος λειτουργίας ως "φυτεμένο" και η εξέλιξη του ενυδρείου σε "φυτεμένο".

Δηλαδή εάν βάλω σήμερα 5-10 φυτά και σε ένα μήνα δεν έχω μια "α" εξέλιξη δεν θα το έλεγα "φυτεμένο"
Απάντηση με παράθεση
  #16  
Παλιά 26-09-12, 22:20
Το avatar του χρήστη dinos99
dinos99 Ο χρήστης dinos99 δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 12-08-2007
Περιοχή: Αγία Βαρβάρα(Αθήνα)
Μηνύματα: 826
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από Nick74 Εμφάνιση μηνυμάτων

Αν καποιος γουσταρει τρελα τς ανουμπιες πχ, και γεμισει ενα 100ρι με 200 ανουμπιες το ενυδρειο αυτο δεν ειναι φυτεμενο?φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων
Αν καποιος ειναι τρεαμενος με τους εχινοδωρους και βαλει 20 μεσα σε 100 λιτρα αυτο δεν ειναι φυτεμενο?φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων
Αν καποιος στηνει ενυδρειο με παρα πολυ μεγαλη φυτομαζα με 10 ειδη απο ευκολα ομως φυτα, και φυσικα το ενυδρειο λειτουργει αποκλειστικα για τις αναγκες των ψαριων (οπως ειναι τα δικα μου ενυδρεια πανω κατω χωρις λιπανση χωρις co2 και με χαμηλο φωτισμο) αυτο το ενυδρειο δεν θεωρειται φυτεμενο?φυτεμενο χαμηλων απαιτησεων
Αν καποιος -λοξες ειναι αυτες, γιατι οχι? - γουσταρει ενα ενυδρειο γεματο με τονους κερατοφυλου, και μερικα ακομα ευκολα φυτα, αλλα με τετοια ποσοτητα φυτομαζας που ακομα και τα ψαρια να κυκλοφορουν σε λαβυρινθο, αυτο δεν ειναι φυτεμενο?για μενα αν πω πως ενα τετοιο ενυδρειο ειναι φυτεμενο τοτε πιστευω θα σηκωθει η λεξη φυτεμενο να με ''βαρεσει''
Η
για μενα σε γενικες γραμμες φυτεμενο ειναι το ενυδρειο το οποιο αν το δεις απο τα 10-15 μετρα αμεσως θα εστιασεις στα φυτα(στην ''πρασιναδα'' δηλαδη που επικρατει) κ μετα απο 2-3 δευτερολεπτα στα ψαρια που φιλοξενει.
Απάντηση με παράθεση
  #17  
Παλιά 26-09-12, 22:27
Το avatar του χρήστη nicpapa
nicpapa Ο χρήστης nicpapa δεν είναι συνδεδεμένος
Senior Member
 
Εγγραφή: 12-04-2009
Περιοχή: Ρόδος
Μηνύματα: 2.212
Προεπιλογή

Για εμένα το φυτεμένο σημαίνει να μην φαίνεται το χαλίκι,υποστρωμα που έχουμε κάτω .
Ειναι το πιο ωράιο και δυσκολο πραγμα να βρείς την ισοροποία αναμεσα στα φυτά και τα ψάρια η και τις γαρίδες ακόμη...
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
O Raven "πρασινισε" και ο "θρονος" οπως και το gab κανει το γυρο του κοσμου!!! Γιώργος Κ Ιστοσελίδες στο Internet 37 23-08-10 22:10
"Επίσημη" έκδοση "υπολογιστή" ενυδρείου Fonamstel Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού 27 07-06-04 04:23
ΠΕΡΙ "ΖΟΥΜΙΩΝ" ΚΑΙ "ΑΦΕΨΗΜΑΤΩΝ" (Συνεχει newfish Γλυκό νερό - Γενικά 0 18-12-02 21:29

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,06785 seconds with 14 queries