Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Επιστροφή   Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου > Νότιος Αμερική > Γατόψαρα Ν. Αμερικής

Απάντηση στο θέμα
 
Εργαλεία Θεμάτων Τρόποι εμφάνισης
  #1  
Παλιά 04-06-07, 08:40
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το melafix προσωπικά πιστεύω οτι δεν θα φτάσει! Σε παρόμοιες περιπτώσεις έλυσα το προβλημά μου με fungus cure API. με την προτεινόμενη δοσολογία.
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #2  
Παλιά 04-06-07, 08:53
johnny98130 Ο χρήστης johnny98130 δεν είναι συνδεδεμένος
Moderator
 
Εγγραφή: 31-03-2003
Περιοχή: Διόνυσος Αττικής
Μηνύματα: 889
Προεπιλογή

Παράθεση:
Αρχική Δημοσίευση από PascM Εμφάνιση μηνυμάτων
Το melafix προσωπικά πιστεύω οτι δεν θα φτάσει! Σε παρόμοιες περιπτώσεις έλυσα το προβλημά μου με fungus cure API. με την προτεινόμενη δοσολογία.
Συμφωνω με τον Μανώλη. Τα Melafix και Pimafix ειναι σχεδόν ομοιοπαθητικά φάρμακα. Σε σοβαρότερες καταστάσεις θέλει αντιβίωση που είναι πιο δραστική οπως π.χ φουράνια (aqua furan, bactopur direct etc).
__________________
Γιάννης
Απάντηση με παράθεση
  #3  
Παλιά 04-06-07, 09:07
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Το Primafix λεει οτι κάνει για αρχικά στάδια και είναι φυτικό!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #4  
Παλιά 04-06-07, 10:58
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Θεωρητικά μπορεί αν μην φτάνει,πρακτικά όμως δουλεύει μια χαρά...Απλα σε σοβαρότερες περιπτώσεις θέλει συνδυασμό με Pimafix...Εγώ στο παρελθόν που το χρησιμοποίησα σε άσχημο θόλωμα ματιού σε Rineloricaria από χτύπημα(τρόμαξε και χτύπησε με δύναμη σε Vallisneria... )το έφτιαξε μια χαρά...Και χωρίς Pimafix(τότε δεν είχε βγει ακόμα...).Πήρε χρόνο βέβαια(1,5εβδομάδα) για να καθαρίσει ικανοποιτικά το μάτι αλλά καθάρισε τελείως(3-5βδομάδες,χρήση επι 4 εβδομάδες σύμφωνα με τις οδηγίες,δηλαδή και με αλλαγές νερούς κ.τ.λ.) χωρίς να μείνει το παραμικρό σημάδι οτι κάποτε το μάτι είχε θολώσει...Σχετικά με μύκητες σε άλλα μέρη του σώματος,σε συνδυασμό με Pimafix τα καταφέρνει μια χαρά και πολύ πιο γρήγορα...
¶σε που με τους μύκητες δεν υπάρχει σχεδόν ποτέ πρόβλημα...Είναι πολύ ευάλωτοι και εύκολοι στην αντιμετώπισή τους κατα την γνώμη μου...Προσωπικά άμα δω μύκητες σε ψάρι μου,κάνω αλλαγή νερού,αλλάζω την τύρφη και βάζω και Melafix + Pimafix...Και σε λίγες μέρες δεν υπάρχει ούτε τραύμα...

jstivia,
Δυστυχώς είδες και εσύ(με άσχημο τρόπο ) την αναποτελεσματικότητα των συγκεκριμένων φαρμάκων της Sera...
Με πρόβλεψη πάντως,πιστεύω πως δεν θα χρειαστεί να ξανα φτάσεις σε αυτό το σημείο...Π.χ. αμα δεις οτι κάποιο Cory έχει ανοιχτή πληγή,βάλε Melafix και μη περιμένεις να βγουν οι μύκητες για να το βάλεις...Το Melafix αμα μπει δεν θα τους αφήσει καν να μολύνουν το τραύμα και βοηθόντας και στην γρήγορη επούλωση ο κίνδυνος περνάει αμέσως... Τώρα για ποιο άσχημες καταστάσεις,διαλέγεις,ή πας με Melafix και Pimafix ή πας σε κάποια πιο ισχυρή(και πιο βλαβερή δυστυχώς) θεραπεία όπως Fungus cure της A.P.I. που είπε και ο Μανόλης ή άλλά φουράνια...Εξαρτάται από το τι εμπιστεύεσαι πιο πολύ...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #5  
Παλιά 04-06-07, 11:01
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Συμφωνούμε Κώστα απόλυτα πιστεύω! Όμως όταν φτάσεις στο σημείο να καθαρίζεις το "μούσι" σημαινει οτι οι μύκητες έχουν ήδη αναπτυχθεί γι'αυτό και σε τέτοιες περιπτώσεις (προσωπική εμπειρία) δεν τα καταφέρουν ικανά γρήγορα τα melafix & primafix!

Και βέβαια όλα τα φάρμακα κατά την δική μου πάλι προσωπική γνώμη άσχετα τι γράφουν επάνω κάνουν κακό στην βιολογία εκτός των φυτικών που αναφέρονται παραπανω και όποια άλλα όμοια (πιστεύω χωρίς να έχω εμπειρία από άλλα φυτικά φάρμακα).
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
  #6  
Παλιά 04-06-07, 11:34
Το avatar του χρήστη Kostas G.
Kostas G. Ο χρήστης Kostas G. δεν είναι συνδεδεμένος
Administrator
 
Εγγραφή: 08-09-2003
Περιοχή: Γλυφάδα
Μηνύματα: 2.793
Προεπιλογή

Και όταν έχουν ήδη αναπτυχθεί τα καταφέρνουν...(προσωπικές εμπειρίες και πάλι βέβαια )Είναι αυτό που λέω απλά,με τι αισθάνεσαι πιο ασφαλής προσωπικά

Συμφωνώ απολύτως σε αυτό...Και όχι μόνο βλάπτουν την βιολογία αλλά και τα ίδια τα ψάρια που θεραπεύουν...Δεν θεωρώ βέβαια και τα φυτικά τελείως αθώα γιατί και αυτά έχουν προσμίξεις π.χ. για να γίνουν διαλυτά στο νερό ενώ είναι έλαια...Παρόλα αυτά τα θεωρώ καλύτερα γιατί δεν συσσωρεύονται στο οργανισμό των ψαριών και γιατί δεν υπάρχει περίπτωση θανάτου ψαριού από ευαισθησία σε αυτά ή από ελάφρά υπερδοσολογία όπως υπάρχει με άλλα φάρμακα...
Το καλύτερο πάντως φάρμακο όπως έχει τόσες φορές αποδειχτεί είναι οι αλλαγές νερού...Με αυτές μπορείς και θεραπεύεις κάθε ασθένεια και δεν έχουν και καμμιά παρενέργεια... Έχω δει ασθένειες που σκοτώνουν σε 48 ώρες απόταν βλέπεις τα πρώτα σημάδια,να θεραπεύονται μόνο και μόνο με καθημερινές αλλαγές νερού...Ψάρι έτοιμο να πεθάνει από αυτήν,με δέρμα φαγωμένο τελείως από την ασθένεια το έχω δει να φτιάχνει σιγά σιγά και να αναρρώνει...Επίσης προσωπική πείρα με τον Panaque μου που 2 μέρες αφότου τον πείρα μπήκαν μέσα τα μάτια του και η κοιλιά του(πολύ άσχημη κατάσταση αυτή που θεωρείται οτι οφείλεται σε παρατεταμμένη και για πολύ καιρό ασητεία η οποία έχει πλεον γίνει μη αναστρέψιμη και για την οποία δεν υπάρχει γνωστή θεραπέια και το ψάρι θεωρείται καταδικασμένο...) και με καθημερινές αλλαγές νερού,τύρφη και άφθονο αγγούρι άρχισε να φτιάχνει και πάλι και σε μια βδομάδα ήταν εντάξη λες και ποτέ δεν συνέβη αυτό... Ελάχιστα άτομα έχουν καταφέρει να θεραπεύσουν αυτά που ανέφερα παραπάνω και σε αυτά η θεραπέια οφειλόταν στις αλλαγές νερού και αυτή η οδός χρησιμοποιείται πλέον για την θεραπέια τους και είναι επιτυχής...
__________________
"The Catfish is a Plenty Good Enough Fish For Anyone" - Mark Twain
Απάντηση με παράθεση
  #7  
Παλιά 04-06-07, 16:04
Το avatar του χρήστη PascM
PascM Ο χρήστης PascM δεν είναι συνδεδεμένος
Γηραιοί του GAB
 
Εγγραφή: 16-10-2005
Περιοχή: 127.0.0.1
Μηνύματα: 6.632
Αποστολή μηνύματος μέσω MSN στον/στην PascM Send a message via Skype™ to PascM
Προεπιλογή

Γι'αυτό άλωστε οι αλλαγές νερού σ'ένα κλειστό σύστημα όπως το ενυδρείο και θα το βρούμε αρκετές φορές γραμμένο εδώ μέσα είναι ΑΝΑΝΤΙΚΑΤΑΣΤΑΤΕΣ!!!
__________________
Μην αδικείς την ζωή είναι από μόνη της άδικη!
Όλα για το χόμπι!

...τώρα το έχω ρίξει στην κατασκευή site και την φιλοξενία Go ZEN Host
Απάντηση με παράθεση
Απάντηση στο θέμα


Συνδεδεμένοι χρήστες που διαβάζουν αυτό το θέμα: 1 (0 μέλη και 1 επισκέπτες)
 

Δικαιώματα - Επιλογές
You may not post new threads
You may not post replies
You may not post attachments
You may not edit your posts

BB code is σε λειτουργία
Τα Smilies είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας [IMG] είναι σε λειτουργία
Ο κώδικας HTML είναι εκτός λειτουργίας

Που θέλετε να σας πάμε;

Παρόμοια Θέματα
Θέμα Δημιουργός Forum Απαντήσεις Τελευταίο Μήνυμα
Corydoras aenaus … να πώς να σας κάνουν αυγά. Lsourtzo Γατόψαρα Ν. Αμερικής 1 05-12-06 11:01
χωρίς Φως Θανάσης Φωτισμός 9 19-07-06 15:42
πως ξεχωρίζουμε aenaus albino, paleatus albino Strahos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 5 28-03-06 23:04
Κομμένα μουστάκια σε κόρυς filoxenos Γατόψαρα Ν. Αμερικής 11 23-01-06 19:41
Κομμένα μουστάκια στα Corydoras test Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού 10 26-12-02 04:47

No_parrots

Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:29.


Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board
Page generated in 0,04742 seconds with 14 queries